Vrijmaking Suezkanaal kostte de helft van geschatte bedrag Bevordering werk internationale raad van christelijke kerken KLANKBORD MEER CONTROLE NA FRAUDE BIJ „VIERDE PRINSENKIND" GEVAARLIJKE KRUISPUNTEN (I) „Vrijwillig" ZATERDAG 13 APRIL 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S MEEVALLER VOOR VERENIGDE NATIES Israëli's weigeren ontruiming van Taba et Ras el Nakb De Verenigde Naties hebben vrtfdag meegedeeld, dat de kosten van de vrijmaking van het Suezkanaal ongeveer 10.800.000 dollar bedragen, weinig meer dan de helft van de laagste schatting. De bedragen, die verscheidene staten als voorschotten beschikbaar hebben gesteld, zijn voldoende om de kosten volledig te dekken. Het grootste voorschot, tot een bedrag van 5.000.000 dollar, werd door de Verenigde Staten verstrekt. Nederland leende een half miljoen dollar (1.925.000 gulden). Secretaris-generaal Hammarskjöld zal in zijn slotrapport aan de algemene vergadering het juiste bedrag der kosten mededelen. Men meent in kringen der Ver enigde Naties dat in de volgende gewone bijeenkomst van de alge mene vergadering, die 16 septem ber a.s. begint, het vraagstuk zal worden behandeld op welke wijze de staten, die voorschotten hebben verstrekt, zullen worden terugbe taald. De Engelse premier, Harold Mac- Milla-n, heeft gisteravond op een ver gadering van conservatieven te Ayr (Schotland) verklaard, dat Engeland geen beslissing zal nemen tot het ge bruiken van het Suezkanaal voordat de EgyptischAmerikaanse bespre kingen zijn beëindigd. Hij voegde daaraan toe, dat het al dan niet gebruiken van het kanaal geen verband hield met de benzine distributie in Engeland. Tevoren was uit ..goede bron" te Londen vernomen, dat de Engelse re gering de volgende week haar ver zoek aan de reders, om het Suez kanaal te vermijden, zou intrekken. Dit besluit zou gepaard gaan met twee belangrijke maatregelen: 1. Deblokkering van bepaalde Egyp tische rekeningen, om het aan de re ders mogelijk te maken de doorvaart- rechten aan Egypte in transferable ponden te betalen. 2. Opheffing van de benzinerant soenering. De Israëlische troepen hebben het verzoek van het internationale poli- tieleger om het (Egyptische) gebied in de sector Taba et Ras el Nakb ten Eden wordt vandaag in de V. S. geopereerd. Sir Anthony Eden zul vandaag te Boston in de V.S. worden geopereerd. Een in 1953 bij een operatie in het galkanaal geplaatst buisje zal dan om een verstopping op te heffen worden verwijderd. De chirurg is dr. R. Cattell, dezelfde die Eden vier jaar geleden heeft geopereerd. zuiden van de Israëlische haven Eilath te ontruimen, van de hand ge wezen. Volgens de correspondent van Bei- ga in Cairo is dit meegedeeld door de Egyptische voorlichtingsdienst. Een militaire woordvoerder van Is raël zou verklaard hebben, dat Israël pas overwegen zal tot deze ontrui ming over te gaan als de versterkin gen en de inrichting van Eilath ge reed zijn. Buitengewesten tegen Indonesisch kabinet. Westiriaonse compagnie in Oost-lndonesië. De secretaris-generaal van de re volutionaire Bantengraad in Midden- Sumatra, Soeleiman, heeft vrijdag verklaard, dat het nieuwe, door pre sident Soekarno gevormde kabinet niet de steun zal krijgen van de bui tengewesten en niet tenvolle door het volk wordt vertrouwd. Het negeren van de door de buitengewesten en de strijdkrachten gestelde eis, dat ook Hatta in de nieuwe regering zou wor den opgenomen, en het wel opnemen daarin van communistische mee lopers, heeft vooral de godsdienstige groeperingen teleurgesteld, aldus Soeleiman. Het militair gezag van Oost-lndo nesië heeft besloten een compagnie uit West-Iriaanse jongelieden te vor men, teneinde de pogingen om West- Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) tot het gebied van de Indonesische repu bliek terug te brengen, te versnellen. Later zal de compagnie in het In donesische leger worden opgenomen. SCHADEPOST VAN 10 MILLE Toch vakantie voor 300 invalide kinderen. De stichting: „Het vierde Prinsen kind", die tien jaar geleden in het leven Is geroepen om kinderen van oorlogsslachtoffers ontspannig te ge ven, is in moeilijkheden geraakt^ sinds in oktober vpn het vorige jaar onregelmatigheden op het secretari aat van de stichting zijn ontdekt. De ze malversaties betekenden een scha depost, waarvan de omvang voors hands op ongeveer f 10.000 wordt ge raamd. Een onderzoek naar deze onregel matigheden heeft geleid tot de arres tatie van de secretaris van de stich ting de heer F. H. te Dordrecht en een propagandiste mevr. B. te Rotter dam. H. is inmiddels op vrije voeten gesteld en de politie heeft een uitvoe rig onderzoek ingesteld naar ver meende malversaties. Het bestuur van de stichting be treurt deze gang van zaken zeer, te meer daar hierdoor de kinderen van de oorlogsslachtoffers de dupe drei gen te worden. Het propagandawerk, dat door de beide verdachten werd verricht, heeft namelijk geen voortgang kunnen vinden en naar buiten hebben deze onregelmatigheden 'n bepaalde weerstand opgewekt by tal van particulieren, die geregeld dit werk financieel steunden. Het plan om 300 Invalide en 800 valide kinderen een prettige va kantie te bezorgen is door deze moeiiykheden onuitvoerbaar ge worden omdat de gelden ontbre ken. Wel zal aan 300 invalide kin deren een vakantie door de Stich- tin worden aangeboden, waarvoor men rekent op een financiële steun van de provinciale comité's van ongeveer f 20.000. De voorzitter van de stichting, de heer J. van Ringen, heeft on een persconferentie te Utrecht verklaard, dat de beide medewerkers het onbe perkte vertrouwen dat zij genoten hebben geschokt en dat thans een be ter controle-systeem op de financiën is ingevoerd. Men vertrouwt, dat het Nederland se pnbliek, evenals het hoofdbestuur en de provinciale comité's medewer king zal blijven geven om het werk van de stichting in het belang van de kinderen van de oorlogsslachtoffers voort te zetten. Gezagvoerder van „Kars" te Kopenhagen veroordeeld. De gezagvoerder van het Neder landse vaartuig „Kaï's" B. V. uit Groningen, is te Kopenhagen tot vier maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens overtreding van de douanebepalingen. Hij zou bij ver scheidene bezoeken aan Kopenhagen 420.000 sigaretten hebben gekocht zonder accijns te betalen, z.g. om an dere Nederlandse schepen te bevoor raden. Hij had echter een groot deel van deze hoeveelheid in Denemarken verkocht, terwijl hij bovendien in het buitenland een grote voorraad siga retten had gekocht om deze in Dene marken van de hand te doen. V. moet alsnog veertigduizend kro nen aan douanerechten betalen. VOOR VEILIG VERKEER Het Wereldgebeuren §j Een foto van het kruispunt 0Potjeste Cadzand in Zecuwsch- s Vlaanderen. Dit kruispunt wordt gevormd door de provinciale ice- gen GroedeSluis" en „OostburgCadzand." De op dit kruispunt H herhaaldelijk plaats vindende verkeers-ongevallen worden gewoon- f| H lijk veroorzaakt door het niet verlenen van voorrang aan het ver- s M keer op de voorrangsweg GroedeSluis." §i Op de foto rijdt de bestelauto naar links de voorrangsweg op en had g dus voorrang moeten verlenen aan de personenauto. Wanneer de personenauto niet op een voorrangsweg zou rijden, dan had de be- H stelauto toch nog voorrang moeten verlenen omdat de personenauto H van rechts komt. illiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT X -T lklta Sergejewitsj Kroesjtsjew. Ixl eerste secretaris van de Russi- sche communistische partij. zorgt zo nu en dan voor opschudding I Nu eens doet hij dat met grimmige smeren, waarin het westen het moet ontgelden en die by voorkeur dienen tot onvrolijking van de wodkatafel. Een keer heeft hjj on het boerenland de poppen aan het dansen gebracht door een plan om het aantal kolcho zen te verminderen door ze samen te voegen, hetgeen gebeurde ln de Jaren 1949-'53. Het aantal kolchozen werd toen teruggebracht van 250.000 tot 94.000. Tenslotte werd er echter een punt achter gezet, waarschijnlijk door sluimerend verzet bij de boeren. Maar Kroesjtsjews prcstlgtf heeft onder die oppositie en onder de terugkeer op de door hem gewezen weg niet zichtbaar geleden. Wel heeft de naam van wij len kameraad Stalin geleden onder een andere stunt, die Kroesjtjew vo rig jaar ondernam. Nikita praatte toen vele uren lang om Stalin pos tuum van zjjn voetstuk af te gooien. Men weet. hoe groot dc opschudding was, die door die ontluistering over de hele wereld ontstond. En nu heeft Kroesjtsjew opnieuw iets opztensba- rends gezegd. Maar hij deed het nu, zeer tegen zijn gewoonte in. met om zichtigheid. Kroesitsjews redevoering in Goi- ki kw.im hierop neer, dat de Sowjet-Unle niet by machte is. de gedwongen staatsleningen van de '.fNnlnn/». invnn ,11, .,,n MMll Vïin Atoom-koopvaardijschip zal in 196G varen Een firma te New York heeft van de Amerikaanse scheepvaartinspectie opdracht gekregen de ontwerpen ge reed te maken voor het eerste Ameri kaanse koopvaardijschip dat door atoomenergie zal worden aangedre ven. Het ontwerp zal 500.000 dollar kosten, het schip zelf zal als het klaar is, een investering hebben ge vraagd van ongeveer 40 miljoen dol lar. Het congres heeft tot op heden 17.5 miljoen dollar voor het project gevoteerd aan de Amerikaanse com missie voor de atoomenergie, en 18 miljoen dollar aan de scheepvaartin spectie. Vóór het eind van dit jaar zullen de ontwerpen voor het casco gereed zijn. en tegen 1960 zal het schip zee kiezen. ifliiHiniiiiuniiiiiiimitniiiMiiiiii Rollend rock 'n jg roll-festijn. Een aantal jongelieden uit de ff beste Britse kringen, totaal 100 man, zijn donderdagavond op de Londense half-ondergrondse „circle line" gestapt, om een rock 'n roll fuif, compleet met orkest en kelners, te houden. Een zekere Jonathan Routh, student, had de fuif op touw gezet. Nauwkeurig had hij de verschillende voorschriften en reglementen van „Londen transport" bestudeerd, om mo- gelijke belemmeringen en ff H daarop volgende boetes van H zijn feest te voorkomen. Hij vond er echter geen enkele. H Eenmaal in het treintje be- gon de band te spelen, de da- mes en heren begonnen te dan- sen, het danseresje schopte jj§ haar schoenen uit en liet 'n stukje roch 'n roll zien, en de kelners begonnen cocktails te serveren. Geen van de weinige s passagiers beklaagde zich bij H de conducteur. De fuif kon niet te lang duren, want de ondergrondse rijdt maar tot twaalf uur. Elders heeft men H het feest later voortgezet. En n i| het mooiste: zelfs een neef van de koningin heeft eraan meege- p daan en het hele geval erg leu- tig gevonden iininiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiii IUIII1III1IIIII11 Ahmed Sjah: moord op Amerikanen was vergissing. Hi| schoot mevrouw Carroll dood toen zij vluchtte. De correspondent van United Press In Karatsji, Brian Dewhurst, vloog uit de Pakistaanse hoofdstad naar Tarbot aan de Iraanse grens waar htj de moordenaar van mevrouw Carroll, de broeder van de beruchte Dad Sjah, Ahmed Sjah, een Interview afnam. Hy beschrijft Ahmed Sjah, als een mager schraal mannetje. Hoewel de 47-jarlge Ahmed vrijwel Sftien jaar lang brandstichtend, inderend en moordend heeft door gebracht, smeekte hy de buitenlandse journalisten die hem in Tarbut onder vroegen hem „liever nu dood te schie ten" dan hem terug te zenden naar Perzië. Zonder enige gemoedsaandoening geeft hij toe mevrouw Carroll in de rug te hebben geschoten toen zfl uit de jeep met de dode lichamen van haar man. twee andere Amerikanen en twee Perzen trachtte te vluchten. „Het was een vergissing", zegt hij eenvoudig. Bij het verhoor verklaarde Ahmed dat het stamhoofd. Dnd Sjah van de doortocht van de Iraanse politie door de Iran3har- pas, op 24 maart, op de hoogte was. (Naderhand zou bljjken dat de zegslieden van Dad Sjah ver keerd waren ingelicht: het was geen Iraanse politie, doch de groep Amerikanen). Dad Sjah, met een ingekankerde haat tegen de politie, legde zijn mannen in een hinderlaag. Toen de waccn verscheen, werd deze met een hagel van kogels doorzeefd. Uitstel van eerste oefening voor a.s. onderwijzers. De minister voor defensie heeft aan zijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen medege deeld, dat maatregelen zijn getroffen om allen, die dit jaar het eindexamen derde leerkring van de onderwijzers opleiding zullen afleggen, niet voor oktober 1957 in werkelijke dienst te doen komen voor het vervullen van de eerste oefening. Aan hen. die een herexamen dienen te ondergaan, zal voor zoveel nodig verlenging van uit stel worden toegekend. afgelopen jaren, dl; een totaal van 260 miljard roebel belopen, op tUd nf te lossen. De stoere, gewoonlijk po chende partijsecretaris stelde voor om de terugbetaling minstens twintig jaar uit te stellen. Met deze woorden trof hij niet het „kapitalistische" wes ten, maar de simpele arbeiders van de communistische staat. „Vrijwillig immers stonden die tot dusver Jaar lijks twee tot vier weken loon ar ten bate van staatsleningen. Maar het woord vrijwillig moet dan eigenlijk niet tussen twee. maar tussen duizend aanhalingstekens staan. Het bedrag werd namelijk bjj iedereen automa tisch van het loon afgehouden. Luk- r.aak wijzigde de regering de rente, die overigens niet pondspondsgewijze werd verdeeld, maar in de vorm van premies verloot. Het totaalbedrag van die premies was vroeger vier pro cent van de hoofdsom maar in 1954 werd nog maar drie procent voor de loterij gereserveerd en vorig jaar was er nog maar twee procent in net lote rijpotje. Voor het teruglopen van de uitke ringen was natuurlijk een ver klaring. Het totale bedrag, dat aan leningen uitstond, was te groot geworden. Aflossingen en premies tezamen vergden langzamerhand een even groot bedrag, als een nieuwe, „vrijwillige" lening opleverde. Van daar dus dat Kroesjtsjew gemakke lijk kon beloven, dat het vrijwillig af stand doen van twee tot vier weken loon per jaar in het vervolg niet meer feëist zou worden. Wel kan hij voor 957 nog een lening van 30 miljard roebel gebruiken, maar volgend jaar zal geen beroep meer worden gedaan op portemonnaies vim de partijgeno ten. Die partijgenoten moeten zich echter erbij neerleggen, dat dart ook gedurende minstens twintig jaar <le geleidelijke terugbetaling van hun goede roebels achterwege blijft. Gaat deze vlieger op, dan bereikt Kroesjts jew dus langs een omweg hetzelfde doel dat Stalin nastreefde: te zorgen dat er bij de Sowjetburgers niet te vee! geld in het laad je stroomt. Kroesjtsjew slaat hen nu niet aar. voor de lening, maar onthoudt hun 't geld dat zij eigenlijk terug moesten krijgen. Het persbureau Tass heeft gemeld, dat duizenden boeren en arbei ders reeds hun instemming heb ben betuigd met het plnn. En Kroesjt sjew heeft gezegd, „nat men in de ka pitalistische landen niet zou begrijpen aat de intekenaars op vergaderingen van boeren en fabrieksarbeiders vrij willig met het plan tot opschorting zouden instemmen". De partijsecreta ris wist dus al bij voorbaat, dat die instemming verzekerd was. waar schijnlijk. omdat die boeren en arbei ders weten dat protesten niet worden geaccepteerd. Ook voor deze aanvaar ding moet het woord ..vrijwillig" wor den gezet tussen duizend aanha lingstekens. STEMMEN UIT DE KERKEN Vrijdagmorgen arriveerde met de Nieuw Amsterdam" uit Amerika minister ir. C. Staf en drs. Van den Béugel. Ter begroeting was o.a. de president-directeur van de K.L.M., ir. I. A. Aler, aanwezig. V.l.n.r.: ir. Aler, minister Staf en drs. Van den Beugel. BREUK. Donderdagavond 11 uur veranderde op het Nassauplein te Amsterdam 6 vierkante meter win kelruit in glasscherven tengevolge van een zoen, n.l. de zoen waarmee een 21-jarige jongeman afscheid nam van zijn meisje Een 24-jarige voorbijganger zag die kus. In de me ning, dat het tot ziens gezoende meis je zijn vrouw was, wilde hij de „booswicht" te lijf gaan. Deze week schielijk uitdoor de ruit. PROEF. Twee jongens van 16 jaar, een tweeling, hebben toestemming gekregen vijf dagen bij een onder deel van het Westduitse leger te ver blijven om te zien of zij het leuk vin den. Eén van hen wil als vrijwilliger dienst nemen, doch hij wil eerst sa men met zijn broer zien wat het sol daat-zijn eigenlijk is. BASIS. De Deense politie is op zoek naar een 49-jarige inbreker, die uit de gevangenis van West-Jutland verdwenen is, nadat men ontdekt had, dat hij tijdens zijn straftijd zijn cel gebruikte als basis voor inbraken in de omgeving. Hij verborg zijn buit op het terrein van de gevangenis. Directie van K.L.M. en vliegers zijn het eens In een vergadering, waarbij 191 vliegers, georganiseerd in de v ereni ging van KJUM.-vliegers en de inter national pilots associations of K.L.M. (buitenlanders) aanwezig waren, is van de zyde van de onderhandelings delegatie een uiteenzetting gegeven van de situatie, zoals die is ontstaan na de besprekingen, gevoerd tussen de directie van de K.L.M. en de vlie gersorganisaties over de salariseisen. Omtrent de te volgen gedragslijn werd algehele overeenstemming be reikt. Na afloop van de vergadering kwamen de besturen van beide vlie gers-organisaties tezamen. Besloten werd op dit ogenblik geen commen taar aan de pers te verstrekken ten einde te voorkomen, dat de K.L.M. schade zou worden berokkend in ver band met de huidige situatie op de fi nanciële wereldmarkt. Heerenveens oud-notaris wordt nog vermist. Op 18 maart j.l. vertrok, zoals eni ge dagen daarna is gemeld, de heer J. J. van der Hey, oud-notaris, wo nende te Heerenveen, nfet zijn auto uit zijn woonplaats. Hij verkeerde in overspannen toestand. De politie in Nederland neeft op alle mogelijke manieren ge'tracht de verblijfplaats van de heer Van der Hey op te sporen, doch tot nu toe zonder resultaat. Organisatie richt zich tot kerkeraden en predikanten Aan kerkeraden en predikanten is een circulaire verzonden niet het ver zoek instemming te betuigen met beginsel en doelstelling van de organisatie ter bevordering van het werk van de internationale Raad van Christelijke Kerken in ons land. De bedoeling is verder dat zij als lid toetreden tot deze organisatie: een jaarlijkse bijdrage zenden, die zelf bepaald kan worden en zich abonneren op het blad „Getrouw", dat 2 per jaar kost. Het lykt alles nog al mooi, wat er in die circulaire staat, vooral het woord van de dichter Da Costa, waarmee zc begint: „Toenaad'ring eist Gods orde en dezer tyden nood", en de bede van Christus over zyn discipelen: „Dat zy allen één zijn, gelijk Gij, Vader in My en ik in U". Deze organisatie wil samenbundelen „een eenparig biddend getuigen en strijden van allen die geleerd hebben de Heilige Schrift te geloven als het Woord van God, de enig gezaghebbende bron van geloof en leven". Wanneer we dit lezen, krygen we zo de gedachte dat iedereen zich wel by deze organisatie zal kunnen aansluiten, tenminste diegenen, wien het wel en wee van de Kerk van Christus hier op aarde ter harte gaat. Wanneer we echter die circulaire verder lezen is er allerlei reden om er aan te twijfelen of de geestelijke va ders van deze organisatie de bedoe ling hebben vanwege dezer tijden nood, allen samen te bundelen die de Heilige Schrift geloven als het Woord van God, de enig gezaghebbende bron van geloof en leven. Zy zien grote ge varen in „de nationale en internatio nale invloed van de moderne ortho doxie". Een gedeelte van het recht zinnige Christendom zien zij als het grote gevaar voor het tegenwoordige hristendom. Hier meent men allerlei afwijkingen te zien, zodat het hun noodzakelijk voorkomt een krachtige oproep te doen „tot het bewaren van en terugkeren tot het geloof, dat een maal den heiligen is overgeleverd". Daarna komt de aap helemaal uit de mouw, wanneer verklaard wordt: „Meer en meer zien we de gevaarlijke invloed van een on schriftuurlijke oecumene toene men, die de tendens heeft de ver schillen tussen Schriftgeloof en Schriftkritiek tc vervagen en uit eindelijk geheel uit té wissen". Hier ziet men „sehjjneenheid, wel ke de Schrift verkracht". In het bijgevoegde reglement voor deze organisatie wordt in artikel IH als eerste doel genoemd: „Het con tact bevorderen tussen de kerken die om principiële redenen niet kunnen medewerken in de Oecu menische Beweging, uitgaande Vgn en geleid door de Wereldraad der Kerken". Men wil voorlichting geven „over de wereldwijde wor steling tussen waarachtig Chris tendom en valse oecnmeniciteit". Wanneer we de namen zien van hen, die in het bestuur van deze organisa tie zitting hebben genomen, vinden we daaronder 4, die we niet thuis kun nen brengen. Van de 13 anderen beho ren er 3 tot de Chr. Ger. Kerk en 3 tot de Ger. Kerken. De Ger. Gemeen ten hebben 2 van haar predikanten als bestuurslid geleverd en de Ger. Kerken onderhoudende art. 31 en de Vrij Evangelische Gemeenten ieder 1. Van uit de Hervormde Kerk zitten 3 leden in het bestuur, nl. prof. dr. J. Severijn, de emeritus predikant J. J. Timmer, die in de Ger. Bond een nog ai belangrijke plaats Inneemt en ds. M. van Rennes, predikant te Rouveen. Deze organisatie wil een onderdeel zijn van de I.C.C.C., welke letters wil len beduiden de International Council of Christian Churches, die in Ameri ka ontstaan, is en waarvan-het orgaan NIKITA KROESJTSJEW voorlopig geen geld van de Presbyteriaanse Kerk in Ame rika nog onlangs schreef: „Geen on vermoeider vijand van de christelijke samenwerking, zoals die vertegen woordigd wordt door de voornaamste kerken in ons land en in de gehele we reld dan de fundamentalistische groep die geleid wordt door een afgezette Presbyteriaanse predikant". De We reldraad der Kerken wordt te vuur en te zwaard bestreden. Eigenlijk is deze I.C.C.C. geen samengaan van kerken Slechts enkele kleine maken er in haar geheel deel van uit. Maar we! wordt deze organisatie gesteund door „een aantal gemeenten van Gerefor meerde en Ultra-Gereformeerde structuur". In de synode van de Ger. Kerken heeft tot nu toe geen aansluiting gewild bij de Wereldraad der Kerken Maar eveneens is hier ondubbelzinnig afgewezen een aansluiting bij de I.C. C.C. Wel zijn er Ger. predikanten die hiervoor ijveren en misschien ook we! (Vervolg op pag. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3