Knutselaar in Californië bouwde „slotengraver en -schoonmaker" DE VIJF RIETVINKEN Waar zijn onze schepen? STERKER DAN GELD HOUTVESTER DONDERDAG 18 'APRIL 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IT IN DE „MACHINEWINKEL" VAN E. V. BRISCOE Landbouwers werken in zijn fabriek Wanneer de heer Rriscoe een nieuw plan in het hoofd heeft, werkt nij dat geheel alleen uit. „Als ik een nieuw model wil heb ben", zegt hij met een glimlach, „laat ik net plan in mijn hoofd groeien en dan ga ik het tekenen, e praktische zijde van de vraag stukken ken ik gelukkig goed". Momenteel legt hij zich toe op de ontwikkeling van een door atoom kracht voortgedreven vliegende sloot graver. De heer Briscoe erkent, dat net niet eenvoudig is, een dergelijke machine te ontwikkelen, hoofdzake lijk omdat hij geen opleiding heeft in de atoomwetenschap. Alles wat hij weet van scheikunde is, dat water uit twee delen bestaat, zo pleegt hij te zeggen. Maar als er op zekere dag een door atoomkracht voortgedreven vliegtuig uit .zijn wijngaard opstijgt, zal nie mand in de omgeving versteld staan. Merkwaardige zaken zijn daar reeds verschenen en ze zijn ver over de we reld verspreid. (Advertentie) Men kan nooit zeggen, wat men vinden kan midden In een Callfornlsche wijngaard. De heer E. V. Briscoe had er vroeger geen flauw idee van bij voorbeeld, dat hy op zekere dag de leiding zou hebben van een fabriek, om geven door grote hoeveelheden pitloze druiven en een fabriek, die eigenlijk geen enkel direct verband heeft met de druiventeelt bovendien. Hij glim lacht als hij het verhaal vertelt; hy ls nog steeds landbouwer. Heden ten da ge zyn er echter maar weinig vooraanstaande landbouwgebieden, waar men geen gebruik maakt van de reusachtige machines om grond te bewerken, machines om sloten te graven en ze schoon te houden, die hier by de firma E. V. Briscoe gemaakt worden. Het begon toen de heer Briscoe ge kozen werd tot directeur van de irri- gatiedienst in zijn district. Dadelijk zag hij, dat het in stand houden van de irrigatiekanalen ln de uitgestrek te San Joaquin Valley één van de grootste, duurste en zwaarste werk zaamheden was in zyn district. Als zoon van een druivenkweker en zelf vooraanstaand kweker van allerlei druivensoorten had de heer Briscoe natuurlijk een technische aanleg. Hy had altijd graag zitten prutsen, ver telde hy aan Kimmis Hendrick, die in de „Christian Science Monitor" 'n reportage over hem schreef. Op zeke re dag begon hij met een „machinale slootgraver", on machine dus, die, door een tractor voortgetrokken langs een sloot, in enige ogenblikken deze sloot kan schoonmaken. Met de ze machine kan de landbouwer op een voudige wijze verstopte irrigaties schoonmaken voor 30 per myl tegen 5 500 per myl in vroeger jaren. Over de gehele wereld, in de oud heid en in deze moderne tyd zyn de irrigatiesloten van uitzonder lijk belang geweest voor de land bouw. Behalve in regenachtige ge- I bieden is irrigatie immers de op- I lossing om goede oogst te verkry- gen. Momenteel is ze zelfs onmis baar geworden voor landbouw streken, omdat de boer door mid- i del van de irrigatie betrekkelyk eenvoudig zyn overtollig water kan bewaren, totdat hy het nodig heeft. Eén van de eerste problemen van het symmetrisch sloten aanleggen met mechanische middelen was uitge werkt door de Killefer Corporation in samenwerking met de Caterpillar Tractor Company. Men deet dit toen voor de katoenplantages in Engels- Egyptisch Soedan. Vervolgens ontwikkelde de firma E. V. Briscoe en Zn. een door een tractor getrokken slootgraver, die voor ver schillende doeleinden gebruikt kon worden. Landbouwexperts beschou wen deze machine als één van de grootste bydragen tot het verhogen van de landbouw-efflclency, waar dan ook in de wereld. Mr. Brlscoè heeft Immers ook de Indianen in het Salt River Reservaat by Phoenix geleerd, hoe ze van het snel groeiende onkruid iu hun sloten af kunnen komen; hy heeft de boeren in Tahiti geholpen, ln 't Verre Oosten, in Spanje, ln Frank- ryk en in Afrika, De Briscoe-fabriek ziet er in tegen stelling tot de een of andere geriefly- ke familieboerdery uit als de eerste de beste „boerse" machinewinkel. Sommigen van de mensen, die hier werken, zyn zélf landbouwers, ande ren komen uit de steden in de vallei. In de hoek van zyn bedryf heeft de heer Briscoe een fornuis staan, waar op men zyn sandwiches in minder dan zestig seconden kan klaarmaken; als hy van pitloze druiven houdt, kan de arbeider er in het seizoen zoveel ne men als hy wil. Kerkelijke bedienaren in West-Duits- land, die een huwelijk voltrekken of in zegenen voordat het voor de wet ge sloten is, handelen in strijd met de wet. Op deze overtreding siaat echter geen geldboete. De boetebepaling is in de be trokken verordening geschrapt op ver zoek van een bemiddelingscommissie. (Advertentie) Klanken uit de ether VRIJDAG 19 APRIL» HILVERSUM I. 492 in 746 kc/S. 1.00 —21.00 KRO. KRO: 7.00 Nwi. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nw*.- en wcerber. 8.15 Gram. 8.5C Idem. 9.35 Wa- terst. 9.40 Franse muz. 10,10 Gram. 10.15 Itfem. 10.35 Kamerork. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Gram. 12.00 Sopr., fluit en piano. 12.20 Gram. 12.30 Land- en luinb.- meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kalh. r.ws. 12.50 Rotter dams Philh. ork. en solist. 14.20 Gram. 14,50 Idem. 14.55 Inleiding. 15.00 Plechtig heden v. goede vrijdag. 16.15 Orgelconc. 16.45 Fragm. uit passiespel v. Tegelen. 17.50 Harp, fluit, spinet en plano. 18.10 Gram. 18.25 Strijkkwtnt, 19.00 Nws. 19.10 Regerlngsuitz.: Rubriek verklaring en toelichting: Kom mee naar buiten alle maal. Vrijetijdsbesteding ln de openlucht: klankb. van B. M. van Griethuijsen. 19.20 Regcringsultz.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Omr. ork. en solist. 20.05 Johannes Passion oratqrium. (In de pauze: „Door dood tot leven", caus.) 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Gram. 8.18 Gram. 3 50 Voor dg vrouw. 9.40 Orgelconc. VPRO: 30.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Kamerkoor. 11.35 't Hangt aan de muur en het tikt. AVRO: 12.00 Theaterork. en soliste. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 11.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Orgelconc. 14.20 Concertgebouwork. (15.00 —15.25 Voordr.) VARA: 16.00 Gram. 1G.20 Muz. caus. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act, 18,20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Avondmaalsdienst, 20.4S Ka merkoor. 20.55 Nws. VARA: 21.00 Le Rol David, symf. psalm. 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Exotische klanken. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwij ding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Amerskerk 16 Amsterdam. Aludra 15 500 m, n.o. Bermuda's. Alioth 16 Bremen. Alcor 20 Antwerpen verw. Aagtekerk 15 500 m. z w. Sabang. Aardijk 15 1170 m. w.n w. Kaap Verd. eil. Adlne verm. 16 R'dam n. Oporto. Albireo 17 Bahrein. Almkerk 15 Beira n. Dar es Salaam. Alinali 15 210 m. z.w. Lissabon. Alpherat 16 Paranagua n. Santos. Ameland 17 v. Las Palmas n. Isle of Grain. Arendskerk 16 Rotterdam. Ampenan 15 Belawan. Banda 16 575 m. n.w. Ascension. Blitar 17 Port Swettenham. Bontekoe 15 130 m. n.n.w. Makassar. Breda 16 Maracaibo. Bennekom 17 Dover. Bussum 15 420 m. z. Mozambique. Caltex „The Hague" 15 Dakar n. Perz. Golf. Caltex „Pernis" p. 16 Mlrmi. Caltex „Nederland""' 16 Pernis. Congokust 15 Trinidad. Dongedijk 14 Bremen. Eemland 15 310 m, n.o. St.-Pauls Rock., Esso „Amsterdam" 15 250 m. n.w. Horta. Haulerwijk 16 A'dam n. Hampton Road. Hestia 16 La Guaira n. Guanta. Hoogkerk 15 Brisbane. Jacaranda p. 16 Villano. Jagersfontein 16 Kaapstad. Japara KRL 16 Las Paimas n. Durban. J. v. Oldenbarnevelt 15 1320 m. o. Kaap St.-Mary. Kabylia 15 Punta Cardon n. B. Aires. Kalinga 16 R'dam n. Freetown Kalydon 17 v. Rotterdam n. Oslo. Katelysia 15 300 m. n. Bermuda. Kellia 15 400 m. z.w. Bermuda. Kermia 16 380 m. w. Bombay. Kinderdijk 16 R'dam n. Bremen. Kosicia 17 Rotterdam. Korovlna 17 Singapore n. Wellington. Kryptos 15 120 m. n.o. Paramaribo. Langkoeas 16 Priok. Lekhaven 17 Winneba. Leuvekerk 16 R'dam n. Bombay. Lemsterkerk p. 15 Mogadiscio. Leopoldskerk 15 60 m. o Gibraltar. Lutterkerk p. 16 Cherbqjirg n. Antw. Louis Lantz 17 Finlsterre n. Emden. Loenerkerk -20 Le Havre verw. Leto 15 340 m. z.t.o. Cape Race. Maasdam 15 600 m. o. Kaap Race. Maashaven 16 Las Palmas n. Antw. Mariekerk 16 Hamburg. Naess Commander p. lt> Lissabon n. Las Palmas. Malea 15 210 m. n.w. Manilla. Nias 16 Bombay n. Curacao. Nestor 15 150 m. w. Ouessant. Oleander 12 New York n. Bermuda. Ondina 15 480 m. o.n.o. Azoren. Oranje 15 480 m. n.o. Durban. Parkhaven 16 Montevideo n. Buenos Aires. Peperkust 16 Dakar n, Le Havre. Phrontls 16 Tjilatjap n. Makassar. Pr. Alexander 15 700 m. n. Azoren. Rijndam 15 Cobh n. Hallfax. Rijnkerk 16 Tanga. Rotula 16 Montevideo n. Buenos Aires. Schelpwij k 18 Singapore verw. Schouten 15 120 m. o. Albany. Scherpendrecht p. 10 Ceylon n Formosa Senegalkust 15 Dakar n. Freetown. Sloterdijk 16 New York. Sibajak 15 410 m. o.n.o. Sombrero. Slledrecht 15 1130 m. o. Montevideo. Stad Schiedam 21 Rotterdam verw. Stad Leiden 16 dw. Fintsterre n. Pepel. Straat Malakka 16 Kaapstad n. Rio de Janeiro. Straat Soenda 12 Nagoya n. Yokohama. Statendam 16 New York n. Southampton. Tiba 16 Hamburg. Theobaldius 16 Curagao. Thelidomus 15 470 m. z.w. Azoren. Tomori 17 Port Swettenham. Wieldrecht 15 500 m. o.n.o. Asuncion. Vlist 17 Norfolk. Vasum p. 15 Fjnlsterre. W. Alton Jone3 13 Cadiz n. Las Palmas. Woensdrecht 17 Melbourne n. New Castle Willem Barehdsz. 15 2S£> m. w.z.w. Walvisbaai. Weltevreden 15 270 m. Diego Garcia. Willem Ruys 16 Colombo n. Belawan. Zuiderkruis 16 Hallfax n. Amsterdam. 8. De cowboyfilm, waarop mevrouw Rietvink haar kinderen Henk en Suusje had getrakteerd, had voor al op Henk diepe indruk gemaakt. Hij ging direct naar de zolder, waar hij een oud cowboypsk opdiepte, trok het aan, greep zijn blikken revolver en sloop geruis loos naar beneden. Voorzichtig zette hij de deur van de huiskamer op een kier en spiedde naar binnen. Zijn moeder stond bij het theemeubel koekjes ln een trom meltje te doen en Suus lag voorover op de divan een boek te lezen. „Ga vader waarschuwen, dat de thee klaar ls", hoorde Henk moeder tegen Suus zeggen, maar deze bleel rustig liggen lezen. Toen sprong Henk naar binnen: „Handen omhoogI" schreeuwde hij, zijn revolver naar voren stekend. „Hè, vervelende Jongen", zei zijn moeder, die bijna het koektrommeltje liet val len. Handig stak Henk zijn revolver tussen zijn broek riem, greep Suus stevig beet en sleurde haar van de divan. „Ik ben Billy Bottle, de vrouwenrover", gilde hij, „en jij bent mijn.." Suus gaf hem prompt een tik op zijn neus. „Laat me met rust", gilde zij kwaad. teuilleton dour Sonia üeane 29 gek op Op het ogenblik ben je gek Allan, maar dat maakt je niet staat, een goede boerin te zyn. Boven dien zou je je, als de eerste verliefd heid achter de rug is, realiseren, hoe afzichteiyk een huwelijk is, dat' een terugkeer onmogelyk maakt, omdat je man nooit twee gezinnen zal kun nen onderhouden". Vermoeid zei Claudia: „Dat weet ik allemaal wel, moeder. Het zijn alle maal bekende geluiden. Niemand zal ontkennen dat een huwelyk een gok is, maar hét is te gek om te beweren, dat myn huwelyk zal mislukken, om dat dat van jullie mislukt is. Of dat het voor mij beter is om met een man te trouwen, om wie ik niets geef, dan met een man, van wie ik houd". Ze stopte; de laatste woorden waren haar ontglipt, zonder dat ze het had gewild. „Dus je gelooft, dat je van Allan houdt?" „Ja". Helen huiverde en by deze neder laag verdween haar verdraagzaam heid als sneeuw voor de zon. „Liefde is kortstondig: het betekent niets, liefsteniets". „En geld soms wel?" „Ja!'r Helen sprak nu luid. „Ik ben niet een doodgewone materialiste, Claudia; maar iK heb door bittere er varingen geleerd te begrijpen, dat geld een vrouw vrijheid van handelen kan geven. Ik kan de gedachte niet verdragen, dat jij de vrouw van Allan zou worden. Ik zou dat ook niet kun nen, als ik gelukkig getrouwd was". „Ik geloof, dat U dat meent", gaf Claudia toe. „Maar ik geloof ook, aat U niet begrijpt, hoever je met zelfbe goocheling kunt gaan". Een blos kleurde* Helens wangen donkerrood; ze kon dit niet ontken nen, maar nog minder kon ze toege ven, dat Claudia gelijk had. Toch zag ze een gaatje en daar sprong ze direct op af. „Ik kan jou niet wijsmaken liefste, dat ik mezelf by deze- hele kwestie uit kan schakelen daar ben Je te verstandig voor. Per slot van re- ;ening ben ik ook maar een mens, en als jij met Raymond mocht trouwen, zou dat voor my een heel ander, een nieuw leven betekenen. Zo is het nu eenmaal" „Maar dat kan toch nog altijd, moeder", zei Claudia wanhopig. „En hoe dan?" Haar ogen hadden nog altijd die pathetische uitdrukking die veel meer indruk maakte op Claudia, dan boos worden ooit had kunnen doen. „Als jullie zouden scheiden. Dat zou toch kunnen... en dan een nieuw leven beginnen. Ik ben geen onoverko melijk bezwaar. Ik hou van jullie alle twee". Helen beefde. „En wat denk je van het geld Over deze mogelykheid heb ik zelf heus ook wel nagedacht. Maar je vader zou het beetje geld dat hij heeft niet willen aanspreken en van zijn salaris kan hij niet twee huishou dingen onderhouden. Besef je wel, I dat ik maar aanspraak kan maken op een paar tientjes per week, als ik by hem wegga óf denk je soms dat ik, op mijn leeftijd, op een miezerig (Advertentie) manchester 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT 't ieik wut, kamertje zou willen wónen en me alle gemakken ontzeggen om zo plezier... of geluk te vinden?" „U ziet de dingen wel heel erg een- zydig", hield Claudia vol. „Ik zie alleen maar de feiten onder ogen", luidde het geïrriteerde ant woord. „U hebt me wel eens verteld", ging Claudia nog altyd op dezelfde drin gende toon verder, „dat vader beslist niet arm is en dat ik niet naar een baantje hoefde om te zien, of bang voor de toekomst hoefde te zijn, om dat daar wel voor gezorgd was". Een ogenblik leek Helen van haar stuk gebracht. Toen had ze ook hier op haar antwoord klaar. „Dat was ook zo. Je vader heeft een hoge le vensverzekering afgesloten, maar dat helpt jou en mij nu ni^t. Het be tekent alleen maar hoge premies". Ze zuchtte terneergeslagen en ging toen met vermoeide stem verder: „Maar het is goed, Claudia. Ik wist wel, dat jy je toch niet zou laten be ïnvloeden enals ik het zo mag zeggenniet bereid zou zyn tot een vergelijk te komen. Laten we het er zo maar by laten. Ik hoop dat je erg gelukkig zult worden met Allan je hebt klaarblijkelijk toch beslo ten met hem te trouwen. Ik vind het lammer, dat je zo'n slechte smaak hebt". „Daar zal vader het niet mee eens zyn", barstte Claudia uit. Advertentie i Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Rennies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te .stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddellyk! 'n Wonder die Rennies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en dro- gistery verkoopt men U Rennies graag. „Die is het nooit met mij eens. In principe niet", luidde het bittere ant woord. „Dat is niet waar. moeder". „Natuurlyk, als jij niet aan je va ders kant staat „Er is geen sprake van kanten", viel Claudia haar fel in de rede. „Ik sta altyd tussen jullie in. Ik probeer jouw gezichtspunten te begrypen en de zijne. Denk je, dat het leven voor mij zo leuk is? Wat voor geluk heb ik in dit huis leren kennen?" Helen begon te huilen. „Daar moet je my de schuld van geven", klaagde ze. „Alleen omdat ik hoopte, dat je met Raymond zou trouwen. Het kan je niets schelen, wat er met mij ge beurt". Claudia bracht haar spoedig tot bedaren. „Myn zenuwen", snikte He len nog na. „Ik kan dat allemaal niet meer verdragen." „En stel je voof, dat ik met Rav- mond zou trouwenwat dan?" viel Claudia plotseling scherp uit. „Dat weet je best, liefste." De uit drukking op Helens gezicht veran derde. Terwijl ze haar aanzag, voel de Claudia het hart in haar lyf om draaien. Ze realiseerde zich, dat haar moeder zelfs alleen al by die gedachte, jaren jonger leek. „Dan zou ik nog wat aan myn le ven krijgen, Claudia.... Raymond zou me zijn prachtige flat in ..Old Pla ce" geven en dan zou een kleine toelage van Charles me.... Wel, het zou volmaakt kunnen zijn. Ik zou 'n achtergrond hebben en zekerheid. Ik zou bovendien by jou kunnen zyn en niet alleen behoeven te staan. Hoewel ons leven", haastte ze zich daaraan toe te voegen, „helemaal gscheiden zou zijn." „En zou je vader niet missen, als het zover kwam?" Helen keek verbaasd op. „Meen je dat? Nee, liefste. In ben bang, dat we elkaar helemaal niet zouden mis sen. Integendeel, we zouden ons bei den voelen als gevangenen, die le venslang hadden, maar plotseling vrijgelaten zyn." Ze wachtte even. „Maar waarom zullen we onze tyd zo verknoeien; jy bent toch niet van plan het zover te laten komen....»." (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 15