Staatssecretaris dr. Veldkamp opende expositie in Sluis LEDEN CULTURELE RAAD IN VLISSINGEN GEKOZEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Agenda MAANDAG 29 APRIL 1957 PROVINOIALB ZBEÜW8B OOÜRANT 5 HANDEL INDUSTRIE, MIDDENSTAND EN LANDBOUW Jantje van Sluis - weer terecht na tweedaagse verdwijning - gedropt In aanwezigheid van tal van autoriteiten uit Nederland en uit België heeft dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van economische zaken, zaterdag middag de tentoonstelling „Sluis Presenteert I" in Sluis officieel geopend. Deze expositie, die is gewyd aan de handel, industrie, middenstand, zuivel en landbouw mocht zich reeds op de eerste dag in een grote belangstelling verheugen en ook zondag heerste er in Sluis een gezellige drukte. De ope ning van S.P.I. kreeg een spectaculair tintje door de dropping van Jantje van Sluis uit een vliegtuig, die na de verdwijning van twee dagen zaterdag morgen weer In het gemeentehuis werd aangetroffen! Nadat de genodigden in het gemeen- eerste openbare optreden. De commis- - saris sprak daarby de hoop uit, dat de Jantjes als „echte Jannen van Sluis" hun krachten aan „ApolJo" zouden blyven wijden. Tijdens de rede van jhr. mr. De Ca- sembroot, vloog een Belgisch vlieg tuig met veel geraas over de hoofden van de honderden toeschouwers en werden parachutes uitgeworpen met vier sleuteltjes. Drie ervan werden gevonden en de eerste prijs een be ker was voor de jeugdige Lilian de Meijer te Sluis. Een gelukkige omstandigheid voor de Sluisenaren was, dat het symbool van hun stad, Jantje van Sluis, weer terecht was. Zaterdag morgen werd de klokkenluider van het Belfort in het gemeentehuis aangetroffen, tot grote vreugde van iedereen, 's Middags, kort na de opening van „S.P.L", sprong tenuis van btuia waren ontvangen, gmg men, oegeieid aoor ae muziek vereniging „.npoiio", naar nee ten- toonsicmngsieirein aan ae St. aniw- straat, waar de vooizmer van ae sticnung „Siuis presenteert", de neer H. van xwaaraen, een weiKomstwoord spraK. m het Kort zette ny net doei van deze tentoonstelling uiteen. Staatssecretaris Veiukamp, die ver volgens zyn openingsrede uitspraK, wees er op, dat op ueze teniooustei- ling de economische ontwiKKeung van Zeeuwsen-Vlaanderen is te aaiioonou- wen. Zeeuwscn-Viaanderen in net al gemeen en Stuis in net Dyzonder Kun nen terugzien op een ryke en bewo gen historie, alaus dr. V eiakamp. Het is daarom zo verheugend, dat men niet vergeet de blik op de toekomst te richten. Hij achtte de uit de streek opko- menue activiteiten van grote ueie- kenis. Spreker zeide voorts, uat Zeeuwscn-Viaanderen veie moge- lykneden heelt op het geuied van ae industrialisatie. Deze streek kan een rol van betekenis speien, zo zeide dr. Veianamp. Nadat hy in het kort nog de opkomst van net toerisme in Zeeuwsch-Vlaanderen had gememoreerd, verklaarde staatssecretaris de expositie voor geopend. Direct daarop weerklonk het Wil helmus, gespeeid door „Apono", en werden nonderden duiven losgelaten. Terwijl vervolgens het Beigiscne voiksned wera gespeeld, weraen de vlaggen van België, Nederland, Zee- iana en Sluis gehesen. Als afgevaardigden van de gouver neur van West-Viaanderen (B) voer de bestendig gedeputeerde de heer H. Smissaert het woord. Deze spreker vestigde er de aandacht op, dat het toerisme een grote binding betekent tussen beide streken. Immers, de vreemdelingen, die de kustplaatsen van West-Vlaanderen bezoeken, ste ken veelal de grens over naar Sluis. De Beneluxidee ontmoet met betrek king tot het vreemdelingenverkeer hier geen moeilijkheden, zo besloot de heer Smissaert zyn rede. Jantjes van Sluis De commissaris der koningen in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, richtte zich in zyn toe spraak speciaal tot de „Jantjes van Sluis", de jeugdige tamboers van „Apoilo". Hy feliciteerde hen met hun Officiële publikaties VLISSINGEN. WETHOUDER VAN VOLKSHUISVESTING. Het spreekuur van de wethouder van volkshuisvesting en bouwnijverheid van vlisslnigen op donderdag 2 mei gaat niet door. MIDDELBURG. NATIONALE HERDENKING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat met het oog op de Nationale Herdenking op zaterdag 4 mei a.s. van 18 tot 21 uur alle bioscopen gesloten moeten zijn; dat gedurende die uren geen vermake lijkheden zullen worden toegestaan; dat op die dag na 18 uur geen muziek mag worden gemaakt; dat het café-bedrijf tot de kleinst mo gelijke omvang dient te worden beperkt; dat vanaf 19.00 uur de buitenverlich ting neon en lichtbakken gedoofd moet zijn. Middelburg, 25 april 1957. MIDDELBURG. VIERING VERJAARDAG H. M. DE KONINGIN. Op 30 april 1957 zullen de gemeentelijke kantoren en diensten te Middelburg, voor zover de dienst dat toelaat, gesloten zijn Het huisvuil van de dimsdagwijk" zal worden opgehaald op woensdag 1 mei 1957. Middelburg, 25 april 1957. Prof. R. P. van Calcar te Leiden overleden. In zijn woning te Leiden ïs op 84-jarige leeftijd overleden prof. R. P. van Calcar, oud-hoogleraar in de bacteriologie eu gezondheidsleer aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De begrafenis tan het stoffelijk overschot is zaterdag in alle stilte geschied. Toen men woensdagochtend na herhaald bellen aan zijn woning geen gehoor kreeg, werd een onder zoek ingesteld. Prof. Van Calcar werd levenloos in zijn studeerka mer aangetroffen. Het bleek, dat hij om 't leven was gekomen door dat de afvoer van de gaskachel de fect was geraakt. Reinier Pietcr van Calcar werd op 11 oktober 1872 te Veenwouden (Fr.) geboren als zoon van een pre dikant. Hij studeerde medicijnen te Amsterdam. Na zijn studie vestig de hij zich in de Jordaan als huis arts. In 1905 werd hij benoemd tot hoogleraar in de bacteriologie en de gezondheidsleer te Leiden, welk ambt hij op 26 september 1905 aan vaardde. In 1935 werd hij eervol ontslagen als. gevolg van de ophef fing van zijn functie in het kader van de bezuiniging. Prof. Van Cal car heeft vele publikaties het licht doen zien. Jantje niet het houten manneke, maar een namaak Jantje uit het vliegtuig. Eerst kwam een schoen Van de klokkenluider naar beneden en even later volgde hyzelf. Op de grond ge komen werd Jantje onder gejuich aangevallen door ongeveer tien kin deren, die ieder voor zich beslag op de pop wilden leggen. Het resultaat was, dat het hoofd van Jantje van Sluis er werd afgerukt Terwijl dit alles zich even buiten Sluis op een weiland afspeelde, sprak burgemeester P. F. van Hootegem de genodigden toe. Hij wees o.m. op de goede verstandhouding met de zuider buren en het belang van de tentoon stelling voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierna ging het gezelschap de stands in de twee tentoonstellingshal len bezichtigen, waarna in het amuse- inentspaviljoen een antieke kostuum show werd gegeven door de Haagse kunstacademie onder leiding van me vrouw Canter Cremers-van der Does. Ook in de avonduren, toen de exposi tie voor het publiek was geopend, werd de kostuumshow herhaald. Voorts trad een Surinaams orkest op mot dansen onder leiding van Van Braam. Zaterdag bezochten ongeveer 1500 belangstellenden de expositie en zon dag waren het er ruim 4000. Gisteren traden drie Belgische mu ziekkorpsen op en voorts waren er de radio-artiesten Jan Gorissen, Max van Praag en Gerda Ziller, die het publiek aangenaam bezig hielden. K.V.P.-LEDEN STEMDEN NIET Vlissingse zomershow kreeg 4000. De Vlissingse gemeenteraad heeft vrijdagmiddag de leden voor de Culturele raad gekozen. Voordat de stembriefjes op tafel kwamen deel de de heer E. G. Vader (k.v.p.) mee, dat zijn fractie zich niet kon verenigen met de samenstelling van de Culturele Raad en ook niet met de wijze, waarop deze raad zijn werkzaamheden uitvoert. Deze motieven waren voor de twee mans-fractie van de K.V.P. aanlei ding om zich van stemming te ont houden. Uit de aanbevelingen werd de Cul turele Raad daarna als volgt door de raadsleden vastgesteld: algeme ne secties: de heren N. Veldhuis (18 stemmen) H. W. Zwagerman (18 stemmen), P. H. Broerse (17 stemmen) en G. Heeren (17 stem men); sectie muziek: de heren F. Naerebout (17 stemmen) en W. M. Aller (18 stemmen); sectie toneel: de heer H. M. Harinck (18 stem men); sectie zang: de heer J. Gel- jon (18 stemmen); sectie ontspan ning en ontwikkeling: de heer C. J. Mommaas (18 stemmen); sectie beeldende kunst: de heer J. Andri- aanse (18 stemmen); sectie lectuur voorziening: mevrouw L. P. C. Kemper-Blankert (1 8stemmen). Aan mevrouw E. Kouijzer-Doo- laege te Goes werd eervol ontslag verleend als tijdelijk vakleerkracht voor huishoudkunde aan de open bare school voor voortgezet ge woon lager onderwijs en aan de heer W. S. Mijnheer als vakleer kracht in de lichamelijke oefening aan de openbare ulo. Mevrouw M. J. K. Jansen-Ross werd benoemd tot tijdelijk assistente in de naald vakken aan de gemeentelijke indus trie- en huishoudschool. De heer M. A. v. Popering, die aftredend was, werd benoemd tot lid in de commis sie van beheer van het fonds der zeemans- en vissersbeurs. Voorts stemde de raad er mee In, dat eventuele financiële gevolgen van aansluiting van de gemeente Vlissingen bij de „Politieopleidings- sc.hool Zuid-Holland" ten laste van de gemeente zullen komen. De lieren F. G. Smit (p.v.d.a.) en H. van Booijen (c.h.) vroe gen of het mogelijk was, dat le den van het Vlissingse politie korps, die (leze opleiding gaan volgen, een „acte van verbin ding" tekenen. Burgemeester mr. B. Kolff deelde mee, dat dit in de praktijk inderdaad wel ge bruikelijk is, maar dat hiervoor in feite geen voorschriften be staan. De raad ging akkoord met een voorstel om een subsidie van maxi maal f 4000 te verlenen aan het co mité „Vlissingse Zomershow" voor VROUWENPOLDER Raad komt bijeen. De raad van de gemeente Vrou wenpolder komt op maandag (he den) byeen des middags om 4 uur. Op de agenda staat onder meer een voorstel om toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling Zeeuwse Muziekschool. Verder is er en voorstel tot verle ning van subsidie aan de Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O., af deling Vrouwenpolder, ten behoeve van aanschaffing van een zuurstof koffer. Bovendien wordt voorgesteld een krediet te verlenen voor het fi nancieren van een aan te brengen af rastering naast de weg door het duinterrein van de gemeente Middel burg. B. en W. stellen verder voor een garantie te verlenen tot een ma ximum bedrag van f 500.- aan de gewestelijke Bond voor Zeeland van Landelijke Rij verenigingen in ver band met de te organiseren provin ciale kampioenschappen met een concours-hippique te Oranjezon. liet organiseren van feestelijkheden tijdens de a.s. zomermaanden en om een krediet beschikbaar te stellen van f 2000 voor de kosten, die verbonden zijn aan de medewer king, welke verleend wordt door de dienst van gemeentewerken. De heer C. J. Gilïssen Verschage (p.v. d.a.) merkte op, dat de bijdragen van de middenstand voor de „Zo- mershows" hem enigszins tegenge vallen waren. Wethouder M. A. van Popering voerde echter aan, dat in vergelijking met dergelijke gebeur tenissen in andere steden, de „Vlis singse middenstand geen gek fi guur slaat". Voor het benoemen van een com missaris door de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Haven van Vlissingen zal de volgende voordracht worden aangeboden: 1. de heer M. C. van Hall (aftredend); 2 de heer A. de Beijl, secretaris van Vlissingen Aan de eerste klasser Vlissingen werd, ter gelegenheid van het re- vanchetoernooi der Nederlandse amatcurkampïoenschappen op 15 september,-" een subsidie toegekend tot een bedrag van de verschuldig de vermakelijkheidsbelasting en terreinhuur met een maximum van f 650.-Verder werd aan B. en W. 'n krediet van f 130 verleend voor het beschikbaar stellen van een zilveren schip voor de winnaar van dit toer nooi. O.- EN W.-SOUBURG Concert op koninginnedag. Ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana zal de Souburg- se muziekvereniging „Vlyt en Vol harding" dinsdagavond van 89 uur een concert in de muziektent aan het Oranjeplein geven. Uitgevoerd zullen worden de volgende werken: 1. Wilhelmus, arr. P. J. Molenaar; 2. Trafalgar, W. Zehle; 3. Marinarel- la Focik-Stalmeier; 4. Beelden uit de Vogezen, Meindert-Boekei; 5. In school en huis, Fr. .Takma: 6. Im Weissen Rossi, arr. R. Bosmann en A. de Baere-Maeker; 7. Jubelklange. arr. P. J. Molenaar. Na dit concert dat tot 9 uur zal duren volgt een muzikale rondgang door de gemeente. (Advertentie) De heeft -wringer plezierige voordelen! Dit zijn zes o Uiterst modern en aantrekkelijk van vorm o Door en door roestvrijgeheel aluminium o Gelijkmatige aandrijving door 4 tandwielen o Afneembare toevoerbladen o Waswater kan naar 2 zijden worden afgevoerd o Zowel links- als rechtshandig te gebruiken o Voorzien van nylon lagering Prij» vanaf f. 68.-. ERRES-wringers •paren Uw kracht en.... Uw wasgoed. R.S. Stokvis Zónen N.V. Afdeling Electr. Huish. Toesteilen. MIDDELBURG „Sint Paulus" speelde Het eiland der stilte. „Het eiland der stilte" van Michel ihys, dat vrijdagavond in de schouw burg te Middelburg door de r.-k. to neelgroep „Sint Paulus" in première voor Nederland gebracht werd, is ernstig spel. In al haar onverbid delijkheid wordt de strijd tussen goed en kwaad tegen een modern de cor uitgestreden. „Wie zichzelf zal willen verliezen, die zal behouden worden", dat is de grote conclusie aan het eind van het pakkende stuk, dat vol is van beklemmende mono logen en dialogen. Op het eiland der stilte woont een professor. Een vereenzaamde figuur, waardoor een merkwaardige scheids lijn loopt: enerzijds is hij diep gelo vig, maar meer en meer wordt dui delijk, dat hij nog sterker gelooft in zichzelf, althans in zijn stilte, die hij tot meerderwaardig idee verheven heeft. Elisabeth, zijn dochter, is een eenvoudige, godsdienstige jonge vrouw. De aangenomen zoon Willem, een machteloze, krampachtige jonge man in zijn vlucht voor zijn priester wijding. Hij neemt Elisabeth, die on kundig is van zijn priesterschap, tot zijn vrouw. Deze drie personen staan min of meer buiten de wereld, in te genstelling tot John, de ingenieur en zijn assistent Eichendorf, die op het eiland naar uranium komen speuren. „Het eiland der stilte" is stellig een spel met verdiensten. Het is even wel niet vrij van onevenwichtigheid en een aantal vertekeningen. Daarbij komt, dat enige traagheid er eigen aan is. „Sint Paulus" heeft een zeer oprechte vertolking gegeven. Het spel maakte in de geheel gevulde schouwburg veel indruk. De vijf per sonen op het toneel hebben zich ge heel gegeven. Dat de opgave niette min wel wat te zwaar bleek te zijn, baarde, gezien de aard en de eisen van het spel, weinig verwondering. Met name de handicap van de traag heid werd te sterk gevoeld. Daarbij kwam het vaak stroeve en onelegan te bewegen op het toneel en het soms onpraktische gebruik van de stem. De meest gave rol was die van L. van Hecke (Eichendorf). Het derde bedriif werd bijna geheel sterk ge speeld. We noteerden hierin een sterke dronkenschapsscene van L. Castenmiller (Willem) en de knap gespeelde waanzin van de Drofessor (J. Wever). I. Loontjes (Elisabeth) was soms te simoel. De John, die M. Elzinga op de planken bracht, heeft ons weinig overtuigd. BRESKENS Festiviteiten op 30 april. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana op dins dag 30 april a.s. zullen de school kinderen in Breskens een uitgebreid programma afwerken. Dit is als volgt samengesteld: 9.00 uur: verzamelen bij de school. 9.009.30 uur: filmvertoning voor de kleuters. 9.3010.30: Zang op het Oranjeplein. 10.00 uur: voetbalwed strijd op het sportterrein tussen de vijfde en de zesde klas. 10.00 uur: Neusbal, zaklopen en ei- erlopcn voer dc derde en de vierde klas op het sportterrein. Voor de overige klassen is er een orientatierit op de fiets (10 km). Tenslotte is er om 14.30 uur 'n korf- bahvedstrijd op het Oranjeplein tus sen Breskens en de Veteranen van Breskens. Des avonds om 7.30 uur concer teert de plaatselijke muziekvereni ging op de muziektent. VANDAAG. Terneuzen Luxor; „ZwijRv r. on dom", (14 jr.), 20 uur. Sluis Tentoonstelling Sluis Presenteert I: Dag van de vrouw, 14—22 uur. SLUISKIL Vergadering N.C.V. De afdeling Sluiskil van de Ned. Christen Vrouwenbond vergaderde in de christelijke school. Mevrouw A. M. Hoekendijk uit Amsterdam sprak over „In en uit donker Amsterdam". Spreekster die als sociaal verzorgster in de hoofdstad werkzaam is, sprak op zeer boeiende wijze over de sociaie problemen. Besloten werd in mei een dagtrip naar Den Haag te manen. Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: A J. S. van Remortel—Van Helsland, z.; L. Lensen—Van der Hooft, z:: A. A. M. Beaart—Van Damme, z.; V. P. Maas—Van Hoorn, d E. J. Donze— Vegter, d.: E. M. de Dïjcker— Buise. z.; M. de Mul—Goossen, d.; F. J, Rie- mens—De Lege, z.; E. M J. de la Ruelle —De Smet, d.; L. R. Slr.ger—De Lessine, d.; W. M. van Dixhoorn—Wisse, d.; I. H. H. Laurijs—Van Paemel. d. Ondertrouwd: P. G. J. D M. de Wolf 25 j. en I. M. van Maeie, 26 j H. A. C. Blom. 34 J. en C. Burger, 31 J.; M. T. Brandenburg, 27 J. en T. A. Hamerlinck. 23 j. Getrouwd: A. J. G. Schaafsma, 26 J. en C. P. Groen, 23 J.; J. D. E. van den Bos, 24 j. en T. L. A. Kooien. 21 j.; A. A. M. Bockstael, 32 j. en G. C. M. van Leeuwe. 22 J.; p. j. Lantsheer. 23 j. en J. L. Loof 21 J.; M. J. van Tatennove 21 en M. J G. de Meij, 17 J.; F. de Kraker. 25 j. en W. E. Huijssen, 21 j.; j. F. de Keijzer, 23 j. en M. A. WleUnd. 21 J. Gas- en elektriciteits kwitanties „uitsmeren7 Rondvraag raad Vlissingen. Tijdens de rondvraag van de Vlis singse gemeenteraad, die vrijdagmid dag werd gehouden, is uitvoerig ge sproken over het aanbieden van de gas- en elektriciteitskwitanties. De heer H. van Rooijen merkte op, dat deze twee maandelijkse kwitanties soms bijna tegelijkertijd worden aan geboden. Hij was van oordeel, dat dit in vele huisgezinnen wel eens moei lijkheden geeft, omdat men dan plot seling voor hoge uitgaven staat. Deze C.IL-afgevaardigde vroeg dan ook of het niet mogelijk was de kwitanties met een maand tussenruimte aan te bieden. Dc burgemeester, mr. B. Kolff, ver wachtte, dat bijvoorbeeld een centrale inningsdienst, die de kwitantie-aanbie ding zo mogelijk „u;t kan sméren", voorlopig nog we! toekomstmuziek zal zijn. De voorzitter zegde echter toe nog eens te onderzoeken, wat moge lijk is. De heer J. Marijs (a.r.) vertelde, dat het paasweekeinde voor vele Vlis singse huisvrouwen eeen prettig slot heeft gehad. De ochtend na Pasen werd het huisvuil namelijk niet op gehaald. De heer Van Rooijen sloot 'zich bij deze opmerking, aan en zei verder nog, dat in. sommige gevallen acht dagen gewacht moes» worden eer men zijn vuilnisemmer geledigd kon krijgen. Wethouder Van Popering vond dit inderdaad ook gepn situatie, die de hygiëne bevorderde en zegde dan ook toe al het mogelijke te doen om in de toekomst een dergelijke vertra ging te voorkomen. „Is het niet mogelijk om in de nieu we buitenwijken van Vlissingen enke le telefooncellen te plaatsen?", was een vraag, die gesteld werd door de heer F. G. Smit (pvd.a). Wethouder Van Popering deelde mee. dat het ont breken van brievenbussen en postze gelautomaten reeds de aandacht van B. en W. heeft en dat ook aandacht zal worden geschonken aan de tele fooncellen. De heer J. L. Verhagen (vvd) bracht enkele verkeers-technische pro blemen naar voren. Zo vond hij het obstakel een soort vluchtheuvel op de plaats waar de (verlengde) Vre dehoflaan de Koudekerkseweg raakt hinderlijk voor het verkeer Hetzelf de zei hij van de verhoging in de Sin gel juist achter de Fordgarage aan de Paul Krugerstraat. Verder drong hij er op aan om het „heuveltje" in de viersprong bij de Keersluisbrug wat kleiner te laten maken, zodat het ver keer gemakkelijker Vlissingen kan binnenrijden. De burgemeester zegde toe, dat hij deze bezwaren en sugges ties zal voorleggen aan de betrokken instanties. Tenslotte deelde de heer Kolff nog mee, dat de volgende raadsvergade ring op woensdag 29 mei gehouden zal worden. KERKNIEUWS Afscheid ds. J. B. van Bork. Zondag nam da. J. B. van Bork. Nederlands hervormd predikant t«» Retranchement, afscheid van rijn gemeente. Hij preekte naar aanlei ding van Lukas 24 vera 85. Na de dienst werd afscheid van ds. Van Bork genomen. Verschillen de sprekers brachten hierbij tot uit drukking, hoezeer de scheldende predikant In de afgelopen vijf jaren zowel In geestelijk als Sn materieel opzicht voor zijn gemeente heeft gewerkt. Zij spraken daarvoor hun grote dankbaarheid uit. Namens kerkeraad en kerkvoogdij voerde de heer J. A. Hennekelj het woord, waarna ds. L. S. Blom 6prak na mens de ring Sluis, de classis IJzendijke, de provinciale vereni ging van vrijzinnig hervormden, het convent van vrijz. predikanten, de propagandacommissie van de vrijzinnig hervormden, dc redactie van „De Veerboot" en dc V.P.R.O. De heer Henry sprak namens de combinatie van zes gemeenten, bur- femeester J. A. Leenhouts namens e burgerlijke gemeente, ds. Q. de Vrie als vrij evangelisch predikant en ds. L. P. Groenveld als consu lent. Velen maakten daarna gebruik van de gelegenheid om de scneiden- de predikant en zijn echtgenote de hand te drukken. Ds. Homan uit Hulst nam afscheid. Zondag j.l. heeft in de Nederlands hervormde kerk te Hulst ds. J. Ho- man. aan wie emeritaat is verleend, afscheid genomen van zijn gemeente. De dienst werd bijgewoond o.a. door burgemeester A. L. S. Lockefeer, wethouder J. D. J. Martens, raads leden, afgevaardigden van de clas- sicale vergadering van Llzendijke en van de ring van predikanten, enz. De scheidende predikant had als tekst gekozen Openbaring 2 10. Na de preek weridae ds. Homan zich eerst tot de burgemeester, die hij dank bracht voor de samenwerking en de goede verstandhouding welke hij steeds van hem heeft mogen on dervinden. Vervolgens dankte de scheidende predikant dc praeses van de classis, ds. J. Eijgendaal. De praeses van de ring, ds. P. A. van der Vlugt, dankte hij voor de „trou we kameraadschap". Vervolgens richtte hij zich tot de ouderlingen, de ouderlingen-kerkvoogd en de dia kenen. Een speciaal woord van dank Sprak ds. Homan tot de koster en e organiste van de kerk en, zoals hij het noemde tot de „vrijwilligers", hierbij doelende op de medewerkers aan de zondagsschool, het jeugd werk, de meisjesclub, vrouwenver eniging, bibliotheek, e.d. Aan het slot van zijn afscheids toespraak richtte hij zich tot ds. K. Verbeek uit Hontenlsse, die voortaan als consulent zal optreden. Burgemeester A. L. S. Lockefeer zeide prettige herinneringen aan de samenwerking met de scheidende predikant te hebben en hij hoopte, dat hij ook met de opvolger van ds. Homan goed zal kunnen samenwer ken. Hij wenste hem tenslotte een goede toekomst toe. Ds. Eijgendaal sprak er rijn spijt 1 over uit dat ds. Homan wegging. Ds. Van der Vlugt zeide met genoegen terug te denken aan de samenwer king in de ring. De heer J. op 't Hof sprak als secretaris van de kerke raad zijn dank uit voor de samen werking. waarna tot slot ds. Verbeek nog enige woorden tot de gemeente sprak. Afscheid van ds. G. Jansma. Tijdens een zeer druk bezochte kerk dienst heeft zondag ds. G. Jansma, na een verblnf van ruim 7 jaar te Zaam- slag, afscheid genomen als predikant van de Nederlands Hervormde Ge meente aldaar. Een twaalftal colle- f;ae, vertegenwoordigers van verschil- ende kerkelijke colleges, afgevaar digden van de zusterkerken ter plaat se alsmede B. en W. van Zaamslag gaven blrjk van hun belangstelling. Na de gebruikelijke liturgie te hel ben gevolgd bepaalde de scheidenc Examen De heer P. Melse te Vrouwenpolder slaagde aan de theologische hogeschool der Geref. Kerken te Kampen voor het kandidaatsexamen. Uitslag verkoping Ten overstaan van notaris mr. P. Loeff te Middelburg werd te Souburg geveild: a. 2.52.50 ha bouwland te Souburg: b. 80.56 are bouwland en sprink te Veere; c. 34.70 are bouwland te Rit- them. Koopster werd mevr. C. A. PouwerBarentsen te Veere voor 9020. d. het pakhuis te Ritthem. groot 28 centiaren. Koper werd de heer W. Barentsen te Ritthem voor 55. Overleden: J, van de Velde. 90 J., geh. gew. met M. Meertens: L. Verhelst, 72 j.. geh. gew. met C. de Visser: M. M. Stallaart. 47 j.. e. v. R. J. M. Dobbelaar: A. H. van Maele, 36 J., e. v. M van Dam me; C. F. Rondeel, 44 e. v. X. Over- dulve. predikant zijn gehoor bij de tekst uit Johannes 4:37. „De velden z(jn wit om te oogsten". Na de prediking dankte hij de burgemeester, de provinciale kerkvergadering, het breed modera- men van de classis IJzendyke. de Ringcollegae. de vertegenwoordigers van de overige kerkgenootschappen, de kerkeraad, het bestuur van het rusthuis, de koster, klokluider, orga niste. de hulpprediker en de gemeen telden voor net in hem gestelde ver trouwen en de onder%-onden mede werk in sr. Op hun beurt spraken ver schillende van de vertegenwoordigers ui» deze groepen de predikant toe. Een hoogtepunt in deze dienst werd gevormd door de mededeling van bur gemeester H. D. Trimpe. dat de schei dende pmlikant door H.M. de Konin- rr'-! - - emd was tot ridder in de Or de van Oranje Nassau. Burgemeester Trimpe speldde hierna de aan deze orde verbonden versierselen op de to ga van ds. Jansma. Bovendien werd aan de predikant een enveloppe aangeboden van de Her vormde Gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen. inhoudende 1000 die vervolgens door ds. Jansma aan de Hervormde Gemeente van Waterland- kerkjé werd aangeboden. EINDEXAMEN MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL. Het einddiploma rijksmiddelbare landbouwschool te Dordrecht werd uitgereikt aan de volgende Zeeuwse leerlingen J. L. Hanse te Haamstede. A. de Jager te Kapelle-Biezclinge en J. J. Oggel te Axel. Advertentie/ ELKE VROUW IS GRAAG NETJES en draagt onder haar mooie kleding een van onze prachtige onderjurken. Het is werkelijk de moeite waard al dat moois eens goed te bekijken, vooral die luxueuze nylon onderjurken met plissé volant, enz., en de moderne poplin onderjurken met bro deriekant. Doch vergeet vooral niet de prachtige Hollandia-onderjurken, U weet wel, de Narcis, Clematis, Go- detia en Ranonkel, enz. Enfin teveel namen en soorten om hier te noemen, doch al uat moois en al die vele soor ten kunnen de dames vinden In de speciaalzaak voor onderjurken van DE GOEDKOPE SIMON, Klokstraat 21, Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3