PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOESSEIN NAM ZELF HEFT IN HANDEN Internationale zeehengelwedstrijd aan de oever van de Schelde Gesteund door leger situatie meester BILT LIMSE LEIDERS VERBANNEN RECHTS KABINET GEVORMD ZEER GEVAARLIJKE „ZWARTE RUITER" UIT CEL ONTSNAPT WESTEN WIL SUEZ WEER IN VEILIGHEIDSRAAD BRENGEN DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 89 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 april 1957 ADVERTENTIEPRIJS mm. Mlnlm. p. adve Ing. mededelingen d: Kleine advertenties i 23 cent p. regel met van 1.—. ..Brle\ bureau v. d. blad" Giro no. 359300 P.Z.C Bureau»: Vllsslngen, Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen <b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Martct 81, tel. 3841; Goes, Lange Vorst«tr. «3, tel 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nieuvrstraat 43,. tel. 20; Terneuren. Brouwerijstr. 2; Ztertkzee: N. Boge Gisteren heeft de jeugdige koning van Jordanië, Hoessein, persoonlijk het heft in handen genomen. De pogingen van «links-georiënteerde ele menten om de koning in zijn rechtse koers te dwarsbomen vonden zater dag hun climax in een poging van een aantal figuren in het leger door een coup de macht in handen te krijgen. De meerderheid in het leger bleef echter loyaal en wist een machtsgreep te verhinderen. Deze ko ningsgetrouwe troepen bemanden gisteravond op bevel van de koning de tanks en pantserwagens, plaatsten de bajonetten op de geweren en bezetten de belangrijkste punten in de hoofdstad Amman, waardoor de koning persoonlijk meester van de situatie werd. De legercommandant Noewar en de linkse oud-premier Naboelsi (vorige week door Hoessein tot aftreden gedwongen) werden gevangen genomen. Later werd hun toegestaan naar Syrië uit te wijken van welke mogelijkheid ze gebruik maakten. iet legi el Hiy Tot bevelhebber van het leger werd benoemd generaal Al! el Hlyari, die als een voorstander van het pro-wes terse Pact van Bagdad bekend staat. De staatsgreep van de koning begon zondagochtend. Tussen troepen die hem steunden, en andere eenheden die zich achter de Inmiddels verbannen stafchef hadden geplaatst, heet zich nabtf Zarka, in een gebied waar Syri sche troepenonderdelen gelegerd zjjn, 'n vuurgevecht van verschillende uren afgespeeld, waarbij 13 doden vielen. De koningsgezinde Bedoeïenen hebben Zarka omsingeld en de overgave ge elst van alle opstandige soldaten en officieren. Ook in het noorden van het land werd gevochten. Troon gered United Press, die het nieuws van het ingrijpen van IIoe33ein uit Beiroet be richtte, zegt erbij, dat Hoessein waar schijnlijk door zijn daad de troon ge red heeft en verhinderd heeft, dat zijn land door de huidige crisis onherstel bare schade zou lijden. In elk geval heeft de „coup van de koning" het mo gelijk gemaakt, dat er een gematigd en meer Westersgezind kabinet tot stand kwam. De linkse partijen had den dit streven van de koning de laat ste dagen steeds in de wielen gereden. Vlieger op de vlucht op Timor doodgeschoteii. Het hoofdkwartier van dc militaire luchtmacht in Djakarta heeft zon dagavond bekend gemaakt, dat luite nant W. A. Staal, vlieger bij de In donesische luchtmacht en ingedeeld bij de op Timor gestationeerde lucht machteenheden, bij een poging tot ontvluchting werd neergeschoten en later aan zijn verwondingen is overle den. Luitenant Staal werd door de com mandant van de luchtbasis op Koe pang in arrest gesteld, toen op hem documenten waren gevonden, welke wezen in de richting van „verraad, dat indien het was uitgevoerd, grote schade zou hebben berokkend aan het land in het algemeen en aan de lucht macht in het bijzonder". Toen een transporttoestel van de luchtmacht naar Koepang kwam, om luitenant Staal naar Java over te brengen, trachtte hij te ontsnappen, waarop hij werd neergeschoten. Het eerste internationale zee- li en g elconcours, georgan iseerd door de hengelsportvereniging in IJzendijke is een uitnemend succes geworden. Groot was de belangstelling en talrijk waren de deelnemers zondag aan dit hen- g el festijn aan dc oever van de Schelde. Op de foto mevrouw F. Cnudde uit Brussel (in 1893 ge boren!), die geduldig wacht op het bijten van de vis (Foto P.Z.C.) Het was een komen en gaan van ka binetsformateurs, die óf niet slaag den, óf met ministers voor de draad kwamen die Hoessein niet aanston den. Zo kwam oud-minister Nimr met een ministersljjst, waarop Na boelsi voor buitenlandse, zaken stond. Het programma zou moe ten zijn een gemeenschappelijke politiek met Egypte en Syrië, af wijzen van de Eisenhowerleer en ontslag geven aan pro-Westerse staatslieden Hoessein wees deze voorstellen af en verleende daarop voor de tweede keer een opdracht aan de ervaren en gematigde Said el Moefti, die gisteren een kabinet uit „partijloze personen" samen stelde. Parlement ontbonden De koning zou het parlement ont bonden hebben. Volgens sommige berichten hebben figuren uit de Syrische troepen die in Jordanië gelegerd zijn en de Egypti sche militaire attaché ln Amman de mislukte staatsgreep van zaterdag aangesticht. Hoessein zou Damascus de terugtrekking der troepen en Cairo het terugroepen van de attaché ver zocht hebben. Uit Beiroet kwam gis teren ook het bericht, dat Syrische pantsereenheden zich voegden bij de reeds aanwezige Syrische troepen in Jordanië. Israël waakzaam Dc Israëlische minister van buiten landse zaken heeft verklaard, dat Is raël de gebeurtenissen In Jordanië nauwlettend volgt. „Indien andere lan den zich er in gaan mengen, zal Is raël niet met gekruiste armen kunnen blijven toezien. Israëls veiligheid zou worden bedreigd wanneer buitenland se troepen aan de strijd In Jordanië zouden gaan deelnemen", aldus me vrouw Meir. Sommige kringen heb ben de vrees geuit, dat de Syrische troepen ln Jordanië gewapenderhand zouden kunnen optreden. De toestand In het land was gisteravond zeer „ex plosief" GEVLUCHT IN GESTOLEN AUTO Vonnis van 15 jaar wegens berovingen en doodslag doorgevijld zonder dat een van zijn drie celgenoten lets had gemerkt. Ook de ontsnapping zelf Is voor de cel genoten van de „zwarte ruiter" ongc- merkt verlopen. wegens verschillende berovln- gen en doodslag tot vijftien jaar ge- Bij het overklimmcn van dc ver» vangenisstraf veroordeelde „zwarte schillendemuren van de gcvangei ruiter", de 31-jarige koopman J. J. J~v"" Gruyters uit Mierlo, is er zaterdag- naakt nacht in geslaagd te ontsnappen uit de gevangenis. Zondagmorgen tussen zeven en acht uur bemerkte het be wakend personeel, dat de man zijn cel in de penententiaire inrichting in Den Haag had verlaten. Het bleek, dat hij de tralies van zijn cel had Bergers komen naar huis De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zijn het er vrijwel over eens, dat het geschil over het Suez- kanaal aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties moet worden voorgelegd. Een Franse functionaris verklaarde, dat de drie landen hier toe reeds hadden besloten. Van Brit se en Amerikaanse zijde kon geen bevestiging of tegenspraak van deze Franse uitlating die echter voor de hand liggend en waarschijnlijk werd genoemd worden verkregen. Voorts werd nog vernomen, dat de wijze waarop het probleem ander maal bij de volkerenorganisatie aanhangig moet worden gemaakt nog in studie is. Russen lieten opnieuw kernwapen ontploffen De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld dat in de Sowjet-Unie voor de vierde maal binnen tien dagen een atoom wapen tot ontploffing is gebracht. Deze proef zou vrijdag zijn geno men. In de Sowjet-Unie zijn deze maand op 3, 6, 10 en 12 april proeven met kernwapens genomen. Dit was de tweeëntwintigste maal, dat de Amerikaanse commissie voor atoomenergie een atoomontploffing in de Sowjet-Unie bekendmaakte. De Japanse ambassadeur in Mos kou heeft opdracht gekregen bij de Russische regering te protesteren tegen de jongste Russische kern proeven in Siberië, aldus een bekend making van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken. Mogelijk zou een resolutie worden ingediend, die een compromis zou moeten brengen tussen de zes prin cipes over het toekomstige beheer van het Suezkanaal, die eerder door de Veiligheidsraad werden aanvaard en de Egyptische denkbeelden op dit punt, die Nasser heeft te verstaan gegeven In de recente onderhande lingen over de zaak te Cairo met de Amerikaanse gezant Hare. Goed ingelichte kringen in Londen hebben verklaard, dat de Britse re gering de jongste Egyptische voor stellen voor een regeling van de Suezkanaal-kwestie onvoldoende acht. De regeringen van de Westelijke Grote Drie houden voortdurend on derling contact over de aangelegen heid. Men verwacht dat ze zich deze week tot de Veiligheidsraad zullen wenden. Het V.N.-hoofdkwartier voor de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal zal op 29 april gesloten worden. De gehele bergingsvloot zal Egypte op die dag verlaten hebben. Prof. Bregstein in Palermo om het leven gekomen In Palermo is door een ongeval om het leven gekomen prof. mr. M. H. Bregstein. 's Ochtends vroeg wakker geworden, wilde hij de luiken voor de ramen van zijn hotelkamer dichttrek ken. Daarbij verloor hij het even wicht en stortte naar beneden. Prof. mr. Marcel Henri Bregstein werd op 9 juli 1900 te Amsterdam geboren. Hij was hoogleraar aan de gemeente universiteit van Amster dam en plv. raadsheer van het ge rechtshof in de hoofdstad. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Aramburu kondigt verkiezingen aan President Aramburu van Argen tinië heeft een decreet uitgevaardigd, waarin de bevolking wordt opgeroe pen op 28 juli een grondwetgevende vergadering van 205 leden te kiezen. Deze vergadering zal de grondwet wijzigen. De individuele en collectie ve vrijheden zullen worden vergroot en de bevoegdheden van de uitvoe rende macht beperkt door het verle nen van meer macht aan het parle ment. Tijdens het jaarlijkse grote s Ie 'bloemencorso, dat zaterdag bij ff H guur weer, ditmaal onder het motto ,Jdollands Glorie", i» de ee bollenstreek ts gehouden, en waarin 34 prachtige wagens f| meereden, werd deze opname gemaakt van een sprookjes- H achtige wagen, wélke een ta- fereel uit Venetië uitbeeldde. De belangstelling voor het corso was door het ongunstige ff =j weer kleiner dan in voorgaan- de jaren. n BiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiilliiiiiiiiiimuiuuniiiÏÏ Moordenaar van veertien jarig meisje bekende. De 18-jarige H. M. uit Koolwijk Herpen heeft gisteravond voor de of ficier van justitie te 's Hertogen bosch bekend donderdag jj. de 14- jarige Mia Wolfs om het leven te hebben gebracht in de bossen van Herpen, dicht bij haar woning. M. is een buurjongen van het omgeko men meisje en woonde dicht bij de boerderij, waar zij melk moest ha len en op weg waarvan naar huis zij niet terugkeerde. Hij is leerling ge weest van de B.L.O.-school, waar zijn slachtoffertje nog schoolging. M. was zaterdagavond gearresteerd. GROTE DEELNEMING EN BELANGSTELLING Goed initiatief van IJzendijke Honderden hengelsportllefhebbers en duizenden belangstellenden waren zondagmiddag naar de Zeeuws-Vlaamse kust tussen Hoofdplaat en Nummer Eén getogen, waar de eerste Internationale zeehengelwedstrijd werd gehou den, georganiseerd door de hengelsportvereniging „Lukt het vandaag niet dan lukt het morgen" te IJzendijke. Hoewel er een frisse bries uit zee woei, begunstigde een stralende zon de vissers, die ongeveer 100 kg zeebanket op het droge sleepten. De vis werd geschonken aan het ziekenhuis in Oostburg, waardoor de patiënten een goede „nasmaak" van deze wedstrijd zullen heb ben. De eerste drie pryzen werden door Belgen gewonnen. Ongeveer 420 hengelaars uit Ne derland. België en Frankrijk, onder wie veel dames, wierpen om uur hun hengel in het water van de Schel de, en twee uur later was de wed strijd beëindigd. Gedurende de spor tieve strijd sloegen ongeveer 2500 be langstellenden de verrichtingen van de hengelaars gade. Hier sleepte een visser een kronkelende paling uit het water, daar werd een schol 't slacht offer van een hengelaar en even ver der moest een bot er aan geloven. Maar niet iedere hengelaar had ge luk. want er waren er ook bij, die een krab op het droge haalden of een pluk zeewier aan de haak sloegen. Ondanks dat heerste er echter een prettige en geanimeerde stemming onder de hengelaars en de talrijke „supporters". Na afloop van de kamp ging men naar IJzendijke, waar de prijzen werden uitgereikt. Dit ge schiedde door burgemeester jhr. L. E. D. S. van Bönninghausen tot He- rinckhave, die met een toepasselijk woord tal van fraaie hengelsportar tikelen aan de vele prijswinnaars overhandigde. Er waren ongeveer 200 prijzen, beschikbaar gesteld door de winkeliers in IJzendijke. In de ki osk op de Markt werd voorts een wedstrijd gehouden: „Wie is de groot ste Matador in het Visserslatijn?" Winnaar werd H Verhoosel en de tweede prijs kreeg G. Bevin, beiden uit IJzendijke. (Vervolg op pag. 7) Sumatra wil Hatta als eigen leider. Een aantal leidende Sumatranen heeft zaterdag een beroep gedaan op de vroegere vice-president dr. Mo hammad Hatta, die van Sumatra af komstig is, om naar Sumatra te ko men en zijn krachten te wijden aan de ontwikkeling van dit eiland. In een open brief welke werd ge publiceerd in de in Medan verschij nende „Soeara Andala", en welke was ondertekend door een aantal plaatselijke leidende figuren, spra ken zij er him spijt over uit, dat Hatta niet in de nieuwe regering 13 opgenomen. „De indruk is gewekt, dat Hatta bij de kabinetsformatie volkomen is genegeerd" aldus de open brief. Niet alleen Hatta, doch ook andere van Sumatra afkomstige politieke figuren werden uitgenodigd naar het eiland hunner geboorte terug te ke ren, o.a. de voorzitter van de Indo nesische socialistische partij. Soetan Sjahir. de voorzitter van de Masjoe- mi, Mohammad Natsir en professor Mohammad Yamin. heeft de vluchteling gebruik gem; van een soort ladder, die hij nad ver vaardigd van touw en bezemstelen. Eenmaal buiten zijn gevangenis, is G. naar de Violenweg gelopen, waar hij een daar geparkeerd staande auto van een in Nederland werkzame Amerikaan heeft geforceerd. Met de gestolen wagen is G. toen naar een plaatsje tussen Weert en Roermond gereden. De verlaten wagen is daar m de loop van de dag ee vonden. Van Keipen is hij waarschijnlijk met een andere auto meegelift. Totnutoc ont breekt elk spoor van dc „zwarte rui ter", die zondagmorgen wel in de huurt van zijn woonplaats ls gesigna leerd. De „zwarte ruiter" is op 24 decem ber van het afgelopen jaar door dc rechtbank te VHertogenbosch tot vijftien jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ter beschik kingstelling van de regering veroor deeld, onder andere wegens doodslag. Hem was een serie berovingen en diefstallen ten laste gelegd, waarbij houder L °P de houder van het postkantoor te Ravenstein. die toen aanslag :antoor t< om het leven is gekomen. Op 24 april zou G. terecht moeten staan voor het gerechtshof in 's-Her- togenbosch, waar hij in beroep was gegaan tegen het vonnis van dc Bossche rechtbank. In een opspo ringsverzoek van de Haagse politie wordt Gruyters een gevaarlijk man genoemd. Ziekenfondsen bereid tot overleg met tandartsen. In een zaterdag aan de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst gezonden schrijven, ln ant woord op de door dc maatschappij ge opperde mogelijkheid van arbitrage als oplossing van het tussen zieken fondsen en tandartsen gerezen ge schil. hebben de ziekenfondsen mede gedeeld, dat zij elke poging, die wordt ondernomen om net ovei'.eg tussen partijen, met behoud van hun eigen verantwoordelijkheid, te doen hervatten, zullen toejuichen. Het hoofdbestuur van de Neder landse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft kennis ge nomen van mededelingen waarbij de verzekerden wordt geraden om tot het uiterste te wachten met het in roepen van tandheelkundige hulp. Het hoofdbestuur zegt dat het gegeven advies volledig in strijd is met de ele mentaire opvattingen over gehits- verzorging en het zou een ernstige en onverantwoorde achteruitgang met betrekking tot de tandheelkundige verzorging van het Nederlandse volk betekenen wanneer het zou worden opgevolgd. Nieuwe arrestaties in Velser-affaire. Nog in verband met de Veteer au- tofinancieringsaffaire heeft de Zaan- damse recherche gearresteerd de Zaandammer A. G. en P. H. van Z. uit Heiloo, firmanten van een ca- caoverwerkende industrie, die in de onlangs gerestaureerde molen „De Ooievaar" te Zaandam is gevestigd. Zij worden ervan verdacht een per sonenauto tweemaal te hebben doen financiëren, terwijl hun voorts geld zou zijn verstrekt voor twee perso nenauto's en een vrachtwagen, die slechts op papier bestonden. Het verdere onderzoek bracht aldus de recherche aan het licht dat de twee mannen ook betrokken moeten zijn bij een cacaobonendief stal vorig jaar juli te Zaandam ge pleegd uit een pakhuis van Zaana Veem. waar voor een waarde van f 30.000 aan cacaobonen was gesto len. Thans kwam uit volgens de recherche dat deze bonen gestolen waren door de Zaandamse schipper H. van V., die hierbij hulp heeft ge had van de Zaandamse bankwerker W. A. De bonen waren verkocht aan de monteur P. T. L. uit Zaandijk, die de goederen op zijn beurt verhan delde aan de firmanten G. en Van Z. Vorige week was het compagnon schap tussen deze beiden juist ver broken. De heer G. zou bovendien om aan contanten te komen, nog een onjuiste transactie hebben aange gaan met „De Ooievaar". Rucphen zal op 27 Juil zijn zeshonderd jarig bestaan vieren. Voor het feest heeft de gemeenteraad 14.000 uitgetrokken. De gemeente Rucphen bestaat uit de vijf kerkdorpen Rucphen. St.-Wil!ebrord, Sprundel, Zegge en Scbyf. RUSTIG WEEIL Veranderlijke bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Wei nig wind. Iets hogere middagtempe- raiuren dan zondag. ZON EN MAAN 16 april Zon op 5.44 onder 19.41 Maan op 22.31 onder 6.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1