Internationale belangstelling voor propaangas in Zierikzee PREDIKBEURTEN WALCHEREN C00P. BOERENLEENBANK TE SEROOSKERKE JUBILEERDE MARKTBERICHTEN ZATERDAG 13 APRIL 1957 PROVINOIALB ZEEUWSE OOURANT VOLAUTOMATISCHE INSTALLATIE Gashouders doen nog dienst Nationaal en internationaal is de belangstelling gericht op de volautoma tische propaangasinstallatie van de gemeente Zierikcee. Buitenlandse tech nici o.a. uit Italië, China, Egypte en Duitsland komen zich in dit oude Zeeuwse stadje op de hoogte stellen van de mogelijkheden, die deze installa tie biedt in liet kader van de oriëntering op de gasvoorziening in Europa. Daarnaast staat de belangstelling uit eigen land. Afgevaardigden van talrij ke gemeenten hebben Zierikzee reeds met een bezoek vereerd en de waarde ring, die men heeft voor deze hypermoderne installatie, die tot een van de meest moderne van geheel Europa wordt gerekend is groot. Twee kleinere gemeenten in Zuid Holland, Den Brielle en Oud Beier land hebben reeds bekend gemaakt, dat zal worden overgegaan op een dergelijke installatie, zij het dan min der geautomatiseerd dan die in Zie rikzee, De directeur van de gasfabriek te Zierikzee, de heer J. Baas was zo be reidwillig ons een en ander over de totstandkoming en de werking van de installatie te vertellen. „De gevolgen van de laatste wereld oorlog, en later die van de verwoestin. gen van de ramp in 1953, samen met de steeds duurder wordende steenko len, hebben ons genoodzaakt naar een andere mogelijkheid om te zien en die menen we gevonden te hebben in de ze vol-automatische propaaninstalla- Het bedrijf dat nu haar tweede le vensjaar ingaat heeft tot nu toe slechts aanleiding gegeven, tot enthousiaste uitlatingen. De over gang van steenkoolgas op propaan- luchtgas heeft geen overschakeling van het bestaande buizennet op een ander buizennet noodzakelijk ge maakt, door het feit, dat men de cal- lorische waarde van het propaan- luchtgas heeft aangepast aan die van het steenkoolgas. Men is zelfs in staat de callorische waarde van het propaangas hoger op te voeren dan die van steenkoolgas, wat dit voor deel heeft dat nu met 1 m3 meter gas evenveel hitte geproduceerd y wordt, dan voor die tijd met XVg m3 steen koolgas. Sneller koken Een logisch gevolg hiervan is, dat de Zierikzeese huisvrouw nu sneller kan koken dan voor die tijd en dit is in de praktijk ook reeds gebleken". Op het terrein van de gasfabriek zijn 3 cilinders geplaatst, die gev/.ld zijn met vloeibaar propaan. De inhoud is 24 ton per cilinder. Het vloeibare propaan, dat b\j -40 graden koekt gaat over in een gasvorm en vult de ruim te, die niet door de vloeistof wordt in genomen. De spanning van het pro- jtoaangas is in evenwicht met de bui- Ten temperatuur en schommelt tussen 3 en 14 atmosfeer. Elke cilinder is ■voorzien van een manometer voor de spanning, een termometer voor de temperatuur en een manometer die het personeel in staat stelt de inhoud van de cilinder af te lezen. Een spe ciaal beveiligingssysteem voorkomt dat een te grote spanning ontstaat in de cilinders. Deze beveiliging treedt automatisch in werking als de druk te hoog wordt. Alle cilinder zijn voorzien van bliksemafleiders. Bejaard man aangereden. De 78-jarige D. F. uit Wolfaartsdijk werd, toen hij uit een zijweg de Veer- w.eg opreed, door een passerende auto gegrepen. Hij bleef met een bloeden de hoofdwond liggen, maar kon na dat dokter A. I. Vos eerste hulp had verleend naar zijn woning worden vervoerd. De toestand van de heer F. is redelijk. In Wageningen benoemd. De heer A. Geense te 's-Gravenpol- der, thans werkzaam als hoofd van de administratie van de afdeling on derzoekingen van de cultuur-tech nische dienst te Goes, is per medio mei benoemd tot chef personeels zaken en huisvesting bij het Instituut Cultuurbescherming en Waterhuis houding te Wageningen. O.- EN W.-SOUBURG Opvoering „Hilde" Zaterdag 27 april a.s. zal de toneel club „Contact" te Souburg een opvoe ring geven van het toneelstuk „Hllde" van Jan Ubbink, naar het gelijknamige boek van Anne de Vries. Jan Lemaire had de raamregle. Met de opvoering van dit stuk zal „Contaet" deelnemen aan de wedstrijd van het „Zeeuws Landjuweel". Stalen hulzen Bij de gasuitlaten zitten stalen hui zen, waarin exe flowes, dit zijn ronde kogels, geplaatst zijn, die bij een on verwachte storing in het automati sche systeem of het buizennet de af voerbuizen gaan afsluiten. De vroe ger gebruikte gashouders vervullen ook thans nog hun dienst. In het nieu we systeem zij zijn even onmisbaar als bij de steenkoolgas-produktie. Vermindert de inhoud van de gas houder dan treedt automatisch de propaangasinstallatie in werking en vult het tekort weer aan. In het meng- gebouw wordt het zuivere propaan, dat een hoge callorische waarde heeft vermengd met lucht en benzol. Op het paneel in dit menggebouw kan de juiste gang van zaken worden gecon troleerd en afgelezen. Het gas is daar na voor gebruik gereed en wordt naar de gashouders gevoerd, waarna de distributie weer kan beginnen. Geregeld toezicht is wel nodig zo zeide de peer J. Baas, doch het beno digde aantal arbeidskrachten is min der geworden dan voor die ttjd. Zo is ondermeer de gehele stokerij uitge vallen. Niet giftig Het voordeel van dit propaanlucht- gas is in de eerste plaats dat het niet giftig is, zodat gasverstikkingen tot net verleden behoren. Wel is het gas explosief. Propaan is reukloos en het zou dus 'uiterst gevaarlijk zijn om het zo haar de verbrui kers te sturen. De B.P.M. te Per nis maakt het echter ruikbaar, zodat een uitstroming van gas onmiddellijk kan worden geconstateerd, Ja en dan natuurlijk de intensievere hitte, waarmee de huisvrouw ten zeer ste gebaat is. Men kookt nu de aard appels In 2/3 van de tijd. MIDDELBURG VAN ONZE ADVERTEERDERS. Verbouwing van modehuis Meyer thans voltooid. Vrijdag was de verbouwing van het Modehuis Meyer aan de Lange Delft te Middelburg voltooid. De gehele dag mocht de heer Meyer vele feli citaties in ontvangst nemen, terwijl de winkel bijna herschapen was in een bloemenzaak. Door bijtrekking van de begane grond van het pand Lange Delft 18 is de zaak bijna tweemaal zo groot geworden. Op nummer 18 was voor heen banketbakkerij Beun gevestigd Waar eens honderden bruingebakken broden uit de gloeiende oven schoven, bevinden zich thans rekken met de prachtigste damesjaponnetjes. Want de heer Meyer heeft deze uitbreiding van 50 tot 60 vierkante meter benut om er een speciale afdeling japonnen in te richten. De collectie kinder- en dameskle ding is thans praktisch verdubbeld. Dat brengt vanzelfsprekend met zich mee: een betere keus, alsmede ge makkelijker en gezelliger kopen. Bo vendien is er thans ook meer keus in het betere genre, waarbij men tege lijkertijd de nouveaufe's van het voor jaar bewonderen kan. Evenals het andere gedeelte van de zaak is het nieuwe in zachte, bijpassende tinten gehouden, die niet alleen een zeker voornaam, maar bovenal een aange naam cachet aan het geheel geven Voorts mag nog vermeld worden, dat men door de uitbreiding tevens de beschiHking gekregen heeft over drie niéuwe paskamers. De ruime etalage van nummer 18 is op rustige en doel treffende wijze ingericht. Verkeerscursisten ,,'t Zand" deden schriftelijk examen. We dachten gisteravond weer aan de tijd van examens en moeilijke dictees, toen we de nervormde schooi op 't Zand te Middelburg binnen stap ten. In één der lokalen van ile school hadden zich 19 dames en heren in de banken „gewrongen", dames- en herenleden van de buurtvereniging 't Zand. Hoewel zij de tijd van sommen en moeilijke taallessen reeds lang achter zich gelaten hadden, was het examen, dat zij delen niet minder belangrijk. Als sluitstuk van de ver keerscursus, die zij gedurende de wintermaanden gevolgd hadden, leg den zij thans het schriftelijk ver keersexamen af. Ernstig zaten de dames en heren gebogen over grote foliovellen, die zij vol schreven met de antwoorden op de 25 vragen, die de commissaris van politie te Middelburg, de heer M. A. Reneman die tevens de supervisie had in „elkaar gedraaid" had. Hoe luidt, de algemene verkeersregel, wat is snijden, wat weet U van de voor- rangsregels?: drie van de 23 vragen, die op de „leerlingen afgevuurd" werden. En: mag U een zeis of hooi vork vervoeren? Ja zekerals U die voorwerpen maar afschermt. Moeilijke en gemakkelijke vragen, VEERTIGJARIG BESTAAN Drie oprichters waren aanwezig Onder grote belangstelling werd in het verenigingsgebouw te Seroosker- ke (W) het 40-jarig bestaan van de Coöp. Boerenleenbank feestelijk her dacht. De voorzitter van de bank, de heer P. Melis, kon het dankbaarheid in zijn openingswoord terugzien op de afge lopen periode van 40 jaar, waarin de oprichters, van wie er drie op deze bijeenkomst aanwezig waren, hun in dertijd genomen initiatief met stijgend succes mochten zien bekroond. Spe ciaal ging de waardering uit naar een der oprichters de heer W. C. Allaart, die 40 jaar lang, eerst als lid. daarna vele jaren als voorzitter van de Raad van Toezicht bij de bank betrokken is geweest. De jubilaris mocht naast persoonlijke felicitaties enkele ge schenken in ontvangst nemen. De secretaris, de heer S. Meijers liet ïn een overzicht alle belangrijke feiten m deze 40 jaar de revue casse ren, getuigend van de bezieling, nauwgezet beheer en voortvarendheid waarmede in steeds toenemende mate het beheer van deze bank in goede banen werd geleid tot de belangrijke positie, die de bank thans inneemt. Verschillende bloemstukken en feli citaties mochten in ontvangst wor den genomen, n.l. van de zijde van burgemeester en wethouders van de gemeenten Serooskerke (W) en Vrou wenpolder, van de Centrale Bank te Utrecht door linar inspecteur de heer G. Coienhrander en namens de Ring van Boerenleenbanken op Walcheren door het bestuurslid de heer D. Kas- se. Na het meer zakelijke gedeelte werd de avond verder gevuld met de clamatie en het optreden van het ca» baret-gezelschap „de Zandkorrels". evenwel uit een cursus, waarmee een proefrit kan worden afgelegd voor het rijbewijs. Drie deelnemers van de vorige cursus hebben dit. reeds ge daan en slaagden mer glans I Vooraf sprak de heer Reneman nog een inleidend woord, waarin hij on der meer wees op het doel van deze cursus. De heer Reneman houpie, dat er volgend jaar weer een cursus zou starten. Dit zal dan ook wel gebeu ren, want de eerste liefhebbers heb ben zich reeds opgegeven Voorts bracht de commissaris dank aan de initiatiefnemer van deze verkeers- cursussen, wachtmeester le klas dei rijkspolitie E. J. Glenim, die er heel wat vrije uurtjes voor opgeofferd heeft. Met veel piezigr overigens. Na afloop van het examen sprak de heer Glerum een dankwoord tot de heer Reneman en deelde nog mee, dat over twee a drie weken de uitslag van het examen bekend zal gemaakt worden in de kantine van het vei linggebouw aan de Evertsenstraat. Jaarvergadering N.C.V.B. De afdeling Middelburg-'t Zand van de N.C.V.B. hield haar feestelijke jaarvergadering. Tijdens deze bijeen komst werd in de pauze het honderd ste lid ingeschrevén. Met grote aan-, dacht werd geluisterd naar declama tie van de heer F. C. van Dorp uit Rotterdam. Het was een programma van ernst en luim, afgewisseld met zang van het koortje. In de vergade ring van 8 mei aanstaande noopt jonkvr. Heufft uit Dordrecht te spre ken over „Vrouwen achter tralies". De heer Van Dorp sloot deze verga dering met dankgebed. Collecten De opbrengst van de Emmabloem- collecte te Middelburg bedroeg in to taal f 914,69. Ring Walcheren „I.D.D.K." vergaderde in Vlissingen. De ring Walcheren van de hervorm de mannenorganisatie „In Dienst Der Kerk" heeft zich vrijdagavond in de Noorderkapel te Vlissingen beraden over de mogelijkheid van net plaatsen van een wlka in Vlissingen voor evan gelisatie-arbeid onder de werknemers bij „De Schelde". Zij deed dit naar aan leiding van een onderhoudend betoog van de bondsvoorzitter van „I.D.D. K.". de heer C. Lebbing uit Amster dam. De heer Lebbing, die geestelijk verzorger is van en hulpprediker voor de industrie-arbeiders in de hoofdstad, sprak in deze ringvergadering over het onderwerp „Evangelie en indus trie". In zijn oetoog, waarin hij zich bepaalde tot de plaats van de christen arbeider in de industrie, zette de heer Lebbing uiteen, dat de industrie geen vloek, maar een zegen is, daar zij door God ingesteld is. Spreker ver volgde dat het de plicht van de chris ten is om in elke maatschappelijke verhouding te getuigen van zijn ge loof. In verband hiermede wees de heer Lebbing op de grote waarde van het huisbezoek. „De industrie is een zegen, de taak der kerk is te zorgen voor de geestelijke bewapening", al dus de bondsvoorzitter. In de discus sie, die hierop volgde werd o.m. de taak van de sociale werkster bespro ken. wier activiteit tekortschiet, wan neer het om het geestelijk belang van de arbeider gaat. Ds. F. Wagener van Zoutelande, die de vergadering bij woonde. deelde in de discussie mede, dat er een toezegging i3 gedaan, dat er een wika naar Vlissingen komt, zo dra deze ergens anders gemist kan worden De héér C. Lebbing sloot de vergadering met dankgebed: De voor zitter van de ring Walcheren, de heer C. Dronkers, had een openingswoord gesproken. BIGGEKERKE Jeugd werkt mee aan kerkrestauratie Nu de restauratie van de Ned. herv kerk te Biggekerke zijn voltooiing be gint te naderen, heeft de jeugdvereni ging besloten een actie op touw te zet ten om ook de jeugd in dit werk te betrekken. Een rondgang bij de jeugd, door de jeugd leverde een bedrag op van f 250.— Een oliebollenactie werd een succes De meisjesleden van de vereniging bakten bijna 4000 oliebollen, de netto opbrengst bedroeg 200. Interessante lezing over „Moderne schilderkunst". Mej. dra. Petra Clarijs, een bekend deskundige op kunsthistorisch gebied cn werkzaam bij de rijksinspectie voor musea, heeft vrijdagavond voor een klein maar select gezelschap in de koffiekamer van het Concertge bouw te Vlissingen een boeiend be toog gehouden over „Moderne schil derkunst". Zij deed d t op uitnodiging van de kunstkring „Het Zuiden". In haar lezing, die zij verduidelijkte met kleurige lichtbeelden van typerende werken voor elke besproken richting, gaf mej. Clarps een duidelijk over zicht van de „rijke scala met zijn vele nuances" van de moderne schilder kunst. Zij besprak zowel het karakter als de historische acntergrond van de huidige schilderkunst, waarbij zij ais basis nam de tegenstelling verstan delijke en gevoelsxunst. Bekende schilderijen van meesters, die een be paalde richting in de moderne schil derkunst vertegenwoordigen, voorzag zij van een deskundige toelichting. Na de pauze bepaalde mei. Clarijs zich tot de non-figuratieve kunst en het cubisme, waarbij zij tot de con clusie kwam, dat de gehele moderne schilderkunst in wezen romantisch is, omdat nergens rekening wordt gehou den met enige realiteit. Burgemees ter mr. B. Kolff, voorzitter van de kunstkring „Het Zuiden", sprak een openings- en slotwoofd. Examen Geslaagd voor scheepswerktuig- kundige, diploma C I, I. Dellebeke en A. C. den Hollander, leerlingen der „De Ruyterschool". Geslaagd voor 3e stuurman G.H.V.: B. G. Coops; voor radiotelegrafist 2e klasse M. J. Poortvliet, leerlingen der „De Ruyterschool". Officiële publikaties MIDDELBURG. Spreekuur burgemeester gaat niet door. Het spreekuur van de burgemeester van Middelburg gaat op 17 april 1957 niet door. VLISSINGEN. HINDERWET. VERZOEK VERGUNNING. B. en W. van Vlissingen; brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie, 2e afdeling, ter Inzage ligt een verzoek met bijlagen van de heer C. L van den Driest te Vlissingen. om ver gunning tot uitbreiding van een benzine- pompinstaüatie door bijplaatsing van een tank van 6000 liter en eeaéftappomp aan gedreven door een elektrOVpotor met een vermogen van '.4 pk., op bet perceel Scheldestraat 59. hoek Paul Krugerstraat, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie A, nr. 3253. Gedurende tien dagen, te rekenen van 12 april 1957 af, bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijke bezwaren tegen het vertenen der vergunning in te bren gen bij bet gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 2? april a.s., des voórmiddags 10,00 uur. ten gemeente- huize, 'ben openbare zitting worden ge houden, waarin mondeling bezwaren te gen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingébracht. Een ieder kan ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting ls verschenen. Mede is tot be roep gerechtigd degene die. zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, bin nen de gestelde termijn schriftelijk be zwaren heeft Ingebracht. Indien hij niet woonachtig Is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen, 12 april 1957. VEILING MIDDELBURG. 12 april. Aardappelen- Koopman* Blau we grote 7.70—10,90; Blauwe Eigenhei mers grote 7.80: Furore grote 9.*0: Meer landen grote Fruit: Oolden Delicious keuken te—2#; Goudreinette keuken IV, Jonathan 50-60 23—25: 60-65, 34-41: 60-70. 46-42; 66-70 45-66; 70-75, 67; 70-60, 62 75-68. 56; II 18—21: keuken 18-»; Winston keuken 16—45. Groenten: Kropsla A 6—14: B 8—0: C 8-6; Bloemkool A 23-76; B 23—46: C 15—30: Bosradijs 17—29; Spinazie 25-64: Rabarber 26-28; 8 too (sta 15-19; Andij vie 44-62; Pret 16-12. Witlof 79-61; Ro de kool 7—11. VEILING BERGEN OP ZOOM. 12 april. Groenten: Andijvie 36—58; Ra dijs 5—16; Sla s—13; Stoofsla 16-18; Spi nazie 32—41; Witlof 41—115; Rabarber 14 —27; Raapstelen 11—12; Bloemkool 14— 63; Asperges 66—980. Fruit: Jonathan 11—24. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 11 april: Henrica B, Par: Albe:-a, Fowcy/Rotter- dam; 12 april: Jonet, Antwerpen: Hoop op Zegen. Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 11 april: Prin ses Beatrix, Hoek van Holland. Gepasseerd naar Antwerpen op 11 april: Hink, Rotterdam; Jonan, Amsterdam: Coeta, Amsterdam: Santa Lucia. Amster dam; Liberty, zee/Gent; IJsel Duinker ken; Ivoorkust, Amsterdam; 12 april: Marie Christine. Amsterdam: Nieuwe Waterweg, Rotterdam; Aalsum, Hamburg; Amerskerk, Hamburg; Alderamln, Ran goon; Solon, Bremen. Gepasseerd van Antwerpen op 11 april: Polaris, zee; Ondina, Curacao'Gent: Pre sident Roosevelt. Denemarken: Repeto Kopenhagen: VI'.estroom. zee; Sonsbeek. Kopenhagen: Forel, Kopenhagen: 12 april: Alblasserdljk, Rotterdam: Noord zee, Belfast; Arnhem, Rouaan;. NOORD ZEELAND ZIERIKZEE Geslaagde cabaretavond Ned. Heidemij. Leden van de personeelsvereniging van de Nederlandse Heidemaatschap pij op Schouwen-Dulveiand hebben vrijdagavond in hotel Concordia te Zierikzee een prettige cabaretavond gehad die werd verzorgd door het ge- zeischap „De Heikneuters" uit Aal ten. De Inspecteur van de Nederland se Heidemaatschappij, de heer S. Aartzen uit Goes, opende de bijeen komst. waarvoor veel belangstelling bestond. Het programma wag gelijk aan de opvoering van donderdag te Goes, HINDERWET. VERGUNNINGEN VERLEEND. B. en W. van Vlissingen; gelet op art 12 deal Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 2 april 1957 op de daarbij gestelde voorwaar den vergunning ts verleend aan B. J. van Belzen te Arnemulden tot oprichten van een inrichting voor het opslaan, be werken of verwerken van garnalen enz., waarin een elektromotor met een ver mogen van 1 pk. gebengd zal worden In het perceel, in de gemeente Vlissingen. plaatselijk gemerkt Korenstraat no. 8: aan de N.V. T. Wibaut Zn., te Vlis singen. tot het uitbreiden van een Inrich ting voor het opslaan, breken enz. van kolen door bijplaatsing van een- petro- leumtank. Inhoud 25.ono liter en een huisbrandolietank, Inhoud 10.000 liter aangedreven door een eiektro-motor mei een vermogen van 1/3 pk. op het perceel, in de gemeente Vlissingen, gelegen aan de tweede Binnenhaven Vlissingen, 8 april 195' Walcheren ZATERDAG 13 APRIL. Kerkgenootschap der Zevendedags adventisten. Middelburg 10 Bijbelstu die, 11 ds. de Raad; Vlissingen 9.15 ds. de Raad. 10.15 Bijbelstudie. Interkerkelijk avondgebed. Middel burg Koorkerk 88.30; Vlissingen Engelse kerk 7.308. ZONDAG 14 APRIL 1957. Ned. Herv. kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Verwey; Biggekerke 9.30 ds. Abbing, 2 ds. Oostenrijk; Domburg 10 en 7 ds. v. Willenswaard Gapinge 2 ds. de Boer; Grijpsker- ke 10 en 2.30 ds. Wisse; Kleversker- ke 2 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Hoffman, 7 ds. Hoffman (zangd.); 't Zandt 10 ds. Durkstra, 10.15 jeugdkerk, 7 jeugdd.; Meliskerke 2.30 ds. Abbing (H.D.): Middelburg Oostkerk 10 ds. Don, Engelse kerk 10 ds. Dyckmeester, Nieuwe kerk 10 ds. v. Woerden, 7 wika de Bruyn, Koorkerk 10 ds. v. Houte; Nieuw- en St. Joosland 10 ds. v. Haarlem, 2.30 ds. v. Duyne; Oost- en West-Sou burg 9.30 ds. Haitjema, 11 ds. v. Duyne, 7 ds. v. Haarlem, (Concordia) 9.30 jeugdkerk. Oostkapelle 10 ds. Richard, 2.30 ds. v. d. Wind; Ritthem 10 ds. v. 't Hof, 2.30 ds. Wisse; Se rooskerke 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. Richard; St. Laurens 10 en 7 ds. Kalkman; Veere 10 ds. Otte; Vlissin gen St. Jacobskerk 10 ds. Kwast, 5 ds. Kloosterman; Engelse kerk 9.30 kerk voor jongeren: Havendorp 10 ds. Kloosterman (H.A.): Johannes- kerk 9.30 ds. de Groot, 7 ds. Kloos terman. Vrouwenpolder 10 ds. de Boer; Westkapeile 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek, 7 ds. Johannes (jeugdd.); Zoutelande 9.30 en 2.30 (H.D.) ds. Wagener. Eglise Wallonne. Middelburg geen dienst. Evang. op G.G. Vlissingen (Willem III kazerne) 10 en 5 de heer Kloot, 17 april 7.30 ds. de Reuver. G.G.N. Middelburg 13 april 7 (Bo- gardzaal) ds. Aangeenbrug, 9.30, 2 en 6.30 leesd. Arnemuiden 9.30, 2 en 6 ds. Aangeenbrug. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 dienst, 2.30 ds. d. Boer; Gapinge 9.30 en 2 ds. v. Wouwe (8-A. en dankz.); Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Kapteijn; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Kok; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout (H.A. en dankz.); Middelburg Hof- Sleinkerk 9.30, 2.30 en 5 ds. v. Til; oorderkerk 9.30 ds. d. Boer (H.A.), 5 ds. d. Boer (dankz.); Luth. kerk geen dienst; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld (H.A. en dankz.); Oostkapelle 10 en 2.30 d3. d. Groot; Serooskerke iO en 2.30 drs. Verschoor; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 9.30 ds. Streefkerk (H. A.), 2.30 ds. Streefkerk (H.A. en dajikz.); 7 zangd.; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Homburg; Vrouwenpolder 10 en 2,30 ds. v. d. Wal; Westkapeile 9.30 en 2.30 ds. Dondorp. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 er. 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 lees- dienst; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd. Middelburg 9.30, 2 en 6-30 leesd.; Oostkaoelle 10 en 2.30 leesd. Vlissingen 9.3Ó. 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapeile 9.30, 2 en 6 leesd. Zoute lande 10, 2.30 en 7 leesd. Ctir. Geref. Kerk. Middelburg 9. en 3 prof dr. Oosterhoff; Vlissingen 9.30 leesd., 5.30 prof. dr. Oosterhoff. Ver. v. Vryz. Herv. Vlissingen 10.45 ds. v. d. Wall. Evang. Luth. Gem. Middelburg S ds. Johannes; Vlissingen 10.S0 ds, Johannes. Doopsgez. Gem. Middelburg 7 30 mej. dr. Bakker (H. A.); Vlissingen 10 mej. ds. d. Boer (Doopd.). Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 d. Leger des Heils. Tiddelburg 10 Heïld., 4 oocnl. samenk.. 7.30 verloss. samenk.. o.l.v. maj. v. d. Vosse; Vlissingen 10 Heild., 6.45 openl. sa menk, 7.30 Verloss. samenk. o.l.v. kap. Eikenaar. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Middelburg: dokter A. W. Boerwinkel, Noprdweg 48. te!. 2460. Vlissingen: dokter A. H. van Dijk, dr. Stavermanstraat 43. tel. 459. Veere, SeroosKerke en Oostka pelle: dokter P. J. Bpm. Oostkapelle, Dorpsstraat 2. tel 01188-276. Koudekerke, Westkapeile en Zoutelande: ookter M. Huygens, De Casembrootstraat 26, telef. 01187—234. Apotheken: Middelburg: Hummelen, Markt 69, tel. 2134; Vlissingen: apotheek mevrouw A. Tan—Meyer (Engertng), Sin gel 60, tel. 3025. VEILING GOES. 12 april. Groenten. Witlof A tl 61—64: afw. 31—41; Kropsla Al 6—11; B 1 5; Spinazie «4; Radlj» 18—12: Rabarber 16— 28: Prei 16—1»; Sjalotten U; Peen 6—10; Uien 6—16; Lom«orcn »7—67; Boweldert) 812. VEILING KAPEL!.K 15 april. Groenten: Kropsla A 10—li; Rad tja 18—19; Rabarber 16—18; Prei 10. Aardappelen I «H: H Spinazie 41—43; Bloemkool A I 4»-64: A II 31-45; B 1 55; B afw. 11—24. VISMIJN VEERE. 12 aprü. Aangevoerd- 1108 kg export garnalen 309—272: 4 kg bot 20; 15 kg tong (middel) 275—505; 9 kg rog 46—53. Dr. Neher: Naamsverandering van M.T.S. is misleidend. Een nieuwe naam voor de middel baar technische school, namelijk „ho gere technische school" acht de voor zitter van het Kon. Instituut van In genieurs, dr. L. Neber, „misleidend en Incorrect". In een artikel In De Ingenieur" keert hij zich tegen deze naamsveran dering, Dr. Neher meent, d»st het adjectief „hogere" tot verwarring zal leiden en bovendien veel meer voorgeeft, dan met het leerplan strookt De naam „hogere technische school" zal men in het buitenland ten onrechte ver wisselen met „ecole supérieure". Hij wijst op de verwarring, die tus sen „technische hoger onderwijs" en „hoger technisch onderwijs" kan ont staan. Het spijt dr. Neher. dat aan de drang naar dit soort kwatiteiU-iofil- tratie geen weerstand is geboden. De gezonde naam middelbaar technische school is gewijzigd in een naam, die de lading niet dekt. In de meest gangbare vreemde ta len moet een zodanige vertaling wor den gevonden, dat daaruit een juiste en te respecteren waarde van het di ploma der m.t.s. blijkt. Dan hebben m.t.s.-ers bij sollicitaties naar het bui tenland geen moeilijkheden meer, al dus dr. Neher. Invoer mogelijk van fruit uit Italië Naar wij vernemen is thans, tot na der order, de mogelijkheid openge steld pruimen en perziken uit Italië te importeren. Met ingang van maandag a.s, geldt dit ook voor aardbeien en van 1 mei af zullen eveneens kersen uit Italië mogen worden ingevoerd. K.N.A.C.: niet beperken op wegenaanleg De Koninklijke Nederlandse auto mobielclub houdt op donderdag 2 mei een middagbijeenkomst in hef Kur- haus te Scneveningen, tjjdena. welke de kwestie „Besfedingsperking en wegenaanleg" besproken zal worden, onaer meer door mr. H. F. van Leeu wen, lid der Tweede Kamer en prof. ir. T. H. van Wisselingh, hoogleraar aan de Technische Hogeschool .te Delft. De K.N.A.C. meent dat het voort durend bezuinigen op wegenaanleg onmogelijk langer geduld kan worden. Portugees zat zeventien jaar in zwijnenstal Zeventien jaar heeft de Portugees Ramiro Saraiva gedwongen in een zwijnestal doorgebracht, voordat de politie achter dit schandelijke feit kwam en de ongelukkige bevrijdde. Saraiva, die het spreken verleerd had, is naar een ziekenhuis overgebracht. Dit voorval heeft zich afgespeeld te Corga. in de provincie Beira Alta. Het schijnt, dat Ramiro door zijn broeder Manuel in de' zwijnenstal werd opge sloten. Ramiro had verschillende be zittingen in de Verenigde Staten en Manuel besloot te pogen deze in han den te krijgen. Te dien einde maakte hij bekend, dat zijn broeder overleden was. doch in werkelijkheid sloot hij hem in de zwijnestal op. Dordrecht wil tunnel onder Oude Maas Burgemeester en wethouders van Dordrecht hebben zich met een schrij ven tot de minister van verkeer en waterstaat gewend in verband met de grote moeilijkheden.' welke de natio nale en internationale scheepvaart dagelijks ondervindt van de spoor brug over de Oude Maas tussen Dor drecht en Zwjjndreeht. welke ruim 4 meter lager ligt dan de er vlak naast gelegen, op Rijnvaarthoogte liggende verkeersbrug. Evenals het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dor drecht. dat enkele dagen geleden zijn oordeel over deze. kwestie bekend maakte, is het gemeentebestuur van mening, dat een tunnel onder de Oude Maas nier de oplossing moet brengen. Zij geven ais hiip oordeel dat 'n groot nationaal belang eist, dat reeds thans maatregelen worden beraamd, welke een nu reeds bijzonder lastige, en in de toekomst onhoudbare situatie zul len voorkomen. De enige juiste en af doende oplossing is, naar hun mening, het voeren van de spoorwegverbin ding ongeveer ter plaatse waar zich nu de spoorbrug bevindt via een tun nel onder de Oude Maas door, O Het aantal gevailen van kinderver lamming was ln 1956 in ue Ver Staten 59 procent lager dan in de vijf voorafgaan de jaren, dank zij het vacetn-Salk. Se dert april 1855 zijn 59 miljoen mensen met dit vaccin ingeënt. 56 miljoen men sen beneden de veertig 'aar moeten nog ingeënt worden. Dc Franse raad der republiek (de se naat) heeft met 230 tegen 72 stemmen het wetsontwerp aanvaard, dat voorxiet in de aanleg van een tunnel onder de Mont Blanc, l AdvertentXet Eondag»meii»i taxi's Mioaelburg. TRIO-TAX, tel. 8609- BLANKER, telef.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 15