Ilona Toth smokkelde boodschap uit gevangenis te Boedapest VRACHTVERVOER SPOORWEGEN WEL 100 PROCENT DUURDER STEMMEN UIT DE KERKEN PREVENTIEVE TAKEN VOOR ARTS IN ZUIDERZEEPOLDERS ZATERDAG 13 APRIL 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESCHULDIGD VAN MOORD OP A.V.O.-MAN Vriendin van de ter dood veroordeelde verblijft in Zeeuws woonoord „Elke dag1 wordt ik door A.V.O.-mannen (communistische politie in Hon garije) en llussen erg ruw behandeld. Men tracht m\j op deze manier tot een bekentenis te dwingen met betrekking tot de moord, die in het zie kenhuis zou z\jn gepleegd op een A.V.O.-man. God weet, dat ik onschuldig ben. Ik vraag vrienden en bekenden voor my te bidden. Ik heb weinig hoop hier levend uit te komen". Aldus luidde de boodschap, die de thans ter dood veroordeelde 25-Jarige medische studente Ilona Toth uit de gevangenis te Boedapest wist te smok kelen. De binnen waren met een nagel in een stukje toiletpapier gekrast. Dit vertelde ons de vriendin van de ter dood veroordeelde, de 27-jarige Elisabeth Meszaros, die erin geslaagd is na de tragische gebeurtenissen in Hongarije, haar vaderland te verla ten. Zij heeft samen met Ilona Toth gewerkt in het ziekenhuis St. Domi- nus te Boedapest. Mejuffrouw Mes zaros verblijft momenteel in een van de Zeeuwse woonoorden, waar z\j wacht op doorreis naar Canada. Ilona Toth, aldus mej. Meszaros, is een begaafde studente en anti-com munistisch. Enige tijd na de Hongaar- se revolutie werd zij samen met een werkster uit het ziekenhuis gearres teerd en overgebracht naar een ge vangenis. De werkster werd later vrijgelaten en slaagde erin de bood schap van Ilona Toth over te brengen aan haar moeder, die wednwe is. Enkele dagen voor onze zegsvrou we, Elisabeth Meszaros, erin slaagde de grens van haar vaderland te over schrijden en binnen te treden in het vrije Oostenrijk, heeft zij een nacht doorgebracht by de moeder van Ilona Toth, die de boodschap reeds toen Geen werkvergunning voor PSV-er Trevor Ford. De Engelse voetballer Trevor Ford, die onlangs door P.S.V. is gecontrac teerd. krijgt geen arbeidsvergunning voor Nederland. Dit besluit werd ge nomen door de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening. Deze is n.l. van mening, dat de baan, die Ford b\j de n.v. Philips aangeboden is, net zo goed of beter door een Nederlander kan worden verricht. Het heeft P.S.V. destijds heel wat moeite gekost (en geld) om Ford te bewegen voor de Philips-club te ko men spelen. Het werk en de woonge legenheid voor de Brit hebben toen de balans ten gunste van P.S.V. doen doorslaan. Een spelerscontract staat geheel los van een werkkring. Ford zou worden tewerkgesteld op de afdeling public relations. Bij Philips vindt men, dat de vacature, die op het moment op de ze afdeling bestaat, alleen door een Engelsman kan worden bezet. Men heeft daarom goede hoop, dat de werkvergunning voor Ford alsnog zal afkomen. „Internazionale" won strijd om Ferenc Puskas. Ferenc Puskas, de voormalige mid- voor en aanvoerder van het Hongaar se voetbalelftal, heeft voor vier jaar een contract getekend met de Ita liaanse eerste divisieclub „Interna zionale" in Milaan. Het. contract hield o.m. in, dat Puskas 180.000 dollar zou ontvangen bij ondertekening, met daarbij een salaris van 600 dollar per maand. Naar Puskas zei, zal het speelver bod, dat hem door de F.I.F.A. is op gelegd, per 1 september worden op geheven, zodat hij 'dus met ingang van het nieuwe seizoen voor de Ita liaanse club zal kunnen uitkomen. (Nagekomen advertentie) had ontvangen en in 'n toestand van grote neerslachtigheid verkeerde. Zy was ervan overtuigd, dat haar doch ter de moord niet heeft gepleegd. Juff Meszaros, die zelf verpleegster in het ziekenhuis is geweest, en die zeer be vriend was met de ter dood veroor deelde beweert stellig, dat de moge lijkheid hiertoe niet bestaan heeft. Zy was zeer onder de indruk van het vonnis. „Myn kampgenoten en ik zul len voor haar blijven bidden", zei ze. VALSE VOORLICHTING Intussen stelt de communistische regering van Kadar alle pogingen in het werk om de vluchtelingen te be wegen naar hun vaderland terug te keren. Men ontziet zich niet om op verraderiyke wijze om te springen met gegevens omtrent familieleden. Dezer dagen ontving een in een Zeeuws woonoord verblijvende Hon gaar een brief van de regering-Kadar met de mededeling, dat de toestand waarin zyn vader momenteel verkeer de aanleiding was om zo spoedig mo gelijk naar Hongarije te komen. De zelfde dag ontving deze Hongaar een brief van zijn vader met de medede ling, dat hy goed gezond was en dat zyn zoon zich over hem geen zorgen hoefde maken.... STEM UIT WERKGEVERSKRING: Wat is uitwerking op prijsstabilisatiebalans? In de „Katholieke Werkgever", het orgaan van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging, heeft drs, J. H. Derksen scherpe kritiek geoefend op de verhoging van de vrachttarie ven van de Nederlandse Spoorwegen. Het blad zegt, dat de verhogingen zich al met al om de 80 procent bewe gen, waarnaast ook cyfers van 125 procent voorkomen, en merkt dan op: „de particuliere ondernemer moet zich verantwoorden over enkele pro centen. De overheid zelf staat haar monopoliebedryf toe een tarief met 100 procent en meer te verhogen". Het moet, volgens het blad. worden betwijfeld „of het nu werkelijk aan gaat afnemers, met wie men vele ja ren zaken doet, zonder meer voor een voldongen feit te plaatsen en hen 80 of 100 procent meer in rekening te brengen dan tot dusver. In het parti culiere bedryfsleven zou dit nauwe lijks in overeenstemming met de goe de trouw worden geacht de „Katho lieke Werkgever" vraagt zich af hoe deze tariefsverhoging zich verhoudt tot het prijsstabihsatiebeleid te meer omdat de Nederlandse Spoorwegen zelf hebben meegedeeld dat de tariefs verhoging tijdig bekend is gemaakt om de belanghebbenden in staat te Op woensdag 10 april 1957 overleed onze huis genoot en vriend JAN ELISA CHRISTINA KUILER, op de leeftijd van 73 jaar. Wy hebben hem leren kennen als een karak tervol, zachtmoedig mens. Vlissingen: A. SLAGBOOM C. J. SLAGBOOM Fam. L. J. SLAGBOOM Fam. G. ROELSE— SLAGBOOM Koudekerke: Fam. T. SLAGBOOM Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve man, vader behuwd- en grootvader HENDRIK WEVER op de leeftyd van 58 jaar. J. WEVER- VAN BIEMEN N. WEVER G. A. WEVER— LAURET en kleinkinderen. Vlissingen, 12 april 1957. Bonedijkestraat 10. De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 16 april a.s. Vertrek Bonedijke straat 10 des namid dags 2 uur. Liever geen bezoek. Dominee bakt koeken voor kerkherstel. „Kom maar", zo antwoordde Amsterdams burgemeester op een verzoek van ds. Bruinsma uit Gaastmeer in het Friese merengebied. Het gevolg is, dat een auto vol kruidkoeken van daag naar Amsterdam rijdt en dat Friese schonen dit lekker- nij in de hoofdstad aan de man en aan de vrouw zullen bren- gen voor een bedrag van een gulden per stuk. Deze nering, f§ in kraampjes op de Dam, p wordt opgeluisterd door de Sneker boerenkapel. En dit al- les in 't kader van ds. Bruins- js ma's actie om het kerkje van H zijn gemeente dat niet voor- Er komt op de lijst van Monumen- s tenzorg te restaureren. Al twee en twintigduizend gulden heeft hy met de verkoop van koeken bij elkaar getrommeld. Niet alleen het idee is van hem: P hy heeft de koeken ook zelf in samenwerking met zyn p buurman, bakker Zylstra M gefabriceerd. Dat is het voor- p deel van een dominee, die tot p zijn twintigste jaar in een bak- p kery heeft gestaan! IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiF H M. de koningin heeft benoemd tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje, mr. J. c. baron Baud, Grootofflcter in speciale dienst van H.M. de koningin, kamerheer i.b.d. H.M. de koningin heeft persoonlijk deze onderscheiding ten pa- leize Soes td ijk uitgereikt, in verband met de herdenking van het feit dat het 30 jaar geleden is dat baron Baud in koninklijke dienst trad. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Sint-Maartensdijk: M. J. Lekkerkerker te Montfoort. Bedankt voor Wijk bij Heusden: A. Vroegindewey te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Zeist: K. de Gier te 's-Gravenhage en H. Rtjksen te Vlaar- dingen, van wie laatstgenoemde is be roepen. Beroepen te Westkapelle-Zoutelan- cle: H. van Gilat te Dirksland; te Nieuwerkerk en Oosterland: W. Hage te Nunspeet. NED. HERV. KERK. Beroepen te Haamstede: ds. W. L. Heymans te Oudelande. stellen by hun offertes rekening te houden met het nieuwe tarief. „De opvatting van de directie van de Nederlandse Spoorwegen men mag aannemen gedekt door de verantwoordelijke bewindsman is duidelijk. Minder duidelijk ls hoe de activiteiten van de onder scheidene leden van het kabinet deel uitmaken van een harmonisch regeringsplan", zo zegt het orgaan van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging. Westduitse atoomgeleerden tegen atoombewapening. Achttien vooraanstaande Westduit se atoomgeleerden hebben vrijdag ge waarschuwd tegen nitrusting van het Westduitse leger met atoomwapens. In een gezamenlijke verklaring, die door de Max Planck-universiteit van Göttingen is uitgegeven, verklaren zij, dat een klein land als de Bonds republiek zichzelf het beste bescher men kan en de vrede het beste kan dienen door vrijwillige afstand te doen van alle soorten atoomwapens. Onder de ondertekenaars van de verklaring bevinden zich de profes soren Max Born, Otto Hahn, Werner Heisenberg, Max von Laue en Karl- Friedrich von Weiszaecker, die alien lid zijn van het Max-Planck-instituut. Zij zeggen, dat zij geen van allen bereid zijn mee te werken aan de ontwikkeling of beproeving van atoomwapens. Wel achten zy de be vordering van het vreedzame gebruik van atoomenergie van groot belang. De voorlichtingsdienst van de West duitse regering gaf later een commu niqué uit, waarin o.a. wordt gezegd, dat de atoomgeleerden kennelijk de bedoelingen van de Bondsregering niet kennen. (Advertentie) kj het A meesterwerk van Z tot A Do betrouwbare tijdmeter De hevigste ASTMA-AANVAL in 30 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste astma-aanval kan ogenblikkelijk bedwongen worden door het gebruik van één enkel Ado- zo-tablet. De wonderbaarlijke samen stelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet onmiddellijk verlichting brengt. Adozo is van on schatbare waarde tegen dag- of nachtastma en bronchiale hoest en slaagt, waar andere middelen faal den. Neem de proef: Bij apothekers en drogisten. Aanmaak van guldens: maximaal 150.000.000 Bij Koninklijk Besluit van 19 maart 1957 is in verband met de grotere be hoefte aan zilveren guldens het maxi mum-bedrag waartoe deze raunt mag worden geslagen, verhoogd van 100.000.000 tot 150.000 000. De maxima voor kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen zyn ongewijzigd Eebleven. Op 30 maart 1957 bedroeg et aantal aangemaakte guldens r2.900,000, waarvan er 86.70(7000 in omloop waren. Brandkast met 6000 uit grossierderij gesleept. Toen gistermorgen het personeel van een grossierderij in aardappelen etc in het centrum van Bussum het bedrijf betrad, bleek alles overhoop gehaald en de brandkast verdwenen. Het ingestelde politieonderzoek wees uit, aat inbrekers zich toegang hadden verschaft via een bovenraam aan de zykant. Klaarblykeljjk hebben zij in kasten en laden naar de sleutel van de brandkast gezocht en daarin niet geslaagd zynde, de gehele kast circa 250 kilo het gebouw uitge sleept. Het voordeurslot moest daar toe nog eerst worden geforceerd. De buit beloopt circa 6000. Van de in brekers heeft de politie nog geen spoor gevonden. Nalatige Japanse kapitein maakte reel slachtoffers. Bij Hiroshima in Japan is een veer boot omgeslagen, wat aan minstens 29 personen het leven heeft gekost. 73 mensen worden nog vermist; 120 konden worden gered. De kapitein van de veerpont, die een jonge ma troos van 16 jaar aan het stuurrad had laten staan, zal wegens nalatig heid worden vervolgd. Zeker zeventig pelgrims, voor het merendeel vrouwen en kinderen, ver dronken toen j.l, dinsdag bij Chechar Ghat op de Ganges, een boot zonk. Gouden ambtsjubileum prof. dr. J. de Zwaan. Prof. dr. J. de Zwaan, lid van de Eerste Kamer voor de Christeiyk His torische Unie en oud-hoogleraar aan de ry'ks universiteit te Leiden, zal op zondag 14 april zyn 50-jarig predi kanten jubileum vieren. Johannes de Zwaan werd op 26 juni 1883 te 's-Gravenhage geboren, be zocht het gymnasium, deed staats examen en werd na zijn studie aan de rnks universiteit te Leiden op 14 april 1907 te Heemse (O.) in het predik ambt bevestigd. Twee jaar later pro moveerde hij cum laude op een proef schrift. getiteld: „Petrus en Judas, textuitgave met inleidende studiën en textuele commentaar", tot doctor in de theologie. Hy heeft daarna gepredikt te Oost- loorn en Baambrugge, waarna hy in 1912 benoemd werd tot buitengewoon hoogleraar in het Grieks-Oosters christendom aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1913 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de ryksuniversiteit te Groningen als opvolger van wijlen prof. dr. Van Rhijn. In 1929 vertrok prof. De Zwaan weer naar Leiden, waar hij de uitleg ging van het Nieuwe Testament en de oud-christelyke letterkunde doceerde. Op 22 mei 1953 prof. De Zwaan na meer dan veertig jaar als hoogleraar werkzaam te zijn geweest als zodanig af en hield hy onder grote belangstel ling in de aula van de Leidse universi teit zijn afscheidscollege. Hy bleef te Leiden woonachtig. (Slot van pag. 3) kerkeraden die zich hierbij aansluiten terwijl anderen er niets van moeten hebben. Zo zal het over het algemeen ook wel liggen in de andere kerken, waaruit de diverse bestuursleden zijn gekomen. In het citaat dat we aanhaalden uit het orgaan van de Presbyteriaanse Kerk, wordt een „fundamentalistische groep" genoemd. Deze heeft zich in 1918 in Amerika georganiseerd in het ..Wereld Christen Fundamentalisten Genootschap". Dit wil Bijbel-getrou- we-christenen verzamelen. Op de Bijbel wordt alle nadruk gelegd. Deze heeft het laatste woord, ook wanneer het gaat om weienschap, welke dan ook. In deze kringen houdt men vast aan de z.g.n. letterlijke in spiratie van de Heilige Schrift. De Bijbel IS Gods Woord. In de Bijbel wordt er volgens hen geen enkel woordje te veel gevonden dat niet door God is ingegeven en dus niet on feilbare waarheid zou zyu. De Heilige Geest heeft alles letterlijk geïnspi reerd. De H. Schrift is in deze ge- dachtenwereld „een dictaat van de Heilige Geest". Het aandeel van de schrijvers der Bijbelboeken bestaat slechts hierin, dat zy alles getrouwe lijk hebben opgeschreven wat hun werd gedicteerd. Dit fundamentalisme weerspiegelt zich ook in de grondslag van de Ne derlandse organisatie ter bevordering van het werk van de Internationale Rand van Christelijke Kerken. Zij ge looft en handhaaft ,.de goddelijke in spiratie van «ie gehele Heilige Schrift in de oorspronkelijke talen, haar daar uit voortvloeiende onfeilbaarheid en, als het Woord van God, hoogste en beslissende regel voor geloof en le ven". (artikel Ha). Het negatieve doel van de I.C.C.C. en daarmee van de onderafdeling in ons land is dan het bestryden van de Wereldraad der Kerken. Het positieve doel het handhaven van de goddelyke inspiratie van de Heilige Schrift met ai wat daaruit verder voortvloeit naar hun gedachten. We verwachten niet dat er vele kerkeraden zullen zijn die zich geheel achter deze organisa tie kunnen stellen, want hier kunnen alleen worden toegelaten een heel be paald soort discipelen. ja- EXPERIMENT VAN GROOT BELANG Werkgroepen wisselen ervaringen uit. Een studiecommissie uit de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft het hoofdbestuur hef advies ge geven, dat de Nederlandse artsen medewerking zullen verlenen aan een experiment in de medische verzor ging van de bewoners van de droog- komende Zuiderzeepolders. Dit expe riment houdt in, dat de hulsartsen in de nieuwe polders zich behalve met behandelende geneeskunde ook met preventieve taken zullen belasten en een systematische geneeskundige be handeling en controle zullen opbou- ondernemen is indertiji door de dezer dagen overleden prof. dr. J. H. Tuntler. hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, die er een pre-advies over uitbracht op het in 1Ö53 gehouden congres over de culturele aspecten van ae inpoldering der Zuiderzee. Gezien de maagdeiyke toestand waarin de droogkomende polders aanvankeiyk verkeren werd in het pre-advies de mogelykheld geopperd een poging te doen in de in te polde ren gebieden een proef te nemen met een opzet van de gezondheidszorg die een meer ideale vorm zou hebben dan de elders in het land bestaande. Prof. Tuntler dacht o.m. aan periodiek ge neeskundig onderzoek van de bevol king teneinde een aantal ziekten in een vroeg stadium te ontdekken en te voorkomen, maar ook om een aantal gegevens vast te leggen, die voor de wetenschap van waarde zouden kun nen zijn. Prof. Tuntler dacht zich dit perio dieke onderzoek uitgevoerd door de huisartsen. Aan deze huisart sen zou verder gelegenheid moe- Export van sla naar België Vorige week zaterdag werd de ex port van Nederlandse sla naar Bel gië stop gezet door de Belgische au toriteiten. Thans mag weer sla naar België worden geëxporteerd, hoewel alleen voor kwaliteit A. Er is echter een factor, welke een vlotte export in de weg staat en dat is de exportheffing, die donderdag niet minder dan elf cent per krop be droeg. Dat wil zeggen dat de heffing hoger is dan wat ae kweker op de vei ling voor de sla ontvangt. De prijs ligt de laatste dagen nameiyk rond 10 cent per krop, een gevolg van het grote aanbod. Alleen op de veiling in Venlo werden woensdag 600.000 krop pen sla aangevoerd! West-Duitsland is de voornaamste buitenlandse afne mer van dit produkt, maar al onze af nemers kopen ook veel sla in Frank- ryk en Italië. In de laatste week van maart bedroeg de sla-export van Ne derland ruim 2000 ton. De eerste week van april was dit nog meer. Naast West-Duitsland is ook Engeland een goede afnemer van de Nederlandse sla. ten worden gegeven zich meer aan wetenschappelijk werk te wikten dan nu veelal mogeiyk is. Prof. Tuntler meende, dat een veel klei ner aantal patiënten per huisarts ingeschreven zou moeten zijn en dat de huisartsen bij het prenatale onderzoek, de zuigel'-"*cn- en kleuterzorg en het geneeskundig schooltoezicht zouden moeten wor den betrokken. Deze huisartsen zouden tezamen een werkgroep moete- vormen en hun ervaringen geregeld moeten uitwisselen. De gegevens van do verschillende artsen zouden centraal verza meld moeten worden, opdat de wetenschap daarmee zou kunnen worden gediend. Naar aanleiding van dit pre-advies en de Instelling van een overheids commissie ter zake heeft de maat schappij een eigen commissie inge steld. Deze merkt in haar rapport onder meer op, dat het slagen van dit experiment het gemakkelijker zal maken de steun van de overheid te verkrijgen voor de verruiming van de huUartsentnak In de rest van het land, zij het ook op principieel-orga- nisatorfsch andere basis. Officiële publikaties BIJ de Afdeling Rehabilitatie Indische Oorlogslachtoffers ls een mededeling verkrijgbaar betreffende de verdere be handeling van de door Indische oorlogs slachtoffers ingediende aanvragen om een tegemoetkoming wegens schrijnend monetair verlies en schrijnende materiële schade, anders dan huisraadschade. Deze mededeling kan worden afge haald aan het adres van de Afdeling, No- beistraat 10, 's-Gravenhage, van maan dag tot en met vrijdag tussen 9 en IS uur. Degenen, die in de onmogelijkheid verkeren om de mededeling persoonlijk af te halen, kunnen uitsluitend per brief kaart, te richten aan evengemeld adres, toezending daarvan vraeen. Op de brief kaart duidelijk naam en adres van de af zender vermelden alsmede „Schrijnende gevallen". De hier bedoelde mededeling Is geheel ge lijk aan die. welke inmiddels reed» In een aantal bladen van organisaties ts ver schenen. Aan degenen, die op deze wijze reeds kennis hebben genomen van de inhoud van de mededeling, wordt ver zocht die mededeling thans niet meer bij de Afdeling aan te vragen. f Advert ent te) ^^Priiliéfrl t nu oliën' Otulc Val JcjM'tiT I* 7.11) per lilrr I rtfaui l ir "f Pollen Hofferrliini die dan één cn ander iwcl I «i I ij t r rrgrll. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Geen hoge verwachtingen van A.K.U. Moeder. Ja, die wist 't wel! Maar z$ had t nog niet door - tot, opeens, zij t bemerkteMAÏZENA d&t teas het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei by het kopen van MAÏZENA steevast DURYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat ey geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moèite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. 11 april 12 april Nederland 1951 (314) 911. Nederland 1948 (3%) 85% 85% Nederland 1955 (3%) 85% 85% Nederland 1947 (3%) 3 87% 86A Nederland 1937 3 85 84% Dollarlening 1947 3 94% 9414 Investeringscert. 3 91% 91A Nederland 1962-64 3 •1% 90% Nederland N.W.S. 2% - 63% b. Ned. Indië 1937 3 92% 91A Nat. Handelsbank 103% 103 Ned. Handelmij. 168% 165 Alg. Kunstzijde Unie 205% 197% Berghs' en Jurgens 262 263 Calvé-Detft 320 317 Hoogovens n.r. 395 307 Ned. Kabelfabriek 288 282 Philips 269% 270% UnUever 396% 395% Wilton Feljenoord 239% 239% Biiliton 306 305 Kon. Petroleum Mij. 184 40 181.40 Amsterdam Rubber 75% 75 HoiJand Amerika Lijn "4% 174% 168 Kon. Paketvaart 168 Rotterdamse Lloyd 174 174 Scheepvaart Unie 183% 183% Stv. MIJ. Nederland 210 211 H.V.A. 88 88 Dell Mij. 93% 92 Bank van Ned. gem. »5% 95% Albert Heijn 116 116 Van Berkels Patent 117 116 Centrale Suiker 186 186 Kon. Mij. De Schelde NB 195 192 Anaconda 67% 67% Bethlehem Steel 180 179 General Motors 40A New York Central 30 30 A Republic Steel 55 54 Shell Oil Comp 80% 80% Tide Water 35% 36% U.S. Steel 63% 61% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 90 90 Breda 1954 84 84% Eindhoven 1954 83A Enschede 1954 87% Den Haag 1952 I 92% Den Haag 1952 n 98% 98% Rotterdam 1952 I 93% 93% Rotterdam 1952 II 93% Utrecht 1952 93 Amsterdam 1956 I 82% 83 Amsterdam 1956 II 99% 98% Amsterdam 1956 Hl 99% 93% Amsterdam 1933 (C en A) 103 Alkmaar 87% Dordrecht 1956 83A 84 A.N.P.-C.B.S. BEURSÏNDICES. 10/4 11/4 12/4 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. fondsen Algemeen 304.34 300.16 296.14 155.49 154.00 1S3.77 lö7.70 166.87 167.29 116.84 116.35 115.05 98.14 97.68 97.50 215.83 213.39 211.33 Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM. 12 april. Londen 10 6510.66; New York 1.8*%— 2.82%; Montreal S.93A—J96r»: Pa rijs 1.0792'-1.0802%; Brussel 7.56% 7.57; Frankfurt 90 64—90.69; Zu rich 86.791486.84',2. Zürlch (vrije fres.) 89.24—89.29. Stockholm 73.42% —73.4714: Kopenhagen 54.76—54.83: Oslo 53.2814—53.3>4; Milaan 605314 -60.5814; Wenen 14 62%—14.63%; Japanse verr. dollar 3 78%—3.79%: Turkse verr. dollar 3.79%—3.79% BEURSO VERZICHT. AKU's lagen gisteren zeer flauw tn de markt, vooral gezien de koersverliezen van deze aandelen in de vorige dagen. Men is ter beurze n,et optimistisch ge stemd over de te verwachten eerste kwartaalcijfers 1957 van dit concern BIJ een opening van 199 tegen 203 In de mor genuren. zakte de koer* door publieke verkopen spoedig tot 195 tegen een slot- prijs van 305 van eergisteren. Tegen het sluiten van de markt» werd gehandeld op circa 19714. Kon. Olies, die eveneens flauw in de markt lagen door publieke en verkopen van Zwitserse zijde, openden op 183.70 om door aanhoudende verkopen op 131.80 te belanden, hetgeen vrijwel 3.beneden gisteren betekende en ver beneden New York pariteit is. De aangekondigde 25 pet. dividend van Kon. Olie over 1956 was zowel voor beurskrin- gen als voor het publiek een teleurstel ling. Men had een stille hoop. dat er iets extra's uit de bus zou komen doch dit is met geschied. Philips hielden zich nog het beste en draalden om de siotkoers van eergiste ren. 2*9%, Unilevers daarentegen moes ten ook circa 3>4 punt 'en opzichte van eergisteren prijsgeven. Scheepvaartwaar den over het algemeen prijshoudend. Maatschappij Nederland 1 procent beter. Staatsfondsen kalm en fractlonee! lager. Cultures prijshoudend. Dell Mij. i pro cent beneden eergisteren. Dividendvoorsleilen: Kon. Ned. Hoog ovens 16 procent <io% procent over 9 maanden 1955) advieskoers onveranderd 305 bieden. De Hollandse Beton Maat schappij 14 pet. (12 pet.) advieskoers 212 (204). Van Berkel's Patent 12 pet. (10 pet.) 85 bieden advieskoers <84>. Biiliton 20 pet. en 15 pet. resp. over 1 en 2 on veranderd. evenais de koers op 241. Prolongatie 3% procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13