PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT MEER TOERISTEN DAN OOIT TEVOREN BEZOCHTEN NEDERLAND Arabische pers meldt: Iraakse troepen trekken Jordanië binnen Zeeland was „uitverkocht huis" tijdens paasdagen BILi 200e jaargang - no. 95 Dagblad uitgave van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 april 1957 ADVERTE? it per 4.—. tarief. Ing. mededelingen di Kleine advertentiei (max regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. bird" 25 cent meer. Giro no. 352300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VHssimgen, Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3641; Goes, Lange Vorstatr. 63, tel 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, tel. 20: rerneuzen, Brouwer;; str. 2; Zie:".>; N. Boge: trast 24. tel. 24. NIEMAND SLIEP OP HET POLITIEBUREAU Douane vestigde werkrecords te Wernhout en Elten (Van onze verslaggevers). De toeristische verkeersdrukte is de afgelopen paasdagen groter ge weest dan ooit tevoren. De toerististenstroom is in golven gekomen: de eerste op Goede Vrijdag, de tweede een kleinere op zaterdag en een derde grote golf op de eerste paasdag. Zondagmorgen bijvoorbeeld heeft de grenspost Wernhout, aan de Belgische grens dus, twaalfduizend automobielen te verwerken gehad. Dit is een getal, dat zelfs bij benadering 'nooit is gehaald. Vorig jaar passeerden er op eerste paasdag 6400 wagens. In drie rijen heeft men de wagens met duizend per uur kunnen verwerken. Men schat dat van Goede Vrijdag tot en met maandagochtend ongeveer honderdtienduizend buitenlandse auto's alleen al bij deze grenspost ons land zijn binnenge komen. Bij Elten, de grenspost voor de groot ste stroom Duitsers uit het daarachter gelegen dichtbevolkte industriegebied, vormden zich op de eerste paasdag rijen auto's bijna tot Emmerich, zo'n vijftien kilometer Duitsland in. Zon dagmiddag begon zich een dergelijke lange file te vormen aan Nederlandse zijde. De douane te Elten schatte het aantal verwerkte auto's uit Duitsland op eerste paasdag op ver over de twaalfduizend. *Het merendeel van de toeristen is wel afkomstig geweest uit Duitsland, zowel Duitsers als daar gestationneer- de Amerikaanse militairen. Een groot aantal Fransen en Belgen heeft zich daar bijgevoegd. Bovendien hebben zeer vele Scandinaviërs, kennelijk op doorreis naar Frankrijk, ons land uit gezocht om er de paasdagen door te brengen. De invasie van buitenlanders heeft zich voor circa negentig procent geconcentreerd op het westen van het land. Goede vrijdag waren practisch alle hotels en pensions in het westen al volgeboekt. Dit betekende dus dat men de lijsten van particuliere adres sen moest aanspreken. In Amsterdam is men daar al vrij vroeg mee begon nen. Omroeper Men zond vandaar 2000 buitenlan ders naar de Noordzeebadplaatsen bo ven het kanaal en naar Alkmaar, Nergens ter wereld zulk een zorg... De medewerkers van de V.V. V.'s met een logies- en informa tiedienst hebben gedurende de paasdagen bijna geen bed ge zien, Men had de diensten netjes ingedeeld, doch zij, die aan de balie hielpen, bleven maar als er aflossing kwam. Amsterdam werkte met drie kantoren, Den Haag met twee. Padvinders en amateurgidsen hebben bij de zorg voor de vreemdelingen goe de dienst verleend. Nergens in de wereld wordt een op deze wijze georganiseerde zorg aan het onderbrengen van toeristen besteed. Talloze vreem delingen waren dan ook blij ver rast bij deze enorme toeloop aan behoorlijk verblijf geholpen te worden. Niet zonder medewerking van het publiek, dat de deuren gastvrij openstelde, zou dit ge lukt zijn. In Den Haag was de animo zo groot, dat de v.V.V. desgewenst te middernacht nog 1150 bedden bij particulieren zou hebben kun nen beleggen. Zoveel bonafide aanbiedingen had men. Vele aan biedingen waren gratis. Een kwalijke noot in het nij ver bedrijf van logiesverzorging was het optreden van „runners" in Den Haag. Een aantal buitenlanders is door deze runners, die soms met 20 tegelijk „opereerden", ge strikt. Sommigen zijn terugge komen met verhalen, dat hen in keukens, souterrains en kelders logies werd aangeboden voor 7.50 tot 10.per nacht. En dit, terwijl bonafide particulieren niets tot ƒ5.voor logies met ontbijt vroegen. Pauselijke paasboodschap over vrees en hoop Paus Pius de twaafdc heeft zondag in zijn paasboodschap tot de wereld verklaard dat „de siechte zeden op allerlei gebied zo ver zijn doorgedron gen en zo schaamteloos en algemeen zijn verbreid, dat zij de ernstige be zorgdheid wekken van hen, wie het lot van de wereld ter harte gaat". De paus, die zijn toespraak in het Italiaans hield, zei nog, dat de hoop van de wereld gelegen is in het feit, dat de mensheid, ondanks de ontdek kingen van de moderne wetenschap, „duidelijk ziet, dat door vooruitgang alleen de wereld niet herboren kan worden, maar het was hoopgevend, dat zich in de wereld onder leiding van de Voorzienigheid veelvuldige methodes voor een vollediger en vrij ere levensontwikkeling baanbreken. waar 1700 mensen onder dak werden gebracht. Egmond herbergde 5300 be- zoelters; voor het zoeken van 300 bed den werd daar de omroeper met zyn ratel ingeschakeld. Bergen aan Zee, Schagen, Schoort, Hoorn, Langendijk, Koedijk, St. Pancras en de Wieringer- meer werden eveneens met buitenlan ders overstroomd. Maar zondagmiddag bijvoorbeeld werden uit Haarlem en Aalsmeer de logies zoekenden verwezen naar Den Haag. De logiesinformatiedienst in de- ze stad was zaterdag omstreeks vyf uur begonnen met het uitgeven van particuliere adressen. Zondagmiddag was de voorraad hier nog niet uitgeput. De aan de V.V.V.-kantoren ver bonden logiesinformatiediensten In het westen van het land ver deeld over elf kantoren hebben sedert vrijdag naar schatting veer tigduizend toeristen aan onderdak geholpen. Het aantal overnachtingen ls uiteraard veel groter geweest, want zeer velen hadden tijdig lo gies besproken. Ernstige stagna ties hebben zich niet voorgedaan en voorzover bekend, heeft geen buitenlander de nacht in zijn auto, in een nachtasyl of op een politie bureau behoeven door te brengen. Ook Rotterdam heeft de stroom toeristen behoorlijk kunnen ver werken. Toen uit radioberichten bleek ge lukkig; is een noodkreet over de radio zoals vorige jaren niet nodig geweest dat een ongekend aantal buiten landers op weg was, ons land te over stromen, hebben nog vee] particulie ren bedden aangeboden. In Dordrecht heeft de politie met baar mobilofoon installatie met de informatiedienst samengewerkt om de toeristen zo ef ficiënt mogelijk naar de particuliere adressen te dirigeren. De Informatie dienst in Den Haag ls het zelfs zon dagmiddag nog gelukt een hele bus lading buitenlanders volledig en naar wens onder te brengen en ook heeft men nog grote gezinnen kunnen hel pen en niettemin: veel voller had ons land echt niet moeten worden Zweedse minister pleegde zelfmoord De 40-jarige Zweedse minister van communicaties. Sture Henriksson, heeft gisteren zelfmoord gepleegd, zo heeft de politie bekendgemaakt. De politie weigerde verdere bijzonderhe den mee te delen. Henriksson was pas op 22 maart van dit jaar in de regering gekomen. Zijn vroegere functie was deskundige voor economische zaken en belastin gen op het ministerie van financiën. Nederlands schip aan de grond nabij Algiers Het Nederlandse motorvrachtschip „Bergsingel" is tussen Djidjelli en Collo, aan de Noordafrikaanse kust, aan de grond gelopen. Ondanks een zeer zware zee is de bemanning met behulp van de zgn. „dingy" overgenomen door 't vracht schip „Le Légionnaire", dat zich on middellijk na het opvangen van de noodseinen naar de „Bergsingel" had begeven. De kapitein van de „Berg singel" is met vier leden van de be manning aan boord gebleven. Prins Bernhard en prinses Beatrix te Rome Prins Bernhard is gisteren in ge zelschap van prinses Beatrix te Ro me gearriveerd, om het internationa le concours-hippique dat woensdag begint, bij te wonen. De prins arri veerde in zijn particuliere DC-3, wel ke hij een deel van de weg van het vliegveld Soesterberg af bestuurde. De prins en zijn dochter werden ont vangen door o.m. de Nederlandse am bassadeur in Italië, dr. H. N. Boon. REGERINGSKRINGEN ONTKENNEN Nieuwe Jordaanse stafchef evenals voorganger naar Syrië verdwenen De Arabische pers in Egypte bracht gisteren onder grote koppen het bericht, dat Iraakse troepen Jordanië waren binnengetrokken. Officiële kringen te Amman en Bagdad spraken dit echter tegen. Een regerings woordvoerder noemde het verhaal „verzonnen." Volgens het bewuste bericht, dat afkomstig was van een speciale cor respondent van het in Egypte gevestigde persbureau voor het Midden-Oos ten, zouden Iraakse troepen zondag Jordanië zijn binnengetrokken tot by de stad Mafrak, waar Syrische troepen zyn gelegerd. President Koewatly van Syrië zou naar aanleiding hiervan telefonisch koning Hoesseins aan dacht hebben gevestigd op de eventuele complicaties. Naar A.F.P. uit Damascus meldt, heeft premier Assali van Syrië maandag na afloop van een bijeen komst van zijn regering verklaard, dat Syrië de ontwikkeling van de toestand in Jordanië met grote be langstelling volgt en voortdurend contact houdt met Saoedi-Arabië, dat evenals Syrië troepen heeft ge legerd in Jordanië. De Jordaanse regering heeft ver boden in perstelegrammen militaire zaken te vermelden, op straffe van instelling van een totale perscen- suur. Volgens kringen van het Jordaan se ministerie van buitenlandse za ken heeft Saoedi-Arabië vijf mil joen pond betaald, als eerste termijn van zijn aandeel in de Arabische hulp aan Jordanië, ter vervanging van de Britse steun aan dat land. Zowel premier Khalidi als zijn minister van buitenlandse zaken Naboelsi hebben op een perscon ferentie verklaard, dat Jordanië een bezoek van Eisenhowers spe ciale afgezant Richards zal toe juichen. Generaal-majoor Hiyari, die twee dagen na het aan zijn voorganger, generaal-majoor Ali Aboe Noewar, verleende ontslag chef van de gene rale staf van het Jordaanse leger is geweest, is zaterdagmiddag naar de Syrische hoofdstad Damascus ver trokken. Telefonisch heeft hij aan koning Hoessein zijn ontslag aange boden. „Er bestaat in Jordanië een impe rialistische samenzwering tegen net volk en het leger", zo zei hij onder meer op een persconferentie. '„Dit komplot bestond hieruit, dat men het Jordaanse leger er valselijk van beschuldigde een staatsgreep tegen de koning voor te bereiden en het instrument te zijn van partijpo litiek". De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, heeft zaterdag tegenover de Amerikaanse ambassadeur, Edward Lawson, verklaard, dat Israël zich het recht voorbehoudt tot actie over te gaan, indien de situatie in Jorda nië verergert. Jordanië heeft maandag bij de ge mengde bestandscommissie 'n klacht ingediend, omdat Israëlische strijd krachten zondag tweemaal de grens zouden hebben overschreden en het vuur zouden hebben geopend op Jordaanse troepen en herders. Waarnemers van de Verenigde Naties stellen een onderzoek in. Velen genoten van de son op de Scheventngse terrassen. Man bij binnenbrand om het leven gekomen. Kind in loods zwaar gewond De 67-jarige heer F. H. uit Maas tricht is zaterdag bij een binnen brand in zijn woning aan de Paral lelweg te Maastricht overleden. Het is nog niet bekend of zijn dood het gevolg is van de sterke rookontwik keling of een hartaanval. De brand werd door buurtbewo ners ontdekt en geblust. Vermoede lijk is het gebruik van een fle.sje benzine in de nabijheid van 'n bran dend gascomfoor de oorzaak. In de houten opslagplaatsen van het expeditiebedrijf van de weduwe Verhoeven in het Wilhelminapark te Tilburg heeft gistermiddag een uit slaande brand gewoed. Op dat ogen blik waren er drie kinderen in één der loodsen. Eén van hen, de acht jarige Robert Hettema, werd gered door zijn vader, die met gevaar voor eigen leven dwars door de vlammen heen op zoek was gegaan. De ande re kinderen hadden zelf al een goed heenkomen gezocht. De kleine Ro bert, die vele brandwonden had, werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn vader werd daar ook heengebracht, maar kon na behandeld te zijn naar huis teruggaan. De schade aan het gebouw wordt op 90.000 geschat. Prof. dr. Rademaker te Oegstgeest overleden In zijn woning te, Ooestgeest is overleden prof. dr. G.' G. J. Radema ker, hoogleraar in de neurologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, die vo rige maand 70 jaar is geworden en als gevolg daarvan aan net einde van de lopende academische cursus afscheid van zijn betrekking sou hebben ge nomen. DE VERHOUDINGEN IN HET MIDDEN OOSTEN MÉÉR DUITSERS EN FRANSEN, MINDER BELGEN DAN IN 1956 „Helemaal vol...., ontzettend druk, uitverkocht, fantastisch....!" Dat was de indruk in het algemeen over het bezoek uit binnen- en bui tenland tijdens de paasdagen 1957 aan Zeeland. De hoteliers en pensionhouders schrijven de uitnemende resultaten toe aan propaganda voor Zeeland als toeristenoord, het fraaie weer, het samenvallen van de bloembollentyd met Pasen en de bloei in de boomgaarden. Op de Vlissingse Boulevard, zo vertelde ons de heer G. W. Oskamp, directeur der provinciale V.V.V., passeerden elke minuut 5 auto's. Het staat wel vast dat de Duitsers in het bijzonder Zeeland ontdekt hebben, maar ook het aantal Fransen en... Scandinaviërs was groot. Er waren minder Belgen dan vorig jaar. Opvallend was voorts, dat er betrekkelijk nog weinig bussen werden gezien, het voornaam ste verkeer ging blijkbaar per auto, motor, scooter enz. Een woord van lof voor de wijze I kens, waar vanaf zaterdag onop- waarop de Provinciale Stoomboot houdelijk heen en weer werd ge- Diensten het verkeer hebben ver- varen, als op de lijnen Kminingen werkt met het beschikbare mate- en Hoedekenskerke heeft het per- rieel, is hier wel op zijn plaats! soneel hard gewerkt. Dat geldt Zowel op dienst VlissingenBres- j trouwens ook voor het van het R.T.M.-veer ZijpeAnna- Jacobapolder. Vrijwel nergens moest men él te lang wachten, al kan men zich voorstellen dat bui tenlanders, die de Zeeuwse stro men niet kennen, wel eens onge duldig werden! SCHOUWEN-DUTVELAND Op Schouwen-Duiveland was de stemming opperbest! In Burgh, Haamstede, Renesse, Zierikzee waren alle hotels vol, tot in de huiskamers Vijf auto's per minuut op Vlissingse Boulevard ww-wwwwwwvwwwv toe! De Duitsers hebben deze streek blijkbaar aan al hun vrienden en ken nissen aanbevolen, maar ook de Bel gen ontbraken niet. WALCHEREN Walcheren vertoonde het bekende beeld van een enorm groot aantal auto's en ofschoon ook hier veel Duit- aars werden gezien .(.o-a, in Domburg en Zoutelande) kon men voorts tal van andere nationaliteiten waarne men als Fransen, Scandinaviërs en Belgen. MIDDELBURG Opmerkelijk is overigens dat bijv. in Middelburg enkele hotels overvol waren, zodat men de bezoekers moest Miniatuur-Walcheren boekte beide paasdagen 4300 bezoekers. Opval lend was, dat vele Zeeuwen het eiland in het klein bezochten, waar schijnlijk dank zij de nieuwe attrac ties. VEERE EN VLISSINGEN In Veere en Vlissingen werden even eens opgewekte geluiden vernomen! En de Stoomtram Walcheren slaagde erin al de drukte verwerken zonder dat er stagnatie ontstond. In enkele Vlissingse hotels moest men de mensen teleurstellen, maar zij konden weer worden verwezen naar andere hotels. In deze stad viel voor al het Duitse bezoek op. In het alge meen, zo werd geconstateerd, waren de bezoekers van een behoorlijke klasse en er werd vrij veel omgezet. In Zoutelande had men niet een (Vervolg op pag, 2j Dodelijke ongelukken tijdens paasdagen De 41-jarige motorrijder G. D. uit Bakkum is op de tweede paasdag op de Zuiderzeeweg tussen Middenmeet en Slootdorp ten val gekomen en ver ongelukt. Een 15-jarige wielrijder J. G. uit Middenmeet-, die eveneens viel, brak een sleutelbeen. In Utrecht werd op eerste paasdag de 81-jarige J. S. uit Utrecht door de 27-jarige motorrijder I D. F uit Soest aangereden. S. is aan zijn verwondin gen overleden. Zaterdagavond zijn bij een botsing tussen een personenauto op de hoofd verkeersweg te Rijen, de bestuurders van beide' auto's omgekomen. De be stuurder van de bestelauto N. J. J. R. uit Bavel werd op slag gedood en de bestuurder vat» de personenauto J. A. B. u»t Rijen overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Breda. Op de provinciale weg tussen West- zaan en Zaandijk is zaterdag de 33-ja- rige motorrijder N. J. Spceren uit Santpoort bij het passeren door een personenauto gegrepen en gedood. Het echtpaar H. J. de H is vrij dagavond met zijn scooter in aanrij ding gekomen met de bromfietser op de Melis Stokelaan te Den Haag. Me vrouw J. heeft deze aanrijding niet overleefd. De heer J. ligt met een schedelbasisfractuur in een zieken huis. Amerikaan door raam van vliegtuig gezogen Een Perzische politiepatrouille heeft gisteren 110 km ten zuiden van de oliestad Kirkoe het stoffelijk over schot gevonden van Jack Nash, een 32-jarige Amerikaan die uit het raam van een vliegtuig gezogen was en een val van ruim vijf kilometer hoogte had gemaakt. Nash had tijdens een vliegtocht met zijn hoofd tegen de dubbele ruit van een super-constellatlon gesla pen. De ruit brak en tengevolge van de luchtdruk in de drukcabine werd hij door de kleine opening geduwd. Moskou publiceert stukken over het Midden-Oosten De perschef van hei Russische mi nisterie van buiten'andse zaken, Leonid Ilytsjew. heeft bekendgemaakt, dat van d-.nsdag af in het regeringsor gaan „Izwestia" de briefwisseling tus sen de regeringshoofden van de Sow- jet-Unie. Engeland en Frankrijk aan de vooravond van het Brits-Franse op treden tegen Egypte 2al worden gepu bliceerd. „De openbare mening in de wereld moet precies op de hDügte worden ge steld van de houding van de grote mogendheden ten aanzien van de kwestie van het Midden-Oosten", aldus de perschef. Uit deze correspondentie blijkt, al dus Ilytsjew, dat „zekere Franse en Britse kringen hun inval hehben ont ketend, nadat zij door de Sowjet-re- genng waren gewaarschuwd en niet zonder dat zij door de Verenigde Sta ten waren aangemoedigd". Door bewegingen ln de zeebodem btj Alexandria is tussen El Agamy en Aboe- kir een strook land drooggeval.en. waar- In grotten, graven en resten van gebou wen uit de tijd der Ptolemeeën zijn ont dekt. In de tijd der Pto-emeeën (van 367 voor Christus tot aan de tijd van Julius Caesar) was het oude Egypte een grote zeemogendheid. DE VERWACHT. WEINIG VERANDERING. Droog en vrij zonnig weer met een matige tot vrij krachtige oostelijke wind en weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 24 april Zon op 5.27 Liaan op 3.04 onder 19.54 onder 14.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1