PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Auto botste in volle vaart tegen viaduct: zes inzittenden gedood f Programma De Ruyterherdenking in Vlissingen nu definitief ADOLF SCHARF GEKOZEN TOT PRESIDENT VAN OOSTENRIJK DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 103 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. lew.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 mei 1957 ent per 21 cent p. 1 X- Bureaus: Vllsslngen. Walstr. 58-60, tel. 2355 lijnen (b.g.g. 3546 of 1304; Middelburg. Markt 51. tel. JM1; Goes, Lange Vorststr. 51 tel 1475 <b.g-g- 3225): Ooatburg. Nieuwstraat 41. teL 2#; Terneuren. Brouwenjatr 2; Ze ZEER ERNSTIG ONGELUK BIJ HENDRIK IDO AMBACHT Vijf van de gewonden verkeren nog in levensgevaar Zondagochtend is op rijksweg no. 16 tussen Rijsoord en Zwijndrecht een bestelwagen tegen een muur van een viaduct gebotst. De gevolgen waren ontzettend: zes personen waren op slag dood. Vijf van de acht ge wonden verkeren in levensgevaar. Een tot personenwagen omgebouwde bestelauto reed zondagochtend om kwart over vijf met veertien classificeerders onder de gemeente Hen drik Ido Ambacht in de richting Dordrecht op de rijksweg. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak vloog de auto met enorme kracht tegen de muur van het viaduct. De motor werd geheel uit de auto gerukt en kwam eronder terecht. De auto werd volkomen vernield. De veertien classificeerders, dienst van de firma J. van Lonkhuij- zen uit de Voorstraat te Dordrecht, hadden een karwei onder handen bij de Bataafse Petroleummaat- schappij te Pernis. Zij waren tot half vijf in de ochtend bezig geweest met het reinigen van tanks. Onder weg naar hun woonplaatsen ge beurde het vreselijk ongeluk. De au to was eigendom van het classifi- ceerbedrijf. Over de vraag hoe de auto tegen het viaduct kon botsen heeft het onderzoek nog geen klaar heid kunnen geven. Vast staat, dat de wagen niet geslipt is. Hij vertoon de ook geen gebreken. Het ongeval kostte het leven aan S. Kruidink (36). J. Brul (70). C. Bozu- wa (58). H, Sterkman (46) en B. Vos (30), allen gewoond hebbend ln Dor drecht, en B. Verhoef (21) gewoond hebbend in Papendrecht. t Zwaar gewond werden ln zleken- huizen te Dordrecht opgenomen: S. Cupido, W. Pistorius, A. Wouters en G. Wieringa, wonende te Dordrecht en C. de Boer, wonende te Papen drecht. Deze vijf personen verkeerden gisteravond nog in levensgevaarlijke toestand. Drie personen, te weten P. van Looijen uit Dordrecht, P. van der Stelt uit Papendrecht en J. Rijkens uit Tilburg, werden licht gewond. Zij konden na verbonden te zijn naar hun huis vervoerd worden. De auto werd bestuurd door de heer G. Wie ringa uit Dordrecht. Kabinetscrisis dreigt in Frankrijk en Italië. Zowel in Italië als in Frankrijk zijn in het weekend donkere wolken aan de hemel verschenen voor de aan het bewind zijnde kabinetten. Sarragat, de Italiaanse vice-premier en leider van de sociaal-democraten stelde zondag op een partijbijeen komst in Rome voor de regerïngs- coalitie-Segni te verlaten. Zou dit besluit inderdaad genomen worden, dan zou dat het eind van het kabinet betekenen. Men verwacht, dat het partijbe stuur het voorstel zal aannemen. Het kabinet zou dan niet meer op een meerderheid kunnen steunen. Het bestaan van het Franse kabi net onder Guy Mollet wordt belaagd door de radicaal Mendes France, die zaterdag een felle actie tegen Mollet opende. M. France eiste, dat Mollet zijn politiek inzake Algerije volko men zal wijzigen. Het wordt moge lijk geacht, dat de radicale ministers hun mandaat zullen aanbieden. Onderminister van buitenlandse zaken Faure heeft gisteren gezegd, dat dit het einde voor Mollet zou betekenen. Westerse diplomaten in Praag aangehouden. De Amerikaanse en Britse lucht macht-attaché in Tsjechoslowakije zijn vrijdag aangehouden, toen ze volgens de Tsjecno-Slowaakse auto riteiten) zich ophielden „in een ver boden militaire zone, in de omge ving van belangrijke militaire ob jecten. De Tsjecho-Slowaken protes teerden tegen het gedrag der diplo maten aan de Amerikaanse en Brit se ambassadés te Praag. Men noemt de handelingen van de kolonels Te- berg en Masterman in strijd met hun stateus. Van Amerikaanse en Britse zijde werd een tegenprotest ingediend, waarin stond, dat de heren ten on rechte drie uur lang werden vast gehouden. De Tsjechen zouden de ko lonels van de hoofdweg hebben ge voerd en naar een plaats gebracht waar ze straaljagers en kanonnen bij hen opstelden teneinde compromit terende foto's te kunnen maken. Tweejarig kind verdronken in Bergen op Zoom Zaterdagmiddag is aan de Vijver berg het 2-jarig zoontje van de fa milie Vale, wonende aan de Wikkel laan te Bergen op Zoom, bij het spe len te water geraakt en verdronken. Na nek-aan-nek-race met prof. Wolfgang Denk Dr. Scharf is 67 jaar oud. Hij is sinds 1945 voorzitter van de socia listische partij. Hij kreeg 2.259.975 stemmen. De verslagen kandidaat voor het presidentschap is prof. Wolfgang Denk, 75 jaar oud. Hij behoort niet tot een partij en was kandidaat ge in Rotterdam heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina zaterdagavond een door de beeldhouwer Mart Andriessen vervaardigd monument, voor de ge vallenen onthuld. Prinses Wilhelmina onthulde monument in Rotterdam Overal in den lande zijn zaterdag avond de twee minuten stilte in acht genomen ter herdenking van de in de Tweede Wereldoorlog gevallenen. Op tal van plaatsen werden indrukwek kende bijeenkomsten gehouden, waar bij tienduizenden aanwezig waren. In Amsterdam was zeer grote belang stelling voor de plechtigheid bij het nationaal monument op de Dam. In Den Haag werd de traditionele om megang over de Waalsdorpervlakte gehouden. Op het Stadhuisplein in Rotterdam onthulde H.K.H. Prinses Wilhelmina het monument voor de gevallenen, dat vervaardigd werd door de beeldhouwer Mari Andries sen. In Sittard werd eveneens een monument onthuld. Tijdens een korte, sobere plechtig heid hebben koningin Juliana en prins Bernhard om kwart voor twaalf hun hulde en dank gebracht aan de gevallenen, bij het nationaal monu ment. Nadat konmgin en prins een krans hadden gelegd aan de voet van het monument, legde de minister-pre sident er een namens de ministerraad. steld door de conservatieve volkspar tij (die met de socialisten de coalitie- let geringe verschil in stemmen- aantallen maakte de uitslag tot een interessante „race". De ambtstermijn van een president is zes jaar. Adolf Scharf werd op 20 april 1890 te Nikolsburg (Tsjechoslowa kije) geboren als zoon van een Weens gezin. Hij studeerde rechten aan de universiteit te Wenen, dien de tijdens de eerste wereldoorlog in het Oostenrijkse leger, vestigde zich na de oorlog als advocaat in Wenen en wijdde een deel van zijn tijd aan de socialistische partij. In 1933 werd Scharf gekozen tot socialistisch afgevaardigde in de Bundesrat (eerste kamer) waar hij heftige aanvallen deed op het regi me van Dollfuss. In 1934 bij de ne derlaag der socialisten zond het dic tatoriale regime van Dollfuss hem voor negen maanden naar de gevan genis. Na de „Anschluss" bij Duits land in 1938 werd Scharf tweemaal gearresteerd en in een Duits concen tratiekamp opgesloten. Na de bevrij ding van Oostenrijk in 1945 werd hij gekozen tot voorzitter van de socia listische partij, hetzelfde jaar werd hij vicekanselier in de conser- vatief-socialistische coalitieregering. Deze functie heeft hij tot heden be houden. ff 11 Zaterdagmiddag zijn in de hal van de ,fie Ruyterschool" te Vlissingen de m de Tweede Wereldoorlog gevallen leerlin- j| gen en oud-leerlingen van deze school herdacht. Namens de scheepvaartmaatschappijen K. P.M., K.J.C.P.L. en Shell werd 1 een krans gelegd bij de ge- denkplaat in de hal. Van links naar rechts de heer E. Teulings K.J.C.P.L.de here W. L. C. van der Plank, oud-gezagvoer- der Stoomvaartmaatschappij s Zeeland, de heer G. van Nij- kerk (K.P.M.) en de heer J. n C. Anker, voorzitter van het s comité „Gedenkplaat" m De Ruyterschool". Foto P.Z.C.) 1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Brit dong vergeefs naar hand van Zweeds prinses De grootmeester van het Zweedse koninklijke huis, heeft naar aanlei ding van een bericht in een Londens blad aan de pers meegedeeld, dat de 25-jarige Britse reclame-agent Ro bin Douglas-Home inderdaad heeft gedongen naar de hand van de 23- jarige prinses Margaretha, klein dochter van koning Gustaaf de Zes de van Zweden. Zijn schriftelijk aan zoek is zes weken geleden afgewe zen in een brief van prinses Sibylla, de moeder van Margaretha, waarin zij de wil des konings tot uitdruk king bracht. Robin Douglas-Home is een neef van de graaf van Home. leider der conservatieven in het Britse Hoger huis. Hoessein, Saoed en Feisal zullen samen spreken. Volgens bladen uit Cairo zullen de koningen van Jordanië, Irak en Saoedi-Arabië binnenkort gezamen lijk de huidige toestand in Jordanië bespreken. Koning Saoed heeft defi nitief zijn officiële bezoek aan Jor danië afgezegd. DR. DREES OP BEVRIJDINGSDAG: Met vrijheid in de wereld minder gunstig gesteld dan wij hoopten Dr. W. Drees, heeft zondagavond voor de radio een rede uitgesproken ter gelegenheid van de viering van de bevrijding. Dr. Drees herinnerde aan de grote aanval van de Duitse natie op West-Europa, aan het ca- pitulatiebeslnit dat de Nederlandse opperbevelhebber op 14 mei 1940 moest nemen, en aan de vijf donkere jaren die daarop volgden. Hij herinnerde ook aan de vele vormen van verzet in ons land, en aan de Duitse capitulatie en het binnentrekken van de geallieerde troepen, samen met onze Ircne-bri- gade. Koningin Wilhelmina keerde uit Londen terug als de moeder van het verzet. Het herstel van ons land als zelfstandige natie met sterke internationale bindingen was en is een grote en moeilijke zaak, aldus dr. Drees, die grote offervaar digheid vereist. Er groeit intussen alweer een geslacht op dat de el lende van de bezetting niet heeft gekend. Helaas zijn er nog tal van volkeren voor wie de vrijheid na de oorlog niet is hersteld, of zelfs is verloren gegaan. Een voorbeeld daar van heeft nog kort geleden in ons Zonen van El Glawi in hun paleis teruggebracht Vrijdagavond Is te Marrakesj ver nomen, dat de vijf op last van het Marokkaanse ministerie van binnen landse zaken gearresteerde zonen van wijlen „El Glawi", de overleden Pasja van Marrakesj, naar het pa leis van hun vader te Marrakesj zijn teruggebracht, waar zij onder be waking zouden staan. Aanvankelijk werd gemeld dat de zonen ontvoerd WERKCOMITÉ TROK HET ZEEGAT UIT... Vlootweek, historische landing, openluchtspel, concert en cantate IN VOLLE ZEE, aan boord van het soms „op één oor liggende" m.s. „Ko ningin Emma" van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", hebben leden van het werkcomité De Ruyterherdenking uit Vlissingen zaterdagmiddag vertegenwoordigers van vrijwel de gehele Nederlandse pers uitvoerig Inge licht over de komende festiviteiten. Een passender plaats had men nauwe lijks kunnen kiezenOp zee Immers verwierf Michlel Adriaanszoon de Ruy- ter, zoon van een Vllsslngs lid van het blerdragersgilde, schier onsterfelijke roem en op diezelfde Noordzee, waar zaterdagmiddag de „Koningin Emma" voer, moet enkele eeuwen geleden menigmaal een vloot onder opperbevel van De Ruyter hebben gekruist. Véél Is er sindsdien veranderd, maar die wereld van wind, wolken en water bleef hetzelfde en tegen dat machtige dé cor nu ontvouwden de Vllsslngers hun plannen voor de feestelijke herden king van De Ruyter's geboortedag. Zij konden dat doen mede dank zij de loyale medewerking van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland", die gaarne bereid was een aantal journa listen de tocht van de „Koningin Em ma" van Hoek van Holland naar Vlis singen, waar de passagiersaccommo datie van het schip zal worden uitge breid. te laten meemaken. Het is een kort. maar voor de meesten bijzonder prettig zeereisje geworden, dat er toe bijdroeg een juiste sfeer te scheppen voor een bespreking over de De Ruy terherdenking. Zoals bekend omvat het programma het donderdag a.s. te geven concert door het Residentie-orkest in de Ja- cobskerk, het uitvoeren van een can tate door rond 600 leerlingen der vijf de klassen van de lagere scholen in Vlissingen op 28 juni, onder leiding van de musicus Jan Kuiler uit Middel burg er» de vlootschouw van de Ko ninklijke Marine van 2 tot en met 7 juli. Gedurende de gehele vlootweek zul len Hr. Ms. kruiser „De Zeven Pro vinciën", de onderzeebootjager „Noord Brabant", het fregat „Jagu ar", drie patrouillevaartuigen, vier mijnenvegers, de nettenlegger „Cer berus" en de onderzeeboot „Zeeleeuw" ligplaats kiezen in de binnenhaven nabij het station. Elke ochtend om 9 uur zal er bij de vloot vlaggenparade worden gehouden en elke avond zul len de schepen geïllumineerd zijn. Voorts zal er een zoeklichtspel wor den gehouden en zullen aan boord van de schepen demonstraties worden ge geven. Voor de jeugd heeft men een bijzon der attractief programmapunt, name lijk de gelegenheid om instrnctletoch- ten mee te maken. Hierdoor wil men trachten de jongeren enigszins een inzicht te geven in de geheimen van navigatie e.d. Daarnaast zal het voor een ieder mogelijk zjjn om de schepen tegen een geringe vergoeding te be zichtigen. Aankomst van de vloot In de ochtenduren van de tweede juli zal de vloot op de rede van Vlis singen verschijnen. "oor deze eerste dag van de her land diepe indruk gemaakt. Zo is 't met de vrijheid in de wereld minder gunstig gesteld dan we hoopten toen ae oorlog eindigde. Ons land kan maar weinig gewicht in de schaal werpen, als het gaat om macht, maar het kan trachten 'n voorbeeld te zijn van wat in demo cratie en verdraagzaamheid tot stand kan worden gebracht, aldus minister president dr. Drees in zijn radiotoe spraak over de herdenking van de bevrijding. De Bevrijdingsdag is gisteren zo wel in de steden als op het platte land zonder noemenswaardige fees telijkheden voorbijgegaan. Van de openbare gebouwen werd gevlagd en vele particulieren hadden dit voor beeld gevolgd, maar daar bleef het vrijwel overal bij. Het gure weer werkte bovendien weinig mee. Brits zondagsblad bericht over „romance van prinses" Het Britse zondagsblad „Sunday Dispatch" publiceerde gisteren een verhaal van haar „correspondent te Rome", waarin het heette, dat prins Bernhard en prinses Beatrix, die de zer dagen een concours hippique bij woonden in Rome, mede naar deze stad zouden zijn gereisd, opdat de prinses „de man zou zien met wie zij wil trouwen". De „Sunday Dls- patch"-correspondent vertelt, dat deze man zou zijn prins Heinrich van Hesse, een neef van de Italiaan se ex-koning Umberto II. Prinses Beatrix ontmoette prins Heinrich voor het eerst toen zij zes tien jaar oud was en op uitnodiging van de Griekse koning een trip mee maakte op het schip „Agamennon". „Sunday Dispatch" wist voorts te melden, dat de prins 29 jaar oud is, schildert en niet arm is. Hij is één van de erfgenamen van het grote particuliere fortuin, dat door de Ita liaanse koning Victor Emanuel werd nagelaten. Het weer in Europa weer max. temp. Stockholm sn eeuw- 4 e Oslo onbewolkt 9 Kopenhagen zw. bewolkt 9 Aberdeen sneeuwbui 8 Londen zw. bewolkt 12 Amsterdam onbewolkt 8 Luxemburg sneeuwbui 5 Parijs licht bewolkt 13 Bordeaux onbewolkt 18 Grenoble licht bewolkt 16 Nice zw. bewolkt 17 Berlijn zw. bewolkt 10 Frankfurt sneeuwbui 7 München regenbui 9 Zürich zw bewolkt 12 Genève half bewolkt 17 Locarno half bewolkt 21 Wenen zw. bewolkt 11 Innsbruck regen zw. bewolkt 15 Rome 21 Ajjacio zw. bewolkt 19 GUUR WEER. Wisselende bewolking met nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuw buien. Matige tot krachtige en af en toe harde wind tussen noord- denkingsweek is het volgende pro- west en noord. Zeer koud voor de tijd -ramma samengesteld: ontvangst van het jaar. loor het gemeentebestuur van Vlis singen van nakomelingen van De Ruy ter; eerste uitgifte van de herden- Vervolg op pag. 7) ZON EN MAAN 7 mei Zon op 5.02 onder 20.16 Maan op 12.24 onder 1.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1