Fel gevecht om Mocoron op grens van Honduras en Nicaragua Verhoging van de produktiviteit MUSSOLINI'S SCHAT VIEL COMMUNISTEN IN HANDEN KLANKBORD VIJF ZOONS VAN WIJLEN EL GLAWI WERDEN ONTVOERD VRIJDAG 3 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t OUDE VETE DREIGT TOT OORLOG TE LEIDEN Algemene mobilisatie in Nicaragua, noodtoestand in Honduras In de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa is woensdagavond j.l. officieel bekendgemaakt dat Hondurese troepen de plaats Mocoron, in het om streden grensgebied tussen Honduras en Nicaragua, na een verbitterd ge vecht met leden van de Nicaraguaanse nationale garde, die deze plaats verscheidene dagen geleden hadden bezet, hebben heroverd. Mocoron ligt dertig kilometer van de Nicaraguaanse grens. Honduras heeft, als gemeld, naar aanleiding van hetgeen het de „Nica raguaanse aanval op zijn gebied" noemt, een klacht ingediend bij de or ganisatie voor de Amerikaanse staten, de O.A.S. President Somoza Oebayle van Nicaragua heeft woensdag bij zijn instal latie verklaard, dat Hondurese legervliegtuigen woensdag een Nicara guaanse patrouille van de nationale garde bij Mocoron met machinegeweer- vuur bestookt hebben. Ook een sterke afdeling Hondurese soldaten zou de patrouille hebben aangevallen. In Nicaragua is donderdag de al- J tw gemene mobilisatie afgekondigd. Pre- va: rident Somoza veroordeelde krachtig „de aanval van Honduras op Moco ron, waarbij 35 leden van de natio nale garde van Nicaragua werden gedood". In Honduras is de noodtoestand af gekondigd. De regering aldaar wees de beschuldigingen van Nicaragua van de hand met de verklaring, dat Mocoron bij Honduras behoort. Er zijn versterkingen naar de grens ge zonden en er is een beroep gedaan op de bevolking om zich als vrijwil liger te melden. In verband met het grensgeschil tussen Honduras en Nicaragua is de raad van de organisatie van Ameri kaanse staten opnieuw in spoedzit ting bijeengeroepen. De zitting van woensdag werd voor 48 uur verdaagd om beide betrokken regeringen te polsen over een Hondu- rees verzoek, het verdrag van Rio de Janeiro uit 1947 in werking te stellen. Volgens dit verdrag dient de raad van ministers van buitenlandse za ken bijeen te komen en te bepalen wat te doen staat, indien een der le den wordt aangevallen. Van welingelichte zijde wordt het echter weinig waarschijnlijk geacht dat de ministers zullen bijeenkomen. Ongerust Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn „ern stige ongerustheid" uitgesproken in verband met het conflict tussen Hon duras en Nicaragua. Het verklaart, dat de Verenigde Staten bereid zijn „ten volle mee te werken" aan iedere stap die het geschil kan regelen. Mocoron ligt aan de Cruta-rivier in een gebied Mosquitia dat Nica ragua en Honduras beide als het hun ne beschouwen. Nicaragua bestrijdt de opvatting van Honduras dat het gebied aan Honduras toebehoort krachtens een decreet dat in 1906 door koning Alfonso XIII van Spanje is uitgevaardigd. De kwestie sluimerde tussen de Belgisch schip zonk in Hollandsch Diep Woensdagmiddag is het Belgische zandschip „Germaine" tegen de voet van de derde pijler van de spoorbrug over het Hollandsch. Diep gevaren en gezonken. Het 424 ton metende mo torschip was met een lading zand onderweg naar Antwerpen. Onmid dellijk na de aanvaring maakte het zoveel water, dat de toestand voor de schipper J. Hogenstad, zijn vrouw en zijn kinderen al spoedig precair was. Het voorbijvarende motorschip „Ro- sita" kwam op de noodseinen af, die de schipper van de „Germaine" gaf, en trachtte het schip boven water te houden, door er haar pompen op te zetten. Toen dit geen resultaat had. trachtte de „Rositade „Germaine" aan de kant van het Hollandsch Diep te brengen. Dertig meter uit de wal echter gaf de „Germaine" de strijd op en zonk zij. De familie H. had ge lukkig ruim voldoende tijd om haar schip te verlaten. landen tot Honduras in februari dit jaar het departement Gracias a Dios oprichtte, waarin opgenomen het omstreden gebied, nadat Ameri kaanse maatschappijen waren begon nen daar naar olie 1e zoeken. In Honduras zeiden officiële krin gen dat Nicaragua het grensconflict vorige week^ donderdag begdnnen is door 50 militairen naar Mocoron te sturen. Honduras verbrak de diplomatieke betrekkingen met Nicaragua vrijdag en diende woensdag op het hoofd kwartier van de organisatie van Ame rikaanse staten in Washington de klacht in dat Nicaragua zich bij her haling heeft schuldig gemaakt aan agressie tegen Honduras. De raad van genoemde organisatie besloot het de bat 48 uur op te schorten, om met de twee regeringen overleg te plegen wat betreft de stappen die genomen dienen te worden. Agressief Over het algemeen is men van oor deel dat de radio van Honduras in meer agressieve termen spreekt dan die van Nicaragua. Radio-Manague heeft de bevolking gewaarschuwd voor luchtanvallen. Van officiële zijde te Nicaragua wordt de actie der Hondurese troepen bij Mocoron „verraad" genoemd, om dat het geschil reeds aanhangig is gemaakt bij de organisatie van Ame rikaanse staten. In Nicaragua worden Rode-Kruis- brigades gemobiliseerd en voorraden bloëdplasma aangelegd. Vliegtuigen van dc Nicaraguaanse luchtmacht cirkelden donderdag boven Managua en duizenden jongemannen hebben zich als vrijwilliger voor de natio nale garde gemeld. Vrachtautobezitters hebben hun wa gens voor troepenvervoer beschikbaar gesteld. In Nicaragua is tevens de in schrijving geopend voor een defensie lening. HET PROCES TE PADUA Enorme reclamecampagne werd ermee betaald. Eén van de vooraanstaande getui gen in het proces van de „Schat van Dongo" heeft donderdag te Padua verklaard, dat de fabuleuze buit van de dictator Benito Mussolini door partizanen aan de Italiaanse commu nistische partij is uitgeleverd. Pietro Terzi, een 38-jarige oud-commissaris bij de partizanen, zei, dat de leiders van de partizanen, die zich van de weg-vluchtende dictator meester maakten en de schat ter waarde van honderden miljoenen guldens in de wacht sleepten, besloten deze aan de communisten te geven, „omdat deze de partizanen geholpen hadden". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' Welkom vreemdeling. De Amerikaan, die met zijn |g auto op de Amersfoortseweg te Apeldoorn passeerde, zal van de vriendelijkheid in ons landje wel een erg onprettige indruk hebben gekregen. Een kanton- jij nier gaf hem, omdat er bomen gerooid werden, een stopteken, waarop hij niet direct rèageer- de. Twee houthakkers dwongen daarop de Amerikaan te stop- pen. Zij beukten met een boom- tak op de carrosserie van de auto en richtten een schade aan van naar raming f 100. Toen de bestuurder uitstapte H kreeg hij een pak slaag met boomtakken, waarbij hy b)oe- |j s dend werd gewond. De politie heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. n lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Amerikaanse regering heeft op de Japanse nota van midden-maart, wel ke een resolutie van de Japanse rijksdag voor opschorting van alle kernproeven behelsde, geantwoord, dat de Verenigde Staten bij het ontbreken van een inter nationale afspraak over controle op atoomwapens in het belang van de ver dediging van de vrije wereld met het nemen van kernproeven moeten door gaan. Terzi legde dit getuigenis af op de derde dag van het proces. Terzi, een donker uitziend technicus met een bril op deelde aan het hof mede, hoe een vergadering van partizanen-lei ders op het stadhuis van Dongo, op 28 april 1945 gehouden, een inventa ris opmaakte van de op de vorige dag veroverde buit. Maar het onderzoek, dat aan het proces vooraf is gegaan en dat 12 ja ren heeft geduurd, neeft vastgesteld, dat een groot gedeelte van de ver miste schat niet op de inventaris voorkwam. Men heeft reeds sedert lang de verdenking gekoesterd, dat de schat, waarvan de partizanen zich meester hadden gemaakt, door de communistien gebruikt is voor het fi nancieren van hun geweldige propa- ■pmda-campagnc in Italië na de oor?, Terzi vertelde het hof, dat de bij eenkomst op het stadhuis van Dongo besloten had de buit te overhandigen aan „hen. die de partizanen hadden geholpen". Dc president van het hof: „Nu, wie hadden dat dan gedaan?" Terzi: „De communistische partij". Hy voegde daaraan toe, dat de „schat van Dongo" onder een gewa pend eskorte naar de hoofdzetel van de communistische partij in Como werd gebracht. Wo Zeventien mei zouden vol-= geus de laatste berichten omn het leven zijn gekomen door overstromingen in het zuiden van Texas en het noordwesten H ran Louisiana, veroorzaakt h door het buiten de oevers tre- den van. de rivier de Trinity. Jackie Benise in de Texaanse stad San Antonio, bracht er het leven af, maar beleefde toch enkele bange momenten toen zij met haar auto door een vloedgolf werd verrast. H Buren slaagden er, zoals deze M foto-combinatie van boven naar beneden laat zien, mei behulp van een stuk tuinslang M als reddingslijn. in haar in vei-' H ligheid te brengen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimi Aftreden Bey van Tunis wordt verwacht. Vólgens berichten, die te Tunis de ronde doen, zal de Bey van Tunis bin nenkort afstand van de troon doen ten gunste van premier Habib Bour- guiba, die dan president van de re publiek Tunesië zou .worden. De des betreffende akte zou al zijn opge steld en tussen vijftien en twintig de zer openbaar worden gemaakt. Naar verluidt zou de Bey er genoeg van hebben buiten de nationale zaken te worden gehouden. Nieuwe telefooncentrale te Breda in gebruik Woensdagmiddag is dc nic-owe tele fooncentrale te Breda officieel in ge bruik genomen. Tevens verrichtte burgemeester mr. dr. C. H. M. Kort- mann door het opbellen van het des betreffende nummer de indienststel- ling van de 8000ste aansluiting te Breda. Gebruik van televisie „zonde tegen 2e gebod" Ter vergadering van de classis Dor drecht der Christelijk Gereformeerde Kerken heeft de kerkeraad van Slie- drecht bezwaren kenbaar gemaakt tegen, wat hij noemde, het kwaad van de televisie. De classis heeft daar op uitgesproken zich ernstig be zwaard te gevoelen over de manier waarop in een van de zittingen van *de Jóngste generale synode, in sep tember 1956 te Apeldoorn gehouden, door verscheidene predikanten en ouderlingen over „het kwaad der te levisie" is gesproken. De classis sprak als haar overtuiging uit, dat de tele visie in de dienst des woords een „Godonterend kwaad is", waarvan het gebruik op z.g. christelijk terrein zonde is tegen het tweede gebod. De Heiaelberger Catechismus zegt ia zon dag 35: „Dat God zijn christenen niet door stomme beelden maar door de levende verkondiging Zijns woords wil onderwezen hebben" STERK ONDER INVLOED. De in specteur voor het toezicht op alco holhoudende dranken Dow Bronson Ayers moest in Mount Vernon (Ohio) drie dagen brommen en kreeg boven dien 200 dollar boete; een en ander wegens het rijden onder invloed van sterke drank. WAT ZE ZEGGEN. De Amerikaan se commentator Walter Lippman: „De algemene vergadering der Ver enigde Naties is een plaats, waar geen verantwoordelijk politicus zich kan veroorloven, verstandig te zijn. In zijn vaderland zou men hem di rect als verrader bestempelen." De Brits;- vakbondsfunctionaris Per cy V/ithlock: „De maatschappij is ingrijpend veranderd. De meerder heid van de vuilnismannen is nu ontwikkeld, welopgevoed en gema nierd, hetgeen men van de zonen onzer hertogen en lords niet lean beweren." OCHTENDZORGEN. Mevrouw Har ry Tillotson in Leeds kreeg toe stemming om te scheiden, toen zij had getuigd dat haar man eens margarine in heur haar had ge smeerd, een gebakken ei naar haar hoofd had gegooid, en dat hij in het algemeen het onbrjt ondraag lijk maakte door met deuren te slaan, potten en pannen tegen elk aar te bonzen, de radio op zijn hardst te laten spelen en inmiddels tussen zijn tanden te fluiten. Woutje Wagtmans heeft woensdag de in zeven etappes verdeelde wieler wedstrijd RomeNapelsRome ge wonnen voor Miquel Poblet, de Span jaard, die ook de laatste halve etappe van deze klassieker op zijn naam bracht. Wagtmans werd in deze laat ste rit zevende. Deze telefoto toont Wagtmans met Poblet na de zege vierende aankomst in Rome. Oproep aan het bedrijfsleven Naar de contactgroep opvoering produktiviteit mededeelt, is donderdag aan alle industriële ondernemingen in Nederland met meer dan tien man personeel een, „oproep aan het Nederlandse bedrijfsleven" gezonden, onder tekend door de voorzitters van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers, n.l. het Verbond van Nederi. Werkgevers, het Centraal So ciaal Werkgeversverbond, Kath. Verbond van Werkgeversvakverenigingen, het Verbond van Prot. Chr. Werkgev ers in Nederland, het Ned. Verbond van Vakverenigingen, de Ned. Kath. Arbeidersbeweging en het Chr. Natio naal Vakverbond in Nederland. De ondertekenaars wekken hierin het bedrijfsleven op tot produktivi- teitsverhoging en zij doen daarbij een ernstig beroep op dit bedrijfsleven om voeling op te nemen of aansluiting te zoeken by hel netwerk van organisa ties en instellingen, dat over het gehele land verspreid tot ontwikkeling is gebracht met het doel de produktiviteit te bevorderen. Achttienjarige stak voorman met dolk. Het Wereldgebeuren Oom Toekan In dc dertiger jaren is Soeletman Toekan eens woedend geworden op de Engelsen. Er waren relletjes in 1 de stad Nabloes, die hjj jarenlang als burgemeester heeft gediend. Die rel- 1 letjes waren gericht tegen de Engel- I sen die zijn land, Jordanië, als een i protectoraat beheerden. Een Britse officier beval hem toen plaats te ne- I men achter een mitrailleur op het dak van een groot gebouw. In die tijd was Soeleiman Toekan in een stemming. om de Engelse ridderorde die hem I verleend was uit waardering voor zijn goede burgemeesterschap naar Lon den terug te sturen. Uiteindelijk heeft men hem van die protestdaad kunnen weerhouden. Maar hij stond wel In vuur en vlam; een toestand die men 1 niet van hem gewend is, want alge- I meen wordt hg beschouwd als een I „gematigd man." oensdag stonden er weer sol daten met machinegeweren «p Jordaanse daken, ditmaal in Amman. Het waren echter geen Brit se beschermers; die zijn in Jordanië niet meer in tel. Het Brits-Jordaanse verdedigingsverdrag is onlangs op gezegdeen der gevolgen van liet „nationalistische" ontwaken der Ara bieren, ook in Jordanië. Neen. de mannen die daar, met de vinger aan de trekker, de menigte in de hoofd stad Amman in de gaten hielden, wa ren manschappen van de Jordaanse strijdkrachten. Zij beschermden ko ning Hoessein, die een tijdje geleden bijna zelf het slachtoffer zou zijn ge worden van politieke stromingen in zijn landde pro-Egyptische en pro-communistische groepen die fraarne in zijn plaats een of andere cdepop benoemd zouden zien als i ..revolutionair leider." Bijtijds heeft Zijne Majesteit in eigen persoon m- gegrepen, waarbij hij moreel werd ge- steund door koning Saoed van Saoe- di-Arabië. die op deze manier voor 't eerst in het openbaar blijk gaf van meningsverschil met de Egyptische president Nasser en diens Syrische i vrienden. Bovendien wist de koning i zich gei uggesteund door de Ameri- 1 kaanse Zesde Vloot, die in het ooste lijk deel van de Middellandse Zee koerste als een dynamisch bewijs van de Amerikaanse vastbeslotenheid, de communistische ondermijning in het Midden-Oosten voor zover die dooi de soevereine regeringen aldaar niet op prijs wordt gesteld een halt toe te roepen. Koning Hoessein ging. door een zwaar militair escorte be schermd. naar de moskee. Het is te begrijpen. d2t op de daken soldaten waren opgesteld om hem te bescher men. Is zijn grootvader Abdoellah in 1951 niet getroffen door een dodelijk schot, toen hij zich eveneens naar n moskee begaf, en wel naar die te Je ruzalem? Maar in dit geval was de bewaking afdoende. De tegenstelling tussen de oude Transjordanicrs die 'l merendeel van Ammans bewoners uitmaken en de Palestijnse bevol king die Jordanië in 1948. na de veldtocht tegen Israël, erbij kreeg, kwam niet opnieuw tot uiting in een fataal schot. Maar de koning zal voorlopig op zijn hoede moeten blij ven, want onder het Palestijnse be volkingsdeel zijn nogal wat scherp slijpers. die voor de ideeën van de Egyptische dictator alles over heb ben. De man, die ditmaal van gan ser harte voor de veiligheidsmaat regelen en voor soldaten op de daken had gezorgd, was Soeleiman Toekan. Hij is door de koning tot militair gouverneur benoemd. En voor de di verse veiligheidsmaatregelen die nu worden genomen, zoals het ontbinden van de vakbonden en liet oppakken van communistische leiders, is hij niet in de laatste plaats verantwoor delijk. Hii behoort tot de mannen, in wie Hoessein een onbegrensd vertrou wen stelt. En Toekan heeft al eerder vertrouwensfuncties vervuld. Niet alleen was hij in 1951 en ook weer in 1953 minister van defensie, maar bo vendien behoorde hij tot de regent- schapsraad. die de macht uitoefende in de periode tussen Talals aftreden f1952) en Hoesseins kroning f1953). De band is zo hecht, dat de koning de nieuwe militaire gouverneur met „Oom" aanspreekt. Hij kan van deze ..oom" nog veel plezier hebben. Ontsnapten zetten zaken in Dusseldorp voort. Donderdagmiddag omstreeks kwart i voor drie neeft de 18-jarige fabrieks- i arbeider D. van P. in de melkfabriek van de Rotterdamse melkinrichting aan de Persoonshaven de 59-jarige Twee Amsterdamse jongens, die vo- voorman J. W. D. uit de Raephorst- r»ge week door de hoofdstedelijke re- straat zo ernstig met een dolk ge- cherche waren aangehouden naar wond, dat deze in het ziekenhuis j «aanleiding van inbraken te Zeist en. Bergweg moest worden opgenomen. na hun overbrenging naar die ge- De aader is aangehouden. meente, wisten te ontsnappen, zijn donderdag door de politie in Dussel- De oproep zegt ten aanzien van de beperking der bestedingen, dat er uiteraard geen wondermiddel is te gen alle économische kwalen. Men zal, zo men naar wegen zoekt om uir de huidige moeilijkheden te geraken, eerder in de richting van een ver grote produktie per werknemer die nen te speuren dan de aandacht al te zeer te richten op een verminde ring der consumptie. Volkomen te recht is een rem geiegd aan de be steding, aldus het geschrift. Een volk kan nu eenmaal niet ongestraft ver teren wat men nog niet verdiend heeft. Het enige positieve antwoord op de" problemen van het ogenblik, :s te zorgen, dat de produktiviteit over de gehele linie zo snel mogelijk wordt omhooggestuwd. Gewezen wordt voorts op de te ver wachten ontwikkeling op internatio naal gebied, omdat ook daar een zo doelmatig mogelijk gebruik van de produktiem-ddelen een opvoering van de modernisering daarvan en een snelle aanpassing van de interne en externe organisatie aan nieuwe mo gelijkheden, uitkomst za: kunnen bieden. De politie is op het ogenblik bezig zich van de juiste toedracht op de hoogte te stellen. Vermoed wordt, dat het tweetal onenigheid over het werk kreeg, waarbij de 18-jarige zich zo heeft opgewonden, dat hij de voor man met een dolk in de buik stak. Zijn toestand is vrij ernstig. dorp gearresteerd omdat zij zich daar aan diefstal hadden schuldig ge maakt. Het zijn de 19-jarige banket bakker F. H. en de reclametekenaar A. A. van dezelfde leeftijd, die door een pastoor op heterdaad werden be trapt bij het lichten van een offerblok in een kerk te Dusseldorp. Door leden van illegale „bevrijdingsleger?" i Marokko te zijn geweest, stierf op 23 januari 1956 in Marrakesj in de ou derdom van 84 jaar. Hij was sinds de instelling van het protectoraat van Marokko in 1912 een trouwe aanhan ger van Frankrijk en leidde de cam- Ku Klux Klan ook in Engeland actief. De Britse minister van binnenland se zaken, Butler, heeft donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat er nauw- I keurig toezicht zal worden gehouden 1 op de activiteit van de Ku Klux Klan m Groot-Brittannië. Zoals eerder be- j richt heeft deze Amerikaanse organi- satie vertakkingen in Engeland. Zij richt zich tegen joden, negers en be- I paalde christelijke gemeenschappen. Vijf zoons van El Glawi, de voor malige Pasja van Marrakesj, die liet vorige jaar is overleden, zijn woens dag te Marrakesj ontvoerd. De ontvoering geschiedde waar schijnlijk door leden van het niét- offieiële Marokkaanse bevrijdingsle ger, dat in de Rifoorlog tegen de Fransen streed. De auto waarin vier zoons van El Glawi op weg waren naar een golfbaan in de buurt van Marrakesj werd door onbekenden voor het paleis van de Pasja aange houden. De chauffeur moest uitstapüen en de wagen werd vervolgens met grote snelheid weggereden. Een aangeno men zoon van El Glawi. Abdallah, is volgens de berichten in de Arabische wijk van Marrakesj ontvoerd. EI Gla- De Marokkaanse regering heeft wi, „de oude leew van het Atlasge- donderdagavond laat bekendge- bergte die de naam had de rijkste maakt, dat zij vijf van de zonen van man ter wereld en een van de mach- «ijlen El Glawi, Pasja van Marrakesj tigste politici in het vroegere Frans 1 heeft doen arresteren. pagne voor de onttroning van sultan Sidi Mohammed Ben Joessef in 1953. Later wijzigde hij zijn houding en pleitte voor het herstel van de sultan in zijn waardigheid. De sultan kreeg in november 1955 zijn troon terug na een verbanning van twee jaar. Ma rokko verwierf korte tijd later onaf hankelijkheid. Mannen van het bevrijdingsleger, dat in Zuid-Marokko optreedt, zouaen het paleis van de Pasja in Marrakesi bezet hebben. De ontvoerde zoons zijn Saddek. Hassan. Ma dan i. Mohammed en Abdallah. Gearresteerd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3