Djoeanda reist naar opstandig Sumatra „Kerk en Wereld":Een bedrijvige smidse van nieuwe activiteiten ZATERDAG 20 APR Hi 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Advertentie Nog gevechten bij Makassar De Indonesische premier, dr. Raden Djoeanda, zal een reis door Sumatra maken om te trachten de breuk tussen de centrale regering en de opstandige Sumatraanse pro vincies te helen, aldus is vrijdag in politieke kringen te Djakarta ver klaard. Men zei, dat de premier de volgende week naar Sumatra zal vertrekken. Hij zal worden verge zeld door dr. Tobing, de minister voor inter-Indonesische zaken. Volgens radio-Palembang heeft een woordvoerder van het leger in Zuid-Sumatra vrijdag bekendge maakt dat een delegatie onder leiding van de burgemeester van Palem- bang, Amin, naar Djakarta is ver trokken voor 'n ontmoeting met pre sident Soekarno, premier Djoeanda en de minister van inter-Indonesische Investeringsbeperking gemeenten boven 70 miljoen Minister Struijcken heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting medede lingen gedaan over de bestedingsbe perking der gemeenten. De tekenen wijzen er op, aldus de minister, dat de moeilijkheden welke thans met de financiering van inves teringen worden ondervonden en waarover de minister op 14 januari een circulaire heeft doen uitgaan, een aanzienlijke investeringsbeper king tot gevolg zullen hebben. Indien de financieringsmoeilijkheden blijven bestaan kan worden aangenomen, dat deze beperking meer zal zijn dan de gestelde 75 miljoen. Anders dan op het gebied van de woningbouw heeft de regering thans ter verschaffing van leningen aan de geen maatregelen in voorbereiding gemeenten. iii!innniiiiiii!ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiii|i Brief van Beethoven g bracht 6000 mark op §j Op een veiling te Brunswijk m heeft een brief van Beethoven =j aan zijn uitgever Artaria te Wenen zesduizend mark opge- bracht. Het document werd fekocht door het Beethoven- uis ie Bonn. liiiiiMniiiMiiiiiniiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiinuiiiiiiin Algerijnse rebellen stellen Het Nationale Algerijnse Bevrij dingsfront, dat zegt de steun te heb ben van het grootste deel der opstan delingen, heeft een beroep gedaan op de leiders van het front om een tel ling te laten houden van alle mannen tussen de 20 en 25, die geschikt zijn voor militaire dienst. Volgens het Nationale Bevrijdings- front moeten deze mannen zich op bevel voor dienstneming bij de re bellen melden. Doen zij dit niet dan riskeren zij de kogel. Volgens de Franse politie zijn in het afgelopen jaar in Frankrijk 78 Mo hammedanen gedood en meer dan dui zend gewond als gevolg van „strafex pedities", welke de Noordafrikanen tegen elkaar houden. Er zijn in Frank rqk 350.000 Noordafrikanen. Contract getekend voor zestien mijnenvegers Donderdagavond hebben de staats secretaris van marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman en de heer L. T. Harrison, contracting offcier of the bureau of ships of the United Stats Navy", onder aanwezigheid van de Amerikaanse charge d'affai res, de heer A. G. Ronhovde, in hotel De Wittebrug te Den Haag het con tract getekend betreffende de bouw van zestien ondiep-water mijnenve- fers (zogenaamde inshore-sweepers). an deze zestien schepen, die alle op Nederlandse werven zullen worden gebouwd, komen er acht voor Ame rikaanse rekening onder het „off shore procurement program". De bouw van de acht overige geschiedt voor Nederlandse rekening. Met het gehele project is een bedrag van tweeënzeventig miljoen gulden ge moeid. Voorstel nieuwe regeling kraamgelduitkeringen Er is een wetsontwerp ingediend, waarbij de kraamgelduitkering zal worden geregeld aan werknemers, die niet ingevolge het ziekenfondsenbe- sluit zijn verzekerd. Hiermee wordt beoogd een aanvulling te geven op het wetsontwerp, waarbij de uitkeringen van kraamgeld niet meer ingevolge de ziektewet, maar ingevolge het zie- kenfondsenbesluit zullen worden ge daan. Een groot aantal werknemers (een deel van het overheidspersoneel en personeel bij het bijzonder onder wijs) valt namelijk niet onder het ziekenfondsenbesluit, hoewel zrj een inkomen hebben, dat beneden de zo genaamde weistandsgrens ligt. Het nu ingediende wetsontwerp strekt er toe, dat deze werknemers toch kraam geld zullen kunnen ontvangen. 0 Het Canadese program voor opleiding van militaire vliegers van Navo-landen is op verzoek van de Navo-bevelhebber in Europa met drie Jaar verlengd. In die tijd zullen 360 Duitse vliegers, 55 Denen, 65 Noren en 30 Nederlanders In Canada opgeleid worden. zaken, Tobing. Hij zei niet wat het doel van het bezoek was, maar in po litieke kringen werd vernomen, dat de delegatie de wensen van Zuid-Suma tra inzake de autonomie ook op fi nancieel gebied zou uiteenzetten. In de buurt van het vliegveld Man- da i bij Makassar zou nog gevochten worden tussen benden van de Daroel Islam en Indoneslsehe strijdkrach ten. De vliegverbinding tussen Dja karta en Makassar, die drie dagen geleden werd stilgelegd, is dientenge volge nog niet hervat. Tsjecho-Slowakije: Bases geleide projectielen. Volgens het Weense rechtse blad „Die Presse" hebben Jè Russen vier grote bases in Tsjecho-Slowakije ingericht voor het lanceren van geleide projec tielen voor lange afstand. Deze bases zouden deel uitmaken van een keten van dergelijke bases die in een halve cirkel in de meest westelijk gelegen landen van het Sowjet-blok zou wor den aangelegd. De onderhavige bases zouden in „herbebossingsgebieden" liggen, die onder strenge militaire be waking staan en waaruit de gehele bevolking is verdreven. De vier be trokken zones bevinden zich volgens het blad ten oosten van Karlsbad, ten zuid-westen van Reichenberg, ten noord-oosten van Olmütz en ten zuid westen van Budweis. Zij beslaan sa men een gebied van duizend tot twaalfhonderd vierkante kilometer en omvatten ongeveer 174 stadjes en dorpen. Voor een ton kostbaarheden van diplomaat gestolen Recherche speurt samen met Interpol De gehele Interpol is even ijverig als do Nederlandse recherche in de weer om de dief of dieven van juwe len en geld tot een bedrag van onge veer 100.000 te vangen. Deze grote buit haalde men uit de vila van een Nederlandse diplomaat te Den Haag. Niemand was thuis, toen zij zich door het verbreken van een ruit toegang verschaffen. De ge- hantlschoende indringer (s) hebben, lopende op sokken, het gehele huis doorzocht. Op de eerste etage vond men in de slaapkamer van de diplomaat (mr. H. D.) de sleutel van de brandkast in dienst studeervertrek. Zelfs de vele ordetekenen welke de eigenaar .tij dens zijn veertigjarige carrière ont ving, werden meegenomen. De recherche heeft de indruk* dat de daderfs) enigszins met de situatie in de villa op de hoogte moeten zijn geweest. Sporen van vingerafdruk ken, zolen of hakken ziin niet gevon den. De recherche wil zich voors hands niet uitlaten over de vraag of andere stille getuigen wel aanwezig waren en of men reeds in een be paalde richting zoekt. Aangezien In terpol onverwijld is ingeschakeld wordt de indruk gewekt, dat men meent, dat de buit wel eens snel naar het buitenland zou kunnen worden gebracht. De huishoudster van de gedupeer de, doch verzekerde eigenaar heeft bij hagr thuiskomst gestommel ge hoord. Rode Kruis ontving meer dan 5 min. voor Hongaren Girorekening 777 van het Neder landse Rode Kruis ten behoeve van de Hongaren heeft op 16 april de 5 miljoen overschreden. De stand is nu f 5.004,813,53. In de afgelopen week zond de Intendance van het Rode Kruis naar de vluchtelingenkampen in Oostenrijk 9 wagons uien met een totale inhoud van 112% ton, alsmede 80 complete gereedschapskisten voor timmerlieden. De laatste zending was een geschenk van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis. DE KERK AAN HET WERK In wika-opleiding houdt men beide benen op de grond „KERK EN WERELD DE HORST", achter dit eenvoudige bord je, ergens aan een boom in de statige laan buiten Driebergen, klopt het hart van de Ned. Herv. Kerk als op weinige andere plaatsen. Daar wordt de vernieuwing zichtbaar, die zich sedert de oorlog in de Her vormde Kerk voltrekt. Daar schieten nieuwe activiteiten op in een tempo, dat de oude gebouwen het haast niet meer kannen bijhonden en dat het vele hervormde hoofden soms ook wel doet duizelen. Daar wordt de grote gedachte, die dr. J. Eijkman in de oorlog opvatte en waarvoor hij tot zijn dood in 1945 onophoudelijk gezwoegd heeft, de gedachte van de ontmoeting tussen de kerk en de wereld, in al haar facetten tot rijke werkelijkheid. Het centrum „Kerk en Wereld" in Driebergen omvat het gebouw „De Horst" met daarachter het Eijkmanhuis, genoemd naar dr. Eijkman, en daartussen enkele ba rakken, een nood-schoolgebouw en „De Boerderij". Op het terrein, dat 26 hectare beslaat, liggen verder sportvelden, een tennisbaan en een Ontroerend Hongaars dankbetoon Dit is één van de vele enveloppen uit Honga rije, gericht aan „De bevolking van Zeeland. Westwal 15, Goes". De briefschrijver is een 65- jarige zieke man. die de Zeeuwse bevolking hartelijk dankt voor 'n ontvangen pakket. Me vrouw P. Steenpoorte- Keller. die aan de Westwal in Goes woont en de Zeeuwse pakket- tenactie leidt, ontvangt dagelijks talloze brie ven als reactie op de geschenkpakketten. „Wij zullen nimmer vergeten, wat U voor ons, arme Hongaren, deed. Niet alleen de waardevolle inhoud van uw geschenknakketten ls «ns zo welkom, maar uw zorgende liefde en opofferingen voor de lijdende medemens doet ons goed en geeft ons nog hoop op de toe komst voor onze kin deren". Zo luiden de ve le dankbetuigingen. Zo liggen er stapels brie ven. brieven van een voudige mensen, ont roerend, oprecht. EeD moeder schreef: „Het spijt mij, dat ik mijn dank niet voldoende kan neerschrijven, God zegene U allen. Ik was zo blij met uw gaven, ik moest huilen en zag door mijn tranen niet, wat er allemaal in zat. toen ik het uitpakte". Een andere: „Uw ge schenk was een aange name verrassing. Zo'n verrassing heeft ons nog nooit bereikt. De verrassingen waren tot nu toe altijd slecht". Een zieke moeder schreef: „Stuurt U mij medicijnen alstublieft, mijn twee kleine kinde ren hebben een moeder zo nodig. Ik ben sinds twee jaar bedlegerig". Bijna honderd pakket ten van gem. tien kilo zijn thans verzonden, maar nog steeds komen er verzoeken om meer. Vooral de oudere men sen wachten nog op 'n geldelijke of een mate riële ondersteuning. Zij hebben het hard nodig De pensioenen als ze al pensioen genieten zijn namelijk erg laag. Koffie, thee en cacao, kent men alleen van horen zeggen en... uit de Zeeuwse geschenk pakketten! gymnastiekzaal. In „De Horst" is de „School voor Maatschappelijk Werk" gevestigd, die is „ingekap seld" in de opleiding van de wika's (werkers in kerkelijke arbeid). In het Eijkmanhuis, een zeer modern en geriefelijk conferentiegebouw, is het seminarium van de Ned. Herv. Kerk ondergebracht, worden con ferenties gehouden voor verschil lende beroepsgroepen en wordt een groot deel van het steeds toene mende „Open Deur"-werk gepland. Ook „De Boerderij" wordt voor conferenties gebruikt. Al dit werk van „Kerk en Wereld" moet voor een belangrijk deel be taald worden uit de opbrengst van de paascollecte, die met Pasen in de Hervormde Kerk wordt gehouden. In deze paascollecte zullen de gemeen ten kunnen tonen, of ze de tekenen van vernieuwing, die niet alleen de Hervormde Kerk. maar het hele volk aangaat, mee willen dragen en ze zelf beleven. Het opleidingscentrum „De Horst" (s school èn werkplaats van „Kerk en Wereld". Het wil gestalte geven aan de dienst der kerk op alle terreinen, waar het menszijn bedreigd of be schadigd wordt, door de krachten voor deze dienst op te leiden en ook in hun werk te begeleiden. Opgeleid worden jonge mannen en vrouwen o.a. tot sociaal-cultureel vormingslei der, jeugdwerkleider, personeelsfunc tionaris, maatschappelijk werker en evangelist. Toenemende vraag Op het ogenblik zijn ruim honderd wika's in dienst van de kerk. bedrij ven en stichtingen in allerlei functies. Er komt steeds meer vraag naar wi ka's met name in de industrie voor het werk onder de bedrijfsjeugd, per soneelswerk en vakverenigingswerk. Daarnaast stijgt de vraag in allerlei vormen van maatschappelijk werk: gezinszorg, kinderbescherming, re classering en gemeentelijke diensten van Sociale Zaken. De aanmelding van meisjes is op 't ogenblik voldoende. Er bestaat ech ter een stijgende behoefte aan jon ge mannen voor het wika-werk. Geen eiland Hoe leven en werken de toekom stige wika's op „De Horst" in Driebergen Vooropgesteld moet worden, dat „De Horst" niet een „school voor werkheiligen" is of een stichtelijke broeikas, waar overdreven geestelijkheid en vroomheid worden gekweekt. In „De Horst" heerst een geest van gezond realisme. Men tracht de leerlingen wel een geestelijk fun dament te geven, maar men drukt ze ook met de neus op de harde werkelijkheid van de wereld, waarin ze straks him vaak niet gemakkelijke taak moeten ver richten. Er is plaats voor ernst en voor uitgelatenheid, voor medita tie en dans, voor kerkmuziek en jazz. De leerlingen beleven er vreugde en kameraadschap maar ook teleurstellingen en tegensla gen. Er wordt doelbewust naar ge streefd, van „De Horst" niet een theoretisch-wetenschappelijk ei landje te maken, maar een school, die op de praktijk van de christe lijke dienst in en aan de wereld is gericht. Elke leerling kan een mentor kie zen, een lid van de staf, met wie hij persoonlijk gesprekken kan voeren Ook is er een leerlingenraad, die het contact onderhoudt met de leiding. De opleiding op „De Horst" ge schiedt in internaat-verband. Dit be tekent niet dat men zich in een soort klooster bevindt. Buiten de lessen kan men gaan waar men wil. Om de drie weken is er een z.g. vrij week end; er zijn dan 's maandagsmorgen» geen lessen, zodat men dan het ge schiktst naar huls kan als men veraf woont. Bonte gemeenschap Op „De Horst" zitten jongen» en meisjes uit geheel verschillend mi lieu: uit dokters- en boerengezinnen, een zoon van een kolonel en een van een portier, uit de grote stad en van het platteland. Er zijn niet alleen hervormden maar ook doopsgezin den, luthersen en gereformeerden. Er zijn niet alleen midden-orthodoxen, maar ook vrijzinnigen en gerefor meerde bonders In het internaat groeit uit deze bonte verscheidenheid een gemeen schap. Die gemeenschap houdt niet op als de wika's de wereld in gaan Als de wika's met steun van het plaatsingsteam van „Kerk en We reld" een geschikte taak hebben ge vonden. blijft de band met „Kerk en Wereld" bestaan. „Kerk en Wereld" wil de wika's in hun werk begeleiden en hen met raad en daad bijstaan. De wika's ontmoeten elkaar ook la ter nog in werkgroepen. Ook is er een wika-raad en een wika-orgaan. „Over en Weer". Zij houden ook contact met „Kerk en Wereld". Zo groeit er in deze jonge wika-gemeenschap iets van de ordegeest, een broederschap van hen, die in en door hun werk in de wereld getuigen willen van hun christenzijn. Werkelijk, er gebeurt daar iets in Driebergen! Als alle hervormden eens wisten hoe veel en hoe goed. wat zouden zij bereid zijn nog meer te steunen! Awwvwvwvwwvwyvwvs S „De Horst" in Driebergen, C waar de wika-opleiding van J c „Kerk en Wereld" met de S y School voor Maatschappelijk S Werk", voor een deel is on- y dergebracht. 0 Het Amerikaanse hoofdkwartier van het leger maakte dezer dagen bekend dat men in het Pentagon een radiozen der zal installeren die m staat zal zijn overal ter wereld te worden opgevangen. ..Het grote apparaat zal bijna vijftig keer zo afficlënt zijn ris we'.k commer cieel station dan ook zei de leger voorlichtingsdienst vol trots. De zender zal In stttt zijn om 61 telex berichten tegelijk d<Jr de geven of vier stemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7