Kroesjtsjew tot Westen: ontketen geen opstand in Oost-Duitsland De functie van het kerkgebouw in de toekomst KLAMBuRD j Sowjet-generaals. HONGAARSE VLUCHTELINGEN DIT JAAR ALLEN ONDER DAK SATERDAG 20 APRIL 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 „WIJ ZIJN GEEN HEILIGEN" Tito kritiseert Russen opnieuw De Russische partijleider Kroesjtsjew heeft op een receptie ln de Poolse ambassade te Moskou de westelijke wereld gewaarschuwd dat zij gevoelig zal worden gecorrigeerd „indien zij tracht ln Oost-Duitsland een revolte te ontketenen". Zich wendend tot de ambassadeurs der westelijke landen, die In de Poolse ambassade aanwezig waren, zeide hy Wy laten niet met ons sollen. Pro beer niet ons op de proef te stellen zoals U ln Hongarye hebt. gedaan. U denkt er over om dit niet alleen in Hongarije, maar bijvoorbeeld ook ln Oost- Duitsland te doen. Weest U voorzichtig want wy zijn geen heiligen. Indien noodzakelijk kunnen wij U op de vingers tikken. De receptie werd gegeven ter gelegenheid van het bezoek van de Poolse premier Cyranklewicz, die van een reis door een aantal Aziatische landen terugkeerde. Zich wendend naar de Poolse premier deed de Russische partijleider een be roep op Polen en de andere socialisti sche landen hun verdedigings-capaci- teit te versterken. „De Oder-Neisse is zowel uw als onze grens. Wanneer ie mand deze grens overschrijdt zullen wy dit niet alleen als een aanval op Polen, maar ook als een aanval op de Sowjet-Unie beschouwen. Naar aanleiding van de verklaring van Cyranklewicz over „de onverbre kelijke vriendschapsbanden in het so cialistische kamp" zeide Kroesjtsjew: 4,Mrjn collega's en ik zijn het met elk woord, elke komma, elk punt van de ze redevoering eens. Wij hebben er nimmer aangetwijfeld dat Polen een socialistisch land is, met de Sowjet- Unie verenigd. Wij zullen onze vriend schap versterken". „Vorig jaar hadden wy enige moei lijkheden, evenals in het verleden toen wij vele malen oorlog hebben gevoerd en onze troepen als overwinnaars Warschau binnentrokken Bij deze passage viel de Poolse pre mier hem in de rede en zeide: „Poolse troepen zyn ook Moskou binnenge trokken". Dreigement van Tito President Tito van Joego-Slavië heeft Rusland gisteren gewaarschuwd dat Joego-Slavië misschien „zekere stappen" zou nemen, indien de door de Sowjets geïnspireerde pogingen de betrekkingen tussen de minderheden in Joegó-Slavië en de rest van het volk te vergiftigen, voortduren. Tito vertelde niet aan welke stappen hij dacht. In een i edevoering op het congres van de Joego-Slavische socialistische alliantie verklaarde Tito voorts, dat de Russische leiders Kroesjtsjew en Publiek krijgt koffie bij raadsvergaderingen in Delft s Het gemeentebestuur van Delft wil de belangstelling van m de ingezetenen voor zaken, het H gemeentelijk beleid betreffende ez stimuleren. Daartoe heeft het f| besloten bij wijze van proef, het publiek dat op de tribune de raadsvergaderingen volgt, gra- tis koffie te serveren. Het voor en tegen is nauwgezet tegen- over elkaar afgewogen. Een risico is, dat sommigen de tri- ze bune als een café met gratis consumptie zullen gaan be- schouwen, doch dit risico wil men nemen. -z Voorts krijgen de belangstel- lenden een verkorte raadsagen- da (met zo nodig een korte toe- lichting) en een plattegrond, waarop de namen van de voor zitter, de wethouders en de an dere leden van de raad vermeld staan. Boelganin ongeduldig en ongepast je gens Joego-Slavië gehandeld hebben, dat Stalinistische tendenzen nog steeds een overwegende rol spelen in de buitenlandse politiek van Rusland, en dat Russische leiders vandaag dit en morgen dat zeggen. Inmiddels heeft Tito in een andere toespraak gezegd, dat zekere artike len ln de Joego-Slavische pers de re gering in moeiiykheden hebben ge bracht met andere landen. Het kan niet worden toegestaan, dat „individuele krantenmensen" zich beschouwen als boven alles staande en dat zy vinden, dat zij een publieke opinie moeten scheppen en daarbij de politiek, die door het volk is goedge keurd, vernietigen, aldus de Zuid-Sla vische president. Waarnemers te Belgrado spraken in dit verband als hun verwachting uit, dat de staatscontrole op de Joego- Slavische pers, die veel meer vrijheid heeft dan de pers in andere commu nistische landen, versterkt zal wor den. Gymnastiek voor H Een verslaggever vroeg tij- H dens de gisteren op de Poolse ambassade te Moskou gehou- M den receptie aan maarschalk Zjoekow, Russisch minister van defensie, in hoeverre gevolg z- werd gegeven aan diens bevel dat alle maarschalken, gene is raals en admiraals dagelijks deelnemen aan lichamelijke oe- feningen. Zjoekow zeide dat zijn bevel volledig werd opgevolgd en voegde daar aan toe „ik ben geen lijntrekker. We oefenen H altijd in een groep, die geheel onder dokterscontrole staat, vier tot vijf kwartier elke mor- 1 gen". Zjoekow is de afgelopen maan- zë den duidelijk magerder gewor- s den. Hij ziet er beter uit dan ooit sinds het einde van de oor- lliillllllllll|[||||||illllllllllllll!i:ili!lll!lllllllllll!lilllllllllllllllllllll[lllll!llllll Diergaarde Blijdorp kreeg okapi-echtpaar Diergaarde Blijdorp te Rotterdam is in het bezit gekomen van een echt paar okapi's, dat woensdagavond is gearriveerd. De dieren zijn afkomstig uit de Belgische Congo en een van hen, is een geschenk van de Belgische regering. Diergaarde Blijdorp meent, dat dit het eerste echtpaar is waar over een Nederlandse dierentuin ooit heeft beschikt. DR. HAVEMAN: Ook in Joego-Slavië wordt probleem aangepakt De verwachting mag worden uit gesproken, dat het Hongaarse vluch telingenprobleem nog dit jaar tot een oplossing zal kunnen worden ge bracht. Van de 172.000 Hongaren, die naar Oostenrijk zyn gevlucht zullen er aan 't einde van het jaar nog 4 tot 5000 in Oostenrijk overgebleven zijn. Dit zyn mensen, die er om bijzondere redenen de voorkeur aan geven, zich blijvend in Oostenrijk te vestigen. Voor de 26.000 Hongaren die naar Joego-Slavië zyn gevlucht is juist de zer dagen de mogelijkheid geschapen te vertrekken naar de landen waar zij zich blijvend kunnen vestigen. Ook daar zal het probleem dan zijn opge lost. Deze mededelingen heeft de com missaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, gisteravond gedaan in een regeringsuitzending van de radio. „Niet alleen in Nederland, doch over de gehele wereld hebben de on gehoorde gebeurtenissen in Hongarije vele spontane reacties, hulpacties en steunverleningen op grote schaal op- geroepen. Men kan bepaald zeggen, dat de hele vrije westelijke wereld i door de gebeurtenissen in Hongarije 1 tot op de ziel geschokt is en in be weging gekomen. De een kan meer bijdragen dan de ander, doch geen land Iaat verstek gaan. Dit is een bij zonder gelukkig verschijnsel. Het is immers de absolute voorwaarde om tot een spoedige oplossing te komen van het vraagstuk waarvoor de vlucht uit Hongarije de Westelijke landen gesteld heeft", zo verklaarde mr. ir. Haveman. Mr. ir. Haveman gaf een over zicht van de aantallen vluchte lingen in Oostenrijk en Joego- Slavië. Van de 172.000 vluchte lingen ln Oostenrijk zullen eind juni 6000 naar Hongarije zijn te ruggekeerd. Van de overigen zul len 140.000 een blijvend onderdak hebben gevonden hetzij in an dere Europese landen dan Oos tenrijk hetzij in overzeese landen. Ongeveer 68.000 Hongaren zullen Koningin Dina weet niets van echtscheidingsplan. Koningin Dina van Jordanië ver klaarde vrijdag dat zy niets wist van de berichten, dat haar gemaal koning Hoessein voornemens zou zyn zich van haar te doen scheiden. Zij voegde er aan toe, dat zij op het ogenblik geen plannen heeft om naar Amman terug te keren. Dina vertrok in september vorige J'aar naar Caïro om bij haar ouders iaar intrek te nemen. Hoessein be- zicht haar bij gelegenheid van twee conferenties van Arabische staats hoofden. die in Caïro werden gehou den. Nadat Hoessein Dina in december had bezocht kondigde het hoofd van het koninklijk kabinet aan, dat de ko- ningin spoedig naar Amman zou te- rugkeren. Maar dat gebeurde niet. Hoessein bezocht haar in februari op nieuw, maar daarna werd geen mede deling gedaan over een eventuele te rugkomst van de koningin naar Am man. BELEEFD. MENEER. In Southamp ton heeft de rechter Kyriacos Miltia- dou honderd gulden boete opgelegd, omdat deze als kelner een etensgast had neergeslagen en geschopt, die hem geen fooi gaf. BETERE BAAN. In Chicago kwam de heer Green, burgemeester van het Amerikaanse plaatsje Dalton aan. Hrj vertelde, dat hij maar in een pa pierfabriek in Chicago zou gaan wer- ln het nieuwe kabinet, dat ken omdat hij „onpasselijk werd van India na de pasgehouden alme de kleinsteedse politiek". i viene verkiezingen is gevormd, f.I wordt de functie van minister- ö^HADELIJK. In de Australische president opnieuw vervuld rf Brisbane werd Edward Ebzery door Pandit Jawaharlal Neh- voor de 871ste maal schuldig bevon- ff roe. De foto laat zien hoe Neli- aen aan openbare dronkenschap. Toe rechtste New Delhi na Maar hij werd niet gestraft, toen bij - kon vertellen, dat hij drie maanden i alcoholvrije dranken gedronken I nad en wat whiskey nodig gehad had I om zijn maag die wat van streek ge- raakt was tot rust te brengen. dan in landen overzee zyn en 72.000 zullen een blijvend onder dak in Europese landen hebben gevonden. In het vervolg van zijn toespraak stond mr. ir. Haveman stil bij de toe stand van de Hongaren in Joego-Sla vië. „Het probleem van de Hongaarse vluchtelingen in Joego-Slavië, of schoon hun aantal veel kleiner is dan dat naar Oostenrijk vluchtte, was aanvankelijk moeilijk. De minder di recte contacten met de regering van Joego-Slavië en ook de positie welke dit land in Europa en in de wereld in neemt is er oorzaak van, dat de hulp actie aanvankelijk niet in dezelfde mate op Joego-Slavië werd gericht." „Verheugend is het, dat e? thans overeenstemming is bereikt met de Joego-Slavische regering over plaat sing van een operationeel team van de intergouvernementele commissie voor Europese migratie in Belgrado en dat de raad van de internationale migratiecommissie vorige week be sloten heeft haar goedkeuring aan deze overeenkomst te hechten. Hier door is mogelijk gemaakt, dat thans op korte termijn ook de Hongaarse vluchtelingen in Joego-Slavië naar landen zullen kunnen vertrekken waar zij zich blijvend kunnen vesti gen." „Dit betekent, dat de gezamenlijke krachtinspanning van de Westelijke landen in ruim een jaar tijd de nood toestand, welke ontstaan was door de massale vlucht uit Hongarije, het hoofd heeft geboden. Met de hoge commissaris voor de vluchtelingen hoop ik dat de harten, die zo warm kloppen voor de Hongaarse vluchte lingen, niet zullen afkoelen. Er zyn in Europa nog tienduizenden vluchtelin gen die ergens ter wereld een blijvend onderdak moeten vinden. Prinses Beatrix naar Nederlandse Antillen? De minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, kwam vrijdagmorgen op Schiphol terug na zijn reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. De minister verklaarde, dat niet van gedachten is gewisseld over de econo mische betrekkingen tussen Surina me en de Antillen onderling. Wei is uitvoerig gesproken over de economi sche steun en de medewerking, welke Nederland kan verlenen aan Surina me en de Antillen brj de verdere op bouw van beide gebieden. In Surina me werd mr. Helders getroffen door de arbeid van het planbureau, dat de diverse activiteiten uitstekend voor bereidt. De leningen, die de Neder landse Antillen willen plaatsen, zijn volgens minister Helders economisch volkomen verantwoord. Tijdens zijn bezoek aan Aruba werd de minister medegedeeld, dat het be sluit zou zijn gevallen als zou prinses Beatrix op korte termijn naar de An tillen komen. Op Arabu heeft mr. Hel ders toen medegedeeld, dat hem van een zodanig besluit niets bekend was. Maar gezien de grote belangstelling, welke men op de Antillen voor de komst van Prinses Beatrix heeft, zal de minister zeker dit denkbeeld zc veel mogelijk steunen. Haags gezin aan de dood ontsnapt Een Haags gezin, een echtpaar met twee kinderen, is ternauwernood aan de dood door gasvergiftiging ont snapt. Reeds donderdagavond gevoel den alle gezinsleden in hun woning aan de Hoefkade zich wat katterig en misselijk. Zij meenden een gaslucht te ruiken, doch konden nergens in huis een lek of een open kraan vinden. Vrij dagmorgen is een himner hoogst on wel wakker geworden, slaagde er des ondanks in de voordeur te vinden en zakte in elkaar. Omwonenden waar schuwden de politie, die het gehele gezin naar het ziekenhuis Zuidwal liet brengen. Ouders en kinderen zijn thans buiten levensgevaar. Werklieden van het gasbedrijf gin gen met man en macht aan de slag om het gaslek te zoeken. Het bevond zich vermoedelijk in de toeleiding naar de woning. Voor deze woning was donderdag een nieuw gasputje geplaatst. Staten van Suriname worden niet ontbonden In antwoord op een door de opposi tiepartijen in de Surinaamse staten ingediende petitie, waarin ontbinding van de staten en liet uitschrijven van verkiezingen werd verzocht, hebben gouverneur Van Tilburg en de Suri naamse regering medegedeeld dat zij tot het doen van eön dergelijke stap geen aanleiding kunnen vinden. (De oppositiepartijen in Suriname, de verenigde Hindoestaanse partij en de nationale partij Suriname, die in de Surinaamse staten 8 van de 21 ze tels bezitten, hebben, in samenwer king met een van de progressieve Su rinaamse volksparty afgescheiden groepering, sedert enige maanden aangedrongen op ontbinding der sta ten, omdat de samenstelling van dit college niet meer in overeenstemming zou zijn met de wil van het volk. Ver keer se ra men, Talloze ma- jES Jen is onder dit kopje een kort bericht in dc krant verschc- §j ven. Hierin stond dan vermeld wie de geslaagden waren en wie het examen afnam. Uit eee het bericht bleek echter zei- ff H den, met hoeveel inspanning §1 en ernst de examinandi zich van hun taak kweten. Boven- f§ staande opname komt uit Tho- Ier., waar postcommandant e Westdorp tijdens het examen een toelichting geeft op enkele s gestélde vragen. Duidelijk ziet men hier hoezeer, de kandi- daten zich met toewijding over hun werk buigen en daar blijkt m icel uit, dat het heel wat in- spanning kost, voor men het begeerde getuigschrift in m M handen heeft iRinnninnniiiiiniiiiiiiniiiuiiinn iiiiiiiiiiiiiiiiiunniiiiiiiiii! Jongetje verdronken in sluiskolk Merwedekanaal Publiek stond agent niet toe te water te gaan Vrijdagochtend is een negenjarig jongetje, Dikkie van der Lee uit de Makassarstraat te Utrecht, brj een poging zyn bal uit de sluiskolk van het Merwedekanaal te halen, te wa ter geraakt en verdronken. Hij was op een meerpaal geklom men en viel er af. Hij lag al enige minuten in de sluiskolk, waar juist werd geschut, toen een agent van po litie in het water wilde springen. Hij werd in zyn voornemen met ge weld door het publiek verhinderd. De waterpolitie heeft het lijkje aan wal gebracht. Het publiek hield de agent tegen omdat het tijdens het schutten in de sluizen levensgevaarlijk zou zijn te water te gaan, door het kolkende water en de zuiging. Huiseigenaren contra blokkering huurverhoging De Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren, die dezer dagen een vergadering van afgevaardigden heeft gehouden te Utrecht, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een mo tie over het voornemen een deel van de komende huurverhoging te blok keren. De afgevaardigden zijn van oordeel, dat het daartoe strekkende wetsontwerp op niet steekhoudende motieven en derhalve willekeurig ingrijpt in het eigendomsrecht, dat in de wortel wordt aangetast en daar mede tevens de grondslag van ons huidig maatschappelijk bestel onder mijnt. Zij constateren dat aldus een politie ke minderheid, welke van haar stre ven naar een maatschappelijke om vorming nimmer een geheim maakte en daarvan zeer onlangs opnieuw en bij herhaling getuigde, naar wil dreigt op te leggen aan een meerderheid van de bevolking die daarvan, gezien haar maatschappelijke- en ethische instelling niet kan zijn gediend. Voorts wordt geprotesteerd tegen de voortzetting van een huurbeleid, hetwelk zowel in strijd is met bedrijfs economisch gezonde normen, als met de rechtvaardigheid. Het Wereldgebeuren Bloemen en distel Aartsbisschop Makarios van Cy prus viert het paasfeest ln Grie kenland. HIJ bevindt zich daar tussen gelijkgezinden: ongetwijfeld zit hij er temidden van andere gces- telijkcn der Grieks-Orthodoxe Kerk. I En behalve In godsdienstig opzicht, zal hij er ook, wat dc politiek betreft, j onder vrienden zijn. De politiek is in het leven van deze aartsbisschop een belangrijke factor. De Grieks spre- kende bewoners van Cyprus beschou- wen hem ook in wereldlijk opzicht als hun leider. Het was In de hoe- danigheid van politiek aanvoerder dat hij in 1950 een volksstemming organiseerde over het vraagstuk van de cnosis, de door hein nagestreefde vereniging van de huidige Britse kroonkolonie Cypr us met Grieken land, Vijfennegentig procent van dn deelnemers aan dit plebisciet stem de vóór enosis. Nadien heeft dc aarts bisschop op allerlei manier het zelf- beschikkings streven van dc Grlekso Cyprioten geleid en aangemoedigd. De Engelsen, die met tussenvoorstel len kwamen, kregen bij hem geen voet aan de grond. Vorig jaar depor teerden zij hem naar de Seychellen, maar onlangs werd hij vrijgelaten. Hij mocht overal heen gaan, behalve naar Cyprus. Vanzelfsprekend trok hij toen naar Athene, de stad waar hij indertijd theologie studeerde, woensdag j.L is hij daar aangeko men. Een regen van bloemen daalde ln de straten op zijn auto neer. Tal rijke toeschouwers doorbraken de af zetting der politie en kusten Maka rios' zwarte kleed. Maar niet iedereen was zo enthou siast als do Atheners, Een man die op bezoekers dc indruk maakt, een succesvolle, hardwerken de zakenman te zijn, en die boven dien een meester is ln het maken van sarcastische opmerkingen, was door dit alles in zijn wiek geschoten: Ad- nam Menderes. In een radiorede heeft deze premier van Turkije donderdag avond tussen de bloemen een distel gestoken. Hij sprak zijn leedwezen erover uit, dat de Britse regering heeft gemeend, aartsbisschop Maka rios in vrijheid te moeten stellen. Bo vendien, zo zei hij, heb ik mij erover verbaasd dat de Griekse regering deelnam aan de betogingen ter gelo- fenheid van Makarios' aankomst in thene. Makarios, zo Het hij zich ontvallen, is een berucht terrorist... Turkije's eerste minister is ln de kwestie-Cyprus ten zeerste geïnte resseerd; een vijfde deel van het aan tal inwoners bestaat immers uit Tur ken. Zouden de Engelsen te zijner tijd willen toegeven aan de eisen van de Griekse Cyprioten, dan zouden zij eerst met de Turkse regering tot een akkoord moeten komen over het lot van die Turken op het eiland. De ge dachten zijn al uitgegaan naar split sing van Cyprus in een Turks en een Grieks deel, een oplossing waarvoor de Turken misschien wel te porren zouden zijn. Maar Makarios heeft al te kennen gegeven, dat hij voor zo'n verdeling niets voelt. Zo sleept de kwestie-Cyprus zich voort. Nu en dan krijgt het pro bleem even een onstuimig ka rakter. zoals op dit ogenblik, nu Ma karios' reis naar Griekenland aanlei ding is geworden tot nieuwe spannin gen tussen de Navo-bondgenotcn Engeland, Turkije en Griekenland. Het zou ook aan dit bondgenootschap ten goede komen, wanneer spoedig 'n bevredigende oplossing gevonden werd. Verdere ballingschap van aartsbisschop Makarios zou zo'n op lossing echter eerder vertragen dan bevorderen. Terecht beschouwen de Britten Makarios thans als een derge nen. met wie over Cyprus' toekomst onderhandelingen kunnen worden ge voerd. De Turk Menderes vergist zich wanneer hij meent dat breide ling baten kan. Er is niets op tegen, dat Makarios nu bij zijn vrienden in Athene het paasfeest viert. STEMMEN UIT DE KERKEN Ook voor de dorpen een probleem Met die kerk van de toekomst, bedoelen we vandaag alleen maar het kerkgebouw. Daarover wordt tegenwoordig wel liet een en ander gezegd en geschreven. Vroeger was de. kerk het grote representatieve gebouw, dat ver boven de huizen uitstak, zoals dat bijv. nu nog met de Maria Magdalena Kerk in Goes het geval is. Een prachtig gezicht, vooral als je haar bekijkt van uit. de Poel. Al mag men dan in de tijd na de Reformatie niet meer zulke geweldige kathedralen hebben opgezet, de gedachte bleef dat een kerkge bouw hoger dan de andere gebouwen moest zyn. Bij .het zieu van zulk een hoog-op-rijzende kerk met de huizen daar rondom, kun je denken aan een kloek met haar kiekens. Die gedachte <Jat een kerkgebouw hoger dan de omringende gebouwen moet zijn. heeft men in deze tijd niet kunnen vast hou den. In ren dorp kan het nog. maar hoe hoog zou eeu kerk dan wel moeten zijn te midden van de massale huizenblokken van 5, 6 en nog meer woonla gen, zoals er tegenwoordig worden neergezet hij de uitbreidingen van de grote steden ijn herbenoeming de eed af legde in handen van dc Indiase president Rajendra Prasad. Op die bekende foto van de wolken krabbers in het centrum van New York, zie je ook een kerk. Zij heeft twee torens van respectabele hoogte. Daaraan vast zit een kerkgebouw, dat wel namaak gothiek zal zijn .Op zich zelf is het een kapitale kerk, doch die kerk lijkt dit niermeer temidden van die veel hoger opgaande gebouwen. En evenzo zit men met de vraag naar het kerkgebouw in de nieuwe wijken van onze zich steeds verder uitbreidende steden. De Hervormde Gemeente Amsterdam heeft op zijn minst acht nieuwe kerkgebouwen met bijbeho rende wijkcentra nodig, wat een be drag vergt van 7 miljoen. En dit is nog maar een minimum van wat er nodig is. Waar haalt men het geld vandaan in een tijd dat de financiën van de kerk het nu niet zo erg goed maken en in geen geval de opgaande lijn van het verhoogde levenspeil vol gen? Er is een Amerikaanse firma, die ook in andere landen reeds werkt, j die er zich op heeft gespecialiseerd om tegen een redelijke en verant- j woorde vergoeding gemeenten ter zij- de te staan bij hunne financiële acties. Zakelijk wordt alles aangepakt en succes schijnt verzekerd. Daar moet ds. Wesseldijk, de secretaris van de Generale Financiële Raad der N.H. Kerk maar eens een tijdje in de leer gaan, opdat hij op dezelfde wijze als de Amerikaanse firma de gemeenten van zijn Kerk kan bijstaan in hun ac tie om het geld bij elkaar te krijgen dat er nodig is om het kerkewerk lo pende te houden en om te komen tot de nodige nieuwbouw. Doch. als men dan na een geslaag de financiële actie komt tot de bouw van een kerk, hoe moet die dan zijn? Dat is een vraag waar over tegenwoordig nog al wat wordt gepiekerd. Op welke wijze zijn de bijeengebrachte gelden het beste besteed? Op het ogenblik :s er in het gemeente-museum te Am sterdam tentoonstelling „De Ark" die juist gaat over het bouwen van nieuwe kerken. Het is te hopen dat deze tentoonstelling, zoals in de bedoeling ligt, ook naar Middel burg zal komen. Deze tentoonstel ling houdt zich helemaal bezig met de problemen van de kerkbouw en alles wat daarmee samenhangt. In de tekeningen ziet men de worste lingen van de architecten met de vraag van de kerk voor de toe komst. Welke functie zal die kerk, met de bijbehorende gebouwen moeten verrichten (Vervolg op pag. 4) ADNAN MENDERES ....sarmst.M Gaswolk op grote hoogte voor korte golven In juli a.s. zal men in de Ameri kaanse staat Nicmv-Mcxico een „Aercbee" raket op 112 km hoogte een gaswolk laten uitstoten, welke naar Amerikaanse geleerden hopen een aanmerkelijke verbetering zal 'ge ven door de ontvangst van televisie en korte golf-radiostations. De wolk. die zwaar geïoniseerd zal zijn, zou een beter terugkaatsende laag voor radiogolven zijn dan de gewone geïos- niseerde lagen op die hoogte. Lucht macht, wetenschapsmensen en radio amateurs werken samen in dit plan. dat „operatie smoke-puff' wordt ge noemd. Radio-amateurs binnen een bereik van 1200 km zullen trachten met elkaar in contact te komen door seinen naar de wolk te zenden, die de ze dan zal terugkaatsen. Naar de mening van één der leidende geleerden, dr. Villard van de Stan- ford-universiteit. zou ook indien de wolk slechts 'n kleine, niet lang duren de maar doeltreffende werking zou blijken te bezitten zij toch van grote waarde voor de verbindingen by mi- Iiteraire operaties op grote schaal kunnen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3