tl 1 Jonge Zaanse schonen gaven een „modeshow" voor de koningin Gelijk loon voor honderd uren minder werk KLANKBORD "j IR. STAF: DIENSTPLICHTIGEN VERVANGEN NAT. RESERVE AFKEUREND SCHRIJVEN OVER HOUDING BOSCHE ZIEKENFONDS VRIJDAG 26 APRIL 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t „VISITE ROYALE" HOUDT HERINNERING LEVEND Vorstelijke liefde voor bloemen kwam van pas in parfumfabriek Ongeveer twintig jonge meisjes, die in de kostuumklas van de Zaanse Juliana v. Stolbergschool tot coupeuse worden opgeleid, beleefden gisteren een onvergetelijk moment in hun leven. Voor de eerste maal mochten zU in eigengemaakte japonnetjes als mannequin fungeren en dan nog wel meteen voor een vorstin. Zij gaven hun „show" namelijk voor koningin Ju liana, die een officieel bezoek aan vlaggend Zaandam bracht. Een voor een stonden zy van hun naaitafels op en trippelden, wel wat verlegen, maar met jeugdige charme, op hoge hakjes naar voren, waar ze zich enkele ma len omdraaiden, om de jurkjes van alle kanten te laten zien waarna ze weer naar de banken terugkeerden. Die luidde: „Als letters waren van een andre (makeljj, Een hart en voeten hadden zoals wy, Dan sprongen ze vandaag uit hun (bestaan En keken U niet meer als letters aan. Ze stonden alle zes-en-twlntig bij Op het programma stond voorts onder meer een bezoek aan de es- sencefabi-iek van Polak en Schwarz. Directeur A. Schwarz gaf een uiteenzetting over de pro- dukten, die het bedrijf fabriceert en later rook de koninklijke gast aan vele flesjes met grondstoffen voor parfums en geurige stroop- jes. De directeur verzocht haar dan te raden naar welke bloem of vrucht de substantie rook. Bijna steeds was het antwoord, dat zij meestal zonder aarzelen gaf, pre cies juist, hetgeen de geroutineer de parfumeurs met groot ontzag vervulde. Men bood de koningin een nieuwe parfumsoort in een byzonder fraaie fles aan, waaraan drie jaar was ge werkt. Met toestemming van Hare Majesteit zal deze nieuwe parfum de naam „Visite Royale" dragen. Deze soort verspreidt een gecombineerde geur van jasmijn, rozen, dierlyke musens, amber en vooral van lelietjes van dalen. Het bezoek aan de fabriek duurde precies een uur. Op straat steeg een gejuich op, toen de vorstelijke be zoekster zich naar de open auto be gaf, die haar door de afgezette stra ten langs vele rijen dikke mensen massa's naar de drukkerij C. Huig N.V. bracht. Bij haar bezoek aan die drukkerij ontving onze vorstin uit handen van mevrouw A. HuigBolding een etui, waarin zich een gouden kettinkje be vond. Daaraan hing een gouden foe- draaltje, dat een boekje bevatte, zo klein als waarschijnlijk nog nimmer iemand heeft gezien. Het boekje had een formaat van driekwart millime ter In het vierkant en het bevatte in gedrukte tekst het „Onze Vader" in zes talen. In de drukkerij was tevoren op een originele achttiende eeuwse hand drukpers voor haar ogen een rijm prent afgedrukt, waarvan de tekst was samengesteld door Ed Hoornikv TOEVLUCHT. In het Amerikaanse plaatsje Cedar Rapids werd Gordon Davis vrijgelaten uit de gevangenis, waar hij zat wegens openbare dron kenschap, toen zijn vrouw een bedrag van vijftig dollar stortte. Drie minu ten nadat de deur van de cel voor hem was opengegaan en zijn echtge note was begonnen met een uitbran der, kwam Gordon terug bij de ci pier. „Geef haar het geld terug. Ik blijf liever in de nor", zei hij. Zijn verzoek werd ingewilligd. VOORZORG. De driejarige Tommy Hess uit. Kansas City (V.Sj had zijn voetje gebroken. De dokter die hem zou behandelen zei, dat hij flink moest wezen, want dat de behande ling wel pijn zou doen. De kleuter stak gewillig zijn voetje uit en gaf geen kik gedurende de veertig minu ten durende behandeling. Toen alles gebeurd was zei hij tegen de verwon derde arts: „Gelukkig was het de an dere voet die gewond was". fllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli lil Stavenisse werd donderdag Z:: de rioolwaterzuiveringsinstal- latie door de heer M. D. A. H Glerum, hoofdingenienr-direc- s teur van Volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland, of- ficieel in gébruik gesteld. Men M ziet hier de autoriteiten by de installatie. (FOTO P.Z.C.) (elkaar. Klaar om te zingen en een bloem (ln 't haar." Om vier uur arriveerde de konin gin tenslotte by de moderne, lichte en door een prachtig gazon omgeven Prinses Wilhelminaschool, de mooiste openbare lagere school in Zaandam, waar een tentoonstelling werd gehou den over „Het kind en zjjn schoot" Om twintig minuten over vijf, bij na drie kwartier later dan verwacht was, heeft koningin Juliana na een bijzonder drukke dag Zaandam ver laten. Nagewuifd door een grote op het plein achter het raadhuis verza melde menigte voer zij in het konink lijk jacht, de Piet Hein, waarmee zij ook was gekomen, de Voorzaan af. Amerikaanse ambassadeur te Den Haag getrouwd De Amerikaanse ambassadeur ln Den Haag, H. Freeman Matthews, is woensdag te Zürich in Zwitserland in het huwelijk getreden met zijn land genote mevrouw H. J. Skouland uit California Na een vakantie in Zuid-Europa zullen de ambassadeur en zijn echt genote naar Den Haag terugkeren. ANTWOORD OP REACTIES Opleiding vrijwilligers is niet doelmatig Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Visch, met betrekking tot de Nationale Reserve, heeft de minis ter voor defensie, dc heer Staf, ge antwoord, dat hij kennis heeft geno men van reacties van verschillende aard op het besluit de Nationale Re serve op te heffen. De minister deelt naar aanleiding hiervan mede, dat de Nationale Reserve tot dusverre een plaats ingenomen heeft in de organi satie van de territoriale verdediging. Door het ontbreken van een voldoend aantal dienstplichtigen die bij mobi lisatie een plaats in de territoriale verdediging kunnen innemen, was de bijdrage van de Nationale Reserve in de eerste jaren van onze defensie-op bouw van groot belang. Thans is het mogelijk geworden alle eenheden, bestemd voor de territoria le verdediging, te doen vormen door dienstplichtigen die tevoren een vol ledige militaire opleiding hebben ont vangen. Het was in de afgelopen ja ren niet mogelijk om de eenheden der Nationale Reserve op de geprogram meerde sterkte te brengen, zodat reeds gedeeltelijk in een aanvulling op andere wijze moest worden voor zien. Twee doodvonnissen op Cyprus vernietigd Hec gerechtshof te Nicosia heeft donderdag het doodvonnis van de achttienjarige Griekse Cyprioot Chris tos Lambrou vernietigd en een nieu we behandeling bevolen. Lambrou was schuldig bevonden aan het ple gen van een aanslag op een Britse mi litair, die gewond werd. Bij de eerste behandeling op 21 fe bruari bleken onregelmatigheden te zijn voorgevallen, die een nieuwe be handeling noodzakelijk maken, aldus de uitspraak van het hof. Ook vernietigde het hof het dood vonnis van de achttienjarige Nicos Sofocleous en beval ook in dit geval een nieuwe behandeling. Gebleken was, dat bij de behandeling de getui genverklaringen in het Engels niet ten behoeve van Sofocleous waren vertaald. Sofocleous werd schuldig bevonden aan moord op een Cyprische advocaat. Ondanks alle toewijding en ijver bleef het bezwaar bestaan, aldus de minister, dat de reservisten der Nationale Reserve slechts zeer be trekkelijk voor hun oorlogstaak konden worden opgeleid. Onder de tegenwoordige omstan digheden zal een militair in het nood geval een vijand tegenover zich krij gen, die zodanig is geoefend en uitge rust, dat het wel onmogelijk moet worden geacht, dat deze militair eni germate partij kan geven, indien hij niet een volledige en daardoor lang durige opleiding heeft gehad. De hierboven genoemde argumen ten hebbén wel in overwegende ma te tot het besluit geleid de Nationale Reserve op te heffen De bestemming van de huidige vrijwilligers der Na tionale Reserve moet naar de mening van de minister aan henzelf worden overgelaten. Zij zullen bij de vrijwillige politie, de bescherming bevolking en zeer ze ker bij het korps luchtwachtdienst zeer goed werk kunüeu doeu. I Het Wereldgebeuren I Erop of eronder Koning Saocd Van Saoedi-Arab laat nu wel duidelijk dat hy de communlstl: varen die het Midden-Oosten bcdrei gen. in de gaten heeft. Hij volsta.v -" ns de Huidige Jordaanse crisis met het gebruikelijke baden - it na fl ge- Zestien jaar voor Hongaarse oud-minister Farkas De vroegere vooraanstaande leider van de Hongaarse communistische party en oud-minister van defensie Mihal.v Farkas is tot zestien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens „ernstige inbreuken on de wet tydens zyn ambtsperiode", aldus is donder dagochtend te Boedapest bekendge maakt. Op 13 oktober, tien dagen voor het uitbreken van de Hongaarse opstand, werd de arrestatie van Farkas, die verantwoordelijk werd gesteld voor vele inbreuken op „het socialistische recht" ln Hongarije in de stalinisti sche periode, bekendgemaakt. Drie maanden tevoren was hij uit de party gestoten. Gisteren werd in Boedapest een ar beider opgehangen wegens illegaal wapenbezit. VOORZITTER ZIEKENFONDSRAAD „Aan restitutiesysteem kleven grote bezwaren" Do voorzitter van do Ziekenfonds raad heeft naar „Het Parool" meldt, in een brief aan het bestuur van liet Algemeen Ziekenfonds 's-Hertogen- bosch en Omstr. zijn afkeuring uitge sproken over een besluit, genomen door de „Stichting Speciale voorzie ningen", die gelieerd is aan dit fonds, krachtens welk beslnit voorlopig voor de maand april aan de contribuanten van dit fonds de kosten voor tand heelkundige hulp worden gerestitu eerd tot de bedragen, die de zieken fondsen volgens de laatstelyk gelden de regeling van de honoraria in de ziekenfondspraktijk aan de tandart sen uitbetaalden. Aan het restitutiesysteem kleven aldus de brief, grote bezwaren. Door dat er bij het réstitutiestelsel geen of slechts een zeer losse contractuele band meer bestaat tussen fonds en arts, kunnen de bedragen, die de ver zekerde moet betalen aanzienlijk ho ger komen te liggen dan de geresti tueerde bedragen. Vooral voor de grote categorie verzekerden met ge ringe draagkracht mag men dit ge vaar niet onderschatten. Het feit, dat deze regeling voorlo pig voor slechts één maand is getrof fen, kan niets afdoen aan de over tuiging van de voorz. van de Zieken fondsraad, dat door dit besluit een gevaarlijk precedent is geschapen, 't Besluit van de Stichting Speciale Voorzieningen van het Bossche fonds wordt door die tandartsen die voor stander zijn van het restitutie-sys teem, uiteraard met ingenomenheid begroet en maakt het herstellen van de contractuele verhouding tussen ziekenfondsen en tandartsen op grondslag van verstrekking in natu- ra moeilijker. In de brief wordt de mening uitge- §f Op de scheepswerf van G. de Vries Lentsch jr. aan de Gras- weg te Amsterdam, nadert de H Lemsteraak voor H.K.H. Prin- n ses Beatrix, welke de naam ,J)e Groene Draeck" zal krfj- s gen, nu snel zijn voltooiing. De H foto (boven) toont arbeiders druk aan het werk in de „in- f| gewondenvan ,£)e Groene M Draeck", terwijl ook de jol (foto onder), welke straks in H het kielzog van het konink- m H jjke jacht zal dobberen, bijna gereed, is. inmnmnnnmnnnnnminnnininnioi mimii iii'iuionnnni Twee „eilandertjes" veroorzaakten grote brand Het staat thans vast dat de grote brand, waaraan zaterdag j.L vier pak huizen op Wittenburg te Amsterdam ten offer vielen, is veroorzaakt door twee knaapjes die een vuurtje hebben gestookt tegen de deur van een dier magazijnen. De recherche heeft woensdag nl. de beide jongens, resp. 7 en 10 jaar oud, woonachtig in de na bijheid van de pakhuizen, opgespoord. Van opzettelijke brandstichting is dus geen sprake. De jongens zijn slechts verhoord. H.M. de Koningin brengt bezoek aan Voorne H.M. de koningin zal, zoals is ge meld, op 14 mei een bezoek brengen aan het eiland Voorne. Nader wordt meegedeeld, dat het bezoek zal be treffen de gemeenten Vierpolders, Nieuwehoorn, Hellevoetsluis, Nieuw- Helvoet, Rockanje, Brielle en Zwar- tewaal. sproken, dat deze maatregel niet had mogen worden getroffen, alvorens de Ziekenfondsraad gelegenheid had ge had zich over het conflict tussen zie kenfondsen en tandartsen en de ge volgen daarvan een oordeel te vor men. Dit afkeurend oordeel van de voorzitter van de Ziekenfondsraad is ter kennis van de Ziekenfondsraad en van de minister van sociale zaken en volksgezondheid gebracht. De hoop wordt uitgesproken, dat de brief aanleiding zal zijn om te bevorderen dat het onderhavige besluit ten spoe digste wordt ingetrokken. LOONADVIES VOOR LANDARBEID Weer aandrang op werkclassificatie Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag het loonadvies van de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap overgenomen. Vol gens het advies worden de uurlonen van vaste arbeiders f 1,285 tot f 1,335 !>er uur; voor losse vakarbeiders 1,255 cn voor ongeschoolde losse ar beiders f 1,135 per uur. Dit betekent een verhoging van een halve cent als gevolg van een verhoogde premie van 50 cent per week voor het bedrijfs- pensioen voor de landbouw, voor zo ver het een werknemersaandeel van 25 cent betreft. Voor de arbeiders, die belast zijn met de verzorging van vee en die be last zijn met de verzorging van paar den of voor hen die werken met zwa re landbouwmachines, zou dit loonad vies kunnen leiden tot een verlaging van het weekloon, daar in het mantel contract de arbeidstijden per jaar met 100 uren verlaagd zijn tot respectieve lijk 3100 en 2800 arbeidsuren. De hoofdafdeling adviseeft niet tot een verlaging van de w '-men over te gaan. doch deze daa - gen te ver hogen 25 r o's compensatie voor -ie verho; an de pensioen premie. De hoofdafdeling stelt zich hierbij op het standpunt, dat de gehe le loonstructuur bij de uitvoering van de werkclassificatie nadere overwe ging behoeft en zij acht daarom een tijdelijke verbreking van de tot dus ver geldende loomopbouw gerecht vaardigd. Enkele leden van de hoofdafdeling kunnen zich met dit loonadvies niet verenigen. Zij achten het onjuist, dat thans wordt geadviseerd tot een loon- beleid, dat niet gebaseerd is op werk- klassificatie. Zij willen op korte ter mijn het ioonbeleid waarderen op de ze wcrkklassificatie en zijn van me- n ng. dat de bestaande c.a.o.'s, in ge wijzigde vorm. dienen te worden ver lengd tot 1 juli. In het loonadvies staat verder, dat de hoofdafdeling van plan was de nieuwe c.a.o. af te stemmen op de werkklassificatie, doch de noodzake lijke voorbereidingen bleken dermate ty'drovend, dat zo spoedig mogelijk een Ioonbeleid op basis van werkklas sificatie wordt geïntroduceerd. In het bestuur van het Landbouwschap ont- vikkelde zich gisteren over -leze kwestie van de werkklassificatie een vrij verward debat. De heer D. Tiggelaar (A.N.AJ3.) be toogde. dat het rapport over de werk- kia"rif'ca*-e er nu al 5, 6 jaar ligt en h •-'■c. dat het nieuwe systeem I :u'i kon worden ingevoerd. Even bltck het debat een steekspel der Ploeg (r.-k. AR] (N.C.L.B.) te worden, waarbij 't meer om het spel dan om de knikkers ging. Toen de heer J. Haverkamp (C.B.T. B.) hardnekkig naar de achtergrond van dit steekspel bleef informeren, barstte de heer Tiggelaar los door te zeggen, dat hy geen vertrouwen had in dc commissie, die de werkklassifi catie voorbereidt. Hij had de indruk, dat men met het huidige loonadvies toch weer het hele jaar tracht rond te komen. De heer Van der Ploeg viel hem toen van harte bij. „Er zal eens aandacht geschonken moeten worden aan de sfeer en het tempo van dc hoofdafdeling sociale zaken', zo merkte hy op. Landbouwschap adviseert: koninginnedag vrijaf. Het Landbouwschap heeft de werk gevers in de agrarische sector aanbe volen op koninginnedag (30 april) voorzover het werk zulks toelaat, aan de in hun dienst zijnde arbeiders vrij af te geven en deze vrije dag niet in mindering te brengen op de vakantie van de arbeider- -y;ht dit voor ar- beiders-veevc--. niet geheel tijdens de niet met ht. zijn weelde of met het Jagen in een slee, die van een mitrailleur is voor zien. Zelfs heeft hy de oude veten met het Hasiemietlsche koningshuis van Jordanië overboord gezet: nij wil desnoods met geweld de jonge Jor daanse koning Hoessein helpen in diens streven, op dc troon te blyven die door pro-Egyptische en pro-com munistische elementen aan net wan kelen wordt gebracht. En het is bijna zeker, dat hij die toezegging al deed vóórdat hij zijn reis naar Washington maakte, waar president Eisenhower hem ongetwij feld nog nader op de ondermijnende activiteiten heeft gewezen. De af spraak, dat Snoed, zo nodig. Hoessein te hulp zou komen, werd waarschijn lijk reeds gemaakt tydens een confe rentie, die de belde vorsten In Medina hielden, toen de Saoed:-Arabi*ch« vorst daar de reis naar Amerika even onderbrak. Wanneer binnenkort bo vendien mocht blijken, dat Saoed meer dan tevoren oog heeft voor de sociale kanten van de strijd tegen het communisme als hg dus een be langrijk deel van de olierijkdommen ten goede zou laten komen aan de paupers in zijn land dan zou men kunnen zeggen dat de Eisenhower- doctrine reeds gunstige resultaten heeft opgeleverd. En dat die resulta- clale Amerikaanse afgezant naar r Midden-Oosten, James Richards, zijn zending van drie maanden om aan die Eisenhowerleer bekendheid te geven, heeft voltooid. Ook op steun van zjjn neef. koning Feisai van Irak, kan Hoessein rekenen, nu het voor hem „erop of eronder" is. En met die bondgeno ten kan hy wellicht de toekomst wat minder zwart zien. dan het geval zou zijn geweest wanneer hij in de kracht meting met de door Syrië en Egypte gesteunde anti-westerse, pro-commu nistische en nlet-konlngsgezinde vij anden helemaal alleen zou staan. Eigenlijk heeft koning Hoessein thans tc kampen met de eerzuchtige en trotse eigenschappen van zyn grootvader, Abdoellah. Abdoellah was net immers, die in 1948, na de uitroe ping van de Joodse staat Israël, zyn strijdkrachten Palestina liet binnen rukken, zoals ook de andere regeer ders van Israels buurlanden deden. De andere Arabieren kwamen er be kaaid af, maar Abdoellahs legerscha ren, die door de Engelsman Glubb „Pasja" goed georganiseerd waren, slaagden erin om het oostelijke deel van Midden-Palestina en de óud« stad van Jeruzalem te bezetten. Abdoellah, die in 1920 door de En gelsen in het koningszadel was gezet van de Transjordaanse staat die zij- zag zyn rijk met ■MMwesten van de uitgebreid. In 1950 werd het veroverde terrein officieel by het land Ingelijfd. De koning kreeg het gevoel, dat het land nu pas beantwoordde aan de nieuwe, ln 1946 verkregen naam: niet Trans-Jordanië, maar „Hasjemietisch koninkrijk van de Jordaan". Maar hij vergat dat op de ze manier de bevolkingssamenstelling van zyn rijk ln ongunstige zin werd veranderd. In het vervolg zou hy im mers niet alleen over zyn woestijn - bedoeïenen moeten regeren, maar ook over de Palestijnse Arabieren, die al lerlei kwesties heel anders aanvoelen. Deze inwendige verdeeldheid van het rijk werd de koning zelf noodlottig: in 1951 werd hy in Jeruzalem door zo'n Palestynse Arabier vermoord. En de situatie dreigt ook rare gevol gen te hebben voor Abdoellahs klein zoon; de pro-Egyptische gehate Pa lestynse Arabieren in het land zijn tweemaal groter in aantal dan de oorspronkeiyke Bedoeïenen oor de nieuwe Jordaanse premier Ibrahim Hasjem, die gisteren door de koning werd benoemd, is een moeilyke taak weggelegd. Ge- V steund door soldaten zal hij om te be ginnen orde en rust moeten herstel len. En vervolgens zal hij. met zyn re- fering, die orde en die rust ook ver- er moeten bewaren. Hij kan daarin praktisch niet slagen zonder hulp van buiten. En deze rechtsgeleerde, d:e tydens de eerste wereldoorlog in het Turkse leger tegen Engeland vocht en tegen de bedoeïenenstammen van sjeik (later koning) Abdoellah, maar die thans als koningsgezind te boek staat, zal dan wellicht tot de slotsom komen, dat het huidige Jordanië als zelfstandige staat praktisch onbe staanbaar is. Wanneer het echter op het buitenland is aangewezen, dan kan hy het inderdaad beter toever trouwen aan Irak en Saoedi-Arabië, dan aan Egypte cn Syrië, die indirect de Sowjet-invloed versterken. Ook voor het Westen is dit van groot belang: voorkomen moet wor- - aen, dut de Russische invloed nog ver der doordringt in het Midden-Oosterse olieeebied. CS-"-, fel KONINK SAOED de vete vergeten doenlijk zijn. dan kan in onderling overleg tussen de desbetreffende ar beiders een regeling worden getrof fen om het noodzakelijke werk te ver richten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5