PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Harde strijd benden van tussen leger en D.L op Celebes Flinke verhoging voor oudere onderwijzers Elektrische (feest) trein in het Zeeuwse land TREINENLOOP IN FRANKRIJK DOOR STAKING LAMGELEGD 200e jaargang - no. 92 DagWaduirgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directoe: F. r. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 88 cent per week! 7.00 P- kw.i tr. p.p. 7.23 lov. Losse nummer» 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 april '57 ADV i per Ml! ogen drten s regel») tinlmum Ing. mei Kleine »dverten 23 cent p. regel van 1.—. ..Brieven of adre» bureau v. d. bird" 23 cent meer. Olro no. 338300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: vlilsslngen, Walotr. 38—60, tel. 2356 4 lijnen (b.g.g. 346 of 304): Middelburg, Markt 81, tel. 8641: Goee, Lange Voritatr. 83, tel 2475 (b^.g. 2228); Oostburg. Nie eat 43, tel. 20: rerneuien, Brouwertjstr. 2; Zierikzee: N. Bogei 24. tel. 28. VLIEGVERBINDING GISTEREN GESTAAKT Wetsontwerp Nationale Raad binnen 10 dagen in kabinet De diensten van de Indonesische Luchtvaartmaatschappij Garoeda Indonesian Airways op Makassar, de hoofdstad van Celebes, zijn woensdag gestaakt. Van de zijde der Gia werd medegedeeld, dat de dagelijkse dienst tussen Djakarta en Makassar tot nader order werd gestaakt in verband met de toestand op Celebes. Volgens berichten uit Djakarta, zou nabij Makassar een felle strijd worden geleverd tussen benden van de Doroel Islam, onder leiding van Kahar Moezakkar, en troepen van het Indonesische leger. Vol gens onbevestigde berichten, werd dinsdag een vliegtuig van de Indo nesische luchtmacht beschoten toen het op het vliegveld van Makas sar wilde landen. Volgens legerautoriteiten in Djakarta heeft een gewapende botsing tussen de benden van de Daroel Islam en de Indonesische strijdkrachten plaatsgehad in de buurt van Maros, op ongeveer 30 kilometer afstand van Makassar. De woordvoerder van de land macht in Djakarta zeide, dat het hoofdkwartier een verslag Van het verloop van de gevechten heeft ontvangen van kolonel Soedirman, die speciaal is belast met de pacifi catie van Celebes en daartoe des tijds de beschikking kreeg over ne gen, van Java afkomstige batal jons. Het aantal doden en gewon den is nog niet bekend. Kolonel Soedirman rapporteerde, dat de gevechten verscheidene uren heb ben geduurd. De Indonesische minister van jus titie, G. A. Maengkom heeft woens dag bekend gemaakt dat hij een wet ontwerpt die de oprichting van een nationale adviesraad onder voorzit terschap van president Soekarno wettelijk bekrachtigt. Het wetsont werp zal binnen 10 dagen door het nieuwe noodkabinet gereed worden gemaakt. Afgezanten gearresteerd Volgens betrouwbare kringen is dinsdag in Djakarta een afgezant van kolonel Slmbolon, de afgezet te militaire commandant van Noord-Sumatra, gearresteerd. Engels oorlogsschip naar Noorse visgronden. Ter bescherming Engelse haring visserij tegen de Russen De admiraliteit heeft aan een En gels oorlogsschip het bevel gegeven naar de Noorse visgronden te gaan ter bescherming van de Engelse ha- ring-treilers tegen de Russen. De Engelsen beklagen zich er over dat Russische vissersschepen hun netten beschadigd hebben op 64 km van de Noorse kust. Ike: ontwapeningsgesprek verloopt in goede sfeer. President Eisenhower zei gisteren op zijn persconferentie, dat hi] van de Amerikaanse vertegenwoordiger in de huidige ontwapeningsbesprekingen te Londen, Stassen, heeft vernomen dat deze van mening is dat de sfeer op de Londense conferentie beter is dan ooit tevoren. Eisenhower verklaarde voorts, dat in bepaalde omstandigheden zowel de Brits-Frans-Amerikaanse verklaring van 1950 als de Eisenhower-leer voor het Midden-Oosten aangewend zou den kunnen worden om Jordanië te gen een aanval te beschermen. Duitsers zetten deserteurs aan het werk. Het ministerie van binnenlandse zaken van Neder-Saksen deelt mede dat twee Nederlandse soldaten van 19 of 20 jaar, die op 3 april in uni form gedeserteerd en illegaal over de Duitse grens gekomen zijn en de vol gende dag in Oldenburg gearresteerd zijn, vandaag worden vrijgelaten uit de detentie die tegen hen bevolen was op grond van overtreding van de grensbepalingen. De twee soldaten hebben verklaard dat zij ontevreden waren over de dienst in Nederland. De twee deserteurs hebben gisteren vreemdelingenpassen ontvangen, die hun recht geven op tijdelijk verblijf in de Bondsrepubliek. Door het minis terie van binnenlandse zaken in Han nover wordt momenteel onderzocht of de soldaten als politieke emigranten beschouwd moeten worden. Als dat het geval zou zijn, wordt aan de de serteurs asiel in West-Duitsland ver leend. In het andere geval moeten de deserteurs er rekening mee houden dat tegen hen een uitleveringsproce dure begonnen wordt. Tot deze kwes tie opgelost is, wordt de twee Neder landers door het arbeidsbureau in Ol denburg werk aangewezen, opdat zij het geld voor hun levensonderhoud kunnen verdienen en nic ten laste van de gemeenschap k en. Luitenant Senaga, de adjudant van Slmbolon, werd gearresteerd tegelijk met luitenant Zoelkifli Nasoetion, een afgezant van luite nant-kolonel Ahmad Hoessein, de voorzitter van de revolutionaire „Banteng-raad" in Midden-Suma- tra, die daar de macht aan zich heeft getrokken. Geleide menigte Tijdens een rede, die president Soe karno woensdag in Solo op Midden- Java gehouden neeft, verklaarde hij dat het Russische voorbeeld van een „geleide menigte" voor Indonesië nn- volgenswaard is. De voormalige vice-president dr. Mohammad Hatta heeft woensdag verklaard, dat het vormen van een noodkabinet door president Soekarno een schending van de voorlopige grondwet was. In een artikel, dat in een aantal dagbladen in Djakarta werd gepubli ceerd, schreef Hatta het eens te zijn met de verklaring van de voorzitter van de Indonesische parlement, mr. Sartono, dat de kabinetsformatie feitelijk in strijd was met de grond wet, doch dat Soekarno's handelwij ze kon worden gerechtvaardigd, ge zien de huidige noodtoestand. Scherpe kritiek De Indonesische dagbladen in Dja karta hebben scherpe kritiek geleverd op de sluiting op militair bevel van de kantoren van het onafhankelijke persburo Indonesia, Pla. Woensdag werden voor het ge bouw van het persbureau militaire wachten geplaatst. De voorzitter van de Indonesische journalistenvereniging, Asa Bafagih, bracht gisteren een bezoek aan pre mier Djoeanda, die zou hebben be loofd deze aangelegenheid met de be trokken autoriteiten te zullen opne men. Het Islamïetïsche dagblad „Pe- mandangan" schreef in een hoofdarti kel, dat „zelfs ten tijde van het Ne derlandse koloniale bewind, nog nooit een persbureau was gesloten". DE SALARISSEN IN HET ONDERWIJS Zoals gemeld heeft de commissie voor georganiseerd overleg een ak koord bereikt over de onderwijzerssalarissen. Dit resultaat moet nog ln een koninklijk besluit worden verwerkt. Op de volgende hoofdpunten werd overeenstemming bereikt: De onder wijzer zonder hoofdakte bereikte thans na 20 dienstjaren een maximum van f 544,57. Dit wordt f 633,75 na 26 dienstjaren. De nieuwe regeling be gint voor deze groep eerst by 10 dienstjaren effect te sorteren. De onder wijzer met hoofdakte heeft thans een aanvangswedde van f 378,34. Dit wordt f 393,46. Het maximum salaris bedraagt thans by 20 dienstjaren f 635,75. Dit wordt na 26 dienstjaren f 690,99. Terugwerkende kracht tot 1 januari j.l. Het verschil tussen beide groepen is thans oplopend van ongeveer f 45 tot f90. Dit wordt over de gehele diensttijd een constant verschil van ruim f 60. De salarisschaal wordt verlengd van 20 tot 26 dienstjaren. De nieuwe regeling heeft terug werkende kracht tot 1 januari 19577 Boven het salaris van onderwijzer Feniet een hoofd thans een marge van 75 en f105 respectievelijk voor nor male en grote s'cholen. Dit wordt res pectievelijk f 120 en f 150. De bezitter van de hoofdakte en twee lagere bijakten of één mid delbare akte ontvangt thans f 808,65. Dat wordt f 839,39. Voor het ulo werd met ingang van 1 september 1955 reeds bij wijze van noodregeling een sala risverhoging ingevoerd. Voor zo ver deze noodregeling voordeli ger is (hetgeen alleen bij ulo- leerkrachten met minder dan 16 dienstjaren het geval kan zijn) wordt deze noodmaatregel voor hen gehandhaafd. Voortaan zullen ook de niet hoofd- aktebezitters een zogenaamde v.g.l.o.- marge ontvangen. Bovendien zijn voor het v.g.l.o, en b.l.o. enige verhogingen ingevoerd. De bonus-vergoeding voor het be halen van één der akten Frans, Duits, Engels, wiskunde, handelskennis of lichamelijke oefening (s) wordt van f 250 verhoogd tot f 600. In totaal wordt voor niet meer dan twee akten een bonus toegekend. Als salaris is aangegeven het bru to maandbedrag, met Inbegrip van de 6 procent verhoging en de aan een maximum gebonden compensatie Woensdagochtend heeft H.M. s de Koningin een informeel be- s zoek gebracht aan ,.Oud Sitio" in Doorn: een tehuis voor be- jaarden van de vereniging i| „Pro Senectute", vam welke H vereniging H.M. bescherm- 1§ vrouwe is. De koningin tijdens het bezoek in gesprek met 5 mevrouw E. Koolhaas. Smokkelaars vielen aan: 84 emigranten verdronken. Een aantal Perzen die probeerden clandestien naar Koeweit te emigre ren, Is dinsdag het slachtoffer gewor den van een gevecht tussen smokke laars in de Perzische golf zo meldt de correspondent te Abadan van het Perzische blad „Kleihan". Een 120-tal emigranten had zich dinsdag met motorboten van smok kelaars op weg begeven naar Koe weit. doch onderweg werd het kon vooi door leden van een andere bende smokkelaars aangevallen. VrHwel al le scheepjes werden tot zinken ge bracht, 84 emigranten zijn verdron ken. Krisjna Menon nu minister van defensie De eerste minister van India, Neh- roe. heeft gisteren zijn nieuwe kabi net bekendgemaakt. De voormalige minister zonder portefeuille. Krisjna Menon is thans minister van defen sie. 1IIBIIII1IIII Pijplijn Rotterdam -Rijnland komt er Plannen voor een pijpleiding, die de monding van de Rijn zal verbinden met bet Duitse Rijnland, beginnen meer concrete vorm aan te nemen. De doorsnede van deze pijpleiding zal 60 tot 75 cm bedragen, en zij zal een lengte krijgen van ongeveer 250 km. De B.P.M. te Den Haag heeft het ini tiatief genomen en bestudeert thans de problemen,- die met deze aanleg verbonden zijn. Naast maatschappijen van de Koninklijke Shellgroep zullen, naar verwacht, ook andere belang hebbenden in Duitsland en in Neder land deelnemen in dit project. De pijpleiding zal in eerste aanleg dienen voor de toevoer van aardolie naar de raffinaderijen in het Rijn land. In een later stadium zou zij een onderdeel kunnen vormen van het rH?fc en West-Duitsland naar de Noordzeekust zou lopen. Het beginpunt van deze pijpleiding zal waarschijnlijk in de omgeving van Rotterdam liggen. Het eindpunt zal zich waarschijnlijk vertakken. Eén der aftakkingen za! de raffinaderij van de Deutsche Shell A G. te Godorf bij Keulen voorzien. Een tweede af takking zal, naar verwacht, de raffi naderij van de Gelsenberg Benzin A. G. van grondstof voorien. „Wereldvrede hangt af van afschrikwekkende wapens". Antwoord van MacMillan aan Kisji De Britse premier, Harold MacMil lan, heeft in een brief aan de Japan se premier, Noboesoeke Kisji, ver klaard, dat de wereldvrede op het ogenblik afhangt van reusachtige af schrikwekkende waDens in Britse en Amerikaanse handen. MacMillans brief, die woensdag in Londen is gepubliceerd, is een ant woord op de Japanse protesten tegen de komende Britse atoomproeven op Christmas Island. MacMillan zegt in zijn brief, dat het Britse wapen voor het afschrik ken van agressie niet volledig doel matig kan zijn als het niet beproefd is en zijn kracht bewezen heeft. VERLATEN PERRONS, VOLLE STRATEN. Postzendingen kunnen vertraging ondervinden Frankrijk heeft gisteren de 48- uursstaking van 365.000 man spoor wegpersoneel, niet in de laatste plaats door het mooie weer. nogai ge moedelijk opgevat. De meeste mensen slaagden er wel in, zij het met enige vertraging, te voet, liftend, per bus of per auto op hun werk te komen. Niettemin heeft men te doen met de ergste stakingsgolf van de afgelo pen vier jaar. Het spoorwegpersoneel blijft tot hedenavond twaalf uur van het werk, het personeel van de bin nenscheepvaart en van de Parijse qietro- en buslijnen is eveneens in staking en het grondpersoneel van de Air-France heeft gedreigd zich he den bij de stakingsbeweging te zullen aansluiten. Enkele internationale treinen ble ven gisteren rijden, doch het 39.770 km omvattende Franse spoorwegnet lag voor negentig procent verlaten. Duitsers vóór algemene gecontroleerde ontwapening. De Westduitse bondskanselier, Ade nauer, en een aantal Westduitse atoomgeleerden hebben woensdag op een bespreking te Bonn vastgesteld, dat het noodzakelijk is met alle mid delen er bij de regeringen van Oost en West op aan te dringen tot een over eenkomst over een algemene gecon troleerde ontwapening te komen, waardoor de vrees voor een atoom oorlog zal worden weggenomen, aldus een communiqué van ae Duitse bonds regering. Vijf professoren die aan het ge sprek deelnamen behoorden tot de achttien Westduitse atoomgeleerden, die de verklaring van Göttingen van 12 april hebben getekend, waarin zij zich keerden tegen voorziening van atoomwapens aan de Westduitse strijdkrachten. In het communiqué wordt gezegd, dat de bondsregering de bezorgd heid van de geleerden, die in de ge noemde verklaring tot uitdrukking komt, deelt. Verder wordt gezegd, dat de Bonds republiek geen atoomwapens zal gaan produceren en dat de bondsregering daarom geen aanleiding heeft de Duitse atoomgeleerden te verzoeken om deelneming aan de ontwikkeling van kernwapens. Het metro- en busverkeer in Pa rijs, dat in handen van zeventien ver schillende maatschappijen is, was woensdagochtend grotendeels tot stil stand gekomen. Doch toen de onaf hankelijke bond van Parijs' vervoers- personeel zich om het middaguur te gen de staking uitsprak, kon op tien van de dertien metro-lijnen het werk voor veertig procent worden hervat. De bewoners van de Parijse voor steden die in de city werkzaam zijn, werden met vrachtwagens van net leger en van particulieren, raison van vijftig franc naar hun werk ge bracht. Radio Luxemburg en Europe no. 1, twee onafhankelijke radiostations, zonden oproepen uit van personen, die dringend in een andere plaats moesten zijn. Alle vier grote vakbonden de communistische, de socialistische, de katholieke en de neutrale hebben zich achter de staking gezet. Men eist een loonsverhoging van ruim 10 pet. Een aanmerkelijk lager 1 aanbod van de regering werd afge- slagen. Naar de centrale directie der P.T. T. ons meedeelt, moet rekening wor den gehouden met vertraging in de overkomst van postzendingen, be stemd voor en afkomstig uit Frank rijk. Bovendien kunnen per trein en boot verzonden postzendingen voor en uit Spanje, Portugal, Algerije en Ma rokko aan vertraging onderhevig zijn. ONDER GROTE BELANGSTEL LING is gisteren de geëlektrificeerde Zeeuwse lijn van de Nederlandse Spoorwegen in gebruik genomen. De ze foto toont het moment, waarop de „feesttrein" de Zeeuws-Brabantse grens passeerde, 's morgens om streeks half tien. Aanvankelijk zou men hier iets eerder arriveren, maar men was even op het tijdschema ach tergeraakt hetgeen zorgvuldig werd bijgehouden door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. „Het is nu eenmaal een hobby van me, die ik niet kan la tenverzuchtte de commissaris. Hij had met het college van gedepu teerden en de griffier der staten de trein afgewacht bij de grens, staande op een speciaal daarvoor gebouwd po dium, versierd met de vlaggen van Zeeland, Noord-Brabant en van de N. S. Overigens is president-directeur Den Hollander'Zeelands commmissa- ris op een zeer bijzondere wijze tege moet gekomen in zijn spoorweg-be langstelling: toen de trein op de te rugweg was van Middelburg naar Goes fungeerde jhr. De Casembroot als treinbestuurder. Het ging voor treffelijk.... Het is een geslaagde dag gewor den: U kunt het allemaal lezen op pa gina 7 van deze krant. Brits transporttoestel verongelukt: 27 doden. Een „Valetta"-transportvliegtuig van de Britse luchtmacht met 22 le den van het Britse leger aan boord is woensdag bij de start van het vlieg veld van Akaba in Jordanië veron gelukt en verbrand, waarbij alle in zittenden om het leven zijn gekomen. De passagiers waren soldaten, die krachtens het Brits-Jordaanse ak koord over ontruiming van de Britse steunpunten in Jordanië, naar hun vaderland zouden worden overge bracht. Aangenomen wordt, dat de bemanning van het toestel uit vijf personen bestond. Afschaffing dienstplicht in Engeland gaat geleidelijk Van 1957 tot 1960, het Jaar waar in de dienstplicht in Groot-Brittan- niè zal worden afgeschaft, zullen ge leidelijk minder dienstplichtigen wor den opgeroepen, aldus heeft de Brit se minister van arbeid, MacLeod, woensdag in het Lagerhuis meege deeld. Het is onwaarschijnlijk, dat meer dan de helft van de 570.000 man, die van nu tot 1960 onder de wapenen zouden worden geroepen, moeten opkomen. De minister betoogde, dat afschaf fing van de militaire dienstplicht niet mogelijk zou zijn geweest, indien de regering niet besloten had de lands verdediging te baseren op kernwa pens. Matteotti afetreden. Matteotti, de secretaris van de Ita liaanse sociaal-democratische partij, is woensdagavond na een heftige dis cussie over de fusie tussen de sociaal democratische partij en de socialisten van Pietro Nenni afgetreden. Met hem trad het dagelijks bestuur van de partij eveneens af. DE BIL1 VERWACHT... VRIJ ZACHT Tamelijk zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Vrij zacht. ZON EN MAAN april Zon op Maan op onder 19 46 onder 8.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1