Jaarlijkse eindles aan de Goese Landbouwwinterschool &Zijpe Op Met paasdagen veel buitenlandse toeristen STANDAARDISATIE VAN DE MELK OOK IN ZEELAND GEREFORMEERDE OUDERLINGEN KWAMEN BIJEEN IN GOES Vlekken op meubelen? Prachtbiits Ceta-Bever! Agenda 2 PROVIN 01 ALB ZEEUWSE OOURANT DONDERDAG 18 APRIL 1957 ALLE KANDIDATEN (38) SLAAGDEN Ir. G. Veenstra reikte diploma's uit De inspecteur van het landbouwonderwijs, Ir. G. Veenstra, heeft woens dagmiddag ln de Rykslandbouwwlnterschool te Goes de diploma's uitge reikt aan 88 leerlingen, die met succes aan het eindexamen van deze school hebben deelgenomen. Achtendertig geslaagden; geen enkele kandidaat be hoefde te worden afgewezen! De uitreiking van de diploma's geschiedde na afloop van de jaarlijkse eindles, waarbij vele ouders en andere genodigden tegenwoordig waren en tijdens welke de jongelui de gelegenheid gegeven werd nog eens een getuigenis af te leggen van hetgeen zU ln de twee afgelo pen jaren o.m. aan onderricht hadden ontvangen. De heer D. W. Llndenbergh uit 's Heer Arendskerke, voorzitter van de commissie van toezicht, had als van ouds de leiding van deze middag ln handen. Hij vestigde de aandacht op het feit, dat ook net onderwijs aan de Rykslandbouwwinterschool steeds uitgebreider wordt en dat het daarom aanbeveling verdient langzamerhand hogere eisen te gaan stellen aan de vooropleiding van hen, die voorne mens zijn de school te bezoeken. Een „bejaarde school" noemde de heer Veenstra de Goese land bouwwinterschool in zijn toe spraak, waarbij bU er evenwel met nadruk op wees, dat dit geenszins wil zeggen, dat de school aan ver val van krachten ïydt. Integendeel er ls nog steeds een belangrijke vooruitgang te bespeuren in alle opzichten. „Wat het schoolgebouw betreft, moeten wy ons hierbij aan passen", aldus de heer Veenstra, die nog opmerkte dat het ministe rie van landbouw gaarne zyn me dewerking zal verlenen by de ver groting van de thans beschikbare schoolruimte. Hij reikte vervolgens met een toepasseiyk woord de di ploma's uit. Mr. J. P. G. Schlingemann, secreta ris van de Z.L.M., sprak een felicita tiewoord tot de geslaagden, waarbij hij aan de nummers één en twee, resp. T. H. C van Arenthals uit Kortgene en H. C. van der Maas uit Kats, na mens de Z.L.M. een boekwerk over handigde. Ook de vertegenwoordiger van de C.B.T.B., de heer J. de Jager uit Kapelle, deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van een boek, dat be stemd was voor nummer drie, L. J. van de Velde uit Wolphaartsdijk. De directeur van de school, ir. J. Versteeg,'drong er bij de scheidende leerlingen op aan de band onderling te bewaren. Hij pleitte voor het vol gen van een derde jaarscursus, waar toe aan de school de gelegenheid be- Zeeuwse assurantieclub sprak over veilig verkeer Voor de laatste maal in het seizoen kwamen dinsdagavond de leden van de Zeeuwse Assurantieclub bij elkaar in hqtel „Centraal" te Goes. Deze keer stond de vergadering in het te ken van Veilig Verkeer en alles wat daarmee samenhangt op het gebied van het verzekeringswezen. Om hier van een indruk te geven had men als spreker in zijn midden de heer K. Reinders, inspecteur van politie te Terneuzen. Deze heeft de assuradeurs voorlich ting gegeven over het zo actuele on derwerp, waarbij hij o.a. aandacht schonk aan de wettelijke aansprake lijkheid. Op een en ander volgde on der leiding van de voorzitter, de heer P. J. Vergouwe uit Middelburg, nog een nabespreking. staat. Ir. L. Gebuis en de heer G. van Damme waren de docenten, die de geslaagden noe eens aan de tand voelden over de vakken veredelings- leer en landbouwwerktuigkunde. Nadat één der geslaagden, T. 'H. C. van Arenthals, een dankwoord tot di recteur en leraren had gesproken, voerde de heer Filius namens de Ver eniging van oud-leerlingen het woord. De heer J. v. d. Berge uit Wemeldin- ge sprak namens de ouders een woord van dank. De geslaagden zijn: T. H. C. van Arenthals, Kortgene; L. J. H. v. d. Berge, Wemeldinge; M. Boone, Kruiningen; D. Boonman, Ovezande; P. Daalman, Baarland; A. Dees. Terneuzen; F. A. Dees, Wisse- kerke; J. A. van Dyke, Colijnsplaat; L. A. van Dixhoorn, Hontenisse; H. v. d. Dries, Borssele; A. Ganzeman, Zonnemaire; Corn. Gebuys, Middel- harnis; A. L, Hage, St. Annaland; I. J. Hendrikse, Wissekerke; Jac. Jas- perse, Wolphaartsdijk; P. Karelse, Goes; I. Koeman, Wolphaartsdijk; J. C. Luyk, Colijnsplaat; H. C. van der Maas, Kats; A. Paardekooper, Slyk- Ewijk; A. Priem, Kloetinge; W-. P. Priester, Goes; W. J. van Putte, Sta- venisse; M. Quist, Borssele; P. C. de Regt, Kats; J. Ridderhof. St. Anna land; C. Rommers, Krabbendijke; J. L. Rijnhout, Krabbendijke; J. v. d. Sluis Zierikzee; J. A. Smallegange, Wolphaartsdijk; A. P. Steendijk, Kats; L. J. v. d. Velde, Wolphaartsdijk; J. Vogelaar, Kortgene; W. P. de Vrieze, Haamstede; P. Westveer, Waarde; M. J. Zandee, Biezelinge; C. Zandijk, Krabbendijke; M. F. Zuydweg, Wisse kerke. Oud-Terneuzenaar kapitein op ontplofte „Gunnard" Zoals gisteren gemeld heeft een ontploffing op een sleepboot in de Waalhaven van Rotterdam het leven gekost van drie mensen. Eén der slachtoffers, de 65-jarige kapitein van de „Gunnard" de sleepboot waarop het ongeluk gebeurde de heer M. J. van der Est was vroeger woonachtig ln Terneuzen. „Er wordt momenteel overwogen de standaardisatie van de melk ook in Zeeland in te voeren. Dit brengt natuurlyk grote gevolgen mee voor de siy- ters en de ruim 400 boeren in onze provincie, die nog zogenaamde „rauwe" melk verkopen. Zy moeten nameiyk dan alle melk, die zij beschikbaar heb ben, via de fabriek leveren. Het bestuur van de Zeeuwse Melkfederatie voor ziet met name in de dorpen een clandestiene melkverloop, die vooral de siyters in een byzondere moeilyke positie brengt". Dit deelde de alge meen secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie, de heer C. Zee, woensdag middag mee op de jaariykse vergadering van de kring Zuid-Beyeland van deze organisatie tel namens de fabrieken en de heer J. Tramper,afgevaardigde van de siyters, werden alten hij acclamatie in hun functie herkozen. In de vaca ture, ontstaan door het overlijden van de heer M. Vermeule, werd voor zien door de benoeming van de heer D. M. Rouw uit Goes. Bij de rondvraag bracht een der le den de kwestie van de verhoging van de winstmarge voor de slyters naar voren. De voorzitter en de secretaris waren het er mee eens, dat deze eisen tengevolge van een te verwachten verlaging van de omzet, gerechtvaar digd zyn. Zij wilden echter als vere niging van alle belanghebbenden bij de melkhandel achter een normale winstmarge-verhoging staan en niet meedoen aan een afdwing-methode. „De minister bepaalt de consu menten-prijs en in 1955 hebben wy reeds „lesgeld" voor een vroegtijdige verhoging moeten betalen", zo con cludeerde de heer Zee. De vergade ring werd besloten met de vertoning van enkele films op het gebied van de melkproduktle. Clandestiene verkoop gevreesd De heer Zee voegde hieraan toe; dat de invoering van deze standaar disatie niet verantwoord is, zolang de subsidie op de melk gehandhaafd blyft. In het begin van zijn korte be schouwing over het melkprijsbeleid van de regering verduidelykte de se cretaris de achtergronden van de pu- blikaties. die over deze materie zyn verschenen. Hy besteedde daarby vooral aandacht aan de garantie-prijs op de melk en stelde vast, dat men met de melkprys aan handen en voe ten gebonden is aan beleid van de re gering. Ook wydde spreker nog enke le opmerkingen aan de prijsverhoging van maximaal 6 cent. die per 1 juli •aanstaande ingaat. By zijn openingswoord wees de voorzitter van de kring, ir. J. Min- derhoud van Wilhelminadorp er op, dat het noodzakelyk is, dat allen het zelfde standpunt innemen, zodat er in de Melkfederatie één lyn getrokken kan worden. De aftredende bestuursleden, ir. J. Minderhoud als voorzitter en verte genwoordiger van de melkveehou ders, de heer G. Rockx uit Oud-Gas- VAN Min TOT ZONDER MELK. Vele Inwoners van de gemeente West-Souburg hebben gistermorgen zonder melk gezeten. De melkboer woont nameiyk in Oost-Souburg. Hy kon niet over de Souburgse brug ko men met zyn wagen, omdat de over weg afgesloten was. Om vijf uur des ochtends werd deze overweg afgeslo ten voor een tydeiyke verbetering. Er zullen hier nieuwe bielzen ge legd worden, waarna men de ontstane ruimte met beton zal volgieten. Hoe wel deze verbetering ongetwijfeld in een grote behoefte voorziet, waren vele Souburgers er niet best over te spreken, dat dit nu persé overdag NUMMERS De nieuwe woningen in dat stads deel van Goes waren bijna gereed en van tijd tot tijd zwermden de toe komstige bewoners er al in en uit. Als begerige bijen om een van ho ning zware bloem. Want een huis, mensen, een huis, dat xoil in onze eigen twintigste eeuw wat zeggen. Met belangstelling volgden de mees ten ook de vorderingen van timmer lieden en schilders, die aan de pan den zoals dat heet de laatste hand legden. Soms gaf dat nogal eens aanleiding tot verwikkelingen, want er was nog één kleine moei lijkheid te overwinnen. De huizen waren nog niet genummerd. Eerst dan ontdekt men weer eens welk een belangrijke rol het nummer in het algemeen en het huisnummer in het bijzonder in ons leven speelt, zonder een huisnummer bent ge ner gens. Ge kunt niet tegen uw relaties zeggen: „schrijf maar aan Jansen, Boterbloemstraat", want dat lukt niet. Dat komt niét terecht. Ge kunt ook niet tot een schilder zeggen: „dat huis met die voordeur aan de voor kant", want zo zijn er meer huizen. Zodat ge zonder huisnummer door dit leven gaat als een schip zonder roer en gè moogt dan al eens op standig klagen, dat ge in dezeuw en onze samenleving, geen nummer wenst te zijn, zónder gaat het hele maal niet i diende te geschieden. Evenwel, om on geveer twee uur in de middag was het leed weer geleden en konden de vrachtauto's en het andere vierwie lige transport weer over de brug rij- den. Ook de melkboer kon toen zijn West-Souburgse klanten weer bezoe ken. Hij had kwalijk zijn wagen via de keersluis bij Vlissingen of via Mid delburg naar zyn „verre" klanten kunnen duwen. SMAKELIJK ETEN. „Smakeiyk eten" zullen de dames in de zaal van hotel „De rode leeuw" te Zuidzande elkaar toegewenst hebben, toen daar de kookcursus en de cursus „fijne keuken" voor plattelandsvrou wen besloten werd met een be scheiden, doch uitstekend ver zorgd diner. De ctirslsten met hun genodigden waren hiervoor uitgenodigd, evenals het voltal lige college van B. en W. met respectievelyke dames. Speciaal de laatsten werden door de cur susleidster, mej. H. Keyzer, har- telyk welkom geheten. Mej. Van Nes, die werkzaam is bij de provinciale commissie van de stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande welke commissie de cursus organiseerde sprak tydens deze bijeenkomst over haar werk. Ook werd nog een tweetal films van de rykslandbouwvoorlich- tingsdienst vertoond. Mej. Keijzer mocht als aandenken aan de cursus een boekwerk in ontvangst nemen. ZWEMBAD. Het nieuwe en uiterst modern in gerichte Axelse zwembad aan de zogenaamde „Kleine Kreek" zal volgens de mededelingen van het bestuur der stichting Zwembad Axel op 8 juni officieel worden opengesteld. Momenteel wordt de laatste hand aan de afwerking gelegd. Men heeft het voornemen om op de openingsdag demon straties in waterpolo en kunst- zwemmen te laten geven. „Paraat 1957", expositie van onze krijgsmacht Uitgaande van het ministerie van oorlog zal van 10 tot en met 18 mei in Middelburg een leger- en lucht machttentoonstelling worden gehou den. Doel van deze tentoonstelling ls de krijgsmacht en het Nederlandse volk dichter bij elkaar te brengen. Behalve te Middelburg wordt deze tentoonstelling nog in 9 andere plaat sen in het land gehouden. Zij zal een beeld geven van de werkwijze van leger en luchtmacht en van het ma terieel dat door onze troepen wordt gebruikt. Zwakke plaatsen in zeeweringen in Zuid Holland en Zeeland Minister Algera heeft aan de Eer ste Kamer een overzicht doen toeko men van de in 1954, 1955 en 1956 uitgevoerde werken tot -verbetering van de tot dusverre als zodanig aan gemerkte zwakke plaatsen in de zee weringen van de provincies Zuïdhol- land en Zeeland. In 1953 is naast het herstelwerk nog geen sprake geweest van verbe tering van zwakke plaatsen. In dit overzicht zijn mede opgenomen de to tale kosten van de werken en de be dragen, die hiervoor door het Rijk als voorschot op de definitieve bydragen zijn betaald. Ten aanzien van de normen, waar naar de door het Rijk te verlenen by dragen in de verbetering van zwakke plaatsen zullen worden bepaald, is thans van alle betrokken provinciale besturen advies ontvangen. Deze ad viezen zijn in studie genomen. In de provincie Noordbrabant wor den de werken tot verbetering van zwakke plaatsen uitgevoerd door het Rijk met bijdragen van de belangheb bende waterschappen. Een paar wer ken langs de Eendracht zyn thans in uitvoering, terwijl andere in voorbe reiding zijn. Tot en met 1956 zyn hiervoor nog geen betalingen gedaan. Door de waterschappen Niervaart, Ruigenhil en Oude Heyningen zijn enige kleine verbeteringswerken uit gevoerd tot een totaalbedrag van rond f 120.000, waarvoor door het Ryk nog geen voorschot is verleend. Installatie burgemeester van Krabbendijke De ontvangst en installatie van de nieuw benoemde burgemeester van Ivrabbendyke, de heer L. Cnossen, zal niet op vrydag 26 april, zoals gemeld, plaats vinden, doch is nader vastge steld op woensdag 24 april aanstaan de. T egenwaar de gelden Voor Deltawerken, hoogwater keringen en slot-herstel Walcheren De regering van de Verengide Sta ten en de Nederlandse regering heb ben overeenstemming bereikt over maatregelen, te nemen met betrek king tot het gebruik van tegenwaar- degelden voortgevloeid uit de econo mische hulpverlening van de Verenig de Staten aan Nederland in de pe riode 1948—1953. Onder de tegenwoordige omstandig heden werden enige projecten meer wenselijk geoordeeld dan enige an dere projecten, opgenomen in het eer der overeen gekomen programma. De herprogrammering door de vervan ging van de laatstbedoeldeprojecten komt neer op een ander gebruik van bestaande tegenwaardegelden en be tekent geen nieuwe dollarhulp. De vervangende projecten zijn: Versterking van de zwakke plaat sen in de hoogwaterkeringen ,f 30.000.000 Deltawerken 40.000.000 Aanleg van wegen in het kader van het Europese wegenplan 30.000.000 Slotfase herstel Walcheren 5.000.000 Tunnel onder het Noordzee kanaal bij Velzen f 10.784.000 Voor de bovengenoemde projecten en voor projecten waarover eerder overeenstemming tusren de twee re geringen was bereikt, is de regering van de Verenigde Staten thams ak koord gegaan met het gebruik van tegenwaardegelden tot een bedrag van 363.585.000 door de Nederlandse regering. Hierin zijn niet begrepen de tegenwaardegelden, welke worden gebruikt voor de financiering van het z.g. Moody produktiviteitsfonds en dé contactgroep opvoering produktiviteit. Dit gedeelte van het tegénwiarde- programma zal afzonderlijk 'worden behaindeld. Mr. W. E. van Vloten, substituut griffier bij het kantongerecht te Rot terdam en kantonrechter-plaatsver- vanger aldaar werd, naar geméld, benoemd tot kantonrechter te Zierikzee. Kwart miljoen - vooral Belgen - verwacht Met Pasen kunnen ln Zeeland, naar schatting; van de A.N.V.V., een kwart miljoen bezoekers worden verwacht uit het buitenland, voornameiyk Belgen. Bijzondere maatregelen werden tot dusver in Zeeiande niet geno men, omdat men meent dat deze bezoekers vooral voor één dag komen en niet de hotels zozeer zullen bevolken, zoals dit in het westen van ons land het geval is. Wel heeft men zich in verbinding gesteld met de logies- en informatie dienst te Brede van de A.N.V.V. Het V.V.V.-hureau te Vlissingen is zater dagmiddag open tot half zes. Mocht het nodig zijn dan zal men ook zon dags open gaan en ruildienst aangaan met andere Zeeuwse V.V.V.-bureaus. 3500 bedden be- Met name in Zuid-Beveland wordt een druk bezoek verwacht daar hier thans de boomgaarden, prylcen in vol le bloesempracht. Maar ook voor Zeeuwsch-Vlaan- deren zal de belangstelling groot zijn, zo is de verwachting, waar de kool zaadvelden een 1800 ha. even eens in bloei staan. De prachtige gele velden bieden 'n fantastische aanblik. Vooral de ter- rasbedrijven in Zeeland zullen by goed weer met de Pasen drukke da gen hebben. De algemene verwachting van de A.N.V.V. voor ons land is, dat Neder land tijdens de paasdagen een gewel dige toeristénstroom tot zich zal trekken. Thans reeds zijn de plm. 16.000 ho tel- en pensionbedden m de drie gro te westelyke steden vrijwel tot de laatste toe besproken. Er is nog een Gezin en gemeente besproken Woensdag werd in de gereformeer de Oosterkerk te Goes de gerefor meerde ouderlingenconferentie gehou den, waarvoor grote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer Joh. Boon, wees, na de vergadering op de gebruikelijke wijze te hebben ge opend, op de verantwoordelijkheid der ambtsdragers voor het welzijn der Kerken. Er zijn zeker verontrustende verschijnselen, die tot nadenken stemmen, doch er is geen plaats voor negativisme en wij moeten onze kracht ondermeer zoeken in het po sitivisme, aldus spreker. De secretaris van het comité, de heer C. Douw te Goes, bracht ver slag uit van de vorige conferentie en de heer F. Caan te Wolf aartsdijk, penningmeester, bracht verslag uit over de financiën, waaruit bleek, dat de ontvangsten 631,34 en de uitga ven 436,34 bedroegen, zodat er een batig saldo was van 195. Daar de laatste jaren twee confe renties per jaar gehouden worden, stelde het comité voor ter versterking der kas, dat de Zeeuwse kerken voor eenmaal de bijdrage zouden verho gen. Hierna sprak de heer A. Sandee uit Nieuwdorp over het Onderwerp: „Wat leest, hoort en ziet men in onze gezinnen?" Spreker wees op de in vloed van pers, literatuur, radio en televisie in de gezinnen, vooral op de opgroeiende jeugd en legde hierbij de nadruk op de taak van de ouders in deze niet gemakkelijke problemen. Ook hier ligt een taak voor de ambts dragers, die eigenlijk de huisvriend in de gezinnen moeten zijn, met wie de moeilijkheden kunnen besproken wor den, waarbij de vertrouwelijke sfeer niet gemist kan worden. De heer R. Hagoort, hoofdredac teur van het „Zeeuws Dagblad" wees op de taak der christelijke pers. In de middagvergadering sprak ds. Y. J. Tiemersma, gereformeerd pre dikant te Zierikzee over het onder werp: „Hóe activeren wij de gemeen te?" Spreker somde de talrijke acti viteiten op, die er tegenwoordig zijn en stelde de vraag of het geen tijd wordt verschillende activiteiten stop te zetten, daar er veel in strijd zijn met het wezen der Kerk. De Kerk is en moet zijn een levende gemeen schap. Spreker wees op het aposto laat der Kerk in de verkondiging van het evangelie, waarvan het hoogte punt de samenkomst der gemeente op zondag is. Men moet als christen getuige zijn van Jezus Christus in het midden der wereld en velen willen daarnaar luisteren. Men moet helpen, ook stoffelijk, zowel degenen buiten de Kerk als zij die behoren tot het diaconaat der Kerk. Tenslotte besprak ds. Tiemersma het pastorale werk der ambtsdragers, in het bijzonder het contact met en het bezoek van de gezinnen. Op beide referaten volgde een druk ke bespreking, waarbij de gestelde vragen door de beide inleiders werden beantwoord, waarna de zeer goed ge slaagde conferentie met gebed werd gesloten. nood-reserve van schikbaar, doch de centrale logies- informatiedienst van de A.N.V.V. te Den Haag gelooft niet, dat deze re serve voldoende zal zijn. De boekin gen in de vakantie-oorden langs de kust zijn ook zodanig, dat men daar niet veel toeristen meer zal kunnen plaatsen. Reeds nu verwacht men, dat waarschijnlijk reeds zaterdag een beroep op particulieren moet worden De hotel- en pensionaccomodatie heeft de zwellende stroom niet kun nen bijhouden. Vandaar dat met na me in Frankrijk en Duitsland tal van reisbureaus en reisondernemingen Nederland van het programma heb ben geschrapt. Nu het pryspeil hier te lande het internationale gaat naderen is te dien aanzien een belangrijk ex tra attractie verdwenen. De con currentie van het buitenland bij het werven van toeristen is zeer sterk geworden. Het wordt de A.N.V.V., thans weer beknot door het blokkeren van twee ton op het rijkssubsidie, steeds moeilijker zich met deze con currenten te meten. Desondanks wordt nog wel een kleine toeneming van het vreemde- lingenbezoek verwacht. Europa zal naar schatting 10 percent meer Ame rikaanse bezoekers krijgen, dan in 1956. Een flink deel daarvan komt naai; ons land. De belangstelling in Duit'sland. België, Engeland, Frank rijk en Scandinavië voor een bezoek aan de lage landen is nog altijd aan zienlijk, mede gezien de tot dusver verrichtte boekingen. VANDAAG. Middelburg Electro- „Phtff", (18 jr.), 19 en 21.15 uur: Concert- en Gehoor zaal: Mstthaus Passion, 19.30 uur; Prov. bibliotheekexpositie moderne schilderkunst. 10—12.30 en 13.30—18 uur. Opening .Miniatuur Walcheren" (Mo lenwater). 2.30 uur. Concertzaal: „Tot oefening en vermaak": Mattheuspas- sion, 7.30 uur. Schuttershof: T C. Zee land. B.T.A. 7.30 uur Electro: „Phffff ;18 jaar), 7 en 9.15 uur, Prov. Bibliotheek: Expositie mo derne kunstenaars, 10—12.30 en 13.10— Vlissingen Alhambra- „Engelen zon der vleugels", (14 jt\) 19 en 21 uur; Luxor: „De stille verklikker" (18 jr.), 20 uur. Alhambra: „Engelen zonder vleugels" 7 en 9 uur, (14 Jr). Luxor: „De stille verklikker" (18 jaar). Goes Grand: „Johannes Hus", (14 jr.), 20 uur. Schuttershof: Tentoonstelling spoor wegtekeningen. 14—17 en 19—21 uur. „De Prins van Oranje": Passiespel Judas" door Hervormde Jeugdraad, 20 uur. ,,De Landbouw": Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2