Mr. Höppener belooft nota over verdeling van politieke zendtijd Doktoren stellen voor: Arbitrage in het tandartsen conflict VERBOLGEN ORGANIST STAK GEZANGENBUNDEL IN BRAND ZENDING POOTAARDAPPELEN DOOR HONGARIJE GEWEIGERD DONDERDAG 11 APRIL 1957 PROVINCIALE Z B E UW 8 E O O V R A. N T O., K. EN W. IN EERSTE KAMER Leeftijdsgrens voor lagere nijverheidsschool verdwijnt (Van onze parlementaire redacteur) Ingesponnen in een omhaal van veel woorden hebben de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, inr. Cals en de staatssecre taris van O. K. en W., mr. Höppener woensdag in de Eerste Kamer by de beantwoording van de talrijke sprekers, die langdurig over hun be groting het woord hadden gevoerd, eigenlijk slechts enkele dingen ge zegd, die enig houvast bieden. De zendtijd voor politieke uitzendingen is een onderwerp van be raadslaging voor de regering geweest, zo deelde de heer Höppener mee. Binnenkort hoopt hij het standpunt van het kabinet kenbaar te maken. Voor de hand zou liggen ora deze kwestie bij de Omroepwet te behandelen, doch aangezien dit tot uitstel zou kunnen leiden, zou hij proberen haar in een afzonderlijke nota aan de orde te stellen. veel positiefs voor de dag. Vakantie spreiding noemde hij van groot lan delijk belang. Daarom is de regering bezig een wettelijke regeling er voor te ontwerpen. De zaak is echter erg moeilijk, want men wil geen dwang gebruiken. V oorzichtigheid Bij het inwilligen van aanvragen voor de oprichting van scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar De behandeling van de Omroepwet zal inderdaad nog wel gei/iime tijd op zich laten wachten. Ook hierover deelde de staatssecretaris het een en ander mee. In een onvoorzichtige bui heeft hij enige tijd geleden in de Tweede Kamer de verwachting uit gesproken, dat nog in dit zittingsjaar aa memorie van antwoord op de Om roepwet zou kunnen worden aangebo den. Mr. Höppener krabbelde nu te rug. Er zit aan de voorbereiding van die memorie veel werk vast, klaagde hij. En er zal nog een nota van wijzi- fifigeh samengesteld moeten wor- en... In elk geval bleef hij in ge dachten vasthouden aan de indiening van de nota in dit zittingsjaar. Als dat niet lukt, zo voegde hij er bemoe digend aan toe, dan hoopte hij die ter mijn niet lang te overschrijden. Ver taald in huiselijk Nederlands bete kent dit voorlopig zal men van de zaak niets meer horen. Het was verder allemaal erg vaag, wat de staatssecretaris meedeelde. Het beleid op lange termijn ten aan zien van de televisie kan pas worden uitgestippeld als een beslissing over de commerciële televisie is genomen. De gemeente Rotterdam stelt er bij zonder veel pr(js op de kunstcollectie- Van Beuningen voor het museum Boymans te verwerven. Ook de staatssecretaris achtte het behoud van de verzameling van nationale be tekenis voor ons land. Maar de pecu- niën... De regering beraadt zich er ernstig over of een weg kan worden gevon den om de collectie voor ons land te bewaren, verklaarde mr. Höppener hoopvol. Als nu de verzameling maar niet net naar het buitenland ver kocht Is, als de regering gereed komt met het beraad. Minister Cals kwam evenmin met onderwijs neemt de bewindsman de grootste voorzichtigheid in acht. Er zjjn bij dit onderwys, zo toonde hij met de cijfers aan, al talrijke klassen niet een gering aantal leerlingen en bovendien is er een tekort aan lera ren. De minister moet in dit opzicht dus wat op z\jn tellen passen. Voor leerlingen, die de lagere school doorlopen hebben en naar do lagere nijverheidsschool met driejarige cur sus willen, zal de leeftijdsgrens, die 12 jaar en 8 maanden was, worden opgeheven. Aan de huisvesting voor de studen ten wordt hard gewerkt, zo zeide de minister. Het deed hem genoegen, dat het bedrijfsleven bereid is, enkele mil joenen bjj te dragen. De subsidiëring van de theologische faculteiten aan de bijzondere univer siteiten wacht op het gereedkomen van het rapport-s'Jacob over de reorganisatie der universiteiten. Tenslotte verklaarde mr. Cals zich tegen studieloon. Het aantal beur zen neemt echter sterk toe. Daar uit blijkt wel, vond hij dat aan be gaafde leerlingen, die daarvoor zelf niet de financiën bezitten, toch de gelegenheid wordt gebo den te studeren. Veel hebben de minister en de staatssecretaris on besproken gelaten. Wat in het vat zit, verzuurt hier: volgende we£k dinsdag zetten zij hun redevoerin gen voort. Vergadering van gereformeerde organisten te Heerhugowaard (Van een speciale verslaggever) De ontstemming, welke bij de gereformeerde organisten heerst over de gezangenbundel „Enige Gezangen" (no. 30 tot 59), welke door de generale synode van de Gereformeerde kerken in 1956 te Leeuwarden voorlopig aan de bestaande bundel is toegevoegd, heeft zich in de te Heerhugowaard gehouden vergadering van de kring Alkmaar van de gereformeerde orga nistenvereniging, waarbij vrijwel alle gereformeerde organisten uit de classis Alkmaar zijn aangesloten, ontladen in een demonstratieve verbran ding van de gezangenbundel. Tijdens de vergadering werd het therse gezangenboek". aldus de in- woord gevoerd door de heer Jac. Jong leider, „kan niet anders gezegd wor- sr. uit Noord-Scharwoude Deze spre- den, dan dat dit boekje een gedrocht ker leverde bijtende Kritiek op de pas van verwrongen liederen en melo- verschenen aanvullende bundel. „Ver- dieën bevat. Gezangen, welke in de gelekeu bij het hervormde en Lu- eerste plaats in aanmerking lcomcn, worden erin gemist, terwijl gezangen, die niet voor de kerkdienst in aan merking komen, erin werden opge nomen. Namen van dichters en com ponisten, alsook een index Ontbreken geheel. Men moest zich schamen", aldus spreker, „om met een dergelijk boek je dat zo weinig. blijK geeft van ken nis van het kerklied uit de bus te durven komen." De heer Jong riep vervolgens uit: „Laten wij deze boekjes verbranden en elkaar beloven, niet eerder te rus ten, voor we een algemene liederen bundel hebben, die in alle kerken ge bruikt kan worden." De daad bij het woord voegende, stak de heer Jong vervolgens het boekje in brand, waarbij hij een ge dichtje „Wij met ons bundeltje" de clameerde. Na deze bewogen inleiding en de verbranding van de gezangenbundel, begaven de organisten zich naar het nieuwe gerestaureerde en vergrote orgel van de geref. kerk, dat door alle aanwezigen werd geprezen. Generaal B, R. P. F. IJasselmanchef van dc Nederlandse generale staf en voorzitter van de militaire commissie van de N.A.V.O. heeft te Washing ton in de Verenigde Staten de bijeen komsten geleid van deze commissie. Op de foto ziet men de generaal rechtsin gesprek met de Engelse vertegenwoordiger, ïuchtmaarschalk sir William Dicksonvoor de aan vang van een der bijeenkomsten. WEG. In Youngstown in de V.S. was ingebroken ln een lagere school. Ijve rige rechercheurs ./isten inderdaad de daders drie leerlingen van de school op te sporen. Maar hun buit de plak van de meester was en blééf weg. BETERSCHAP. In Galena in Alaska stond William Pete voor de rechtbank. Hij werd er van beschuldigd een vrouw geslagen te hebben. Hij ont kende echter en werd vrijgesproken. Toen hij dit hoorde zij hij in zijn vreugde: Ik beloof haar nooit meer te zullen slaan. NEEN. In Baltimore stond een boze meneer Caminiti op een parkeer plaats. Hij was zo boos omdat hij voor het parkeren had moeten betalen. ,Nu ik er voor heb moeten betalen, kan ik hier tenminste mee doen wat ik wil", zei hij, waarop hij zijn beta lingsbewijs in snippers scheurde en op straat smeet. Prompt kreeg hij een bon van een politieman die vlak bij stond, wegens rommel maken op de openbare wég. Koopman in arrest gesteld. Aantal firma's benadeeld. De centrale recherche in Amster dam heeft dezer dagen de 59-jarige H. M. van den B. uit Amsterdam ge arresteerd, op beschuldiging dat hij zich in de afgelopen jaren zou hebben schuldig gemaakt aan een groot aan tal oplichtingen. Van den B. zou een aantal firma'^voor een groot gelds bedrag hebben benadeeld. Hij placht als zjjn beroep promotor op te geven. In deze hoedanigheid trad hij indertijd op voor de N.V. Duik en Bergings maatschappij te Bussum, die plannen beraamde om het goud van „de Lu- tine" te bergen. Inmiddels zijn tussen hem en de directeur van de maat schappij, de heer W. van W„ de rela ties verbroken. De politie werd op de heer Van den B„ die een oude bekende voor haar is attent gemaakt door zakenlieden die zeiden slechte ervaringen met hem te hebben gehad. Zo zou hij zonder be taling het gehele aandelenkapitaal van een Nederlandse fabriek hebben opgekocht. Het kapitaal stond op de beurs hoger genoteerd dan het nomi naal waard was. Van den B. ontsloeg de directeur, haalde de voorraad van de fabriek weg, en deed daar zaken mee. Aan zijn optreden werd een ein de gemaakt, doch de voorraad heeft men niet meer kunnen achterhalen. Van den B. heeft sommige van zijn zakelijke relaties onderhouden optre dend als directeur of commissaris van de N.V, Interocean. Hij zal deze week voor de officier van justitie worden geleid. I Het Wereldgebeuren Stimulans Sowjetdrukte over Panamakanaal De Verenigde Staten hebhm woens dag de Russische beschuldiging dat zjj Sowjel-schepen in hef Panamaka naal met discriminatie hebben behan deld, afgewezen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei aat men niet bereid was be paalde beweringen in de Sow jet-nota, hangende een volledig verslag van de kanaalautoriteiten, te bespreken. Des ondanks wees hij erop dat het ge woonte is dat schepen die voor het eerst van het kanaal gebruik maken eerst zorgvuldig worden opgemeten en geïnspecteerd. Geen van de Russi sche vaartuigen had ooit eerder door het kanaal gevaren. De Russische regering had bij de Ver. Staten geprotesteerd tegen wat zij noemde discriminatie tegen drie Russische schepen die in het begin van dit jaar het Panamakanaal zijn gepasseerd. Het ene schip was zeven uur op gehouden door een politieonderzoek. De andere twee kregen gedurende de vaart door het kanaal politie aan boord en weiden gevolgd door een kotter van de politie. Waarnemers te Londen vermoe den dat indien de drie grote westelij ke mogenheden de Suezkwestie voor de veiligheidsraad brengen, de Sow- jet-Unie mogelijk de functionering en exploitatie van het Panamakanaal te berde zal brengen. M Deze foto werd gemankt toen koningin Elizabeth van Enge- land, die op het ogenblik met H haar echtgenoot, prins Philip, een vierdaags staatsicbesoek aan Frankrijk brengt, het Ely- aéepaleis verliet, in gezelschap M H van de president van Frank- rjjk, Renè Coty, om een gala- voorstelling bij te wonen in de Parijsc opera. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Koningin Elizabeth plantte te Parijs een kerseboom. Koningin Elizabeth van Engeland heeft woensdag o.m. een bezoek ge bracht aan de Britse ambassade te Parijs, waar zij dertig leden van het personeel aan zich liet voorstellen. Vervolgens onderhield de vorstin zich met 150 leden van het Britse legioen, een organisatie van oudstrijders, en met vooraanstaande figuren uit de Franse verzetsbeweging. Onder meer werd aan haar voorgesteld mevtouw Valérie André, een arts die met een hefschroefvliegtuig hulp verleend heeft aan gewonden ln de Indochinese oorlog. By een van deze acties liep mevrouw André verwondingen op. In de tuin van het ambassadege bouw plantte koningin Elizabeth een kerseboom, een traditionele taak voor Britse vorsten die een bezoek aan Pa rijs brengen. Dg koningin legde voorts de eerste steen voor een nieuwe Schotse kerk in Parijs, prins Philip bracht een bezoek aan liet atoomla boratorium te Saclay, aan de rand van de hoofdstad. GESCHENK VAN NEDERLANDSE REGERING Volgens deskundige is de partij gezond. Hongarije heeft aan het Interna tionale Rode Krnis te Genève laten weten, dat het de Nederlandse ge schenkzending pootaardappelen, in totaal 2500 ton, weigert, omdat deze zending zou zijn aangetast door schurft en het aardappèlaaltje, dat aardappelmoeheid verwekt. De hele party is uit Nederland in gedeelten verstuurd. Men heeft nu het laatste gedeelte van de zending aan de Oostenrijkse- Hongaarse grens opgehouden. De eer ste zendingen waren geaccepteerd en reeds onder de Hongaarse boeren ge distribueerd. Naar de Hongaarse re gering aan het internationale Rode Kruis heeft medegedeeld, zullen deze eerste zendingen bij de boeren worden teruggehaald. Na deze berichten is een Nederlands deskundige van *de plantenziekten- kundige dienst in Wageningen naar Oostenrijk gereisd. Hg heeft daar in samenwerking met een Deens des kundige, de partij onderzocht. De Nederlandse deskundige heeft daarna een voorlopig rapport uitge bracht, waarin de partij gezond be vonden wordt. Naar voorts vernomen wordt, heeft de Hongaarse regering ook een ge schenkzending zaaigranen van Duits land om redenen van inferieure kwa liteit geweigerd. De Nederlandse regering had de zending ter beschikking van het in ternationale Rode Kruis te Genève gesteld als geschenk aan het Hon gaarse volk. Het Rode Kruis zal nu moeten beslissen wat er met de poot- aardappelen gebeuren gaat. Mr. Schuttelaar commies griffier Eerste Kamer. (Van onze parlementaire redacteur 1 i De Eerste Kamer benoemde in haar woensdagmiddag gehouden vergade ring tot commies-griffier mr. 31. G. L. J. Schuttelaar, in de vacature van jhr. mr. J. W. RopII, die onlangs tot griffier van de Kamer benoemd is. De Britse minister van financiën. Peter Thorneycroft, heeft een vrouw die hem stimuleert. Niet alleen, dat z(J hem tijdens een va kantie ln Normandië een penseel in de hand stopte en hem uitnodigde om nu maar eens een schilderij te ver vaardigen. al had ook die gebeurte nis zichtbaar resultaat. Hij heeft al verscheidene waterverfjes en een en kel olieschilderij gemaakt. Men kan zeggen, dat mevrouw Carla Thornev- croft in het algemeen ervoor ge zorgd heeft, dat haar man geen dor re, alleen maar ambitieuze politicus is. Zdn belangstelling voor muziek, toneel, kleren, meubels cn verzorg de maaltyden heeft zij gestimuleerd cn het is mede aan haar te danken, dat hun huis zich bij uitstek leent voor de gezelligheidsaspecten van de Eolitiek. Maar Peter Thorneycroft eeft, wat dit betreft, ook ztfn ka rakter mee. Wie met hem in aanra king komt, wordt haast verlegen van de hartelijkheid die van hem uit straalt. De snelle carrière die htf in de politiek heeft gemaakt, wordt ook toegeschreven aan zijn fijne gevoel voor het juiste ogenblik om met iets op de proppen te komen. Zoals hijzelf door mevrouw ge stimuleerd wordt, zo wil Thor neycroft op zijn beurt eveneens aanmoedigend tewerk gaan. „Aan sporing" is dan ook de leus. die ach ter Thorneycrofts lands begroting steekt. Toen hij het boekwerk dins dag in het Lagerhuis aanbood, was er nogal deining. De minister zei, dat de begroting een belangrijke bij drage kon leveren tot de betalings balans en tot de stabiliteit van de Britse economie. De Conservatieven juichten toen hij dat had gezegd, maar de Labour-oppositie riep liude „neen". De vraag waarover al die drukte ontstond, was of het Thor neycroft zal gelukken, met deze be groting de inflatie in toom te hou den. Op de begroting staan belas tingverlagingen tot een bedrag van honderd miljoen pond. De belasting vrije grens voor bejaarden wordt verhoogd, evenals de kinderaftrek. De extra belasting voor de hoge in komens wordt enigszins verlicht. Ook in de vermakelijkheidsbelasting en in de omzetbelasting zal het mes wordgn gezet. De winsten van Brit se ondernemingen zullen niet meer worden belast voor zover ze In het buitenland worden behaald; investe ringen in nieuwe schepen zullen voor veertig procent vrij van fiscale be moeienis zijn. Tot dusver heeft Engeland de wanverhouding tussen produktie en consumptie bestreden door een politiek van bestedingsbeperking. Thorneycroft is nu bezig, de moei lijkheden van een andere kant aan te pakken en wel door de produktie te stimuleren. De belastingverlagin gen moeten daarbij prikkelend wer ken op de produktiviteit. De kritiek van de Labour-oppositie is uiteraard vooral gericht op de concessies, die Thorneycroft aan de verdieners van hoge inkomens in het vooruitricht stelt. De minister verdedigde dit punt uit zijn begrotings-ontwerp door te verklai-en, dat dit de mannen zijn, die met hun werkzaamheden en be sluiten het meeste bijdragen tot het bepalen van het tempo der economi sche ontwikkeling. Als de nieuwe beiastingbepalingen door het parle ment worden aangenomen, zal de toekomst moeten Teren of de minis ter gelijk heeft. Na een jaar of twee zou men kunnen bekijken, of deze fiscale douceurtjes een verbetering van de nationale economie hebben opgeleverd, groter dan de kostprijs van 24.5 miljoen pond per iaar. De economen vinden ongetwijfeld in de opzet van Thorneycrofts begroting aanleiding tot diepgaande discussies. Eén ding is echter zeker: dat de minister van binnenlandse zaken weer een psychologisch ogenblik heeft uitgekozen om voor de Conser vatieve partij 't (bij tussentijdse ver kiezingen aan de dag getreden) ver lies aan aanhang in de middengroe pen te stuiten. Ook voor de wervings kracht van de Conservatieven is deze begroting zeker een stimulans. Gevaren voor de ziekenfonds verzekering Het hoofdbestuur der Koninklijke Nederlandsehe Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst heeft zo deelt bet mede kennis genomen van het conflict dat is ontstaan tus sen tandartsen en ziekenfondsen. Het is tot de conclusie gekomen dat het op zijn weg ligt uit te spreken: 1. Dat het in hoge mate moet wor den betreurd, dat de verzekerden ver stoken blijven van tandheelkundige verzorging via de ziekenfondsen, ten gevolge van het feit, dat geen over eenstemming kon worden bereikt over de werktijden, een onderwerp dat moeilijk op verantwoorde wijze kan worden beslecht door onderhan deling. 2. Dat de oplossing voor het geschil kan worden verkregen door een arbi traire uitspraak van een college van objectieve deskundigen over de to tale werktijd voor de tandarts met een gelijktijdige beoordeling van de gemiddelde tijden voor de diverse verrichtingen. Het hoofdbestuur heeft hierbij in overweging genomen zowel de bezwa ren, die voor een groot deel der be volking zijn ontstaan door het weg vallen van de tandheelkundige ver zorging uit het ziekenfondswezen, als de gevaren d:e hieru t kunnen voort vloeien voor de gehdle ziekenfonds verzekering en voor de geneeskundi ge verzorging van de verzekerden. Aangezien de tandheelkundige ver zorging voor een zeer groot deel van onze bevolking nog in opbouw is door middel van het saneringssysteem, waaraan grote bedragen ten koste zijn gelegd, is hei naar de mening van de Maatschappij in hoge mate be treurenswaardig, dat door dit con flict de bereikte resultaten verloren dreigen te gaan. Bij de bestudering van de achter gronden van het ontstane conflict is het aan het hoofdbestuur der Maat schappij gebleken dat er vier grond pijlers zijn waarop de overeenkomst tussen tandartsen en ziekenfondsen zou moeten rusten, namelijk: le. Het netto inkomen: 2e de bruto .onkosten; 3e de S.E.C.-tijden (de be nodigde gemiddelde tijden voor de diverse verrichtingen); 4e het aantal verrichtingsuren per week. Over de eerste drie punten werd overeenstemming bereikt Geen ak koord kon worden verkregen over de vraag of gemiddeld een tandarts met een volwaardige ziekenfonds praktijk per week 36 uur dan wel 394 uur kan werken, afgezien nog van de tijd nodig voor voorbereidin gen en voor het afwerken. De tandartsen stellen, dat zij ge middeld niet meer dan 36 uur per week „aan de stoel" kunnen werken, zonder daarbij de kwa liteit van het werk in gevaar te brengen. Van de zijde van de ziekenfondsen wordt gesteld, dat de noodzakelijke waarborgen voor een objectieve beoordeling van deze cijfers ontbreken. Van de zijde der tandartsen echter kan met evenveel recht worden volgehouden, dat de ziekenfond sen evenmin over voldoende des kundigheid en objectiviteit be schikken om te kunnen stellen, PETER THORNEYCROFT prikkeling van produktie dat de tandarts zijn verantwoor delijk en lichamelijk vermoeiend werk gedurende 394 uur per week „aan de stoel" zon kunnen presteren. Geheel los nu van het antwoord op dc vraag wie met betrekking tot dit meningsverschil het gelijk aan zijn zijde heeft, vraagt de Maatschappij zich af of partijen er de verantwoor delijkheid voor kannen dragen, dat als gevolg van een controverse van bovenstaande orde net ziekenfonds geen tandheelkundige hulp meer ver strekt. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat hier bij uitstek een arbitraire uit spraak van deskundigen op zijn plaats zou zijn. Daar er verhand moet wor den aangenomen tussen totale-werk- tijd en de z.g. S.E.C.-tijden, zou een eventueel arbitraire uitspraak over de totale werktijd van de tandarts gecombineerd moeten warden met een neutrale beoordeling van deze S.E.C.-tijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3