w Kritiek in Eerste Kamer op het huurbeleid van de regering Egypte eist tolgelden en beheer Suezkanaal Gillette Rocket Gillette MEERDERHEID WIL VERHOGING HUREN ZONDER BLOKKERING DONDERDAG 25 APRIL 1957 PROVINCIALS ZBBÜW8B COURANT t De heer Geuzewoningfabrikant moet zijn plaats in bouwwereld innemen (Van onze parlementaire redacteur) In het vooruitzicht van de aanstaande behandeling van het wetsontwerp tot verhoging van de huren der vooroorlogse woningen met 25 pet. en de blokkering van de helft van die verhoging op een te creëren grootboek, hebben de afgevaardigden, die woensdag in de Eerste Kamer over de be groting van volkshuisvesting en bouwnijverheid het woord hebben gevoerd, een bespreking van deze kwestie zoveel mogelijk vermeden. Echter toch niet geheel. Zo waarschuwde de heer Kraayvanger van de k.v.p. tegen de verwezenlijking van de suggesties, die omtrent de huurverhoging zijn geop perd, teneinde van een verhoging van 25 pet. af te komen. Een huurstjjging van 25 pet. achtte h|j beslist noodzakelijk In het belang van de volkshuis vesting. plaats In de bouwwereld innemen. Spr. meende dat naar industrialisatie van de woningbouw moet worden gestreefd. Het is te betreuren, dat minister Hofstra de systeembouw belemmert door de omzetbelasting. Het middel van houten woningen mag niet worden verwaarloosd, aldus de heer Geuze. Minister Witte zal op 7 of op 8 mei a.s. antwoorden. Ook de heer Broeksz (p.v.d.a.) noem de een terugbrenging van de huurver hoging tot 12% pet. onjuist. Tegelij kertijd betwijfelde deze socialistische afgevaardigde, of met een loonsver hoging van 2 pet. ter compensatie van de huurverhoging kan worden volstaan. De heer De Vos van Steenwrjk (v. v.d.) wees de huurblokkering resoluut af, omdat z|j naar zijn oordeel neer komt op een gedwongen lening ten laste van de huiseigenaars. De heer Geuze (c.h.) het woningte kort besprekend zeide, dat onvoldoen de gedokterd wordt aan de volks kwaal nummer één. Men moet zich zijns inziens instellen op een toene mend stijgende woningbehoefte. De traditionele bouwmethode is een der hoofdoorzaken ervan, dat onze wo- ningbouwpolitiek mislukt. De wo ningfabrikant moet noodzakelijk zijn (Advertentie) Export bloemisterijprodukten nog stijgende. De export van bloemisterijproduk ten is de eerste drie maanden van het jadr gestegen van 14.400.000 gulden In 1956 naar 15.500.000 in 1957. Aldus de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, bij de opening van de alge mene vergadering van de vereniging, die woensdag in Krasnapolsky te Am sterdam werd gehouden. Om onze positie op de Europese markt te handhaven en te versterken zal de Nederlandse kweker alles moe ten doen om de best mogelijke kwali teit op de markt te brengen. Men mag overigens niet vergeten, dat de binnenlandse afzet de belangrijkste is. Dr. Verhage zou het toejuichen wanneer een grote meerderheid van ons volk er toe zou kunnen worden gebracht om de steeds toenemende vrije uren door te brengen temidden van bloemen en planten, ook in eigen tuin of volkstuin. Bijbeldag in Antwerpen Op woensdag 1 mei a.s. houden de protestanten uit Vlaanderen een Bijbeldag te Antwerpen, 's Middags spreken prof. dr. A. J. Bronkhorst van Brussel en dr. H. Berkhof van Driebergen, terwijl des morgens zullen voorgaan ds. M. C. W. We- geling, uit Brussel en ds. A. Pos uit Haarlem. Het Nederlandse stafmuziek korps van het Leger des Heils veri leent medewerking en de N.C.R.V. zal voor een uitzending zorg dra gen. Ook uit Zeeuwsch-Vlaande- ren wordt belangstelling voor deze Protestantse Toogdag verwacht. De nieuwin gerichte Scliutterszaal van het stadhuis te Zierikzee zal de plaats van samenkomst zijn voor de genodigden, die deelnemen aan de lunch, die 11 mei wordt gegeven ter gelegenheid van de officiële opening van het Zweedse Rode Kruis-zieken- huis. Deze ruimte, die vóór de res tauratie werd gebruikt als museum, zal 200 gasten moeien bergen. (FOTO P.Z.C Bergen op Zoom krijgt automatische telefoon. Op dinsdag 28 mei, 's middags om 1 uur zal de gemeente Bergen op Zoom aan het automatische telefoon net worden aangesloten. De aanvan kelijke automatisering van het Ber- ?en op Zoomse telefoonnet was op 941 gesteld, doch de oorlog heeft de uitvoering van deze plannen ernstig vertraagd. Toen ongeveer zes jaar geleden de verwezenlijking van de plannen tamelijk nabij was heeft een brand in de in aanbouw zijnde tele fooncentrale weer een streep door de rekening gehaald. Een nieuwe tele fooncentrale is thans ingericht. Aanvang beurshandel aandelen K.L.M. Verschenen is een bericht, verband houdende met het begin van de beurs handel in Amsterdam van aandelen der Koninklijke Luchtvaartmaat schappij N.V., gevestigd te Den Haag, welke handel zal aanvangen op woensdag 1 mei 1957. Aan het publiek zal via de normale beurshandel een bedrag van nominaal 15.063.000 gulden, in coupures van 100 gulden en duizend gulden worden aan geboden. Jaarproduktie van bier thans 2.570.000 hl De technische uitgroei en andere factoren hebben geleidelijk tot een sterke concentratie in de brouw-in- dustrie gevoerd met het resultaat, dat Nederland thans rond 40 actieve bierbrouwerijen kent, die op één na alle zijn georganiseerd in het cen traal brouwerij kantoor te Amster dam, aldus mr. H. J. M. Loeff, voor zitter van de woensdag te Amster dam gehouden openbare vergadering van het produktschap voor bier. De totale produktie van bier bedraagt in Nederland thans 2.570.000 hectoliter, n.l. 1.850.000 hectoliter voor het bin nenland en 720.000 hectoliter voor ex port. De binnenlandse omzet over 1956 bedroeg 120 milioen gulden; de export bracht rond 60 miljoen gul den aan deviezen op. Nederland draagt in de wereldproduktie slechts rond procent bij. Zweden van V.N.-troepen uit Israël beschoten De commandant van de internatio nale politiemacht van de Verenigde Naties, generaal E. L. M. Burns heeft verklaard dat afdelingen van het Zweedse detachement op 18 april van Israëlisch grondgebied af zfln bescho ten. Generaal Burns stelde het hoofd kwartier van de V.N. ervan in kennis dat een Zweedse patrouille in de avond van 18 april vier a vij* perso nen en twee ezels de demarcatielijn van de Israëlische zijde zag naderen. De Zweden riepen de grogp aan, doch werden beschoten. Toen de V.N.- troepen met vuur beantwoordden vluchtten de onbekenden verder Is raël in. Rijwielomzet liep flink terug Volgens de heer J. M. Juncker, di recteur van een rijwielfabriek te Apeldoorn ia de rijwielverkoop, on danks het feit, dat deze elk jaar tegen Pasen zijn hoogtepunt bereikt, dit jaar niet verder kunnen komen dan slechts 50 procent van wat anders verkocht werd. Ook in de bromfiets- handel werden dezelfde verschijnse len geconstateerd, zo verklaarde de heer Juncker. Centrale Boerenleenbank zes procent dividend Blijkens het verslag over 1956 van de coöperatieve centrale Boerenleen bank te Eindhoven zijn de bedrijfs resultaten niet onbevredigend ge weest. Teneinde haar financiële posi tie zoveel mogelijk te versterken, werd door de centrale bank tot een bedrag van ƒ25 miljoen aan laag- rentende beleggingen afgestoten en in hoger rentende uitzettingen om gezet. Hierbij werd een verlies geno men tot een bedrag van 1.3 mil joen, dat geheel ten laste van de ver- les- en winstrekening werd afge schreven. Na reservering van 780.000 voor belastingen, 250.000 voor bedrijfsrisico's en na algehele afschrijving van voorzieningen ter zake van gebouwen en bedrijfsin richting, die op rond 400.000 kun nen worden gesteld, resteert een net to-winst van 293.712 (v.j. 482.301). Voorgesteld wordt 6 dividend uit te keren en van het resterende bedrag ad 243.241 10 toe te voegen aan de gemeenschappelijke reserve, na melijk 24.324 en net restant ad ƒ218 917 aan het reservefonds. Harding: Cyprus is onmisbare basis De gouverneur van Cyprus, veld maarschalk sir John Harding, heeft dinsdag in een vraaggesprek voor de Britse commerciële televisie ver klaard dat Cyprus wel eens onmis baar kan zijn voor de Navo en het Pact van Bagdad. „Als de Britse luchtmacht zal wor den Ingeschakeld om de rechterflank van de Navo te dekken en ter onder steuning van de landen die lid zijn van de organisatie van het Bagdad-pact, is Cyprus onmisbaar als basis voor de Britse luchtmacht", aldus Harding. Inzake de toekomst van Cyprus merkte sir John Harding voorts op, dat een verdeling van het eiland tus sen Grieken en Turken wel uitvoer baar ls, maar grote moeilijkheden met. zich mee zou brengen. Harding zei i.v.m. de vrijlating van aartsbisschop Makarios dat de bis schop kon worden vrijgelaten dank zij de successen van de Britse strijd krachten op het eiland. Limburgse uitbrekers voor de rechtbank Voor de Maastrichtse rechtbank zul len maandag 29 april terecht staan de gedetineerden J. B. uit Schaesberg en H. G. B. uit Maastricht, beiden 19 jaar en mijnwerker van beroep. Zij wisten in de avond van 2 maart uit het huis van bewaring te ontsnap pen, nadat zij twee bewakers met een stenen kruik en een stoelpoot hadden neergeslagen. Hierbij kreeg een der bewakers, J. L, Loenis, ernstige verwondingen aan het hoofd. Hij herstelde echter voorspoedig en doet thans weer dienst in het nuis van bewaring. De gedetineerden zullen terecht staan wegens mishandeling. De man nen werden binnen twee uur na hun ontsnapping uit het huis van bewa ring door de recherche aangehouden in de woning van een bekende der ontsnapten. Deze bekende had echter met het ontvluchtingsplan niets te maken. Een nieuwe lente een nieuwe krijgt U als U ikh scheert roet een nieuwe Gillette. Doe Uw ouJe apparaat weg. Neem een Gillette Rocket. Waarbij U een Dispenser en 4 Blauwe Gillette roesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheen de baard er werkelijk volkomen uit es U bent de gehele dag goed geschoren, tot 's avonds toe. voor ouper - oneI scheren H. W. TILANUS OP C.H.-CONGRES Brede-basispolitiek zal niet bestendig zijn In zijn jaarlijkse rede op de al gemene vergadering van de Chris- telijk-Historische Unie, gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam ge houden, heeft de voorzitter van de unie, de heer H. W. Tilanus, de le den opgeroepen zich goed en tijdig voor te bereiden, het unie-beginsel waardig, op dé staten- en gemeen teraadsverkiezingen, die in 1958 worden gehouden. In zijn bespreking van de laatste langdurige kabinetsformatie zei de (Advertentie) s v.-> (rur om, in it óijien Amerika schakelt Veiligheidsraad in De Egyptische regering heeft gisteren een memorandum gepubli ceerd, waarin de voorwaarden voor het toekomstige beheer van het Suezkanaal zijn neergelegd. Evenals in het vorige, zes pun ten omvattende memorandum, werd gezegd, dat Egypte het Suez kanaal zal beheren en de tolgelden innen. De onderhandelingen, die de Verenigde Staten met Egypte over het beheer van het kanaal hebben gevoerd, resulteerden slechts in wijzigingen van ondergeschikt be lang ten opzichte van het reeds eerder gepubliceerde plan. De Verenigde Staten hebben gis teren de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties formeel verzocht, bijeen te komen om de Suezkanaal- kwestie te bespreken. I Amerika zal de leden van de Veilig heidsraad op de hoogte stellen van ae onderhandelingen, die met Egypte over het beheer van het kanaal wor- I den gevoerd. Het Egyptische plan voor het Suez kanaal omvat de volgende punten 1) Een autonome Egyptische Suez kanaal-autoriteit zal het kanaal be heren. 2) De tolgelden dienen vooruit te worden betaald. 3) Een verhoging van de tolgel den zal tot één procent per jaar wor den beperkt. Elke grotere verhoging zal het gevolg zijn van onderhandelin gen, en van arbitrage wanneer geen overeenstemming kan worden bereikt. 4) De kanaalautoritelt zal 25 pro cent van alle bruto-inkomsten storten in een ontwikkelingsfonds. 5) De Egyptische regering zal vijf procent van de bruto-lokomstaa de* S 6) Egypte zal de conventie van 1888 respecteren en „vrije en ononder broken doorvaart voor alle naties, bin nen de perken van en In overeenstem ming met de voorzieningen van de Conventie van Constantinopel van 1888 handhaven". Volgens deze laatste clausule zou aan Israëlische schepen de toegang tot het kanaal worden geweigerd. 7) Egypte belooft het kanaal voor de moderne scheepvaart te ontwikke len, in overeenstemming met de oude, doch verbeterde plannen van de Suez- kanaalmaatschappij. De zes punten, die de Veiligheids raad aanvaardde met het doel het ka naal vrjj te houden van de Egyptische politiek, worden in dit memorandum niet genoemd. Van Engelse diplomatieke zjjde is onofficieel verklaard dat de re gering haar „advies" aan Engelse reders, geen gebruik te maken van het Suezkanaal, zal handhaven. Dit „advies" zou in geen geval worden ingetrokken voordat de Veiligheidsraad de kwestie Suez heeft besproken. Men wees erop dat de Egypti sche verklaring niet het einde der onderhandelingen over het beheer van de waterweg betekent. „Bergsingel" beschermd tegen Algerijnse rovers Een escortevaartuig van de Franse marine, met de lopen van de kanon nen op de kust gericht, verzekert de veiligheid van de mannen aan boord van het Nederlandse schip „Bergsin gel", dat zaterdag ls gestrand op de rotsen voor de kust van Algiers. Er ls bovendien een commando mariniers onderweg naar deze onherbergzame kuststrook, om eventuele aanvallen van de benden, die dit gebied bevol ken, af te slaan. Intussen hoopt men de „Bergsingel" binnenkort vlot te krijgen. Een Deen se sleepboot van de onderneming, die heeft geholpen bij de bergingswerk zaamheden in het Suezkanaal, is dinsdag al bezig geweest de ruimen van het gestrande vaartuig leeg te nnievoorzitter onder meer, dat naar zijn mening de zetelverdeling een zaak is, die niet in de fracties thuis hoort, omdat zich daarbij allerlei gevoeligheden, ook van persoonlij ke aard, kunnen voordoen, vooral wanneer sommige personen, demis sionaire ministers, soms wat stoel vast zijn. Over het verwijt dat de C.H.U. is gemaakt toen zij niet wil de medewerken aan een kabinet op smalle basis (K.V.P., A.B. en C.H.U.) zei de heer Tilanns, dat in het politieke leven, wat de politieke verhoudingen betreft, niets blijvend is. In de loop der jaren kunnen ver schuivingen plaats hebben en de waarschijnlijkheid bestaat dat de brede-basispolltiek niet altijd zal kunnen worden gehandhaafd. Maar in 1956 was de basis voor 'n rechts kabinet niet aanwezig hoe men ook over een dergelijk kabinet kan oor delen (en er wordt in chr.-histori- sche kring zeer verschillend over gedacht). Spr. wees op de toen zo moeilijke nationale en internationa le vraagstukken en de zijns inziens niet gewenste oppositie van de par tij, die de meeste winst had be haald. Op de vraag, die prof. Oud on langs heeft gesteld, waarom de rechterzijde niet alleen een kabinet vormt, repliceerde de heer Tilanus, dat hij de kritiek van dê heer Oud wel eens zou willen horen indien zo'n kabinet inderdaad zou zijn op getreden. Van zijn beide meest dier bare liberale wensen, nJ. een ver ruiming van de crematiewet en af schaffing van de zondagswet, zou dan zeker niets terecht komen naar de mening van de heer Tilanus. Hij zei, een K.V.P.- en AH.-kabinet nog niet geboren te zien worden. Sprekend over de Europese sa menwerking en met name over de Euromarkt en Euratom zei spr. dat het naar zijn mening niet no dig is, dat Nederland „bij de be handeling van deze verdragen in 't parlement haantje de voorste is, maar ditmaal gracieuselijk Frank rijk kan laten voorgaan". De unievoorzitter sprak nog eens uit. dat de status van Nederlands Nieuw-Guinea, vastgelegd in de grondwet, niet discutabel dient te worden gesteld. Ten aanzien van het huurvraag- stuk zei spr. dat bij een volksrefe rendum in Nederland over de vraag voor of tegen de blokkering van een gedeelte van de huur, een overwel digende meerderheid zich tegen zou uitspreken cn conform de wen sen van het C.N.V. en de K.A.B. lie ver een huurverhoging van 10 15 pet. zonder blokkering zou begeren ook in verband met de loonkwes- ties. Na de meermalen door applaus on derbroken rede van voorzitter Tilanus heeft de vergadering de heren C. J. van Mastrigt en de 72-jarige H. W. Ti- I lanus herkozen als leden van het hoofdbestuur. De laatstgenoemde deelde de vergadering mee, dat hij op aandrang van het hoofdbestuur heeft besloten nog één jaar zijn functie als voorzitter van het dagelijks bestuur te vervullen, opdat men volgend jaar bij het vijftigjarig bestaan van de C.H.U. deze belangrijke functie kan overdra gen aan een opvolger. Abel Tasman-toernooi Te Amsterdam is dinsdag een be gin gemaakt met he» Abel Tasman- toernooi, een groots sportfestijn voor leerlingen van de middelbare zee vaartscholen en scholen vooi scheeps werktuig kundig en, dat thans voor de elfde maal wordt gehouden. Het eerste onderdeel, atletiek, le verde een grote verrassing op. De De Ruyterschool oit Vlissingen is de laatste j3ren op de eerste plaats ge abonneerd; thans moesten de Zeeu wen echter de eer aan Abel Tasman uit Delfzijl laten. De verrichtingen waren in het algemeen zeer behoor lijk. Zo liep de Vlissingcr Kal de 100 meter in 11 seconden. De leerlingen van de V,':llem Ba- rentzschoo! uit Terschelling leverden een knappe prestatie door bij het speerwerpen de eeiste en tweede plaats te bezetten. Met een sprong van 5,5 meter nam Kal ook het vèr- springen voor zijn ïekening. Abel Tasman, dat met 26 punten voor Vlis singen (24 pnt.de eerste plaats be reikte, maakte 's avonds in de rang schikking een flinke tuimeling. In de Apollohal nam bij "t volleybal de De Ruyterschool geducht revanche en eindigde ongeslagen als eerste. Het algemeen klassement is thans: 1. De Ruytersch. 26 p.. 2. School voor Scheepswerktuigkundigen. Utrecht 24 pnt.; Zeevaartschool Scheveningen 22 pnt.; Delfzijl heeft 12 pnt. Kees Rijvers naar Feijenoord! Feijenoord heeft een contract afge sloten met Kees Rijvers. Rijvers, oud speler van N.A.C. en van het Neder lands elftal, zal per 1 juli voor zijn nieuwe vereniging mogen uitkomen. Het contract is. nadat volledige overeenstemmin\ met Rijvers en z!>o club Saint Etienne was bereikt, don derdag 18 april Ln Rotterdam gete kend. Kees Rijvers, die binnenkort 31 jaar wordt, is voornemens in Rotter dam te gaan wonen Hij zal tevens trachten daar een werkkring te vin den. Alvorens in septemner de competi tie begint, zal Rijvers enkele vriend schappelijke wedstrijden met Feijen oord spelen. Smyslov heeft nog één punt nodig De Russische schaakmeester Vasily Smyslov heeft de 20e partij in de tweekamp om de wereldtitel tegen zijtn landgenoot Miknail Botwinnik ce wonnen. Botwinnik gaf de partij zonder ver der spelen op, nadat Smyslov zijn 42ste zet onder couvert had afgege ven. Met nog vier partijen te spelen heeft Smyslov leiding met 11% tegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3