Japan wil via Ver. Naties kernproeven doen verbieden de BILT Toeristen kunnen „Walcheren in miniatuur" weer bezichtigen ISRAËLI'S VLOGEN BOVEN GAZA: BURNS PROTESTEERT mm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BiS X^t-nooMrea.: O. A. d. Kok. r'«" "K»"""» WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw. Losse nummer» 15 cent. Giro no. 259300 P.2.C.. Middelburg. BureausVllssingen, Walstr. 58—«0, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Marlet 61, tel. 3841; Goes, Lange Voretetr. Bt, tel 2475 <b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 42, tel. 20; rerneuzen. Brou wertjatr. 2; Zlertkzee: N. Bogerdstraat 24. tel. 2«. ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE LONDEN VORDERT LANGZAAM Zullen Britse artsen toch uit gezondheidsraad treden? De leiders van 21.000 Britse huis artsen hebben donderdag meegedeeld, dat zij, ondanks een regeringsaanbod tot salarisverhoging, bij hun aanbe veling aan de artsen tot uittreding uit de nationale gezondheidsdienst blijden. De Britse artsenbond had verzocht om een salarisverhoging van 24 pro cent voor huisartsen en ziekenhuis artsen. De regering heeft sedertdien jonge dokters in ziekenhuizen tien procent aangeboden, aan andere art sen vijf procent. KORTE PREDIKATIE GOEDE VRIJDAG. En Jozef nam het lichaam en legde het in zijn nieuw graf. Mattheus 27 5'1, 60. Van de Franse koning Bodewijk XIV wordt verteld, dat hg altijd weer zijn koetsiers moet hebben ge- waorschuicd hem nooit langs 'een kerkhof te rijden. Dat Is voor die koetsiers een lastig karwei geweest en dat icas een nog al kinderlijke 1 eens van de grote zonnekoning. Of hij het wilde of niet, hij kwam er toch telkens langs en eenmaal zou hij er onheroeppelyk op komen. Zulk een wens is de ogen sluiten voor een van de grootste werkelijkheden, die er in dit leven zijn. Die Franse koning en allen die met hem niet na» dood en graf vHl- len worden herinnerd, kunnen moei lijk de Goede Vrijdag vieren, want dahr komen ive juist in aanraking met dood en graf. Dat graf lag niet ergens in een vergeten hoekje, waar niemand kwam, maar zoals Johannes ons mededeelt, „ter plaatse waar Hij gekruisigd wasen aie plaats van de kruisiging lag aan een grote ver keersweg. zoals dat in vroegeretij den steeds met de plaats van te rechtstelling het geval was. Na de kruisiging hebben dan de vrienden van Jezus, zijn lichaam ge legd in het wel zeer harde graf, dat in de rotsen was uitgehouwen. .Jiust zacht!", wordt er nog al eens tot de dode b\j zijn begrafenis gezegd. En Bach zegt dif aan het einde van zijn Mattheus Passie, in het slótkoor, ook tot deze dode, die op de Goede Vrijdag begraven is in de hof van Jozef van Arimathea. Past dit rust zacht" wel bij deze feitent Het past beter in een adver tentie voor een moderne matras, maar niet bij een graf, waar even hard en soms hartverscheurend is. En Jozef nam het lichaam en legde het in zijn nieuw graf. Dit graf is nieutc. Het is niet alleen nog niet eerder gebruikt, maar het is ook in een andere zin nieuw. omdat dit een graf geweest is dat zijn inhoud heeft moeten loslaten. Dit graf predikt ons het geloof aan de opstanding. Met de dood is het afgelopen, zegt de een. Hoe is het dan ooit mogéljjk bij een graf „rust zacht" te zeggen f Het lichaam heeft afgedaan, de ziel leeft verder, zegt een ander. Hoe is bij zulk een zielig bestaan te spre ken van „rust zachtf" Wonderlijk geloof, dat weet van het waarlijk nieuwe van dit graf op de Goede Vrijdag en dat daarom over alle graf kan heenzien en hopen op de opstanding. Zo alleen ook kunnen we spreken van rusten, omdat er een weder-opstaan op volgt. H. VERWACHT... OPKLARINGEN*. Van het noordwesten uit opklarin- Êen maar in het zuidoosten van het ind aanvankelijk nog zwaarbewolkt met plaatselijk wat lichte regen. Overwegend matige naar west rui mende wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZON EN MAAN 20 april Zon op 5.35 onder 19.48 Maan op 1.12 onder 9.58 I „MINIATUUR WALCHE- ff REN" 'heeft donderdagmiddag zijn poorten weer geopend. Na 1§ II de officiële opening, die ver- richt werd door de president- directeur van de Nederlandse =b Heidemaatschappij, ir. H. J. m A. Hendrikx, kregen de tal. rijke bezoekers een „mode- show" van oude klederdrach- M ten te zien. Hier paraderen enkele jongens en meisjes, ge- stoken in oud-Walchers kos- tuum. Rechts in het midden (met donkere jas en hoed) stamt de heer Hendrikx tussen het bestuur van de „Stichting M Nieuw Walcheren" Rechts bo- ven op de foto ziet men een deel van de maquette over het M Deltagebied, een nieuwe aan- winst voor ,(Miniatuur Walche- ren", die vervaardigd werd door leerlingen van de rijks- M kweekschool in Middelburg. (Foto P.Z.C.) 1 lW|i!fWIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|IIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|lll||||||||IUI||l!!!l!|||li Gevallen van paratyfus in Wildervank en StadskanaaL Het onderzoek naar de oorzaak van de vergiftigingsverschijnselen bij een aantal personen In Wildervank en Stadskanaal, die vleeswaren hadden genuttigd van een slager in Stadska naal, heeft nog niets definitiefs opge leverd. Het wordt nog voortgezet. Naar van de zijde van de genees kundige inspectie volksgezondheid te Groningen wordt vernomen, is wel ko men vast te staan, dat het hier geval len van paratyfus betreft. Nadat bet bericht over deze ver- schhnselen bekend was geworden, hebben zich ook in andere plaatsen ln de provincie Groningen, nog vele Eersonen gemeld, die eerst dachten uikgriep te hebben of te hebben ge had. Ook in Assen is een dergelijk ziektegeval geconstateerd. In Eind hoven, waar net eerst werd geconsta teerd dat er zieken met ingewand stoornissen waren bedraagt het aan tal gemelde gevallen thans 20. De ziekte is niet besmettelijk. De veterinaire inspectie en de keu ringsdienst van waren, die bij het on derzoek bij de slager in Stadskanaal zijn ingeschakeld, hebben maatrege len ter voorkoming en verdere uitbrei ding genomen. Etna stootte een stroom bloedrode lava uit De Etna werkt. Uit de hoofdkrater trad gisteren een stroom vloeibare lava naar buiten en een nieuwe kra ter ontstond op de noordoostelijke helling, op 3200 meter hoogte, in de z.g. Valle del Leone. In de dorpen Zatterana, Milo en Fornazzo heerste grote ongerustheid. Ooggetuigen ver klaarden, dat de gloeiende lava bloed rood zag. Er ontstond een nieuwe kleinere krater, ongeveer 300 meter onder de 3200 meter hoge top. Het vulkanologisch instituut ver klaarde dat de situatie nog geen re den geeft tot bezorgdheid. Slen be schreef de werking van de vulkaan als „gematigd". Kostbare munten in Amersfoort gestolen. De unieke muntenverzameling van het oudheidkundig museum Flehite te Amersfoort is dertig gouden en zilveren munten armer geworden. Zij zijn in de nacht van woensdag op donderdag na verbreking van een vi trine weggenomen door iemand die zich na het indrukken van een ruit toegang tot het museum had %'er- schaft. De dader moet ter plaatse goed bekend zijn geweest. De waarde van de gestolen munten kan moeilijk worden vastgesteld. Ze ligt in ieder geval zeer hoog. Het zal uiterst moeilijk zijn de collectie aan te vullen. Ned. elektriciteitsmij. op Borneo genaast De provinciale raad van Oost-Bor- neo heeft donderdag besloten tot na tionalisatie van de (Nederlandse) Oost-Borneo elektriciteitsmaatschap pij. Hiervoor werd een bedrag van zes miljoen roepiah toegewezen. Prinses Margriet met vakantie naar Frankrijk Prinses Margriet is gisteren van Schiphol naar Parijs vertrokken om haar paasvakantie in Frankrijk door te brengen. Zij werd door haar moe der naar het vliegtuig gebracht. AQUARIA EN FOLKLORISTISCHE TENTOON STELLING Russen brachten vijfde atoombom binnen 14 dagen tot ontploffing Premier Noboesoeke Kisji heeft gisteren gezegd, dat Japan categorisch een verbod vraagt van proefnemingen met atoom-bommen. Kisji deelde aan de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de „Eerste Kamer" mede, dat Japan een „uiteenzetting van z\jn stand punt" gezonden heeft aan de sub-commissie voor de ontwapening van de Ver. Naties. Japan dringt verder, zei Kisji, aan op het vooraf registreren van atoom bom-proefnemingen als een eerste stap naar het volkomen verbod van zulke proefnemingen. Kisji wees er verder op, dat het noodzakelijk zou zijn, dat de ontwape- nlngs-commissie zou moeten nagaan of het mogelijk is en zal blijven om aoom-proefnemingen vast te stellen. Als het antwoord daarop bevestigend zou zijn, zouden de Ver. Naties of de Veiligheidsraad alle atoombom-proefnemingen, zo zei Kisji, door een aanbeveling moeten verbieden. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend ge maakt dat de Russen j.l. dinsdag een van de zwaarste kernexplosies hebben ontketend in de serie kern proeven waarmee zij momenteel aan de gang zijn. Hét was de vijf de Russische atoomexplosie sedert 3 april. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie zeide dat de proef van dinsdag gehouden is op een plek ln centraal-Azië die al eer der voor dat doel gebruikt ls. Uit de mededeling viel niet op te ma ken of de proef een A-bom dan wel een H-bom betrof. Japanse observatoria hebben de afgelopen twee dagen een sterke en voortdurende radio-activiteit waarge nomen als gevolg van onlangs in de Sowjet-Unie genomen kernproeven, zo is in Tokio bekend gemaakt. Vertegenwoordigers van de Japan se raad tegen kernbommen hebben gisteren bij de Russische ambassade n Tokio tegen de Russische proeven geprotesteerd. Zij eisten opschorting van kernproeven en opening van be sprekingen met de Verenigde Staten en Engeland. De tweede secretaris van de am bassade ontving de afgevaardigden. Hij zei, dat de ambassade niet weet of de Sowjet-Unie de laatste tijd kernproeven heeft genomen of niet, daar zij geen mededelingen van de Russische regering had ontvangen. De Sowjet-Unie was bereid de proe ven te onderbreken als andere landen dit ook deden. Binnenkort bestaat de onderzeeboot- dienst van de Koninklijke Marine 50 jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum heeft een A.NJP.- fotograaf don derdag een bezoek aan de dienst in Rotterdam gebracht, waar hij deze opnamen maaktede toren van de eerste onderzeese torpedoboot, die op 21 december 1906 in dienst werd ge steld met op de achtergrond het mo nument voor de gevallenen van de dienst tijdens de Tweede Wereldoor- log. In de inzet: Hr. Ms. onderzee boten Zwaardvis" (links) en Wal rusgezien vanuit een betonnen bun ker op het terrein van de dienst. Hongerstaking Drie Japanse boeddhistische pries ters zijn donderdag een hongersta king begonnen uit protest tegen de voorgenomen proeven met waterstof bommen bij Kerst-eiland door Enge land. De priesters van de Nitsjiren-secte, een der actiefste van de verschillende secten van boeddhisten in Japan, heb ben zich op matten van stro voor het oorlogsgedenkteken in Nagasaki geïnstalleerd en slaan op hun ge bedstrommels. Zij zullen tot zaterdag middag blijven vasten. Ee» socialistische motie, waarin om uitstel van de kernproeven ge vraagd werd, is gisteren in het Brit se Lagerhuis verworpen. De Russische vice-minister van buitenlandse zaken, Valerian Zorin, heeft op de ontwapeningsconferentie in Lonaen te kennen gegeven bereid te zijn de Verenigde Staten eniger mate tegemoet te komen bij de onder handeling over een nieuw plan ter voorkoming van plotselinge aanval len. T egenvoorstel De Amerikaanse afgevaardigde, Harold Stassen, had voorgesteld het plan van president Eisenhower inza ke de openstelling van het lucht ruim voor buitenlandse verkennings vliegtuigen (het zogenaamde „open skies" plan) gedeeltelijk ten uitvoer te brengen. De Russen hadden op Eisenhowers plan het tegenvoorstel Ingediend een zone van 500 mijl breed aan weerskanten van het IJzeren Gordijn open te stellen voor verken ningen vanuit de lucht. Stassen stem de met dit tegenvoorstel in op voor waarde. dat de zone's breder moesten zijn dan 500 mijl en dat de zone's ge leidelijk aan dienen te worden ver breed. Zorin verklaarde dat de grootte der zones door onderhandelingen dient te worden vastgesteld. Hij zeide dit in antwoord op vragen over Stassens laatste voorstel. Hij zeide dat de Russische regering het mogelijk acht In te stemmen met het maken van luchtfoto's van die zones in Europa, waar de voornaam ste strijdkrachten van de landenleden van de Navo en van de landenleden van het verdrag van Warschau zijn gestationeerd. VEE MEEGEVOERD Israëliërs slaags met Syriërs en Jordaniërs Generaal-majoor Burns, bevel hebber van het politieleger der V. N., heeft gisteren bij de Israëlische autoriteiten geprotesteerd tegen vluchten van Israëlische vliegtui gen boven Gaza. In een protestschrijven worden 14 gevallen opgesomd van Israëli sche vluchten boven de strook van Gaza. Bovendien wordt gewaagd van twee andere incidenten. Op 1 april zou een Israëlische patrouille de bestandsgrens overschreden hebben. Op 12 april had een Israëlische pa trouille op Arabieren aan de andere zijde van de grens geschoten. Generaal Burns verzoekt voorts om teruggave van vee, dat op 16 maart en 1 april door Israëlische mi litairen uit het gebied van Gaza was meegevoerd. In kringen van de V.N. is ook mee gedeeld dat generaal Burns op 8 april een brief aan de Egyptische autori teiten in Gaza heeft gezonden, waar in verklaard wordt, dat Arabische burgers twee maal gepoogd hebben de bestandsgrens in de Deense sector te overschrijden. Burns verzoekt het Egyptische bestuur er op toe te zien dat dit niet meer gebeurt. Een woordvoerder van het Isra ëlische leger heeft donderdag in Tel Aviv meegedeeld, dat een Is raëlische patrouille ten noorden van het meer van Galilea door Sy riërs onder vuur is genomen. De patrouille, die het vuur niet be antwoordde, kon niet verder op rukken. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger hebben Jordaanse „invallers" en een Israëlische pa trouille donderdag in de bergen van Hebron een vuurgevecht gehouden. ,De woordvoerder zei dat een gewa pende groep Jordaniërs de Isrealische patrouille, die vlak bij de Jordaanse linies op pad was, in "een hinderlaag heeft gelokt. De aanvallers zouden teruggedreven zijn. uiting aan mijn bewondering te ge ven voor de veerkracht van de be woners van Walcheren". De heer Hendrikx herinnerde aan de oorlogs tijd, waarin Walcheren zwaar ge- havend werd en noemde met ontzag de werken, die uitgevoerd werden voor het landbouwherstel en de her verkaveling. De herverkavelingswet Walcheren noemde hij het prototype voor de wettelijke regeling van de agrarische hervormingen. „Meestal bezoeken toeristen een groot gebied in korte tijd", aldus de heer Hendrikx, „en zij moeten dan te vee! in zich opnemui. In dit ver band is een instelling als „Miniatuur Walcheren" belangrijk, omdat de toe rist hier vrijwel alle bezienswaardig heden van een heel eiland bij elkaar vindt." Na het Deltaplan en het Drie- Eilandenplan genoemd te hebben, stelde spreker, dat Walcheren steeds minder „eiland" wordt en dat de industrievestiging hand over hand zal toenemen „Door zijn prachtige strunden en oude dorpjes zal de toeristenstroom naar Walcheren echter steeds aan houden", voorspelde de heer Hen- (Vervolg op pag. 2) President-directeur Ned. Heidemij. verrichtte de opening Voor Middelburg en daarmee voor heel Walcheren is donderdag middag het toeristenseizoen eigenlijk pas goed begonnen! Want op die middag opende „Miniatuur Walcheren" weer zijn poorten en deze fantas tische verzameling van speelgoedhuisjes, -haventjes, -schepen en -treinen is immers één van de grootste trekpleisters voor de toeristen geworden. „Miniatuur" zal zich weer in de volle luister van zijn schoonheid aan de bezoekers tonen. Wie dit voor het eerst ziet zal met verbazing kijken naar de Walcherse kerktorentjes, naar de Vlissingse boulevard, naar het mach tige P.Z.E.M.-gebouw, naar de vuurtoren van Westkapelle en naar al die andere frappante miniatuur-eopieën van bezienswaardigheden op dit eiland Maar er is dit jaar nog meer te zien, want „Klein-Walcheren" is uitgebreid met een gevariëerde folkloristische tentoonstelling en een negental prach tig-- aquaria. Dit alles werd donderdagmiddag geopend met een krachtige toespraak van de president-directeur der Nederlandse Heidemaatschappij, ir. H. J. A. Hendrinkx, die vooral wees op de „toeristische zuigkracht" van Walcheren. Er hing een loodgrijze lucht boven het „miniatuureiland", toen om streeks half drie de heer J. L. Ver hagen, uit Vllssingen, voorzitter van de „Stichting Nieuw-Walcheren" een openingswoord sprak tot de talrijke genodigden, waaronder vele burge meesters van de Walcherse gemeen ten en andere autoriteiten. Na een korte toespraak gaf de heer Verhagen het woord aan ir. Hendrikx. „Ik ben hier naar toe gekomen", aldus de president-directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij, „om

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1