Nieuwe chr. kweekschool wordt wellicht dit jaar nog aanbesteed Gebouw in Philippine blijft onbenut HOFNAR Zeeuwse Almanak .win S.ifac met vlag en wimpel vooraan PARADE IJSCLUB VLISSINGEN HEEFT GROTE PLANNEN Agenda 1 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT DONDERDAG 11 APRIL 1957 ALGEMENE LEDENVERGADERING IN MIDDELBURG Record aantal leerlingen bezoekt thans opleiding voor onder wijzer (es) Het gaat met de bouw van de nieuwe christelijke kweekschool nabij 't Zand te Middelburg niet zo vlot als het bestuur dat wel wenst. Dat bleek woensdagmiddag tijdens de algemene ledenvergadering van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een Christelijke Kweekschool voor Zeeland. Toch begint er thans, naar woensdagmiddag bleek, schot in de verwerkelijking der plannen te komen. De heer R. Datten, de voor zitter van het bestuur, deelde namelijk mede, dat het architecten bureau irs. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft dinsdag de mededeling heeft gekregen, dat binnen enkele weken het definitief aanbod kan afkomen voor het terrein, waarop de school gebouwd kan worden. De.heer Batten hoopte, dat er daarna zo spoedig mogelijk een definitief bestcksplan ge maakt zou kunnen worden, zodat men misschien nog dit jaar de aanbe steding van de nieuwe christelijke kweekschool kan houden. Toen op 16 februari de toestemming verkregen werd over te gaan tot de nieuwbouw, hoopte het bestuur, dat de leerlingen spoedig konden verhui zen naar het nieuwe gebouw. Maar deze wens is, zoals uit het jaarver slag van de heer S. Caljouw Pzn., de secretaris, bleek, niet in vervulling gegaan. Door de ombouw van de uit breidingsplannen van de gemeente ontstond een ernstige stagnatie, zodat men tot nu toe nog even ver was als de vorige jaarvergadering. Overigens was de secretaris in zijn verslag uiter mate tevreden over de medewerking van het Departement van Onderwijs. Verheugd toonde do heer Caljouw zich verder over de gestadige toene ming van het aantal leerlingen. Tref fend waren de cijfers uit het verslag: in 1953 waren er 79 leerlingen, in 1954 87, in 1955 98 en in 1956 bezochten 127 leerlingen de school. Het gevolg van deze aanwas is geweest, dat men bij het begin van de nieuwe cursus de eerste klas heeft moeten splitsen in twee afdelingen. In september 1956 kwamen 38 nieuwe leerlingen op de school. De uitslag van de verschillen de examens was uitermate bevredi gend. Voor het eindexamen slaagden alle kandidaten, namelijk 31. Voor het examen na-akten slaag den eveneens alle 27 kandidaten, voor nuttige handwerken 11 van de 13, voor de hoofdakte B 30 van de 35. Voorts startte met in gang van de laatste cursus de opleiding voor kleuteronderwij zeressen met 94 leerlingen. In dit jaarverslag werd voorts met waardering geschreven over de heer C. Kleywegt, die sedc-rt 1945 hoofd inspecteur was voor de onderwijzers opleiding en deze functie in juli van NEDERL FABRIKAAT Voor engross J. OLIJSLAGER Lange Geere 19, Middelburg het vorige jaar neerlegde. De heer Caljouw wees erop, da: de heer Kley wegt de nieuwe onderwijzers-oplei ding opgebouwd heeft, terwijl hij zich tevens beijverd heeft voor de nieuwe school. Tot opvolger van de heer Kleywegt is benoemd dr. G. Calsbeek. Tot slot bracht de secretaris dank aan de directeur en docenten voor hun arbeid, waaraan het mede te danken is, dat de christelijke kweekschool haar goede naam kon behouden. Het jaarverslag van de penning meester, de heer J. Ligteringen, meld de een nadelig saldo van f 905,71 bij een totaal bedrag van ontvangsten en uitgaven van f 192.181,03 Record aantal Voor zover nagegaan kan worden bezoekt thans een record aantal leer lingen de kweekschool aldus de heer J. A. van Bcnnekom, de directeur der school, in zijn jaaroverzicht. Voor september verwachtte de heer Van Bennekom, dat men weer over kan gaan tot één eerste klas (behoudens een nieuwe „stortvloed" van leerlin gen), twee tweede en twee derde klassen, een vierde en een vijfde klas. De directeur voorzag in de toekomst grote moeilijkheden in het verkrijgen van docenten en van schoolruimte. Hij riep de medewerking van het be stuur in om te zoeken naar ruimte, daar het onmogelijk is om twaalf klassen in het gebouw onder te bren gen. De nieuwe kweekschoolopleiding heeft het tevens mogelijk gemaakt dat er meer relatie onderhouden wordt met het maatschappelijk leven. Er wordt thans veel aandacht besteed aan het vak culturele en maatschap pelijke vorming. Momenteel verblij ven 2 leerlingen in Duitsland (wel licht de enige twee deelnemers uit Nederland) waar zij een conferentie bijwonen over het probleem ocst- west. Ook betreffende de inrichting van de school zijn verschillende verbete ringen aangebracht. Van de aange vraagde f7000 voor de inrichting van de bibliotheek is thans f 2000 gereali seerd. terwijl de directeur verwacht te, dat er binnenkort wellicht nog eens f 1000 gebruikt mag worden. Ook de heer Van Bennekom stipte nog eens aan, hoe men zit te springen om een nieuwe school, want hoog nood zakelijke verbeteringen in het oude gebouw zijn bijna niet meer aan te brengen. De aftredende bestuursleden, de he ren H. C. van Donk uit Goes, J. Hom mes uit Nieuwdorp en A. Kerkhof uit Goes, werden bij stemming herkozen. Tevens is het volgens de statutenwij ziging mogelijk geworden om het be stuur uit te breiden. Bij stemming werden hiervoor als leden door de VAN TOT VERSTEKELINGEN Het Finse zeeschip „Susanne", dat momenteel bij de fosfaatfabrlek te Sas van Gent bezig is met lossen, heeft twee verstekelingen aan boord. De twee knapen van ongeveer 23 jaar kunnen lezen noch schrijven en zijn volgens de kapitein vermoedelijk in Alexandrië aan boord gekomen, Men veronderstelt, dat het Syriërs zijn. De twee verstekelingen zijn al acht maanden te gast op liet Finse schip. Het schip heeft reeds een Griekse, een Italiaanse en een Finse haven aangedaan, maar nergens stelde men prijs op de vreemdelingen, Momen teel verblijven de twee jongelieden op het politiebureau te Sas van Gent tot dat het schip weer vertrekt. De „Su- TEVEEL EER Twee om hun degelijke berichtge ving befaamde landclyke dagbladen, de nog altyd ietwat plechtige Nieu we Rotterdamse Courant en het al oude Algemeen Handelsblad, heb ben Zeeland teveel eer verschaft. In hun edities van dinsdagavond brachten b6idc bladen een bericht over de schenking van gebrandschil derde ramen aan Den Haag door de gemeenten Goederecdc, Stellendam en Ouddorp uit dank voor de door Den Haag na de ramp van 1953 ver leende steun. „Zeeuwse dank aan Den Haag schreef het Handelsblad en de Nieu we Rot liet evenmin na z'n geogra fische onkunde openlijk te belijden en wel met: Reeuwse gemeenten boden Den Haag ramen aan." Wanneer straks bij het provinciaal bestuur in Middelburg de rekening van drie gebrandschilderde ramen weet gepresenteerd, weet men nu hoe dat komt en waar er verhaal op kan worden gehaald. Beide bla den zijn er goed voor.,.~. sanne" gaat weer terug naar Egypte, zodat de kapitein zijn ongewenste gasten spoedig zal kunnen „lossen". IN 'T GOUD Op 12 april zal het echtpaar C. Goe- degebuure-Kurvink te Stavenisse de dag gedenken, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Van zelfsprekend zal dit aanleiding zijn voor de familie om de beide gouden echtelieden eens flink in de bloeme tjes te zetten. Men meldt ons, dat bel de echtelieden een zeer goede ge zondheid genieten. NOG EEN MEESTERSTUK Slager H. F. Kras uit Sas van Gent heeft op de internationale tentoonstelling te Amsterdam een hoge prijs behaald, namelijk een ereprijs met lof voor zijn werk stuk „De Staalmeesters", in vet uitgevoerd naar het beroemde schilderij van Rembrandt. Hier mee steekt hij dus de Domburgse 'slager, die de wereldbol in vet ver vaardigde, naar de kroon! NIEUWE WEGEN Onlangs is de aanleg van het nieu we wegvals IJzendijke Biervliet aanbesteed, zo meldt de A.N.W.B. Afgezien van de omlegging om IJzen dijke vormt dit gedeelte het sluitstuk in de nieuwej west-oost verbinding igt ongeveer 5,5 kilometer. De breedte van de rijbaan wordt 6 m en de twee vrijliggende rijwielpaden worden elk 2 m breed. Men verwacht, dat het werk eind 1957 gereed zal zijn. Over het tijdstip, waarop met de om legging om IJzendijke een aanvang kan worden gemaakt, is nog niets be kend. Deze omlegging zal de nieuwe schakel tussen de wegen Oostburg SchoondijkeIJzendijke en de nieu we verbinding IJzendijkeTerneuzen gaan vormen. 1 vergadering genoemd de heren J. C. Spaans uit Zierikzee ivoor Schouwen- Duiveland), J. C. Groenenberg uit Terneuzen, dr. Van Rossum te Ber gen op Zoom en J. van der Meulen uit Vlissimgen. Niet voor alle kinderen. In antwoord op vragen uit de Eer ste Kamer bij de behandeling van de begroting van o. k. en w., heeft mi nister Cals verklaard, dat de regering niet kon overgaan tot het uitreiken van een aandenken aan élle school kinderen ter gelegenheid van de her denking van De Kuyters 350ste ge boortedag. Er zijn, zo verklaarde de minister, een anderhalf miljoen schoolkinderen en een geschenkje zou dus nog al in de papieren zijn gelopen. GESCHIL RIOOLWATERZUIVERINGSINSTALLATIE Anderhalf jaar werkeloos. Advertentie) 10 stuks f 1.40. ook in klsi/'es van 50 stuks geschapen worden. Het begin is er. Het bestuur van de ijsclub houdt zich Voor ontspanning en de watersport. Zoals al bleek bij de opening van het nieuwe clubhuis op het terrein van de Vlissingse ysclub, heeft men grootse plannen om ook in de zomer maanden een en ander te benutten voor de ontspanning. Men wil het ijsclubterrein, waarop ongeveer 50 a 60 cm. water staat, dienstbaar maken aan de watersport, zoals blijkt uit deze foto. De proefneming met een kleine zeiljol werd een verrassend succes. Het feit, dat hier kano- en zeilsport beoefend kan worden, zonder dat er gevaar voor verdrinken bestaat, zal voor vele adspirant-zeilers en kano vaarders een succesvol begin kunnen betekenen. Het actieve bestuur, onder leiding van de heer A. Korteweg, overweegt thans, zo vernemen wij, de mogelijkheden voor de watersport op dit ïjsclubterrein verder uit te brei den, waarbij zelfs gedacht wordt aan waterscooters. Een ander idee is om er een ballet uitvoering te geven, waarbij men dan gebruik kan maken van grote vlotten, terwijl dit geheel onder het licht van schijnwerpers een uitstekende indruk zou maken. Juist de bescherming van dit terrein met rietmatten en bloei ende heesters biedt voor de toe schouwers een attractie te meer om een dergelijke uitvoering bij te wo nen. Reeds heeft men de ervaring opge daan dat het nieuwe restaurant by al deze plannen een centrale plaats kan Innemen en kan bijdragen tot 't scheppen van. een gezellige sfeer. Hier kan een voor Vlissingen aan trekkelijke ontspanningsgelegenheid aanbevolen voor eventuele suggesties en medewerking. Het spreekt vanzelf dat er op ge rekend wordt dat de Vlissingse jeugd zich onthoudt van vernielingen, óók op dit terrein. Zuiveringsinstallatie op Tholen wordt geopend Op 25 april a.s. zal de rioolzuive ringsinstallatie te Stavenisse, als eer ste op het eiland Tholen, officieel worden geopend. De heer M. D. A. GLerum, hoofdingenieur-directeur van dé Centrale Directie van de Volks huisvesting en Bouwnijverheid te Middelburg is bereid gevonden de opening officieel te verrichten. De plechtigheid zal plaats vinden om 14.30 uur op het terrein der zuive ringsinstallatie aan de Molendijk te Stavenisse. Even buiten Philippine staat een modern, goed geoutilleerd gebouw: een rioolwaterzuiveringsinstallatie. Ruim drie jaar geleden werd met de bouw er van begonnen en begin sep tember 1955 werd het gebouw vol tooid. De installatie is echter nog nimmer in werking gesteld, hetgeen een gevolg is van een geschil tussen het gemeentebestuur van Philippine en de rijkswaterstaat. Er bestaat na melijk verschil van mening over de onderhoudskosten ongeveer 7000 gulen per jaar die de gemeente voor zijn rekening zou moeten nemen. Het standpunt van Philippine komt er op neer, dat alle kosten voor rijkswaterstaat zijn. den ingepolderd, werd nagegaan wel ke consequenties dit o.a. voor Phi lippine met zich mee zou bi-engen. Eén daarvan was, dat het rioolwater niet meer door de toen nog merkbare ebstroom mee naar zee zou worden gevoerd. Op kosten van rijkswater staat werd daarom een rioolwaterzui veringsinstallatie gebouwd, die begin september 1955 gereed kwam. Vervolgens ontving het gemeen tebestuur een schrijven van rijks waterstaat, waarin medegedeeld werd, dat de onderhoudskosten voor rekening van rijkswaterstaat zouden komen. Aldus verklaarde ons burgemeester P. J. L. van Hoek van Philippine. Enige tijd daarna kreeg men wederom een brief van rijkswaterstaat, waarin stond, dat deze dienst terug kwam op zijn vorige beslissing en de on derhoudskosten niet vóór haar re kening zou nemen. Sinds 1956 hebben we hier in Phi- pine een rioolbelasting ingevoerd, dus de heer Van Hoek. „Dat geld, Voorzieningen in kanaal T erneuzenGent. In het kanaal van Terneuzen naar Gent zijn de ducdalven, aanwezig in de z.g. wisselplaatsen te Driekwart en te Sas van Gent verwijderd. Voorts is op de plaats van de verwij derde zuidelijkste ducdalf nabij het separatiepunt te Sas van Gent, waar de diepte 8 m K.P. bedraagt, een blinde, zwarte, ton met witte hori zontale band gelegd. Op het zuidelijk separatiepunt van het eiland te Driekwart en op het zuidelijk separatiepunt scheiding tussen Oost- en Mlddenkanaalarm) te Sas van Gent is een wit schitterlicht ontstoken (karakter 1 seconde, helder, 1 seconde duister). Deze lichten zijn aan de noordzijde afgeschermd. Een dergelijk schitterlicht is te Terneuzen ontstoken op 't separatiepunt (schei ding tussen West- en Middenkanaal arm). Dit licht is rondom zichbaar. Sedert 1 februari 1957 is op het westelijk hoofd van de Oostbuiten haven te Terneuzen een nautofoon in dienst gesteld, welke slechts werkt op de tijdstippen, dat de boten van de provinciale veerdienst de haven binnenlopen. Het karakter van deze nautofoon is: elke 30 seconden een groep van 3 stoten, n.l.: een stoot van 3 sec., pauze 3 sec., een stoot van 3 sec., pauze 3 sec., een stoot van 3 sec., pauze 15 sec. Sedert 20 maart 1957 is ten westen van de nautofoon op voornoemd hoofd een schijnwerper met natriumlicht geplaatst, waarvan het licht xn dc richting noordoost schijnt en te ge lijkertijd met demautofoon in werking wordt gesteld. Herkozen in hoofdbestuur B.B.M. In Groningen werd een congres ge houden van de Algemene Nederland se Bond van Bierhandelaren en Mi neraalwaterfabrikanten (B B.M.). De heer P. A. C. H. Dierick uit Koewacht werd in het hoofdbestuur herkozen. Veertig jaar geleden vielen er Britse bommen op Zierikzee Op zondagavond 29 april 1917 dommelde Zierikzee in alle ge moedsrust in. Hoe ge heel anders zou de naeht verlopen. Nog voor de zon de volgen de dag weer was opge gaan heerste in Zierik zee grote droefenis, verslagenheid en ver ontwaardiging. Drie in gezetenen van de ge meente - werden door oorlogsgeweld van het leven beroofd. Een En gels vliegtuig had zes bommen afgeworpen. In die vroege morgen van maandag 30 april omstreeks kwart over twee ronkte een vlieg tuig van onbekende na tionaliteit over het vre dige oude stadje, dat nog rustig sluimerde. Slechts een vroege vis ser hief luisterend het hoofd. Tien minuten later stond het grootste deel der bevolking naast liet bed. Een enorme klap. gevolgd door het geluid van brekende ramen en rinkelend glas had de mensen doen ontwaken. Met regelmatige tus senpozen vielen in deze ."oent nóg vijf bommen ep Zierikzee. Gierend dreunden ze neer in verschillende delen van de stad. Ontzet snelde een deel der bevolking de straat op, in de rich ting van de Haven. De Sint-Domusstraat bood een beeld van trieste ellende. Wegge slingerd en op enige af stand van wat hun huis was geweest, werden daar de drie verminkte lichamen gevonden van het gezin Leijdekkers, bestaande uit man, vrouw en een pleeg kind. De woning was totaal vernield en her schapen in een ruïne. Een tweetal pakhui zen in de Molenstraat stond in lichterlaaie. De brandweer slaagde er in deze gebouwen voor een deel te redden. Op de Oude Haven werden eveneens twee woningen geheel ver nield. Aan de zuidzijde was de schade het grootst. De ramen van de woningen aan de noordzijde waren door de luchtdruk alle kapot. De huizen van de ad vocaat mr. Polvliet en de notaris Biermasz, (ongeveer de plaats waar thans resp. wonen de heer P. A. G. van Dijk en notaris J. Klaassen) waren ge heel verwoest. In tal van woningen waren daken en pla fonds naar beneden ge stort. De verontwaardiging ging uit naar de vlieger en diens nationaliteit. Nog steeds wist men niet uit welk land het vliegtuig met zijn do delijke last was geko men. Pas veel later zou blijken, dat de bommen van Engelse makelij waren. Een krantenbericht uit die tijd vermeldde het volgende: ...de Zierikzeese burgerij heeft zich van den begin des oorlogs tot den hui- digen dag toe menschlievend je gens de vluchtelin gen van alle oorlog voerende staten ge dragen en tot loon hiervoor bestrooit men onze stad thans met bommen. Den vlieger, die de bom men heeft gewor- f>en, hij heeft een affe en snode daad bedreven... Scherven van bom men wei-den verzameld om te trachten de na tionaliteit van 't vlieg tuig uit te zoeken. Na in geslaagd deze te ont- in geslaagd dit te ont dekken. Dc Engelse regering heeft later zoengelden betaald voor de ver woestingen, die waren aangericht. dekt de onderhoudskosten gedeelte lijk, maar rijkswaterstaat heeft niets van zich laten horen toen wij voor stelden, dat zij het resterende bedrag zou betalen," Onlangs heeft de ge meente Philippine eën adres gezon den aan de Tweede Kamer over deze kwestie, maar tot nu toe is daarop niets vernomen. Ondanks het feit, dat de zuive ringsinstallatie niet werkt, functio neert de riolering goed. Wanneer de domeinen evenwel eisen, dat er slechts gezuiverd water in de Braak man mag worden geloosd, moet Phi lippine de installatie wel in werking stellen. Maar voor het zo ver is, hoopt men tot een vergelijk te zijn geko men met de rijkswaterstaat. Van de zijde van de rijkswaterstaat in Zee land kon men ons over deze kwestie geen mededelingen doen. Belgischs commiezen namen 900 kilo boter in beslag Dezer dagen hebben commiezen aan de Nederlands-Belgische grens in Zeeuwsch-Vlaanderen weer een goede slag geslagen. In <Ie buurt van Stro- brugge. (B.) was een smokkelauto genoodzaakt terug te keren, omdat de weg was versperd. De auto reed evenwel by de achterwaartse manoeu vre in de sloot. De chauffexxr wist in het nachtelijk duister te ontkomen. De buit bedroeg 700 kilo boter. In Maldegem raasde een smokkel auto achtervolgd door Belgische com miezen door de smalle straten. De douaniers bleken uiteindelijk over de beste capaciteiten te beschikken, zo dat de smokkelauto tot stoppen werd gedwongen. De chauffeur werd gear resteerd en bijna 100 kg boter werd in beslag genomen. De Belgische rijkswacht te Knesse- lare sommeerde de bestuurder van een verdachte wacen te stoppen. De man gaf er evenwel geen gevolg aan. De acntervolging werd ingezet, waar bij de banden van de smokkelauto werden stukgeschoten. De chauffeur wist te ontkomen, maar de buit be droeg 100 kilo Nederlandse boter. De eigenaar van de in beslag geno men auto deed de volgende dag bij de politie aangifte, dat de auto was ge stolen. De man, die reeds enige malen was veroordeeld voor smokkel, werd door de politie aangehouden en voor een verhoor naar Gent overgebracht. Voorlopig moet hy nog even op zijn auto wachten! Saneringsplan voor de Dijckmeesterpolder Naar wij vernemen zal vermoede lijk nog in de loop van dit jaar be houdens ministeriële goedkeuring in de ruim 340 ha. metende Dyck- meesterpolder onder Philippine wor den begonnen met sanering van het grondgebruik. Deze vorm van her verkaveling geschiedt op basis van vrijwilligheid en praktisch alle be langhebbenden hebben zich e.- in prin cipe akkoord mee verklaard. Er zul len dan twee geheel nieuwe landbouw bedrijven worden gesticht, ter grootte van ongeveer 44 ha. en van 26 ha.. Indien de plannen doorgang vinden zal nog dit najaar worden begonnen met de bouw van woningen en be drijfsgebouwen. Motor tegen personenauto, één gewonde. Dinsdagavond ontstond op de hoek van de Volderstraat en het Eenhoorn- plantsoen te Oostburg een aanrijding tussen een door de Belgische vlas handelaar M. J. D. uit Ingel-Munster, bestuurde personenauto en do motor rijder D. W. S. xiit Retranchement. De beryder van de motor werd over de motorkap van de auto geslingerd, maar liep wonder boven wonder, op enkele kleine ontvellingen na, geen letsel op. De chauffeur van de auto kwam met de schrik vry. De duo-passagier van de motor, de 17-jarige J. v. d. S. uit Retranchement. raakte met zijn linkerbeen onder het gevallen motor rijwiel bekneld en moest naar het Sint Antonius-Ziekenhuis worden vervoerd, waar een beenbreuk werd geconstateerd. De motor liep vry zwa re, de auto lichte schade op. (Advertentie) CAMERA'S VANDAAG: Middelburg Electro: „Het huis der stilte", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Vlissingen Alhambra: Marty", (14 Jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Vlva Villa", (18 jaar), 20 uur; Concertge bouw: vergadering Volksonderwijs"; gebouw Leger des Hells (Paul Kru- gerstraat): muziek- en zanguitvoering, 19.39 uur. Goes Grand: „Meisjesslaapzaal", (18 jaar), 20 uur; Hotel Centraal: verga dering zwem- en badclub ,,'t Sas", 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2