PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Italiaans kabinet biedt ontslag aan Hagel veroorzaakte tot dusver weinig schade aan gewassen BILT Motie van afkeuring tegen raad van ministers Westeuropese Unie Djakarta woelig bij aankomst Worosjilow 200e jaargang - no. 107 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 mei 1957 ADVERTENTIEPRIJS «nt p.t mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertent-.es (max. regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. J5M00 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2546 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63 tel 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nieuwstraat 42, tel. 20; Terneuzen. Brou werljstr. 2; Zierikzee: N. Bogerd'traat 24. tel- SCHILD HEEFT GATEN; ZWAARD IS STOMP Vermindering Britse strijdmacht op continent bekritiseerd Een groep leden van alle fracties uit de assemblee van de West-Eu- ropese Unie, die maandag in Straatsburg haar derde zitting begon, heeft een motie van afkeuring ingediend, tegen het beleid van de raad van ministers. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Europe se parlementaire politiek dat zoiets gebeurt. Vanmiddag, 24 uur na de indiening ervan, kan er over de motie worden gestemd. De motie was getekend door twaalf Franse, Italiaanse, Belgische Nederlandse en Luxemburgse parlementsleden. Er staan geen Britse en Westduitse handtekeningen onder. Volgens de motie had de raad van ministers geen toestemming voor vermindering van de Britse strijdkrachten in Duitsland met 13.500 man mogen geven voor de gevolgen ervan voldoende bestu deerd waren. De ondertekenaars zeggen „zeer bezorgd te zijn door de verzwakking van de Europese veiligheid als gevolg van de ver mindering der defensieve kracht, die reeds onvoldoende is". De aankondiging van de nieuwe assembleevoorzitter, sir James Hut chison, dat de motie was ingediend, vormde een verrassend slot van een ook overigens levendig debat, dat was geopend door de Nederlandse ver tegenwoordiger J. J. Fens. In een rapport aan de assemblee had de heer Fens geconcludeerd dat het noodzakelijk is, in West-Europa een absoluut minimum aan landstrijd krachten te handhaven van dertig di visies, uitgerust met tactische kern wapens. Voorts dient men te beschik ken over de kern van een strategische aanvalsmacht. Het rapport toelichtend dat hfl de assemblee namens de defensie commissie uitbracht, zei de heer Fens, dat men achter zijn verkla ringen vooral geen sensatie moest zoeken. „De werkelijkheid", zo zei hij. „is al erg genoeg: de bases van onze defensie, het veelgenoemde schild en het zwaard, zijn een schild met gaten en een stomp zwaard. Het voornemen van de Britse regering tot vermindering van haar troepensterkte op het Eu- Militaire auto reed in volle vaart tegen boom Twee gewonden Gisteravond omstreeks vijf uur is op de Elspeterweg in de buurtschap Staverden een ernstig ongeluk ge beurd. Een militaire auto, komende uit de richting Elspeet, is met volle vaart tegen een boom gereden, waar bij de inzittenden ernstig werden ge wond. Ernstig gewond werd de 20-jarige dienstplichtig soldaat eerste klasse P. W. T. uit Goor, lient gewond werd de 19-jarige dienstplichtige soldaat C. v. d. V. uit Leeuwarden. Zesjarig schipperskind in Musselkanaal verdronken Maandagmiddag is het zesjarig dochtertje Hetty van schipper B. uit Groningen, die met zijn scnip bij het Spoordok te Musselkanaal lag, by het spelen te water geraakt en verdronken. Toen het kind op het dro ge was gebracht, heeft men nog een uur lang getracht door middel van kunstmatige ademhaling en met be hulp van zuurstof de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Prins Bernhard spreekt voor bedrijfspsychologen Z.K.H. Prins Bernhard zal op 8 mei In Utrecht tqdens de herdenking van het tienjarig bestaan van de Neder landse Vereniging voor Bedrijfspsy chologie een toespraak houden. Op deze jubileum-vergadering zal het on derwerp „bedrijfsleven, maatschappij en mens, hun ontwikkeling en weder- zydse beïnvloeding" behandeld wor den. In het havenkanaal van Zierikzee is een bef/in gemaakt met de bouw van een keersluis, die de stad Zierikzee moet beveiligen tegen overstromin gen. (Foto P.Z.C.) ropese continent brengt een kink in de kabel. Dit, zo zei de heer Fens, „is een delicaat onderwerp, maar het moet mogelijk zijn het open en eerlijk aan de orde te bren gen. De verantwoordelgkheid voor net besluit ligt bq de raad van mi nisters van de zeven landen der Westeuropese Unie die de Britse regering toestemming gaf het uit te voeren.". De Britse onderminister van bui tenlandse zaken, Ormsby-Gore, be streed de mening dat het hier een aan zienlijke vermindering van Engelands troepensterkte in Europa betrof. Om economische redenen is het Groot- Brittannië echter onmogelijk, het be- wapeningstempo van de laatste tqd te blijven volhouden. Dat hoeft niet te betekenen dat andere landen automa tisch het Britse voorbeeld volgen. Groot-Brittannië blijft zqn defensie beleid baseren op de Westeuropese Unie en het Atlantisch Pact. De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, betoogde onder meer dat unilaterale beslissingen bq de reorganisatie van de Europese be wapening niet moeten worden geno men. want die zouden de Atlantische en de Europes eenheid in gevaar brengen. Canadese gevallenen in Groesbeek herdacht Maandagochtend zijn de 2500 Cana dezen, die hun leven gaven voor de bevrqding van ons land, herdacht op hun laatste rustplaats, het hoog ge legen plateau aan de Zeven Heuvelen- weg in Groesbeek. Nadat een veldprediker en een aal moezenier de plechtigheid hadden in geleid, werden aan de voet van het verleden jaar door de hertog van Gloucester onthulde monument kran sen gelegd, onder anderen door gene- r aal-majoor C. F. Pahud de Mor tan ges namens de Koningin en de Prins en door de Canadese ambassadeur de heer Th. A. Stone, minister lr. C. Staf en de commandant van de Second Bri gade Group. Schoolkinderen legden hierna 25.000 door kwekers uit Lisse geschonken bloemen, die door kinderen uit deze gemeente met roodwitblauwe linten tot boeketjes waren gebundeld, op de graven. Schrijfster voor de jeugd mevrouw Selleger overleden In Bergen (N.H.) is zondagmorgen overleden de schrijfster mevrouw Joh. Madeleine Selleger- Elout. Mevrouw Elout, die op 15 maart 1875 te Utrecht werd geboren, schreef zestien boeken voor de jeugd, waar van enkele in de Scandinavische talen werden overgezet. Mevrouw Elout was lid van de Nederlandse Vereni ging van Letterkundigen, genoot veel bekendheid in theosofische Kringen en was lid van de Blavatsky-loge. De teraardebestelling zal geschieden den woensdag 8 mei (14 uur) op de gemeentelqke begraafplaats aan de Kerkedyk in Bergen. Omdat socialisten coalitie verlaten Het Italiaanse kabinet heeft pre mier Antonio Segni gisteravond ge machtigd de ontslag-aanvrage van de Italiaanse regering in te dienen bij president Giovanni Gronchi. Men had ait aftreden verwacht, nadat de leider van de sociaal-democratische partij Saragat, zondag bekendmaakte dat zijn partij besloten had uit de rege ringscoalitie te treden. Premier Segni heeft maandagavond onmiddellqk na een kabinetsvergade ring zijn ontslag aan president Gron- Frankrijk acht toestand rond Suez zeer slecht De Amerikaanse minister van bui- landse zaken, John Foster Dulles, is maandag per vliegtuig uit Parijs naar de V.S. vertrokken na overleg te heb ben gepleegd met premier Mollet en diens minister van buitenlandse za ken Pineau. Na afloop van de besprekingen ver klaarde Pineau, dat Mollet en hq de Amerikaanse minister hadden gezegd, dat naar hun oordeel de toestand in zake het Suezkanaal „gevaarlijk" is en dat het kanaal nooit een interna tionale waterweg kan zqn op grond van de jongste voorwaarden van Egypte. Pineau zei, dat Frankrijk de toestand „bijzonder slecht" achtte. Hq dacht ook niet, dat de Amerikanen er erg gelukkig over waren. Mollet heeft gisteren Israël op nieuw de verzekering gegeven, dat het „op de hulp van Frankrqk kon rekenen, opdat het recht geëerbie digd zou worden en de vrede ge handhaafd". Die verklaring was vervat in een boodschap van Mol let aan de nationale conventie van de vrouwen-afdeling van het Ame rikaanse joodse congres. Zq werd voorgelezen door ambassadeur Herve Alphand. chi ingediend. De socialisten van Sa ragat verwyten de regering, dat zq te weinig doet om tot hervormingen in het land te komen. De kabinetscrisis is de vierde in vier jaar. Zq komt aan de vooravond van het bezoek van pre sident Coty van Frankrqk, het eerste Franse statiebezoek sedert 1904. President Gronchi heeft Segni ver zocht voorlopig het bewind waar te nemen, tot het bezoek van Coty en de onderhandelingen over een nieuwe regering achter de rug zul len zijn. Men verwacht, dat presi dent Gronchi hem later zal vragen op basis van de ernstig geschokte centrumcoalitie een nieuwe rege ring te vormen. Deze centrumcoali tie heeft Italië in de afgelopen ne gen jaar geregeerd. Als deze poging zou falen, zou de christen-democratische party de grootste in Italië, wellicht bereid zqn een minderheidsregering te vormen in afwachting van de algemene ver kiezingen die volgend jaar gehouden zullen worden. mm i. gp&| De haver, diezonder al te H veel hoop op een goede oogst, maar vooraf als eerste stap op ee ee weg naar het in cultuur bren- gen van de grond, is gezaaid op de drooggevallen stukken H van Nederlands nieuwste pol- s der Oostelijk Flevoland, staat al enige centimeters hoog. De ee bovenste foto toont het in- brengen van stro door middel van een cultivator. Op de on- derste foto ziet men een van M de zeldzame bezoekers van het nu nog barre gebied in be- wondering voor de schuchtere M haversprietjes. Westduitse werven bouwen 70 schepen voor Nederland Westduitse werven zul.en in totaal 70 schepen met een gezamenlijke ton nage van 520.140 dwt bouwen voor Nederlandse rederijen. Naar de ,,Wirt- schafts-correspondent' te Hamburg meldt zijn deze orders door 14 Ne derlandse reders geplaatst, waarvan de Nederlandsche Gclf Oliemij. met Rotterdam met zes vrachttchepcn van in totaal 76.500 dwt. de voornaamste opdrachtgevers zijn. Op 31 maart waren er in West- Duitsland vaststaande Nederlandse or ders voor zeevarende schepen voor 32 vrachtschepen van tezamen 367.000 dwt. en drie tankschepen met teza men 118.600 dwt. De overige orders betreffen binnenschepen. Honduras en Nicaragua staken het vuren Ricardo Arlas. voorzitter van de commissie, die namens de organisatie der Amerikaanse staten een onder zoek naar het grensgeschil tussen Honduras en Nicaragua instelt, heeft maandag meegedeeld, dat belde lan den een overeenkomst hebben gete kend. waarin zij akkoord gaan met een onmiddellijke staking van het vu ren. Zq zullen zich onthouden van elke activiteit, welke de huidige toestand kan verergeren. De organisatie van Amerikaanse sta ten zal binnen vier dagen een plan voor terugtrekking der troepen indie nen, dat zowel voor Honduras als Ni caragua aanvaardbaar is. IIIIIIIIIIIIIIIII1II1IIIIIII Engelsen stellen voor: registratie kernproeven Engeland heeft gisteren In de ont wapeningscommissie der Verenigde Naties, die te Londen In zitting is, voorgesteld dat de drie grote mogend heden onmiddellijk onderhandelingen beginnen over registratie vooraf en over waarneming van kernproeven. Voorts opperde Engeland dat de vol tallige subcommissie van vijf mogend heden deskundigen aan het werk zet om de mogelijkheid van beperking der proeven te bestuderen. Doch het volledig staken van de proefexplosies, verlangd door Rus land, zou moeten wachten op een al gemene ontwapeningsovereenkomst, zo vertelde de Britse minister van staat Allan Noble aan de subcommis sie. Petroleumstel viel om: woning afgebrand Door het omvallen van een petro leumstel is maandagmiddag brand ontstaan in de woning van de familie E. Nieboer aan de H. J. Kniggestraat te Stadskanaal. De brandweer kon door de felle wind niets uitrichten, zo dat de woning met de gehele inboedel in de as werd gelegd. De familie is te gen brand verzekerd. Bij de aankomst van de Russische president Klement! Worosjilow in Djakarta is het gisteren tot vrq ernstige ongeregeldheden gekomen. Toen Worosjilow en Soekarno het staatspaleis waren binnengegaan begon een menigte van naar schatting duizend betogers de portretten van Worosjilow en de communistische leuzen die waren aangeplakt, te verscheuren. De poli tie gebruikte traangas om de anti-communistische betogers uiteen te drij ven. Onder meer werd de minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, daardoor getroffen. De politiemannen werden in de uitvoering van hun taak belemmerd door salvo's straatstenen die door de betogers naar de poli tie werden gegooid. Nadat militaire versterkingen, waaronder gevechtswa gens, ten tonele waren verschenen, kon de menigte worden teruggedreven. Communistische leuzen verscheurd De demonstranten hadden tqdens de tocht van de autokaravaan van het vliegveld naar het paleis, de afzettingen doorbroken en met hun vuisten op de voorbqrqdende auto's geslagen. Een betoger pro beerde een politieman zqn stengun afhandig te maken, zo verklaarden ooggetuigen. Op het vliegveld was Worosjilow met z\jn gezelschap door president Soekar no verwelkomd. In een antwoordtoe- spraakje refereerde de Russische be zoeker aan het „warme welkom", hoewel de 76-jarige president van de Sowjet-Unie niet kon weten wat hem en zqn gevolg in Djakarta te wachten stond Het verluidt dat nog gedurende twee uur nadat de demonstranten ver spreid waren, pantserwagens bij het paleis patrouilleerden. Kwetsuren van betekenis zqn niet gemeld. Een vrouw werd bevangen door traangas. Worosjilow, die zqn bezoek be schreef als „een vriendschapsmissie" zeide dat de reactionaire krachten de- SLECHT WEER BOVEN ZEELAND Maar peren hadden het hard te verduren Het slechte weer van de laatste da gen heeft voor de te velde staande gewassen nadelige gevolgen gehad. In de landbouw is de schade voor zover men dit op het ogenblik kan beoordelen, van geringe omvang, maar in de fruitteeltscctor zijn enkele rake klappen gevallen. Met name de peren hebben veel te lijden gehad van de hagel. Deze vrachten zijn, zo ver zekerde men ons van deskundige zij de, in ernstige mate in hun ontwik keling geremd, temeer daar ook de de vruchtzetting als gevolg van het schrale voorjaarsweer slecht is ge weest. De appels staan nog in bloei en hierbij zijn alleen de jonge blaad jes beschadigd. Het is een geluk, dat de hagel van de laatste dagen van een „milde" soort was. Het waren niet de beruch te stenen, maar korrels, bestaande uit een kern van sneeuw met een laagje ijs er omheen. De klap kwam zodoen de minder hard aan dan dit bij de „echte" hagel het geval is. Voor de peren ging het echter „hard" genoeg. Het aantal vruchtjes, dat door de minder goede vruchtzetting al be langrijk kleiner was dan normaal, is hierdoor nog gereduceerd en ten op zichte van de peren is men daarom niet bijster optimistisch gestemd. Bij de aardbeien werden, evenals dit bij de appels en de bessen het ge val was, de nog jonge blaadjes be schadigd. En zijn bij deze vruchten ook bloempjes gesneuveld. NACHTVORST. In Zeeuwsch-Vlaarderen heeft de nachtvorst het pc/enras Bonne Louise d'Avranchr® narten ge speeld. De vruchtje® *"»r,onen groe ne ringen. Het zijn 4° "ellen- van de opperhuid, die ric- werden aangetast en die straks, als zij verkurken, brain zullen worden. De wind zorgde voorts voor brui ne randen aan de blaadjes. De landbouwgewassen, die over het algemeen minder kwetsbaar zijn dan de fruitteelt- en tuinbouwgewassen, hebben de aanvallen van de IJshei- ligen i-n vele gevallen glansrijk door staan. In dit verband valt het oostelijk deel van Schouwen-Duiveland min of meer uit de toon. Op het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruimsse lagen de jonge uienplantjes finaai tegen de grond. Ook de bieten hebben daar veel te lijden en met het blauwmaa-n- zaad was het al niet beter gesteld. Het zal volledig van het weer der komen de weken afhangen of hier de opge lopen achterstand nog ingehaald zal kunnen worden. Dit geldt trouwens ook voor de andere gevallen Het ge beurt dikwijls, dat de natuur de op gelopen wonden in het laats» van mei en begin juni heelt. Of dat ook dit jaar zo zal zijn, moet worden afge wacht. Pullitzer-prijs voor redacteur van United Press De Pullitzer-prys voor internationa le reportage is toegekend aan Russell Jones, redacteur van het persbureau United Press, wegen diens „excellen te en goed gedocumenteerde publika- ties over de Hongaarse revolutie tegen de communistische overheersing". de Aziatische en Afrikaanse na ties zouden samenwerken met alle vredelievende landen. President (Toekarno verzekerde aan Worosjilow dat de Indonesiërs vrede lievende mensen zqn. Directeur stafschool B.B. plotseling overleden. In Arnhem is zondagavond op 60- jarige leeftijd plotseling overleden de generaal-majoor der artillerie b.d. C. Toet, directeur der stafschool Be scherming Bevolking in Barneveld. Generaal Toet was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Op 1 september 1955 volgde hq de heer G. A. Geel als directeur van de staf school op. iiiiiiiiiiiiiiinmiinnnniiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiuiuniiinuiiiiiiiiin Bijzonder koud weer met hagel en sneeuw (Van onze weerkundige medewerker» Nog zelden is er tijdens de IJsheiligen zoveel hagel en sneeuw gevallen bij zulk een lage temperaturen. In De Bilt was het zondag j.l. na 15 mei 1935 niet meer zo koud ge weest in de meimaand. Ook maandag kwamen er vooral in de zuidelijke provincies nog enkele sneeuw- en hagelbuien voor, maar in het noorden kre- gen de opklaringen de over- nand. M De aanvoer van koude lucht wordt afgesneden. Dit als ge- volg van een depressie, die bij H IJsland naar net oosten op- ee dringt en daar de wind naar H zuid-west doet draaien. De H koude noordelijke luchtstro- ming neemt vandaag reeds ver- der in kracht af, zodat het weer iets aangenamer gaat m worden. In de nog vrij lange H nachten komt een sterke uit- straling voor met op tal van plaatsen lichte tot zware nacht- s vorst. In de tweede helft van deze week mag een langzame stijging van de temperatuur worden verwacht, zodat wij na vandaag het dieptepunt van deze voorjaarskoudegolf ge il passeerd zijn. 'jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiH DE VERWACHT... MINDER BUIIG Wisselend bewolkt niet enkele buien, voornamelijk In het binnenland. Over wegend matige wind uit noordelijke richtingen. Iets minder koud dan gis- ZOX EN SLAAN mei Zon op 5.00 onder 20.18 Maan op 13.43 onder 2.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1