Egypte heeft meer behoefte aan water dan aan Sowjet-wapens Wat is het bijzondere van deze LONG RUN Filter King Size? Tweelingcongres door tweedracht van Oirschot naar Eindhoven 1$'TSAL TENTEN OP DE GROEI EN RIJDENDE BOUDOIRS GRAMMOFOONPLAAT NA DUITSE VINDING NIET VAN DE BAAN ZATERDAG 13 APRIL 1957 PROVINCIALE ZBEUW8B COURANT „WIJ STRIJDEN TEGEN HET IMPERIALISME Nassers machtswellust is fataal voor zijn ziek en verarmd volk De oorzaak van de onwillige houding der Egyptenaren tegenover Nasser moet men niet zoeken in het feit, dat hy het Suezkanaal na tionaliseerde, maar dat hij zyn land beroofde van levensbronnen ter- wille van de militaire macht. Zyn ambitie en zijn waanzinnige gedach ten brachten hem ertoe de katoenexport van zijn land volledig te ondermijnen. Door deze handeling bracht hij echter ook in gevaar datgene, wat de kroon op het werk van zijn regering zou kunnen zijn en wel de hoge dam bij Assoean. De kosten van deze dam worden geschat op ruim f 2000 miljoen gulden en bedragen dus ongeveer de totale regeringsinkomsten in een jaar. Voor eenzelfde bedrag aan wapens heeft Egypte de laatste twaalf maanden van Sowjet-Rusland ontvangen! Egypte kreeg wapens en geen water, maar water is het levens bloed voor dit land. Immers, meer dan 95 van het land bestaat uit woestijngebied. Over geheel Egypte is de regenval slechts 20' cm. per jaar; terwijl deze voor het gebied ten zuiden van Cairo minder dan 5 cm. is. Het is de Nijl, welke rivier bijna duizend naijl door Egypte stroomt, die het leven enigszins mogelijk maakt en in de Nyl-delta en -vallei woont meer dan 95 van de bevolking. De Manchester Guardian schrijft dat de bevolking van Egypte nu ongeveer 23 miljoen zielen de laat ste honderd jaar verzesvoudigd is; In 1800 waren er ongeveer 2.5 miljoen Egyptenaren (thans de bevolking van Cairo) en in de tijd der Romeinen moeten er nog meer gewoond hebben. Zowel het aantal geboorten als het aantal sterfgevallen is het hoogste van de gehele wereld. Uit de statistie ken van de Verenigde Naties blijkt, dat 45 kinderen levend geboren wor den per 1000 inwoners, integenstel- Iing tot 24 in India en slechts 16 in Engeland. Het sterftecijfer is ongeveer 18 per duizend, terwijl het in India ruim 13 bedraagt en in Engeland circa 11. De sterfte onder dekinderen, jon ger dan een jaar, blijkt het ontstel lende gemiddelde van 127 per 1000 geboorten te bereiken, groter zelfs in India en wel vijf maal zo groot als In Groot-Brittannië; de levensver wachting bij de geboorte is in Enge land ruim tweemaal zo groot als in Egypte! Driekwart van de bevolking kan lezen noch schrijven en ongeveer het zelfde aantal is besmet met een of twee ziekten. De landbou wers in het bijzonder lijden veel onder malaria, hoewel de stedelin gen evenmin gespaard blijven: zij worden hoofdzakelijk belaagd door pellagra, een inheemse ziek te als gevolg van ondervoeding (Egyptenaren voeden zich vrijwel uitsluitend met maïs). Ondanks de vele ziekten onder de bewoners van Egypte is er gemiddeld slechts één dokter per 3500 inwoners; in feite is deze toestand nog erger, aangezien de meeste artsen zich concentreren in de steden. Niet uitbuiten Doet Nasser dan niets aan sociale po litiek? „Onze samenleving in zijn huidige vorm", verklaarde hij een maand geleden, „is een kapitalistische samenleving, die de staat regelt en organiseert met wetten, teneinde het welzijn van allen te bevorderen; het is nog steeds een uitbuitende maat schappij. De maatschappij, die wij voornemens 'zijn te stichten, is een coöperatieve. Het verschil tussen bei de is groot. In een uitbuitende maat schappij moet men zijn toevlucht ne men tot bedriegerij en niet tot wer ken, wil men zijn inkomen verdubbe len. Echter, in een coöperatieve maat- De tentoonstelling „Goed Kamp" die tot en met maandag te Den Haag ge houden wordt tjjdens de opbouw. schappij moet men werken en niet be driegen, als men zijn inkomen wil vergroten. Dit is de samenleving, die ik voor mijn land wens". Dit naïeve werk-evangelle is ver stoken van welke gedetailleerde eco nomische politiek dan ook. Mocht het al slechts passen bij het vrijwel vol ledig ontbreken van werkgelegenheid in Egypte (en 't verslappen van de energie als gevolg van armoede en ziekte), nog minder passend is de krijgshaftige honding, die hiervoor op de duur in de plaats kwam. Reeds in april 1956 had kolonel Nasser in de officieren-sociëteit by Zaïnalek ver klaard: „Wat wy thans willen en be pleiten spruit voort uit het geweten van dit land, zyn gevoelens en zyn bloed". De conclusie van een belangrijke toespraak was „wij moeten sterk j worden, zodat wy vry kunnen wor den. Dan kunnen w(j alle Arabische landen, van Marokko tot Bagdad, be vrijden". Een maand later nationali seerde hg het Suezkanaal, waarbij hij verklaarde: „Dit, o landgenoten, is de strijd, waarin wij nu zHn opgenomen. Het is een strijd tegen liet imperialis me en de tactiek van het imperialis me, een strijd tegen Israël, de voor hoede van het Imperialisme. Wij zul- lén alles in het werk stellen, dat het Arabische vaderland zich zal uitstrek ken van de Atlantische Oceaan tot aan de Perzische Golf. Wjj zullen vechten tot onze laatste druppel bloed". Maar toen het werkelyk tot vechten kwam tegen het einde van oktober, toen waren het de Israëli's, die in hun opmars zelfs de hand wisten te leg gen op een geheime order van het Egyptische leger voor de troepen in Sinaï. „Iedere officier, zo vermeld de deze order, „moet zichzelf en zyn ondergeschikten voorbereiden op de onvermijdelijke stryd met Israël, op dat onze verheven idealen verwezen lijkt worden: de vernietiging van Is raël en haar verdelging m zo kort mogelijke tijd op de meest wrede en hartvochtige wijze". Het resultaat van de mededeling van deze „verhe ven idealen" volgens de verklaring van de Israëlische staf-chef was, dat „ongeveer 50% van de Egyptische of ficieren de wapens neerlegde". Wellicht heeft kolonel Nasser in middels zyn lesje geleerd. „Egypte wenst geen Arabisch keizerrijk", zei hij in december, „evenmin beogen wy de rol te spelen van een dominerende kracht". Is dit een verlate terugkeer tot de werkelykheld, de werkelijkheid van het agrarische Egypte? „Goed Kamp" toont meer dan kampeerder verlangen kan (Van een speciale verslaggever) Het buitenterrein van de Houtrust- hallen in Den Haag is weer voor vier dagen herschapen in een veelkleurig tentenkamp, waarboven tientallen vlaggen wapperen in de wind, die nog veel te koud en te venijnig is om zelfs maar aan kamperen te denken. De be zoekers wandelen er kleumend rond in een temperatuur waarbij ook de ge dachte aan hoog oplaaiende kampvu ren niet meer verwarmt. Toch is de 5de A.N.W.B.-tentoonstelling „Goed Kamp" begonnen. Maandagavond gaan de poorten weer dicht. I~ die tus sentijd kan men in de Houtrusthallen werkelijk alles zien, wat de meest veeleisende kampeerder zich maar zou kunnen indenken om mee te ne men op een vakantietocht. Tenten en caravans overheersen alles. Er zijn uiteraard tien- en hon derdtallen plunje- en rug-, slaap en waterzakken, pikniktafels en petro- leumvergassers, kampbijlen en veld flessen, scheerlijnkoorden en bowi- messen. Het hart van de ouderwetse ras- kampeerder gaat er by open, maar al les verdwijnt in het niet vergeleken bij de tenten en de caravans. In ons land zijn momenteel 553 ver schillende merken tenten op de markt Op Houtrust krijgt ge de indruk, dat het overgrote deel daar is opgesteld. Alle leden van de broederschap van Nederlandse tentenmakers hebben er hun produkten weer uitgestald. Ge kunt ook tenten „op de groei" kopen. Op de groei van het gezin dan, wel te verstaan. Zo'n tent kunt ge uitbrei den naar mate ge met meer kinderen kamperen gaat. Maar tot geluk van de pionier in hart en nieren staat er ook hier en daar nog een doodgewoon sheltertje of een kleine dubbeldaks en zo kunt ge op „Goed Kamp" tenten zien, waarvan de prijzen variëren van 39.50 tot995 hele Hollandse flo rijnen. Zo'n tent van acht bij twee-en-een- halve meter is natuurlijk niet voor de trekker met de rugzak bestemd. Zij valt meer in de termen voor die nieu we categorie van kampeerders, die deze vorm van vakaniebesteding vroeger maar „een armoedig gedoe" vonden en voor wie er nu de kampeer wagen is. Met al het bijbehorende komfort, dat een moderne caravan maar bieden kan. En dat gaat dan bijzonder ver, sinds er niet alleen in de vorm van de „wondercooler" (die met ingevroren blikken kunstijs werkt) een „ijskast" voor kampeer ders uitgevonden is, maar er zelfs kamptelevisie wordt geprogageerd. Evenals by de tenten is er variatie volop, van „rijdende lits-jumeaux" af, tot „rollende boudoirs" toe, verkrijg baar voor prijzen van 1000 tot 8900 Dat het een King Size is? Die zijn er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret cn toch een échte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. li proeft dat u rookt 20 stuks 95 ct vereniging Kijkduin in Koningin Juliana zal zeehospitum openen Op woensdag 8 mei. 's middags te 15 uur, zal koningin Juliana de ope ning verrichten van het herbouwde Nederlandse zeehospitium van de .De Sophiastichting" te 's-Gravenhage. De Parijse gemeenteraad heeft toeslo ten op een der pleinen van de Franse hoofdstad een standbeeld te doen plaat sen van Ferdinand de Lesseps, de Frans man, onder wiens leiding in de vorige eeuw het Suezkanaal werd gegraven. Het standbeeld van oe Lesseps aan de ingang van het Suezkanaal werd door de Egyptenaren, na de nationalisatie van het kanaal weggehaald en later vernield. :rijgt ge dan ook een compleet rij dend zomerhuisje, met betegeld aan rechtje en al. „Goed Kamp" biedt ook demonstra- tiekampjes, waar ervaren kampeer ders klaar zitten om de bezoeker te vertellen wat hij weten wil. Er is bij voorbeeld een goedkoop kampje inge richt, waar de jongelui precies wordt voorgerekend hoe ze met een beschei den zakgeld binnen enkele jaren een verantwoorde kampeeruitrusting bij een sparen. Zo valt er dus vooral voor de begin nende en aankomende kampeerder veel te leren op deze vijfde tentoon stelling „Goed Kamp". Velen in oost en noord en zuid zullen het daarom betreuren, dat deze tentoonstelling telkens weer in het westen van het land gehouden wordt. PERSPECTIEF VOOR CAFE'S Speelduur varieert van een half tot vier uur (Van een medewerker) Een vooruitstrevend Utrechts zaken man is van oordeel, dat dank zij een Duitse uitvinding, die hij in ons land wil introduceren de grammo foonplaat zijn glorietijd achter de rug heeft en wefiient zelfs schielijk alleen nog maar in een museum te zien zal zijn. We hebben eens een kijkje ge nomen bij zijn apparaten cn kwamen toen tot de conclusie, dat er inder daad mogelijkheden schuilen in deze vinding. Dat de grammofoon zich er echter door zal laten verdringen. plaat koopt, zo schaft men zich voor alt nieuwe apparaat een hand aan. in een keurige cassette verpakt. Er zijn handjes verkrijgbaar van verschillen de lengte en met een speelduur die varieert van achttien minuten tol: vier uur. Verschillende genres muziek zijn verkrijgbaar, evenals op de plaat. Theoretisch is het druk op de knop een bepaald nummer nog eens te beluisteren. In de prak tijk komt daar, geloven wij. nfet zo heel veel van terecht. Het Is mogelijk de band terug te zetten, maar men moet schatten, waar oen bepaald nummer zo ongeveer zit. Het appa raat is ongetwijfeld aantrekkelijk voor iemand, die urenlang achtereen muziek wil horen, dus de caféhouder of de organisator van een dansavond- wil er bij ons niet In. Integendeel* er Je- Kan hem immers niet vee! zijn vele (actoren, die het zeker ma- «chehm, ohij een bepaald nummer ken, dat er van een ommekeer in de kan kiezen. Hem Interesseert alleen wereld van de muzlekweersnve (noei hy zonder omkijken een linje tij.l geen sprake is. i muziek heeft van een bepaald genre Te lang Het apparaat van de Utrechter ge- lijkt op een bandrecorder, maar is dat niet. Eigenlijk is het een kruising tussen recorder en plck-up, want er wordt een band gebruikt tegelijk met een saffier. Men kan zelf de banden j ook niet opnemen of uitwissen. Zo als men voor de grammofoon een JAN LOUWERS NAM WRAAK Congres weduwen en weduwnaren wordt in Berg en Dal gehouden (Van onze speciale verslaggever) Jan Louwers, de eenvoudige Brabantse jongeman, die zyn geboorte- en woonplaats Oirschot In 1955 wereldfaam bezorgde met een tweelingencon gres het eerste tweelingencongres ter wereld heeft zich kwaad ge maakt. Die kwaadheid kost het vredige Oirschot zyn wereldfaam. Het twee de Tweelingencongres, nu geheten „wereldtweelingencongrcs" zal niet meer in Oirschot, maar in het naburige Eindhoven worden gehouden. Als een bom is dit bericht ingeslagen in Oirschot. Geen wonder. Terwijl het Oirschotse organisatie-comité bestuurders van de plaatselijke V.V.V. en de midden stand nog druk aan het organiseren was, vernam het uit de krant, dat Jan Louwers met zijn twaalfhonderd tweelingenadressen de eer naar Eind hoven had overgeheveld. „Eigen schuld van de heren", is het korte commentaar van Jan Louwers. „Ze hebben me zwart proberen te ma ken bij iemand, die dit tweede twee lingencongres zou helpen financieren. Het gebeurde telefonisch en men wist niet, dat ik mee zat te luisteren". Nauwelijks twee uur na dit onaange name gesprek was er in het voortva rende Eindhoven een comité gefor meerd, dat met Jan Louwers als cen trale figuur de organisatie van het congres in de Lichtstad ter hand had genomen. De volgende morgen heb- en de Oirschotse comité-leden het middels een krantenberichtje verno men. Raker wraakoefening had Jan Louwers zeker niet kunnen bedenken. Met deze gang van zaken heeft de oorspronkelijke Initiatiefnemer zich dan ontworsteld aan de dorpse sfeer, die hem ook bij zijn start al zoveel moeilijkheden gaf. Men herinnert zich uit die dagen de deeanale vermaning dat „zo'n tweelingencongres niets an ders was dan een speculatie op de minder verheven gevoelens van de mensen". Vele brave dorpsgenoten hadden het naarstig beaamd en hun deuren dus gesloten gehouden voor dit wufte gedoe. Maar desondanks slaagde dit Oir schotse tweelingenfeest. Zelfs de om standigheid, dat er een exploitatiete kort was van 8.500, kon dat feit niet wegcijferen. Jan Louwers, die In zijn organisatorisch enthousiasme alle binnenkomende rekeningen voor ak koord tekende, is na het feest met de verantwoordelijkheid voor de onbe taalde rekeningen blijven zitten. Ge lukkig voor hem wilde het provinciaal bestuur tenslotte met een lening bij springen. Maar Jan weet, dat dit geld j weer op tafel moet komen. Dat moet I mogelijk zijn bij een tweede congres zegt Jan's zakelijk instinct. Maar dan zal de affaire ook anders aangepakt Iets anders is hot echter met do echte muziekliefhebber, van het klassieke, zowel als van het popu laire genre. Voor hem zal zo'n apparaat weinig aantrekkelijks hebben. De populaire nummers du ren immers veel korter en koopt men een langspeelplaat, dan moet men een flink aantal nummers in combinatie nemen, dat wil zeggen, enkele die men mooi vindt en een aantal andere, waar men mis schien niet of nauwelijks prijs op stelt. Bovendien krijgt men tel kens hetzelfde programma voor- Seschoteld, dezelfde nummers In ezelfde volgorde. Daarom neemt het veel kleinere 45 toerenplaatje met verlengde speelduur een steeds belangrijker plaats in. De -15 toeren „e.p.", het plaatje met vier nummers cn een uitstekende ge luidsweergave, dat bovendien on breekbaar is, heeft voor de populaire muziek, note toekomst. Waar de fa- brika- - n dus teruggaan wat betreft de spr^'lvur van de platen, gaat het nic" r-pnaraat deze nog uitbreiden We zien daarin echt niét veel toe komst, zeker niet voor de verzame- moeten worden en alle geharrewar achterwege moeten blijven, is zijn ge dachte. Of er belangstelling voor dit twee de congres zal bestaan? Jan Louwers ontvangt schier dagelijks brieven met de vraag, of de belofte uit 1955, dat er I in 1957 een herhaling zou zijn van hel j tweelingencongres maar dan nog gro ter van opzet, nog ingelost wordt. Uit Hongarije, Polen, Israël en Zuid- Afrika zyn er al aanmeldingen. En j dr. J. W. Bruins uit Deventer, de op ppIa d(> ni.1t4.nf„i,ri|{s.rit«,n voor wetenschappelijke gronden geïnteres- alsno{? Kee„ ZOrgen over dit nieuwe seerde arts.staat «r weer volledig jSLS"SJKtokSr C i M ssohien. dat de caféhouder, die nu zonder de platen te verwisselen rok rijf uren kan draaien, er be langstelling voor heeft, maar dat zal nooit voldoende zijn om de grammo foonplaat van zijn voetstuk te stoten. Voor de verzamelaar, die naar zijn platen wil luisteren en die het prettig vindt, zelf zijn programma's samen te stellen, blijft de grammofoonplaat het aangewezen middel. Daarom maakt men zich in de achter om het congres ook uit disch oogpunt zin te geven. Hij hoopt, dat er een goede nationale organisatie van tweelingen uit zal groeien. Wanneer het gehouden wordt? „Van 20-23 juni", zegt Jan Louwers. De eerste dagen zijn weer speciaal voor de buitenlandse gasten Er zulen ver- scheidene excursies met hen worden gemaakt. Zol bijvoorbeeld een excur sie naar Oirschot, het vredige dorpje, j waar in 1955 de grondslag werd ge- legd voor deze verbeterde congres- j editie Dat Oirschot enige pijn heeft ge voeld by het verlies van zijn twee- lïngencongres, heeft het geïllu- j streerd met de aankondiging, dat het nu half augustus een congres van beeldende kunstenaars zou or ganiseren onder het veelbelovende motto „Arti ad unitatem". Zelfs Picasso dacht men naar Oir schot te halen om er kleur aal te geven. Of het door zal gaan We betwijfelen het. Het plan htteft tenminste een stevig protest opge leverd van het ook niet zo ver van Oirschot gelegen Hilvarenbeek. „Het Oirschotse initiatief doorkruist de plannen van de Groot-Kempische Cultuurdagen". heeft burgemeester J Meuwese van Hilvarenbeek in zijn kwaliteit van voorzitter van dat be stuur laten vreten. En burgemeester Steger van Oirschot- heeft reeds mee gedeeld, dat hij het met dit protest van zijn Hilvarenbeekse collega eens is. Ook de directeur van de streek- V.V.V. „Brabants Centrum" heeft te kennen gegeven, dat de organisatie van zo'n congres van beeldende kun stenaars op de weg ligt van het be stuur van de Groot-Kempische Cul tuurdagen. Onder zulke dringende chts willen zeggen dat inderdaad vei perkte concurrent is gebleken in de enkele jaren, die het nu in Duitsland in de handel is. Waarmee we overi gens niets slechts willen j het ap tig is. baby-verzorging omstandigheden moet men betwijfe len, of Oirschot de moed zal vinden zijn plannen door te zettenWaar om zijn initiatief niet in een andere richting ontplooid Het moet voor de Oirschotenaren niet moell".: zijn meer oorspronkelijke Ideeën tot ontwikke ling te brengen. Misschien wil ex-vrij gezel G. Greyn uit Grevenbicht hem- wel van advies dienen. Deze gemeenteambtenaar zit vol bij zondere ideeën, getuige diens initia tief om half september in Berg en Dal bij Nymegen het eerste wereldcongres voor weduwen en weduwnaar te hou denVan de vrjjgezellcnstaat naar de weduwen- en weduwnarenstaat. hef >s voor onze goede vriend Greyn maar één stap. De huwelijkste staat waar hij nu toch middenin zit, slaat hy eenvoudig over. Wellicht heeft hij voor Oirschot daaromtrent nog ideeën in petto gehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7