PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Volgende week een Amerikaans schip door het Suezkanaal Buitenlanders stromen ons land binnen Beperking bacon- en melkproduktie op de duur niet te vermijden 200e jaargang - no. 94 D»gWadultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p.'kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummen 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 april 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. M'.nlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») 21 cent p. regel met een minimum van li—„Brieven of adrea bureau v. d. bied" 25 cent meer. Giro no. J59IOO P.Z.C., Middelburg. Bureau»: VUsslngen, Walstr. I i, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 204); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goea, Lange Vorststr. 63, tel 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuren. BrouweriJstr. 2; Zlertkzee: N. Bogerdstraat 24. tel. 25. BEN GOERION VRAAGT OPHELDERING Israëlische paas-invitatie voor leden van V.N.-politiemacht Men venvacht, dat de volgende week voor het eerst na de open stelling van het Suezkanaal, Amerikaanse schepen door het kanaal zullen varen. Een woordvoerder van de „American President Lines" deelde In New York mee dat het schip van de maatschappij „President Jacltson" het eerste, onder Amerikaanse vlag varende schip zal zijn dat sinds de Brits-Franse actie tegen Egypte door het Snez-kanaal zal varen. Het schip, dat van Karatsji op weg is naar de Rode Zee, zal donderdag a.s. gereed zijn het Suezkanaal binnen te varen, aldus de woordvoerder. Hij verklaarde voorts, dat de scheepvaartmaatschap pij alle suggesties van de Amerikaanse regering in acht zal nemen en dus een protest zal indienen by de Egyptische kanaalautoriteit over de betaling van de tolgelden en op bepaalde punten voorbehoud zal maken Uit Engelse regeringsbron is vernomen, dat de „Western Bree ze", die gisteren als „eerste Engel se schip" door het Suezkanaal voer, gecharterd is door de „Far Eastern Enterprise Company", die handel drijft voor communistisch China. (Het schip is op weg naar Rotter dam) De charter-voorwaar den waren te Londen officieel niet be- Angst Achttien Duitse atoomgeleerden hebben geweigerd te werken aan de ontwikkeMng van atoom-, wapens. Dat weigeren is hun goed recht. In het tegenwoordige West- Duitsland kan niemand gedwongen worden tot het verrichten van arbeid, welke hem in enigerlei opzicht be zwaart. Maar die achttien geleerden hebben meer gedaan. Ze hebben him weigering neergelegd in een soort manifest., dat een heftige politieke strijd ontketend heeft in Duitsland. Op de achtergrond van die strijd staat de geweldige angst voor een oorlog met Kernwapens. Wij geloven niet, dat deze West- duitse geleerden er goed aan deden de Duitse politici gelegenheid te ge ven tot spelen van een spel met de angst. Tot nu toe was het spelen met die angst het privilege van de com munisten. Énkele weken geleden nog bedreigden de Russen de West- europese staten door een schrikwek kend beeld op te hangen van de ver woestten, welke in die staten aan gericht zouden worden, wanneer Rus sische atoombommen daar zouden vallen. Voor Nederland kozen de Rus sen het voorbeeld van een atoombom op Soestcrberg. De angst heeft toen het Nederland se publiek niet bijzonder aangegre pen. Men kende de verschrikkingen van de atoomoorlog wel, maar men was en is er van overtuigd, dat tegen Rusland en het communisme de atoomwapens achter de hand gehou den moeten worden. In Duitsland ligt dat anders. Daar keren thans enkele politieke' partijen zich heftig tegen bondskanselier Adenauer er zijn verkiezingen op komst en zij wer- Ëen zich op als kampioenen voor een uitsland zonder atoomwapens. Misschien is het goed er aan te herinneren, dat er tot nog toe in de wereld maar éénmaal ge bruik is gemaakt van atoomwapens en dat dit gebruik in al zijn ver schrikkelijkheid toch zegenrijke ge volgen had. Het maakte een einde aan de Tweede Wereldoorlog. In ons eigen Nederland lopen thans duizenden mensen rond, die waarschijnlijk hun leven te danken hebben aan het ge bruik van kernwapens tegen Japan. Wij doelen hier op de Nederlanders, die in Indonesië en in de omringende landen nog tijdig uit gevangenschap bevrijd konden worden, aleer ze als zovelen van hun lotgenoten erbarmelijk in gevangenschap waren omgekomen. Ook mag gezegd worden, dat zon der dit gebruik van atoombommen zeker nog tienduizenden doden geval len zouden zijn in China, Japan, enz., wanneer de oorlog met de „traditio nele" wapenen tot het bittere einde was voortgezet. Uit dit voorbeeld blijkt hoe ver keerd liet is om zich on het standpunt te stellen, dat het vervaardigen of het bezitten van kernwapens zonder meer verderfelijk zou zijn. Het gaat er slechts om wie deze wapens bezit en voor welk doel ze aangewend mogen worden. Wanneer dat geschiedt zoals in da oorlog tegen Japan om nog gro ter onheilen af te wenden, dan lijkt het doel het middel te rechtvaardigen. En wanneer thans de Westerse mo gendheden de beschikking willen heb ben over kernwapens, omdat zij door dat bezit de Russen intomen, die de wereld met deze wapens bedreigen, dan lijkt het medewerken aan het vervaardigen van die wapens in het Westen vooralsnog een dure plicht. Het besef, dat het Westen deze wa pens bezit, neemt een goed deel weg van de angst, waarop de Russen spe culeren. Daarom is het verkeerd, dat de Duitse atoomgeleerden hun mani fest lieten verschijnen. Zij werken ongewild de Russische speculaties in de hand. Zij maken zich tot het schaap, dat door de wolven wordt ge geten. kend. Maar de autoriteiten hebben gezegd, dat die voorwaarden waar schijnlijk de eigenaars niet in staat stellen, enige invloed uit te oefenen op de vaart van het schip. Premier David Ben Goerion van Israël heeft via zijn ambassadeur in Amerika aan president Eisenhower om opheldering gevraagd over'de re cente verklaringen van het Witte Huis over Suez, de Golf van Akaba en garanties voor de bescherming van Jordanië tegen Israëlische of commu nistische agressie, zo werd in Jeru zalem uit betrouwbare bron verno men. Zegslieden verklaarden, dat In de tot dusver bekend geworden voor stellen die tijdens de onderhandelin- fjen ter oplossing van de Suezkwestie n het geheel geen rekening was ge houden met Israels recht, van de Golf van Akaba gebruik te maken. De Israëlische regering heeft de le den van de politiemacht der Verenig de Naties In Gaza en Sjarni el Sjeik uitgenodigd voor een bezoek aan Is raël ter gelegenheid van het Paas feest. De uitnodiging was gericht tot generaal Burns, de bevelhebber van het politieleger. De spanningen en de onrust in het Midden-Oosten waren er de oorzaak van, dat zich dit jaar minder bede vaartgangers naar het Heilige Land hebben begeven, dan vorige iaren het geval was, toen duizenden christenen de heilige plaatsen in Palestina tij dens de Stille Week en Pasen bezoch ten. Dit jaar waren er nog geen 400 pelgrims, die de Mandelbaumpoort passeerden. De gespannen atmosfeer werd nog verhoogd toen de Jordaanse grens- autoriteiten drie Russische nonnen, die het oude gedeelte van Jeruzalem wilden binnengaan, afwezen. De re den die hiervoor werd opgegeven was dat de nonnen Russische paspoorten hadden. Ook Jordanië heeft nu bij de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen het feit, dat onlangs een Amerikaan se olietanker door de Golf van Aka ba naar de Israëlische havenstad Eilath is gevaren. I Grote steden zijn propvol Op Goede Vrijdag is het aan de Nederlandse grensposten drukker ge weest dan ooit op overeenkomstige dagen vroeger. Vrijdagmorgen om streeks acht uur, begon zich aan de Duitse zijde van de grens bij Elten- Emmerïk een onafzienbare file motor rijwielen, auto's en autobussen te vormen, die 's-middags half drie een lengte van tien kilometer had be reikt en door de beide, controleposten onafgebroken werd voortgestuwd. De douaneautoriteiten hebben medege deeld, dat een dergelijke hoeveelheid motorvoertuigen op éen dag nog nim mer de grens heeft gepasseerd. Volgens een schatting zijn vrijdag 25.000 personen over de grens bij Elten gekomen. Men heeft de indruk dat Elten de drukste grenspost was. Doch de drukte was ook groot in De- Deze foto gemaakt m de M er wede- haven te Rotterdam, toont de brand weer bezig met het S955 ton meten de Duitse schip „Schwabenstein" uit Bremen, dat donderdag in de mist voor de ntonding van de Nieuwe Wa terweg i» aanvaring kwam met het 117S2 ton metende Noorse schip Bjorgholmen daarbij zoals de foto laat zien, aan de bakboordboeg ern stig averij opliep. nekamp, Wernhout, dat de nabm heeft de drukste grenspost van Europa te zijn en tenslotte Nieuwe -Schans. Ook aan de Limburgse posten was de drukte bijzonder groot. De grootste stroom van buitenlan ders heeft zich waarschijnlijk be geven naar de drie grote steden in het westen van het land. Vrijdag avond om 9 uur waren Amsterdam en Rotterdam propvol. Oók de hotels aan de „Bollenkust" en in Delft en Gouda waren vol. Utrecht, Breda, Arnhem en Den Haag kregen eveneens een enorme stroom buitenlanders te verwerken Opmerkelijk is hst feit, dat de stroom van toeristen voornamelijk bestaat uit Duitsers en voorts uit Fransen, Amerikaanse militairen uit Frankrijk en Duitsland en tenslotte uit vele Belgen. Ook uit Engeland Honderdduizend kroppen sla te Venlo doorgedraaid. Aan de Venlosche veiling zijn giste ren 4000 kisten sla inhoudende 100.000 kroppen doorgedraaid, omdat zij de minimum-prijs van 5 cent per krop niet konden halen. Dit was ongeveer een kwart van de totale aanvoer. Allettei ongunstige factoren werkten dit tó de hand, zoals de stopzetting van de uitvoer naar België, de ver hoogde invoerrechten voor de Duitse markt en het feit dat op Goede Vrij dag verscheidene handelaren niet aan wezig waren. Ook 32.000 kilo prei kon de minimumprijs niet halen en werd wc?r afgevoerd. Zeer willig was de handel in asperges waarvan de prijs tot f 4.80 opliep. Doch het aanbod was nog klein. Russische reuzen- atoom-ijsbreker Nog dit jaar zal de nieuwe, door atoomkracht voortgedreven, Russi sche ijsbreker die in Leningrad ge bouwd wordt, zijn eerste reis maken, aldus het Oostduitse blad „Neues Deutschland". zijn veel toeristen naar Nederland gekomen, voornamelijk met als doel de bloembollenvelden. Aan de grenspost Nieuwe-Schans passeerden zeer veel Scandinaviërs, een veel groter aantal dan in vorige jaren. Tegelijk met de eerste toeris-- s ten zijn vrijdag op de kaas- markt te Alkmaar ook weer de in West-Fries kostuum ge- stoken dames verschenen, die aan het toch al schilderachtige tafereel nog een ex.tra-cha.r- s mante noot toevoegden. De foto ff toont de dames, ten gerieve m van de fotograferende toeris- ten in actie by het laden van =1 kaas. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiin Nederlands schip als eerste in Toronto De ..Prins Willem II" van de O-ati jelijn is vrijdag als eerste van over zee komend schip van dit jaar de ha ven van Toronto binnengevaren. Met hulp van twee loodsen en dag en nacht doorvarend door de St.-Lau- renskanalen is kapitein Teunls Aal- dijk erin geslaagd de jaarlijkse race te winnen. In 1954 was hij ook de eer ste. toen met de „Prins Willem n. Hij opende in dat jaar vier grote havens aan de grote meren tussen Canada en de Verenigde Staten, namelijk Toron- tot, Sarnia. Milawukee en Chicago. In de afgelopen acht jaren waren net er in totaal tien. Van de voorzitter van de haven commissie van Toronto, de heer W. H. Bosley, ontving hij gisteren de aktentas, die ieder jaar voor de win nende kapitein beschikbaar wordt ge steld. Sinds deze prijs in 1952 is in gesteld is hij door vier Nederlanders, een Brit en een Noor gewonnen. Z.L.M.-BESTUUR IS VAN MENING: Tenzij er een prijsstijging komt op de buitenlandse markt WANNEER DE PRIJZEN op de buitenlandse markt in de toe komst niet beter komen te liggen, zal een beperking voor het voort brengen van bepaalde produlcten als bacon en melk niet te voorkomen zijn, zo oordeelde het dagelijks bestuur van de Z.L.M. in zijn jongste vergadering, waarin o.m. ook de kwestie van de monopolieheffingen op degeïmporteerde voedergranen weer ter sprake kwam. Zoals bekend, heeft het bestuur van Landbouwschap besloten aan de mi nister te adviseren om de monopolie heffingen op de geïmporteerde voe dergranen te handhaven op basis van f 22.50 voor gerst. De aanvulling tot de kostprijs, die voor 1957 f 26 per 100 kg bedraagt, zal dan moeten ge schieden door middel van toeslagen. Hierbij heeft dus het standpunt van de veehouderij in het bestuur van het Landbouwschap de overhand gekre- 4.376.000 ha. wintertarwe en 200 250.000 ha. zomertarwe ingezaaid. De verbouwde oppervlakte gerst en ha ver bedraagt resp. 368.000 ha en 485.000 ha. De oppervlakte gerst is 35.000 ha minder tlan vorig jaar. Bij een goede oogst moet echter ook van dit produkt een overschot worden verwacht. Daar Engeland met de Dominïens een overeenkomst heeft, waarbij uit gen. Deze streeft namelijk in verband I ^eze gebieden tegen zeer lage invoer- met de prijzen van haar eindproduk- ten en in verband met de exportposi tie, naar een zo laag mogelijke voe dergraanprijs. Mede omdat de resti tutie-regeling niet rond loopt. Welk standpunt de minister bij de defini tieve regeling zal innemen is nog niet bekend, maar wel mag worden aan genomen, dat het de vraag is, of voor ae toeslag geld beschikbaar is. Dit zou bij de te nemen beslissing een rol kunnen spelen. De mogelijkheid be staat dat een tussenoplossing gevon- de wordt, waarbij d# basis op de kost prijs van vorig jaar. n.l. f 24 per 100 kg. gel andhaafd blijft. Frankriik verwacht een goede tar weoogst, aaar als gevolg van de zeer zachte winter, geen schade aan de wintertarwe ontstond. Er werden rechten landbouwprodukten worden ingevoerd, leek het in eerste instan tie bij het instellen-van een vrijhan- delsgebied voor Engeland niet moge lijk. daar ook de landbouwprodukten in te betrekken. De secretaris-gene raal van de Organisatie voor Euro pese Samenwerking heeft echter me degedeeld, dat waarschijnlijk hier toch nog een tussenoplossing voor ge vonden kan- worden. De termijn om aardappelen voor verwerking door de aardappelmeelfa brieken aan te bieden, is per 10 april j.l. geëindigd. Dit was noodzakelijk in verband met het opstellen van een verwerkingsprogramma voor de ver schillende fabrieken. Thans zullen de aardappelen tot 25 april a.s. aan het (Vervolg op pag. 2) Vrij gunstig weer rtet Pasen. (Van onze weerkundige medewerker) Met een naar noordelijke rich ting draaiende wind werd vrij dag koele lucht aangevoerd, waarin wel meer zonneschijn voorkwam, maar de tempera tuur kwam met hoger dan 12 k 13 graden Celsius. De wind draait vandaag weer naar zuid west tot zuid onder invloed van een zwakke storing, die over de Britse eilanden naar de Noordzee trekt Deze storing zal de bewolking weer doen toenemen maar regen van be tekenis verwachten wij er niet van. Verder boven de oceaan be vindt zich nog een depressie, maar de luchtdruk blijft bo ven Oost- en Zu;d-Europa hoog met als gevolg dat de oceaan- depressies op vrij grote af- stand van ons land blijven. De ff regenkansen blijven hierdoor H klein en de temperatuur zal geen grote veranderingen on- dergaan. De laatste vier jaren H zijn de paasdagen belangrijk te koud gebleven maar dit jaar zal de temperatuur in de ff middag tussen 13 en 15 graden Celsius normaal blijven. Er H zijn zonnige periode» te. ver- wachten, de regenkansen blij- s ven klein, zodat wij de paas- dagen met goede hoop tegemoet H kunnen zien. iluiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiininiiiiiiiiiiD Vulkaan Etna staakte lava activiteit De vulkaan Etna op Sicilië heeft haar activiteiten geslaakt en de in woners der kleine dorpen op haar hellingen trokken naar de kerken om dankgebeden te zeggen. KORTE PREDIKATIE Lukas 2$ vs. 3 ia. Dat wa t hier tussen de vele -grote en vette letters van de krant met staat, is toch het cnig-werkelijk- kleine onopvallende letters boven belangrijke wat er in staat. Dat is geen bewering uit enige menselijke pretentie, maar deze uit zonderlijke betekenis ontleent het hieraandat het is het Grote Nieuws van wat God voor deze wereld, de zelfde wereld die via deze kolommen binnen onze aandacht komt, gedaan heeft. Dit is daarom, tussen al het nieuws, het bericht van het enig-werkelijk nieuwe. Het is dit: dat in het graf van Jezus de macht van de grote Vijand van ons mensen gebroken is. Het is het archimedisch punt, van waar de goddelijke omwenteling der dingen voltrokken icordt en tenge volge waarvan alle dingen zich een maal zullen invoegen in de schone harmonie van Gods herstelde, uer- loste schepping. Dit is een van de facetten van de schone edelsteen, die de Kerk op het paasfeest omhoog houdt. Het is een boodschap, die een waarlijk bevrij dende visie geeft op het wereldge beuren en op het mensenleven. Als dit tenminste toch geen illusie is, slechts geboren uit suggestie of uit overspannen menselijke fanta sie. Inderdaad! Maar nu berusten alle berichten van Jezus' opstanding juist op getuigenissen van mensen, die dit allerminst verwacht en zelfs niet ge hoopt hadden en die (ft daarom over verwonderd en verrukt waren. En daarom, gegronde reden om 't niet te geloven is er niet. Is er daartegenover ook aanlei ding om het te geloven en om dit ongelooflijke als enige uitweg te aanvaardenf Laten we nuchter zijn! Wat biedt de wereld aan vooruitzichten, aan beloften voor de toekomst, wat hier boven uitgaatf Wat, dat werkelijk moed en hoop geeft f Paulus had wel gelijk, toen hij zei, dat we er zonder de opstanding van Christus allerel lendigst aan toe zijn. Dan was er geen uitzicht. Maar nü zegt hij dan Chris tus is opgewektAls eersteDat wil dus zeggen: het was een begin, dat daarom een belofte inhoudt, dat alle duistere machten, die in de wereld hun onbarmhartig spel spelen, een maal zullen worden weggevaagd. Pasen zegt: Hy is reeds Overwin naar. De paaskJokken gaan weer luiden, om ons daaraan te herinneren. Ze roepen ons op, om in dat geloof de krant te lezen. Goes. C. Metselaar. DE VERWACHT... LATER TOENEMENDE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met later kans op een bui. Wind krimpend naar zuidwest of zuid cn aanwakkerend tot matig of krachtig. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 21 april Zon op 5.33 Maan op 1.48 22 april Zon op 5.31 Maan op 2.17 23 april Zon op 5.29 Maan op 2.42 onder 19.49 onder 11.01 onder 19.51 onder 12.05 onder 19.53 onder 13.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1