Achteruitgang in de dijkvakken aan Oosterschelde waargenomen CHR. KWEEKSCHOOL VOOR GEHEEL ZUID-NEDERLAND? G0ESENAAR NAM GRINT MEE ZONDER TOESTEMMING GERESTAUREERDE N.H. KERK AAGTEKERKE OVERGEDRAGEN DONDERDAG 31 APRIL 1957 PROVINCIALS ZBBUWBB COURANT BREDE WATERING BEWESTEN YERSEKE" Ruim een ton aan wegen besteed BU de voorjaarspelilngcn in 1956 van het Waterschap „De Breede Wate ring bewesten Yerseke", waren de uitkomsten vergeleken met het voor gaande jaar, in de Oosterschelde iets minder gunstig en in de Westerschelde vrtf bevredigend. Op enkele onverdedigde vakken in de Oosterschelde, te weten tussen de Stelhoeve en de Stormezandepolder en van de zgn. „Val" tot de buitenhaven van het kanaal te Wemeldinge werd, zy het dan met geringe verschillen, achteruitgang waargenomen. Al geven de uitkomsten geen di recte aanleiding tot bezorgdheid, toch dienen de gedragingen van deze vak ken nauwlettend in het oog te worden gehouden, zo wordt in het Juist ver schenen jaarverslag van het Waterschap opgemerkt. De gunstige uitkom sten van de lodingen in de Westershcelde zjjn nog niet van die aard, dat de toestand daar zonder meer bevredigend kan worden genoemd. Als voorheen werd de diepste raai aangetroffen in het oevervak tussen de Koksuitweg en de Nieuwe sluis te Wemeldinge. namelijk 43.50 m op 360 m uit de dykskruin en de ondiepste raai werd als gewoonlyk gevonden voor de Kaarspolder, waar maximaal 8 m water werd gepeild. De regenval bleef iets beneden het gemiddelde en het binnenwater kwam slechts een gering aantal dagen boven het zomerpeil van het waterschap. Het aantal draaiuren van de gemalen te Kattendijke en „de Moer" bleef bin nen redelijke grenzen. Het delven van de hoofdafvoerlei- dingen werd volgens plan voortgezet, doch overigens konden deze werk zaamheden aan de watergangen en sloten slechts op bescheiden schaal worden uitgevoerd. Alle grote water leidingen zijn nu op breedte en diepte gebracht, waardoor een grote verbe tering in de waterafvoer tot stand is gekomen. De totaalkosten van deze sinds 1950 uitgevoerde werkzaamhe den bedroeg ruim 114.000, t.w. 74.000 voor het delven en 40.000 voor vergoedingen van ingenomen ge wassen en opruimen van delfgrond. Voor het gewoon delfwerk werd in 1956 een bedrag van rond 22.800 uit gegeven en voor het herstel van belo pen 21.800. Het zuiveren van water afvoerkanalen en kunstwerken verg de ruim 24.000. Aan de wegen werd totaal 120.614.85 ten koste gelegd, doch aan het teerwegennet kon geen uit breiding worden gegeven. Voor het onderhoud van diverse steenglooiingen werd ruim 8300 uit gegeven en voor verbetering een to taalbedrag van ruim 11.000. Zoals bekend, hebben de werkzaam heden tot het verhogen en verzwaren van de zeedijk langs de Westerschelde een aanvang genomen. De schuldenlast van het Water schap bedroeg per 31 december 1.1. een bedrag van f 1.103.600 en de rekening sluit met een overschot van 85.786.75. Per 31 december 1956 verpacht het waterschap 31.33.35 ha dijken. 90.71.29 ha bouw- en welland en 3.94.29 ha re servestroken langs de grote waterlei dingen, terwijl de jacht van ca. 99 ha gronden werd verpacht. De pachtprij zen werden dit jaar belangrijk ver hoogd; dc inkomsten voor dijk- en landpacht beliepen 11.433.26 en de jachtpacht heeft 79.37 opgebracht. In de 23 april a.s. te houden inge landenvergadering in „de Prins van Oranje" te Goes zal dit verslag in be handeling komen. Voorts komen o.m. voorstellen aan de orde tot aankoop van diverse percelen in Kapelle, in verband met het verhogen en verzwa ren van de zeedijk langs de Wester- schelde en tot het instellen van rechts vorderingen tot onteigening van per ceelsgedeelten in Kapelle. TOEKOMSTBEELD Middelburg als opvangscentrum. De Christelyke Kweekschool voor Zeeland zou wellicht in de toekomst de aangewezen opleiding vormen om als opvangcentrum voor kwekelingen te fungeren voor geheel 2uid-Neder- land. De heer J, A. van Bennekom, de directeur van de school, stipte na melijk dit ideaal aan tydens de alge mene ledenvergadering, die woens dagmiddag in een der lokalen van de kweekschool te Middelburg gehouden werd. Volgens mededelingen van de vroe gere hoofdinspecteur voor de onder wijzersopleiding, dei heer C. Kley- wegt, die vorig jaar1 benoemd werd tot lid van de Tweede Kamer, is de •school in Middelburg eveneens ge schikt om jongens en méisjes uit Brabant en Limburg, die onderwij- zer(es) willen worden, een opleiding te bieden. De heer Van Bennekom was er van overtuigd, dat de heer Kleywegt zoer zeker zijn medewer king bij een eventuele verwerkely- king va'n dit schone toekomstbeeld zou willen geven. De heer Van Bennekom betoogde voorts, dat er in een vroeger stadium wel eens plannen zijn geopperd om bijvoorbeeld in Waalwijk een onder wijzersopleiding in het leven te roe pen. De directeur stipte echter aan, dat deze gemeente geen achterland heeft, terwyl het voorts in deze bij uitstek rooms-katholieke gebieden welhaast onmogelijk is om een her- vormd-gereformeerde schoolopleiding te stichten. Juist omdat men thans aardig in de richting gaat om door de uit breiding van het aantal cursus sen de school tot een blijvend stu diecentrum voor Zeeland te ma ken, zijn deze plannen zeer zeker voor verwerkelijking vatbaar. Al le bevoegdheden zullen er in de toekomst gehaald kunnen Worden. Dit houdt dus in, dat de kweke lingen in het bezit gesteld kunnen worden onder meer van de akten Prans, Duits, Engels, Handelsken nis, Handenarbeid enz. Voorts merkte de heer Van Benne kom nog op, dat Middelburg de scho lieren, die uit de grote steden van Zuid-Nederland afkomstig zijn, even eens culturele gebeurtenissen op hoog peil kan bieden, zelfs meer nog, dan in plaatsen van gelijke grootte of be langrijkheid het geval is. De heer Van Bennekom verzocht tenslotte 't bestuur van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van een Christelyke Kweekschool voor Zee land zijn gedachten eens over dit toe komstbeeld te laten gaan. R t u M A N o Opgepast voor kille dagen! Draag de warmte mee in anti-reuma wol. Brei met Neveda Reumanon. Let op de „R" op de omband! Elektrisch vervangt diesel. Met ingang van donderdag 18 april zal, naar bekend, de dienstregeling op de spoorli,jn RoosendaalVlissim- gen met elektrische treinen worden uitgevoerd. De dieseltreinen, die thans nog tus sen Nijmegen en Vlissingen rijden, zullen dan niet verder gaan dan Roo sendaal, in welke p'aats dus moet worden overgestapt op de elektrische treinen RoosendaalVlissingen. Examens geloofsleer voor personeel „Vrederust". Maandag en dinsdag werden het overgangs- en het eindexamen in de geloofsleer gehouden voor het ver plegend personeel van „Vrederust", Bergen op Zoom. Van het eerste naar het tweede leerjaar namen deel 5 verplegers en 15 verpleegsters. Geslaagd zijn de heren: A. L. v. d. Berge, M. W. Boo- gert, W. M. Bouwman, A. Geertse- ina, J. v. Steveninck en de dames M. de Bat, P. A. Bertram. T. M. de Groene, B. v. Iwaarden, E. M. de Jager, W. Jobse, L. A. Neevel, N. de Smit, M. Versluys, J. Wattel, A. Wlldcrom, J. de Witte en J. Wouters. Van hot tweede naar het derde leer jaar namen deel 7 verplegers en 10 j verpleegsters. Geslaagd zijn de he- i ren: H. B. Beyer, S. v. d. Bosse, P. Franaje. Th. C. Neevel, C. Noote- boom, W. L. Stuy en J. C. Wesdorp en de dames T. Antheunisse, M. M. Bakker, W. Boone. J. P. Francke. J. Kalle, A. L. Kerkhove, M. J. J. Ros kam, N. J. L. Schreuders en C. A. Theuns. Aan het eindexamen namen deel 2 verplegers en 11 verpleegsters. Ge slaagd zijn de heren: J. Bol en F. Riks ten en de dames: J. C. Arendse, 'A. C. Blankenburg^, E. Cevaal. M E. Davidse, M. E. Davidse, D. S. Geelhoed, H. Geertsema, M. K. v. d. Hoek, W. Meliefste en W. v. Selm. Tot nu toe wees de torenklok H van Arnemuiden, zoals de meeste torenklokkenkeurig de juiste tijd aan. Over enige t\jd echter zal men op een on- der de klok aan te brengen s H wijzerplaat ook do juiste maan- e§ ff en waterstanden feilloos af s kunnen lezen. Woensdag is |f men begonnen onder leiding van de heer H. Hoitsma uit §j H Middelburg (rechts op de foto) het instrument in een der to- s renramen te monteren. Boven s de wijzerplaat komt een van binnen verlichte draaiende |f maanból. Ovc-r twee weken hoopt men met het monteren M gereed te ey», zodat men met net afstellen en gèVjkzetten kan beginnen waar ook nog s ongeveer een week mee ge- ff moeid zal zijn, (FotoP.Z.C.) 1 !liilllllllllllllllllllllllllllllllllllli!!!lll!llllll)ll||l!!llllllllll|||||||||||||||||||||||| Tewaterlating „Argo Ollandia". Op de werf van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen zal op za terdag 27 april te 12.1o uur het m.s. „Argo Ollandia" te water worden ge laten. Mevrouw Helena Posthuma zal de doopplechtigheid verrichten. De „Argo Ollandia" is in opdracht van dc Stichting Nederlandsche Scheepsbouw Export Centrale in aan bouw voor rekening van de Shipping Development Corporation. Panama. Opa Kip, 106 jaar, rookt nog dagelijks zijn pijpje Troost van de Koninklijke Tabakfabriek J. 8. A. C.van Rossem-Rotterdam KANTONRECHTER MIDDELBURG Souburgse vrouw was „veel geschrokken". Toen de Goese chauffeur A. de K. enige maanden geleden In Wllhelml- nadorp langs een opslagplaats van grint reed. Kon hU de verleiding niet weerstaan om te stoppen en een vrachtje van dit materiaal tne« te ne men. HIJ had namelijk toevallig wat grint nodig. Maar De K. had hele maal geen toestemming om een la ding mee te nemen en dus moest hy zich woensdag voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, verantwoorden. „Ik wil het niet /.o erg aanduiden", zei mr. Moolenburgh, „maar de handeling, die U daar in Wilhelmlnadorn gedaan hebt, Is toch ongeveer een broertje van diefstal". Zo erg vond de Goese chauffeur het niet. „Er waren daar twee werklie den bezig", vertelde hij, „en aan hun heb Ik gevraagd of ik een partijtje grint kon meenemen". Schouderop halend hadden de werklieden daarop gezegd: „Van ons wel; het zal ons geen pyn doen". Mr. Moolenburgh maakte uit die woorden op, dat de beide arbeiders de verantwoordeiyk- heid helemaal aan De K. overlieten „En uit hun antwoord kon U toch ge- makkeiyk begrypen, dat U maar niet zo wat grint kon meenemen", voegde mr. Moolenburgh er nog aan toe. De Goese chauffeur verdedigde zich VELE GESCHENKEN Commissaris der koningin woonde plechtigheid bij. Tydens een kerdienst, die woens dagavond gehouden werd in de Ne derlands hervormde kerk te Aagte- kerke, heeft de heer A. de Wolf, kerk voogd, het gerestaureerde kerkge bouw aan de kerkeraad en de ge meente overgedragen. De kerkvoog- dy had het gebouw in de middaguren reeds in ontvangst genomen. De overdracht werd o.a. bygewoond door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de heer J. Geuze, burgemeester van Aagte- kerke. Vele sprekers hebben deze dag het woord gevoerd, 's Avonds spraken ds. P. Kloosterman uit Vlissingen, na mens de provinciale kerkvergadering, en ds. I. P, C. van 't Hof uit Ritthem, die het jnoderamen der classis Mid delburg vertegenwoordigde. Nadat de heer De Wolf de kerk nad overge dragen, werd het gebouw aanvaard. Na de plechtige overdracht van het gereedschap voor de ere-dienst. ging ds. Theunissen voor in een dienst, waarin hij sprak naar aanleiding van Johannes 2, vers 19 en 20. In de middagbijeenkomst sprak de president-kerkvoogd, de heer J. Bedrijf Hart en Co naar Oud-Vossemeer? De directie van de koninklijke fa brieken Hart en Co uit Oud Karspel zal van haar plannen om in Nieuw Vossemeer een bedryf te stichting af zien als gevolg van de tegenwerking en verzet, welke zij van enkele zyden ondervindt. Er was reeds voor een bedrag van f 10.000 geïnvesteerd. Buiten de zilveruitjes zou het be dryf zich in de loop der tyd gaan toe leggen op de fabricage van picalilly en fruit. Het is nu niet uitgesloten dat men het bedrijf over gaat brengen naar Oud Vossemeer aan de andere kant van de Eendracht of wel naar St.- Philipsland. Van de zyde van de K.A.B.-afdeling zal men zien wat men kan doen om het bedryf alsnog in Nieuw Vossemeer te krygen. Moens, een welkomstwoord. De heer P. Wisse bracht de dank van de kerk voogdij over aan allen, die aan de tot standkoming van deze (grondige) restauratie nadden meegewerkt. Het nieuwe orgel, dat fraai van vormgeving is, past goed in deze kerk, met name voor wat betreft de klank. Dr. J. W. Doeve, die als „keur meester" was opgetreden, had zyn bevindingen met net orgel in een rap port neergelegd. Hij overhandigde dit schryven aan de president-kerkvoogd, waarmee tevens op symbolische wü- ze het instrument namens de orgel commissie was overgedragen. De heer W. Hiilsmann, een organist uit Amersfoort, liet de aanwezigen vervolgens met de klank van het or gel kennismaken. Hij speelde een aantal variaties van „Jesu meiner Freude" van Johann Gotfried Wal- ther, waarbij de goede klankkwaliteit van het instrument opviel. Burgemeester Geuze, die een fell- tltatiewoord sprak aan het adres van erkvoogdij en kerkeraad, zei, dat htt de restauratie met belangstelling had gadegeslagen. Het resultaat van de herstelwerkzaamheden had evenwel zijn stoutste verwachtingen over troffen. Verder voerden nog t woord jhr. J. H. A. van Kinschot, de am bachtsheer van Aagtekerke, die een fraaie bank ten geschenke gaf. de heer J. A. Burger, penningmeester van de provinciale kerkvoogdycom- missie, en ds. H. R. Elzinga, die fe licitatie-woorden sprak, mede na mens de oud-predikanten van Aagte kerke. Ds. Theunissen nam tenslotte na mens de kerkvoogdy een aantal ge schenken in ontvangst, die in de ge restaureerde kerk of in de even eens grondig herstelde consistorie een plaatsje zullen krijgen. Zo waren er een vaste avondmaalstafel van de diaconie, antieke kandelaars van de architect, de heer A. F. ICappange uit Amsterdam, en een doopvont van de aannemersfirma I. Woudenberg uit Middelburg, dat vervaardigd is naar een ontwerp van de heer Rapnange. De leden van de jeugdverenigingen hadden kleden gemaakt voor de vaste avondmaalstafel en voor de tafel in de consistorie. Tenslotte was er een prachtige kaarsenkroon, die ds. Theu nissen „van vele vrienden en vrien dinnen" In ontvangst nam. Achterschip „Fendel 134'' in Hansweert binnen Met een breed armgebaar gaf uit voerder Martien Sperling van Van der Tak woensdagavond om zes uur in de vluchthaven van Hansweert aan de sleepboten het sein om te stoppen. De karwei was gelukt: het achterschip van de ,jFendel 13b", het wrak dat de mannen in de afgelopen maanden al vele zweetdruppeltjes heeft gekost en dat zij onder elkaar al menig keertje hebben verwenst, was er dan toch uitgehaald! Van middag zal men het nog een eindje verder op de slikken zetten en daar na moet de sloper maar voor de rest zorgen. De bergers nebben het ook met dit ruim twintig meter lange wrakstuk weer niet cadeau gekre gen, zoals dat trouwens van de eer ste dag af, dat zij met de berging ran de .pendel 134" november be gonnen, niet het geval is geweest. Eind februari brachten «y het voor schip binnen en nu een goede maand later volgt het achterschip. Dinsdag middag hadden ze het op een plaat :n de omgeving van Walsoorden ge zet. waar het wrakstuk eerst van een massa zand Is ontdaan. Niettemin hing er toch nog J/10 ton in dc takels van de „Kolossus" cn de „Atlas", toen deze bokken, gesleept door de sleepboten „Zeepaard", „En Avant V" en ,JJolland", koers zetten naar Hansweert! Rond drie uur kwam de behoedzaam varende vloot op de af gaande stroom voor de havenmaar er was geen denken aan, dat men zonder risico's de sleep zou kunnen binnenloodsen, zolang het geen stil water was. Tot rond half zes heeft men daarom rustig voor de haven liggen trachten op het moment, dat de stroom praktisch tot stilstand kwam. Toen trokken de slepers hun draden strak en langzaam maar ze ker manoeuvreerden zy de bokken met het wrakstuk, waarvan de res ten ran de stuurhut en de achterroef boven water uitstakende pluchtha- ven binnen. Nu moet men nog het ongeveer dertig meter lange midden schip uit de vaargeul verwijderen. Als het even kan, tvil men het er in één stuk uithalen. De mannen van Van der Tak zullen de dag pryzen, wanneer het zover zal zijn Van wege de zware stroomhad de pen del 134" op geen moeilijker plaats in de Schelde kunnen zinken. door te zeggen, dat het helemaal zjjn bedoeling niet was geweest om te stelen. „Als lk dat had willen doen", zo zei hy „was het niet nodig, dat ik zo'n eind van huls ging, want nog geen kilometer van m n huls ligt grint op verschillende plaatsen langs de weg. Daar ligt het dus voor het oprapen". Mr. Moolenburgh was er echter van overtuigd, dut De K. eerst by de eigenaar om toestemming had moeten vragen. Bovendien herinnerde hy er aan, dat De K. zich al eens va ker heeft moeten verantwoorden om dat ny het verschil tussen myn en dyn niet helemaal goed biykt te ken nen. Do officier van Justitie, mr. Th. Lc- bret, eiste tenslotte 40.of acht dagen hechtenis. Nadat De K. nog verteld had dat hy geen chauffeur meer Is. maar momenteel „van alles wat doet", vonniste de kantonrechter tot 25.of tien dagen hechtenis. De Vllssingse chauffeur P. J. K., in dienst van de Kon. my. „Da Schelde", was met een vrachtwa- §en op 5 januari van dit Jaar op et kruispunt by de Keersluisbrug in Vlissingen achteruit gereden. Daarby «as hy tegen een andere wagen opgebotst. Dat kostte hem nu 15.—. De handelaar In aardappelen J. H. uit Borssele had zUn zoon A. H. zon der werkboekje voor dc zaak in een vrachtauto laten rhden. „Per week rjjd hU misschien één uur", verdedig de J. H. zich. Na een eis van 5. of één dag, werd hy veroordeeld tot betaling van 3.of twee dagen hechtenis. GESCHROKKEN Sint Janstraat te Middelburg zyn au to parkeren. Daarby was Ey echter tegen een andere wagen opgebotst. „Ik wilde langs een zandhoop ryden en raakte toen een puntje van de bumper", vertelde hy. „Zeg maar ge rust een punt van de bumper", vond de kantonrechter, „want enkele bou ten en schroeven sprongen er uit". Mr. Lebret eiste 15.of drie dagen en mr. Moolenburgh maakte er f 10 of vyf dagen van. „Ik ben veel geschrokken, hoor", zei de 43-jarige mevrouw P. R.A. uit Souburg, die op oudejaarsdag van het vorige jaar op het beruchte kruis punt by Souburg in de «eg tussen Vlissingen en Middelburg niet had op gelet cn zodoende door een «agen was aangereden. Ze was er zonder letsel afgekomen, „maar myn bril was helemaal stuk", vertelde ze. „en dat kostte me al 34.„No hebt U dus zelf gezien hoe gevaarlijk het kan zyn als U de doorgang niet voor het snelverkeer vryiaat", waarschuw de mr. Moolenburgh nog eens. Ook werd nog gehoord de heer C. M. uit Middelburg die de wagen be stuurde, waartegen mevrouw R.A. was opgereden. „Er znt een flinke deuk in m'n wagen en het heeft me 20.aan schade gekost", vertelde hy. Mevrouw R.A. werd tenslotte veroordeeld tot 10.of vhf dagen hechtenis, alsmede van betaling van de 20.— voor de schade aan de wa gen. Bromfietser geslipt. Op de Grote Remoutsedijk tussen Oudelande en Kwadendamme is dins dag de uitvoerder S. uit Kruiningen, die werkzaam is bij de Fa. v. d. P. te Oudelande, met zijn bromfiets ge slipt en komen te vallen. De man werd zodanig gewond, dat een dokter de overbrenging per ziekenauto naar een der Goese ziekenhuizen noodza kelijk achtte. COLLECTEN De buscollecte voor 't Hoogeland heeft te Nieuw- en St. Joosland 53.43 opgebracht. De zendingsbussen in dé Ned. herv. kerk brachten over het eerste kwar taal 128.— op. Aanbesteding. De Nederlandse Heidemaatschap pij te Arnhem heeft namens de her- vekaveiingscommissie Zeeland in ho tel „De Hof van Holland" te Sint Maartensdijk aanbesteed, 't aanleg gen, verbeteren en verharden van wegen, ter totale lengte van 3.1 km, met bijbehorende werken, in de blokken A, B, en C. Ingeschreven werd door: N.V. Aann. Mij. Hillen Roosen Amsterdam f 149.700; fa. J. D. Janse, Middelburg f 156.400; fa. J. H. Eleveld Zn., Groningen f 157.000; fa. M. Uil Middelburg f 164.300; G. W. Polderman N.V„ Spaarndam f 168.900; Gebr. J. en M. Moerland Zn., St. Annaland f 169.000. Tevens werd aanbesteed het ega liseren van percelen en het graven van kavelsloten, met bijbehorende werken in blok F, complex 5, vak ken 5 en 6, van de Poortvlietpolder. Ingeschreven werd door: fa. Gebr. Jansen Co., Lepel straat f 246.314; G. van Herk Tzn„ Nieuwerkerk a/d IJssel, f 265.000; Fa. J. v. Vossen K. J. Moerland, St. Annaland f 268.000; fa. E. Ste- gink, Vlissingen f 269.000; Aann. be drijf „Zeeland N.V." Middelburg, f 271.000; fa. J. D. Janse. Middel burg. f 274.800; fa. Gebr. Hakkers G. Schermers Zn., Werkendam/ Nieuwendijk f 277.690; M. Uil, Mid delburg f 278.000; fa. A. D. C. v. d. Werff, St. Maartensdijk Scherpe- msse f 278.600; N.V. Gebr. van Oord Werkendam f 279.000; W. Uil, Am sterdam f 282.000; c.v. Gebr. v. 't Verlaat. Hardinxveld-Giesendam f 287.000; Fa. G. Volker, Vlissingen f 290.000; N.V. Aan. Mij. v/h Hillen en Roosen, Amsterdam f 290.000; fa. S. A. Sanders, Rijswijk, f 295.000 C. V. v/h fa. J. v. 't Verlaat Zn., Hardlnxveld f 299.400; Fa. H. de Ja ger Co., Sliedrecht f 307.000;; N. V. Amsterdamsche aann. mij.. Den Haag f 319.800; M. de Oude K. T. de Jonge, Zierikzee f 335.000; N.V. Noorder Grondwerken, Schagen f 339.985.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9