PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Navostrijdkrachten krijgen dit jaar geleide projectielen uit Amerika Verlegging veerhaven Breskens: drie ton netto-inkomensschade BILT CANADEES DIPLOMAAT IN ZUID-VIETNAM VERMOORD 200e jaargang - no. 88 Dagbladultgave van <J« firma Provincial© Zeeuws© Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjun^t-hoofdred.: O. A. da Kok. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 april 1957 ADVEHTE.NTIKI'HIJS 35 c*n*. ptr mm. Minim, p. advertentie 4.—. In*, mededelingen driemaal larlcf. Kleine advertenties (max. regels) 23 cent n. regel met een minimum van 1.-. ..Brieven of adre* bureau v. d. blad" 15 cent meer. Ciro no. S39MO P.7..C., Middelburg. Bureaus: Vlilsslngen, Walstr. 60—60, tel. 2356 4 lijnen (b.g.g. 548 of 304); Middelburg, Markt 81, tel, 3041; Goee, Lange Vorstatr. S3, tel 3475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Nieuw 43, tel. 20; Terneuzen. Brouwertjstr. 2; Zlerlkzee: N. B» tel. 26. OM AANVALLER AF TE SCHRIKKEN Brits witboek over defensie wekt ongerustheid bij bondgenoten De Verenigde Staten zullen nog dit jaar de Navo-strijdkrachten met geleide projectielen van de typen Honest John, Matador (voor grond doelen) en Nike (voor luchtdoelen) uitrusten, aldus een mededeling van de Navo-raad te Parijs. Dit geschiedt als een onderdeel van het Amerikaanse wederzijdse hulpprogramma voor Navo-landen, en is louter bedoeld om een aanval ler af te schrikken of af te slaan. Atoomladingen voor deze raketten zouden volgens functionarissen van de Navo in de nabijheid van de lanceerplaatsen worden opgeslagen. Maar ingevolge de Brits-Amerikaanse overeenkomsten zou Amerikaans personeel de controle erover houden. In geval van oorlog zou president Eisenhower de macht hebben, deze atoomladingen terstond aan bondge noten te doen verstrekken. De V. Frankrijk, West-Duits- land en de ^eneluxlanden hebben in de permanente raad van de Noordatlantische verdragsorganisa tie uiting gegeven aan hun ernstige ongerustheid over het Britse witboek over de defensie, aldus is vrijdag in gewoonlijk betrouwbare kringen te Bonn verklaard. Niet roken i e vraag of roken bevorderlijk is ïgkan- voor het ontstaan van long! ker houdt al jarenlang een grote groep medici bezig. Kort geleden werd dit probleem aangeroerd in een rapport, dat gepubliceerd werd door het Nederlandse ministerie van so ciale zaken. De minister zelf rookt sedert geruime tijd niet meer. Hij had de raad gekregen om zijn gebruik van sigaretten te beperken. Van drie pakjes per dag moest hij terug naar één pakje per dag en omdat hij meen de met één pakje per dag niet toe te kunnen, hield hij helemaal op met roken. Dat was een moedig besluit. Over het rapport is intussen nogal wat geschreven in de Neder landse pers, maar niemand heeft nadien geconstateerd, dat er minder geraakt wordt. Men kreeg trouwens de indruk, dat volgens nét rapport het gevaar van het roken niet zozeer school in het matige gebruik als wel in het overmatige. En wie zal vast stellen wat overmatig is? Dat ligt voor ieder mens anders. Het gaat er om, dat men bij het roken zelfbeheersing weet te be trachten en dat men niet ver slaafd geraakt aan de rookgewoonte. Een medische medewerker van de Philips Koerier heeft daarop kort ge leden de aandacht gevestigd. Hg zag overigens voor de oudere rokers geen heil meer. Die zouden hun rookge woonten toch niet meer willen wijzi gen, ook al zouden ze in een gevaar lijk stadium verkeren en die konden dus geen zelfbeheersing meer leren. Maar op de jongeren wilde hij een beroep doen om „beheerst te roken". Zij moesten daartoe de „mannen moed" opbrengen om één maand in het geheel niet te roken. Vermoedelijk heeft bij deze medi sche medewerker de hei'innering meegespeeld aan een vroegere Neder landse minister-president, die een hartstochtelijk sigarenroker was en die zo nu en dan om te bewijzen dat hij niet verslaafd was aan het ro ken een maand lang de sigaren liet staan. Welnu van de duizenden mensen, die van deze mannenmoed-uit- daging in de Philips Koerier kennisnamen, hebben er slechts 151 in geheel Nederland positief gerea geerd. Zij hebben aan de redactie van de Philips Koerier laten weten, dat ze een maand lang niet zullen roken. D.e niet-rook-maand zal voor hen lopen van 15 april tot 15 mei. Eigen lijk is dat teleurstellend. Het is zeker niet de bedoeling van deze korte be-1 schouwing om mensen advies te ge ven bij de vraag of ze al dan niet moeten roken. Dat dient ieder voor zichzelf vast te stellen. Maar wanneer de medische mede werker van de Philips Koerier de ou deren al direct van zijn campagne uitsluit, omdat deze mensen zichzelf niet meer in de hand hebben en wan neer van de jongeren slechts 151 met de zelfbeheersingscampagne willen meedoen, dan rest slechts één conclu sie. Of men vindt het gevaar van het roken onbeduidend (voor zichzelf) óf men wil niet geplaagd worden met zelfbeheersingsoefeningen. Uit dat laatste zou men dan weei kunnen afleiden, dat de jonge ren precies even onbeheerst zijn als de (afgeschreven) ouderen en dat de gehele zelfbeheersingsactie van de Philips Koerier mislukt is. Het is blijkbaar uitermate moeilijk voor de Nederlanders van de twin tigste eeuw, die in (betrekkelijke) welvaart leven om afstand te doen van een genot, ook al is die afstand maar tijdelijk. Dat leert ons de mis lukte actie van de PhilipB Koerier. 1 Deze landen waren verontrust door het feit, dat Engeland op de atoombewapening wil overgaan zonder eerst zijn bondgenoten te raadplegen, zo wordt gezegd. Ir. Staf terug Ir. C. Staf, de Nederlandse minister van defensie, is gisteren met het s.s. „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika Lijn in ons land terugge keerd na een bezoek aan de Verenig de Staten. Na aankomst te Rotterdam verklaarde hij veel medewerking van Amerikaanse zijde te hebben onder vonden en meer begrip voor de Ne derlandse verzoeken en voorstellen te hebben ontmoet dan tevoren. Gevraagd naar de bereikte re sultaten van zijn bezoek, zeide ir. Staf te verwachten, dat in 1953 een afdeling, uitgerust met de raketten „Honest John'\ bij ons leger ingelijfd zou kunnen worden. Ook zijn volgens hem afvuurinrichtingen voor raketten van jager-bommenwerpers uit te verwachten. De tactische scho ling van personeel zou in de Verenigde Stalen geschieden, maar de grootste groep, die zich met het technische deel zal moe ten bezighouden, kan in West- Duitsland wórden opgeleid. De Amerikaanse defensie heeft de zelfde personeelsmoeilijkheden 3ls ons land en er wordt aan de overzijde gedacht over een verandering in het systeem van salariëring, waarbij de technische vaardigheid en niet de an ciënniteit de doorslag zou geven. Saoed weert schepen uit Israël Saoedi-Arabië heeft vrijdag de Verenigde Naties officieel laten weten, dat het Israëlische schepen uit de Golf van Akaba zal weren, aldus is in welingelichte kringen te New York gezegd. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde is vrijdag medegedeeld, dat de Verenigde Staten van meet af aan Saoedi-Arabië hebben duidelijk ge maakt, van mening te zijn, dat Ame- kaanse schepen het recht hebben, ge bruik te maken van de straat van Ti ran. Deze mededeling werd gedaan naar aanleiding van een bekendmaking van de legatie van Saoedi-Arabië in Cairo, dat de Golf van Akaba niet kan wor den beschouwd als een open water weg daar de Ingang van de straat van Tiran slechts negen mijl breed is en er zich eilanden in bevinden die tot het grondgebied van Saoedi-Arabië beho ren. Vijandigheid tegenover wapenstilstandscommissie. Lucien Cannon, Canadees vertegen woordiger in de internationale com missie voor toezicht op de wapenstil stand in Saigon, is donderdagavond vermoord. Cannon werd vrydag dood in zyn bed aangetroffen. Men had hem op verscheidene plaatsen met 'n scherp wapen in de borst gestoken. Het motief van de moord is nog niet bekend. De Vietnamese en Cana dese autoriteiten wilden geen verde re bijzonderheden verstrekken. De Zuidvietnamese president. Ngo Dinh Diem, heeft een onmiddellijk on derzoek in samenwerking met de Ca nadese autoriteiten gelast. Cannon was sedert januari j.l. in Saigon. Hij vervulde tevoren functies in Ottawa, Buenos Aires en New- York. H\j laat <?en vrouw en twee kin deren na. Zuid-Vietnam heeft nooit de be palingen van de wapenstilstandover eenkomst voor Indo-China (Vietnam Laos en Cambodja) erkend. Dit niet- communistische deel van Vietnam heeft de overeenkomst niet getekend. Canadese functionarissen van de com missie van toezicht op de naleving van de wapenstilstandsbepalingen hebben verklaard, dat de commissie niet de volledige medewerking van de Zuidvietnamese regering heeft ge kregen. Zuidvietnams vijandige houding jegens de wapenstilstandovereen- Aartsbisschop Makarios van Cyprus is donderdag, op weg van zijn ver banningsoord op de Seychelleneilan- den naar Athene, in Nairobi, de hoofdstad van Kenia, aangekomen. De foto laat zien hoe Makarios te Teneriffe in het vliegtuig stapte, dat hem naar Nairobi zou brengen. (Telefoto A.N.P.) komst, welke het land In een com munistisch noordelijk en een niét- communïstisch zuidelijk deel splitste, bleek vorig jaar uit ten minste drie demonstraties tegen de controlegroepen van de com missie van toezicht. De betogin gen beperkten zich tot het gooien met modder en het roepen van vijandige kreten. Een menigte beschadigde het vo rig jaar de kantoren van de com missie te Saigon. M De De Ruyterherdenking in-= H spireerde de makers van dit's s fraaie bloemenmozaiek in M Sassenhexm. llllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuw Amerikaans ontwapeningsvoorstel. Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapenings besprekingen, die thans te Londen door een ondercommissie der Vere nigde Naties, waarin de Ver. Staten, de Sowjet-TJnie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada zijn vertegen woordigd, worden gevoerd, heeft vrij dag het volgende, uit vjjf punten be staande voorstel, gedaan: 1. Stopzetting van de vervaardiging van splijtbare stoffen voor 't ma ken van kernwapens. 2. Instelling van een doeltreffend internationaal toezicht, om nale ving van een desbetreffende over eenkomst te verzekeren. 3. In het vervolg mag slechts splijt baar materiaal voor vredelievende doeleinden worden vervaardigd. 4. Splijtbare stoffen, die thans zijn opgeslagen voor de vervaardiging van atoomwapens, moeten wor den overgebracht naar plaatsen, waar zij slechts voor niet-militaire doeleinden.zullen worden gebruikt. 5. tegengegaan moet worden dat kernwapens worden vervaardigd in landen, waar geen kernsplit- singsindustrie bestaat. Nederlandse treiler redt opvarenden Franse vissersboot. Een Nederlandse treiler heeft vrij dagmiddag de twintig opvarenden ge red van de Franse vissersboot „Ge neral Aupic" (498 ton), die tengevol ge van een lek vierhonderd mgl ten noordén van Boulogne zonk. Hammarskjöld mag naar Hongarije. Hongarije heeft dc secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Dag Ham marskjöld, medegedeeld, dat hij een bezoek aan Hongarije kan brengen wanneer hem dit goeddunkt. April doet wat hij wil. (Van onze weerkundige medewerker) Het gezegde, april doet wat hij H wil, wordt dit jaar nog weer H eens bevestigd. Vorige week H kwamen er noge temperaturen van 18 tot 20 graden Celsius voor. terwijl wij thans in een zeer koude luchtstroming zit ten met temperaturen, die overdag niet veel meer dan 5 tot 7 graden Celsius bedragen en waarin hagel- en sneeuw buien voorkomen. In deze te koude luchtstroming die met noordelijke winden wordt aangevoerd zullen we ook tijdens het weekeinde blij ven liggen. Boven het -betrek kelijk warme water van de Noordzee dat een temperatuur van ongeveer 8 9 graden Celsius heeft komen flinke buien tot ontwikkeling, welke vooral in de middag het land in drijven. Gelukkig, dat het komende zondag en maandag nog geen Pasen is, want dan zou het er met het weer niet al te best uit zien. Wy hopen, dat er In de loop van de volgende week enige ver betering komt, tydens het weekeinde zal dit nog niet het geval zijn. HHIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Meisje vermoord in Ravestein In de bossen van de gemeente Rn- I vesteln is in de afgelopen nacht het I stoffelijk overschot gevonden van het i veertienjarig meisje M. Wolfs, wo nende te Herpen, gemeente Rave- stel». Zy is waarschijnlijk gisteravond i tussen acht en negen uur vermoord. De rijkspolitic van dc post Rave stein staat nog voor een raadsel wat de Identiteit van de dader betreft. Aangenomen moet worden, dat het meisje gisteravond, toen zij te onge veer acht uur van een boodschap naar huis terugkeerde, niets vermoedend I met haar moordenaar ls meegegaan. Tegen half tien werd bij de rijkspoli tie aangifte gedaan van haar vermis sing. Te circa half twee ln de nacht werd het ernstig verwonde stoffelijk overschot gevonden midden in dc bos sen. op enkele minuten van de ouder lijke woning verwijderd. Vrijdagmor gen is het naar het ziekenhuis in Oss overgebracht. De officier van justitie in Den Bosch heeft zich Inmiddels op dc plants van het misdryf op de hoogte gesteld. Nieuwe formateur in Jordanië De voormalige Jordaanse minister van buitenlandse zaktn, Khalidi, die donderdag van koning Hoessein de opdracht had ontvangen binnen 24 uur een nieuwe regering te vormen, is niet geslaagd. De poging van Khalidi faalde, door dat de nationale socialistische partij, de linkse Baath, de communisten en de nationalisten weigerden mee te werken. Volgens radio-Cairo is Abdel Halim Nimr, minister van defensie en bin nenlandse zaken in het aftredende kabinet-Naboelsi, belast met de vor ming van een nieuwe Jordaanse re gering. Nimr is Jid van de nationale socialistische partij. In de Franse senaat ls bekend ge maakt. dat meer dan 21.000 dorpen ln Frankrijk verstoken zijn van stromend water en dat 660 dorpen het zonder elek triciteit moeten doen. In 16.098 dorpen ls de eSektriciteitsvoorzSenir.g onvoldoende. RAPPORT E.T.I.-ZEELAND GEREED Compensatie zoeken in exploitatie badstrand en aanleg strandboulevard De netto-inkomensschade door het verleggen van de veerhaven in Bres kens wordt geraamd op 800.000 h 850.000 per jaar. Dit blgkt uit een door het E.T.I. voor Zeeland in opdracht van de gemeente Breskens gemaakt rapport, dat aan verschillende departementen is toegezonden en waarin de economische structuur van Breskens en zyn betekenis als (zee)haven van West Zeeuwsch-Vlaanderen wordt geschetst. Ook worden enkele compen- satiemogelykheden voor de te verwachten verliezen aangegeven. Als be- langrykste wordt genoemd de exploitatie van het badstrand, samen met de aanleg van een strandboulevard. In het rapport wordt voorts vastgesteld, dat Breskens vele mogeiykheden heeft om zyn betekenis voor de gehele streek te zien uitgroeien. Zoals bekend was een groot gedeel te van de economie in Breskens na de verwoestingen van 1944 gericht op de huidige weg naar de bestaande veer haven, waar vele zakenlieden zich aan vestigden. Zij deden dit op grond van een goedgekeurd herbouwplan, s'u zien zij zich door de verplaatsing an de veerhaven sterk gedupeerd. De ninister van economische zaken gaf e kennen, dat hg voor het treffen an compensatiemaatregelen wachtte ip voorstellen van Breskens. Derhal ve werd het E.T.I. verzocht in dit rap- ve werd het E.T.I. verzocht een rap port samen te stellen. De huidige ont wikkeling wordt in dit rapport voor Breskens catastrofaal genoemd. Nadat in het rapport uitvoerig de ontwikkeling van Breskens is ge schetst voor wat betreft bevolking, middelen van bestaan, industrie, handel, visserg, landbouw, verkeer en toerisme en horecabedrijven, worden de economische gevolgen van de verplaatsing van de veer dienst nauwkeurig onder de loep genomen. Als compensatie voor het verlies dat Breskens lydt, wordt genoemd het ge bied tussen de bebouwde kom en de nieuwe veerhaven. Door het aanbren gen van beplantingen en het inrich ten van een bungalowpark zou de at tractie van Breskens als badplaats aanzienlgk kunnen worden verhoogd. Daartoe zal het strand behoorlijk moeten worden ingericht en zo zal er bijvoorbeeld een bewaakte zwemgele- genheid moeten komen met badhok jes. voldoende strandstoelen en tent jes waar men verfrissingen kan ko pen. Het inrichten van een speelgele- genheid voor kinderen wordt aanbe volen. In het rapport wordt er op gewezen, dat de badplaatsen aan de Belgische kust reeds overvol zijn, hetgeen voor Breskens de mogelijkheid opent zich geheel op het populaire toerisme te richten. Momenteel is het Stedebouwkundig Bureau Schat en Schut te Middelburg bezig met het maken van een uitbrei dingsplan voor de gemeente Breskens Voor ongeveer 20 zomerhuisjes, gele gen temidden van aantrekkelijke be planting, is een terrein nodig van rond twee ha. Dit terrein zou een aan trekkelijke schakel kunnen vormen tussen de kom en de nieuwe veerha ven. Het zou goede verbindingen moeten krijgen, zowel met het dorp zelf als met de.langs de kust aan te leggen strandboulevard. Indien men een aer- geiyk plan wil doen slagen, zo gaat het rapport verder, dan zal men niet kunnen ontkomen aan sanering van een gedeelte van de onaantrekkelijke bebouwing achter de toekomstige zee boulevard. De kosten van het 2 ha. grote terrein, waarop de 20 zomer- Vervolg op pag. 2) KORTE PREDIKATIE Eli, Eli, lama, sabachthanlt Mattheus 27 46. Dank zij Bach, kennen zeer veel menéen deze Hebreeuwse woorden. Mattheus heeft ze indertijd niet in jsjjn Griekse tekst gezet om te laten zien, dat hij de Hebreeuwse taal meester was, o] om, door vreemde woorden te gebruiken, zijn geleerd heid te tonen. Deze zin staat terecht in de taal van Israël, want hierdoor wordt een direct verband gelegd tus sen wat op Golgotha gebeurt en wat geschreven staat in het Oude Testament; tussen het kruis dot tn de berm van dc verkeersweg naar Jeruzalem staat geplant en de oude woorden van koningen en profeten. Immers dit woord op zichzelf is mets anders dan uiterste wanhoop en uitzichtloze troosteloosheid. Als God Zijn Zoon Jezus Christus verlaten heeft, waar moeten wij1 mensen dan blijven? Dan is alles vergeefs ge weest. Dan is dit het absolute einde. Voor niets is Abraham dan geroe pen. Voor niets heeft Sara een zoon ge kregen in haar ouderdom. Voor niets is Mozes uit het water getogen. Voor niets heeft David gezongen van Gods trouw. Voor niets hebben de profeten ge sproken. Voor niets hebben de stillen in den lande" gehoopt op de grote dag des Heren. Calvijn waarschuxcde er echter reeds voor, dat we niet moeten me nen, dat Jezus in wanhoop geroepen heeft. Dit woord heeft zijn achtergrond in psalm 22 en vanuit deze psalm wordt het kruis voor ons verklaard. Want psalm 22 is de psalm van het blinde vertrouwen in Gods trouw, ook al gaat Hij een onbegrijpelijke weg met een mens. Zo heeft David eens geloofd, toen hfj bezig was ten gronde te gaan. Deze psalm eindigt dan ook met een juichkreet over de verlossing die God geeft: „Want Hij heeft niet veracht noch versmaad de ellende van de ellendige". God», Zoon wordt hier voor ons de verloren zoon opdat wij met Hem samen door deze dood heen tot een nieuw leven zouden komen en be houden zouden worden. In deze uit drukking van de uiterste verlaten heid zit diep verborgen de oxtorioin- ning van de paasmorgen. Deze ver latenheid van onze Heer dient, op dat ioij tot God zouden genomen en nimmermeer van Hem verlaten zou den worden. Domburg. G. H. van Willensxeaard. DE VERWACHT... WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met hier cn daar enkele buien. Zwakke tot mati ge noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. ZON EN MAAN 14 april Zon op 5.48 onder 19.37 Maan op 20.03 onder 5.29 15 april Zon op 5.46 onder 19.39 Maan op 21.20 onder 5.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1