PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Slechts kracht kan ons hoeden voor Russische expansiedrang Koninklijke onderscheidingen in Zeeland BESTEDINGSBEPERKING TREFT WEGENBOUW TE ZWAAR VERWACHT... 200e jaargang - no. 101 pagbladultgave van de tlrma provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 april 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnixn. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 5 regelt) 23 cent p. regel met een minimum ..Brieven of adre» blad" 25 cent meer. 9 P Z.C.. Middelburg. van Giro r Bureau»: VUsstngen, Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b-g.g. 545 of 204); Middelburg, Markt 51, tel. 2841; Goes, Lange Vorstatr. 62, tel 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nieuwstraat 43, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Zlcri N. Bog< aat 24. tel. 2«. VON BRENTANO ANTWOORDDE HET KREMLIN: Britten bezuinigen en richten zich in op geleide wapens De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Helnrich von Brentano, heeft de Sowjet-Unie ervan beschuldigd een monopolie op het gebied van atoomwapens te willen verkrijgen om geheel Europa in slavernij te brengen. In antwoord op de Russische nota, dat West-Duitsland in geval van een atoomoorlog in een kerkhof zou worden veranderd verklaarde Von Brentano gedurende een persconferentie te Bonn, dat de Sowjet-Unle een grote over macht aan landstrijdkrachten op het continent bezit. Slechts het stationeren van Amerikaanse en andere Navo-strijdkrachten In Europa heeft de Russische expansiedrang voorkomen. „Ik heb de Indruk", aldus Von Brentano", dat de Sowjet-Unle zich voor namelijk ten doel stelt een monopolie op het gebied van atoomwapens te krijgen, zodat zij dit continent in eeuwigdurende slavernij kan houden". Desgevraagd antwoordde Von Brentano dat de Russische nota van geen enkele invloed zou zijn op de handelsbesprekingen, die binnenkort in Moskou zullen worden gevoerd. Het is aan de Navo te beslissen of de Amerikaanse troepen in West-Dnits- land met atoomwapens moeten worden uitgerust. De Westduitse regering heeft hierin geen stem, aldus Von Brentano. Von Brentano noemde de Russische nota „een bedreiging en een intimida tiepoging met het doel ons van onze bondgenoten te scheiden". De Westduitse bewindsman ontken de de Russische bewering, dat de rege ring te Bonn de Bundeswehr met atoomwapens wil uitrusten. Geheel overeenkomstig andere Navo-landen heeft West-Duitsland haar grondge bied beschikbaar gesteld voor het sta tioneren van troepen met atoomwa pens, zo zeide hij. Hij achtte de Russische bewering dat West-Duitsland de voornaamste wapenopslagplaats van Europa en de sterkste atoommacht van de Navo is geworden ..volkomen onbegrijpelijk". „Tegen het einde van.dit jaar zullen in West-Duitsland ongeveer twintig divisies zijn gelegerd, tegen 75 divisies of 400.000 man met 8000 tanks en 1500 vliegtuigen in Oost-Duitsland en 153 divisies, 20.000 vliegtuigen en 500 onderzeeboten elders", aldus Von Brentano. Hü noemde de nota voorts een in menging in de binnenlandse aangele genheden van West-Duitsland. Bezuiniging Groot-Brlttannië Is thans bezig met het Inrichten van zijn eerste regimen ten met geleide wapenen, die worden uitgerust met de Amerikaanse artille rie-raket voor lange afstand „Cor poral", aldus ls gisteren officieel mee gedeeld in een rapport over de begro ting voor het Britse leger. De „Corpo ral", ruim twaalf meter lang, volgt de baan van een uitgezonden straal. Hjj kan van een gewone of atoomlading voorzien worden. De minister van oorlog, Hare, zei ln het rapport dat de centrale reserve van het leger in het verenigd konink rijk is heropgericht en georganiseerd wordt voor geval van oorlog op be perkte of wereldschaal. Daar de gar nizoenen overzee beperkt worden moeten de eenheden van de centrale reserve door de lucht naar elk punt, waar zij nodig mochten zijn, vervoerd kunnen worden. De uitgaven voor het leger voor het jaar 1957'58 zijn begroot op 401.400.100 pond sterling, tegen 5Ö0 miljoen pond vorig jaar. Het aantal manschappen van het actieve leger zal van 373.300 tot 335.000 vermin derd worden. Eigen belang De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd heeft maandag in een vraaggesprek voor de B.B.C. gezegd, dat communisti sche bronnen verantwoordelijk zijn voor een groot deel van de opwin ding over de aanstaande Britse „Vredes-conventie" door 15 landen ondertekend. Vijftien ministers van buitenlandse zaken of hun vertegenwoordigers in het ministercomité van de Raad van Europa hebben maandagochtend in het Huis van Europa te Straatsburg een „Europese conventie voor vreed zame regeling van geschillend" on dertekend. Dit geschiedde in een openbare zit ting onder leiding van de Nederland se minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die als eerste zijn handtekening onder het docu ment zette. Oostenrijk en Turkije hebben de conventie maandagochtend nog niet getekend; doch meegedeeld dat zij hiertoe binnenkort zullen overgaan. De conventie verplicht de deelne mende landen alle juridische geschil len voor te leggen aan het internatio naal gerechtshof in Den Haag. Niet- juridische geschillen zullen moeten worden opgelost door een verzoe ningscommissie, of, als dat niet tot een regeling leidt, door een voor elk afzonderlijk geval samen te stellen scheidsgerecht van vijf leden. Nieuwe postzegel van tien gulden. Binnenkort zal een nieuwe postze gel met een frankeerwaarde van tien gulden worden uitgegeven. De nieu we zegel zal de beeltenis dragen van H.M. de Koningin, en profil gezien. De oude zegels blijven tot nader aan kondiging geldig voor, frankering. Lloyd zei geen reden te zien waar om de proeven het Britse morele leiderschap in de Aziatische we reld zouden veroordelen. Hij achtte het in het belang van Japan en an dere Aziatische landen dat dit af schrikmiddel tegen een communis tische aanval bestaat. De communisten willen voorkomen, dat Groot-Brittannië een derde atoom macht wordt, aldus Lloyd, die even wel dit niet van de Japanse premier verwachtte. Hij noemde het „tyjzonder dwaas" om zoveel geld, materiaal en mensen aan de vervaardiging van kernwapens te besteden en deze dan niet te proberen. Uitstel? Dr. Masatoshi Matsushita is giste ren naar Japan teruggekeerd, nadat hij als bijzonder gezant van de Japan se premier Kishi een beroep had ge daan op premier MacMillan de Britse H-bom proeven uit te stellen. Hy ver klaarde dat zijn missie mislukt was, maar voegde daar aan toe dat hij de regering zou adviseren de kwestie voor het internationale hof te Den Haag te brengen. Twee Londense kranten hebben gis teren bericht dat Engeland zjjn serie H-bomproeven die dit voorjaar in het gebied van de Pacific gehouden zou den worden, heeft uitgesteld. De Evening News zeide dat een op het laatste ogenblik genomen besluit om de Britse H-bommen te „modifice ren" de reden geweest kan zLjn. De Daily Express opperde dat misschien technische moeilijkheden ontmoet zijn bjj het maken van de bommen. ENQUETE WIJST UIT: Voor de oorlog werden meer nieuwe wegen aangelegd. Een onder de honderdvyftig leden van de Nederlandse vereniging voor wegenbouwers gehouden enquête rechtvaardigt, volgens de K.N.A.C., de conclusie, dat het totaalbedrag der verstrekte opdrachten in de wegen- bouwsector ue afgelopen maanden slechts half zo groot (of nog minder) is geweest, dan net totaalbedrag in de overeenkomstige maanden van 1956. Uit thans bekend geworden cyfers blijkt dat de terugslag van de beste dingsbeperking op de wegenaanleg beiangryk groter is dan voor byna al le andere sectoren, zo deelt de K.N.A.C. mee. Naar het oordeel van de K.N.A.C. ontstaan hierdoor achterstanden, die nagenoeg niet meer in te halen zullen zyn. Met het oog op de ernst van deze ontwikkeling belegt de K.N.A.C. don derdag aanstaande des middags in het Kurhaus te Scheveningen een bijeen komst onder de titel „bestedingsbe perking cn wegenaanleg". Zij hoopt met deze en andere activiteiten in een zo breed mogelijke kring de overtui ging te vestigen, dat de huidige af remming t.a.v. de verkeersvoorzienin- gen bij de enorme ontwikkeling van het verkeer tot onhoudbare situaties moet leiden. „Het zou zeer te betreuren zyn, dat, als gevolg van het streven naar be perking van de investeringen, de we genaanleg in de eerste plaats de sec tor wordt, waar men tracht beperking te verwezenlijken" zo zeide professor S. Korteweg, hoogleraar aan de rijks universiteit te Groningen in een inlei ding welke hij gistermiddag heeft ge houden op een byeenkomst van het Nederlands Verkeersinstituuut te Den Haag. „Het vervoer, en daarbij in het bij zonder de wegenaanleg en alles wat daarbij hoort, vormt een tak van in vestering welke geheel in handen van de overheid ligt", aldus professor Kor teweg. „Het is wenselijk dat men re- Ziekenfondsen over verlopen saneringskaarten. Naar aanleiding van de waarschu wing welke de maatschappij van tandheelkunde heeft ujtgegeven over het eventueel verlopen van de z.g. saneringskaart en de te verwachten opeenhoping van vraag naar tand heelkundige hulp bij eventuele beëin diging van het conflict, delen de zie kenfondsorganisaties het volgende mede: „Zoals uit het communiqué van de maatschappij van tandheelkunde reeds blijkt, roept het overgrote deel van de ziekenfondsverzekerden slechts in dringende gevallen hulp in van tandartsen. Dit zou er inderdaad toe kunnen lelden dat. indien de verbindingen weer worden hersteld, in de daarop volgende weken een zeer grote vraag naar tandheelkundige hu\g zou ont staan. De ziekenfondsorganisaties stellen zich op het standpunt, dat bjj hervatten van de tandheelkundige verzorging regelingen moeten wor den getroffen om te voorkomen dat degenen, die hun saneringskaart za gen verlopen, van een en ander de du pe worden. Hierbij tekenen de ziekenfondsor- ganisatiés aan, dat de moeilijkheden vanzelfsprekend geringer zijn naar mate de tandartsen eerder besloten de tandheelkundige verzorging tegen redelijke voorwaarden te hervatten". Collecte gezamenlijke militaire fondsen. Evenals voorgaande jaren zal dit maal in het gehele land van 1 tot 12 mei, ln Amsterdam reeds van 29 april tot en met 4 mei worden gecollecteerd voor de gezamenlijke Militaire Fondsen, de stichting die zich ten doel stelt hulp te verlenen aan militairen, hun gezinnen en na gelaten betrekkingen, die zulks be hoeven. kening houdt met de snelle toeneming van het autopark". de jaren 19301943 gemiddeld lometer nieuwe wegen aangelegd. In 3 jaren 19441956 bedroeg dit ge- ilddelde 28 kilometer per jaar. Spre ker meende dat uit deze daling de con clusie kan worden getrokken dat de nationale inspanning op het gebied van de verkeersverbetering thans la ger ligt dan voor de oorlog. In ieder geval, aldus spreker, bestaat de In druk, dat de wegenaanleg in de na oorlogse jaren eerder te voorzichtig dan te krachtig is aangepakt. Een vertraging in net tempo van de we- genaan'eg zou nu uitermate te betreu- rea zyn. Zondag ts de Syrische pre si- dent, Koewatli die aan het hoofd stond, van een Synsch— Egyptische missie, weike naar koning Saoed van Arabië is geweest om de Jordaanse cri- |1 sis te bespreken, te Cairo te- ruggekeerd. Op de foto ziet men de Egyptische president Nasser flinksdie zijn Sy- |f rische collega op het vliegveld verwelkomde. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Hoge boom splijt bij val etage van duplexwoning. Omstreeks het middaguur is giste ren op de Duinvoetweg te Scnoorl een plm. 25 meter hoge boom met een middellijn van 1.30 meter bij het vellen op een duplexwoning terecht gekomen. De bovenverdieping, be woond door de weduwe Slot, werd grotendeels vernield. Het beneden huis werd beschadigd. Dat niemand verwondingen opliep is hieraan te danken, dat de politie bijtijds de wo ningen had laten ontruimen. De oorzaak wordt toegeschreven aan hot breken van een stalen kabel, die de boom in de goede richting moest doen vallen. Duitse scholieren boden gestolen platen aan Twee Duitse scholieren van 17 en 19 jaar, afkomstig uit Hannover, zijn door de Amsterdamse politie ge arresteerd toen zij tweedehands grammofoonplaten aan een Amster damse winkelier te koop aanboden, die uit een Amersfoortse zaak gesto len bleken te zijn. De winkelier, die reeds eerder een partij platen van de jongens had gekocht, kreeg arg waan en waarschuwde de politie. Toen zij opnieuw met platen versche nen, legde de politie de hand op hen. Vijftig platen werden in beslag geno- i men. De knapen zijn naar 't Amers- 1 foortse politiebureau overgebracht. I Met de Duitse politie zal contact j worden opgenomen. Een zware aardbeving, die het mid den-Oosten heeft aeteisterdver woeste diverse plaatsen in Turkije Perzië en op het eiland Rhode's. De foto geeft een beeld van de ruïnes in de Turkse havenplaats Fethiye, waar 26 personen het leven verloren en 200 mensen werden gewond tenge volge van de aardbeving. Maandag verscheen de jaarlijks met zo veel spanning verbeide Staatscourant, waarin de onder scheidingen worden gepubliceerd ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit Koningin Ju liana. Ook aan een aantal Zeeuwen werden ditmaal onderscheidingen verleend, namelijk tweemaal offi cier Orarije Nassau en elf maal rid der Oranje Nassau. Officier Oran je Nassau werden dr. J. J. Westen- DR. J. J, WESTENDORP BOERMA. dorp Boerma te Zierikzee (bij be- j vordering) en de heer M. D. A. Glerum, te Middelburg. Tot ridder in deze orde werden be noemd de heren A. de Beijl, Vlissin- gen; J. L. Dregmans, Koudekerke; C. v. d. Mark, Vlissingen; M. den Boer, Haamstede; L. F. du Bois, Terneu zen; P. J. van Overbeeke, Zierikzee; B. A. Hesselink, Middelburg; M. Doeleman, Zierikzee; Chr. J. Mazure, Middelburg; ir. B. C. Roeters van Lennep, Middelburg en ds. G. Jansma, Zaamslag. Bij bevordering werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau dr. J. J. Westendorp Boerma. rec tor van het Prof. Zeeman-lyceum te Zierikzee. Dr. Westendorp werd op 9 december 1901 te Blije (Fr.) gebo ren. In Leeuwarden bezocht hij het gymnasium, waarna hij aan de ge-~> meentelijke universiteit te Amster dam geschiedenis studeerde. Hij pro moveerde daar in 1927 en begon zijn loopbaan in Zierikzee als leraar ge schiedenis. Van 1938 tot 1946 was nij directeur van de r.h.b.s. aldaar en van 1946 tot heden is hij rector van hét Zierikzees lyceum. M. D. A. Glerum Tot officier in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd de heer M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en Bouwnij verheid in de provincie Zeeland. De heer Glerum werd op 23 februari 1897 geboren in Breda. Na zijn mid delbare schoolopleiding trad hij in dienst bij de dienst der Genie van de Koninklijke Landmacht, waar hij ,,L werd bevorderd tot kapitein» PftnriMii' jii eeft genomen vaa «jjq gemeente, M. D. A. Glerum was hij enige tijd hoofd bouwkundi ge afdeling van de A.K.U. Vervolgens was hij geruime tijd werkzaam bij de provinciale waterstaat te Utrecht, waarna hij werd overgeplaatst naar de dienst Wederopbouw en Volkhuis vesting. Als inspecteur was hij toen werkzaam in het district Limburg. In 1948 werd hij benoemd tot hoofdin genieur-directeur van de huidige Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de provincie Zeeland. Ds. G. Jansma Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd ds. G. Jansma te Zaamslag. die zondag jl. afscheid Ds. Jansma werd op 16 september 1891 in Appelscha ge Doren Na de la gere school was ny enige jaren werkzaam in een bakkery en op een boerderij. Na het verlaten van de mi litaire dienst in 1917 ging ds. Jans ma studeren aan het gymnasium in Doetinchem en na het behalen van 't diploma, zette hij in Utrecht zijn stu die voort in de theologie. In 1929 werd kandidaat Jansma hulpprediker in Okkenbroek (O.). Daarna stond hij als zelfstandig predikant in Hauler- wijk (Fr.). Makkum (Fr.). Opwier- de (Gr.). Kantens (Gr.) en van 1949 af in Zaamslag Ds. Jansma was o.m voorzitter van de classicale vergade ring Uzendyke. (Vervolg op na? Arbeider door elektrische stroom gedood. Gisteren is de 24-jarige,*ongehuw- de arbeider L. B. uit Krimpen aan de Lek bij werkzaamheden op het terrein van de kabelfabriek te Al- blasserdam om het leven gekomen, doordat een grindtransporteur plot seling onder elektrische stroom van 380 volt stond. L. wilde de trans- sporteur verzetten, bleef kleven aan het metaal en hoewel een mede-ar beider zo spoedig mogelijk de stroom uitschakelde, overleed hij ter plaatse. Buitenlanders in Indonesië onder scherper toezicht De conferentie van militaire com mandanten en burgerlijke gouver neurs, die in Djakarta is gehouden is tot de slotsom gekomen, dat herstel van de samenwerking tussen Soekar- no en Hatta tot opklaring van de hui dige binnenlandse moeilijkheden ln In donesië kan ieiden. maar moeilijk te .verwezenlijken is. De conferentie stel de de instelling van een drietal com missies voor, die zouden moeten arbei den ten behoeve van een harmonische ontwikkeling van de staat. Men be sloot tot een verscherpte controle op buitenlanders in de strijd tegen de „subversieve activiteiten". President Soekarno maakte gister avond bekend, dat het kabinet maan dag een noodwet heeft uitgevaardigd betreffende oprichting van een natio- de uitgifte van invoerlicenties voor onbepaalde tijd gestaakt in verband met 's lands kritieke deviezen positie. E.E.G.-!anden wijzen Sowjet-protest af. sische nota van 16 maart, die kritiek bevatte op de verdragen voor een ge meenschappelijke Europese markt en Euratom en een voorstel voor samen werking van alle Europese landen, is gisteren op het Russische ministerie van buitenlandse zaken overhandigd door de ambassadeurs van Frankryk, België en West-Duitsland. Italië zal zijn nota aan de Russische ambassade iri Rome doen toekomen. In Den Haag vernemen wy. dat het Nederlandse antwoord waarschijnlijk in de loon van deze week zal worden overhandigd. In de eerste plaats verwerpen de Westelijke landen nadrukkelijk de Russlscne beschuldiging, dat de ge meenschappelijke markt en Euratom „agressieve groeperingen" zijn. In de tweede plaats merken de be trokken landen op. dat de Sowjet- Unie de gedachte van economische samenwerking goedkeurt en zeggen zij, dat onder de huidige omstandig heden samenwerking tussen de lan den waarvan de stelsels gelijkenis vertonen de beste oplossing schtlnt die het gemakkelijkst is uit te voeren De Westelijken laten de deur open voor de Russische voorstellen tot sa menwerking van alle Europese lan den. Vlageen op 5 mei Op zondag 5 mei, be vrij- dingsdag, zal van de over- heidsgebouwen de vlag worden uitgestoken zonder de oranje- wimpel. ii'iillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll lllllllll DS, G, JANSMA, DE BiLi j IETS HOGERE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met later enkele verspreide buien, mogeiyk ver- gezeld van onweer. Zwakke tot mati ge wind ln hoofdzaak uit noordeiyke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 1 mei Zon op 5.13 onder 20.06 i Maan op 5.58 onder 22.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1