Vlotte stapelloop „Argo Ollandia" Vraagstuk van schadevergoeding wordt ernstig bestudeerd 3wi lh 3 ijfc Zeeuwse Almanak Agenda a PROViNOlALB ZBBUW8B OOURANT MAANDAG 29 APRIL, 196T SERIEBOUW BIJ KON. MIJ. „DE SCHELDE Griekse reder schonk studiebeurs voor Scheldepersoneel De Griekse reder John. C. Carras, die eigenaar Is van de Shipment Deve lopment Corporation te Panama, heeft zaterdag na de tewaterlating van het motorschip Argo Ollandia te Vlissingen, een blondere daad verricht. HU heeft een bedrag van 500 pond sterling ter beschikking gesteld voor een „scholarship" (studiebeurs) ten bate van het. technische personeel, dat bU de Kon. My de Schelde werkt. Bovendien zegde hy toe by de negen volgende tewaterlatingen van schepen, welke voor zjjn maatschappU by De Schelde gebouwd worden, telkens een bedrag van 500 pond sterling als studiebeurs t© zullen storten. De Argo Ollandia werd zaterdag middag te kwart over twaalf met goed gevolg te water gelaten van de werf aer Kon. Mij De Schelde. Het is het eerste schip van 18 schepen, welke in Nederland besteld werden door de Griekse reder John C. Carras. Tien van deze schepen worden ge bouwd door De Schelde. De hoofdaf metingen van de Argo Ollandia zijn: lengte 157 meter, breedte 20 meter, holte 12.5 meter en diepgang 9.30 me ter. Als open schutdekker zal het schip een draagvermogen hebben van 12000 ton en als gesloten schutdekker van 14.260 ton. De voortstuwing ge schiedt door een Schelde-Sulzer die selmotor met een vermogen van 7800 p.k. De proefsnelheld zal 16 knopen bedragen. Het schip werd gedoopt en te water gelaten door mevrouw H. Postuma-de Langen, echtgenote van de president-directeur der Herstel- bank. Na afloop van de tewaterlating bood de werf een koude lunch aan in het restaurant Britannia, waarbij tal van autoriteiten aanwezig waren, onder meer de Griekse ambassadeur, de heer J. A. Tziras. Seriebouw De president-directeur van De Schel de, de heer J. W. Hupkes. verwelkom de In een korte toespraak de gasten en herinnerde aan het aangename con tact, dat enkele Jaren geleden tot stand kwam met de Griekse reder John Carras. Spreker wees er met nadruk op dat de beste methode om de bouwprijzen van schepen laag te houden in vergaande standarlsatie ge vonden moet worden. Het is in dit ver band, dat schepen in gelijke series be steld worden, respectievelijk dat de de reders hun eisen aanpassen aan bestaande standaardvormen. De serie van 10 schepen, zoals door de heer Carras besteld, waarby door efficien cy aantrekkelijke bouwprijzen bereikt konden worden, heeft deze stelling ten volle bewezen. Spreker verkocht tenslotte h raison van een cent aan mevrouw Posthunm het bijltje, waarmee de tewaterlating was verrichtten bood voorts als aan denken een avondhorloge aan. De naam Argo Mevrouw Posthuma sprak een woord van dank, waarby zy er aan herinnerde, dat de naam „Argo" voor de Grieken grote betekenis heeft. Het was de naam van het schip waarmee Jason en zijn Ar- gonauten lang geleden de tocht uitvoerden om liet Gulden Vlies te rug te halen. De heer John Carras, aldus mevrouw Postuma, kan vergeleken worden met deze le gendarische Argonauten. Voor de Stichting Nederlandse Scheepsbouw Exportcentrale, via welke stichting een deel van de contracten werd afgesloten sprak de heer R. de Bruyn. die staf en personeel van de De Schelde dank te voor de wijze, waarop zij bezig ziin een goed en zeewaardig schip af te leveren. De heer John C. Carras onderstreep te in zi|n dankwoord de betekenis van het Griekse element in de moderne re derswereld. Hij wees op de goede sa menwerking tussen twee kleine lan den, waarvan de een schepen bouwt en de andere met die schepen vaart. Spreker zwaaide in het bijzonder lof toe aan de heer J. W. Hupkes, voor het grote aandeel, dat hij had in het plaatsen van deze voor Nederland zo belangryke scheepsbouworder. Tenslotte sprak de heer A. G. Lemos lid van de Griekse Eerste Kamer en vice-president van de Griekse reders vereniging, die wees op de hartelijke relaties tussen Nederland en Grieken land in het bijzonder wat de scheeps bouw betreft. Nadat de koffie was geserveerd deed de heer J. Carras de belangrijke mededeling over het ..scholarship" voor Schelde-personeel. Memoreren we nog even, dat aleer het gezelschap de scheepswerf verliet door de heer E. Niemeyer namens het Scheldepersoneel aan mevrouw Post huma een zilverstuk was aangeboden als „loon" voor de arbeid, welke zij bij de tewaterlating had verricht. Jlllllliilllllllllllllllllllllllllllllllil!llllllllllllllilllll!llllllllllllllllllllllllll|l Knaap in Terneuzen wist j brand te voorkomen. j M In de Juliana van Stolberg- f§ straat te Terueuzen ontstond H zaterdagavond een begin van brand ten huize van mevrouw T., die zich reeds ter ruste had M begeven. De bewoonster had s het gas voor het koken van -- soep op een klein pitje laten p branden, maar de gasslang was losgeschoten, waardoor een grote vlam ontstond, p De 15-jarige H. N., die in de H nabijheid woont en die het -- brandje bemerkte, had de te- H genwoordighcid van geest zich p H toegang tot de keuken te ver- H schaffen en de gaskraan af te zetten, waarna hij de straal van de waterleiding richtte op een p smeulend tafelkleedje. De brandweer, die werd gealar- p meerd, behoefde niet meer op p te treden. Middenstanders ontvingen gasten uit Folkestone. In het Strandhotel te Vlissingen bood de middenstandsvereniging „Ge meenschappelijk Belang" zaterdag avond de leden van de Chamber of Trade uit Folkestone, die vrijdag avond in Vlissingen arriveerden, een begroetiingsavond aan. De heer H. G. Daalhuizen sprak een welkomstwoord, waarin hij o.m. herinnerde aan de eerste contacten, die met de collega's uit Folkestone werden gelegd, toen men gezamenlijk streed voor het be houd van de ,,Zeeland"-boten. Namens de gasten, 25 in getal, onder wie de vroegere burgemeester van Folkesto ne, de heer T. L. Franks, dankte de heer White voor de ontvangst im Vlis singen. Hierna bleef men nog geruime tijd in opgewekte stemming bijeen, waar hammond-organist Jan Groenewoud en drummer Adriaanse niet weinig toe bijdroegen. Een even onverwacht als succesvol glansnummer was het optreden van „Koperen Ko". Zondag maakten de Engelse gasten met hun gastheren een rondrit over Walcheren, waarbij in het bijzonder aandacht werd geschonken aan het herstel, met herverkaveling en w bij ook een bezoek werd gebracht „Miniatuur Walcheren". Vandaag wordt een bezoek gebracht aan Rot terdam en de bollenvelden, voor dins dag is een „vrije dag' en woensdag zullen de gasten van de j form, waar zij zaterdag j.l. de 'doop Vlissingse middenstanders via Brug- en de tewaterlating verrichtte van ge naar Folkestone terugkeren. het vrachtschip „Argo Ollandia". Overval in Vlissingen voor rechtbank Middelburg. Tijdens de zitting van de rechtbank te Middelburg op vrydag 3 mei a.s. zal onder meer de zaak dienen tegen de 22-jarige F. die verblijf hield te Ooirschot en de eveneens 22- jarige L; uit Middelburg, die in de nacht van 9 op 10 maart j.l. in Vlis singen de 37-jarige P. uit Goes in Vlissingen van f 50 beroofden en de man daarna mishandelden. De twee jongemannen wilden de Goesenaar helpen bij het repareren van zijn bromfiets en stelden hierna voor in en café op de Boulevard nog wat te drinken. Inplaats van in een café. kwam het drietal niet ver van het kerkhof terecht, waar de twee mannen de Goesenaar mishandelden en beroofden. Staatssecretaris bezocht Breskens. De staatssecretaris van economi sche zaken, dr. G. J. Veldkamp, heeft, voordat hij de tentoonstelling „S.P. I" te Sluis opende, zijn oriën terend bezoek aan Zeeland afgeslo ten in Breskens. Hij sprak daar met het gemeentebestuur, vertegen woordigers van middenstand en de V.V.V. Er werd hier met name aan gedrongen op een gunstige beslis sing inzake de aanleg van een bou levard over de verbeterde zeewering naar de nieuwe veerhaven, omdat met deze weg grote belangen zijn gemoeid voor middenstand en ho- tellerie. Voorts werd nog onder de aandacht van de staatssecretaris gebracht, dat de bouw van een tweede nieuwe boot voor Vlissingen Breskens zeer gewenst is, daar dan de bestaande handelshaven kan worden uitgebouwd. Ook werd nog gewezen op de verkeerschaos, die zal ontstaan indien de veerboten in twee havens gaan varen. De staatssecretaris weer er op, dat deze zaken onder het ministerie van verkeer en waterstaat ressorteren, maar deed de toezegging de kwestie in interdepartementaal overleg te behandelen. Na het be zoek aan Breskens werd het recrea tiegebied in de Braakman bezocht, waarna naar Sluis werd gereden. Weer veel oorlogstuig gevonden in Zeeland. Cijfers over vorig jaar. Nog steeds doen zich ongevallen voor als gevolg van het onvoorzichtig omgaan met uit de afgelopen oorlog overgebleven oorlogstuig. De omvang van dit nog steeds aanwezige gevaar blijkt onder meer uit M in het jaar 1956 door de hulpverleningsdienst ge ruimde munitie en ander oorlogstuig. In Zeeland werden vorig jaar opge ruimd granaten 4813; mortiergranaten 924; phosphorgranaten 3; rookgranaten 16; handgranaten 509; torpedo, v 1 e.d. 0; bommen 27; brandbommen en sta ven 1; landmijnen 115; ontstekers 1659; panservuisten 21panserschrik- ken 13; strijdgassen (bussen) 7; springstoffen (kg.) 34.80; buskruit (kg.) 213; kleine munitie (kg.) 695,10; wapenen 41; hulzen 65; diversen 37. Verder verricht de hulpverlenings dienst werkzaamheden op munitie- en springkundig gebied ter beveiliging van personeel en installatie bij diver se smelterijen in Nederland. Honden beten 20 schapen in Kruiningen dood. Twee honden hebben onder de schapen van de heer I. A. Wisse te kruiningen een ware slachting aan gericht. Van de ruim dertig scha pen, werden er twintig doodgebe ten, terwijl er bovendien nog ver scheidene verschrikkelijk toegeta keld werden. De rijkspolitie spoorde de bloeddorstige daders, twee honden uit Waarde, snel op. De schade naar schatting t 2000 zal door de eigenaars van de honden betaald moeten worden. De president-directeur van de Kon. Maatschappij ,,JDe Schelde" te Vlissingen, de heer J. W. Hupkes, ge. leidt vergezeld van zijn dochterje fth Griekse klederdrachtmevr. H. geprojecteerd PosthumaDe Langen naar het plat- VAN TOT VOOR VAKANTIE-OORD Ongeveer een maand geleden werd het Meenthuis, het vakantie- en con ferentieoord van de Arbeiders Jeugd Centrale te Blarlcum door brand ver woest. De stichting Voor Zon en Vrij heid, de eigenaars van het kampge bouw, maakte onmiddellijk plannen om een nieuw en modern Meenthuis te laten bouwen. Het hiervoor beno digde geld hoopt men te verkrygen door inzamelingen van de 50 plaat selijke comlté's. Ook in Middelburg is een comité gevormd, bestaande uit AJC'ers en oud-AJC-ers. De Trekvogels van de Middelburg se AJC zullen op zaterdag 18 mei CONCERT Zaterdagavond hadden vrij het voorrecht een typisch Walohers con cert te mogen bijwonen, dat gege ven werd voor een enigzins verbijs terd, maar naderhand toch wel en thousiast publiek, dat voor het me rendeel uit Engelsen bestond. Koperen Ko trad op. Als een rinkelende en dreunende verrassing stond hij plotseling mid den in de tot een feestzaal herscha pen ruimte van een Vlissings hotel, waar middenstanders hun collega's uit Folkestone ontvingen. Het suc ces was groot. De verschijning van Koperen Ko, voor deze gelegenheid omgedoopt m Copper Jack", had aanvankelijk dezelfde uitwerking, die een vreemd natuurverschijnsel ook had kunnen veroorzaken maar 't wende toch vrü snel. Dit Zeeuws mu- ziekwonder werd al spoedig geaccep teerd en na afloop van het luidruch tige eenmansconcert volgde er zelfs een hartelijke ovatie. Rinkelend i» al z'n voegen is dit merkwaardig brokje folklore toen fier weggewandeld. Met buitenland se roem beladen. a.s. in de „Gouden Poorte" voor het verkrijgen van de nodige contanten een oud-Hollandse kermis in elkaar zetten. Onder het motto „Voor die geef ik een kwartje" zal er in de avonduren vanaf acht uur eer. wedstrijd gehouden worden tussen Zeeuwse kleinkunstamateurs. De prestaties van deze artiesten zullen de bezoe kers honoreren met een bedrag, va riërend van een stuiver tot 'n kwar tje. De amateur, die het meeste geld „verdient", wordt winnaar van de ze wedstrijd. De bazaar, die in de middaguren gehouden zal worden, telt diverse originele attracties. Rest nog te mel den. dat het Middelburgse actiecomi té dze avond wil besluiten met een gezellig bal. AANTREKKELIJKE BAZAAR In „Slot Ostende" te Goes hield de r.-k. voetbalvereniging „Robur" 'n aantrekkelijke bazaar. De baten zijn bestemd voor uitbreiding van de accomodatie. De Goese middenstand stelde een keur van fraaie prijzen ter beschikking, waar in de schiettent, by grabbelton, vogelpiek en ballen- werptent hardnekkig om gestreden is. In de avonduren zorgde het or kest- ..The black and white swingers" voor opgewekte dansmuziek. Deze zomer viert „Robur" het zil veren jubileum niet „ere-wedstryden" en een feestavond. JEUGDORKEST Het Middelburgse jeugdorkest „Me- lodia" heeft zo juist een feestavond achter de rug. Zaterdag bood het zijn donateurs in 't gereformeerd jeugd- gebouw een gezellige avond aan. Na een openingswoord door mej. L. de Graaf, bracht het orkest op vlotte wijze een tiental nummers ten geho re. In de pauze kon men een door A. de Werk keurig ingerichte expo- sifie van muziekinstrumenten be wonderen. DR. VELDKAMP VERKLAART: Voor het eiland Tholen zal „reclame" worden gemaakt „Zal het rijk de schade vergoeden, die middenstandsbedrijven in bepaalde Zeeuwse gemeenten ondervinden door afsluiting der zeegaten of door rijkswerken, zoals de verplaatsing der veerhaven te Bres kens?" Deze vraag hebben wij zaterdag staatssecretaris Veldkamp voorgelegd na zijn bezoek aan Zeeland. Maar hij kon daarop geen positief antwoord geven. „Een rechtsgrond voor een dergelijke scha devergoeding is op dit ogenblik niet aanwezig", verklaarde hij. „Immers, deze rijkswerken zijn een rechtmatige overheidsdaad. Maar dat wil overigens niet zeggen, dat het probleem daarmee is afgedaan. Ik heb bij mijn bezoek gemerkt, dat de situatie in sommige gemeen ten bepaald niet plezierig is. De economie wordt hier wel degelijk ge schaad! Wij zijn daarom van plan het gehele vraagstuk ernstig te bestuderen en uiteraard zullen we ons daarby laten voorlichten door de streek". Dr. Veldkamp wees ons er op, dat een schadevergoeding niet altijd be hoeft te bestaan uit een bijdrage aan een individuele middenstander. Er zijn ook andere mogelijkheden, zoals steun aan een bepaalde streek of plaats, waardoor daar nieuwe bron nen van bestaan worden aangeboord, b.v. door vestiging van industrieën. Bovendien moet de streek hier zelf ook iets doen. „Het zou ons verheugen, wanneer de belangheb benden nauw gingen samenwer ken om sanien hun verlangens en behoeften naar voren te brengen", aldus de staatssecretaris. Als voorbeeld daarvan elders in het land noemde dr. Veldkamp de Amsterdamse Middenstandscen trale, welke bijzonder nuttig werk heeft gedaan en nog doet voor za kenlieden, die schade opliepen door stadsdoorbraken enz. Toen in het gesprek met dr. Veld kamp het woord „industrie" eenmaal was gevallen, werd al spoedig een ge heel ander aspect van de Zeeuwse problematiek aangeraakt, waarmee de staatssecretaris tijdens zijn be zoek te maken kreeg, namelijk de werkloosheid op het eiland Tholen. kamp, „tenslotte is dat in de eerste plaats een zaak van de bedrijven zelf! Wel kunnen wij meewerken door ter plaatse zodanige voorwaarden te scheppen, waardoor een industrie het aantrekkelijk vindt om hier een be drijf tc vestigen. Dat hebben wii bij voorbeeld gedaan door het verlenen van steun bij de aanleg van een in dustrieterrein in Sint-Maartensdijk". Maar waarom dan de subsidie voor de aanleg van een dergelijk terrein in de stad Tholen ingetrok ken? „Tja, wij moeten deze zaak ook landelijk bekijken", zei dr. Veldkamp, „de keus is nu een maal op St.-Maartensdijk geval len. Maar wanneer er een nieuwe situatie zou ontstaan, doordat bij voorbeeld bestedingsbeperkingen overbodig zouden worden en de werkloosheid nog zou toenemen, dan zou de zaak opnieuw bekeken kunnen worden". In elk geval heeft dr. Veldkamp de Zeeuwse autoriteiten toegezegd het eiland Tholen te noemen, als er op zijn departement ondernemers ko men vragen, waér zij hun bedrijven kunnen neerzetten. Het zou natuur lijk véél prettiger zijn, wanneer de inwoners van het eiland Tholen in hun eigen streek aan het werk kon den. Dan zou het pendelen ook afge lopen zijn: nog altijd brengen vele bussen de mannen van het eiland naar Brabant om déér hun boterham te verdienen. „Dat pendelen ken ik", zei dr. Veldkamp. „Ik heb een paar jaar tussen Breda en Den Haag ge reisd en dan kwam ik de bussen van beide kanten tegen. Alle logica is hier zoek!". „GEEN ANTWOORD" De staatssecretaris heeft zich oyer dit alles uitvoerig laten inlichten, zo verzekerde hij ons. En in de vele ge sprekken, die hij met de Zeeuwse autoriteiten heeft gevoerd, kwamen bovendien ter sprake de grote kan sen, die in de nabiie toekomst voor Zeeland (én voor de industrie) lig gen rond de monding van de Wester- schelde en de kanaalzone. Maar toen wij dr. Veldkamp vroegen of de re gering hier het plan heeft eenzelfde stimuleringspolitiek te bedrijven, zo als zij voortreffelijk heeft gedaan bij Delfzijl, zei de staatssecretaris zonder meer: „Die vraag kan ik niet beantwoorden!" Dat is geen ia, maar ook géén „Neen!". Er ligt nier dus kennelijk voor Zeeland nog een dank baar object: de regering nauw te be trekken bij deze twee projecten, Westerscheldemonding en kanaal zone! Datzelfde geldt zij-het op lange re termijn eveneens voor de secun daire dam Noord-Beveland naar Schouwen-Duiveland. Want de staats secretaris vond deze dam uitsluitend een aangelegenheid voor het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, ook al zou de aanleg daarvan betekenen, dat Zeeland beter wordt ontsloten, ook voor de industrie. RECREATIE. Dr. Veldkamp heeft tijdens ziin be zoek ook nog enkele optimistische punten aan de orde kunnen stellen en met name noemde hij daarvan de recreatie. „U moet het belang van het toerisme voor ons land niet on derschatten: driehonderd miljoen gul den per jaar!" zo zeide hij ons. „Het is beslist leerzaam dit cijfer eens te vergelijken met bijvoorbeeld de bo- terexport. Nederland dient zijn re creatiemogelijkheden zo goed moge lijk te benutten en in dit verband zijn er in Zeeland nog vele kansen. De Zaterdagmiddag werd te Vlis- s H singen de „Argo Ollandia" te M water gelaten, als eerste van H de tien schepen, wélke voor Grieks-P anamt se rekening ge- ee bouwd worden op de werf van H H de Kon. Mij. ,JDe Schelde". TiïiiiniiniiiininimmiHmniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinfiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiHmiHiMÏÏ Zweedse plattelands vrouwen bezochten Zeeland. Een groep van ongeveer veertig Zweedse plattelandsvrouwen uit de omgeving van Stockholm, die een reis door ons land maakt, bracht zaterdag een bezoek aan Zeeland, waar de afdeling Zuid-Beveland West van de Bond van Plattelands vrouwen als gastvrouwe optrad. Nadat enkele Bevelandse dames de gasten op de Grote Markt te Goes hadden verwelkomd, werd een be zoek gebracht aan de boerderij van de heer J. v. d. Velde op Abbekinde- ren (Kloetinge). Hier hadden de damc-s gelegenheid kennis te maken met een echt Bevelands landbouw bedrijf, terwijl zij bovendien de Be velandse dracht konden bewonde ren. Tijdens de thee zongen de Zweedse dames nog enkele liederen uit hun omgeving, terwijl de Zeeuw se gastvrouwen het Zeeuwse volks lied en het bondslied ten gehore brachten. Mevrouw Van Beekom trad tijdens dit bezoek aan Zeeland als tolk op. Mevrouw Van de Velde ontving van de gasten als aandenken aan dit bezoek een heschilderde houten haan, een specifiek Zweeds ge schenk. Later in de middag bezoch ten de Zweedse dames nog Middel burg, waarop de reis per bus werd voortgezet naar Den Bosch. Vlissingec lid van verdienste van politiedierenbescherming Tijdens een te Breda gehouden con gres van de politiedierenbescherming is de heer A. Goedhart te Vlissingen die 35 jaar lid was van de afdeling Walcheren, benoemd tot lid van ver dienste. De heer Goedhart heeft zeer veel gedaan voor 't werk van de po litiedierenbescherming, onder andere voor kettinghonden, trekhonden enz. Deze Vlissingse dierenvriend was jaren lang hoofdbestuurslid, alsmede 25 jaar voorzitter van de afdeling Walcheren. De heer Goedhart heeft in Zeeland de belangen van het dier zodanig bevorderd, dat deze benoe ming volgde. Hem werd tevens een fraaie medaille met inscriptie aan geboden. Eén mislukking maar toen werd ze wijzer Moeder en moeders moeder gebruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zy verzuimde te doen, wat die ervaren moe ders deden en nog doen: toezien dat zeookMAlZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zyn dat ge inderdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die ver maarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soepen en sausen. toeristenstroom komt nu eenmaal makkelijk hier naar toe en bovendien schept het Deltaplan nieuwe kansen". In welke mate hier de regering steun zal moeten verlenen Dat is moeilijk te zeggen, meende de staatssecretaris. Er is op het gebied van recreatie en toerisme voortdurend interdeparte mentaal overleg en ook op dit gebied zal men nog allerlei moeten bestu deren. Het bezoek van dr. Veldkamp evenwel en de ernst, waarmee hij zich met de problematiek van dit gewest heeft bemoeid, rc-h* vaardigt de con clusie, dat er zo langzamerhand nog al wat Zeeuwse i j"ers in Haagse vu ren zijn gelegd "wachten nu, hóe ze er uit zullen hemen VANDAAG. Goes „De Prins van Oranje": Bijeen komst Jonge Kerk, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2