HH DE KLERKeZN eMiitf wif „Mc tjoedc oude ft]*! DR.BERGHUIS: GEEN KANS OP EEN STERKER KABINET Htcdeljocmnq nu President Rooseveltlaan 166 Vlissingen. SPORT EN WEDSTRIJDEN HULPVERKOOPSTER. VROOM DREESMAJVN FIRMA G. W. DEN BOER de gehele dag gesloten zijn. 10 PROVINCIALS BREÜWBB COURANT MAANDAG 29 APRIL 1957 Unieke kostuumshow in Sluis en Vlissingen. (Van onze redactrice) Wij moderne vrouwen van het jaar 1957 plegen ons zel den te verdiepen in het le ven, zoals onze seksegenoten het een eeuw of langer geleden leid den. Die tijden waarin een ge- emancipeerde vrouw als een soort natuurwonder werd bekeken, zijn voor ons een ver-af en onwezen lijk begrip, cn zo is het ook met de kleding uit drie perioden. Een mode-illustratie uit de- vorige eeuw ontlokte ons, vrouwen, die als het ware opgroeien in nylon en andere hypermoderne kleding- materialen, hoogstens de opmer king „Wat een gekke kleren droe gen ze toen Maar hoe anders wordt li£.t wanneer we die kleding en al die accessoires eens in werkelijkheid te zien krijgen. Vooral wanneer dat gebeurt door middel van de antieKe kostuumverzameling van mevrouw E. Canter Cremers-van der Does welke dit week-end in Zeeland te zien was: zaterdag te Sluis in het kader van de ten toonstelling S P. I, en zondag middag te Vlissingen in de Con certzaal van „Britannia". Een waarlijk unieke kostuumshow die nog meer relief kreeg door de toe lichting welke mevrouw Canter Cremers erbij gaf: met veel eilfde en enthousiasme voor al dit schoons, maar bovendien met een gedegen kennis van zaken. Want wie ooit gedacht mocht hebben dat een waaier in vroeger tijden alleen gebruikt werd om een koele luchtstroom op te wek ken, heeft gistermiddag in Bri tannia het tegendeel kunnen ver nemen. Een waaier was ln de eerste plaats een onmisbaar flirt attribuut zelfs oh schande in de kerk), en menige idylle be gon door middel van waaierma noeuvres. Een waaier was soms een spiegel van politieke of maat schappelijke toestanden uit een bepaald tijdperk, en in een waaier uit het verre Oosten kon een ve nijnige vlijmscherpe dolk verbor gen zitten, waarmede soms een luchtige verhouding plotseling werd omgezet in een tragedie Even onmisbaar waren in die tij den de parasol (soms geheel uit kraaltjes gebreid), de cape en vooral de shawls, vergeleken waarbij onze moderne stola's maar prozaïsche dingen zijn. Ook met zo'n sierlijke shawl moest men leren coquetteren, en er wa ren zelfs bekende acteurs die les sen gaven in deze kunst. De dertiger jaren die nog niet zo ver achter ons liggen, kwamen in deze kostuum show op bijzonder reëele wijze tot leven door middel van de „char- leston-kleding", toentertijd aan vankelijk even schokkend als nu de veelzeggende rock-and-roll- kledlj! Maar iedere nieuwe modelijn brengt een schok teweeg: dat is in onze tijd nog zo en het zal niet anders geweest zijn omstreeks 1912, toen die enorme hoeden uit deze kledingcollectie voor het eerst in het straatbeeld verschenen. Of aan het einde van de vorige eeuw, toen de werkende vrouw in haar zakelijke sobere k>edij met forse gedecideerde schreden haar entree dn de maatschappij maakte om maar niet te spreken van dat vooruitstrevende meiske in sport- kostuum, dat het bestond om teza men met haar aanbidder de tan dem te bestijgen. De moeder van deze jongedame vond het een doorslaggevend bezwaar, dat haar adspirant-schoonzoon de fietssport beoefendeEn hoe schril de te genstelling mag zijn tussen onze moderne kleren en de kleding, die omstreeks 1900 als „zeer voor uitstrevend" gold. deze japonnen van 1900 lijken inderdaad het sum mum van vrijheid wanneer men ze ziet naast het trekschuit-tenue van 1830 of de rococo-kledij van 1780, waarbij ook nog enorme pruiken te torsen vielen. De kinderkleding uit die tijden tussen 1780 en 1900 vervult de twintigste-eeuwse mens wel met oprechte verbijstering. Het „wik- kelpak" was het voornaamste ba by-tenue; eerst werden de armen wurmen er helemaal ingepakt, la ter mochten warempel de armpjes vrij blijven en dat was al een hele vooruitgang. Maar mooi is ze, de toenmali ge kleding voor moeder en kind, met de vele kantversieringen. De doopkostuurhs uit I860 zijn even fraai als de kleding, waarin een bruidspaar uit 1881 het verbond voor het leven sloot. Toeschouwers en toeschouw sters hebben deze antieke kos tuumshow ruim twee uur lang met intensieve aandacht t en daarna met langdurig ap plaus beloond. Dat applaus gold behalve mevrouw Canter Cr« mers ook haar mannequins, leer lingen van de academie ^voor beeldende kunstep te Den Haag die in houding en gebaar de door hen uitgebeelde tijdperken voor treffelijk wisten te illustreren, en evenzeer de zangeres en de pianist, wier muzikale medewer king de opgeroepen sfeer nog versterkte. ANTIREVOLUTIONAIR PARTIJCONVENT Bondgenoten van K.V.P., ondanks bezwaren. In Utrecht is zaterdag het party convent van de anti-revolutionaire party gehouden. De voorzitter van het centraal co mité van anti-revolutionaire kiesver enigingen, dr. W. P. Berghuis, die het partyconvent presideerde, merkte in zyn openingsrede op, dat de huidige politieke verhoudingen in ons land, die volgens hem reeds tot een vrUwel on oplosbare kabinetsformatie-crisis aan leiding gaven, er na het optreden van het extra-parlementaire „nood"-kabi- net-Drees, niet beter op zyn gewor den. De huidige politieke situatie is, volgens dr. Berghuis, bepaald niet sterk en, naar zijn overtuiging, voor een langere duur beslist ongezond, zo wel voor het landsbestuur aks voor de politieke oordeelvorming der burgers. De heer Berghuis meent, dat er wei nigen zijn, die dit ontkennen en er voorts niemand is, die een direct-reële mogelijkheid tot versterking en ver duidelijking van de situatie weet aan te geven. Behalve prof. Oud, aldus dr. Berghuis, die zegt met welwillendheid tegenover een kabinet van K.V.P. en A.R. te zullen staan. De vraag is maar of een dergelijke situatie voor de bei de genoemde partijen bevredigender zou zijn dan de huidige toestand, al dus dr. Berghuis. Dr. Berghuis wijdde vervolgens een uitvoerige beschouwing aan de posi tiebepaling van de antirevolutionaire partij ten opzichte van andere partij en in de huidige politieke constellatie. Op een front, dat breder is dan het puur-politieke, zyn zij, die overtuigd voorstander zijn van organisaties op godsdienstige basis in menig opzicht op elkander aangewezen, aldus dr. Berghuis. In deze strijd, aldus dr. Berg huis, wil de A.R.-party staan naast de Christeljjk-Historische Unie en en staat zU ook naast de Katholie ke Volkspartij. Hierin zyn zij, vol gens hem, bondgenoten uit geloof en uit actueel-politieke overwegin gen. Naast de K.V.P. wenst de A. R.-partij te staan ondanks de, vol gens dr. Berghuis, diepe geloofsbe zwaren tegen het rooms-katholi- cisme en tegen, volgens hem, zeer wezenlijke Roomse 3taats- en maatschappijopvattingen. En met behoud van de overtuiging, dat het protestantisme tegenover de rooms-katholieke invloed de doorwer king der reformatie in ons nationale leven heeft tot uitdrukking te brengen en te verdedigen. Dr. Berghuis stelde de socialistische party als de grootste tegenspeelster 'van de A.R. De stryd richt zich in de eerste plaats tegen deze partij, aldus spre ker, omdat de geest van onze tyd machtiger wordt beheerst door het so cialisme dan door het liberalisme. In de doorwerking van het socialisme ligt, volgens dr. Berghuis, voor het ogenblik de grootste reële bedreiging voor staat en maatschappy. P.Z.C.-personeel voetbalde. Zaterdagmiddag was op het ter rein aan de Keersluisbrug te Vlis singen een spannende voetbalwed strijd te beleven, toen daar een team van het P Z.C.-personeel uit Middel burg in het veld kwam tegen een P.Z.C.-team uit Vlissingen. Het werd tenslotte een 5—3 overwinning voor de Vlissingers, die zodoende de be ker weer een jaar langer in hun be zit houden. Middelburg nam welis waar de leiding, maar gesteund door de wind zetten de Vlissingers daarna tal van aanvallen op, waardoor zij hun achterfetand in een 21 voor"- sprong wisten om te zetten. Middel burg maakte na de rust gelyk, maar dankzij twee goede doelpunten voor de midvoor en een tactisch boogbal- letje van de linksbuiten liepen de Vlissingers uit tot 52. Nog eenmaal moest de Vlissingse keeper daarna de bal uit de netten halen (53). Dit alles betekent, volgens dr. Berg huis, niet dat er voor de A.R. principi ële bezwaren zyn om thans bijvoor beeld een kabinet op brede basis, dus met socialisten, in enigerlei vorm te aanvaarden. Te dezen gaat het, vol gens hem, niet om een absoluut prin cipiële kwestie. Overwegingen van al gemeen praktisch staats- en partybe- leid spelen hierby een rol. Daarin zit, volgens de A.R.-voorzltter niets on- principleels of oneeriyks. De situatie van de huidige brede basis noemde dr. Berghuis tenslotte onbevredigend. Zy is niet gezond voor de politieke verhoudingen en nog min der voor een duldeiyke politieke me ningsvorming. De gezamenlijke bierhande laren en limonadefabrikan ten te VLISSINGEN en MIDDELBURG, delen hier by mede dat hun zaken op dinsdag 30 april de gehele dag gesloten zullen zijn. Gevr. wegens huwelyk een NET FLINK MEISJE voor hulsh. en winkel (niet beneden 17 jaar). DROGISTERIJ „DE GAPER" Walstraat 70, Vlissingen. v OPROEPING tot de algemene vergadering der aandeelhouders van de N.V. Zeeuwsche Spinnerij te Aardenburg. De jaarlykse algemene ver gadering is op dinsdag 14 mei 1957 om 11 uur ten kantore van notaris Van der Schrieck te Aardenburg, alwaar de agenda ter inzage ligt. HALLO HALLO De carrousel is weer gearriveerd op de Markt te Middelburg, voor het stadhuis. Wij draaien vanaf heden maandag 29 april tot zaterdag 4 mei. Bel. aanbevelend, Fa. C. P. DU PONT ZN. Terstond gevraagd NETTE DIENSTBODE en BAKKERSLEERLING. Bakkerij Schipper, Driewegen (bij Goes). BELLAMY PARK VLISSINGEN Wegens enorm succes met onze modelwoning aan de President Rooseveltlaan 118, zijn wij wederom in de gelegenheid gesteld een Deze woning is weer zeer modern ingericht en geeft U een unieke gelegenheid, moderne meu bels in een passende omgeving te bezichtigen. OPENING dinsdagmiddag 30 april te 2 uur en verder ge opend iedere dag van 1012 en van 2—6 uur. Verder bij afspraak. VWVWVWS/VW*A*\*WVWVWVWVWWW\*\W\\**\\\<VV**\*W De twintig Jantjes van Sluis", die tezamen de tamboerafdeling vormen van de muziekvereniging „Apollo" te Sluis, traden zaterdagmiddag voor het eerst in het openbaar op in ver band met de opening van de tentoon stelling Sluis Presenteert 1." Historisch kerkgebouw door brand geteisterd. Zondagochtend is de hervormde kerk te Leermens in Groningen door brand geteisterd. Het middelste ge deelte van de kerk werd in de as ge legd. Van de toren bleef niets anders over dan een puinhoop. Het interieur van de kerk ging verloren, slechts de avondmaalsbeker kon worden ge red. In de loop van de middag kwam het plafond naar beneden. De kos ter had gistermorgen om half zeven de kachel aangezet. Drie kwartier later ging hij kyken en vond alles in de omgeving van het 'orgel in vlam men. Ryk en provincie hadden juist be sloten tot restauratie van hét waar devolle kerkgebouw. Het was ver meld op de voorlopige lyst van mo numenten van geschiedenis en kunst De kerk, gedeeltelijk opgetrokken uit 11e en 12e eeuwse tufsteen en met enkele bybouwen uit de dertiende eeuw werd als een der belangrykste kerken van Groningen beschouwd. Paradevlueht op koninginnedag Ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin op 30 april zal de Koninklijke Luchtmacht een parade- vlucht boven een gedeelte van Ne derland houden met 8b straaljagers. Bij Soesterberg zullen twaalf F- 100 c Super Sabres va 32nd Squa dron van de United States Air Force zich formeren met 24 F-84 f Thun- derstreaks van de vliegbafis Eindho ven en Volkel. Daarna wordt naar Twente gevlogen, waar 12 Hawker Hunters van de vliegbasis Leeuwar den. 12 F-86 k Sabre All-Weather Fighters van de vliegbasis Twente en 24 Glosters Meteors van de vlieg basis Woensdrecht zich by de eerder geformeerde 36 toestellen zullen voe gen. De route gaat daarna over Ny- megen-Grave-Oss-Tiel naar paleis Soestdijk. via Harderwiik-Amers- foort-Utrecht-Rotterdam. Na het pas seren van Rotterdam wordt de for matie verbroken. De vlucht zal- geschieden tussen 11.45 en 12.30 uur. De paradevlueht komt te 12.00 uur over paleis Soest- dyk en wordt uitgevoerd op 'n hoog te van 700 meter. „Onze Vloot" legt krans op De Rnvters graf. Vandaag de sterfdag van Mi- chiel de Ruyter zal de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Onze Vloot, de heer G. A. Cox, een krans leggen op het graf van de vlootvoogd in de Nieu we Kerk te Amsterdam. Twee gewapende bandieten hebben een overval gepleegd op een bank in Stuttgart, de employes ln een tollet op gesloten en voor ruim 7700 gulden buit gemaakt. Amateurteam zuid door west met 2-0 verslagen. Vlissingse spelers lieten goede indruk achter. In een weinig aantrekkelijke wed- stryd, waarin het tempo zeer laag was, hebben de westelijke selectie amateurs voor 1500 toeschouwers in Gorkum met 2-0 van de zuidelijke amateurs gewonnen. De vier spelers van Vlissingen, die In het zuideiyk se lectieteam opgesteld stonden hebben een goede indruk in Gorkum achter gelaten. In de voorhoede hebben Jan en Henk de Nooyer nuttig werk ver richt, waarby vooral de laatste opviel als verbindingsspeler. Het was echter jammer, dat zij enkele kansen niet wisten te, benutten; bovendien stond midvoor Jan, tegenover een twee me ter lange spilIn de achterhoede verrichtte spil Barten uitstekend werk, terwijl de halfspelers Piet Stroo en Van Bennekom eveneens hun taak uitstekend verstonden in de verdedi ging. Hun plaatsen daarentegen was uitgesproken slecht. Vooral de zuideiyke buitenspelers speelden een zwakke wedstryd. Daar bij kwam nog dat de andere binnen - spelers, Van Gaals van Moe '17 te egoistisch speelde. Dat waren voor- nameiyk de oorzaken, dat de zuidely- ke voorhoede niet gevaarlyk kon wor den. Daarentegen vlotte het samen spel van de westelyken, die technisch wel beter soeelden, aanmerkelijk be ter. Verder speelden de zuidelijken al les door het midden en bovendien door de lucht, waar Jan de Nooyer te gen zyn tegenstander weinig kanser. kreeg. Ook doelman De Rijk van MOC die overigens zyn doel voortreffelyk verdedigde, speelde de bal stevast door het midden en hoog door de lucht. Verder was oqk linksachter Claus uitstekend op dreef. Rechts back Krekels speelde wel fors, maar had kennelijk weinig kaas gegeten van svsteemspelen. In de eerste helft had het zuidelijk team een licht veldoverwicht, maar na de rust. waren de bordjes verhan gen. De westelijke spelers slaagden er echter eerst tegen het einde in om de doelpunten te scoren. Het waren eerst Verhoeven van Lugdunum en daarna Klinkenberg van Velox. die hun ploeg aan een 2-0 zege hielpen. Oranje-jeued zegevierde over België's toekomst. Halve minuut voor tijd beslissend doelpunt (32). Het Nederlandse jeugdelftal (18 20 jaar) heeff zaterdagmiddag op 't terrein van PSV te Eindhoven een 32 overwinning behaald op de jeugd van België. Een overwinning op het nippertje, want pas een halve minuut voor scheidsrechter Van Gel der het einde aankondigde, kon rechtsbuiten Dekker met een knappe kopbal uit een voorzet van linksbui ten Snyders het beslissende doelpunt scoren. De zege was over het alge meen wel verdiend, omdat de Ne derlanders wat beter en enthousias ter speelden dan de Belgisch junio res. De Nederlandse voorhoede viel overigens tegen. Er zat te weinig verband in het spel. Alleen de bin- nenspelers De Vries en Vreeken kon den een ruim voldoende halen. De halfspelers en verdedigers konden 't in het algemeen wel tegen de te doorzichtig spelende Belgische aan vallers bolwerken, hoewel de Belgi sche linkervleugel Paeschens-Claes gevaarlyk was. De Belgen verkregen na 20 minu ten een voorsprong. Verachtert liet een goede pas los op Claes en via de vuisten van Hoogermans vloog de bal in het doel (01). vyf minuten voor de rust bereikte Nederland evenwel een 11 stand. Een goede combinatie tussen Vreeken en De Vries werd toen door laatstgenoemde afgerond. Ónmi-ddellijk na de hervatting schoot rechtshalf Pothoven, na een afgeslagen hoekschop, van ruim 30 meter afstand hard in het Belgische doel, hetgeen een nogal felle Belgi sche reactie tot gevolg had. Maar Nederland behield een overwicht, tot Paeschens en Claes in de 29ste mi nuut de gehele Nederlandse achter hoede desorganiseerden, waardoor Smeyers de bal op gemakkelijke wy- ze in het doel kon tikken. Dekker besliste tenslotte een halve minuut voor tyd de stryd in het voordeel van Nederland. Technisch beter Swift won van T.O.V. met 154. Een technisch heter spelend Swift heeft T.O.V. duidelijk getoond, dat zij wel het zwakste zusje in deze competitie is. Het ziet er dan ook voor de Dordtenaren wel zeer som ber uit, vooral nu de Middelburgers met grote cijfers wonnen (514). De eerste aanvallen waren voor T.O.V., maar spoedig werden de rol len omgedraaid en de aanval van Swift loste schot op schot op de vijandelijke korf. T.O.V. werd ge heel overspeeld en kon het tempo niet meer volgen. Voor de rust werd reeds een stand van 27 bereikt door doelpunten van Mop de Voogd, Piet Eiff (2X), Henk Bruggeman (2X), Lien Meliefste en Adrie van Moolenbroek. Na de rust werd het spel van T.O.V. meer fanatiek en in deze pe riode kreeg Swift drie strafy/orpen toegewezen, die echter gemist wer den. Desondanks werd de stand op gevoerd tot 210 door doelpunten van Ano Bruggeman en Adrie Goedbloed, die er twee voor zijn re kening nam. Swift ging nu een beetje vakantiekorfbal spelen. Er werd nonchalant verdedigd, wat drie tegendoelpunten tot gevolg had. Swift stelde daar tegenover nog vier treffers door Henk Brug geman, Nel Vader, Adrie van Moo lenbroek en Wim Brevet, waarmede het einde kwam van deze wel doel puntrijke, doch overigens pretentie loze wedstrijd. De Columbiaanse regering heeft be kendgemaakt, dat zaterdag een groep van vijftig bandieten bij een overval op het dorp Vera Cruz, vijftig km ten noordoosten van ibaque, 22 man nen hebben onthoofd, na de vrouwen en de kinderen te hebben opgesloten. Bij een strafactie van het leger wer den vijf bandieten gedood en 42 ge vangengenomen. WIJ VRAGEN voor 's morgens en/of 's middags, voor geregelde of gedeelteiyke werktyd DAMES die ons ln het komende seizoen willen helpen als Sollicitaties aan de afdeling Personeelszaken, Lange Delft, Middelburg. MIDDELBURG VLISSINGEN De Slagerspatroonsvereniging deelt mede, dat Hun slagerijen 30 april, koninginnedag, na 1 uur GESLOTEN zullen zijn. HET BESTUUR. Het bedryf en de kantoren der MIDDELBURG, zullen DINSDAG 30 APRIL a.s. Dinsdagmiddag 30 april, koninginnedag, zijn onze zaken na 1 uur GESLOTEN. KLEDINGZAKEN Walstraat 76-45, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 12