Opnieuw spionage-schandaal in Zweedse hoofdstad Radio-activiteit in dienst van het Deltaplan klankbord V ZWARTE RUITER KLOM OVER ZES MUREN TIJDENS VLUCHT DINSDAG 16 APRIL 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Ambtenaren op sleutelposities wilden geheimen verkopen Twee Zweedse beambten, die toegang hadden tot zeer geheime militaire gegevens en gegevens de atoomenergie betreffende, zijn gis teren door de districtsrechtbank van Stockholm in staat van be schuldiging gesteld wegens spio nage. Robert Folke Damstedt (29), ondersecretaris van de Zweedse commissie voor atoomenergie, en Gösta Arnold Tnre Jacobsson (35), die in dienst is geweest op het hoofdkwartier van de marine, werden beiden in staat van be schuldiging gesteld wegens spiona ge, waarop in Zweden als maxi male straf levenslange dwangar beid staat. Doch in de akte van beschuldiging wordt duidelijk gesteld dat de twee verdachten slechts het voornemen gehad hadden aan buitenlandse mo gendheden documenten over te dra gen. Drie personen zijn in staat van beschuldiging gesteld omdat zij hebben nagelaten aan de politie te melden wat zij wisten over de plannen van Jacobsson en Dam stedt. De redenen van Jacobsson en Damstedt om spionage te plegen, betroffen een steeds groter geld gebrek. Zij waren intieme vrien den en plachten samen de beste restaurants van de hoofdstad te bezoeken. Geleidelijk rijpte bii hen het plan om te trachten geld te Moliet vecht tegen devaluatie van franc. Zondag heeft het Franse kabinet vergaderd, en maandag opnieuw, om een stelsel van maatregelen op te stel len dat de dreigende devaluatie van de Franse franc moet afwenden. Zaterdag heeft premier Mollet tij dens een toespraak in Chalons sur Marne verklaard, dat Frankrijk moei lijke uren tegemoet gaat, en dat nieu we belastingen zullen moeten worden ingevoerd „Want een ieder dient te weten dat ik geen devaluering zal aanvaarden van de franc", voegde hij er aan toe. Het wordt in diplomatieke kringen te Parijs -niet onwaarschijnlijk geacht, dat Mollet zijn ministers voor ogen zal houden, dat een Deperking van de militaire uitgaven naar men zegt voor een bedrag van 100.000.000.000 francs noodzakelijk is, en dat ook de overheidsuitgaven in hun geheel zullen moeten verminderen. Uitgebreid onderzoek naar radio-activiteit in Japan. Een woordvoerder van het Japanse bureau voor de kernenergie heeft me degedeeld dat in de nabije toekomst tn geheel Japan een onderzoek naar radio-actieve besmetting zal worden uitgevoerd, waarbij monsters stof, re gen en sneeuw zullen worden onder zocht. Men wil ook nagaan in hoeverre het water van bepaalde stromingen in de Stille Oceaan en van de Japanse en de Chinese Zee radio-actief besmet is. Vruchten, groenten, bomen en plan ten en ook de aardoppervlakte in Ja pan zullen op het voorkomen van ra dio-activiteit worden onderzocht. Advies aan Ziekenfondsraad over methode-v. Everdingen. Naar het A.N.P. van de voorzit ter der centrale medisch-farmaceu tische commissie van de zieken fondsraad, dr. J. Fokkema, ver neemt, heeft de commissie in haar vergadering van 12 april j.l. op nieuw de behandelingsmethode van kankerpatiënten met enzymprepara ten volgens de methode van dr. Van Everdingen uitvoerig besproken. Overeenkomstig haar opdracht heeft de commissie een advies opgesteld, hetwelk aan de ziekenfondsraad zal worden voorgelegd. WAT ZE ZEGGEN. Hans Jacoby, draaiboekschrijver: „Wanneer een man bij zijn vrouw „uit de hand eet", eet hij heel gauw conserven". De Franse oud-premier Pierre Mendès- France: „Wie in Frankrijk minder dan een liter wijn per dag drinkt, be schouwt zich reeds als een geheelont houder". Ex-koning Michael van Roe menië: „Men kan niet leven van het feit, dat men ex-koning is. Ik heb ten slotte een vrouw en drie kinderen te verzorgen". AANSLAG OP AANSLAGEN. Ita liaanse belastingbetalers hebben, naar het schynt, een eigen methode gevonden om met de fiscus op één noemer te komen. Onbekenden heb ben ingebroken in het belastingkan toor te Carini op Sicilië en daar alle gegevens van de inkomstenbelasting verbrand. OOIEVAAR. In het zuiden van Is raël is zondag een ooievaar in bot sing gekomen met een auto die een aanstaande moeder naar het zieken huis van Beersjeba bracht. Een uur later werd een jongetje geboren. De ooievaar wg-d licht gewond. verkrijgen door geheimen aan bui tenlandse mogendheden door t( geven. Jacobsson copieerde toen blauwdrukken van Zweedse on derzeeërs en nam die mee naar huis, met de bedoeling ze over te dragen aan vertegenwoordigers van een buitenlandse mogendheid. Doch die overdracht heeft niet plaats gehad, zo heeft de politie kunnen vaststellen. De rol van Damstedt bepaalde zich tot samenwerking met Jacobsson bij" het opstellen van de plannen, doch hi. heeft geen enkel document weggeno men uit het kantoor van de commis sie voor atoomenergie. Desniettemin wordt deze affaire zeer ernstig genomen, daar er uit blijkt dat zelfs personen die op sleu telposities het volle vertrouwen ge nieten, zoals met Damstedt bij de commissie voor atoomenergie het ge val was „veiligheidsrisico's" kunnen zijn. nnniniiiiiniiiiiiiiTnniiininiimniniinnififiiiiiinniiiininfnffiiifüiiiniiii Ds. Bruinsma uit Gaastmeer won Zoek slag op de Dam". „De koekslag op de Dam" te Amsterdam, die de Nederlands hervormde predikant ds. J. W. Bruinsma zaterdag heeft gele verd ten behoeve van een geld inzameling voor de restauratie van zyn Kerk in het Friese plaatsje Gaastmeer is voor de rjverige predikant een volledige overwinning geworden. Hij nam uit Gaastmeer op zijn tocht naar Amsterdam 12.900 voor een niet gering deel zelf gebakken Friese kruidkoe ken mee, bracht ze alle op de Dam aan de (Amsterdamse) man en kon daardoor aan het einde van de drukke zaterdag 5000.toevoegen aan het reeds bijeengebrachte bedrag van 25.000. De dominee is van mening, dat het succes op de Dam voor een niet gering deel te danken is aan de ijver, waarmee de Sneeker Boerenkapel in de mu ziektent de van huis-uit nieuws gierige Amsterdammers bijeen heeft geblazen en aan de cnar- me, waarmee de in Friese kle derdracht gestoken dames en heren de kruidkoeken hebben aangeboden. „Een fantastisch resultaat", noemde ds. Bruins ma deze victorie op de Dam. iiiiiniiiiiiiniiiniiniiiiiiiiiiHiiiiniiiimiiiiniiiiiiiiiiiiininininiiiiiiiiiiiiiiii De groep Eruiningen van de Ryks- Solitie heeft het eerste nieuw ge ouwde bureau in het district Zee land in gebruik genomen. Majoor W. H. van Baliegoyen de Jong ver richtte de symbolische opening, waarna hij de burgemeester van Eruiningen, de heer A. Schipper, dank bracht voor ds medewerking bij deze nieuwbouw door de gemeente verleend. (Foto P.Z.C.) Westduits leger - m '61 - slechts 200.000 man. Het Westduitse Bondsleger, indertijd door minister Blank ontworpen op een sterkte van 400.000 man, zal ver moedelijk slechts 200 000 man sterk worden en pas einde 1961 gevechts- klaar zijn. Aldus verneemt U.P. uit goed ingelichte kringen in het minis terie. Onlangs, zo verklaarde men, heeft minister Strauss zijn programma en doelstellingen herzien overeenkomstig de nieuwe „kernwapen-strategie" van het Westen. Het leger zou voor twee derde uit vrijwilligers en voor één derde uit dienstplichtigen moeten be staan. V ochtproblemen woningbouw onderwerp van speurwerk. De organisatie voor toegepast-na- tuurwetenschappelljk onderzoek (F. N.O.) heeft een dezer dagen een bij eenkomst gewHiLaan het vraagstuk van Vöchtprobfemen in de woning bouw, daar is gebleken dat onlangs in een niet nader aangeduide plaats in het westen van ons land naar aanlei ding van vochtbezwaren 1400 na-oor- logso woningen verbeterd moesten worden. De verbeteringskosten be droegen ongeveer 10% van de bouw som. Het bleek dat men by het bou wen van het bestek was afgeweken. In Limburg moesten ongeveer 6000 na-oorlogs woningen Ingrypend wor den verbeterd, eveneens om vochtpro- blemen tegen te gaan. De hieraan verbonden zeer hoge kosten werden eveneens op ongeveer 10% van de bouwsom geraamd. Onlangs werden in een gemeente in Zuid-Holland en kele honderden na-oorlogse woningen aangetroffen, die alle ontoelaatbaar vochtig waren. De bijeenkomst van T.N.O., die werd bijgewoond door een aantal bouwkundigen en vertegenwoordi gers van het rijk en enkele grote gemeenten, had ten doel met geza menlijke krachten wegen te vin den, die een herhaling van boven- Ïenóemde misstanden voorkomen. >it zou kunnen gebeuren door het doen verrichten van speurwerk binnen T.N.O., met steun van rijk en gemeenten. Rudolf Eekhof: beste mantelpakje Het Wereldgebeuren Vertrouweling-af oor All Aboe Noewar i Een slanke, bescheiden jongeman uit Vlissiit- gen, Rudolf Eekhof, ontving gisterochtend in het Victorla-hotel te Amsterdam een en veloppe. In het cou vert. dat hem werd ovethandigd door de directeur van het In ternationaal Wolsecre tariaat, de heer W. Linting, zat een be drag van 500Dit was uiteraard een aan gename verrassing voor Rudolf Eekhof, maar het betekende te gelijk en dat was voor hem nog van veel groter waarde dat hij zien mag rekenen tot de meest begaafde jongere mode-ontwer pers van ons land. Im mers, de vijfhonderd gulden waren de hoofd prijs in de afdeling tailleurs van de mode- prijsvraag voor jeugdL ge ontwerpers, die door het Wolsecreta riaat was uitgeschre ven. Dertienhonderd in zenders hadden rnce- gedongen in de groe pen Japonnen. Mantels, Tailleurs en Cooktaïl- toïletten. Na zorgvul dige selectie bleek, dat acht dames en twee heren voor bekroning van hun ontwerpen in aanmerking kwamen. Rudolf Eekhof werd in Soerabaja geboren. Zijn moeder vervaar digde vroeger reeds hoeden. Rudolf krijgt van familie in Indone sië materiaal toege zonden en maakt ook dameshoeden. Daar naast heeft Mj vier a. vijfhonderd ontwerpen gemaakt voor tailleurs, japonnen, enz. Hij achtte echter zijn kans om in de prijsvraag iets te winnen zo ge ring, dat hij maar vier ontwerpen inzond. Ru- dolf bekwaamt-zich op het ogenblik verder in 7ief modevak bij Char les Montague in Am sterdam. Volgend jaar komt hij daar klaar en vertrekt daarna naar Italië, waar hij reeds enige contactadressen heeft. De modeprijsvraag Nederland is onderdeel van een internationale. De bekroonde ontwer pen sullen samen met die van jongeren uit een dertiental andere landen in het najaar een eind jury in Parijs passeren, die de uit eindelijke prijswin naars zal bekend maken. Rudolf denkt op het ogenblik nog niet aan Parijs en aan de moge lijkheid, dat lit) daar een hans sou maken. Hij was heel blij met zijn f 5001Toen we hem vroegen wat hij er mee ging doen, ant woordde hij, dat hij on der andere tcat verras singen tvile kopen voor zijn broertjes en zus jes THANS OOK „INTERPOL" INGESCHAKELD Minister van justitie stelde onderzoek in De minister van justitie, prof. dr. I, Samkalden, is gisteren om zes uur uit zijn woonplaats Wageningen in 's-Gravenhage aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de om standigheden waaronder de gedeti neerde Hans G., bijgenaamd „De zwarte rniter" in de nacht van zater dag op zondag ontsnapt is nit de cen trale penitentiaire inrichting, die uitmaakt van het complex van strafgevangenis te Scheveningen. Hij was vergezeld van de secretaris generaal van het ministerie van jus titie, mr. C. J. Tenkink, en de direc teur-generaal van het gevangeniswe zen, mr. E. A. M. Lamers. Met betrekking tot de ontsnap] touwladder waarmee de gedetineerde erin is ge slaagd over de twee muren te klim men, vermoedelijk vervaardigd is uit stukken steigertouw. „De zwarte ruiter" moet zich hier van hebben meester gemaakt in de nabijheid van de bouwwerken, die ifcans op het gevangeniscomplex wor den uitgevoerd. Hierbij moet worden rekening gehouden met de omstan digheid dat deze groep van geeste lijk gestoorden een grotere vrijheid geniet dan normale gevangenen. De sporten had G. gemaakt van stuk jes hout die hij op hetzelfde bouw terrein heeft moeten aantreffen. De touwladder was aan het einde voor zien van een sterke stalen baak. De ze haak had „De zwarte ruiter" ver kregen door de poot van een zich in de zaal bevindende stoel af te zagen. Bij het nemen van de muren een zestal naar thans blijkt behoefde hij steeds slechts de naak aan de bo venkant daarvan te bevestigen. Bij zijn ontsnapping heeft „De zwarte ruiter" in zijn cel 'n brief je achtergelaten van ongeveer de volgende inhoud: „Beste vrienden, angst voor de cel deed mij ont vluchten. Het spijt mij dat ik de directeur dit moest aandoen. De cel betekent de dood voor mij. Ik vraag de bewakers mij deze ont vluchting niet al te kwalijk te ne men. Levend zien jullie mij niet terug". Na zijn ontsnapping begaf G. zich met de door hem op de Violen weg te Den Haag gestolen anto naar Mierlo bij Helmond waar zijn vrouw woont, 's Morgens vertrok hij met onbeken de liestemming. Vermoed wordt dat G. over dc gréns is gereden. Alle grensposten werden onmiddellijk ge waarschuwd. Ook met de „Interpol" in België en Duitsland wordt contact onderhouden. Concierge tengevolge van gasvergiftiging overleden. In de nacht van zaterdag op zon dag is te Enschede tengevolge van gasvergiftiging overleden de 76-jari- ge H. J. M., gepensioneerd concierge van gemeentewerken aldaar. De heer M. was zaterdagavond la ter naar bed gegaan dan zijn vrouw. Hg had nog een pijpje gerookt, en. naar later bleek, dit aangestoken aan het gascomfbor. Daarbij is de kraan open blijven staan. De man heeft zich tenslotte te bed begeven. Omstreeks vijf uur zondagochtend werd zijn vrouw wakker, doordat zij zich onwel voelde. Zij ging de trap af, kwam te vallen, brak een pols, liep een hoofd wond op en raakte bewusteloos. Cir ca tien uur is zij beneden in de gang in bewusteloze toestand blijven lig gen, waarna zij hulp kon halen. Voor haar echtgenoot kwam deze evenwel te laat. Mevrouw M. ïs in het ziekenhuis „Ziekenzorg" behandeld, waarna zij weer naar nuis kon terugkeren. Berichten over vernevelen in de fruitteelt per radio In het weeroverzlcht voor land en tuinbouw van het K.NMI. werd gisteren om half één voor het eerst mededeling gedaan over gunstige of ongunstige weersomstandigheden voor net vernevelen van ontsmet- tingsstoffen in boomgaarden gedu rende de dag en de nacht. Deze me dedelingen zijn tot stand gekomen in samenwerking tussen de Neder landse Fruittelers Organisatie, de plantenziektenkundige dienst en het KNM.I- Commando-overdracht op „De Zeven Provinciën" Aan boord van hr. rus. kruiser ..De Zeven Provinciën" heeft gistermiddag tn Den Helder met het gebruikelijke marineeeremonieel schout-bij-nacht L. Brouwer het bevel over het smaldeel V overgedragen aan kapitein-ter-zee G. J. Laterink, die tevens het com mando van de kruiser van kapitein ter-zee mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk heeft overgenomen. Nieuwe methode om inzicht te krijgen in zandtransporten (Van een onzer redacteuren) DE STUDIEDIENST van de Rijkswaterstaat onderzoekt thans of het mogelijk is door middel van radioactiviteit vast te stellen hoe 't zand in de zeegaten en langs de kust door de zee wordt verplaatst. In verband met de uitvoering van het Deltaplan is het namelijk van het grootste belang enig inzicht te verkrijgen in deze „zandstro- mingen", doch de grote moeilijk heid was tot dusver, dat er geen methode bestond om dit zand op een afdoende wijze te „merken" om vast te stellen waar het van daan kwam. Het ziet er echter naar uit, dat men dank zij de mo derne wetenschap in staat zal zijn het zand te „merken". Het „zand- transport" zoals waterbouwkun digen het verplaatsen van zand door de zee noemen zal dan een minder mysterieuze zaak woeden, waardoor de gevolgen van de af sluiting op dit terrein beter voor speld kunnen worden. Men heeft namelijk onlangs voor dit merken gebruik gemaakt van ra- dioactiveit. In het openlucht-labora torium „De Voorst" in de N.O.P. ziin proeven genomen met op zand gelij kend materiaal héél fijn verdeeld glas dat in de atoom reactor te Kjeller in Noorwegen radioactief was gemaakt. Dit gebeurde door bestra ling in de reactor aldaar, waardoor het, in het glas aanwezige Natrium in een radioactief isotoop werd ver anderd. Dat betekende overigens niet dat daardoor een voor mens en dier bijzonder schadelijke stof ontstond. De halveringstijd van dit „Natrium 24" bedroeg namelijk 14'A uur, het geen betekent, dat de radioactiviteit in 14'/j uur tot de helft was terug gelopen. Dit proces zette zich voort, zodat bijvoorbeeld na 58 uur de acti viteit slechts 116 van de oorspronke lijke bedroeg. Na enige tijd was het materiaal voor de mens geheel on schadelijk: wanneer men niet een Geiger-Müller-teller de radiumwijzers van een horloge benadert is de uit slag zelfs groter dan bij dit radioac tieve glas! Dit glas nu werd met zand ver mengd in een verhouding van één deel glas op dertienhonderd delen zand en met dit mengsel werden in „De Voorst" diverse proeven genomen. Rijkswater staat werkte hier samen met 't Kernfysisch Instituut te Am sterdam, terwijl ook prof. dr. A. H. W. Aten jr., lid van de Iso- topencommissie van de Konink lijke Academie van Weten schappen bij de voorbereiding van de proeven was betrokken. Hij beoordeelde onder meer de veiligheid in het Noordoostpol der-laboratorium. Ook ir. J. J. Arlman van het Isotopenlabo- ratorium Philips-Roxane N.V. verleende mederwerking. Deze experimenten hadden uitslui tend ten doel na te gaan of het in de praktijk mogelijk zou zijn het „zand- transport" te meten met behulp van radioactieve isotopen. De proeven zijn thans in zoverre geslaagd, dat men thans bestudeert welke appara- j 1955 een glorielaar. Toen immers bracht Jordanië's koning Hoes sein met zijn bruid Dina een bezoek farjjs-Noewar verbleef toenter tijd1 in de Lichtstad als militair at taché van Jordanië. Als adjudant van de koning toonde hil zich een door tastend en hulpvaardig man. De ko ning „ontdektehem en na terugkeer in het hooggelegen palcis bij Amman kreeg Zijne Majesteit een idee, dat de legerstaf op stelten zette. Hij be dijk Noewar, die toen 12 Jaar was, tot luite- lorts belastte hij hem pleidings- noemde nameli. niet ouder dan nant-kolonel. Voort met de leiding van een opleidings centrum. In 1956 een paar maanden nadat de Engelsman Glubb Pasja was afgezet als bevelhebber van het Ara bische Legioen, riep koning Hoessein zijn vertrouweling Noewar opnieuw naar een der zalen van het paleis, voor een belangrijk onderhoud. De grijze haren van de oude oppcroffi- cieren rezen ten berge, toen zij ver namen wat het resultaat was van dit gesprek: Noewar was tot hun aller baas benoemd. Hij was stafchef ge worden. Van 's konings vertrouwen heeft Noewar Klaarblijkelijk mis bruik gemaakt. Zo onverwachts Immers als hij werd ontdekt, is hij ook weer uit de gratie gevallen. En klaarblijkelijk heeft hij het ernaar gemaakt. Hij heeft op een of andere manier een staatsgreep willen onder nemen. Toen het tot een openlijke breuk was gekomen tussen de koning en eerste minister Naboelsi, hebben vrienden van Naboelsi in hem een bondgenoot gevonden die bereid was om gewapenderhand te proberen, wat langs onbloedige weg niet was ge lukt: Jordanië af te sluiten voor alle westelijke hulp, inclusief Eisenho wers „doctrine" voor het Midden- Oosten en de deuren open te zetten voor de invloeden uit het communis tische kamp. Noewars poging leed schipbreuk op de onverzettelijkheid van de koningsgezinde krachten in 't leger. De ondankbare dienaar van de koning heeft prompt de benen geno men. In de Syrische hoofdstad Damascus heeft hij ongetwijfeld gelijkgezinden gevonden, bij wie hij zijn hart kan uitstorten. Dat is wel nodig, want na zijn snelle klimpartij Is een plotse val gekomen. April 1957 betekent voor hem tot dusver een „afgang". Zullen de Syriërs hun medestan der Ali Noewar van dienst zijn door zich metterdaad te men gen in de Jordaanse moeilijkheden De pro-Russische elementen in het Syrische bewind zouden het mis schien wel graag doen. Maar het is niet duidelijk, hoe in Damascus mo menteel de kaarten liggen. Het kan best zijn, dat gematigde mannen daar op het ogenblik toch weer meer te vertellen hebben dan een tijdje ge leden het geval was. De gematigden zullen zich wel hoeden voor ondoor dachte dingen. En bij nadenken zul len zij tot de conclusie moeten ko men, dat een actie van Syrische kant. eventueel in vereniging met Egypte, gevaarlijke consequenties kan heb ben. Zij zijn ervan op de hoogte, dat zowel koning Saoed van Saoedi- Arabiê als koning Feisal van Irak. neef van Hoessein, „op de* schutting" nauwkeurig erop toezien, dat de me de-Arabieren hun handen afhouden van Jordanië. Gaan de Syriërs en Egyptenaren in Jordanië tot de aanval over dan ris keren zij onoverzienbare conflicten binnen de Arabische wereld. Daaren boven zullen zij zich wel honderd maal bedenken omdat zij de Israëli's vrezen, die immers hebben gezegi ingeval van buitenlandse inmei niet werkeloos te kunnen toezien. Al met al heeft koning Hoessein 'n geschikt ogenblik uitgezocht om zijn belagers te ontmaskeren en het heft zelf in handen te nemen. Hetgeen niet wegneemt, dat hij zich in een ha chelijke positie bevindt en dat er moeilijk iemand te vinden zal zijn. die thans in zijn koningsschoenen zou willen staan. AU ABOE NOEWAR ...die lach verdween... tuur en welk meetmateriaal ontwik keld moet worden, wanneer men tot uitwerking in „natura" zou overgaan. Bovendien wordt nog met diver se instanties overleg gepleegd, om dat rijkswaterstaat in geen enkel opzicht ook maar de schijn wil wekken, dat hier met voor de volksgezondheid schadelijke me thoden zon worden gewerkt. Eik risico wordt vermeden en in brede kring worden waarborgen ver strekt, dat deze proeven geheel van gevaar ontbloot zijn. indien men tot experimenten ra natura zou besluiten geen gebruik zal worden gemaakt Wel gaat het er om een ma teriaal te krijgen, dat de natuurlijke eigenschappen van zand geheel of zo veel mogelijk benadert. De radioac- kviteit wordt als het ware een soort „ring waarmee de „postduif", in dit geval zand, wordt geringd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5