Nieuw schip voor de Mij. „Zeeland" orth State Zeeuwse Almanak DS. VAN VOORST VADER IN GOES TER AARDE BESTELD uitvin RIJK MOET VERZWARING VAN SCHELDEDIJKEN BEKOSTIGEN Agenda 4 PR0V1N0IALB ZBRUW8B OOORANT MAANDAG 6 MEI 1957 „Koningin Emma" wordt uitgebreid De Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" heeft ter vervanging van het s.s. „Mecklenburg" op dracht gegeven tot de bouw van een nieuw schip, dat eind 1959 zal worden opgeleverd. Het zal ge bouwd worden door de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „Do Merwede" v.h. Van Vliet en Co. te Hardinxvcld, die de boven- opbouw uitbesteedde aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis- singen. Deze opbouw zal geheel bestaan uit licht metaal. Het schip zal circa 5200 brt. meten en 1620 passagiers kunnen vervoeren. Het wordt ongeveer vier meter langer dan de huidige motorsche- Èen „Koningin Emma" en „Prinses ■eatrix", namelijk 120 meter en bij na twee meter breder, namelijk 16,25 meter. Er komen 400 overdek te zitplaatsen in de le klasse en 836 in de 2de klasse, terwijl er 150 m2 zonnedekruimte le klas en 220 m2 in de tweede klas voor de passagiers klassen ruim verdubbeld, namelijk tot 526 m2 in de le en tot 890 m2 in de 2e klasse. De acht reddingboten zullen ln plastic worden uitgevoerd, waar door een grote besparing aan ge wicht en onderhoudskosten wordt verkregen. Teneinde het comfort voor de passagiers zoveel mogelijk te verzekeren, wordt het schip uit- llllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllM Maatschappij i „Zeeland" leed onder g 1 loftuitingen g H Tijdens een peniexcursie met H H het m.s. „Koningin Emma" van de Stoomvaart Maatschap- pij „Zeeland" zaterdagmiddag van Hoek van Holland naar Vlissingen, heeft de chef van de afdeling passages van de „Zeeland", de heer K. W. Witte verteld hoe de prijzende woor- den van een groot aantal Ne- derlandse couranten, gericht aan het adres van de maat- H schappij, een averechtse uit- werking hebben gehad. Toen een van de schepen van H de maatschappij op een tocht van Engeland naar Nederland H in stormachtig weer met moei- lijkheden te kampen kreeg, maar, zij het met vertraging, behouden in Hoek van Holland aankwam, schreven vele bla- if den de volgende dag in hoffe- lijke bewoordingen over de maatschappij „zeeland", die niet voor een kleintje vervaard n was. Het gevolg is echter geweest, n dat het aantal boekingen sterk bergafwaarts ging, omdat het publiek de angst om het hart M sloeg bij de gedachte aan die p§ „stoere" maatschappij die wat voor weer het ooit is, tóch vaart. De „Zeeland" was toen helemaal niet blij met al die M lovende artikelen IIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIII gerust met twee automatisch kende, intrekbare vinstabilisatoren, waardoor de slingerbeweginger 5r tot enkele graden wer- bij slecht weer tot énkele graden wor den teruggebracht. Het schip zal verder worden uitgerust met hy draulisch beweegbare luiken, die bij aankomst en vertrek grote tijdsbe sparing geven. In de salons tweede klasse zal een cafetaria-inrichting worden gemaakt, teneinde in korte tijd een groot aan tal passagiers een maaltijd te kun nen verstrekken. De voortstuwing van het schip zal geschieden door twee dieselmotoren van elk 7800 E.P.K., die het een snelheid zullen geven van 24 mijl per uur. Uitbreiding „Emma" Het m.s. „Koningin Emma", dat zaterdag in de Buitenhaven te Vlis singen arriveerde, zal worden uitge breid met een zitsalon 2e klasse, plaats biedend aan ongeveer 150 pas sagiers. Deze nieuwe salon wordt ingericht met zogenaamde „treinzit- stellen", waardoor tevens het hand bagageprobleem wordt opgelost. Ook komt er een bar. Het zusterschip, het m.s. „Prinses Beatrix" is al op deze manier uitgebreid. De voortdurende stijging van het aantal passagiers gedurende de laat ste zes jaar (in 1956 was het bijna het dubbele van dat in 1951) maakte uitbreiding van het aantal zitplaat sen noodzakelijk; reeds twee jaar ge leden werd het aantal zitplaatsen met 100 uitgebreid. De beide schepen kunnen nu ieder 1600 passagiers ver voeren, maar dit aantal wordt ter- wille van het comfort zoveel moge lijk beperkt tot 1000; de „Mecklen burg" biedt plaats aan 900 passa giers. De heer H. Oldeman te Middelburg overleden. Te Middelburg is zaterdag na een langdurige ziekte op de leeftijd van 66 jaar overleden de heer H. Olde man. Tot voor enkele jaren is de heer Oldeman lange tijd werkzaam ge weest als directeur van het kantoor Middelburg van de Rotterdamse Bank N.V. Ook in het hoofdstedelijke vereni gingsleven nam de overledene een belangrijke plaats in. Zo was hij ve le jaren bestuurslid van de Middel burgse Zwem- en Reddingsbrigade en van de Middelburgse zwemvereni ging „Luctor et Emergo". De heer Oldeman is secretaris-penningmees- ter geweest van de particuliere zwemschool aan de Punt, beter be kend als de zogenaamde gele zwem school. Voorts is de heer Oldeman be stuurslid geweest van de vereniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren en vele jaren voorzitter-penning meester van de vereniging „Indus trie- en Huishoudschool" te Middel burg. De teraardebestelling zal geschie den op dinsdagmiddag 7 mei aan staande op de algemene begraaf plaats te Middelburg. Vertrek van af het sterfhuis om twee uur. (Advertentie) Bespreking Drie-eilandenplan voor N.C.V.B. Kloetinge Voor een groot aantal leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Kloetinge, sprak dezer da gen de heer A. Schout uit Vlissingen over het Deltaplan. Op zeer interes.- sante en duidelijke wijze zette hij het Drie-eilandenplan, uiteen. Er volgden vele vragen, die alle door dé spreker werden beantwoord. In de volgende bijeenkomst op 5 juni a.s. spreekt mevr. Hoekstra uit Hendrik Ido Ambacht over „Huis houden onder 't Zuiderkruis". ONDER GROTE BELANGSTELLING Na een rouwdienst in Nieuwe Kerk Middelburg Op de algemene begraafplaats te Goes is zaterdagmiddag liet stoffelijk overschot van ds. P. J. F. Voorst Va der, emeritus-predikant te Middel burg, die woensdag onverwacht over leed, in het familiegraf ter aarde be steld. Reeds eerder in de middag was in de Nieuwe Kerk te Middelburg een rouwdienst gehouden ter nagedachte nis van de overleden predikant, die in het kerkeljjk leven van de hoofdstad een voorname plaats heeft ingenomen. Deze dienst, die bijgewoond werd door zeer vele gemeenteleden en belang stellenden, werd geleid door de oud ste zoon van de overledene, ds. P. J. F. van Voorst Vader uit Eefde. De predikant las in de schriftlezing enkele gedeelten voor uit de 2e brief aan de Corinthiërs hoofdst. 10 en uit de Romeinenbrief, het 8e hoofdstuk, vers 31-39. Vervolgens sprak ds. Van Voorst Vader zjjn dank uit namens zgn moeder en verdere familieleden tot de centrale kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, die de ze dienst mogelijk maakte voor de gemeente van Middelburg, waarmee de overleden predikant, evenals zijn echtgenote, zicjh zo nauw verbonden voelde. Ds. Van Voorst Vader zag zijn va der in het licht van Paulus' woorden: „Want als ik zwak ben, ben ik mach tig". Spreker noemde de Middelburg- VAN TOT ZWAAR KARWEI De chauffeur van een grote kraan- wagen heeft eind vorige week een zwaar en moeilijk karwei tot een goed •einde gebracht. Hij moest namelijk een heistelling met palen van 26 meter lengte van Wemeldinge naar Oegstgeest vervoeren. Het transport van dit gevaarte vergde vooral in de bochten feilloze stuurkunst van de chauffeur. In Bergen op Zoom, waar de Parallelweg voor het verkeer is afgesloten in verband met de aanleg van een viaduct, werd het een uiterst moeilijke rit, maar de chauffeur kweet zich op voortreffelijke wijze van zijn taak! Zonder „brokken".nam hij de hindernis. Het transport werd gedurende deze tocht door motoragen ten van de rijkspolitie te Middelburg begeleid. „BESTEVAER MICHIEL" De biografie, die de auteur P. van der Leeden van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. heeft ge- WIND Eet haantje van de Middelburgse Lange Jan heeft zondag een moei lijke dag gehad. 't. Wilde alsmaar de juiste windrichting aanwijzen, zoals het een goede torenhaan betaamt, maar 't zag er de ganse lange dag geen kans toe. Dat was de schuld van de vlaggestok. Die stond in de weg en zo kwam het, dat de haan z'n draai niet kon krijgen. Hij heeft het wel voortdurend geprobeerd, maar steeds vond hij de vfaggestolc op z'n weg. Ogenschijnlijk woei de wind in Middelburg dan ook uit twee rich tingen; één richting vlag" en twee „richting haan". Hetgeen een merk waardige aanblik opleverde en tot gevolg' heeft gehad, dat de Middel burgers althans één dag niet hebben gewetenuit welke hoek de wind waaide schreven onder de titel „Beste- vaer Michiel", zal waarschijnlijk in het Engels worden vertaald. Na mens de Koninklijke Marine is het boekwerk aangeboden aan admi raal Arleigh A. Burke, bevel hebber van de Amerikaanse zee strijdkrachten. Admiraal Burke, die eens heeft gezegd zich in de schaduw van de Vlissingse zee held te willen stellen, was zeer ingenomen met dit geschenk. BLIKSEMINSLAG Zaterdagmorgen omstreeks half zeven is de bliksem ingeslagen in het kerkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente te Sint-Anna- land. Een elektrische installatie, die er voor zorgt, dat degenen, die wiet meer naar de kerk kunnen komen of ver van het dorp wonen naar de dienst kunnen luisteren, werd be schadigd. Het haantje van de toren werd eveneens getroffen en viel van zijn hoge „voetstuk". Er werd nor maal een kerkdienst in het gebouw gehouden, maar de elektrische in stallatie werkte niet. se predikant een bescheiden man, soms te bescheiden. „Zijn oordeel was bezonken, wijs", zo vervolgde ds. Van Voorst'Vader. „Wie hij was, kwam üit in moeilijke omstandigheden, mét na me in de oorlogsjaren 1940-1944; Hij was een heel gewoon mens", besloot de predikant, „die echter door ztjn preken een lijn wist te trekken, die voerde tot nadenken en bezinning". Zeer groot ook was de belangstel ling tijdens de bijzetting in het fa miliegraf op de algemene begraaf plaats te Goes, Onder' de belang stellenden bevondép zich de buv- gemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, oud-burgemeester Fernhout van Middelburg, vele predikanten, leden van de kerk voogdij der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, alsmede een groot aantal lidmaten der gemeente. Aan de groeve las ds. Th. Dijckmees- ter, Ned. herv. predikant te Middel burg, een schriftgedeelte uit de twee de brief aan de Corinthiërs, hoofdstuk 4 v.a. vers 16 tot hoofdst. 5-vers 10. Ds. P. J. F. van Voorst Vader, de oudste zoon van de overledene, dank te namens de familie voor de belang stelling, waarna tenslotte ds. Dijck- meester eindigde met het Onze Va der. Er was een aantal bloemstukken, onder meer een van de Herv. gemeen te van Middelburg-. Na afloop van de ze droeve plechtigheid bestond nog gelegenheid tot condoleren. Twee oratorium uitvoeringen in Zeeland Deze week staan in Zeeland twee oratorium-uitvoeringen op het pro programma, namelijk Haydn's „Jah- reszeiten" en Mendelssohn's „Elias". Het eerste werk wordt morgenavond ln het Goese Schuttershof uitgevoerd door de Christelijke Oratoriumver eniging „Willem 't Hooft", onder lei ding van Adriaan Kousemaker. Het oratorium van Mendelssohn krijgt woensdag een uitvoering door ae Vlissingse Oratoriumvereniging on der leiding van Jan Kuiler, 's avonds in de Jacobskerk. In Goes wordt de sopraanpartij gezongen door de uit Goes afkom stige zangeres Pautje Pilaar uit Den Haag, tenorsolist is de in Zeeland ook befaamde Wiebe Meyer en de bariton-partij wordt gezongen door ^inssen. De vleugel wordt be speeld door mevrouw GorterFlen- Emile Lm op. Aan de „Elias"-uitvoering van woensdag in Vlissingen wordt mede werking verleend door Annette de la Bije, die zoals bekend enige jaren geleden hier voor het eerst optrad en daarbij groot succes oogstte. Voorts zingen mee Watty Krap, Han le Fè- vre en Peter de Vos. Het orkest wordt gevormd door de Vlissingse Orkestvereniging, versterkt door leden van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest. Advertentie Monument op paardenrug Astley was rondom 1840 in Engeland het grootste circus en ook het be roemdste, Vooral de uit Vlaanderen afkomstige hogeschoolrijder Andrew Ducrow deed van zich spreken. Deze artiest schijnt het paardrijden wel zo danig meester geweest te zijn, dat het een verrukking was om zijn plas tische standen te paard te gaan zien. Op de edelste paarden trad nij op als Romeins Gladiator, ridder in volle wapenrusting of Tirools jager. Hij had de faam de beste ruiter ter we reld te zijn die als een monument van klassieke beeldhouwkunst te paard zat. Toen hij later directeur van het circus Astley was geworden, bracht hij vele nieuwe verrassingen '•«als... Leest u hierover en over al die kleu rige geschiedenissen van wereldbe roemde circussen en artiesten in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisse lend verhaal met talloze pentekenin- Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Post bus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours, vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbe horende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n mei-k op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! Dit was uw aapjeskoetsier - iti de twintiger jaren r een „piek" maakte u een ritje en voor een „knaak" was u een avond gezellig uit. Nu kost dat alles heus wel een paar dubbeltjes meer! Troost u! Steek - net als toen - een altijd verse North State op. U betaalt wel wat meer dan het kwartje van vroeger, maar toch blijft North State in kwaliteit en prijs nog steeds uw allerbeste koop ui de zuivere, milde Amerikaan door snelste omzet altijd vers! Manufactured for the Successors to Brown Williamson Tobacco Corporation. Louisville, Ky. U.S.A. Rook niet in bos en bei, zelfs geen North State Man in Seisvest te Middelburg verdronken. Zondagmiddag omstreeks drie uur heeft de politie te Middelburg in het water van de Seisvest in de omgeving van de Seisbuitenbrug het stoffelijk overschot opgehaald van de ongeveer 50-jarige Middelburger K„ wonende in Klein-Vlaanderen. Enkele voorbij gangers hadden het lijk in het water opgemerkt. Vermoedelijk is de man in de loop van zaterdagnacht te water geraakt en daarbij verdronken. Het is miet uitgesloten, dat K. onder invloed is geweest. (De commissaris van politie te Mid delburg verzoekt in verband met dit ongeval de twee (of meer) personen, die zich omstreeks twaalf uur op de Seisbuitenbrug ophielden, zich.te mel den bij de afdeling recherche op het politiebureau aan de Lange Gist- straat 40.) Voorjaarsvergadering van Geref. Mannenverenigingen. Zaterdagmiddag werd in de gere formeerde Westerkerk te Goes de drukbezochte voorjaarsvergadering gehouden van de afdeling Zeeland van de Bond van Gereformeerde Mannenverenigingen in Nederland, die onder leiding stond van de heer A. de Klerk te Vlissingen Enkele heren hadden zich bereid verklaard zitting te nemen in een fo rum, dat zich bezig hield met een ac tueel vraagstuk, nl. „De activiteit der gemeente in de eredienst". De versla gen van de secretaris, de heer A. Zee vaart te Krabbendijlte en de penning meester, de heer M. van Baal te Ter- neuzen werden goedgekeurd. De kas sloot met een batig slot van 16.58. Na enkele oorden van de voorzitter over „de kandidaat" werd het forum ;evormd door de heren, ds. P. Middel- :oop uit Zaamslag, voorzitter, ds. Pil. Stoffels uit Rilland-Bath, drs. M. W. Rombout uit Goes, de heer C. L, Ko- ljjn uit Terneuzen, de heer A. "J. de' Wit uit Middelburg en de heer D. J. Rouw uit Goes. Verschillende vragen werden vervolgens aan het forum voorgelegd. Uit het verslag van de secretaris bleek dat de meeste kringen van de afdeling' Zeeland opgewekt meeleven. Bij de afdeling zijn 35 verenigingen met 798 leden aangesloten. De voorzit ter sprak de hoop uit, dat de Zeeuwse afdelingen een flinke financiële bij drage zullen leveren aan het jubileum geschenk, dat op de algemene verga dering van de bond te Rotterdam aan het bondsbestuur zal worden aange boden. Tot slot dankte de voorzitter het forum voor zijn aandeel in deze geslaagde vergadering. Ds. Ph. Stof- :els besloot de middag met gebed. POLDERBESTUREN IN O. Z. VLAANDEREN MENEN: Concentratie-problemen besproken In een te Axel gehouden vergade ring van polder- en waterschapsbestu ren uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is uitvoerig van gedachten gewisseld over de wellicht te verwachten polderconcentratie in die streek. Tij dens deze bijeenkomst, die een infor matief karakter droeg, werd naar voren gebracht, dat het rijk alle kos ten van dijkverzwaring langs de Wes- terschelde als gevolg van de uitvoe ring van het Deltaplan voor zijn rekening moet nemen. Voorts werd besloten een schrijven aan Gedepu teerde Staten van Zeeland te richten, waarin wordt geprotesteerd tegen de voorgestelde wijziging van artikel 92 van het polderreglemcnt. Deze wijziging een toevoeging aan het bestaande artikel komt hierop neer, dat G.S. dan de moge lijkheid hebben eneoplrdenen-hman lijkheid hebben een polder op te dra gen, gelden uit te trekken voor de aanleg van of voor reeds aangelegde werken, im het gebied van een an dere polder. De besturen wat on van mening, dat deze aanvulling de auto nomie der polders en waterschappen aantast. Drs. Th. Adriaansens te Hulst, die de leiding der vergadering had, deel de mede, dat bij concentratie drie factoren een belangrijke rol spelen, en wel primair de verdediging van de zeeweringen en verder de waterbe heersing en de wegen. De verhoging van de zeeweringen zou volgens drs. Adriaansens door het rijk moeten worden gefinancierd. Wanneer de belanghebbenden hierin slechts een bijdrage van 20 Voorjaarsvergadering van plattelandsvrouwenbond. Woensdag a.s. komt de afdeling Zeeland van de Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen in „De Prins van Oranje" te Goes in pro vinciale voorjaarsvergadering bijeen. Tijdens de ochtendbijeenkomst zal afscheid worden genomen van mevr. L. N. Huysman-Griep, provinciaal presidente, die aan de beurt van af treden is en reglementair niet her kiesbaar. procent zouden geven, dan be tekent dat reeds een te groot fi nancieel offer. De uitvoering van deze werken is een zaak die het gehele Nederlandse volk moet be kostigen, meende drs. Adriaansens. Voor het onderhouden van de ver sterkte zeeweringen zouden dijk- kringen kunnen worden ingesteld, die ook een bijdrage zouden krij gen van de achterliggende gebie den, aldus de voorzitter. Waterbeheersing en wegen Voorts wees deze spreker er op. dat nog onlangs de waterbeheersing in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in bij na alle polders is verbeterd en nog wordt verbeterd. De afwatering in dat gebied is over het geheel ge nomen vrij goed. Inzake de aanleg en verbetering van wegen verwacht te hij wel enig nut van een bepaalde vorm van gedwongen samenwerking tussen de polders. Na het betoog van de heer Adriaan sens werd nog het woord gevoerd door burgemeester P V. M. Ver- cauteren van Cllnge, die verzekerde, dat Gedeputeerde Staten bij even tuele concentratie zeker de streek zullen horen en rekening zullen hou den met de wensen van de polderbe stuurders. Hij adviseerde geen com missie te benoemen, die zich zou ver diepen in het polderconcentratie-pro bleem, zoals de heer Adriaansens voorstelde, maar af te wachten welke stappen Gedeputeerde Staten zullen nemen. De vergadering kon zich met dit advies verenigen. Baron H. A. A. Collot d'Escury te Ivioosterzande wil de graag de mogelijkheid open laten om een advies-commissie in te stellen, indien zou blijken, dat de door Gede puteerde Staten te vormen commissie niet aanvaardbaar zou zijn. Middelburg Electro: „Oklahoma", (14 Jaar), 7 en 9 uur; Schouwburg: „Losgeld", (14 jaar), 8 uur. Vlissingen Alhambra: „Liefde, die duur betaald wordt", (18 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „De wet van de prai rie" (14 jaar), 8 uur Goes „De Prins van Oranje": Z.V.U.- toneel, De NederLandse Comedie met „Van de brug af gezien", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2