PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Sowjet-Unie mag nooit monopolie op gebied van kernwapens krijgen Commissaris der koningin bracht bezoek aan Hongaren RUSSISCHE ONDERZEEBOTEN GEVAAR VOOR VERBINDINGEN j'1 ma. DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 105 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJ unct-hoofdredO. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per weekj 7.00 p. kw.; tr. p.p. 7.25 per Jrw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 mei 1957 ADVERTENTlKPniJS r. mm. Ml Mm. p. advertent t Ing. mededelingen drtema Kleine sdvertent.r» <m«x 21 cent p. regel met een r van 1.—. „Brieven t bureau v. d. blad" 25 re Giro no. 269300 P.Z.C.. Ml< Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 68-80. tel. «55 4 lijnen rb.g.g. 2546 of 2304; Middelburg, Markt 51, tel. 2841; Goes, Lange Vorststr. 62 tel Z47S 2226); Oostburg, Nleuwstraat 43. tel. 20; Terneuren. Brouw ree: N. Boj EINDE VAN N.A.V.O.-BESPREKINGEN IN BONN Enige weg naar vrede: Ruslands instemmen met ontwapening Een Russisch monopolie wat betreft atoomwapens op het Europese continent is voor de N.A.V.O.-landen onaanvaardbaar, aldus wordt in het slotcommuniqué van de bijeenkomst der N.A.V.O.-raad, die de afge lopen twee dagen in Bonn heeft vergaderd, verklaard. Het verkrijgen van een dergelijk monopolie is het vooropgezette doel van de Russische waarschuwingscampagne, aldus de ministers van bui tenlandse zaken der vijftien N.A.V.O.-landen. De landen van het Noordatlantische bondgenootschap moeten in staat zijn elke aanval met alle beschikbare middelen af te slaan. In afwachting van het sluiten van een ontwapeningsovereenkomst kan geen mogend heid het recht voor zich opeisen, andere mogendheden het bezit van kernwapens te ontzeggen. Hef is aan de Sowjet-Unie zelf de vrees voor een nieuwe wereldoorlog weg te nemen, namelijk door toe te stemmen in het sluiten van een ont- wapeningsovereenkomsf met doel treffende controle, zo wordt hier aan toegevoegd. De ministers zijn van oordeel, dat de „brutale onderdrukking" van hef Hongaarse volk door de Russische strijdkrachten „niet bevorderlijk is voor een verbetering der Oost-West betrekkingen. De regeringen der vijftien landen zullen blijven aan dringen op de hereniging van Duits land. Ten aanzien van het Midden-Oosten valt een gematigd optimisme waar te nemen. Hoewel het gevaar voor de vrede ln dit deel van de wereld groot blijft ,.zt)n er bepaalde nieuwe ele menten, die de mogelijkheden voor communistische expansiezucht en subversieve activiteit beperken", zo wordt verklaard. Krachtig antwoord De essentie van het in zeer krach tige bewoordingen gestelde slotcom- Alles wisselt Van een „Hollandse" Zeeuw ont vingen wg dezer dagen een wee moedige brief. Na jaren had hij weer eens in zijn provincie rondge keken en min of meer verbijsterd was de goede man naar zijn boven- moerdijkse huis en hof teruggekeerd. „Van het mijmerende Zeeland, dat Ritter eens beschreef, vond ik maar weinig overgebleven", aldus merkte hij spytig in zijn brief op. „Ik kan moeilijk geloven, dat het allemaal winst is, maar hoe dan ook: men heeft in elk geval kans gezien de ou de, vertrouwde beslotenheid grondig open te breken". Zo'n brief stemt tot nadenken. Want ieder, die dag in dag uit het le ven in dit gewest intensief meebe leeft, ondergaat vaak allerlei veran deringen als een geleidelijk proces, zonder dat hij zien bij voortduring realiseert, dat deze wijzigingen Zee- lands samenleving toch niet onaan geroerd laten. Bijvoorbeeld de polderconcentratie! Onlangs kostte de openbare behande ling van dit onderwerp in Zeelands staten nog géén dag. Na afloop heeft men dan de neiging om elkaar wat luchtigjes toe te knikken: zie zo, de polders zijn geconcentreerd! Alsof nier niet een structuur, die eeuwen standhield, tot in het merg wordt aangetast, opdat nieuwe vormen kun nen ontstaan, die aangepast zijn aan de eisen van deze tijd. Dat laatste geldt ook voor de herverkaveling, voor vele boeren een zo grote omme keer, dat de betekenis daarvan door niet-agrariërs slechts zelden wordt beseft. Van het „mijmerende Zeeland" is inderdaad niet zo heel veel meer overgebleven. Ook in de Nederlandse samenleving heeft ons gewest een andere plaats gekregen en de belangstelling van overig Ne derland is thans niet meer uitsluitend op de „mjjmeringen" gericht. Deze ontwikkeling is mede een gevolg daarvan, dat men in Zeeland heeft geleerd een eigen mening en een eigen standpunt te bestemder plaatse be kend te maken als tijd en omstandig heden hiertoe noopten. Er is direct na de oorlog wel géén instelling in dit ge west geweest, die de mogelijkheden op dit gebied zo volledig heeft uit gebuit als de Stichting Nieuw Wal cheren. Zrj heeft aldus op bekwame wijze voor Zeeland en voor Wal cheren in het bijzonder aan „pu blic relations" gedaan. En met voor treffelijk resultaten! Na de ramp trad voor Zeeland een geheel nieuwe fase in: dijkdichting. herstel, vernieuwing. Deltaplan. Rond dit laatste project kwam zowel lande lijk als provinciaal de discussie or gang en via de Werkgroep Deltaza ken werden Zeeuwse verlangens en wensen ook in dit deltadebat ge- (Vervolg op pagina 3). muniqué is dat de Russische waar schuwingen eenvoudig van de hand worden gewezen en dat tegelijkertijd wordt gewaarschuwd dat elke aanval met atoomwapens en geleide projec tielen zal worden beantwoord. De aftredende secretaris-generaal van de N A.V.O., lord Ismay, heeft de ledenstaten in zijn slotrapport gewaarschuwd, dat het hun „heili ge plicht" is voorzieningen te tref fen ter bescherming van de bur gerbevolking in geval van een atoomoorlog. Hij zeide dat de des betreffende plannen betrekkelijk ver waren gevorderd, hoewel niet in alle vijftien landen. Sterker geworden Lord Ismay, die op 14 mei zijn functie aan de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak zal overdragen verklaarde voorts dat de N.A.V.O. thans de beschikking heeft over 150 vliegvelden die door alle typen kunnen worden gebruikt, tegen minder dan 20 in 1952. Het verbindingswezen, dat aan het begin van zijn ambtsperiode in 1952 vrijwel niet bestond omvat thans 5500 mijl te land, 1250 mijl over zee en 1940 mijl aan radiocontacten. Spanje niet Ismay waarschuwde voor de moei lijkheden die kunnen ontstaan bjj de vervaardiging van „nieuwe wapens" kernwapens en geleide projectie len. „Door de introductie van nieuwe wapens en de snelle vorderingen, die op het gebied van deze wapens zijn gemaakt is de nadruk gelegd op de aanmaak van deze nieuwe wapens, ten koste van de vervaardiging van conventionele wapens", aldus lord Ismay. Een Britse woordvoerder heeft gis teren bekendgemaakt, dat er voorlo pig nog geen sprake van kan zijn, dat Spanje tot de N.A.V.O. toe zal treden. ADMIRAAL WRIGHT IN DEN HAAG Bespioneerde zesde vloot retireert. Admiraal J. Wright, commandant van de vlootstrijdkrachten van de N.A.V.O., heeft vrijdag tijdens een persconferentie in Den Haag ver klaard, dat de onderzeebootdienst van de Sowjet-Unie zeer bepaald een be dreiging vormt voor de verbindings diensten van de N.A.V.O. De admiraal, die een eendaags be zoek aan Nederland brengt, antwoord- op een desbetreffende vraag, dat „deze bedreiging tenzij zij in be dwang wordt gehouden, in staat zou kunnen zijn onze verbindingen over zee te verbreken. De Sowjet-Unie bouwt deze vloot onderzeeboten om deze taak uit te voeren. Het is mijn taak om dit te voorkomen", aldus admiraal Wright. Door klaar te staan om deze vloot van de Sowjet-Unie te weerstaan, moet ik de Sowjet-Unie overtuigen dat agressie geen voor deel zal brengen. Volgens de Britse „Daily Mail" bevinden zich thans minstens vijf Russische onderzeeboten in het oostelijke gedeelte van de Mid dellandse Zee, waar zij de bewe gingen van de Amerikaanse zes de vloot gadeslaan. Het blad voegt hieraan toe, dat de Sowjet-Unie een twintigtal onderzeeërs in de Middellandse Zee heeft, die in de havens Alex- andrië (Egypte), Latakië (Sy rië) en Sasenovalone (Albanië) voorraden innemen. De commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casern- broot, heeft vrijdag een bezoek ge bracht aan de Hongaarse vluchte lingenkampen op Schouwen-Duive land. In Oosterland werd hem door de 10-jarige Elisabeth Docza een De Amerikaanse marine deelde vrij dag mee, dat de voornaamste schepen van de zesde vloot het oostelijk deel van de Middellandse Zee, waarheen zij tijdens de Jordaanse crisis waren gedirigeerd, verlaten en terugkeren naar het centrale gedeelte, waar zij zullen deelnemen aan oefeningen van de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie, welke volgen3 een reeds eer der vastgesteld programma worden gehouden. Gift van prinses voor poliobestrijding. Prinses Beatrix heeft zich met een zeer belangrijke jaarlijkse bijdrage als donatrice van net 'naar haar ge noemde nationaal fonds voor de be strijding van de kinderverlamming laten inschrijven. Vijfhonderd Nederlandse dekens voor Turkije Naar aanleiding van een oproep om hulp van de slachtoffers der aardbe ving, die zuidelijk Turkije de vorige week heeft getroffen, zendt het Ne derlandse Rode Kruis 500 dekens ter waarde va6 250 aan zijn zusteror ganisatie in Ankara. Nu de werkzaamheden voor de af damming van het Haringvliet in het kader van het deltaplan volop aan de gang zijn, beginnen de gevolgen wel ke dit plan. eenmaal uitgevoerd, zal hebben, reeds merkbaar te worden in bei gebied, dat zich straks achter de brede dam veilig zal weten. De haven van Goedereede is door de aarden wal, welke bet begin vormt van de grote dam dwars door het Haring vliet, ontoegankelijk geworden voor de vissersscbeepjes en binnenvaartui gen, welke hier plachten te meren. De foto toont een kleine vloot van vissersschepen gemeerd voor de in gang van de haven van Goedereede. Op de voorgrond de dam, welke de haven afsluit. Koninklijk paar legt krans bij Nationaal Monument H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen vandaag om half twaalf een krans leggen bij het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam ter herdenking van de gevallenen. De minister-president en de minister voor Defensie zullen daarby aanwezig zijn. Van 20 tot 20.02 uur, vanavond, zal het bedrijf van de Nederlandse Spoorwegen volkomen worden stilge legd. Alle treinen en rangeerdelen zullen gedurende deze twee minuten niet rijden, of tot stilstand worden gebraent. Nederland wijst Sowjet-nota af De Nederlandse regering heeft vrijdagochtend geantwoord op de ver klaring van het Sowjet-Russisehe mi nisterie van buitenlandse zaken van 16 maart over de Europese economi sche gemeenschap en Euratom. In een aan de Russische ambassa deur te Den Haag overhandigde ver klaring zegt de Nederlandse regering, dat objectieve beschouwing van de Europese verdragen niet zou naiafen iedere verkeerde indruk bij' de Sow- iet-regering weg te nemen „tenzh naar politiek geen ander doel beoogt dan iedere poging tot samenwerking en versterking van het Westen in de ogen van de Europese publieke opi nie in diskrediet te brengen". Na te hebben geconstateerd, dar de Russi sche oolitiek een waterdichte schei ding in Europa wil optrekken en iede re poging tot reorganisatie van het Westen wil verlammen, verklaart de Nederlandse regering zich onvoor waardelijk voorstander van het spoe dig in werking treden der nieuwe ver dragen. Dit neemt evenwel niet weg dat zij de wil blijft koesteren posi tief mee te werken aan waarachtige voorstellen tot nauwere samenwer king op bredere basis. Besluit van reders: onze schepen blijven het Suezkanaal mijden De beslissing over de vraag of de Nederlandse reders zullen terugkomen van hun besluit om vooreerst geen gebruik te maken van het heropende Suezkanaal is uitgesteld, nadat de donderdag in Londen gehouden bijeen komst van de organisatie van gebruikers van het Suezkanaal geen positie ve resultaten heeft opgeleverd. Van de zijde van de reders werd vrijdagoch tend verklaard, dat deze zich zullen blyven houden aan het nog geldende ad vies van de Nederlandse regering om het kanaal niet te gebruiken. In inge lichte kringen valt te beluisteren, dat een wyziging van dit advies uiter aard niet te verwachten is voordat in de gebruikersorganisatie daarom trent de discussie teneinde is gevoerd. Aangenomen kan worden, dat de S.C.U.A. zich nader over de situatie zal beraden, nadat volgende week de kwestie van de vaart door het Suezkanaal opnieuw in de veiligheidsraad zal zijn behandeld. Opgemerkt wordt, dat nog geen van de in de gebruikers organisatie samenwerkende regeringen tot dusver 't sein voor de vaart heeft vrijgegeven en dat alleen incidenteel schepen van de aangesloten lan den door het kanaal gevaren zijn. De leden der S.C.U.A. hebben zich naar verluidt op het standpunt gesteld, dat de behandeling der kwestie in de veiligheidsraad dient te worden afgewacht vooraleer wijziging van de of ficiële houding kan worden in overweging genomen. SPONTANE ONTVANGST.. prachtig geborduurd foto-album aan geboden. Hij beloonde het meisje naar Hongaarse gewoonte met een hoffelijke handkus. Ook tn an- dere Hongaarse kampen kreeg de commissaris vele geschenken aangeboden. (Foto P.Z.C.) Afscheid van vluchtelingen in vijf kampen op Schouwen-Duiveland De commissaris der koning in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casëmbroot, heeft vr\jdag op het eiland Schouwen-Duiveland een afseheids-werkbezoek gebracht aan de vijf woonoorden, waarin momenteel Hongaarse vluchte lingen verblijven. Hij was vergezeld van zijn secretaris, de heer J. Parent Verder bestond het gezelschap uit de heer G. Krol, hoofd van de dienst huisvesting van het ministerie van sociale zaken in Den Haag, de heer A. W. Mackenzie, van de Canadese Ambassade in Den Haag en de heer J. Haveman, hoofd van het district Zeeland van het ministerie van sociale za ken. In de verklaring, die na afloop van het bezoek werd gegeven, heeft de commissaris van de koningin zich zeer complimenteus over de spontane ontvangst in alle woonoorden uitgelaten. De enthousiaste verwelkoming door de Hongaarse bewoners was overrom pelend. Het volkslied werd gezongen en jhr. De Casëmbroot kon enkele ge schenken aanvaarden. De commissa ris richtte zich vervolgens tot de vluchtelingen. Zijn toespraak werd vertaald door de tolk van het woon oord, mevrouw Torbecke. de samenwerking van de verscl de comité's met de kampleiding en ook met het ministerie van sociale za ken en de Canadese ambassade. De proef, die indertijd was genomen met het plaatsen van Hongaren in woon oorden, waarin ook Nederlandse werklieden zijn ondergebracht, is vol komen geslaagd, zo vond de commis saris. De heer Mackenzie had waardering voor de goede samenwerking, die op I alle gebieden heeft bestaan. De Ne- i derlandse regering kan hiervoor ze- I ker dank worden gebracht. Na aankomst van de provinciale boot van half elf vertrok het gehele gezelschap direct naar het woonoord I Burgbsluis, waar de ontvangst werd verzorgd door het plaatselijke comité. Twee onlangs gehuwde echtparen bood hij een lepeltje aan met het wapen van Zeeland. De heer G. Krol, sprekend namens de Nederlandse overheid in Den Haag, hoopte dat de tijd, die men na Oostenrijk in ons land heeft doorge bracht niet te lang is gevallen. Na deze vriendelijke woorden werden de commissaris van de (Vervolg op pag. 7) KORTE PREDIKATIE DE ZEKERHEID VAN HET GELOOF Romeinen 8, 3139. U mei, '8-avonds acht uur, twee minuten stilte. Een man zit in zijn fauteuil achter het raam van zijn woning. Hij tuurt door de gordijnen naar buiten. Alweer één", mompelt hy. Even later staat hij op, neemt pen en papier. De volgende dag een ingezonden stuk in het streekblad. De lezer spuit zgn ergernis over het feit, dat er in die twee minuten acht men sen zijn gepasseerd in plaats van met gebogen hoofd de gevallenen te ge denken. Een ongezien (maar door de inzender wél gezien) schandaal was het.' Deze man moet heel zelfverzekerd zijn geweest over z'n enige juiste houding door zoiets met zo weinig zelfkennis in de krant te zetten. Boven het Schriftgedeelte Romei nen 8, 3139, staat in de Nieuwe Vertaling: de zekerheid des geloofs. Enkele verzen die de meesten van U zeer bekend zullen zijn. Prettig om in de avonduren, als men vermoeid is, vertrouwde woorden te lezen. Een ieder zal zich met de inhoud kunnen verenigen. De inhoud aangepast aan onze gedachten. Wij hebben bezit genomen van deze woorden. Zeker heid is voor het leven een benijdens waardig bezit. Vooral wanneer deze uit het geloof voortvloeit. Er staat immers: de zekerheid van het geloof. Maar dat i* heel iets anders dan onze zelfverzekerdheid. De gelovige mens getuigt tegen over God van zijn afhankelijkheid. Hij weet dat er in zijn leven niets tot stand komt. als God niet de drijven de kracht is En ook trr/enover ande ren mag hij on be naaide momenten getuigen van zijn afhankelijkheid van God, van Christus. Die zekerheid uit het geloof gaat zijn weg in vreze en beven. Niet omdat wij de vrees lief hebben als een bezit maar opdat ons Godsvertrouwen niet in zelfverze kerdheid omslaat. Paulus zegt heel bondig: ,J3Hjft uw behoudenis bewerken met vreze en beven, want God is het, die om Zijn welbehagen zowel het willen als h*t werken in V werkt." Deze vrees die met het geloof samengaat, verwekt een spanning, die nooit mag ont breken. De zekerheid van het geloof kan nooit verder komen dan de spanning van geloof en ongeloof. Christus' Liefde is zeker, weet de ge lovige. Hij stuurt ons de Trooster, de Heilige Geest. V.'ie daarom bidt op deze dag en TAjn komst niet in de weg staat kan op de juiste icyze zon dag, 5 mei vieren. Brouwershaven. C. GROOT Het weer in Europa. De weerrapporten van gisteravond 7 uur luidden: Stockholm: zwaar bewolkt 12 gr. Oslo: regenbui 13 gr. Kopenhagen: regenbul 12 gr. Aberdeen: zwaar bewolkt 8 gr Dublin: zwaar bewolkt 13 gr. Londen: onbewolkt 19 gr. Amsterdam: licht bewwkt 13 gr. Brussel: zwaar bewolkt 15 gr. Parijs: half bewolkt 14 gr. Bordeaux: onbewolkt 19 gr. Grenoble: licht bewolkt 18 gr. Nice: regenbui 17 gr Berlijn: geheel bewolkt U gr. Frankfort: licht bewolkt 17 gr. MUnchen: zwaar bewolkt 12 gr. Zürich: licht bewolkt 15 gr. Genève: onbewolkt 17 gr. Locarno: zwaar bewolkt 15 gr. Rome: zwaar bewolkt 20 gr. Wenen: onbewolkt 15 gr. Innsbruck: zwaar bewolkt 11 gr. KOUD WEER Wisselend bewolkt en plaatselijk en kele buien. Matige, nu en dan krach tige wind tussen noordwest en noord. Koud weer. ZON EN MAAN 5 mei Zon op 5.06 Maan op 9.51 6 mei Zon op 5.04 Maan op 11.06 onder 20.13 onder 0.39 onder 20.15 onder 1.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1