FEEST LANGS DE ZEEUWSE SPOORLIJN Dr. Den Hollander werd tot ere-burger van iiÜ^Q: zijn geboortestad benoemd Stationsweg werd Frans den Hollander-laan GESCHENKEN AANGEBODEN IN MIDDELBURGS BURGERZAAL In Arnemuklen stopte de feest- trein op de terugweg van Mid- delburg naar Goes. Twee leuke meisjes in Arnemuidse dracht boden dr. Der. Hollander een doosje garnalen en een model van een hoogaars aan. Dat model droeg hei nummer „Am. 7", hetgeen burgemeester W. H. van der Heide de hoop deed uitspreken, dat er in de toe komst zeven treinen in Arne- muiden zouden stoppen (Foto P.Z.C.) In de stralende voorjaarszon wandelden directie en geno- digden van de N.8. te Goes door de Frans den Hollander- laan. V.l.n.r. de commissaris M der koningin, wethouder J. H. Roose van Goes, dr. F. Q. den s Hollanderburgemeester mr. W. C. ten Kale en de directeur van de N.S., drs. D. J. Wansink (Foto P.Z.C. GISTERAVOND WAS HET NIET meer hélemaal duidelijk, waarom er precies feest werd gevierd langs de Zeeuwse lijn: was het ter gelegenheid van de elektrificatie of ter ere van de president-directeur N.S. dr. ir. F. Q. den Hollander? Want dit elektrifi- catie-feest liep tenslotte uit op een grootse hulde aan deze Zeeuw, die na de oorlog op zulk een voor treffelijke wijze leiding heeft gegeven aan de Ne derlandse Spoorwegen, een hulde, die een hoogte punt bereikte tijdens een feestmaaltijd in hotel „De Korenbeurs" te Goes, waar burgemeester mr. W. C. ten Kate het raadsbesluit voorlas, dat de benoeming van dr. Den Hollander behelsde tot ere-burger van zyn stad. Voorts overhandigde de burgemeester hem de verguld-zilveren penning van Goes. Het applaus en het bravo-geroep van de honderden ge nodigden, dat hierop volgde, duurde minutenlang: daarmee werd de hulde van het Goese gemeente bestuur aan zijn oud-inwoner krachtig en spontaan onderstreept! Dr. Den Hollander toonde zich zeer geroerd door deze onverwachte benoeming: „U geeft mij een eer en een voorrecht, waarvan ik nooit had kunnen dromen Enkele uren tevoren was hij op het zon-overgoten stationsplein eveneens op sympathieke wijze geëerd. Nadat namelijk de feesttrein uit Middelburg was ge arriveerd, onthulde hy op verzoek van de burge meester een bordje aan hotel Terminus en toen bleek dat de Stationsweg was omgedoopt tot „Frans den Hollanderlaan". Zodat door dit alles het gisteren langs de Zeeuwse lyn een dubbel feest werd: een elektrificatie- en een Hollanderfeest! Iedereen, die gisteren lets met de spoorwegen had te maken zette het beste beentje voor. Daardoor werd de tocht van de feesttrein een ware zege- rit door het bloeiende Zeeuwse land, dat onder de stralen van de voorjaars zon er schoner uitzag dan ooit. Langs alle stations werd er gezongen en gevlagd, overal stonden kinderen, muziekkorpsen en andere feest-verhogen- de zaken, terwyl de directie van de Spoorwegen zovele geschenken aange boden kreeg, dat perschef Aghina op de duur niet meer wist, wóar hy het allemaal moest laten. De Zeeuwen lie ten zich inderdaad van hun gulste en beste zyde zien Sr' In Rilland-Bath stond burgemees ter J. C. W. Jobse op het perron, omstuwd door een schare dames in Bevelands kostuum en voorts door tientallen schoolkinderen. Die zongen een zéér schoon lied, waarin van de president-directeur werd gezegd: „Ook al noemt hij zich Hollander, 't Blijft een zoon van 't Zeeuwse land". Burgemeester Jobse sprak welkomstwoorden en noemde Rilland de „invalspoort van Zeeland". Maar toen de trein verder moest nam dr. Den Hollander een onver wacht en presidentieel besluit: hij nodigde alle in Bevelandse dracht ge hulde dames uit plaats te nemen in de trein om verder het feest mee te maken. Dat gaf een kleine conster natie in de rijen van de dames, leden van Rillandse vrouwenverenigingen, want zij dachten kennelijk aan de melk die thuis stond over te koken en vooral aan het gezicht van de heer des huizes. Maar moedig en dank baar accepteerden zij de uitnodiging, zodat onmiddellijk in Rilland een ge- improviseerde waarschuwingsdienst moest worden ingesteld, teneinde een aantal gehuwde mannen mee te delen, dat hun vrouw er met de feesttrein van de N.S. vandoor was Ook in Krabbendijke zongen de schoolkinderen. Zéér toepasselijk, na melijk op de wijze van Sinterklaas' stoomboot: „Zie ginds komt uit Hol land de feesttrein al aan". Loco-bur gemeester W. P. Gebraad kwam met fruit aanzetten en met monsters uit Die geschenkenregen begon reeds in Roosendaal. Trouwens daar, om kwart voor negen reeds, begon ook de woordenstroom, die voor het ove rige van de dag onophoudelijk zou doorvloeien tot ver na achten 's avonds. In Roosendaal was het bur gemeester A. M. F. Freyters, die de woorden- en geschenkenvloed startte met het aanbieden van een antiek Zeeuws kistje, gevuld met een pro- dukt van zijn gemeente, namelijk kandij. Hij werd afgelost door de voorzitter van de Westbrabantse Ka mer van Koophandel, mr. van de Schriek, die een goederenloods-in- suiker offreerde. Burgemeester ir. L. A. H. Peters bood daarop in Bergen op Zoom het symbool van zijn stad aan, namelijk een krab, doch ditmaal van zilver en vervaardigd ten ge- bruike als presse-papier. Toen ging het naar de Zeeuws- Brabantse grens, waar een fraaie tribune was gebouwd, getooid met vele vlaggen. En op dit imposante bouwwerk stonden de bestuurde- ren van het Zeeuwse gewest m§t de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot aan het hoofd de feestelingen op te wachten. Er volgde een hartelijke begroeting tussen bestuur van provincie en directie van N.S., waarna de in Zeeuws kostuum ge hulde mevrouw Polderdijk, een contractante van de Spoorwegen, een pop in Zeeuws kostuum aan bood. Baron H.A.A.Collot d'Escwy (r.) overhandigde tijdens de bijeenkomst in de Burgerzaal te Middelburg aan de heer Den Hollander een Delfts blauw bord, namens de Zeeuws- Vlaamse kamer van koophandel. Links van de heer Den Hollander, drs. D. J. Wansink, directeur van de N.S. (Foto P.Z.C.) plaatselijke vlasvezelfabriek. 'der ging het naar Kruiningen. En Daar kreeg dr. Den Hollander met twee burgemeesters te doen. met de heer A. Schipper van Kruiningen en A. C. Willemsen uit Yerseke. En bo vendien zongen meisjes van de land- bouwhuishoudschool een paraphrase op kleuterliedje „Op een klein sta tionnetje, 's morgens in de vroeg teDapper bliezen ze ook nog op schrille fluiten, daarmee de feest vreugde op gepaste wijze verhogend. Burgemeester Schipper overhandigde de president-directeur een kleine co- pie van het watersnoodmonument en herinnerde aan het grootse werk van de N.S. tijdens de rampdagen. Zijn ambtgenoot uit Yerseke bood een doos met schelpen aan van alle schaaldieren, die nier worden ge kweekt en verhandeld. Hij had daarbij één wens en twee verzoeken. De wens: dat ook in de delta-toekomst visserijpro- dukten van het station Kruiningen zouden worden vervoerdde ver zoeken: een viaduct onder de weg naar Yerseke en verandering van het stationsbord met „Ierseke" in „Yerseke". Dat laatste werd toe gezegd, maar verzoek nummer één kon niet onmiddellijk worden ingewilligd. „Maarzei de heer Den Hollander, „burgemeester, dienkt'er maer es an: lukt' et vandaege nie, dan lukt* et mer- rege Kapelle-Biezelinge zorgde voor een ontvangst, zoals een gemeente met een grote en befaamde veiling betaamt: er was voor een complete geluidsinstallatie gezorgd en de ge nodigden in de trein inmiddels aangegroeid tot enige honderden werden onthaald op appelen. Burge meester H. J. van Suijlekom hield een licht-ironisch toespraakje, waarin hij zijn gemeente het centrum van de Zeeuwse fruitteelt noemde. Hij ver geleek het Bevelandse fruitgebied met een vis, daarbij de geboortestad van de heer Den Hollander „de kop" noemend. „Maar heel wat water gaat hier door de kieuwen naar buiten..." Postduiven gingen vervolgens de lucht in, inclusief 700 ballonnetjes van de hier ook aanwezige opgewek te kinderen, er was voorts muziek van „Ons Genoegen" en een houten treintje met fruit voor de directie. Toen ging het linea recta naar Vlissingen, voor het nog officiëlere deel van de dag...! PROVINCIAAL BESTUUR en gemeente Middelburg waren gistermiddag gastheer en -vrouwe voor directie en genodigden van de N.S. in de Burger zaal van het stadhuis. Er werd bier een staande lunch aangeboden, waarna de officiële toespraken werden gehouden. De eerste was van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die iedereen in deze sfeer volle zaai perplex deed staan over zijn enorme spoorwegkennis. De com missaris goochelde namelijk met aanduidingen en afkortingen, die door de spoorwegleken onthutst werden aangehoord, doch die de (vele) spoorweg deskundigen diep respect inboezemden. Overigens: bij het passeren van de" Brabants-Zeeuwse grens dienden de treinen eigenlijk een signaal te geven, vond de commissaris. Als ik die grens met de auto overga, zal ik nooit na laten even een duw op de claxon te geven De heer De Casembroot vertelde in dit verband ir. Den Hol lander, dat diens Zweedse collega de treinen zelfs een signaal laat geven bij het passeren van de poolcirkel. Een precedent is er dus al De commissaris herinnerde voorts aan de moeilijkheden van het reizen in vroeger dagen. Toen bijvoorbeeld zijn vader uit Tholen naar Middel burg moest om er het gymnasium te bezoeken, was dat een kwestie van diligences en veerbotenIn dit ver band merkte spreker op, dat er géén provincie in Nederland is, waar de spoorweg zo ve^voor het verkeer be tekent als juist Zeeland. Uitvoerig ging jhr. De Casembroot de geschiedenis van de Zeeuwse lijn na tijdens de rampdagen, waarbij hij vooral aandacht schonk aan de moei lijkheden in de polder Kruiningen. Hij gebruikte daarbij technische aan duidingen, onder meer de afkorting C.H., doch voegde er aan toe ter ver duidelijking voor de trein-leken: „Dat heeft niets met christelijk histo- rischen te maken „Nergens ter wereld is het voor gekomen, dat de dienstregeling van een trein werd bepaald door eb en vloed", aldus ging 'de com missaris verder, die daarop mede deelde, dat deze episode voor het provinciaal bestuur aanleiding was om een geschenk de N.S^directie aan te bieden. Hij deed namelijk de toezegging, dat de Veerse schil der W. H. Vaarzon Morel jr. „hij heeft een hobby voor locomo tieven" voor de directie een schilderij zal vervaardigen, voor stellende een „lok in de Kruining- se polder". Tijdens een diner in hotel „De Koren beurs" te Goes deelde burgemeester mr. W. C. ten Kate dr. Den Hollan der mede, dat deze was benoemd tot ereburger van Goes. Bovendien werd hem de verguld-zilveren penning van de stad aangeboden. (Foto P.Z.C.) EEN DRUK VLAGGEND GOES heeft woensdagmiddag dr. ir. Den Hollander sinds gisteravond ere burger van deze stad een grandioze ontvangst bereid. Op ondubbelzinnige wijze heeft de bevolking, die bij vele honderden naar het vrolijk versierde Stationsplein was gestroomd, van haar sympathie voor de president-direc teur, blijk gegeven. Zoals trouwens «ie gehele N.S.- triomftocht door Zeeland, kenmerkte het bezoek aan Goes zich door een gezellige en gemoedelijke sfeer. In gezelschap van de commissaris der komngin en de burgemeester van Goes wandelde de heer Den Hollan der aan het hoofd van de lange stoet genodigden, van het perron naar het nieuwe Goese Stationsplein Hier wachtte de heer Den Hollander de eerste verrassing, namelijk een fruit- mozaiek, dat de veilingvereniging „Zuid-Beveland" op haar terrein had opgebouwd. „Fantastisch" vond de eregast deze schilderij van fruit. Hij liet zich hierover nog nader inlichten door de heren J. Q. C. Lenshoek en S. G. Noteboom, resp. voorzitter en directeur van de veiling. Het perso neel, met de keurmeester, de heer J. A. van de Guchte aan het hoofd kreeg een welverdiend compliment tooor di* pwwtrttg* trerketask, Vervolgens begaf men zich naar het trottoir voor hotel „Terminus" waar tegen de gevel, een imitatie N.S.- seinpaal stond opgesteld. Met het op veilig zetten van liet sein verrichtte de president-directeur zelf op wel ori ginele wijze de omdoping van de Sta tionsweg. Achter de seinarm ging na melijk het straatnaambordje „Frans den Hollanderlaan (dr. ir. F. Q. den Hollander, president N.V. Nederland- sche Spoorwegen)" schuil. De plaatselijke harmonie „Eupho- nia" hield bij deze plechtigheid te gelijk de door de heer E Heijblok speciaal voor deze gelegenheid gecom poneerde Frans den Hollandermars ten doop. Nadat het bestuur van „Eu- phonia" en de componist aan de heer Den Hollander waren voorgesteld, bood de heer I. Luteyn, voorzitter van de Goese Evenementencommissie, hem de partituur van deze mars aan. Met muziek voorop ging de presi dent-directeur daar wandelend langs de thans naar hem genoemde laan, waar hij in zijn jeug'rl nog heeft ge woond. Honderden schoolkinderen, met vlaggetjes getooid, juichten de gast hartelijk toe, die ook niet naliet hSrtelijk wuivend en lachend te dan ken voor zoveel sympathie. De wan- rieüng leidde qv*z da Boudewija da Wittestraat naar het Schuttershof en vanzelfsprekend kon de heer Den Hollander niet nalaten nog even gauw een blik te werpen, naar de voormalige lagere school A, waar hij zijn eerste lessen ontving. In het Schuttershof bracht de heer Den Hollander een bezoek aan de ten toonstelling van spo-rwegtekeningen, waarover hij terecht zeer en thousiast was. Ook hel werk van de spoorweg-enthousiast, de neer C. J. Nieuwenhuis, had zijn bijzondere aan dacht. Toen het gezelschap rond kwart voor vijf aan hotel „De Korenbeurs" arriveerde, stond daar nogmaals de harmonie „Euphoniaopgesteld om het Zeeuwse volkslied te doen horen en de heer Den Hollander een klin kende muzikale hulde te brengen. Daarop gingen directie van N.S. en de genodigden aan ta'el, daarbij vlo» en vaardig bediend door de heer Verwer en zijn personeel, dat ditmaal grotendeels bestond uit kwieke leer lingen van de Hotelvakschool. De heer Luteijn bood namens de Goese Evenementencommissie een Delfts blauw wandbord aan met af beelding van de Goese r h.b.s Ver melding verdient nog. dat ook een aantal vrienden uit de Goese tijd van de president-directeur eveneens aan deze maaltijd aanzat. De volgende spreker in de Burger zaal was de heer C. A. Kammeraad, voorzitter van de kamer van koop handel voor de Zeeuwse eilanden, die een doek aanbood van de Middelburg se schilder Piet Rijken, dat een ge zicht op Kloetinge van af de spoorlijn te zien gaf. De plaatsvervangend voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse kamer, baron H. A. Collot d'Escury, bood een Delfts bord aan, waarop een trein uit 1886 en een uit 1957 was afgebeeld. Deze spreker verklaar de er dankbaar voor te zijn, dat de exprestreinen ook in Kruiningen stoppen: „U zult niet te k'agen heb ben over het aantal passagiers uit Zeeuwsch-Vlaanderen". De president-commissaris van de N.V. Stoomtram „Walcheren", jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, sprak namens het „streekvervoer" en ir. T. Michielsen tens'otte als direc teur van de P.Z.E.M., de leverancier van de stroom. Dr. Den Hollander dankte hierna met een sympathieke toespraak, waar in hij o.a. zinspeelde op de spoorweg kennis van de commissaris: „Hoe zou het wel niet geweest zijn, als U in- plaats van commissaris der koningin spoorwegman was geworden..." Dat de N.S. in 1953 zo daadwerkelijk hulp had kunnen verlenen na de ramp was mede te danken aan de medewerking van jhr. De Casembroot, verklaarde dr. Den Hollander. „U was in die da gen het toonbeeld van Zeelands wa penspreuk en uw houding heeft ons zeer geïnspireerd 1" Het sein ging op veilig: de Stations weg in Goes werd de „Frans den Hollanderlaan" (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9