Het jaar 1956 gekenmerkt door omslag in de conjunctuur mmoRV Nieuws vanN.S.: T.E.E.-treinen en Zeeuwse lijn TOVERBALLENACTIE VOOR DE VLUCHTELINGENJEUGD WOENSDAG 24 APRIL 3957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT l JAARVERSLAG NEDERLANDSCHE BANK Evenwicht tussen bestedingen en nationale middelen verstoord De conjuncturele hausse, die de beide voorafgaande jaren reeds had gekenmerkt, heeft ook in 1956 onverflauwd aangehouden, aldus dr. Hol- trop, president van de Nederlandsche Bank, in zijn algemeen overzicht van het gisteren ingekomen jaarverslag. Wanneer niettemin 1956 moet worden aangemerkt als een jaar van omslag, dan is dit niet omdat het jaar een breuk bracht in de conjunctuur, maar omdat in de loop van het jaar het evenwicht tussen nationale bestedingen efi nationale middelen in toenemende mate verstoord bleek. Het teveel aan bestedingen open baarde zich in spanningen op de geld- en kapitaalmarkt, en in een aan zienlijk betalingsbalanstekort, dat aan het eind van het jaar bleek te zijn opgelopen tot ruim f 900 miljoen, waarvan ruim f 600 miljoen uit hoofde van het lopende verkeer. Tegenover de nominale inkomens stijging met 7 procent stonden een toeneming van het particuliere ver bruik met 10 procent, een toeneming der overheidsbestedingen met 12 Vi procent en een toeneming der netto investeringen in vaste activa, de wo ningbouw inbegrepen, met 25 pro cent. Daar tenslotte ook voor de voorraadvorming een toeneming met meer dan 20 procent wordt geraamd behoeft het geen verwondering te wekken, dat het nog vrij aanzienlij ke nationale overschot, dat 1955 te zien gaf, in 1956 omsloeg in een te kort. Over de ontwikkeling van de export bestaat thans inderdaad reden tot enige bezorgdheid. Of bij de relatieve achteruitgang van de export slechts sprake is van de invloed van de ver groting van de binnenlandse vraag, of dat ook reeds de binnenlandse kosten stijging heeft geleid tot een verzwak te concurrentiepositie in het buiten land, valt thans nog moeilijk te beoor delen. Inflatoire financiering De overbesteding was slechts mo gelijk doordat de behoefte aan middelen der financiering van het Ploegen voor Ronde van Nederland bekend Sterke Nederlandse A-ploeg De sluier, die tot no? toe over de Ronde van Nederland heeft gehan gen, is dinsdag opgelicht: zes van de acht ploegen, die op maandag 6 mei in Luik aan het avontuur beginnen, zijn samengesteld, t.w. vier Neder landse en twee Belgische. De Duitse ploeg en de achtste, waarvoor de di recteur O. van Erp, een keuze zal doen ®Uit Italië en Frankrijk, zullen binnen enkele dagen volgen. Rik van Looy, winnaar van de ron de van het vorig jaar. is aanvoerder van een sterke Belgische A-ploeg, maar of hij het zo gemakkelijk zal krijgen als in 1956, valt te betwijfe len, want alleen de Nederlandse A- ploeg al, die geheel uit Tour de France-renners bestaat, moet in staat worden geacht een nieuwe Belgische zege te verhinderen De volgende ploegen zijn thans bekend: Nederland-A: Wim van Est, Daan de Groot. Jan Nolten, Leo van der Pluym, Miek Stolker, Gerrit Voorting en Wout Wagtmans. Ploegleider is Pierre van Leeuwen. Nederland-B: Piet van den Brekel, Ap Donker, Jaak Kersten. Frans Mahn. Harrie Schoenmakers, Arie van Wetten. De zevende man moet nog worden aangewezen. Ploegleider Kees Pellenaars. Nederland-CPiet van F.st, Harrie van den Bork, Gijs'l-auw, Bertus Lu- te, Arend van 't Hof, Harrie van den Brand en Adrie Voorting. Ploeglei der Klaas Buchly. Nederland-DTonnie Bergmans, Jaap Bruggenkamp, Jules Maenen, Peter Post, Wim Rusman, Jan Rol. De zevende wordt nog aangewezen. Ploegleider Gerrit Schulte. België-A: Rik van Looy, Rik Luy- ten, Roger Verplaetse, Jef Schils, Ro bert Grondelaers, Roger Decock en Leon van Daele. Ploegleider Dries- sens. België-B: Noel Fore, Lucien Mat- thijs, Roger Roselle, Marcel Demul- der, Armand Dcsmct, Rik Denijs en René van Meenen. Ploegleider André de Kempen. De Zeeuwse renner Piet van der Lijcke, die reeds met veel succes aan de Ronde van Nederland heeft deelgenomen, zal waarschijnlijk niet meer in één van de pioegen opgesteld worden, want deze ri.ider is momen teel onder doktersbehandeling. WAT ZE ZEGGEN. De Cyprische aartsbisschop Makarios: ,,Ik houd me altijd buiten de politiek". De Russi sche minister van defensie, maar schalk Zjoekow: „Wij zijn bescheiden mensen en wij willen andere mensen niet bang maken". Ingezonden stuk- ken-schrgver in de Londense Times: ..Het wordt een mooie boel, wanneer de wereld haar cultuur van Amerika moet verwachten". excedent der investeringen boven het bedrag der lopende besparin gen, gedekt kon worden uit een beroep op een tweetal financie ringsbronnen, welke van inflatoire aard zijn, te weten het beroep op beschikbare liquiditeitsreserves en het beroep op geldcreatie, de eerste bron tot een bedrag van 900 a 1000 miljoen, de tweede tot bijna 600 miljoen. Bijna alle sec toren van de nationale huishou ding hadden een aandeel in het gebruik, dat van inflatoire finan cieringsmiddelen werd gemaakt, te weten het Rijk, de lagere overheid (gemeenten), fondsen en spaar banken, gezinnen en bediijvcn. Liquiditeitsmoeilijkheden Het proces van inflatoire financiering dat gepaard ging met afvloeiing van middelen naar het buitenland, moest in de monetaire en financiële sfeer uiteraard in toenemende mate tot spanningen aanleiding geven, in de eerste plaats bij de banken, in de tweede plaats bij het Rijk. Het laten aflopen van vlottende vorderingen op het Ryk, plaatste de schatkist in het midden van 1956 voor acute liquidi teitsmoeilijkheden. Het beleid van do Nederlandsche Bank is er overigens op gericht geweest, deze liquiditeits- spanningen in het algemeen juist wél in de volkshuishouding te laten door werken, teneinde aldus de monetaire grenzen, welke aan iedere bestedings- inflatie gesteld zijn, voelbaar te doen I worden. Hiermee in overeenstemming werd het disconto van de bank in drie l'asen verhoogd. Het moet wel zeer worden betreurd aldus dr. Holtrop. dat de periode j van produktiviteitsvergroting niet I dienstbaar is gemaakt aan het op lossen van het zo urgente huur- vraagstuk. Het blijft dringend noodzakelijk, dat voor de komende jaren een geleidelijke huuraanpas- sing, volgens vast plan, wordt aan vaard. Daarbij zal dan echter te vens erkend moeten worden, dat het niet verantwoord en voor de prijsstabilisatie uiterst gevaarlijk is, aan een dergelijke huuraanpas- sing de eis van een automatische looncompensatie te verbinden. Looncompensatie kan inderdaad plaatsvinden, voorzover deze mo gelijk wordt gemaakt door de pro- duktiviteitontwikkeling. Het stre ven, hier bovenuitgaande compen satie te vinden, miskent het reële karakter van de aanpassing en kan er slechts toe leiden, dat ofwel de prijsstabiliteit ofwel de werkgele genheid wordt ondergraven. In 1956 heeft de Nederlandsche Bank N.V. een nettowinst gemaakt van 17.887.000,Deze winst is ge heel aan de staat uitgekeerd. Over 1955 werd 10.838.000,— winst ge boekt en over 1954 li.234.000, Dertien gevallen van t.b.c. op h.b.s. te Arnhem. Op de Lorentz-H.B.S. in Arnhem zijn dertien gevallen van tuberculose bij leerlingen geconstateerd. Geble ken is dat één leerling de infectiebron is geweest Thans worden ook de re laties van de besmette leerlingen na gegaan en eventueel op t.b.c, onder zocht. Om elk risico uit te sluiten zal het onderzoek op t.b.c. op de school, die ongeveer 300 leerlingen telt ook nog worden herhaald. De ontdekking van t.b.c. brj de leerling die de infec tiebron is geweest, viel kort voor het tijdstip, dat ook deze school weer In haar geheel op fcb.c. zal worden on derzocht door middel van pirquet- reactie. Enkele van de door t.b.c. be smette leerlingen zullen geruime tijd 'n rustkuur moeten ondergaan, doch bij geen van hen is tot dusver levens gevaar aanwezig, naar de directeur der G.G.D. te Arnhem meedeelde. NEDERLANDSE JEUGD WIL IETS DOEN Een nieuw perspectief voor „verdoofde" jongeren. (Van een onzer redacteuren.) De Nederlandse jongeren, georga niseerd in de Nederlandse Jeugdge meenschap, willen een miljoen op ta fel brengen voor de hulp aan de Hon gaarse jongens en meisjes van J 4 tot 17 jaar in de Oostenrijkse vluchtelin genkampen. Ongeveer 3000 jongeren zijn er on der dé 47.000 Hongaarse vluchtelin gen, die thans nog in Oostenri jkse kampen zijn gehuisvest. Ze leven on der onvoorstelbare omstandigheden en lijken elk perspectief op de toe komst verloren te hebben: Een „verdoofde" jeugd, die volko men de kluts kwijt raakte, toen een paar weken geleden Amerika bericht te, geen emigranten meer te zullen toelaten. De studenten onder de jongeren, moet de kans worden gegeven, hun studie af te maken en de arbeiders jeugd uit de kampen zal de gelegen heid moeten worden geboden een vak opleiding te genieten of zich her- of om te laten scholen. Voor het overige zal op korte termijn materiaal aange schaft worden voor een nuttige en doelbewuste vrijetijdsbesteding om te voorkomen, dat deze jongeren groep geheel zal verpauperen. Hoe de Nederlandse jongeren zich voorstellen deze hulp te kunnen bie den? Door een actie, die men „tover- ballenaetie" heeft gedoopt. Van 26 april af, zullen, gedurende een maand, jongelui van alle mogelijkejeugdor ganisaties tegen dC prijs van één gulden, het Nederlandse volk een mil joen doosjes te koop aanbieden, die vier toverballen bevatten. Dit miljoen doosjes wordt uitgegeven in vier se ries van elk 250.000 stuks. In elke van de vier series zitten de kansen op het winnen van een huis, een auto, twee televisietoestellen, drie radio's, bromfietsen, studiebeurzen en andere waardevolle prijzen. Wie zo'n doosje koopt mag het niet openmaken voor de dag, waarop via de radio, het geheim van de actie zal worden prijsgegeven. Dat zal eind Mei gebeuren. Slechts wie zich aan deze regels houdt, heeff kans een van de prijzen te winnen. Zij die geen prijs bemachtigen zullen de voldoe ning smaken een steentje te hebben bijgedragen tot leniging van de ont stellende nood, die er onder de ge vluchte Hongaarse jongeren blijkt te leven. Oud-minister ir. J. W. Albarda overleden. Vrijdag is op de leeftijd van 79 Jaar in het ziekenhuis Bronovo te Den Haag overleden ir. J. W. Albarda, oud-minister van waterstaat, oud-lid van de Raad van State, oud-lid dei- Tweede Kamer, en oud-voorzitter van de sociaal-democratische Tweede Ka merfractie. De begrafenis heeft dins dagmorgen in alle stilte plaatsge had op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen te Den Haag. Johan Willem Albarda werd op 5 juni 1877 te Leeuwarden geboren. Hij bezocht de toenmalige polytechnische school te Delft, die hij in 1903 als werktuigkundig ingenieur verliet. In 1911 werd ir. Albarda benoemd tot di recteur van de gemeentelijke arbeids beurs te Amsterdam. In 1913 werd ir. Albarda voor de Sociaal Democrati sche Arbeiders Partij gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Hij had van 1915 tot 1927 zitting in de Haagse ge meenteraad en was van 1917 tot 1923 wethouder van onderwijs. In 1925 werd de heer Albarda voorzitter van de sociaal-democratische fractie der Tweede Kamer als opvolger van mr. P. J. Troelstra. Met ingang van 10 augustus 1939 werd hij benoemd tot minister van waterstaat in het twee de kabinet De Geer. In mei 1940 nam hij als minister van waterstaat zitting in het kabinet Gerbrandv te Londen, in 1942 tevens als (tijdelijk) minister van financiën, in welke functie hij in 1945 werd opgevolgd door ir. Ph. Tromp, toen hij benoemd werd tot lid van de Raad van State. In dit college had hij zitting tot 5 juni 1952, toen hij aftrad bij het bereiken van de 75-jari- ge leeftijd. Twee mensen door trein overreden. Tweede paasdag tegen half twaalf is *s avonds nabij een onbewaakte over weg bij Udenhout de 12-jarige A. Da- men uit Tilburg onder de trein van Roosendaal naar 'sHertogenbosch ge komen en gedood. Omstreeks dezelf de tijd is de 36-jarige landbouwer J. B. C. Stuijk uit Rijen bij de onbewaak te spoorwegovergang bij Gilze Rijen aangereden door de trein van Amster dam naar Eindhoven. Het slachtoffer had op een pad langs de spoorlijn ge reden en wilde linksaf de spoorlijn oversteken foen hij door de hem ach- teroprijdende trein werd gegrepen. Dubbele woning en boerenschuur uitgebrand Een dubbele woning en een boeren schuur midden in de kom van het dorp Aduard (Gr.) zijn gistermiddag volkomen uitgebrand. Vrijwel niets kon worden gered. De brand ontstond om ongeveer half twee in de met hooi gevulde boe renschuur ten oosten van de dubbele woning. In een ommezien sloeg het vuur over naar de beide woningen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat kinderen met vuur speelden in de hooischuur. P In Groede vjerd dinsdag een H wielerwedstrijd gehouden voor j§ amateurs en onafhankelijken, De Vlissinger Bram Versluis n kon na afloop van het gevecht, n H dat hij na een razendsnelle eindsprint in zijn voordeel bc- sliste, met de glimlach van de H triomfator de beker in out~ vangst nemen. (FOTO P.Z.C.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiuiiiiiminn iiinTiiiiiïïiinii Briefwisseling Boelganin- Eden-Mollet gepubliceerd De Britse regering heeft maandag avond de briefwisseling gepubli ceerd die ten tijde van de Suczerisis in de herfst van het vorig jaar plaats vond tussen de Britse premier Eden en zijn Russische ambtgenoot Boelga- nin. In een drietal brieven zei Boelga- nin, dat de Frans-Britse militaire dreiging tegen Egypte een gevaarlij ke situatie' schiep, niet in overeen stemming was met het lidmaatschap der V.N. en grote materiële schade zou teweegbrengen. Eden pareerde destijds deze brieven en merkte op, dat het Engelands bedoeling was een vreedzame oplossing voor het geschil te bereiken (hetgeen ook bleek uit het bijeenroepen van een internatio nale conferentie), maar dat Nasser een doorgewinterde militairist was, die zelf er niet voor terugtrok ge weld te gebruiken en aan wie men de tanden moest laten zien. De briefwisseling werd gisteren ook afgedrukt in het Russische re geringsblad Izwestia. evenals die tus sen Boelganin en Mollet in dezelfde periode. Deze brieven zijn van dezelf de inhoud maar wat scherper gesteld. Boelganin. heeft in het paasweek- einde een persoonlijke brief over de Brits-Russische betrekkingen aan premier MacMillan gezonden, aldus is dinsdag uit gewoonlijk betrouwbare brpn te Londen vernomen. De brief was in zeer vriendschappe lijke bewoordingen gesteld. Toogdag gereformeerde schippersjeugd te Ermelo. De „Nederlandse Bond van schip- persjeugdverenigingen" op gerefor meerde grondslag'^ heeft zijn jaar lijkse toogdag gehouden in Ermelo. Ds. J. van Herksen, gerefe. predi- kant te Ermelo, heette de jeugd wel kom. waarna de bondsvoorzitter, ds. J. D. van Ginhoven. geref predi kant te Westervoort, zijii bondsrede hield onder het motto „de appel boom" (Hooglied 2:3). Prof. dr. J. J. de Jong, hoogleraar in de politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, schetste in een toespraak de nood zaak van het doen aan politiek. De christelijke jeugd behoort zich aan te sluiten bij een christelijke politieke partij, zo betoogde hij. De middag werd op het sportter rein der stienting „Veldwijk" gewijd I aan sport en spel. Het Wereldgebeuren Hoe te rijmen? Toen Stalln nog leefde, was Nico- lai Alexamlrowitsj Boelganin een van zijn grote vereerders. Ter gelegenheid van 's dictators ze ventigste verjaardag verscheen inder tijd een artikel van Boelganins hand vol lofprijzingen. De schrijver was er in geslaagd, de naam van Stalin op wel 108 verschillende manieren te ge bruiken, Men heeft hem dan ook wel eens aangeduid als een gladde be oefenaar van het woordenspel. Mis schien. dat hij het aan die gladheid en aan zijn beleefde voorzichtigheid tc danken heeft, dat men hem benoem de tot premier van het Sowjctryk. Hij bezit zowel het vertrouwen van de machtige militairen als dat van de machtige partij. Beide categorieën heeft h|j belangrijke diensten bewezen in de tweede wereldoorlog, toen hg als burgerlijk organisator het zijne ertoe bijdroeg, de kansen te doen keren in de strijd om Moskou. Dat was geen woordenspel, maar bloedige werkelijk heid. Het was Boelganins taak. de burgers van Moskou tc mobiliseren om loopgraven of tankvallen te gra ven. of om zomaar te dienen als men selijke barricade op de v.*eg van de op rukkende nazi-colonnes. Maar op 't ogenblik is er niet zo'n pijnlijke oorlogssituatie. Waar schijnlijk denkt Boelganin niet eens meer aan die tijd. En zelfs lijkt het erop. dat hij vergoten is hoe vorig najaar Russische tanks de op stand van het vrijheid verlangende Hongaarse volk ln bloed smoorden. Hij heeft nu bepaald, dat de brieven die hij in de loop van dc Suezcrisis wisselde met de premiers van Enge land (toentertijd nog sir Anthony Eden) en Frnakrljk (Guy Mollet) in het regeringsblad Izveatia mochten worden gepubliceerd. In die brieven heeft Boelganin ook omzichtig en glad van woorden gebruik gemaakt. Het was ditmaal geen virtuositeit om de virtuositeit, maar grimmige wer kelijkheid. Nasser had het Suezka- naal genaast; de Engelsen en de Fran sen wilden de Egyptenaren duidelijk maken dat dit niet zo maar ging. En terwijl op Cyprus een Brits-Franse strijdmacht werd geconcentreerd, schreef Boelganin een paar epistels, waarin hij onder meer vroeg: „Hoe- laten deze acties zich rijmen' met liet lidmaatschap van de Verenigde Na ties?" Nadat de publikatie van dc brieven in Moskou was aangekondigd, zocht de huidige Britse premier. Harold MacMillan, contact met zijn zieke voorganger sir Anthony Eden en zij kwamen overeen, dat zij de Russen met de openbaarmaking van de stukken vóór zouden zijn. Aldus gebeurde. Op deze manier werd voor ieder duidelijk gemaakt, dat de Engel sen tegen de publikatie van deze stuk ken in princioe geen bezwaar hadden. Ook het standpunt van de toenmalige Britse regering kwam daarin immers tot uiting. Onder meer betoogde sir Anthony Eden in een der brieven: „President Nasser heeft zich aan ei gendom van de Kanaalmaatschappij vergrepen en heeft employés be dreigd. Toch heeft dit gebruik van geweld geen afkeuring van Moskou ontlokt Over de Bi its-Franse militaire ac tie ln de zone van het Suezka- naal, die later toch doorging, zijn in het geallieerde kamp en niet name in Engeland zelf de meningen zeer verdeeld geweest. Tussen Enge land en Frankrijk enerzijds en Ame rika, hun belangrijkste bondgenoot, anderzijds, ontstond door de actie een breuk, die pas onlangs op Bermuda definitief gedicht kon worden. Het Eritse parlement was scherp verdeeld. Maar net was niet in overeenstem ming met Boelganins positie, dat hg in dit conflict als een soortement vre desapostel naar de pen greep. Diezelf de pen had hij Immers gehanteerd als Stalin-vereerder. Daarenboven is hij in de periode na Stalins overlijden mede verantwoordelijk voor de voortgaande onderdrukking van de Oosteuropese „satellietlanden". Zijn handen zijn be smeurd met het bloed van Hongaren, die vorig jaar voor hun vrijheid voch ten. Ongetwijfeld heeft Boelganins brief de bedoeling sympathie te winnen in - het Midden-Oosten, en daar weerstan- 1 den op te roepen tegen de „westerse" Eisenliowerdoctrinc-. die economi- j sche steun en militaire garanties te- i gen communistische ondermijning in- houdt. Het is echter te hopen, dat dc regeerders in het Midden-Oosten zich herinneren, hoe de Russen doorlopend daden bedrijven waarbij de uitroep past: „Hoe laten deze acties zich rij men met het lidmaatschap der Ver- c-nigde Naties?" (Van een speciale verslaggever)- ER ZIJN TWEE prettige dingen bij de invoering van dc nieuwe dienstregeling op 2 juni aanstaande", zei ons gisteren de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, „namelgk in de buitenlandse sector de start van de Trans Europ Express en in de binnenlandse afdeling de nieuwe siipI- le verbinding op de geëlectrifieeerde Zeeuwse lijn." De lieer Den Hollander sprak over deze beide zaken met veel voldoening. Geen «onder: met do snelle Zeeuwse verbinding doet hij z|jn geboortegewest een groot genoe gen, en de invoering van de T.E.E.- treinen betekent de verwezenlijking van een „Europees idee", waarvoor deze Nederlandse spoorwegdirecteur nu al jarenlang vecht. Hij ging er mee „de boer op", zoals hij het zelf noemt. Met andere «oorden: onver moeid confereerde hij de afgelopen ja ren met talloze collega's in vele lan den en steeds pleitte hij daarbij met grote hardnekkigheid en vasthou dendheid voor een Europese invoe ring van een Nederlands systeem, dit systeem namelgk: snelle frequente treinen tussen twee plaatsen. Het is gelukt! Met de nieuwe zo merdienstregeling worden de eerste schreden gezet en „met de winter- dienstregeling hopen we weer verder tc gaan", aldus dr. Den Hollander. Tientallen moeilijkheden werden op gelost voordat de spoorwegmaat schappijen in Italië. Frankrijk, Zwit serland. België. Luxemburg, Duits land en Nederland tot instelling van de T.E.E. kwamen. Want op allerlei punten moest men 'n vergelijk trach ten te bereiken. Dat laatste nu is niet he lemaal voor elkaar gekomen: eenheid President-directeur N.S. ging „de boer op VVVWW\\WW\WWNM\W is er alléén in de kleur van de nieu we treinstellen (bordeaux-rood en beige) en in de naam. Zo was het b.v. nog niet mogelijk om tot gebruik van uniform materiaal te komen. Wel ge beurt dat door Nederland en Zwit serland, die deze T.E.E. met gemeen schappelijk vervaardigde treinstellen gaan rijden. Wat is nu het speciale karakter van deze treinen? Snel (zij kun nen de 160 km per uur halen), ui terst gerieflijk, (stabiele loop, ge luiddempende wanden, goede tem- peratuurbeheersing, speciale res tauratie, verstelbare zitplaatsen, nieuwe verlichting en moderne zonneschermen), alléén eerste klas (ca 115 zitplaatsen in 4 rijtui gen), verplichte reservering (mo gelijk van 3 weken tot l'/2 uur voor bet vertrek op de voornaam ste stations), voorts komt op de „normale" eerste klas-prijs een toeslag, die gemiddeld 25 van de prys bedraagt. Een enkele reis AmsterdamParijs b.v. komt in totaal op 61, een retour op 117, de reisauur is ca ö'/2 uur. Hoewel de heer Den Hollander het niet met zoveel woorden zei, lijkt 't er sterk op dat de spoorwegmensen deze treinen een beetje als de concur rent van de luchtvaart zien. In het T.E.E.-net zijn opgenomen Amsterdam, Brussel, Parijs. Luxem burg, Bazel. Ziirich. Keulen, Ham burg. Hannover, Frankfurt, Dort mund, Luik, Oostende en Namen. Tussen Lyon en Milaan wordt even eens een T.E.E.-dienst onderlruden, maar die is (nog) niet gekoppeld aan de overige lijnen. De T.EJE. wordt door diesels ge reden, maar dr. Den Hollander hoopt, dat op de duur alles elektrisch zal gaan. De moeilijkheden, die dan ont staan doordat vrijwel alle deelnemen de landen met andere stroomspannin gen werken, zullen worden opgehe ven door speciale locomotieven, die met gelijkrichters enz. zijn ingericht. „Pluricourante locs" zei dr. Den Hol lander technisch. ZEEUWSE LIJN. Verder vertelde de president-direc teur hoe de dienstregeling op de Zeeuwse lijn er uitzag, waarbij hij met name aandacht schonk aan de vjjf in Zeeland door allerlei pnblika- ties reeds bekende exprestreinen Vlis- singen.Amsterdam v v. van maan dag tot en met vrijdag. Nog enkele andere spoorwegnieuw tjes een nieuwe verbinding Hoek van HollandHamburg (LondenHam- burg-express), ingebruikneming van 25 Jigrijtuigen" met ingang van de winierdienstregeling. d.w.z. rijtuigen, die geen slaapwagen zijn, maar die het de reiziger toch mogelijk maken eens de benen te strekken. Zij worden reeds gebruikt op de zogenaamde „reisbureau-treinen". Voorts: invoe ring van een tweeuurdienst Amster damRoergebied, alsook een aan zienlijke versnelling (in sommige ge vallen zelfs met 53 minuten) van de lijn AmsterdamParijs (dank zij elektrificatie van de lijn Roosendaal Antwerpen). En tenslotte 'n spoor- wegraadseltje: de prijs van het nieu we spoorboekje! Daarover wordt nog met de minister van economische za ken onderhandeld, zodat het vermoe delijk duurder zal zyn dan de zestig centen van het huidige boekje. CORRESPONDENT BOELGANIN Stalin" op 108 manieren De sluiting gedurende een week va:, het Indonesische onafhankelijke per - bureau P.I.A., welke op 16 april door de militaire autoriteiten was ge last, is dinsdagmiddag te half ze- piaatselijke tijd weer opgeheven. De staf en het andere personeel hervat- ren onmiddellijk hun normale taak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5