PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika zal sterkte van zijn strijdmacht niet verminderen Senator MacCarthy te Washington overleden Zeewering bij Vrouwenpolder vertoont zwakke plaatsen de BILT VORIG JAAR 2200 PATIËNTEN AAN KINDERVERLAMMING VERWACHT... 200e jaargang - no. 104 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. r. <L Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. Jew.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 mei 1957 Kleine advert 23 cent p. reg' van 1.-. Bureaus; VMsslngen. Welstr. 68-50, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 848 of 304); Middelburg, Marlet 51, tel. 8841; Goes, Lange Voritatr. 53 tel 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljsir. 2; KRITIEK OP INKRIMPING BRITSE LEGERS Luns: „Wij willen niet veroverd en later bevrijd worden" De ministers van buitenlandse zaken van de vijftien landen van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie zijn donderdag in Bad Go- desberg (Duitsland) hun conferentie begonnen. De Amerikaanse mi nister Dulles legde in de openingszitting een verklaring af, ivaarin hij zei, namens president Eisenhower te mogen meedelen, dat de Ver enigde Staten de sterkte van hun troepen zullen handhaven, ondanks de Engelse bezuinigingen. Engeland krimpt zijn strijdmacht in, om de defensie geheel op atoomwapens te baseren. Dulles verklaarde, dat dit streven in Amerika onrust heeft gewekt en de vrees, dat andere N.A.V.O.-landen dit voorbeeld zullen volgen. Tijdens de bijeen komst bleek, dat de andere N.A.V.O.-partners niet erg geporteerd zijn voor de Britse voornemens. Duidelijk kwam dit tot uitdrukking In de rede van de Nederlandse minister Luns. De Westduitge bondskanselier Adenauer opende de conferentie met een grote rede, waarin hij dui delijk maakte, dat West-Duitsland vastbesloten is zyn verplichtingen jegens de N.A.V.O. volledig na te komen, ondanks de voortdurende Russische dreigingen met een atoomoorlog. Hij achtte het feit, dat in Oost-Duitsland thans 7500 Russische tanks staan, 3500 méér dan drie jaar geleden, een onver holen dreiging. De grijze bondskanselier besloot al dus: „De wereldvrede ligt in de han den der Russische heersers. Zij behoe ven slechts in te stemmen met een gecontroleerde ontwapening voor atoomwapens en de gehele wereld zal zich aan het werk van de vrede kun nen ■wijden." Geen alternatief De heer Dulles verklaarde dat de N.A.V.O. sterk moet zijn. Er is voor de organisatie geen aiternatief, zolang IIUIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlll Ook voor de dames is er een programma Niet alleen de ministers en an- d_eze afgevaardigden bij de N.A.V.O.-conferentie in Bonn hebben een goede ontvangst ge kregen, maar ook de echtgeno tes van de afgevaardigden wor den door de dienst protocol van het Duitse Ministerie van Bui tenlandse Zaken danig bezig gehouden terwijl hun man nen vergaderen uiteraard. Een speciaal programma voor de dames voorziet in uitstapjes naar de bezienswaardigheden in Bonn en omgeving, en zelfs in een bezoek aan de 4711-fa- briek in Keulen en de Keulse dom. Met een boot zal een vaart worden gemaakt naar Ander- nach, waar een heerlijk maal van florel'len en de lekkerste Rijnwijnen wordt opgediend. De echtgenotes van de minis ters Dulles, Verenigde Staten, Christiansen, Denemarken. Pi- neau. Frankrijk, Gudmundsson, IJsland, Martmo, Itaiie, Cunha, Portugal. Lange, Noorwegen, en de Nederlandse mevrouw Luns zullen met nog vijftig an- dere vrouwen van aelegatie- leden aan de uitstapjes deel- nemen. illUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren ter gelegenheid van het ein de van de heilige maand Ramadan op het Raghadanpaleis te Amman leden van het corps diplomatique en vertegenwoordigers van loyale land genoten ontvangen. Een van de sjeiks betuigt zijn respect voor de koning door een handkus. er 900 miljoen mensen aaneengeke- tend zijn onder de ijzeren discipline van het communistische bewind. Dulles voerde een pleit voor hechte samenwerking op niet-militair ter rein. „Vrees is niet genoeg om de N.A.V.O. te laten werken", zei hij. Niet kernwapens alleen Minister Luns verklaarde, dat zich alleen baseren op kernwa pens leidt tot een onduldbare toestand. Natuurlijk zijn de kernwapens van groot belang, maar gesteld dat ze het uitbre ken van een oorlog eens niet zouden verhinderen, dan zou men bij gemis aan conventionele wapens voor een afschuwelijk dilemma geplaatst kunnen wor den. Het is een waangedachte, dat conventionele wapens over bodig zijn geworden. Onze enige kans is sterk te zijn, uldus de heer Luns, die opmerkte, dat men er nog niet ingeslaagd is een macht te vormen, die sterk genoeg is om de Russen af te schrikken of een eventuele aan val af te slaan. „Er is niet veel plaats voor tevredenheid, laat staan voor zelfvoldaanheid. Wij willen niet veroverd en later bevrijd worden", aldus minister Luns. Instemming De rede van de heer Luns vond gro te instemming bij tal van gedelegeerd den. De heren Pineau (Frankrijk) en Von Brentano (West-Duitsland) spra ken in dezelfde geest. Ook zij oefen den kritiek op de Britse alleen-atoom houding. De Britse minister Selwyn Lloyd achtte het juist om van het kernwapen als grondslag uit te gaan. Ilij betoogde, dat de Kussen dit af schrikwekkende middel respecteren. Hij achtte de toestand weinig roos kleurig en het communistische blok nog hecht en sterk. De ministers van Griekenland en Denemarken verklaarden dat de Rus sische dreigementen in hun land»n het tegendeel van afkeer van de N.A.V.O. hadden bewerkt. Heftig bestrijder van communisme De Amerikaanse republikeinse Senator Joseph McCarthy is don derdagavond overleden. De Senator overleed in het hos pitaal Bethseda van de Amerikaan se marine te Washington aan een acute leveraandoening. Hij heeft 5 dagen in het ziekenhuis gelegen. Zijn echtgenote bevond zich aan het sterfbed. McCarthy is 49 jaar geworden. In de afgelopen jaren is hij ver scheidene malen ziek geweest. Hij heeft ondermeer geleden aan voor hoofdsholteontsteking. Bovendien on dervond hij hinder van een oude wond aan de knie. die hij als marine officier in de tweede wereldoorlog in de Stille Oceaan had opgelopen. Senator McCarthy, die de staat Wis consin vertegenwoordigde, was één van de meest omstreden figuren uit het Amerikaanse politieke leven van na de oorlog. Als voorzitter van de commissie van de Senaat voor onderzoek werd hij bekend als een heftig bestrijder van alles wat met het communisme te maken heeft. Zijn methoden van onderzoek naar de loyaliteit van personen in en buiten de regering deden in de Verenigde Staten een nieuw woord ingang vinden, na melijk „McCarthyism". Zijn methoden van onderzoek heb ben vooral in 1954 in de belangstel ling gestaan, toen McCarthy in con flict kwam met het leger. Na lang durige verhoren, die via de televisie werden uitgezonden, werd McCarthy voor de Senaat gedaagd, waar zijn collega's hem berispten wegens zijn houding bij het onderzoek. Hij was één van ae jongste Sena toren toen hij in februari 1950 plot seling in de publiciteit kwam door zijn verklaring, dat er 57 communis ten werkzaam waren in het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken. Daarna viel de Senator steeds meer de regering van president Truman en het beleid van het Ministerie van Buitenlandse Zaken onder minister Acheson aan. Spoorwegarbeider door trein gedood De 45-jarige onderploegbaas van de Nederlandse Spoorwegen, K. van Til, die donderdagochtend met enkele col lega's onderhoudswerkzaamheden uitvoerde aan de spoorrails nabij het viaduct bg de Grote Bickerstraat te Amsterdam, is door een goederentrein gegrepen en ter plaatse overleden. Het slachtoffer moet de trein te laat hebben opgemerkt. Op de Theems bij Erith in Eu- =s geland, ligt op het ogenblik H II.M. telegraaf schip Monarch foto boven), dat onder lei- ding van de kapitein E. Bet- H son (foto links) in septem- s her van 't vorige jaar gereed- kwam met het leggen van j- twee telegraafkabels van Schotland naar New Found- g land een afstand van onge- |f s veer S000 kilometer en nu nogmaals een stel kabels op de e§ bodem van de oceaan zal gaan leggen, eveneens van Schot- ee land naar New Fotcndland. De H nieuwe kabel, die Engeland wordt gemaakt, kost ruim 80 ff ff miljoen gulden. Op de foto on- |e der ziet men de eigenlijke ka- belleginstallatie. lllllllllllli!!ll!llillllllllllll!lillllllllHIIIIII!lllll!!llllllllllllllll!llli!llllllllilï Kamerlid Fens werd niet gekozen 'Sen Italiaanse christen democraat, Louuvico Benvenuti is met 75 slem- men gekozen tot secretaris generaal van de Raad van Europa, de Neder lander J. J. Fens kreeg 44 stemmen. JOSEPH MACCARTHY Binnenkort mededeling over eventuele vaccinatie Binnenkort Is van rijkswege een mededeling te verwachten over een eventuele vaccinatie tegen de kinder verlamming. Het aantal patiënten aan kinder verlamming heeft het vorige jaar hier te lande 2200 bedragen. In tegenstel ling tot 1956 behoeft thans geen vrees te worden gekoesterd dat deze ernsti ge ziekte een epidemisch karakter zal aannemen. Aldus is medegedeeld op een don derdagmiddag in ^s-Gravenhage ge houden persconferentie, die was uitge schreven naar aanleiding van het feit dat het prinses Beatrix-poliofonds thans een jaar bestaat. De voorzitter van dat fonds, mr. J. Klaasesz, com missaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, had de leiding van deze persconferentie. jaar drie miljoen :n worden ten late van het prinses Beatrix-polio- verscheidf- --- -- - Om aan de benodigde gelden te ko ten men zal per js ulden nodig heDben fonds i idene activiteiten ont wikkeld. De belangrijkste hiervan is de operatie „Goed-Zo" van de N.CJFt. Begin van brand in Dom. De Utrechtse brandweer is donder dagmiddag met drie wagens, een mo torspuit, een hogedrukspuit en een ladderwagen uitgerukt, toen brand werd gemeld in de Utrechtse Dom. Het bleek, dat beneden in dit histo rische bouwwerk brand was ontstaan in 'n berghok, waarin enkele schoon maakartikelen en oude lopers waren opgeslagen. De brandweer bluste het vuur met de nevelspuit. De politie onderzoekt de oorzaak van het ont staan van deze brand. BESTUUR POLDER WALCHEREN OP EXCURSIE Na uitvoering van Drie-Eilandenplan wordt duinenrij tweede waterkering Het bestuur van de Polder Walcheren heeft donderdag weer de jaarlijkse Inspectie gehouden van de Walcherse zeeweringen en daarbij werd ook een kÜkje genomen bij de eind vorige week nabij Vrouwenpolder ontstane oever- vak Ir. II. Visser gaf een uiteenzetting hoe de val was ontstaan cn wat dc gevolgen zijn voor de duinen en het achterliggende land. De toestand is niet bepaald rooskleurig, maar toch zal de Polder hier geen herstelwerkzaam heden uitvoeren. Achter de vr\j zwakke duinenrij ls namelijk na de ramp In februari 1953 een tweede waterkering gelegd van -j- 5 meter. Het voornaamste argument is evenwel het feit, dat over enkele jaren wellicht het Drie-eilanden- nlan zal zijn uitgevoerd, zodat de duinen bij Vrouwenpolder dan als tweede waterkering dienst doen. Voorts deelde ir. Visser mede, dat indien bij stormweer grote schade aan de duinen zou ontstaan, de Polder de noodzakelijkste herstel werkzaamheden zou uitvoeren. Donderdagmorgen kwamen het dage lijks bestuur van de polder en de commissarissen, vertegenwoordigende de eigenaren van het ongebouwde en bebouwde eigendom, in het Polder huis aan de Groenmarkt in Middel burg bijeen, van waaruit een bus het gezelschap naar verschillende delen van het eiland voerde. Allereerst werd naar de Westkappelse zeedijk gere den tot dijkpaal 11, waar de werk zaamheden tot verbetering van de teenconstructie van de dijk werden bezichtigd. Bij strandpaal 5 van de Noordwatering, tussen Westkapelle en Domburg, liet het gezelschap zich op de hoogte stellen van de daar in aanleg zijnde en reeds aangelegde strandhoofden. Na een korte pauze in Domburg, volgde een rit over de voltooide puin- wegen in het duingebied van Oranje zon, waar voorts een stevige strand wandeling werd gemaakt. Daar er eind vorige week een oeverval was gebeurd in de buurt van Vrouwenpolder, ging het pol derbestuur de gevolgen ervan in ogenschouw nemen. Over een af stand van ongeveer 20 meter was er een groot stuk uit het strand verdwenen. Dicht bij de kant was het water 5 meter diep en onge veer 10 meter verder zelfs 16 me ter. Ir. Visser wees er op, dat de stroom daar ter plaatse een grote kracht uit oefent op de oever. Het strand wordt geheel ondermijnd en op een gegeven moment vloeit het losse zand weg alsof het water is, zoals vorige week I Het houdt zich bezig met de patiënten, die naar een revalidatiecentrum gaan en springt financieel bij wanneer de daar aan verbonden kosten de bijdragen van rjjk en ziekenfondsen te boven gaan. Op het ogenblik is aan giften een bedrag van J 335.000 ontvangen. Men kan zich als donateur van het fonds ongeven (giro 969). Het ligt in de bedoeling van het be stuur in de komende maanden over het gehele land provinciale- en plaat selijke comité's in het leven te roepen teneinde zijn arbeid aldus gestimu leerd te zien. Brand in textielfabriek te Tilburg Kostbare machines en voorraden verloren. Omstreeks half elf gisteravond brak brand uit in de wollen stoffenfabriek van de gebroeders Franken in de Goirlestraat te Tilburg. Met enorme kracht verspreidde het vuur zich door het drie etages hoge fabrieksgebouw, waarin waren ondergebracht de spin nerij en de appretuurafdeling. Het vuur vond in 'de wolmassa's, door drenkt van olie en vetten, gretig voedsel, zodat in een minimum van tijd de vlammen zich een weg baan den door het dak. waarna een enorme vonkenregen ontstond. De brandweer, die met groot mate rieel was uitgerukt, wist na intense inspanning het vuur in te sluiten, waarna mén aandacht kon gaan be steden aan de achter liggende weve rij. Het zag er omstreeks kwart na twaalf middernacht naar uit .dat de weverri kan worden behouden. Toen woedde de brand nog wel in alle he vigheid. Vele kostbare machines en voorraden zijn al verloren gegaan. In het verbrande fabriekngedeelte werkten doorgaans circa vc/?rtig ar beiders. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het weer in Europa. Weerrapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm: zwaar bewolkt Oslo: half bewolkt Kopenhagen: regen Aberdeen: licht bewolkt Dublin: zwaar bewolkt Londen: zwaar bewolkt Amsterdam: geheel bewolkt Brussel: geheel bewolkt Parijs: zwaar bewolkt Bordeaux: half bewolkt Grenoble: motregen gebeurd. j N'ce: zwaar bewolkt Ir. Visser vestigde er de aandacht is regen op, dat na uitvoering van het Drie- Frankfort: zwaar bewol eilandenplan de duinenrij bij Vrou- j München: half bewolkt wenpolder een tweede waterkering I ztinch: half bewolkt wordt. Uitgaande van deze gedachte, Genève: zwaar bewolk: wordt herstel van de zeewering met Locarno: geheel bewolkt noodzakelijk geacht, temeer omdat er wenen: zwaar bewolkt kort na de ramp ongeveer 100 meter Innsbruck: regen landinwaarts een dijk is gemaakt van Rome: half bewolkt -f 5 meter. Wanneer een zware storm echter grote schade aan de zeewering berokkent, zal de Polder zeker tot verbetering overgaan, zo deelde de Polderingenieur mede. Via Vrouwenpolder werd vervolgens langs de in aanleg zijnde werkhaven voor uitvoering van net Drie-eilan denplan door Veere en Middelburg naar Vlissingen gereden. In „Britan nia" werd de lunch gebruikt, waarna tot slot een bezoek werd gebracht aan een gedeelte zeewering tussen Vlis singen en Koudekerke. Langs de zee wering Westwatering nabij Vijgen eter werd een wandeling gemaakt naar Zwanenburg langs het strand en over de duinverdediging. Daarbij werd de aanleg van de duinverdedi ging tussen de strandpalen 8 en 10 be zichtigd. 13 gr. 14 gr. 10 gr. 15 gr. 15 gr. 15 gr. 12 gr. 13 gr. 12 gr. 19 gr. 13 gr. 18 gr. 30 gr. 17 gr. 33 gr. 14 gr. 13 gr. 36 gr. 13 gr. 13 gr. 20 gr. PLAATSELIJK WAT KEGEN. Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Tot matig of vry krachtig aan wakkerende winti tussen noord en west. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN 4 mei Zon op 5.07 onder 20.11 Maan op 8.40 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1