PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ver. Staten dringen bij Jordanië's buurlanden op matiging aan Staatssecretaris voor Zeeuwse Veldkamp toonde begrip problemen Politieagent schoot oude inbreker dood VIER JONGELUI TE WOGNUM IN AUTO VERDRONKEN 200e jaargang - no. 99 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. DdreoMe: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A, de Kok. ABONNEMENTSPRIJS M cent per week; 7.00 p. kw.i fr. p.p. 7.25 pee kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 april 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max.regel») 23 cent p. regel met een minimum van L—..Brieven of »dre« bureau v. d. blad" 2$ cent meer. Giro no. 25tJV) P Z.C.. Middelburg. u Vllsetagen, Walstr. 58—80, tel. MS« 4 lijnen (b.g.g. 848 of 204); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorrtstr. 83, tel 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 3; Zlerikzec: N. Bogi 24, tel. v. SAOED FELICITEERT HOESSEIN Nog meer Amerikaanse schepen (met mariniers) naar Middellandse Zee De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft vrijdag medegedeeld, dat de Verenigde Staten bij de landen van het Midden-Oosten, waaronder Egypte, Syrië en Israël, erop hebben aangedongen, voorzichtigheid en matiging te betrachten in hun houding ten opzichte van de huidige crisis in Jor danië. Hy verklaarde, dat deze stappen een onderdeel uitmaken van een „voortgaand proces". Vijf schepen van de Amerikaanse Atlantische vloot, die landings vaartuigen en een bataljon mariniers aan boord hebben, zullen maan dag naar de Middellandse Zee vertrekken, aldns een woordvoerder van de Amerikaanse marine. Het zon een routinebeweging zijn om andere schepen ter plaatse af te lossen. Hij kondigde nog meer ver plaatsingen van schepen naar de Middellandse Zee aan. Veel Amerikaanse kranten en omroepstations hebben de Ameri kaanse bevolking verzekerd dat 't Amerikaanse „machtsvertoon" in verband met de Jordaanse crisis slechts als afschrikmiddel is be- Emigratie In November van het vorig jaar, toen de Suez-crisis voor velen een bron van verontrusting was, heb ben zich plotseling tweemaal meer emigranten aangemeld dan ln dezelf de maand van 1956. Blijkbaar zat de „angst voor oorlog" plotseling vele Nederlanders dwars en wilden ze el ders op de wereld een veiliger plek zoeken. Men kent dat verschijnsel wel by de emigratiecentrales. Ook in de Korea-dagen leefde plotseling de emi- gratlelust op en men heeft zich toen ln de kringen van hen, die aan de emi gratie leiding geven, nadrukkelijk af gevraagd of het niet nuttig zou zijn, die „onrusf-emigratie tegen te gaan. Immers, wanneer een mens in onrust verkeert, dan stapt hy al te gemakke lijk over vele bezwaren heen, die straks in het nieuwe vaderland tot een loden last kunnen worden. Vele emiganten beseffen niet, dat ze althans de eerste jaren in hun nieuwe vaderland harder moe ten werken dan in het oude vaderland, dat ze in een sobere omgeving moe ten leven, dat ze de sociale en cultu rele verzorging van het oude vader land prijsgeven en dat ze daarvoor in het nieuwe vaderland niet direct ge lijke waarden terugkrijgen. Ze gaan er dus op achteruit. Boven dien beschouwen de vele bewoners van dat nieuwe vaderland dat zijn bij voorbeeld de Canadezen en Austra liërs de emigranten jarenlang als een soort „verplaatste" personen, die uit armoede hun oude vaderland ver lieten en die nu toch wel erg dankbaar moeten zijn, dat ze in het nieuwe va derland een bestaan kunnen vinden. Wtj leggen hier even de nadruk op. omdat de redactie van dit blad nogal eens brieven krijgt uit Canada en Australië, waarin wordt aangedrongen op een juiste voorlichting in Nederland aan toe komstige emigranten. Men vindt in Canada en Australië, dat de nieuwko mers teveel verwachten en te weinig weten van het nieuwe vaderland. Deze week ontvingen we een brief van een Zeeuwse familie in Nieuw Zuid Wales. In die brief werd vol strekt niet geklaagd over het eigen lot, want dat was het bleek ons uit het briefhoofd wel in orde. Maar er was een knipsel bij uit de (Australische) Daily Telegraph en dat knipsel bevatte het sombere ver haal van de Nederlandse emigrant Jan Hoeve, diens vrouw en drie kinde ren. Een familieportret werd in de Daily Telegraph afgedrukt. Jan Hoe ve en zijn vrouw konden geen huis vinden in Australië. Zij wisten dat het huizenvraagstuk moeilijk was, maar ze hoopten toch wel een plek te vin den, waar ze fatsoenlijk konden leven. Het draaide er op uit, dat ze vijftien maanden in een tent huisden op een kampeert err ein-, .reserve" Toen kregen ze-aanzegging om van dat terrein binnen 30 dagen te ver dwijnen. Nu heeft Jan Hoeve meegedeeld, dat hij wil terugkeren naar Nederland. Hy spaart voor de terugreis. Aan de redactie van de Daily Telegraph ver klaarde hij, dat hij zijn kinderen ook wel eens in een behoorlijk huis wil on derbrengen. Ze kunnen niet hun gehe le jeugd doorbrengen in een tent. Tot zover het verhaal van Jan Hoe ve. Het werd ons toegezonden, opdat we bij de emigratiecentra les in Nederland toch zouden aandrin gen op juiste voorlichting. Wy doen dat hierbij, ook al weten we, dat van Nederlandse kant veel en fjoed werk op het stuk van de voor- ichting wordt verricht. Maar die voorlichthing is blnkbaar altyd nog een ietsje te rooskleurig. Men zal de bezwaren van de „immi gratielanden" in schrillere kleuren moeten afschilderen. Dan valt het mee, wanneer naast die bezwaren ook voordelen worden ontdekt en dan voorkomt men teleur stelling en mislukking bij mensen, die alleen maar uit een soort onrust en niet met een weloverwogen plan tot emigratie overgingen. doeld. Een uitzondering op deze geruststellingen vormde een be richt uit Washington in de New York Times waarin staat dat som mige ambtenaren particulier ge neigd zijn te geloven dat de rege ring bereid is zo nodig gebruik te maken van het gezag dat zij krach tens de Eisenhower-leer heeft om Amerikaanse strijdkachten in het MiddenOosten te gebruiken. Tijdens Tiet werkbezoek dat H. M. Koningin Juliana donder- dag aan Zaandam bracht, heeft zij de nieuwe nijverheidsschool „Juliana van Stolberg" be zocht. Een aantal leerlingen van de school voerde voor de koningin en haar gezelschap een fragment cp van het spel Juliana van Stolberg", ge schreven door Leonard Rogge veen. Na afloop van de opvoe ring onderhield de koningin zich met de spelers, waarvan deze foto een beeld geeft. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië heeft vrijdag koning Hoessein van Jordanië in een boodschap ge lukgewenst met de jongste ont wikkeling van de toestand in Jor danië. aldus is van gezaghebbende zijde vernomen. De vorst van Sa- oedi-Arabië uit zyn teveredenheid over de wyze „waarop koning Hoessein het voorbeeld heeft ge geven en de weg aan de Arabische naties getoond heeft." Deze boodschap wordt in officiële kringen in Amman uitgelegd als 'n aanmoediging van koning Saoed op een ogenblik, dat de Syrische presi dent Koewatly, na een bezoek aan Cairo, voorbereidingen treft voor een bezoek aan de vorst van Saoedi-Ara- bië. In Arabische politieke kringen te Cairo is vrijdag meegedeeld, dat de Syrische president en president Nas sers politieke adviseur Ali Sabry aan koning Saoed zullen voorstellen, een delegatie van ministers der drie lan den naar Amman te zenden om de Arabische eenheid te herstellen. Tass ontevreden Het officiële riersbureau van de Sowjet Unie, Tass, heeft vrydag ver klaard, dat de toestand in Jordanië en in het bijzonder de beweging van de Amerikaanse zesde vloot naar het oostelijke deel van de Middellandse Prov. Zeeuwse Courant op koninginnedag De Provinciale Zeeuwse Cou rant zal op de ochtend van ko ninginnedag (30 april a.s.) en ook op de daaropvolgende dag normaal verschijnen. De bu reaus van de Prov. Zeeuwse Courant te Middelburg, Vlissln- gen en Goes zullen op koningin nedag na twaalf uur des mid dags gesloten zyn. Het Nederlandse schip „Prln* Willem" (2000 ton) i« woensdag als eerste buiten landse schip van «Ut seizoen in Chicago aangekomen. H.K.H. Prinses Beatrix, gefotogra feerd op de tribune tn het Piazza di Siena te Rome, waar zjj een interna tionaal concours hippique bijwoont. De prinses reikte nu afloop van de wedstrijden de prijzen aan de win naars uit. Zee een ernstige bedreiging voor de vrede in het Midden-Oosten vormen. De nieuwe Jordaanse minister van defensie, Soeleiman Toekan, is naar radio-Beiroet meldt, donderdagavond op de eerste vergadering van het ka binet benoemd tot militair gouver neur-generaal van Jordanië. Reizigers, die vrijdag uit Jordanië in de Israëlische sector van Jeruza lem zijn aangekomen, deelden mee, dat het in Jordanië rustig is. Oud-premier Naboelsi mag voor on bepaalde tyd zijn woning niet verla ten. Van regeringszijde werd tegenge sproken, dat hy gearresteerd is. DROEF EIND VAN SCHOOLFEEST Drie inzittenden konden worden gered Donderdagnacht om ongeveer 2 uur Ig een personenauto met zeven jonge lui by 't dorp Wognum (nabij Hoorn) te water geraakt, waarby vier inzit tenden zyn verdronken. Het waren de 19-jarige Theo de Koning uit Mid- den-Beemster, de even oude Sinion de Ruyter uit Oosthuizen, de 23jarlge tnej. Trees van Alpheii uit Hoorn en de 17-jarige Nellie van der Lee uit Ilpendam. Drie andere jongemensen konden hytyds worden gered. Zy hadden in wognum gezaniëniyk een feestavond van de r -k. landbouwwinterschool te Hoorn bezocht. De jongemensen hadden in Wog num een fuifje van geslaagde leer lingen van de r.-k. landbouwwinter school bij gewoond, waar ook de di recteur, de heer J. van Alphen, met enkele dochters aanwezig was: Na het feest keerden de zeven jon gelui in een grote Buick, eigendom van de heer S. B. de Ruyter uit Oost huizen, naar huis terug. De twee dochters van de heer Van Alphen bevonden zich daarbij. Enkele meters van het café, waar het feest was gevierd, is de auto uit een bocht in de weg gevlogen. De wagen ont wortelde twee boompjes, kantelde en kwam met de wielen naar boven in de sloot langs de Weg terecht. De jonge mensen poogden wanhopig zich te be- vryden, doch zij slaagden er niet in de verwrongen deuren te openen. Enkele andere feestvierende jonge lui, die eveneens met een auto op weg naar huis waren, zagen het ongeval gebeuren. Ze sprongen te water en trachtten de deur te openen, echter zonder resultaat. By omwonenden haalden zij een byl en een voorhamer en sloegen daarmee de deur kapot. Zij slaagden er in drie der inzitten den te redden, n.l. één dochter Franca van de directeur (zuster van het slachtoffer) Trees van Al phen, een broer van de chauffeur De Ruyter en mej. Lucie Koning, zuster van Theo Koning, die eveneens om kwam. Deze drie geredden waren he vig overstuur. De verslagenheid over dit ernstige ongeluk in Wognum en wyde omgeving is zeer groot. BIJ GEËNSCENEERDE INBRAAK Pistool ging twee keer af: collega ernstig gewond Een 70-jarige Amsterdammer, P. de Jong. is donderdagnacht neergeschoten bij een tevoren in scène gezette inbraak in een notariskantoor tc Valkens- waard. By zyn arrestatie zyn om onverklaarbare reden twee schoten afge gaan uit de revolver van een agent, die tevoren in het kantoor had postge vat: het ene. schot trof De Jong, het andere heeft een tweede agent van po litie ernstig gewond. De Jong was op het idee voor deze „kraak" gekomen door een kranten bericht, dat notaris S. te Valkens waard wegens laakbare manipulaties was geschorst. Hy nam aan, dat de geschorste notaris wel in financiële moei lijkheden zou verkeren en dat er met deze man wel te praten zou zyn over een Inbraak, waarby dan de verzekering over de brug zou moeten komen. Zo kwam De Jong op zekere dag het notariskantoor binnenstappen, waar hij zijn voorstel deed aan... de waarnemer van notaris S-. de heer Mannaarts. Met deze werd afgespro ken, dat in de kluis een bedrag van f 80.000 zou worden gedeponeerd, dat De Jong daarna een waarschuwing zou krijgen, de „kraak" zou komen zetten, uit de opbrengst waarvan de vermeende notaris S. f 60.000.zou krygen en De Jong f 20.000.De uitkering van de verzekering zou ex tra winst voor notaris S. zyn. waar mee, zo meende De Jong, de financië le moeilijkheden van de notaris wel zouden zijn opgelost. Oorzaak duister De heer Mannaarts stelde de poli tie in kennis van deze afspraak er donderdag was het dan zover, dat De Jong van de heer Mannaarts een te lefoontje kreeg met de mededeling, dat „de mand klaar lag". Toen De Jong donderdagnacht op het kantoor verscheen stonden daar twee agenten van politie verborgen in een stalen kast. Voordat De Jong een poging kon doen om de kluis te forceren snelden de politiemannen toe, een zaklantaarn in de ene, een revolver in de andere hand. Daarby is dus de revolver van één van de politiemannen afgegaan, waarby De Jong dodelyk werd ge troffen en de hoofdagent Verwoert in de rug werd geraakt. De heer Ver woert is in zorgwekkende toestand overgebracht naar het St. Jozef-zie kenhuis te Eindhoven, waar de kogel uit zyn rug is verwyderd. Er schijnt voor hem geen levensgevaar meer te zyn. Tydens dit voorval waren bij het notariskantoor ook aanwezig de of ficier van justitie by de rechtbank te Prinses Irene bezocht Madurodam Prinses Irene heeft gistermiddag om ongeveer vier uur incognito een bezoek gebracht aan „Madurodam" te Den Haag. Maar toezeggingen waren nog niet mogelijk STAATSSECRETARIS DR. VELDKAMP heeft zich gisteren tydens zün bezoek aan Zeeland op de hoogte gesteld van allerlei problemen. Met name liet hy zich uitvoerig voorlichten over de grote moeilykheden, waarvoor de middenstand zich ziet geplaatst in die gemeenten, die hun welvaartsbronnen zien afnemen door allerlei regeringsmaatregelen, zoals Deltaplan enz. Er werden vruchtbare besprekingen gevoerd met de gemeentebesturen van Tholen, St. Maartensdijk, Bruinisse, Yerseke en Veere, alsook met vertegen woordigers van de plaatselijke middenstand. Uiteraard kon dr. Veldkamp nog geen bepaalde toezeggingen doen Inzake schadevergoedingen enz. Zyn bezoek had een oriënterend karakter, omdat het Inzicht ln deze materie nog moet groeien. Bovendien is deze aangelegenheid niet alleen een zaak van Economische Zaken, doch van de gehele regering. Tydens de besprekingen bleek evenwel, dat de staatssecretaris volledig begrip toonde voor de grote problemen van de middenstand ln de bewuste gemeenten. Dr. Veldkamp was vergezeld van de I Zeeuwse zijde waren aanwezig de chef kabinet van zijn ministerie, de commissaris der koningin in Zeeland, heer H. Rorije, en van het hoofd der jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. de afdeling middenstandsvoorlichting, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. A. W. H. J. Quadvlieg. Van drs. M. C. verburg en de Zeeuwse mid denstandsconsulent, de heer A. Kor- stanjé. In Tholen werd een bespre king gevoerd met vertegenwoordi- ters van de Zeeuwse middenstands- onden. o.a. met de heren C. A. Kam- meraad en P. G. van der Weele van de K.N.M.B. en de heren J. H. Roose, J. M. Goedemond en Romijn. Vervol- f ens werd gesproken met het gemeen- ebestuur en de plaatselijke midden stand. Met name ln de bespreking met het gemeentebestuur werd de staatssecretaris gewezen op het grote belang van een industrieter rein. Zoals bekend verleent hier wél het provinciaal bestuur een by- drage voor de aanleg hiervan, maar het ryk kon zyn aanvanke- lyke toezegging niet honoreren in verband met de bestedingsbeper king. Van Tholen ging het gezelschap vervolgens naar St. Maartensdijk, waar men slechts korte tijd vertoefde. Hier stelde dr. Veldkamp zich op de hoogte van de vorderingen aan het 3 ha grote industrieterrein, waarvoor het ministerie van economische zaken destyds 75.000 uittrok. Dr. Veld kamp zegde opnieuw de medewerking van zijn departement toe by het aan trekken van industrieën voor het eiland Tholen. Tydens de besprekingen werd nog gewezen op het belang van de techni sche school, die in september aan staande in gebruik zal worden geno men. BRUINISSE. Via Stavenisse ging men vervolgens per boot naar Schouwen-Duiveland. waar in Bruinisse werd gesproken met het gemeentebestuur en de voorzitter van de middenstandsvereniging, de heer A. de Koning. Het lag aanvankelyk in de bedoe ling, dat net gezelschap met een poli- tieboot van Bruinisse naar Yerseke zou varen, maar daar men op het tijd schema was achtergeraakt werd de tocht met auto's via Bergen op Zoom gemaakt. In het gemeentehuis te Yer seke volgde omstreeks zes uur een be- f reking tussen de staatssecretaris en en W. van Yerseke. Ook de voor zitter van de plaatselijke winkeliers vereniging was daarbij aanwezig. Het onderhoud was voornamelijk gewyd aan de consequenties van het Deltaplan voor Yerseke als vissers plaats. Het bleek overigens, dat het (Vervolg op pag. 2) 's-Hertogenbosch en een subsituut- officier, mr. A. W. baron van Imhoff en mr. J. J. M. Dony. Het was de be doeling De Jong le arresteren, voor dat hy begon de kluis te forceren en hem te vervolgen wegens uitlokking tot oplichting. KORTE PREDIKATIE Wedergeboren tot een levende hoop door de opstanding vun Jezus Christus. I Petrus 1 3 Hoe actueel het christelijk geloof is bewijst deze tekst. Hier wordt ge sproken over de hoop. En tcat is net daarmee vaak mis onder de mensen. Inzonderheid in onze tijd. Er zijn tij den gewest van groot optimisme. Ty- den tvaarin de mensen vol verwach ting bouwden aan de toekomst. Aan de persoonlijke en aan die van de we reld. Dat viel dan later wel wat te gen. Toch was die toestand nog te verkiezen bovendien die van nu. Gro te groepen mensen zijn nu aangetast door n zeer gevaarlijke defaitisme. Vele jonge mensen verwachten ei genlijk niets meer van het leven. En met de volwassenen is het net zo. Ze hebben geen doel, geen groot ideaal. En met de politiek, de grote en de kleine, gaat het op dezelfde wyze. Er is te weinig vertrouwn dat we de machten van de vernietiging de baas kunnen. Hoe gevaarlyk is deze toestand. Een wereld zonder hoop us als een zware zieke, die de hoop op herstel heeft opgegeven. De dokters van onze tijd weten dat zo iemand bijna zeker verloren is. Hoe moet het dan met onze wereld? Reeds de Grieken wis ten 't, dat de hoop het meest wezen lijke is van het mensenbestaan. Dat zonder hoop de mens ten onder gaat. Wat wtj daarom nodig hebben is een nieuwe krachtige bezieling. Een we dergeboorte van het defaitisme tot een nieuwe grote verwachting. Dit kunnen we echter blijkbaar uit onszelf niet opbrengen. Maar deze nieuwe bezieling teil God ons geven. Dat wij zo vaak zonder hoop zijn zou dat niet komen omdat we zo vaak leven zonder GodDat we al te veel vergeten dat God onder ons gekomen is om ons het leven tc helpen leven Vergeten wtj niet altijd weer wat er op de Paasmorgen is gebeurd? Dat God toen, toen Hij tegen de verwach ting van de vijanden van het leven in Zijn zoon opwekte, definitief de lei ding over ons leven en de wereld ge nomen heeft? En dat wij daarom een grote verwachting mogen hebben f De verwachting niet alleen dat eens de wereld van alles wat het leven be dreigt zal zyn ontdaan maar ook dat wij met goede moed tegen de belagers van het leven kunnen strijden Wij staan tegenover een vijand die reeds verslagen is. Wy behoeven hem daarom niet te vrezen, maar wy moeten dapper te gen hem strijden. M. DE JONG GROEDE. DE BILI VERWACHT... MINDER WIND. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Iets hogere middagtemperatu- ren. ZON EN MAAN april Zon op 5.19 Maan op 4.27 29 april Zon op 5.17 Maan op 4.52 onder 20.01 onder 18.38 onder 20.03 onder 19.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1