PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoessein vloog naar Rijad voor overleg met koning Saoed Auto in kanaal Terneuzen-Gent BILT MOSKOU WAARSCHUWT BONN VOOR ATOOMBEWAPENING 200e jaargang - no. 100 Dagbladultgav® van da tlrma Provincial® Zeeuwse Courant. IMrectle: T. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdrad.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 april 1957 ita aal tarief, t. regels) Bureaus: VUsslngen, Walstr. 68-00, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 648 of 204); Middelburg, Markt 51, tel. 5841; Goea, Lange Vorstatr. 83, tel 2475 (b.g.g. 2228); Ooatburg, Nleuwstraat 42. tel. 20: Terneuzen, Brouw TOESTAND IN JORDANIË RUSTIG Koning Hoessein wil met Moskou geen diplomatieke betrekkingen Koning Hoessein Is zondag per vliegtuig naar Rjjad, de hoofdstad van Saoedi-Arablë, vertrokken, ln gezelschap van de chef van z\jn kabinet en de ambassadeur van Saoedi-Arable in Amman. Men meent te weten, dat de koning met koning Saoed een gedachtenwls- seling zal hebben over de toestand In Jordanië en in de loop van vandaag naar z\jn land zal terugkeren. Koning Hoessein heeft geweigerd zUn goedkeuring te hechten aan het be sluit van de voormalige regering-Naboelsl om diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unle aan te knopen. Dit werd zondag te Amman meegedeeld. Volgens berichten uit Egyptische bron zou Soeleiman Naboelsl de links georiënteerde voormalige premier en minister van buitenlandse zaken, zich bevinden onder de 964 personen, die ln Jordanië zouden zijn gearresteerd sinds vier dagen geleden de staat van beleg werd afgekondigd. Voorts Is bekendgemaakt, dat vijf tien hoge ambtenaren, die onder het bewind van Naboelsl waren ontslagen, in hun functie zullen worden hersteld. Drie andere ambtenaren krijgen ont slag wegens hun houding tijdens de crisis. T ribunalen Uit nadere mededelingen betreffen de de op te richten militaire tribuna len blrjkt, dat er twee zullen komen, één te Amman en de andere te Jeru zalem. Zjj zullen elk worden gevormd door drie hoofdofficieren van het le ger. Hoger beroep zal niet mogelijk zijn, maar de vonnissen kunnen door de gouverneur worden herzien, terwijl doodvonnissen door de koning moe ten worden bekrachtigd. De tribunalen moeten inbreuken op de veiligheidsbepalingen, die korte lings zijn afgekondigd, behandelen. Op grond van deze bepalingen zijn de zes regionale militaire gouverneurs bevoegd te allen tijde huiszoekingen te gelasten en personen zonder vorm van proces voor onbepaalde tijd in arrest te houden. Het voor dag en nacht geldende uit gaansverbod in de Jordaanse steden werd zondag gedurende vijf uur opge heven. Het ministerie van binnenland se zaken heeft inmiddels de uitreiking van speciale passen stopgezet, omdat men verwacht, dat het uitgangsver bod binnen enkele dagen geheel zal worden opgeheven. Naboelsi gevat Volgens een bericht van radio Cairo bevindt de voormalige pre mier van Jordanië, Soeleiman Na boelsi zich onder de "personen, die tot dusver bij de zuivering door de nieuwe Jordaanse regering zijn gearresteerd. Een regeringswoordvoerder heeft in de Jordaanse hoofdstad ver klaard, dat een aantal Jordaanse communisten naar Israël is ge vlucht, om na het afkondigen van de staat van beleg aan hun straf te ontkomen. De grens tussen Jordanië en Syrië, die sinds 25 april gesloten was, is za lf. M. Koningin Juliana, die morgen haar verjaardag hoopt te vieren (Foto Meyboom). terdag weer opengesteld, zo meldt ra- dio-Caïro. De situatie in Jordanië was rustig en een legerwoordvoerder deelde ons mede, dat enkele bevoegdheden zijn overgedragen aan plaatselijke mili taire gouverneurs en de politie. Intussen gaan radio Moskou en ra dio Cairo voort met hun propaganda- aanvallen op de jonge Jordaanse ko ning. Radio Moskou beschuldigde hem van collaboratie met het Amerikaan se imperialisme tegen de wil van het volk. De nieuwe Jordaanse regering past thans een oude anti-communistische wet streng toe aldus is zaterdag van betrouwbare zijde te Amman verno men. De vorige regeringen hebben met de uitvoering van deze wet de hand gelicht. Geen Jordaniër zou nog durven zeggen, dat hij communist is. Koning Hoessein heeft een aantal maatregelen genomen tegen wat hy een paar dagen geleden „Egyptische propaganda en verzonnen berichten over my en Jordanië" noemde. Geen van de ongeveer tien correspondenten van Egyptische bladen was zaterdag nog in Amman en op het kantoor van het Egyptische persbureau van het Midden-Oosten werd niet meer ge werkt. De propagandazender „stem der Arabieren", die door Egypte wordt geleid, was niet langer hoor baar door technische tegenmaatrege len. „NOODLOTTIGE VERANTWOORDELIJKHEID" Mikojan lanceert weer plan voor ontwapening. Een nota, die de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, za terdag aan de zaakgelastigde van YVest-Duitsland in Moskou heeft over handigd, bevat een waarschuwing voor „de noodlottige verantwoorde lijkheid van degenen die thans aan sturen op de atoombewapening van West-Duitsland". In de nota heet het. dat de Russische regering bereid is met de Westelijke mogendheden over een te komen, dat op Duits gebied geen kernwapens worden opgeslagen. De uitrusting van de Westdultse strijdkrachten met kernwapens en do vorming van West-Duitsland tot een broeinest voor een kern-oorlog in Eu ropa zou een onherstelbare slag toe brengen aan de hereniging van het Duitse volk, aldus de Russische nota. Verder wordt gezegd, dat de belan gen van het Duitse volk gediend zijn met een spoedige ontwapening en een verbod van kernwapens. De eerste vice-premier van de Sow- jet-Unie Mikojan is zaterdag uit We nen naar Moskou vertrokken. Hij heeft de Oostenrijkse kanselier Raab uitgenodigd voor een bezoek aan de Sowiet-Ünie. Raab zei zo spoe dig mogelijk op de uitnodiging te zul len antwoorden. Mikojan zei op de laatste dag van zijn bezoek aan Oostenrijk, dat de voorwaarden te stellen. Niet alleen minister van buitenlandse zaken, Dulles, had gesteld voor het hou den van een vier-mogendhedencon- ferentie ..beledigend1' zijn. „Wie heeft Dulles het recht gegeven voorwaarden te stelen. Niet alleen wtf hebben vrede nodig, maar zij ook", aldus Mikojan. Over de vraagstukken in het Midden- Oosten merkte Mikojan op, dat er sommige landen in dit gebied znn, die stevig verankerd zijn in het Navo- kamp. Andere landen in dit gebied blijven even vastbesloten in het Kamp van het Pact van Warschau. Maar wii hebben een oplossing voor gesteld. Laten wfl met midden-Europa beginnen. Die landen, die verenigd zijn in de organisatie van de Navo of in die van het Pact van Warschau, kunnen voorlopig van deze organisa ties lid blijven. Zij kunnen echter be ginnen met een controlesysteem op de bewapening, de vermindering van de bewapening en te trachten elkaar beter te verstaan. Op deze wijze zul len juist de grondslagen, waarop de Navo en het Pact van Warschau ma ten, stap voor stap vernietigd worden, aldus Mikojan. Oud-gouverneur-generaal A. C. D. de Graeff overleden Op 84 jarige leeftijd is woensdag jl. in Den Haag overleden jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-gouverneur ge neraal van Nederlands-Indië en oud minister van buitenlandse zaken. Za terdag is hij in stilte ter aarde besteld. Andries Cornelis Dirk de Graeff werd op 7 augustus 1872 in Den Haag ge boren. Hij studeerde rechten te Leiden waar hij in 1894 promoveerde. In 1895 vertrok hij naar Neder lands-Indië, waar hij ambtenaar ter algemene secretarie te Buitenzorg werd. Via verschillende functies be reikte hij hier de rang van algemeen secretaris. Daarna was hij gezant te Tokio en te Washington, van 1926 tot 1931 was hij gouverneur-generaal van Nederlands Indië. van 1933 tot 1937 minister van buitenlandse zaken. Als gouverneur-generaal heeft jhr. de Graeff een periode van onlusten meegemaakt, die de internering van een aantal nationalistische leiders aan de boven-Dlgoel tot gevolg had den. De begenadiging van de huidige president van Indonesië. Soekarno. was de laatste regeringsdaad die hij verrichtte. Minister van buitenlandse zaken is hfl geweest in het tweede en het derde ministerie-Colün. Leden van de Jordaanse poli- tie en het leger controleren de s papieren van een automobilist tijdens de avondklokdie naar aanleiding van de onge- n H regeldheden in Amman was in- H gesteld. iliiniiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiif D. Roemers: Euromarkt ondanks heilige huisjes. Op de zaterdag te Amsterdam ge houden N.V.V.-hoofdbestuursverga- dering heeft de tweede voorzitter, de heer I). Roemers, gesproken over Euromarkt. „De vraag of wij in dit verdrag een kans hebben de economische In tegratie een stap verder op de weg naar verwezenlijking te brengen, be antwoord ik bevestigend, zo betoog de hij. Wij moeten die kans grijpen. Natuurlijk kunnen wij als Neder landse volksgemeenschap niet onbe perkt bereid zijn daarvoor offers te brengen. Maar indien wij van oordeel zijn, dat al onze heilige huisjes in stand moeten blijven, dan moeten zij niet al te zeer verbaasd zijn, dat een dcreeliike overtuiging ook bij onze partners bestaat- Ik vrees echter, dat dan op de duur al onze heilige huis jes door een vloedgolf zullen worden verzwolgen". ..Ik heb voldoende geloof in het initiatief van de Nederlandse onder nemers en de bekwaamheid van de Nederlandse werkers. Daarom durf ik mij, mèt alle bezwaren, voor dit ontwerp-verdrag uit te spreken. Het brengt ons weer wat verder op de enige weg. die voor Europa een toe komst biedt". De bepalingen omtrent de land bouw zijn. volgens de heer Roemers, niet ideaal, maar betekenen een be langrijke verbetering ten opzichte van dé tegenwoordige situatie. Spr. heeft voorts voldoende ver trouwen in de kracht van de Neder landse vakbeweging, dat zij er voor zal zorgen, dat de werknemers, als daartoe de economische mogelijkhe den zouden groeien, mede de vruch ten van de economische gemeenschap zullen plukken. Minister-president kocht eerste doosje toverballen. minister-president Drees heeft de eerste bijdrage geleverd voor de ac tie toverbal, waarmee men een mil joen gulden bijeen wil brengen voor 3000 jeugdige Hongaarse vluchtelin gen in Oostenrijk. In zijn kabinet op Plein 1813 in Den Haag heeit dr. Drees zaterdagmorgen een doosje van de voor deze actie vervaardigde to verballen gekocht van een deputatie van de Nederlandse jeugd, bestaande uit Tineke van Otinehem uit de ar beiders jeugdcentrale, Ineke Pronk uit de gereformeerde jeugdorganisatie en Lies de Wal uit het Nederlands pad- vindstersgilde. Makarios verwerpt ontwerp grondwet voor Cyprus. De „Times of Cyprus" heeft zondag gemeld dat aartsbisschop Makarios het ontwerp van de Brit Radchffe voor een grondwet voor Cyprus als basis voor onderhandelingen heeft verwor pen. In een vraaggesprek te Athene met een redacteur van het blad zei Maka rios, dat de voorstellen van Radcliffe verouderd zijn en dat er een geheel nieuwe basis voor onderhandelingen geschapen moet worden. De aartsbis schop gaf geen nadere details over de ze basis. IIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH 1 Zwaar op de maag. j ff Een amateur-fotograaf, die enkele opnamen in Ouwe- hands Dierenpark wilde ma- ken, heeft hierbij 'n voorzet- lens verspeeld. Hij had een j| close-up van een emu in ge- dachten en bracht daarom a zijn toestel dicht in de buurt van de vogel, te dicht zelfs, ff Want vóór de fotograaf kans zag af te drukken, had de emu zich al meester gemaakt van de voorzetlens van het m fototoestel. En zonder zich te H bedenken gebruikte de vogel de voorzetlens als een lekker p hapje. Hoewel een lens onge- twijfeld ook op een emu- p maag zwaar ligt, komt de ff amateur-fotograaf nog steeds p vergeefs informeren of het p onderdeel van zijn toestel al uit het vogellichaam is ge- H evacueerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii N.V. Industrie te Vaassen ontsloeg 60 arbeiders. De N.V. Industrie te Vaassen heeft 60 arbeiders ontslagen, waarvan 46 werk zaam waren bij het bedrijf te Vaas sen en 14 bij de dochteronderneming te Nunspeet. De directeur heeft me degedeeld, dat het ontslag moest •wor den gegeven wegens slapte in het be drijf, veroorzaakt doordat verschei dene belangrijke orders werden ge annuleerd. Deze mededeling heeft in Vaassen nogal verwondering gewekt want de directeur van het bedrijf, ir. J. van Achterberg, zou tijdens een jubileum bijeenkomst enige weken geleden nog hebben medegedeeld, dat er voldoende orders in portefeuille zijn. De vakor ganisaties, die tevoren niet van een en ander in kennis waren gesteld, stellen thans een onderzoek in. Ver scheidene arbeiders scnijnen tegen het ontslag protest te hebben aangete kend. TRAGISCH ONGELUK IN SLUISKIL Moeder met 3 kinderen verdronken Zaterdagavond omstreeks tien uur is op de rijksweg Sluiskil Axel, in de bocht tussen het „Casino" en de Axelse Sassing, een auto met vijf inzittenden in het kanaal gereden. De gevolgen waren ontzet tend. De 36-jarige mevrouw M. Naeye-van Hoeve uit Axel kwam met haar drie dochtertjes, de 8-jarige Catharina, de G-jarige Annemarie en de 4-jarige Neeltje door verdrinking om het leven. Haar man, de 36-jarige meubelhandelaar N. Naeye, die de wagen bestuurde, slaag de erin de voorruit te verbrijzelen en de auto te verlaten. De man zwom terug naar de wal, waar hij enkele minuten later nog ln liet water staande door voorbijgan gers werd aangetroffen. Met veel moeite kon men hem er van weer houden naar de auto terug te zwem men. Naderhand bleek, dat het voer tuig midden in de vaargeul, die daar vier meter diep is, was gezonken. Het tragisch gebeuren werd het eerst bemerkt door de landbouwer B., die aan de overzijde van de langs het kanaal lopende weg woont. Hij hoorde een harde klap, waarna hij de auto, die eerst een bermpaaltje had geramd, in het kanaal zag stor ten. Even later hoorde hij het hulp geroep van de heer Naeye. Onmiddellijk werd alarm geslagen en vrij spoedig kwam van vele zijden hulp; de Axelse brandweer, een kraanwagen, politie, twee doktoren en talrijke arbeiders van fabrieken uit de omgeving verzamelden zich nabij de plaats van het ongeval. De heen H. Mullenberg, uit het woonwa genkamp te Sluiskil, W. van Troost uit Terneuzen en de militair Op peneer begaven zich te water om na te gaan waar de auto gezonken was. Met behulp van autolampen werd een noodverlichting aangebracht. Nadat de noodlottige plek was gevonden kon begonnen worden met het ber gingswerk. dat veel moeilijkheden op leverde. Eerst te ruim half één "s nachts kon de wagen aan de wal wor den gebracht. De doktoren konden toen nog slechts de dood van de vier slachtoffers vaststellen. De stoffelijke overschotten werden naar het ziekenhuis te Sluiskil over gebracht. De heer Naeye was reeds eerder in overspannen toestand in dit ziekenhuis opgenomen. Tevoren haa hij nog enkele mede delingen aan de politie gedaan over de vermoedelijke oorzaak van het ongeluk. Het 4-iarig dochtertje, dat tussen haar vader en moeder in op de voorbank stond, zou het evenwicht verloren hebben en in haar val het stuur hebben gegrepen. De heer Naeye moet toen de macht over het stuur verloren hebben. Zowel in Axel als in Terneuzen, waar hij eveneens een meubelzaak bezat, is de verslagenheid en het me deleven groot. Het echtpaar Naeye had vijf kin deren, waaronder twee zoontjes. E.G.K.S. helpt Nederlands woningbouw financieren. Ter bevordering van de bouw van woningen voor werknemers in de lan den van de EG.K.S. stelt de hoge autoriteit voor 19.*>7 1958 een equiva lent van 15 miljoen dollars ter beschik king, voor de financiering van de wo ningbouw In de ze* landen. Dit bedrag moet dan worden aangevuld door le ningen van anderen. Voor ons land wordt voor 1957,"58 door de hoge autoriteit een bedrag van 4 miljoen beschikbaar gesteld, met een looptijd van 30 laar en een rentevoet van 1 procent. Door de in stitutionele beleggers, in dit geval het Algemeen mynwerkorsfonds, wordt een lening verstrekt van 16 miljoen gulden, met een looptijd van 30 jaar en een rentevoet van 4% procent. Dat betekent, dat een bedrag van 20 mil joen gulden beschikbaar komt voor de bouw van woningen voor werkne mers in de staalindustrie en de kolen mijnen in ons land. tegen een rente voet van iets minder dan 4 procent. Deze 20 miljoen gulden worden ge leend aan de bank voor Nederlandse gemeenten. Verwacht wordt, dat op deze wijze de bouw van 1200 k 1300 woningen zal kunnen worden gefinan cierd. Indonesische monetaire situatie alarmerend. In financiële kringen in Djakarta wordt de monotairc situatie van het land beschreven als „alarmerend", zulks in verband met het verder te ruglopen van de goud- en deviezenre serves in verhouding tot de geldcircu latie en andere oppisbare verplich tingen van de centrale bank. Het dekkingspercentage is in de af gelopen week gedaald tot 15. 14 per cent. tegen 15.59 een week tevoren. De termijn van drie maanden, ge durende welke de regering op grond van de ontsnappingsclausule in de bankwet het dekkingspercentage van twintig tot vijftien verlaagde, ver strijkt op 30 april aanstaande. Dan zal het parlement moeten beslissen over de te nemen maatregelen. De militaire commandant van Mïd- den-Sumatra. luitenant-kolonel Ah mad Hoessein, is vrijdag In Djakarta aangekomen om d? conferentie van militaire commandanten en gouver neurs bij te wonen. Ook zal hij een ont moeting hebben met oud-vice-presi- dent dr. Hatta. Dit Is het eerste bezoek van Hoes sein aan de hoofdstad, sinds hij in de cember als voorzitter van de revolu tionaire Bantengraad in midden-Su- matra het bestuur ln handen nam. Prov. Zeeuwse Courant op koninginnedag De Provinciale Zeeuwse Cou rant zal op de ochtend van ko ninginnedag (30 april a.s.) en ook op de daaropvolgende dag normaal verschijnen. De bu reaus van de Prov. Zeeuwse Courant te Middelburg, Vlissln- gen en Goes zullen op koningin nedag na twaalf uur des mid dags gesloten zijn. DE VERWACHT... VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen in de zuidoostelijke helft van het lands iels lagere, elders ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren. ZON EN MAAN 30 april Zon op 5.15 onder 20.05 Maan op 5.22 onder 20.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1