PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GESPANNEN TOESTAND ROND JORDANIË Amerika's zesde vloot kiest zee Zeeuwse problemen voor staatssecretaris dr. Veldkamp BILT AARDSCHOKKEN IN TURKIJE EISTEN 10 MENSENLEVENS SAOED WAARSCHUWT SYRIË VERWACHT. 200e jaargang - no. 98 Dagbladultgave van de firma Provlnolale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 april 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm- advertentie 4.—. Int. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 66—60, tel. 2356 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3641; Goes, Lange Voratstr. 63. tel 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Nieuwatraat 43. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlertkzee: N. Bogerditraat 24. lel. Koning Hoessein kondigde staat van beleg af WATER WELDE NAAR DE OPPERVLAKTE De schokkende gebeurtenissen rond roerig Jordanië volgen elkaar snel op. Na de demonstraties van woensdag heeft premier Khalidi gisteren toch besloten af te treden. Koning Hoessein mobiliseerde het leger, kondigde de staat van beleg af, stelde de politieke partijen buiten de wet en benoemde een nieuwe pre mier: Ibrahim Hasjem, een 83-jarige politicus van de oude garde, die in een minimum van tijd een kabinet samenstelde, dat nauw met de koning zal samenwer ken om orde en rust in het land te verzekeren. De Amerikaanse president Eisenhower heeft gisteren na telefonische ruggespraak met minister Dulles ver klaard, dat de Verenigde Staten het „van vitaal be lang" achten, dat de onafhankelijkheid en integriteit van Jordanië blijven gehandhaafd. Alle Amerikaanse staatsburgers, ook het personeel van de diplomatieke vertegenwoordiging, zijn uit het Jordaanse deel van Jeruzalem geëvacueerd. En het hoofdkwartier van de Amerikaanse defensie in Wash ington heeft de thans uit 50 schepen bestaande Ame rikaanse zesde vloot die in de afgelopen tien dagen in Franse en Italiaanse havens heeft gelegen bevel gegeven terug te keren naar het oostelijke bekken van de Middellandse Zee. De sterkte van de Ameri kaanse zesde vloot H De Amerikaanse zesde vloot omvat volgens woordvoerders H van de Amerikaanse marine op M het ogenblik ongeveer 50 sche el pen. Een versterkt bataljon mariniers maakt er ook deel van uit. Van het vliegdekschip „For- restal" zouden elke 22 secon den vier tweemotorige straat- bommenwerpers kunnen op stijgen. Het tweede vliegdekschip van de vloot is de „Lake Champlain" van 27.000 ton. Andere schepen van de vloot zijn onder meer het 45.000 ton metende slagschip „Wisconsin" en de zware kruisers „Salem" en „Des Moines" die elk 17.000 ton meten. Men schat het aan tal torpedobootjagers van de zesde vloot op 24. In een dorp stortte 80 pet. der huizen in De gouverneur van de Zuidturkse provincie Aydin heeft medegedeeld dat de plaats Fethiye door 'n aardbe ving is getroffen, waarbij tien men sen om het leven z|jn gekomen, ter wijl er taehtig werden gewond. De aardbeving duurde 45 seconden. Tachtig procent van de huizen van het vierduizend inwoners tellende Fethlye, een ongeveer tachtig kilo meter ten noord-oosten van het eiland Rhodos gelegen Middellandse Zee-ha ven, is ingestort. In de haven van Marmaris stortten 43 huizen in terwijl 105 gebouwen werden beschadigd. Te Milas, 65 kilometer ten noord westen van Marmaris, stortte een moskee gedeeltelijk in. waardoor drie vrouwen werden gewond. Te Fethiye ontstonden grote scheu ren in de grond, waardoor water naar de oppervlakte welde. Telefoon- en Een reden voor deze vlootbeweglng werd niet bekendgemaakt, maar van de zijde van het hoofdkwartier van de marine te Washington werd toege geven, dat dit bevel rechtstreeks verband hield met het erger worden van de politieke toestand in Jordanië en met de woensdag door president Eisen hower afgelegde verklaring over de waarborgen voor de verdediging van de onafhankelijkheid van Jordanië. Groot-Brittannië beschouwt de on afhankelijkheid en de onschendbaar heid van Jordanië als belangrijke ele menten voor de handhaving van de vrede en het evenwicht in het Midden- Oosten. zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken donderdag te Londen meegedeeld. Met de regering van Irak plegen de Engelsen overleg over de toestand in Jordanië. De Jordaan se regering heeft echter nog niet ge vraagd om Britse hulp. De evacuatie van de Britse troepen in Jordanië gaat gewoon door. Een officiële woordvoerder van de Iraakse regering heeft gister avond te Bagdad categorisch be richten tegengesproken, als zou den Iraakse troepen in Jordanië het bewind van .koning Hoessein steunen. Tevoren was uit Beiroet (Libanon) bericht, dat Iraakse en Saoedi-Arabische troepen om de Jordaanse hoofdstad Amman posi ties hadden ingenomen om de cen trale regering te beschermen tegen de roerige bevolking van het wes telijke, aan de andere zijde van de Jordaan gelegen deel van het land. Deze troepen zouden tevens posi ties hebben ingenomen langs de grens van Syrië, in het noorden van Jordanië. Telefoneren met Indonesië belangrijk duurder Met ingang van 3 mei a.s. zal, naar de centrale directie der P.T.T. ons mededeelt, het tarief voor telefoonge sprekken met Indonesië belangrijk worden verhoogd. Het tot nu toe geldende tarief is een nog op de in 1949 beëindigde bijzonde re verhouding tussen Nederland en het voormalige Nederlandsch-Indië gebaseerd voorkeurstarief, dat be langrijk lager is dan de internationaal voor dergelijke lange afstanden alge meen geldende tarieven. Aangezien de Indonesische P.T.T.- administratie deze toestand op finan ciële gronden niet langer meent te kunnen bestendigen, moest tot tarief verhoging worden overgegaan. Zuster S. van Boo te Middelburg vierde donderdag een bijzonder ju bileum. Zij heeft namelijk 25 jaar lang haar beste krachten gegeven aan de t.b.c.-bestrijdïngDe voorzit ter van de Groene Kruis-vereniging te Middelburg, dokter W. K. Schu- ling, bood zuster Van Roo tijdens een bijeenkomst in de Burgerzaal van 't stadhuis ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het Groene Kruis, een sierspeld aan FOTO P.Z.C.) Deze berichten werden dus in Irak ontkend, maar geen ontkenning volg de op de melding, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië aan Syrië heeft doen weten, dat hij geen Syrische ac tie tegen koning Hoessein van Jorda nië of een Syrische Inmenging in de huidige crisis-in Jordanië zal dulden. De Saoedi-Arabische eenheden die ge legerd zün ïn de Jordaanse havenstad Akaba zouden onmiddellijk ingrijpen, indien de Syriërs tot actie overgingen. Berichten uit Jordanië melden, dat koning Hoessein de onmiddellijke te rugtrekking der Syrische troepen uit Jordaans grondgebied heeft geëist. Jordanië heeft alle verbindingen met het buitenland, zowel het treinverkeer als het verkeer ovor de weg, verbro ken. Een totaal uitgaansverbod voor geheel Jordanië werd afgekondigd. Tengevolge hiervan waren de straten in Amman donderdag geheel verlaten. Wat het vertrek van de Ameri kaanse zesde vloot uit Franse en Italiaanse havens betreft wordt nog gemeld, dat het grootste vlieg dekschip ter wereld, de „Forrestal" van de Amerikaanse marine, zo vlug zee koos, dat 138 matrozen, met verlof in Parijs, niet tijdig kon den terugkeren. Het schip is zon der hen vertrokken. PROEF WORDT VOORTGEZET Franse en Duitse toeristen mogen op persoonsbewijs ons land binnen Geleid door de wens, het Europese toeristenverkeer zoveel mogelijk te bevorderen, heeft de regering bij wyze van proef besloten om Fransen, die zich omstreeks de paasdagen naar Nederland wilden begeven, toe te laten op vertoon van een carte d'identilé nationale. De tot nu toe opgedane ervaringen geven aanleiding deze proef voort te zetten. Daarom zullen met ingang van 26 april en voor de duur van het bloembollenseizoen Fransen in Nederland kunnen worden toegelaten voor een kort bezoek op vertoon van een geldige te hunnen name door de Fran se overheid afgegeven carte d'iden-tité nationale. Een zelfde regeling zal gelden voor Duitsers, die in het bezit zyn van een „Personalausweis" afgegeven door de bevoegde autoriteiten van de West- duitse bondsrepubliek. Delftenaren kwamen op de koffie De proef met het verstrekken van gratis koffie aan het publiek op de tribune bij de vergaderingen van de Delftse gemeenteraad is geslaagd. Voor de vergadering, welke de raad woensdagavond hield, was de belang stelling zeer groot: de tribune was tot de laatste plaats bezet. Voor de aan vang van de vergadering kregen alle aanwezigen een plattegrond van de raadzaal met de namen van de leden, alsmede een beknopte toelichting welke door de voorlichtingsambte naar was samengesteld. Tijdens de vergadering kwamen de bodes tot tweemaal toe koffie serve ren op de publieke tribune. Deze geste werd blijkbaar zeer op prijs gesteld, want het publiek woonde de vergade ring tot het eind toe bij. Deze foto laat zien hoe solda. ten met helmen op in 'n straat van Amman, de hoofdstad van s Jordanië, een woedende menig- s te demonstranten in toom trachten te houden, welke in Amman protesteerde tegen 't plan van president Eisenho- eer van de V.S. voor het Mid- H den-Oosten en tegen de nieuwe s regering van dr. Hoessein Kha- m lidi, welke naar de mening van het Jordaanse volk teveel pro- M H westers is. Nog geen besluit over specialistenhonoraria Er is nog geen beslissing gevallen over de verhoging van de honoraria der specialisten, waarover een ak koord was bereikt tussen ziekenfond sen en specialisten. De ziekenfonds raad heeft, zo deelt hjj thans mede, de beslissing over deze materie aange houden tot onbepaalde tijd. Bezoek begint vandaag in Tholen STAATSSECRETARIS VELD KAMP van economische zaken brengt vandaag en morgen een bezoek aan Zeeland. Vanzelfsprekend gaat het liier in de eerste plaats om midden standsproblemen, doch de wyze waar op de tocht door Zeeland is georga niseerd, doet vermoeden, dat er on derweg toch ook nog wel andere za ken aan de orde zullen komen. Dr. Veldkamp gaat naar Tholen, St. Maartensdijk, Bruinisse, Yerseke, Veere en Breskens, plaatsen die al len één punt gemeen hebben, name lijk dat er binnenkort allerlei staat te gebeuren, dat de welvaartsbronnen van deze gemeenten raakt. Die bron nen dreigen in belangrijkheid te ver minderen en dat heeft zyn weerslag op de middenstandsbedrijven. Hoe is de situatie in de onderscheiden plaat sen? Iedere Zeeuw kent nu zo langza merhand het Thoolse probleem: een overschot aan arbeidskrachten, dat steeds groter wordt. Meermalen heb ben wij reportages gewijd aan de kleine 300 arbeiders, die buiten het eiland werk moeten zoeken. Op de duur zullen deze mensen met hun ?ezinaen voorgoed moeten ver rekken, hetgeen voor de plaatselijke middenstand een groot verlies zou zrjn. Met het oog hierop worden thans industrieterreinen aangelegd, te St. Maartensdijk met rijks- en te Tho len met provinciale steun. In Bruinisse vraagt men zich af, zoals laatst op een voorlichtingsver gadering bleek, wat de gevolgen zul len zijn van de aanleg van de Del ta-dam bij Bruinisse, die zeker binnen 10 jaar, maar wellicht nog veel eer der, tot stand zal komen. Bruinisse bestaat immers voor een groot deel van de mosselcultuur, die in de dan van binnen afgesloten Grevelingen moet worden uitgeoefend. Ook kwam reeds de vraag aan de orde, of Brui nisse profijt zal kunnen trekken van de eventuele overbrenging van de oestercultuur naar de Grevelingen volgens het plan-Korringa. Yerseke zal door het Deltaplan het zwaarst worden getroffen. De dam bij Bruinisse kan zelfs al tengevolge hebben, dat zoet water in de richting van Yerseke wordt geleid. Zelfs als het Grevelingen-project zou slagen, is dit welvarende dorp niet geholpen. Industrievestiging zal hier, evenals b.v. in Bunschoten is gebeurd, uit komst moeten bieden. VEERE. Veere heeft 28 garnalen vissers schepen die in 1961 niet meer naar de Oosterschelde kunnen komen. Men heeft reeds maatregelen beraamd voor de overplaatsing naar Colijns- plaat, maar ook de strijd voor een sluis in de dam is nog niet uitgestre den. Het is duidelijk dat voor dit stadje met ruim 1000 inwoners -nu reeds veel op het spel staat. De bedreiging voor Breskens ontstaat door de verlegging van de veerhaven. De schade voor de middenstand is onlangs in een rapport gesteld op minstens 300.000 per jaar. Het pleit werd (Vervolg op pag. 2) telegraafverbindingen werden ver broken. Doktoren, reddingsploegen en voor raden zjjn uit Izmir naar Fethiye ge zonden. Volgens berichten van Rhodos is daar het dorp Kastro geteisterd door de aardschokken. Hier stort ten ongeveer vijftig oude huizen in en werden acht mensen gewond. In de stad Rhodos werden een minaret van een moskee en vtff huizen verwoest. Een persoon werd gewond. Felle brand in Jordaan; vrouw en kind net gered. Zestig duiven kwamen om Een brandende petroleumkachel, door een moeder omgestoten, terwHI z(j haar zoontje waste, is de oorzaak van een korte felle brand, die gister ochtend in het hart van de Amster damse Jordaan enkele kamers van drie etages in een geblakerde massa veranderde. Tegen tien uur brak de brand uit in de keuken op de eerste etage van het pand aan de Eerste Looierdwars straat. Mevrouw Morren was daar de kleine Ronald aan het wassen. Ze greep een handdoek en stootte daarbij net petroleumkacheltje om. Ze zag een grote vuurgloed, greep het kina en wilde in haar angst uit het raam springen. Een voorbijganger, de heer R. H. Panhuijsen, zag het gevaar, trapte de deur in en rende naar bo ven. Hij slaagde er in moeder en kind veilig buiten te brengen, evenals de op de tweede verdieping wonende mevrouw I. Brouwer met haar twee jarig zoontje Peter. Het echtpaar van de derde verdieping kon even eens het brandende gebouwd brjtjjds verlaten. De in groot alarm uitgerukte brand weer wierp met zeven stralen ejote hoeveelheden water in het brandende pand. Binnen een half uur was men de brand meester. De zestig duiven van de bewoners van de bovenste etage kwamen in de vlammen om. Twee Nederlandse soldaten verdwenen opnieuw Twee Nederlandse soldaten, die op 3 april uit het Nederlandse leger de serteerden en zich over de Duitse grens naar Nedersaksen begaven, zjjn opnieuw spoorloos verdwenen, nu uit Oldenburg. De 20-jarige Sijtse Adema en de 21-jarige Johan van der Meer kwa men op 3 april in Oldenburg aan. Zjj beweerden dat het hun in het Neder landse leger niet meer beviel. Het gerecht in Oldenburg gaf hun een korte vrijheidsstraf wegens het ongeoorloofd zonder pas overschrij den van de grens. Daarna werden bei den door het ministerie van de pro vincie Nedersaksen in een daklozen- tehuis ondergebracht en van burger kleding voorzien. Toen beide jongemannen echter hoorden, dat ze niet voor niets moch ten blijven logeren, maar dat ze op aanwijzing van het arbeidsbureau zouden moeten gaan werken, ver dwenen ze spoorloos en woensdag middag wist de politie nog steeds niet waar ze uithingen. Intussen onder zoeken de Duitse autoriteiten nog de vraag of de deserteurs als politieke vluchtelingen moeten worden be schouwd en als zodanig recht op asiel hebben of dat ze uitgeleverd moeten worden. Adviesprijzen voor huisbrandkolen In overleg met het ministerie van economische zaken heeft de federatie voor de Nederlandse brandstoffen- handel ook dit jaar adviesprijzen voor huisbrandkolen voor voorjaars-, zo mer- en winterleveringen opgesteld. De voorjaarsprijzen zullen, met uit zondering van de z.g. superkwaliteit en de nootjes afmeting 4. gelijk of on geveer gelrjk zijn aan de tot 1 mei a.s. geldende wïnterprijzen, zo deelt de fe deratie mee. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden zullen de zomer en wïnterprijzen de normale verho ringen vertonen. Sterke radioactiviteit in communistisch China Radio-Peking heeft donderdag be kendgemaakt. dat de lucht boven uit- I gestrekte gebieden in het noorden, noord-oosten het noord-westen van 'communistisch) China op het ogen blik sterk radio-actief is. WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen ais gisteren of iets hogere. ZON EN MAA?T 27 april Zon op 5.21 onder 19.59 Maan op 4.05 onder 17.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1