PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koning Hoessein van Jordanië ontsloeg kabinet-Naboelsi Prinses Beatrix arriveert te Zierikzee per helikopter de BILT Troepen omsingelen Amman VRAGEN OVER OPTREDEN VAN O.M. IN ZAAK-ADAMS KOOPVAARDIJMONUMENT DOOR PRINSES MARGRIET ONTHULD VERWACHT... 200e jaargang - no. 86 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS M oent per weekt 7.00 p. kW.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummert 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 april '57 ADVERTENTIKI'HUS 35 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tartef. Kleine advertentiet (max. S regel») 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 3SÏ300 P.Z C., Middelburg. Bureaus: Vlleslngen, Walstr. 68—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Martct 81, tel. 3841; Goes, Lange Voritatr. 83. UI. 2478 (b.g g. 2228: Oostburg. Kieuwstraat 43. UI. 20; Terneuzen. Brouwertjstr. 3; Zlerlkzee: N. Boger. -dstraat 34. te). H „GEBREK AAN SAMENWERKING" Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag de regering van Soe- leiman Naboelsi haar ontslag gegeven, maar haar tevens verzocht in functie te blijven totdat een nieuw kabinet i« samengesteld. Naboelsi zegt in zijn ontslagschrijven, dat op verzoek van de koning was Ingediend, dat hij en zijn ambtgenoten de koning danken voor zijn hulp waardoor het nationale streven naar vrijheid, eenheid en soeverei niteit in zekere mate was verwezenlijkt. Voor het ontslag is officieel geen reden opgegeven maar naar men meent te weten is een der oorzaken gebrek aan samenwerking tussen de regering en de koning. Naboelsi staat bekend al» een voorstander van Nassers nationalistische ideeën. Het was bekend, dat Hoessein veel voelt voor het zoeken van steun bij het Westen. Van Naboelsi wordt gezegd, dat hij door dik en dun de ideeën van de Egyptische president Nasser wilde volgen. Aan het ontslag Is een langdurige spoedzitting van het kabinet vooraf gegaan waarbij de chef van de ge nerale staf van het leger en de Jor daanse ambassadeur in Egypte wer den ontboden. Naar verluidt is koning Hoessein besprekingen begonnen met oud premiers en politieke leiders met het oog op de vorming van een nieuwe regering. De eerste adjudant van koning Hoessein, Mohammed Maav Tah, is bij koninklijk decreet bevorderd tot generaal en belast me» de leiding der organisatie ter verzekering van de openbare yeiligbeid. Zijn voorganger in deze functie, generaal Bahjat Tab- barah, is met verlof gezonden. Afdelingen van het Jordaanse le ger hebben naar United Press meldt, de voornaamste toegangswegen tot de hoofdstad Amman afgesloten. Ook el ders in het land zijn op de wegen controleposten ingericht. De verbindingen met de Jordaanse hoofdstad zijn verbroken. Het is niet bekend of het leger de vorst tegen de linkse elementen in het land steunt. Men is echter over het algemeen van oordeel, dat het leger de toestand in de hand heeft en de balans in even wicht houdt. Dinsdag heeft het paleis te Amman bekendgemaakt, dat drie Arabische staatshoofden de uitnodiging van ko ning Hoessein voor een conferentie ter bespreking van de onafhankelijk heid van de Arabische landen hebben aanvaard. De drie staatshoofden zijn koning Saoed van Saoedi-Arabië, pre sident Nasser van Egypte en presi- Veilig verkeer Het Verbond voor Veilig Verkeer is met een nieuwe actie begon nen, die recht heeft op aller sympathie en medewerking. Het aan tal verkeersongevallen in Nederland is zo hoog gestegen, dat gesproken moet worden van een nationale ramp Elke dag klopt de dood op de deur van tenminste vijf gezinnen en elke dag vallen er vele zwaargewonden door de verkeersonveiligheid. Gebleken is dat een zeer groot per centage v;an de ongevallen te wijten is aan het feit, dat vele weggebrui kers de verkeersregels niet of heel slecht kennen. Het verbond wil nu met een natio nale campagne starten voor betere kennis van de verkeersregels om daarmee de slechte verkeersmentah- teit, die bij velen ir Nederland be staat te bestrijden. Het wil een cursus van twaalf schriftelijke lessen, die met het verkeer en het verkeersfat- soen verband houden, binnen het be reik van iedereen brengen. Helaas heeft de ervaring geleerd, dat er bij ons volk slechts een geringe interesse bestaat voor een goede verkeersopvoeding. Indien men uitsluitend zou wachten op cur sisten, die zich uit eigen beweging aanmelden, dan zou het gestelde doel niet bereikt worden. Daarom heeft het verbond zich tot de regering, tal van overheidsinstan ties en particuliere bedrijven gewend met het verzoek de schriftelijke cur sussen gratis ter bescnikking van het personeel te stellen en de lessen on der deskundige leiding te laten in studeren. Alleen op die wijze zal de cam pagne voor veilig verkeer tot een werkelijk nationale campagne kun nen uitgroeien. Gehoopt moet worden, dat het Ver bond voor Veilig Verkeer inderdaad van overheidslichamen, bedrijven enz. de medewerkung krijgt, welke het zo bitter hard nodig heeft. Indien er één ding nodig is om tegeli de nationale verkeersramp in Nederland op te treden, dan is het wel de opvoeding van alle weggebrui kers tot mensen met verkeersfatsoen Wij wensen het verbond alle succes toe 1 dent Koewatly van Syrië. Een datum voor de voorgestelde conferentie is niet bekendgemaakt. In zijn brief aan de leiders drong koning Hoessein aan op samenwerking in de bestrijding van propaganda die in strijd is met de Arabische tradities, de Arabische godsdienst en de Arabische beginse len. Hij waarschuwde ook tegen het Israëlische gevaar en noemde Israël de beschermeling van het buitenland se imperialisme. In februari opende koning Hoessein een aanval op het communisme. Hij waarschuwde voor de gevaren van communistische penetratie in de Ara bische wereld onder het mom van nationalisme. Hij drong bij Naboelsi aan op maatregelen tot uitschakeling van de communistische propaganda in Jordanië. Communistische bladen, vlugschriften en andere documenten werden later in beslag genomen. Richards De Syrische regering staat gunstig tegenover het denkbeeld van een be zoek van James Richards, de speciale afgezant van president Eisenhower, zo heeft premier Sabri Assali ver klaard. Hij voegde hieraan toe, dat er nog geen datum voor dit bezoek is vastgesteld. De Syrische minister van buiten landse zaken, Salah Bittar, deel de mee dat de conferentie van Arabische staatshoofden waar- schijnlijk na dit bezoek zal wor den gehouden, omdat voorname lijk over de resultaten van dit bezoek zal wérden gesproken. Zoals bekend ir.aakt Richards een rondreis door het Midden- Oosten om de „leer van presi dent Eisenhower" voor dit ge bied nader toe te lichten. Naar de Egyptische radio meedeelt, worden er tussen de verschillende Arabische regeringen onderhandelin gen gevoerd om te komen tot een ge meenschappelijk protest tegen „de schending van de Arabische territo riale wateren door Amerikaanse sche pen. Dit slaat o.a. op het Amerikaan se tankschip „Kern Hills", dat dezer dagen via de Straat van Tiran en '•e Golf van Akaba een lading olie naar de Israëlische havenplaats Eilath heeft gebracht. NU OVERLEG IN PARLEMENT Zal vrijgelaten arts schadevergoeding eisen? Een lid van de Labourparty in het Engelse parlement, George Wigg, heeft gisteren om een onderzoek ver zocht naar het optreden van het open baar ministerie in de zaak tegen dok ter John Adams, die woensdag van de beschuldiging van moord werd vrygesproken. Wigg, heeft t gediend, waarin een formele motie In gediend, waarin hp de procureur-ge neraal sir Reginald Manningham- Buller vraagt, „of hij bereid is een on afhankelijk onderzoek te willen In stellen naar de voorbereiding, die or ganisatie en het optreden van de pro- secutie tegen dr. Adams". De vraag zal maandag aan sir Re ginald worden voorgelegd. Sir Regi nald Was zelf de openbare aanklager in het proces tegen de 58-jarige ge- Miljoenen besteed aan spellingkwestie. Over het spellingvraagstuk merkte de heer Van Hulst (c.h.) gisteren in de Eerste Kamer op, dat dit lang sle pende is gehouden. Miljoenen heeft Nederland eraan besteed. Een snelle afdoening van deze zaak op een pe dagogisch verantwoorde wijze is naar zijn oordeel een volksbelang. Prinses Marijke en de leden van het kaboutervolkje van de ,jKleine To temkring" hebben woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het kinder tehuis „Treekerbergje" in Amers foort, waar zij eigengemaakte palm- pasens aan de kinderen hebben gege ven. De groep voor de uitreiking by het kindertehuis. neesheer uit Eastbourne, wiens pro ces 17 dagen duurde, en het langste en kostbaarste was in de Engelse cri minele geschiedenis. De vraag is zeer zorgvuldig op gesteld, teneinde het optreden van het Hof geheel en al buiten be schouwing te laten. Zy is blijkbaar hoofdzakelijk gericht tegen diege nen van de politie, die het onder zoek leidden. Dr. John Bodkin Adams, vrijge sproken van de hem ten laste gelegde moord en op borgtocht vrijgelaten in afwachting van zijn berechting op ze ventien verschillende aanklachten van minder ernstige aard, houdt zich schuil. Hp heeft een huisje in de provincie betrokken, waar hij onbereikbaar is voor de vele honderden die hem geluk willen wensen met zijn vryspraak. En in de stilte van het land peinst dr. Adams. Er zyn berichten ontvan gen waarin gezegd wordt dat dr. Adams voornemens is enkele Londen- se kranten wegens smaad een proces tot schadevergoeding aan te doen, aangezien hy zich door de verslagen van zyn proces in enkele kranten in zijn eer en goede naam aangetast acht. Kapitein van de ,,Kars" gearresteerd. De Deense politie heeft de Neder landse kapitein van het 365 ton me tende Groningse schip „Kars" gear resteerd op beschuldiging van het smokkelen van sigaretten naar De nemarken. De „Kars" vaart voer een Deense rederij heen en weer tussen Pary» en Kopenhagen. Het schip mag Kopen hagen niet verlaten. De gearresteer de kapitein B. V. is woonachtig te Groningen. minium UIIHilllllllIHHIIIIIiltll Woensdagochtend werd in het s R.A J.-gebouw te Amsterdam een tentoonstelling van ge- bruikte automobielen geopend. Op de foto ziet men een Ford- H model uit 1923 (boven) en het nieuwe sportwagenmodel van =j Austin Reyley. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Eisenhower optimistisch in de kwestie-Suez. i»,*rste passagiersschip passeerde Port Said. President Eisenhower van Amerika heeft woensdag op zbn wekelijkse persconferentie gezegd dat de Vere nigde Staten op geen enkele wyze kunnen aannemen dat men in de hui dige onderhandelingen met Egypte over de functionering van het Suez- kanaal niet tot een bevredigende re geling zal komen. Hy wist niet hoe lang die onderhandelingen zullen du ren. Het Egyptische blad „Al Sjaab" schreef woensdag, dat het Egypte weinig kan schelen of de Ver. Staten het Egyptische memorandum over 't Suezkanaal aanvaarden. Egypte zal zijn eigen politiek voeren en de weg volgen die het voor zichzelf uitge stippeld heeft. Het zal niet toestaan dat „imperialisten" over de toekomst van het Suezkanaal. dat een Egyp tische waterweg is, beslissen, aldus het blad. Het 12.839 ton metende Italiaanse schip „Oceania" voer woensdag als eerste passagiersschip by Port Said het Suezkanaal binnen. Er waren ruim achthonderd passa giers aan boord. Prinses Juliana stuurde foto van doop. De heer C. J. Brouwer, des- s tyds eerste stuurman, maakte s deel uit van de delegatie van de Nederlandse koopvaardy. die in 1943 in Ottawa tegenwoordig g was bij de doop van prinses Margriet. De heer Brouwer, die Sstermiddag tijdens de plech- ge onthulling van het monu- ment voor de koopvaardij te Rotterdam aanwezig was en n aan de prinses werd voorge- steld, vertelde ons, dat hy in 1943 opvarende was van net Nederlandse regeringsschip „Pieter de Hoogh". Dit schip was het eerste Nederlandse, dat naar Rusland voer. Zyn vrouw evenwel, die in Bussum woonde was tydens de oorlog uiteraard onkundig van het doen en laten van haar man. Na de bevrijding zag ze in haar woonplaats een foto in een eta lage. die betrekking had op de doopplechtigheid in Ottawa en daarop zag zy haar man voor komen. Zn wist, dat hy dus In 1943 nog leefde. Direct schreef zy prinses Juliana en kort daar op ontving zij de foto. vergezeld van een harteiyk briefje. Korte tUd daarna stond haar man in levenden lyve weer voor haar. iliiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii PLECHTIGHEID IN ROTTERDAM Krans met bloemen uit de tuin van Soestdijk. Door de hefboom van de scheeps- telegraaf op „volle kracht voor te zetten heeft prinses Margriet woensdagmiddag op de hoek Boomp jeskadeLeuvehaven te Rotterdam de op de sokkel uitgehouwen spreuk „Zy hielden koers" en daarmede te vens het nationale monument voor de koopvaardij „De boeg", een ont werp van prof. F. A. Carasso, ont huld. De heer A. Veder, voorzitter van het uitvoerend comité ter stich ting van het monument, had tevoren in een toespraak verklaard, dat dit monument symboliseert: enerzijds de voorbeeldige plichtsbetrachting weergaloze moed door de mannen van de koopvaardy getoond maar te vens na het aanbrengen van de geprojecteerd beeldengroep het onpeilbare leed en de offers, gebracht op het altaar der vrijheid. Nadat namens de regering mr. J. Algera. minister van verkeer en wa terstaat, en namens de gemeente Rotterdam burgemeester G. E. van Walsum nog had gesproken, legde de prinses een krans aan de voet van „De Boeg". De krans was maakt met cineraria's. die EXTRA BOOT VAN ANNA JACOBA Indien mogelijk landing op het ziekenhuisterrein Naar wij vernemen zal H.K.H. prinses Beatrix op zaterdag; 11 mei In Zierikzee waar zij zoals gemeld het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis zal openen per helikopter arriveren. Als het enigszins mogelijk is zal de machine landen op het terrein van het ziekenhuis, maar indien dit moei lijkheden zou opleveren, dan wordt een landingsterrein in de onmiddellijke omgeving van het gebouw gekozen. Volgens het voorlopig programma komt de prinses om drie uur san, waarna zij onmiddellijk wordt begroet door de commissaris der koningin en de burgemeester van Zierikzee. Alle genodigden, die de opening van het ziekenhuis zullen meemaken, zullen tevens een plaats hebben gevonden in de hal. Het ligt In de bedoeling, dat na de officiële opening de prinses, verge zeld van een klein gevolg, een rond gang door het ziekenhuis zal maken, waarbij zij zich met enkele zieken zal mderhouden. Na de rondgang ver- 'rekt zij per helikopter uit Zierikzee De plechtigheden rond de opening van het ziekenhuis beginnen in feite reeds de dag daarvoor, o.a. met een mtvangst van een kleine groep geno- iigden in Den Haag door de Zweedse imbassadeur. Zaterdags zal er een speciale boot varen van Anna Jacoba- polder naar Zierikzee, waarop allen, die voor het bijwonen van de opening door de prinses zij» uitgenodigd, kunnen plaatsne men. Deze boot zal na de plech tigheid weer naar Anna Jacoba- polder terugvaren. Vanzelfsprekend moeten diverse de tails van het programma nog nader worden vastgelegd en uitgewerkt. In grote lijnen echter is er over het bo venstaande overeenstemming bereikt In het ziekenhuis zelf i« mpn thans druk bezig met het afwerken van hei gebouw. Er wordt naar gestreefd om het op 23 april aanstaande in gebruik te kunnen nemen, maar het is nog niet geheel zeker of dit lukken zak meest op de vorm van de mar- grietbloem gelijken, uit de tuin van het paleis Soestdijk. Aan de krans was een lint bevestigd met de na men Juliana en Bern hard. Daarna volgden kranslegglngcn namenB de regerig, de gemeente Rotterdam, de organisatie van reders, kapiteins, of ficieren en opvarenden ter koopvaar dij, het Prinses Margrietfonds en 't uitvoerend comité. De heer A. Veder had er in zyn welkomstwoorden o m. op gewe zen. dat het zo kort na de her denking van de 350ste geboorte dag van Michiel de Ruyter voor de hand lag, een parallel te trek ken tussen hem. voortgekomen uit de koopvaardij, wiens gehele levensloop een lichtend voorbeeld voor alle tijden is van de hoge menselijke waarden moed, beleid en trouw, en de bemanningen der koopvaardy uit onze dagen. Na de onthulling van het monu ment hield minister mr. J. Algera 'n rede. Hierin zeide hij o.m. „Dit hoog opryzend teken, deze boeg, symboli serend het schip, dat de golven klieft, wil het Nederlandse volk blijvend in dachtig maken aan de mannen van onze koopvaardijvloot uit de jaren 19401945, toen 500 koopvaardij schepen tenonder gingen, naar ton nage meer dan de helft van onze vloot. En wat nog meer zegt. 3500 mannen lieten daarbij het leven". Minister Algera zeide voorts, dat dit monument niet slechts de daden van de Nederlandse zeeman in de tweede wereldoorlog in herinnering wil brengen, maar ook een stimu lans wil zyn voor de toekomst. By de onthulling waren behalve de genoemde autoriteiten o.m. aan wezig dr. W. Drees, minlster-phresi- dent, mr. W. F. M. Lampe, gevol machtigd minister van de Neder landse Antillen, mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, de heer H. C. W. Moorman, staatssecre taris van marine en vice-admiraal H. H. L. Pröpper, chef van de marine staf. Moskou waarschuwt ook Midden-Oosten. Radio Moskou heeft ook de lan den in het Midden-Oosten ervoor gewaarschuwd, dat de Amerikaan se bases in hun gebied vernietigd zullen worden ingeval van oorlog. PLAATSELIJK BUIEN Veranderiyke bewolking met plaat selijk buien. Matige tot krachtige, nu en dan harde wind in hoofdzaak tus sen west en noord. Guur weer. ZON EN MAAN 12 april Zon op 5.53 onder 19.34 Maan op 17.21 onder 4.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1