De markt in Chichicastenago is een veelkleurig schouwspel In Aranjuez zwijgen de bronnen DINKY TOYS TWEE NEDERLANDERS VAN ROTS GESTORT EN GEDOOD PRISMA dames-sport 3 DONDERDAG 18 APRIL 1957 PROVINOIALE ZBBOWSB OOORANT 13 ZONNIGE DAGEN IN GUATEMALAEN MEXICO (II) Indrukwekkende kennismaking met de oude Indianencultuur Onze eerste dag in Guatemala zit erop. In het stadje Panajachel huren we een bungalow, waarvoor de bananen en sinaasappelen zomaar voor het grypen hangen. Nadat we ons geïnstalleerd hebben maken we een wande ling door de mooie lanen in de omgeving en langs uitgebreide koffie-aan- planten. Wanneer we een smal weggetje doorwandelen, ontdekken we een Indiaanse familie in één van de lage, ronde hutten, die van leem zyn opge trokken. Een indiaanse vrouw is bezig aan het weefgetouw. Zy zit er op de knieën gebukt voor. De kinderen in kleurige jurken, spelen wat in het rond, maar als ze ons ontdekken, hollen ze verlegen naar moeder toe. Deze bekykt ons eerst wat achterdochtig, maar na wat heen en weer gepraat en wat snoepjes voor de kinderen, staat ze ons toe, dat we wat filmen. Dit was een unieke gelegenheid, die we niet graag hadden gemist. Tydens onze ver dere verkenningen door het dorp krygen we het aanbod, om de volgende ochtend mede te rijden naar Chichicastenango, in het hart van de hooglan den gelegen. Om half zeven 's-morgens worden we afgehaald en in een com fortabele auto zigzaggen we via het dorp Solola naar boven en telkens weer zien we het meer Atitlan steeds dieper beneden ons. De welwillende chauf feur biykt een uitstekende kenner te zyn van de diverse Indiaanse stammen, hun kleding, hun ritueel en gewoonten, zodat we veel interessants té weten komen alvorens we op het eigeniyke doel van deze tocht, de marktdag, in Chichicastenango, arriveren. Nu deze heer ons zoveel heeft ver teld wil ik niet nalaten U ook iets te laten weten over de Maya-indianen, die van de 4e9e eeuw hun bescha ving brachten in Guatemala en in de staten Chiapa en Yucatan in Mexico. Deze stammen waren zeer intellectu eel en zij bouwden er o.a. de steden Palenque, Copan, Tikal en Piedras Niegras en zeker een honderdtal an dere steden meer. Zij aanbaden alles in de natuur, dat machtig en myste rieus was en bouwden daar hun py- ramiden voor, versierd met slangen en jaguars, zij hielden van weten schap en kunst en waren zeer wis- Door mevrouw W. Rosevelt-Gijsels kundig en smaakvol aangelegd. Hun stenen kalender werd gemaakt ten behoeve van de landbouw. Zij hadden een systeem van hiërogliefen van plm. 30.000 woorden. Zij richtten ste nen pilaren op, die data en gegevens vermeldden van diverse belangrijke gebeurtenissen. Zy kenden nog niet net gebruik van metalen en werkten enkel met stenen beitels. In een perio de van 50 jaren staat hun activiteit om mysterieuze redenen plotseling stil, om later aan het eind van de 10e eeuw in volle glorie in Yucatan te herleven. Kukulcan is de naam van hun God voor het water, de lucht en Venus de morgenster. Deze wordt afgebeeld als een slang met de veren van de heili- ook Quetzalcoat. Deze Tolteken ken-stammen heette deze God dan ook Quetzalcoatl. Deze Toltekenen waren uit het noorden verdrongen door de Nahua-stammen en vestigden zich ook in Yucatan. Daar ontstonden de steden Mayapan, Chitzen-Itza en Uxmal. De stad Mayapan kwam echt- ter in gevecht met de twee andere en werd in de 15e eeuw verwoest. De laatste Maya-kolom werd in 1516 op gericht te Tulum. De Itzas bleven het langste in stand en verhuisden later naar het meer van Petèn. Tot zover deze korte gegevens. Sebastiaan Nadat we een kamer in het hotel „Caravansary" hadden besproken werden we verwelkomd door Se bastiaan, die als onze kamerbe- diende ten alle tyde met zyn hulp vaardigheid tot onze beschikking bleef en ons ook in het aardige eetzaaltje met een laagje denne- naalden op de grond, van heerlyke maaltijden voorzag. Deze Sebas tiaan droeg ook zyn Indiaanse kostuum met de rode sjerp om het middel. Inmiddels was het middag geworden en de markt vol kraam pjes. Daartussen trippelden de klei ne Indiaanse vrouwen met korte pasjes en stonden in drukke con versatie te onderhandelen over hun eventuele aankopen, die be stonden uit mais, zeep, potten, kettingen, katoenen stoffen, kaar sen enz. De babys op de rug vermaakten zich met kraaltjes en snoepgoed, terwyl moeder de mand op het hoofd aan het volladen was. Al rondkykende kwamen we aan de trap naar de St.-Thomaskerk. On ze aandacht werd getrokken door rookwolken, die vandaar uit om hoog stegen en afkomstig bleken te zyn uit de kleine potjes, die mannen aan een kettinkje heen en weer slingerden. Hierin werd wierook gebrand. Zo liepen ze de trap op en prevelden hun gebeden, die door middel van deze rookko lommen de hemel moeten berei ken. Voor de ingang van de kerk plaatsten ze daarna kleine kaars jes op de stenen, knielden daarby en gingen dan naar binnen. Weer worden in speciale motleven kleine kaarsjes op ae tegels gezet en rozen- of vruchteblaadjes er omheen gestrooid. Op één knie gezeten scha ren de mannen zich er rond en met ernstige, strakke gezichten worden hun gebeden gemompeld. Dit alles is zeer indrukwekkende en de stemmige sfeer, di# o.a. door de kaarsjes in de overigens duistere kerk geschapen wordt, kan niet nalaten, een blijvende herinnering na te laten. Als we de kerk uitkomen gaan we via vele lan- delyke weggetjes buiten het stadje naar een bergtop, waar enkele uren geleden nog dieren en vogels op een altaar waren geofferd. Naast het kleine kruis staat een In diaans afgodsbeeld. Op de terugweg zien we de marktgangers met hun ezeltje hun slingerpaadjes naar bo ven beklauteren naar hun afgelegen nederzettingen achter de bergtoppen, waar ze tustig hun eigen leven leiden, met eigen gewoonten, met eigen ze den, met eigen ritueel, hetgeen nie mand hen na al die eeuwen nog ooit heeft kunnen ontnemen. Bij onze thuiskomst ruikt de kamer heerlyk naar brandend hout. Vol goe de herinneringen aan deze prachtige dag vallen we spoedig in een diepe rust. Morgen wacht ons een nieuwe, lange tocht. Een Indiaanse aan het weefgetouw. Een opname buiten het dorpje Pana jachel aan het meer van Atitlan in Gxlatemala. Alle kleding wordt hier door de mensen eigenhandig gewe ven. (Advertentie} cellofaan verpakt. Prins Bernhard sprak half uur met Adenauer Prins Bernhard heeft een kort par ticulier bezoek aan de Bondsrepubliek gebracht. Hij kwam dinsdag in Bonn aan en keerde woensdag naar Neder land terug. De prins heeft woensdag middag een onderhoud van een half uur met Bondskanselier Adènau- er gehad, die voor dit gesprek zyn be spreking met Duitse atoomgeleerden en hoge militairen over de oproep van de vorige week van achttien vooraan staande Duitse atoomgeleerden, on derbrak. Prins Bernhard heeft dinsdag als gast van de Duitse vereniging voor buitenlandse politiek in Bonn een voordracht gehouden over de „ont wikkeling van achtergebleven gebie den als Europese taak". OP FREYR-ROTS BIJ DINANT Alleen leider van groep kon worden gered Dinsdagmiddag hebben te Waulsort by Dinant bij de beklimming van de Freyr-rots twee jonge Nederlandse bergbeklimmers de dood gevonden, namelyk de 2I-jarige J. Kamps, die studeert te Delft en afkomstig uit Meppel en de 20-jarige P. Dikl berg uit Utrecht. ;ken- Advertentie) sSiSST Vlot-sportief jjf eft^S3S dameshorloge met Chroom T O/. *555 centrale seconde- Doublé f 92.50 Prinses Beatrix op bezoek in Kopenhagen Prinses Beatrix is gisteren in Ko penhagen aangekomen voor een be zoek van enige dagen als gast van de Canadese ambassadeur Brooks-hill Feaver. In haar gezelschap bevond zich de dochter van de ambassadeur, een goede vriendin van de prinses en studiegenote in Leiden. Weer 2 prachtige, nieuwe modellen in de Dinky Toy serie. No. 164, Vauxhall Cresta Saloon het schaalmo-^ del van deze populaire 6 cylinderwagen, - in twee harmonieuze kleuren met het ka- rakteristieke front, de massieve bumpers en de vlotte lijn Yan de echte Vauxhall No. 465, Morris Bestelwagen „Capstan" een nieuwe uitvoering van deze snelle, V2tons bestelwagen, nu in licht en donker blauw -f g nel de bekende „Capstan" reclame.^ het bekende speelgoed in de gele doosjes Vervaardigd door MECCANO LTD. Engeland VERKRIJGBAAR BIJ ALLE GOEDE SPEELGOEDZAKEN- EN AFDELINGEN Allitnvirltgenwoordigtr voor Nedtrlond. HAUSEMANN HOTTE N.V. AMSTERDAM-C Waar wreed vorst van liefde droomde Dinsdag omstreeks half twee be klom een ploeg bestaande uit drie jon ge Nederlandse bergbeklimmers, die met touwen met elkaar waren ver bonden. de Freyr-rots toen één van hen plotseling in moêllUkheden ge raakte en zijn metgezellen hiervan verwittigde. Hg verloor evenwel het evenwicht en na met het hoofd tegen de rotsen geslagen te zijn bleef hij op 50 meter van de grond in de lucht hangen aan het touw. De leider van de ploeg be vond zich toen op 70 meter hoogte. De derde alpinist verloor eveneens het evenwicht tengevolge van de schok en viel. Andere bergbeklimmers dte getuige waren van het ongeval, sloegen alarm. Onmiddellijk werd hulp gebo den. waaraan o.m. de Franse alpinist Lionel Terray, gids te Chamomx en overwinnaar van de Annapoerna, An- dré Foquet, voorzitter van de afde ling Namen van de Belgische Alpi nistenclub, alsmede de brandweer van Dinant deelnamen. Na twee uur slaagde men erin de leider van de ploeg gezond en wel op de begane grond te brengen. Zijn twee metgezellen waren evenwel overleden. (Van een speciale correspondent te Madrid). In de dorpen van Castilië trekken bruine ossenspannen de zware - ploeg door de van voorjaarsregens vochtige aarde. Witte wolken zei len langs de blauwe hemel en een zachtgroen waas ligt over de boom kruinen langs de wegen. Aranjuez echter bloeit als een bevoorrechte tuin in het grauwe landschap van Castilië, dat de bloesem niet kent. Lenteronken openen zich Aranjuez' poorten en lanen voor de vreemde ling en laten vergeten eeuwen wakker worden. Tijden, dat hier het hart van de wereld sloeg. Paradijs in de eenzaamheid Keizer Karei V. van Duitsland, heer over werelden, bouwde in Aran juez zijn jachtslot om daar vrede te vinden tussen de oorlogen. Hij liet "net water van de rivier de Jarama door kanalen leiden en in de grauwe arme eenzaamheid van het Casti- liaans landschap bloeiden tuinen en parken. Philips n op zijn beurt maakte van het vaderlijk slot een Spaans paradijs, nog vóór hij de eenzaamste aller koningen werd en zich opsloot achter de kille muren van het Escoriaal. Keurig en ongeschonden liggen nog in de archieven van Aranjuez zij overleefden oorlog en dood, want Castilië's eindeloosheid behoedde hun rust de verordeningen en beslui ten van de mensenschuwe koning, de rekeningen en verantwoordingen van zijn beheerders en rentmeesters. Hij nam zijn park en zijn woud, zijn ha zen cn fazanten, zeer ernstig. De wild dief, die* binnen een straal van drie mijl werd aangetrofen. kwam op de galeien terecht en zelfs zijn hond werd in het openbaar opgehangen. De weg naar Aranjuez was voor nie mand vrij, die niet de hoogste gunst des konings genoot. Bij de zilveren zang der bronnen droomde Philips II zijn laatste lief desdroom met Elisabeth van Valoïs. De hertogin van Eboli, de geheim zinnigste van alle vrouwen, aie ooit aan het Spaanse hof verkeerden, wandelde in het park, dat door tuin lieden uit Duitsland en Vlaanderen was aangelegd. In de zalen van het slot ontving Philips de gezanten uit Amerika en Indië, uit Japan en de Nederlanden. Herdersspel en jaloezie Twee eeuwen lang werd Spanje's f eschiedenis gemaakt in de wonder- uin van Aranjuez. De Bourbons volgden de Habsburgers op de troon op, het jachtslot tussen de Tarama en de Tajo echter was hun sprook jespaleis, waar de hertoginnen en de „infantes" op de groene weiden blindemannetje speelden, waar echter een koningin zich ook een oorveeg, van haar minister moest laten wel gevallen. Eerst nu hebben Spaanse histo rici het geheim onthuld van Ma ria Luisa, de gade van Karei IV, die in het park van Aranjuez van haar eerste minister Goday hij was door haar in de adel stand verheven ondanks het feit, dat hij zijn loopbaan begon als staljongen op Aranjuez een knetterende oorveeg moest incas seren, omdat zij het waagde, het niet met hem eens te zijn. Mis schien echter ook, omdat zij te openlijk haar hart had verpand aan Goya, de schilder, die in dit zelfde park wandelde in de voet stappen van de Hertogin van Al- va die door zijn kunst onsterfe lijk zou worden. Drie sterren in de Baedeker Was het die oorveeg, welke de gunsteling aan zijn beschermster gaf uit jaloezie, die de betovering van het sprookjesslot verbrak? De hovelingen, die verlamd van schrik ,het schouwspel bijwoonden, zwegen en lieten het geheim overgaan op hun zonen, die het opnieuw aan hun zoon overgaven, als iets, waarover men buiten de familie niet spreekt. Het kwam nooit buiten het park! Maar de ster van Goday verbleekte met die van de koningin. Napoleon onderwierp Spanje en de koninklijke familie ging in ballingschap. De broeder van de Corsicaan, die de Spaanse troon besteeg, had geen tijd voor de sprookjestuin. De schone dagen van Aranjuez waren verleden tijd geworden; En zij zijn nooit te ruggekeerd. Aranjuez werd een ko ninklijk slot uit vele, een paar re gels uit de Baedeker, drie sterren, die toeristen en paren op huwelijks reis trekken. Het wonder stierf, maar nog steeds vullen, pauwen de lanen met hun droevige kreet. Per Jacobsson waarschuwt voor het inflatiegevaar In een voor de economische en so ciale raad van de Verenigde Naties gehouden toespraak heeft de direc teur van het internatiónale monetaire fonds, Per Jacobsson, aangedrongen op voortzetting van de dikwijls niet populaire anti-inflatiömaatregelen en heeft hij de exportlanden er voor ge waarschuwd, dat zb' zich niet door te hoge prijzen buiten de wereldmarkt plaatsen. Hij gaf deze landen de raad eraan te denken, dat indien zij voort gaan met het toelaten van verdere stijgingen van kosten en prgzen, zij mogelgk in de toekomst niet zouden kunnen rekenen op een stgging in het algemene niveau der wereldmarktprij zen en hierdoor het gevaar zouden lopen, dat zij zowel intern als extern in een onevenwichtige positie zullen komen. Blijkens een officieel rapport vervoe ren de Franse staatsspoorwegen twee maal zoveel goederen en dertig pro cent meer passagiers dan In 1953. Het personeel is in die negentien Jaar van 514.400 tot 365.000 personen verminderd. Voorbij Boven het water onder de donke re beuken bloeien rozen. Vreemd en eenzaam in de dorre weidsheid van Castilië. Uit welke tuin van Oosten rijk of de Nederlanden, uit de Pfalz of Bourgondië hebben de tuinlieden van Philips II eens de wortels van deze rozen naar het Zuiden, over de Pyreneeën gebracht? De bronnen zingen niet meer. Zij zwijgen. Zoals doden zwijgen. Aran juez zal nooit meer tot nieuw leven ontwaken, het stierf, ook al komt Ieder voorjaar weer het groen aan zijn bomen en de bloei in zijn tuinen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11