ja graag, KAPPIE reist naar een achtergebleven aebied AS PRO' HANDELSREIZIGER H. PITLOO VERVOERT VAKANTIEGANGERS #£ümano,< WALCHEREN ZUID-BEVELAND KLAM\ ut de ETHER VRIJDAG 3 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN Verhuurder van roei en motorboten. (Van onze correspondent in Australië) Enige jaren geleden emigreerde handelsreiziger H. Pitloo te Mid delburg met zijn vrouw en twee jeugdige zoons naar het verre Australië. Het begin was nogal moeilijk en daarom besloot het echtpaar Pitloo niet langer dan 2 jaar in het nieuwe vaderland te vertoeven. Het kwam echter ge heel anders uit, wantenige weken voor de familie naar Holland zou terugkeren, kreeg de heer Pitloo kans een zelfstandige zaak te be ginnen. Thans is hij eigenaar van vele roei- en motorbootjes, die hij verhuurt aan toeristen. Kort na aankomst in Australië kreeg de heer Pitloo een betrekking op een boerderij, diep in de binnen landen, waar men slechts land, lucht en schapen zag. Zowel de heer Pit loo, als zijn twee zoons raakten spoedig gewend aan de eenzaamheid van het uitgestrekte land, maar me vrouw Pitloo kon niet aarden. Bin nen een week verhuisde de familie naar een voorstadje van Brisbane, waar het hoofd van het gezin werk kreeg in een staalfabriek. „Het was zware arbeid, die ik daar te verrich ten had", zo vertelde ons de heer Pitloo, „maar ik sloeg me er ech ter door". De woongelegenheid van de im migranten was overigens bar slecht. „We hadden slechts de beschikking over één kamer, waarin we moesten slapen, koken en wonen", zo zei ons mevrouw Pitloo. Toen het einde van de twee jaar in zicht was, kwam er een grote ommekeer in het leven van de familie. Op een dag las immigrant Pitloo een advertentie in een krant, waar in een botenverhuurderij langs de Hawkesburry River in de staat Nieuw Zuid-Wales te koop werd aan geboden. Deze rivier stroomt door schitterend gelegen gebied, met dicht beboste bergen en groen om zoomde oevers. De Hawkesburry Ri ver is de trots van duizenden Aus traliërs, die er 's zomers hun vakan tie doorbrengen. Dit geeft bussiness aan velen en ook de heer Pitloo zag er wel iets in, temeer daar de familie tijdens het tweejarig verblijf een aardig kapitaaltje had gespaard. Hij ging eens kijken, er werd breedvoe rig gepraat in het gezin Pitloo en tenslotte ging het geld, bestemd voor de terugreis naar Nederland, als gedeeltelijke betaling in de bo tenverhuurderij. Geen spijt Advertentie R Brei metNeveda Reumanon anti-reuma wol warm on dergoed voor jong en oud. De „R" op de omhand is uw garantie voor kivaliteitl Hoewel het in het begin zeker niet meeviel, hebben de Pitloo's er geen minuut spijt van gehad. Het is ook financieel allemaal meegeval len .want binnenkort hoopt de vroe gere Middelburgse handelsreiziger aan zijn laatste afbetaling te hebben voldaan, zodat hij dan eigenaar ls van vele roei. en motorboten en een plezierboot. Met dit laatste vaartuig maakt hij tochten met toeristen over de rivier. Hoewel hij nooit een boot heeft bestuurd, hanteert hij thans het roer als een ervaren schipper. Iedereen is best tevreden en me vrouw Pitloo denkt niet meer aan terugkeer naar haar geboorteland. In het stadje Grafton hebben de Pitloo's een gezellige woning, die alle narigheid van die ene kamer In Brisbane heeft doen vergeten. De oud-Middelburgers zien een nieuwe toekomst in dit land ook voor hun beide jongens, die intussen op drukke dagen al een handie uit steken in de zaak. Want in het zo merseizoen komen er honderden be zoekers naar de rivier en er zijn vele liefhebbers van de vissport, die een bootje van de heer Pitloo huren. Thans is het winterseizoen aange broken en is botenverhuurder Pit loo bezig zijn „vloot" te repareren. Over enkele maanden begint dan weer de drukke vakantietijd. „Dat i« ook mijn vakantie", besloot de heer Pitloo lachend. (Advertentie) Duinzand „overstroomt" weg op Schouwen. Vijfhonderd meter vanaf Scharen- dyke op de weg naar Ren esse wordt de Scharendijkseweg, in de volks mond beter bekend als de Kampweg, over een afstand van ongeveer 100 meter voor een groot deel onbegaan baar gemaakt door duinzand, dat niet tientallen kubieke meters tegellijk van de dninen de weg, die vlak ach ter de duinen loopt, opstroomt. Vooral voor het verkeer is het vloeibare zand een grote hindernis. Wannéér men onverwachts met fiets, bromfiets of motor in het mulle zand geraakt zijn ongelukken niet uitge sloten. Omtrent de oorzaak hiervan hebben we ons licht opgestoken bij de opzichter van het waterschap Schou wen, de heer H. Ringelberg, die ons vertelde dat deze zandlawines een ge volg zijn van de wind. Het is een vol komen normaal natuurverschijnsel, dat echter de laatste jaren niet in zo hevige mate is voorgekomen. Als ge volg van de aanhoudende westenwind en net vrij zonnige weer van enkele dagen geleden is het droge zand van de strandzijde op de buitenzijde der duinen gestoven. De thans heersende harde oostenwind stuift nu het zand oyer de duintoppen met als gevolg, dat het naar beneden begint te stromen. Net als water vloeit het fijne zand het duin af en vormt grote bergen op de weg. De lieer Ringelberg vertelde dat juist op deze plaats dit verschijnsel wel vaker voorkomt, vandaar dat de ze hoek de Snorrelhoek wordt ge noemd. Over een afstand van enkele tientallen meters ligt ruim 100 kubie ke meter fijn duinzand over de weg. Met drie werkkrachten en een vracht auto is men de gehele dag bezig ge weest het zand weg te scheppen, maar de zandlawine houdt aan, zodat vrij wel geen resultaat is bereikt. Thans wordt overwogen een kraan uit Brou wershaven te laten komen, zodat het zand wat sneller afgevoerd kan wor den. Het enige afdoende middel is een aantal fik9e regenbuien, waar door het stromen van het zand wordt gestuit en het het draaien van de wind. Men denkt nog twee of drie da gen nodig te hebben om de enorme hoeveelheid zand wear te ruimen, dat als onbruikbaar in een grote put wordt gestort. MIDDELBURG De heer Van Westering sprak over Mozart Een voortreffelijk initiatief heeft het Protestants Interkerkelijk Thuis front, afdeling cultureel werk, geno men om de heer P. C. van Westering, musicoloog te Haarlem, uit te nodi gen om in Middelburg een lezing te komen houden over het leven van de componist Mozart. De vele militairen van de le COAK, die woensdag naar de foyer van de Concert- en Gehoor zaal waren gekomen om getuige te zijn van een prachtige avond, bewe zen dat. De heer Van Westering ver veelde zijn gehoor niet met een dor en droog biografisch relaas over het le ven van de componist. Integendeel, het was een sprankelend verhaal, dat boeiend, maar bovenal geestig verteld werd! Op 3-jarige leeftijd bleek reeds Mo- zarts grote muzikaliteit en zijn schep pend talent ontwaakte toen hij nog geen zes was. Van jongsaf werd dit genie vertroeteld en als wonderkind „rondgezeuld" door zijn ouders, die tot zijn 22e jaar een tot in de perfectie opgestelde „dienstregeling" - oor hem uitgestippeld hadden Mozart was geen ..gefrïsseerd" type, zoals men dat in die dagen kende. Hij was een ruig persoon, zelfs een soort boenen- type, dat ongezouten en eerlijk de waarheid zei. Mozart is vooral bekend geworden door de wijze, waarop hij een aller eenvoudigst motiefje van vyf noten omwerkte tot een prachtige melodie. Het is juist de manier, waarop het thema omringd wordt door de andere stemmen, die de componist tot een genie stempelt. In de eerste instantie bleek dit reeds uit het begin van het tweede deel van zijn clarinetconcert, dat de heer Van Westering met een gramofoonplaat toelichtte. Uit zijn lezing bleek voorts op welk een merkwaardige wijze het overbe kende „Ave Verum" tot stand geko men is. Het gedeelte na de pauze was geheel gewijd aan het laatste levens jaar van de componist, toen hij een groot aantal opdrachten kreeg. In dat jaar werkte hij zelfs tegelijkertijd aan 'de „Toverfluit" en het „Requim", welk laatste werk niet afgemaakt is door Mozart, wel door zijn leerling. Ook van deze werken waren er gra- mofoonplaten. terwijl de heer Van Westering vooraf nog allerlei bijzon derheden van deze werken op de pia no liet horen. Het was een avond, die zeker voor herhaling vatbaar is. „De woestijn leeft". Het Aardrijkskundig Jeugdcen trum verzorgt op donderdag 9 en vrijdag 10 mei a.s. weer filmvoor stellingen voor de Middelburgse scholleren. Vertoond zal worden „De woestijn leeft", in de bioscoopzaal van de Schouwburg. RITTHEM Kinderspelen en ringrijderij op versierde fietsen In Ritthem zijn ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Konin gin Juliana kinderspelen gehouden op het schoolplein, waarvoor grote belangstelling bestond. De eerste prijswinnaars waren: Jan Osté (ke gelen), Willy Schout (blokjes ra pen), Ko de Visser (bussen schui ven), Mattie Goedhart (water dra gen) en Cobie van de Bosse (zaklo- pen). De grotere jongens konden meedoen aan een ringrijderij op ver sierde fietsen. Jan Osté Lz., behaal de de eerste prijs met 13 ringen. Vooraf werd een paar maal met alle versierde fietsen door het dorp ge reden. Rinus Hamelink kreeg de eerste prijs voor de fraaist versierde fiets. De feeststemming van dit goed geslaagde feest werd nog verhoogd door de muzikale medewerking van de heer P. v. d. Broecke. Feestavond „Nooit Gedacht" De amateur tuin bouwvereniging „Nooit Gedacht" te Vlissingen hield in „Britannia" een geslaagde feest avond voor de leden. De voorzitter, de heer v. d. Buuse sprak een ope ningswoord, waarin hij speciaal wel kom heette de heer Visser, algemeen voorzitter van de Bond van Tuin- bouwverenïgïngen in Nederland. Ver volgens sprak de algemeen voorzitter de aanwezigen toe. waarbq hjj er op wees, dat de Vlissingse „volkstuin ders" veel moeite hebben gehad om hun tuintjes te ontginnen. Hij felici teerde de vereniging voorts met het vijfjarig bestaan. Vervolgens trad het cabaretgezel schap „Overschotje" te Middelburg voor het voetlicht met een program ma, getiteld: „Wij gaan de wijde wereld in". Nadat de voorzitter alle medewerkenden hartelijk dank had gezegd, was er gelegenheid tot dan sen. Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Vlis singen maakt bekend, dat in het tijd vak van 24 t.e.m. 30 april j.l., de na volgende voorwerpen als gevonden aan zijn bureau zijn gedeponeerd: wieldop van Volkswagen, diverse sleutels, een paar hoge werkschoe nen, diverse wanten en handschoe nen, een paar gymnastiekschoenen, houten kruiwagen, nylonkous, groe ne sjaal, portemonnaie met inhoud en autostep. Over de volgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen aan zijn bu reau: diverse wanten en handschoe nen, diverse sleutels, wit kindertas- jepasbak en sierpul, schakelarmband je, zwarte damestas met inhoud, ribfluwelen tas met inhoud, doublé dasspeld, donkerblauw jasje, zonne bril in étui, sjaaltje, laken en sloop vulpotlood, hamer, kerkboekje, vul pen, twee zilverbons, broche met zwarte steen, kettinkje, zonnebril en diverse portemonnaies met inhoud. SEROOSKERKE (W Concert en rondgang Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin gaf de muziek vereniging „E.M.M." te Serooskerke (W.) een openbare uitvoering in de muziektent. Na negen uur werd er nog een rond gang door het dorp gehouden, maar door de slechte weersomstandigheden was er niet veel belangstelling voor een en ander. VEERE Koninginnedagviering te Veere Koninginnedag werd te Veere heel opgewekt gevierd. 's-Morgens om acht uur werd van de toren van het stadhuis de reveille geblazen, waarna carillonmuziek werd uitgevoerd, die weer werd gevolgd door de traditione le zanghulde voor het stadhuis. Het ganzenbordspel voor de leerlingen van de beide scholen, dat de heer J. de Voogd in elkaar had gezet, werd een groot succes. Verder werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van de openbare en de chris telijke lagere school, die door de christelijke school met 10-1 werd ge wonnen, waardoor die in het bezit kwam van de beker. De voetbalwed strijd tussen Veere en het Ambonese elftal werd door de Ambonezen met 8-0 gewonnen. Groot was het enthou siasme van de burgerij toen het Veers fanfarekorps zich voor het eerst weer liet horen met nieuwe instrumenten. Ze maakten 's avonds een rondgang door het plaatsje, gevolrd door jong en oud met lampionnetjes. De dag werd besloten met een gezellig Oran je-bal op de Campveerse Toren met muziek van de Notekrakers. Examen Geslaagd voor radlote-egrafist 2de klas- L. Brasser: 1ste klas A. Kerstjens. leerlingen der „De Ruyterschool" te Vlissingen Voor het einddiploma der Rijks middelbare Landbouwschool slaagde te Dordrecht, de heer J. J. Oggel uit Axel. Collecten De Emmabloemcollecte in Wolfaarts- dijk heeft 90 opgebracht i Advertentie) Ik geniet van mijn vakantie eo ik ben blij dat ik een doosje 'ASPRO'- tabletten heb meegenomen. Ik amuseer me zoveel ik maar wil zon der geplaagd te worden door hoofdpijn, zenuwpijn of kou I vatten. Elk tablet is afzonderlijk, hermetisch afgesloten verpakt. Je neemt wat tabletten in jaszak of tas mee en denkt er niet meer aan totdat je onverwachts hoofdpijn krijgt. X yi Dan snel twee 'ASPRO'-tabletien en je kunt weer genieten, y Voor het hele gezin: SOES Chr. Plattelandsvrouwen van de Bevelanden vergaderden. De afdeling Zuid- en Noord Beve land van de Christelijke Boerinnen en Plattelandsvrouwenbond kwam woensdagmiddag in de „Prins van Orahje" te Goes bijeen voor de ge bruikelijke voorjaarsvergadering, on der leiding van de presidente, me- Hof-" vrouw P. op 1 f-Frederiksen. en de pijn verdwijnt! Nadat zij de vergadering geopend had gaf de presidente het woord aan de secretaresse voor het voorlezen van het verslag over de reis, die 44 leden van de afdeling veertlén dagen gele den hebben gemaakt naar „Keuken hof". Voor de pauze was er verder nog de verkiezing van een bestuurslid in de plaats van mevrouw De Dreu-de Regt uit Driewegen. Met algemene stemmen werd in haar functie be noemd mevrouw Klaassen van Kats. Het tweede deel van deze bijeen komst was gewijd aan een demon stratie met kachels. KATS Werk aan bouwput in Zandkreek bij Katseveer De werkzaamheden voor de aanleg van de bouwput en het eerste dijks- gedeelte in de Zandkreek bij Katse veer, beginnen thans op gang te ko men. Naast de baggermolen „Bree- zand" welke hier reeds enkele weken aan het werk was, is nu dezer dagen de nieuwe dieselektrische zandzuiger „Martin Boddewijn" gearriveerd, die het dijklichaam zal moeten spuiten. Ook is een heistelling begonnen met het slaan van de 1 km. lange persstei ger. LEWEDORP De heer A. C. de Kooning werd gehuldigd De koninklijke onderscheiding ver leend aan de heer A. C. de Kooning te Lewedorp deed de plaatselijke verenigingen en organisaties beslui ten de heer de Kooning en familie leden te huldigen. Deze huldiging vond plaats in de zaal van de heer Menheere. Vertegenwoordigers van alle orga nisaties en verenigingen waren aan wezig en hebben in warme woorden de heer de Kooning dank gebracht voor al hetgeen hij heeft gedaan: Zijn echtgenote werd eveneens in deze dank betrokken voor de opoffe ringen die zij zich heeft moeten ge troosten en voor de vele avonden die zij haar man heeft moeten missen. De organisator van deze avond, de heer C. Verdonk, opende met woorden van welkom aan de aanwe zigen en las een telegrafisch bericht van verhindering voor van de heer Korting, voorzitter van de K.A.B. Ook dr. Mes was verhinderd aanwe zig te zijn. De rij van sprekers werd geopend door de heer Andriessen, burgemees ter van Ovezande, die sprak namens het Zeeuws Katholiek Charitatief een trum. Katholieke Woningbouw, Wit- Gele Kruis, K.V.P. kring Goes en kring Middelburg. De volgende sprekers waren: de heer Verdonk namens de K.V.P. afd. Lewedorp en omgeving, de heer C. Meijaard als werkgever, de heer J. Oosthoek als waarnemend voorzit ter: pastoor Wolff als geestelijk ad viseur, de heer J. Boonman namens de N.C.B., de heren M. Nagelkerke cn J. Zuidhof namens «ie Midden stand en de heer J. de Kooning als broer van de jubilaris. De huldiging ging gepaard met aanbieding van geschenken en bloemen, in zijn dankwoord sprak de heer de Kooning verrast te zijn door deze huldiging. DRIEWEGEN Schoolkinderen bezochten miniatuur-Walcheren Op koninginnedag maakten de schoolkinderen van Driewegen met het onderwijzend personeel en en kele bestuursleden van de Oranje vereniging „Beatrix" als gasten van deze vereniging een uitstapje per autobus naar Middelburg voor een bezoek aan Miniatuur Walcheren. Opgewekt en voldaan keerden zij zingend huiswaarts. Kappie was zo verbou wereerd, «'at bij het meisje sprakeloos aanstaarde. „Wel kapiteintje?" drong zij aan „Wat zeg je cr van? Een :euk verrassinkje, hé? Stap maar In dan gaan we de zaak in orde bren gen met oaps Met zachte drang deed zij Kappie plaatsnemen in haar automobiel, ging ach ter het stuur zitten en reed snel weg. Tijdens de rit door Lut- jewler hervond de kleine gezagvoerder zijn spraak. „Alle losgeslagen zeil jachten, JuffrouwI"' begon hij fel. Hoe kunt u mij aanbieden, kapitein op de Kraak te worden? Mijn boot is verkocht!" „Aan paps, kapiteintje", verduidelijkte het meisje „Reuze dol. niet? De goeierd zoekt nu een be manning *oor de Egldlus" „Voor de wat?" vroeg Kappie verbaasd De "raak heet nu Egtdlus", legde zijn metge zellin uit. „Dat ls paps' voornaam Ouderwets hé? HIJ vond Kraak niet passend voor een schip van hem." ..Niets te Egidiussen", antwoordde Kappie kor- zeUg. „Als ik gezagvoerder blijf, blijft de Kraak d- Kraak, Basta!" De auto was nu tot stilstand geko men voor de Ingang van een ruime vrijstaande villa, waarvan de deur werd geopend door een waardig uitziende huisknecht. „Hallo dikkerdje", groette het meisje deze laat ste. „Doe seen moeite hoor. Ik looo even door naar paps met d:t zeemannetje" Zij leidde Kappie naar een luxueus vertrek, waar m een heer met een welvarend uiterlijk Juist een telefoongesprek voerde. ZATERDAG MF.l HILVERSUM I. 402 m 74S kc/s. 7.0©- 24.00 KRO. <19.30—20.30 Nationaal progr.). KRO. 7-00 Nws T.ïo Gram 7 15 De zin gende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.oo Nws.- en weerber. 8.15 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 10 oo Voor de kleu ters 10.15 Gram. 10.30 Ben ie zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12 00 Middag klok noodklok. 12.03 Amus tnuz. 12.30 Land- en tutnbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nws. en kath nws. 13.20 Lichte muz 13.50 Gram. 14.00 Voor de Jeugd. 14.20 Eng les. 14.4© Boekbespr. 14.50 Harmonle-ork 15 10 Kr. v. letteren en kunsten 15 35 Gemengd koor. 16.00 Gram. 16.10 Rep Cup-Flnal. 16.40 Gram. 17.10 De schoonheid van het Gregoriaans 17.40 Voor de leugd. 1830 Gram. 19.00 Nws. 19 10 Comm 19 15 Gram. Nationaal progr.: 19.30 Mannenkoor 19.40 Omr. ork. 20.00 Stilte 20 02 Wilhelmus. 20.04 Kon Amsterdamse Pos'harmonie. Intermezzo: Mannenkoor KRO: 20-30 Tr:omfDoog voor soldaten, hoorspel- 21.15 Radio Philharm. ork. en solist. In de pauze: Act. 22.35 Wij luiden de zondag ln. H-.erna avondgebed en lit. kal. 23 00 Nws. 23.15 Nws. In Esperanto 23 22—24.00 Nouveau té's- HILVERSUM II. 238 m IN? kc/S. 7.©0 VARA. 10.00 VPRO. 13 20 VARA. 19J© Nationaal progr. 20.30—24.0© VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym 7 20 Gram. 8.00 Nws. 8.13 De ontbljtclub 9.00 Voor de vrouw VPRO. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld. caus 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Orgelspel 10.45 Buitenl overz. 11.00 Dansmuz. 11.30 Bariton en piano 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tumbouwme- ded 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA- varia. 13.20 Dansmuz. i3.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd 14.35 Koorzang. 14.55 Nieuwe gram. 15.20 Streekuitz 15 «5 Omr. ork. 18.30 Onderwijs - vo.kszaak. caus. 16.45 Lichte muz. 37.10 Weekjourn. 17.40 Lichte muz. 18.09 Nws. en comm. 18.20 Koor en orkest. 38 45 Kegertngsuttz.: At lantisch allerlei Een cr. ander over de 15 landen aangesloten oy het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart Na tionaal progr.: 19,3© Z*e Hilversum I. VARA 20 30 Nws. 20.35 Planorecital 2105 Soc comm 21.2© Gram 21 ..to Het zevende kruis, hoorspel. 23.00 NwiS 23.15—24.00 Gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11