Ondanks ontsnappingen vrijer regime in de gevangenissen „Briefpost" per band uit Afrika KLAHmm „ZWARTE RUITER" BLEEF WEG; BEVESTIGING VONNIS GEËIST DONDERDAG 25 APRIL# 1957 PROVINCIALE ZEEUW B E COURANT" EERSTE KAMER OVER JUSTITIE Verplichte W. A.-verzekering De minister deelde mee, dat aan zijn departement met kracht gewerkt wordt aan de voorbereiding van 'n wetsontwerp tot verplichte aanspra kelijkheidsverzekering inzake motor rijtuigen. In België bestaat de verplichte wet telijke aansprakelijkheidsverzekering de zogenaamde W. A.-verzekering reeds. In ons land is wat meer armslag nodig, aldus de minister, om dat we hier rekening moeten houden met gewetensbezwaren tegen verze kering. NIEUW MENU. Amerikaanse deco rateurs kopen op het ogenblik in Frankrijk alle menu's op, die ze in ho tels en restaurants maar kunnen ont dekken. Motief: het is een nieuwe mo de in de Ver. Staten om zijn huis te versieren met ingelijste Franse me nu's. ZIT EEN LUCHTJE AAN. Volgens berichten aan de waarheid waarvan we niet mogen twijfelen, besteden mannen in de V. S, jaarlijks 130 mil joen gulden aan parfums en vrouwen 110 miljoen. EEN MAN, EEN MAN. In een zaakje te Deauvllle speelden dezer dagen en kele heren een partijtje baccarat, waarbij één van hen aan zijn buurman vroeg de kaarten voor hem te trek ken. Het bleek, dat hij zijn vrouw be loofd had nooit meer een kaart te zul len aanraken. NACHTJE OVER SLAPEN. Zater dagnacht hadden zich een paar re chercheurs laten insluiten in een ma gazijn te Rotterdam, omdat daar her haalde malen was ingebroken. Om half drie zagen zij inderdaad een man aan de achterzijde binnenklauteren. Tot hun verbazing echter legde de man zich op een asfaltdak te slapen alvorens tot actie over te gaan. Gedul dig wachtte men. Om zeven uur werd de man wakker, verbrijzelde een ruit en ging het magazijn binnen. „Goeie morgen en vrolijk Pasen", zei hij toen de politie hem in de kraag greep. Inmiddels steunt Nederland met overtuiging de pogingen, die worden aangewend om internationaal tot 'n verplichte W. A.-verzekering te ko men. De naturalisatie zal de minister trachten te bevorderen door vereen voudiging van de administratieve formaliteiten. Voor de toelating van mensen uit Indonesië, die geen Ne derlander zijn, doch met vele banden aan Nederland verbonden, zijn de normen verruimd. Besprekingen over bloedproef (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft, onvermoeid voortwerkende aan de behan deling van de Rijksbegroting voor 1957, woensdag het hoofdstuk justitie goedgekeurd. Zij deed het zonder hoofdelijke stemming. De fractie van de C.P.N. vroeg en verkreeg der gewoonte getrouw aantekening, dat zij tegen was. Tevoren had de minister van justitie, prof. Samkalden, de begroting en zijn beleid verdedigd. Het laatste woord over de toepassing van de bloedproef op bestuur ders van motorrijtuigen van wie vermoed wordt, dat zij onder de in vloed van alcoholhoudende dranken hebben gereden, is nog niet ge sproken, zo bleek daarbij. De minister deelde namelijk mede, dat hij dezer dagen de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst tot een bespreking zal nitnodigen. De medici staan tot dusver afwjjzend tegenover de bloedproef, doch de bewindsman dacht, dat zij misschien na de gedachtenwisseling in de Eerste Kamer bereid zijn, hun stand punt te wyzigen. De minister deelde mee, dat het aantal ontsnappingen uit Neder landse straf gestichten het grootst was in 1949, 1950 en 1951, dat zijn de jaren, die aan de invoering van de beginselenwet voor het gevan geniswezen deze wet bracht een vry'er regime vooraf gingen. In 1955 bedroeg het aantal ontsnap pingen 0,6 procent van het aantal gedetineerden en in 1956: 0,8 pro cent. Met de meeste afgevaardig den was hy van mening, dat de ontvluchtingen geen aanleiding mogen zijn voor een wijziging van het regime. Voorts zegde hij toe een snellere verzending van telexberichten bij eventuele nieuwe ontsnappingen te bevorderen. Bij de ontvluchting van de Zwarte Ruiter is vertraging opge treden door de zondagsdienst. Die vertraging achtte hij ontoelaatbaar. Wat de voetbalpool aangaat, verzekerde prof. Samkalden, dat bij het ingrijpen van de justitie tegen de voetbalpool van de K. N. V. B. niet gewacht wordt, totdat deze voetbalbond met de voorbe reidingen gereedgekomen is. Het uitstel van het justitiële optreden betekent zeker niet, dat considera tie met de K.N.V.B. getoond wordt. Het vindt zijn grond uit sluitend in de wens van de rech terlijke macht om zich zo goed mogelijk in de materie in te leven, opdat zij niet voor verrassingen zal komen te staan. Bij de kabinetsformatie, zo voegde hij eraan toe, heeft men het toetreden van twee anti-revolutionaire minis ters hoger geschat dan het openhou den van de mogelijkheid van indie ning van een wetsontwerp tot rege ling van de voetbalpool. De minister kon zich akkoord ver klaren met het denkbeeld van som mige afgevaardigden om een gesprek van deskundigen over de echtschei dingsgronden te bevorderen. In dat gesprek kunnen de materiële sugges ties over wijziging van die gronden aan de orde gesteld worden. Voor de instelling van een staatscommissie achtte de bewindsman de t'*d nog niet gekomen, omdat de standpunten elk aar nog niet voldoende genaderd zijn. Tenslotte deelde de bewindsman mee, dat nog 1800 verzoeken tot toe lating van Hongaren van relaties van deze mensen hier te lande zijn binnengekomen. Er zyn er op dit ogenblik 800 afgehandeld, waar van er 400 werden ingewilligd. Kamer tegen minister Een debatje tussen de minister en enkele afgevaardigden over een reeds op 22 januari j.l. door prof. Mole naar van de V. V. D. ingediende mo tie liep minder bevredigend voor de bewindsman af. In deze motie nodigt de Kamer de regering uit, het vol gend jaar afzonderlijke wetsontwer pen betreffende het eventueel niet vervallen van het besluit commissa- rissenbelasting 1940 in te dienen, in plaats van dit onderwerp onder te brengen in één algemeen wetsont werp tot verlenging van de termijn van verval van sommige bezettings regelingen. De minister vroeg de motie in te trekken of baar te verwerpen, om dat z.y liet stelsel van do „wet be- zettingsmaatregelen" aantast. Zou de Kamer de motie aannemen, dan zou de minister zich ernaar gedragen, verklaarde hij gelaten, doch hij ver wachtte daarvan wel moeilijkheden. Een aantal Kamerleden liet zich door het betoog van de minister niet uit het veld slaan en gaf te kennen, voor de motie te zullen stemmen. Aanneming leek daardoor verzekerd. De beslissing zal pas later vallen, want de stemming over do motie is uitgesteld. SPANNING IN DEN BOSCH Ernst van ontvluchting nov procureur-generaal, mr. de Vries, bij ,nrnsi van ontviucnung nog £et beffin »an de zitting. verstek 'geJ_ onvoldoende beseft" De „Zwarte Ruiter", de 32-jarige Hans Gruyters uit Mierlo-Hout, die gistermorgen voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch terecht moest staan in hoger beroep van het vonnis van de rechtbank, die hem tot vijftien jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering veroor deeld had, is ondanks alle geruchten na zyn ontsnapping uit de penetentiai- re inrichting te Scheveningen, niet ter zitting verschenen. Het gerechtshof heeft de zaak bij verstek behandeld. De procureur-generaal, mr. De Vries, heeft na een uitvoerig requisitoir be vestiging van het rechtbankvonnis te gen hem geëist. Tot de laatste minuut toe heeft men blgkbaar ook in het paleis van justitie te 's Hertogenbosch in een zekere spanning verkeerd over de vraag of Gruyters nog zou komen opdagen om zelf de behandeling van zijn zaak in hoger beroep voor het gerechtshof mee te maken. Bij iedere ingang van 't paleis waren 2 extra parketwach ten opgesteld om op alle eventuali teiten voorbereid te zyn. Doch toen de Proces bergingsgelden van Engels tankschip. Vordering op Neder]andse staat afgewezen De Haagse rechtbank heeft ir. \V. van Wienen, die in een civiel geding een bedrag van 130.000 van de Staat der Nederlanden vordert, niet ontvan- kelijk verklaard in zijn eis. De heer Van Wienen meende op dit geld aanspraak te kunnen maken omdat hij een gedeeltelijke berging had verricht van een in de Tweede Wereldoorlog gezonken Engels tank schip. De eiser had het wrak dat in de \yesterschelde lag in 1951 van de En gelse regering gekocht, maar op grond van de wrakkenwet legde de staat er beslag op. Daardoor kon eiser alleen als aannemer tot de berging overgaan. Het voorschip en een grote hoeveelheid olie konden worden ge borgen. De opbrengst ervan ongeveer honderdduizend gulden kwam in de „wrakkenpot". De berger kreeg ech ter geen beloning. Daarom stelde hg een vordering tegen ds staat in. De rechtbank verklaarde hem nu echter niet ontvankelijk in zyn vordering en veroordeelde hem tot de kosten van het geding welke zijn begroot op 1270.50. vraagd en van de president, mr. Al iens, verkregen had en toen de ver dediger. mr. P. Scheefhals, zijn toga voor het colbertje verwisseld had, was het een uitgemaakte zaak, dat de ze zitting geen verrassingen meer zou opleveren. Volledigheidshalve heeft het hof al le aanwezige vijftien getuigen nog ge hoord, onder wie ook drie getuigen a décharge, zonder dat deze verhoren nteuwc'gezlchtspunten hebben opgele verd. Mr. De Vries was van mening, dat zowel aan deze verdachte als aan de Nederlandse rechtsgemeenschap (die door al het gebeurde sterk ver ontrust ls) recht moet worden gedaan. Hij meende, dat de ernst van de ont vluchting nog niet voldoende beseft wordt. Deze man ls een groot misdadi ger, wiens vrijheid thans voor de maatschappij hoogst gevaarlijk is, blij kens de verklaring van de psychiater prof. Baan, en hier past geen humor, aldus de procureur-generaal. Hij verweet noch aan verdachte, noch aan anderen die ontvluchting, doen hiermee is wel bewezen, dat zelfs het zware vonnis van de rechtbank in feite nog tekort is geschoten. Aanvan kelijk had de procureur-generaal nog geaarzeld bij het vaststellen van de strafmaat, doch thans legde hij zich con a more neer by het vonnis van de rechtbank, die G. veroordeeld had tot vyftien jaar gevangenisstraf, terbe schikkingstelling Aan de regering en twee Jaar ontzegging van rijbevoegd heid. Het hof zal op 8 mei arrest wy- zen. Vóór de installa! ieplechtig- m H heid van de nieuwe burgemees- ter van Krabbt ndijke, de heer L. Cnossen, defileerden voor is ,.De Koophandel" verschillen- m H de Krabbend ijl: se sport veren i- m gingen. (FOTO P.Z.C.) 1 Eerste Kamer zal op 1 mei niet vergaderen (Van onze parlementaire redacteur). In tegenstelling tot dc aanvankelij ke bedoeling zal de Eerste Kamer op woensdag 1 mei a.s. niet vergaderen. De voorzitter van de fractie van de P.v.dA.t mr. in 't Veld, en zyn politie ke vrienden, hadden er namelrjk nog eens over nagedacht en zy waren daarbij tot de conclusie gekomen, dat het karakter van de eerste mei als feestdag voor zeer velen zou worden aangetast, als men op die datum bij elkaar kwam. Hg diende in de woens dag gehouden vergadering van de Eerste Kamer een voorstel in om op 1 mei a.s. niet te vergaderen en de oe- handeling van de begroting van volks huisvesting en bouwnijverheid uit te stellen tot dinsdag 7 mei a.s. De Kamer vona het voorstel rede lijk en nam het zonder hoofdelijke stemming aan. De Tweede Kamer komt ook pas op 7 mei weer bijeen. 't Is uit met de vrijheid van „de vlo" Woensdagochtend ca. zes uur is het politiepersoneel van de afdeling 7 „te Amsterdam erin geslaagd in samen werking met de recherche van het hoofdbureau de inbreker „de vlo" te arresteren, die op 22 maart uit de strafgevangenis in Haarlem ont vluchtte. De inbreker bevond zich op het moment van zijn arrestatie in zijn woning in de Bloemstraat. De politie was door een tip van particuliere zijde op de hoogte gesteld van zijn verblijfplaats. Toen „de vlo" bemerkte dat het huizenblok was af gezet, trachtte hij nog via het dak te ontsnappen, maar hij gaf deze poging op toen bleek dat zien ook daar reeds politiemannen bevonden om hem de pas af te snijden. „De vlo" is inmid dels weer ingesloten waarbij voldoen de voorzorgsmaatregelen zijn geno men om een eventuele nieuwe sprong naar de vrijheid onmogelijk te ma ken. Met het oog op het tekort aan vlie gend personeel hebben de twee grote Britse luchtvaartmaatschappijen, de B.O.A.C. en B.E.A., besloten een beroep op de piloten van de luchtmacht te doen. Reeds tweehonderd piloten hebben zich aangemeld. Volgens het onlangs gepu bliceerde witboek betreffende de defen sie zullen de Britse jachtvliegtuigen ge leidelijk worden vervangen door gelei de projectielen. Benelux mag niet in Euromarkt-gedrang komen Het bestuur van het Landbouw schap heeft in zUn openbare vergade ring van gisteren besloten, een adres te richten tot de Staten-Generaal. waarin een nadere toelichting wordt gegeven op bezwaren, die bestaan te gen bepalingen van de landbonwpara- graaf in het verdrag inzake de Euro pese Economische Gemeenschap. Deze bezwaren betreffen de regelin gen voor het vaststellen van de mlnt- mum-importpryzen, de long-term contracten, het gemeenschappelyk ta rief van Invoerrechten en de sociale harmonisatie in de agrarische sector. Voorts werd besloten, in een schrij ven aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede te delen, dat hoewel naar de mening van het Landbouwschap dient te wor den gestreefd naar een zo vry moge lijk handelsverkeer, deelname van de agrarische sector bri de eventuele ves tiging van een vryhandelzone echter niet een relatieve achteruitgang mag betekenen van de concurrentie-positie van de Nederlandse land- en tuinbouw,. In een andere brief aan deze minis ter wordt er op aangedrongen, dat de verdere uitbouw van de Benelux In het verdrag van de Economische Unie zal worden vastgelegd en dat met na me len aanzien van de landbouw de hand wordt gehouden aan de twee jaar geleden gesloten overeenkomst om in een periode van zeven jaar de harmonisatie van de landbouwpolitiek in de Beneiux-landen te realiseren. Drie jonge Hongaren als verstekeling op „Rijndam" Drie jonge Hongaarse verstekelin gen werden aan de Amerikaanse autoriteiten overgeleverd, toen het Nederlandse passagiersschip de „Rijndam" woensdag" In New York aankwam. Istvan Nagy (20) en Jozsef Nagy (18), broers en Istvan Kassai (23), zeiden, dat zij gedurende de Hon gaarse revolutie in november uit Boe dapest waren ontsnapt en er genoeg van hadden gekregen lang te wachten op een wettelijk certificaat van toe lating tot de Ver. Staten. Na üit Boedapest weg te zijn ge gaan. deelden zij verder mede, leef den zij in Wenen, korte tijd en gin gen toen naar Nederland. Daar werk ten zij als mecaniciens in Amster dam. Toen men hen had gezegd, dat zij wellicht anderhalf twee jaar zouden hebben te wachten op visa voor de Ver. Staten, verstopten, zij zich aan boord van de „Rijndam" in Rotterdam, op 13 april. Drie dagen later werden zij ontdekt en voor de rest van de overtocht in de zieken afdeling van het schip gehouden. Zij hebben het bevel gekregen aan boord van de „Rijndam" te blijven om naar Nederland te worden terug gevoerd. „PRETTIGE PAASDAGEN GEHAD De heer Adriaansens „schrijft" sprekend JOHANNESBURGapril 1957 Goede morgen, heren, prettige paasdagen gehad in Middelburg? Hier was het prachtig met veelheel veel mooi weer!" In de „opnamekamer" van 't kan toor van Focus-Veilig aan <le Latijn se Schoolstraat nummer 1Jf te Mid delburg zitten de heren Chr. J. en J. Mazure en -J. Reynicrse, terwijl een glimlach verschijnt op hun gezichten, wanneer zy die woorden fioren. Op het tafeltje voor hen staat, een band recorder. Uit 't kleine luidsprekertje ldiukt de enthousiaste en prettige stem van de Middelburgse export man, de heer P. II. M. Adriaansens die momenteel 'n commerciële good- tcill-reis maakt naar de Unie van Zuid-Afrika om daar de markt te verkennen voor de Nederlandse in dustrie. „Briefpost" per band, zou men de correspondentie kunnen noemen, die de Middelburgse zakenmensen met hun export-manager voeren. Toen de heer Adriaansens naar Afrika ver trok, behoorde ook een splinternieu we bandrecorder tot zijn reisuitrus- ting. Elke dag „schryft" hij zijn be vindingen op het bandje neer, en eenmaal in de week gaat er met de vliegpost een pakke'je met één of meer bandjes naar Nederland. En na twee dagen hoort men in Middelburg de wederwaardigheden, die de heer Adriaansens meegemaakt heeft. Hier geeft men er via de band commen taar op, plus eventuele offertes en enkele dagen later weet men in het verré Afrika, waar men aan toe is.. In een half uur tot drie kwartier praat men een band vol. Veel goed-' koper dan brieven schrijven is het niet, maar wanneer je dat alles schrij ven moet, heb je aan het eind een lamme hand, zegt ons de heer Rev- nierse. Hij vertelt er nog bij. dat het Met van blijdschap schitterende ogen luisteren hier mevrouw Adriaansens en drie van haar zoons, de 11-jarige Hans geheel links). Karei van 9 middenen de C-jarige Paul naar <ie stem van hun man en vader, die helemaal in het verre Afrika ver toeft. Zoon Wim was niet aanwezig, want die was juist aan het voetbal len in Goes. veel prettiger is. Die stem doet veel vriendelijker aan. En het commen taar kan men veel bcrer spreken, dan beschrijven in een brief. „Je klimt in je bandje, en legt het piekfijn uit", aldus de heer Reynierse. Enthousiast ..vert-jlt" het bandje van de heer Adriaansens verder over de Rand Easter Show. een enorme tentoonstelling in Johannesburg, die toonaangevend is voor geheel Afrika. geen moment zijn we vrij geweest", vervolgt de heer Adriaansens. „Reeds na enkele da gen bleek, dat de beurs uitstekend geslaagd genoemd kon worden. De organisatoren willen volgend jaar nog grotere stands en dan vooral ook van de verkeersveiligheid..". De Zuidafrikaanse bladen noemen het Nederlandse paviljoen het bes te van de exposities. Ook minister Zijlstra, die deze show opende, sprak zijn grote waardering uit voor het gepresteerde en de mo gelijkheden. die daardoor gescha pen worden. Niet alleen naar Middelburg, maa: ook naar het kantoor van de Neder- j landse Export Combinatie (X.E.C.) gaat er wekelijks een bandje. Alie deelnemers aan de N.E.C. krijgen dan deze band toegezonden en kunnen dan eruit distilleren, wat voor hen van belang is. Heeft de heer Adriaansens niet de gelegenheid om ec-n bandje vol te „schrijven", dan komt er een „echte" orief naar Mid-1 deiburg. Wie er wellicht nog enthousiaster 1 zijn dan de Middelburgse Focus-men- sen, dat zijn mevrouw Adriaansens i en haar vier jongens. Wanneer zij even komen luisteren, beginnen hun ogen te schitteren, als zij vaders stem I horen uit het verre werelddeel. Want dat is toch heel wat anders dan eer. brief met honderden dode ïetterfies. j Het Wereldgebeuren Atoomakkoord In de afzondering van het rimboe- ziekenhuis te Lambarene heeft de nu 82-jarige dr. Albert Schweitzer het contact met de zoge naamde beschaafde wereld nooit ver loren. Zijn werk als zendeling-arts in donker Afrika financiert hij bijvoor beeld met de opbrengst van boeken die hy schrijft over Bach en van orgel concerten, die hy geeft tydens Europe se reizen. Bovendien bleef hij steeds een belangrijke rol spelen op theolo- glsch-culturee! terrein. Wijd' verbreid zyn Sehweitzers theorieën over de „eerbied voor het leven". „Goed", zo betoogt hy. „is leven te behouden, te bevorderen, ontwikkelingskrachtlg le ven tot hoogste ontplooiing te bren gen; slecht is. leven te vernietigen, le ven te schenden, ontwikkelingskrach- tig leven te remmen". Ook dinsdag j.i. heeft dr. Schweit zer weer aandacht gevraagd voor het resultaat van overpein zingen in het Afrikaans?, ziekenhuis. Aan de Noorse radio had hij verzocht, om een byzpndere boodschap uit te zenden. Een boodschap, waarin hij bil de publieke opinie overal ter wereld erop aandrong, te eisen dat de proeven met kernwapens worden beëindigd. Radio-activiteit noemde hij „een ca tastrofe voor het mensenras". „Groot - Brittannië. de Verenigde Staten en de Sowjet-UnSe hebben verklaard, een akkoord over beëindiging van de proe ven te wensen", aldus deze radio-brief. „De werkelijke oorzaak, dat er nog geen overeenstemming werd bereikt is. dat in die landen dc openbare me ning een dergeiyk akkoord niet eist". De Noorse radio-mensen voldeden aan zijn verzoek en zonden de bood schap uit, niet alleen in hun eigen taal. maar ook in het Frans, Duits, Engels en Russisch. Niet zonder reden werd Sehweit zers boodschap in diverse talen rondgezonden. Het beoogde doel is immers alleen te bereiken, wanneer oost en west het hierover eens worden. De Engelse en de Russische vertaling waren in dit verband de belangrijk steMaar of dit beroep op „eer bied voor het leven" resultaat zal hebben, is nog zeer de vraag. In het huidige wereldgebeuren kan een gro te mogendheid alleen „met gezag" spreken, wanneer zij zo'n verschrik kelijk atoomwapen achter de hand heeft. In de koude oorlog zijn de be langrijkste „veldslagen" geleverd op de laboratoria en in de wetenschappe lijke proefstations. Dat oost en west beide door al die Inspanningen het ge heim van de atoombommen kennen, is nu een soortement garantie tegen het uitbreken van een nieuwe wereldoor log. De Russen, die erop uit zijn, hun communistische stelsel aan de wereld op te leggen, moeten zich thans im mers eventuele neigingen tot openlij ke agressie uit het hoofd zetten. Zij weten, dat totale vernietiging, ook van hun eigen land het prompte ge volg zou zijn van een aanval. Nu beide partijen over deze midde len voor massale vernietiging beschikken, is er echter wel re den om aandacht te schenken aan Sehweitzers vraag, of het langzamei - hand niet welletjes wordt, wat het experimenteren betreft. Of men niet zover gekomen is. dat er een street) onder gezet moet worden. En of een internationaal akkoord over beëindi ging van de proeven, zoals door alle Dartiïen eigenlyk wel wordt gewenst, nog langer moet worden uitgesteld. Afdoende controle op de naleving zou overigens een eerste vereiste zijn in een dergelijke overeenkomst. En i et valt evenals in de ontwapenings kwestie te betwijfelen, of de Rus sen daarvoor te porren zullen zijn. Lukte liet echter, dan zou de ..over tollige" atoomenergie kunnen worden gebruikt om. in Sehweitzers woorden gezegd, „leven te behouden en te be vorderen: ontwikkelingskrachtlg le ven tot hoogste ontplooiing te bren gen". ■M Dr. ALBERT SCHWEITZER eerbied voor het leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9