BOTSING IN „TRECHTER" VAN MIDDELBURGSE LANGEVIELE WALCHEREN VERENIGING STAD EN LANDE SCHOUWEN EN DUIVELAND WALCHEREN VOOR BEZOEKERS EEN TOERISTISCHE EENHEID" DONDERDAG 11 APRIL 1957 PROVINQIALB Z B B W S B O O U R A N T 1 KANTONGERECHT MIDDELBURG Weer groot aantal verkeersovertredingen Wanneer er In de Middelburgse Langeviele auto's geparkeerd staan aan de rechterzijde van de straat (indien men uit de richting Vlissingen komt) biytt er voor de automobilisten vlak b\j de Pottenmarkt maar een heel nauw „tuitje" over om te passeren. Een botsing met een tegenligger behoort dan in het geheel niet tot de onmogelijkheden, hetgeen de chauf feur J. \V. M. uit Domburg ondervonden heeft. Hij moest zich woensdag morgen verantwoorden voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moo- lenburgh. Toen M. op de 17e december van het vorige jaar uit de Beddewijk- straat met zijn bestelauto de Lan geviele richting Pottenmarkt in draaide, stond aan de rechterzijde een aantal auto's geparkeerd. Ver der reed er nog een petroleumwa- gen in de richting van de Potten markt. toen hrj deze gepasseerd was, kwam de chauffeur - die toen op het linkerweggedeelte van de straat reed-in botsing met een per sonenauto, bestuurd door de aanne mer J. G. uit Middelburg. M. verklaarde ter zitting, dat de straat vrij was, toen hij de Bedde- wijkstraat uitreed. Getuige G. meen de, dat M. door de geparkeerde wa gens aan de rechterzijde van de straat wellicht niets anders kon doen dan met een gedeelte van zijn wa gen op de linkerweghelft komen. De kantonrechter was echter van me ning, dat de chauffeur van de be stelauto even had moeten wachten, tot de weg inderdaad vrjj was. Daar door was de aanrijding zeker niet nodig geweest. Er was oen schade ontstaan van maximaal 92. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, was deze mening ook toege daan mede gezien de trechter, die de Langeviele ook zonder geparkeer de auto's wordt. De officier eiste een boete van 20 of 4 dagen alsmede toewijzing van de civiele vordering. Mr. Moolenburgh vonniste conform. De chauffeur J. M. A. uit Deest had op 27 december 1956 op het kruispunt Nieuwe Vlissingseweg PoelendaelewegVlissingsesingel te Middelburg geen voorrang verleend aan een motorrijder, die uit de rich ting Vlissingen kwam. Verdachte kwam uit de richting Koudekerke. Het was de tweede maal, dat hij over de Poelendaeleweg reed. Tot zijn verdediging verklaarde A., dat het tamelijk donker was en dat het zicht op het verkeer uit Vlissingen slecht is. Hij had in elk geval niets gezien, maar tijdens het doortrekken was de motor met een vaart van 60 a 70 km aan komen rijden. Mr. Moolenburgh onderstreepte tenvolle het slechte zicht «p de rij weg uit Vlissingen. De kantonrech ter was echter van mening, dat ver dachte dan nog beter had moeten op letten, daar hij het toch was, die voorrrang moest verlenen. Conform de eis werd de chauffeur veroordeeld tot ee; boete van 35 of 7 dagen. De chauffeur D. C. K. uit Bres- kens had op 3 januari j.l. in Vlis singen bij het wegrijden in een file te snel opgetrokken, waarbij hij de achterzijde van een personenauto beschadigd had. „Zonder noodzaak", aldus het proces-verbaal. Conform de eis werd K. veroordeeld tot een boete van f 15 of 3 dagen. Niets van gemerkt De los-werkman B. G. uit Middel burg was op 29 oktober 1956 op 't Bellamypark in Vlissingen geverba liseerd omdat hij toen in kennelij ke staat van dronkenschap verkeer de. „Is dat zo?" vroeg de kanton rechter. „Heb ik niets van gemerkt. Ik heb hoogstens twee flesjes bier fedronken". verklaarde verdachte egen de politie had hij echter ge zegd, dat hij veel bier gedronken had. Hoeveel wist hij niet meer. De kantonrechter wees de man er op, dat hij nog al wat veroordelin gen achter de rug had. „Ik ben ook al niet meer zo jong, verontschul digde verdachte zich. Conform de eis moest hij een boete betalen van f 30 of 6 dagen. De koopman W. de V. uit Dom burg had op 25 maart onder 's-Hecr Arendskerke gereden met een 6-wielige vrachtauto zonder goed functionerende remmen en een reminrichting, die niet werk te. Tenminste hij had zyn auto laten rijden door de chauffeur C. L. Verdachte verklaarde niet te weten, dat de beide inrichtingen defect waren. Voor het eerste feit eiste de officier een boete van f 15 of 3 dagen en voor het tweede f 45 of 9 dagen. Het laatste vonniste mr. Moolenburg conform, voor het eerste ging er vijf gulden af. J. v. d. B. uit Sint-Laurens had zijn personenauto te dicht bij een bushal tebordje geparkeerd. Verdachte had zich reeds ty'dens een vroegere zitting er op beroepen, dat hij overstuur was geraakt door het feit, dat hij een toe vallijder naar huis had gebracht en daarna de arts op de hoogte was gaan brengen van de toestand. Bovendien was er een hoop stenen rond de on middellijke nabijheid van het bordie geplaatst. De verbalisant verklaarde echter, dat het bordje goed zicht baar was. De officier eiste een boete van f 2 of 1 dag, de kantonrechter vonniste met f 1 of 1 dag. Aanbestedingen op het eiland Tholen Verder werd door de Nederlandse Heidemaatschappij aanbesteed bet egaliseren van percelen en het gra ven van kavelsloten en leidingen, het een en ander met de bijbehoren de werken, in blok H, complex 3 vakken 2, ged. en 3 en 4. Totale op pervlakte 56 ha. Ingeschreven werd door: N.V. Noorder Grondwerken, Schagen, f 209 480; Fa. M. Uil. Mid delburg f 237.000; N.V. Gebr. van Oord .Werkendam f 242 000; fa Gebr. Jansen Co, Lepelstraat f 245.945.65; B. Stegink, Vlissingen f 253 000; J. D. Janse, Middelburg f 257.000; M. de Oude K. T. de Jonge, Zierikzee f 260.000; J. v. Vos sen K. J. Moerland, St. Annaland f 262.000; G. Volker, Vlissingen f 265.000; Fa. Gebr. Hakkers en G Schermers Zn., Werkendam/Nieu- wendijk en W. Uil, Amsterdam f 267.000; N.V. Gebr. C. Th. Wijnands, Werkendam f 267.300; A. D. C. v. d. Werff, St. Maartens- dijk/Scherpenisse f 268.200; C. V v/h fa. J. v. 't Verlaat Zn., Har- dinxveld f 269.400; Fa. Nieuwen- huijse en de Braai. Krulningen f 272.000; N.V. Amsterdamsche Aann. Mij., Den Haag f 283.450; Fa. S. A. Sanders. Delft f 285.000; Fa. H. de Jager Co., Slledrecht f 285.000; Fa. G. v. Herk Tzn., Nieu- werkerk a/d IJssel f 286.000; A. C. Smit en fa. A. Groenewoud Zn., Wieringerwerf/Hoofddorp f 323.200. MIDDELBURG Toneelavond voor de Arbeiderskunstkring. Voor de Arbeiderskunstkring in Middelburg trad woensdagavond op het „Nieuw Nederlands Toneel Ge zelschap" met het blijspel „Lieve Schim" van Jacques Duval. Ter gelegenheid van de nog onlangs in Vlissingen voor de ZVU gegeven opvoering van dit blijspel door het N. N.T.G. schreven wij o.m.: „Met zwier, charme en hier en daar klaarblijkelijk een tikkeltje verfrissende improvisa tie heeft een zestal leden van het N. N.T.G. dit blijspel op de planken ge zet. De talrijke toeschouwers hebben een bijster genoegelijke avond gehad, hetgeen dan met name te danken is geweest aan het geïnspireerde, hier en daar weinig nonchalante, maar daardoor des te meer amusante spel van Guus Hermus in zijn hoofdrol van de naïeve operetteschrijver, die meent zijn echtgenote en passant te kunnen verwisselen voor een ontegenzegge lijk charmante, maar in feite o, zo be rekende secretaresse". En verder: „Zij allen hebben luchtige, zo typisch Franse blijspel tot in de finesses raak weer weten te geven". Ongetwijfeld hebben ook d„ talrijke bezoekers van de gisteravond voor de Arbeiderskunstkring gegeven voor stelling dit naar waarde weten schatten. OOMBURG Verkoping. Mr. P. W. Meylink. notaris te Mid delburg, heeft in café „Wilhelmina" te Domburg, publiek verkocht: het huis met landbouwschuur en tuin, Sehuitvlotstraat 2 te Domburg, groot 5.12 are. Koper J. Riemens te Domburg, voor f 11.100. Marktberichten VEILING GOES. 10 april. Groenten: Witlof AII 47—60: Kropsla A I 6aafw. 5: Spinazie S8: Radijs 16—23; Rabarber 15—20: Prei 10— 13; Uien afw. 8—13; Bloemkool AI 48. BI 26—28; Cl 15—16. VISMIJN VEERE. 10 april. Aangevoerd? 1466 kg export garnalen 164—220: 57 kg schar 23—35: 78 kg bot 22—42; 21 kg tong (grote) 139—279. 64 kg rog 24—68; 5 kg kabeljauw 59; 17 kg ongesorteerde vis 14—29 VEILING MIDDELBURG. 10 april. Aardappelen; Koopmans Blau we grote 8.50; Furore grote o.io. Fruit: Jonathan 5Q-60, 25—27: 60-70, 37 —41; 65-70, 47—48; 60-75, 59; II 21; keu ken 15—33. Groenten; Bloemkool A 36—77; B 20— 45; C 10—22; Kropsla A 5—10: B 5—7; C 5; Bosradtjs 10—27; Rabarber H—22; Spi nazie 3042; Andijvie i6—62. Witlof 37— 63; Uien per kg 2025; Prei 1012; Rode kool 7—6; Breekpeen U: Stoofsla 10—12. C.-H.-vrouwengroep. In een bijeenkomst te Middelburg van de Chr. Vrouwengroep, die on der leiding stond van mevrouw E. Strubbe-van Veen, sprak jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal over „Hedendaagse po litiek in binnen- en buitenland". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik ge maakt. VLISSINGEN Chr. U.L.O. Vlissingen hield jaarvergadering. Nog geen beslissing over bouw nieuwe school. In de woensdagavond gehouden jaarvergadering van de Vereniging voor Christelyke UX.O. te Vlissingen, deed de voorzitter, ds. B. F. C. de Groot, enkele mededelingen over de plannen om tot een nieuw schoolge bouw te komen. Indertijd heeft het schoolbestuur op grond van velerlei overwegingen de gemeente verzocht medewerking te verlenen voor de bouw van een nieu we school. Op voorstel van B. en W. wees de raad het verzoek af. Het be stuur van de vereniging ging in be roep bij Gedeputeerde Staten, welk college het schoolbestuur in het gelijk stelde. Inmiddels heeft de gemeente Vlissingen tegen deze beslissing be roep aangetekend bij de Kroon. Een beslissing is momenteel nog niet ge nomen. Uit het verslag van de secretaris, de heer J. van Keulen, bleek, dat het ledental de laatste jaren snel stijgt. Het gemiddelde aantal leerlingen over 1954 bedroeg nog geen 150 en thans zijn ongeveer 200 leerlingen inge schreven. De toeneming van het aan tal leerlingen heeft tot gevolg, dat de school aan de Coosje Buskenstraat te klein is, zodat twee klassen zjjn on dergebracht in lokalen van de school op Geref. grondslag in de Kasteel straat. De vereniging heeft een algemene reserve van 3877,— zo bleek uit het verslag van de penningmeester, de heer C. C. Kamermans. Na de pauze hield dé heer A. Jor- ritsma, hoofd der school, een causerie over de gang van zaken in het school leven. Voorts werd een filmstrip ver toond over de bloemenpracht op „Keu kenhof welke werd toegelicht door de heer Kooiman, leraar der school. Ds. De Groot sprak een openings- en slotwoord. „Mens en zon Het grote belang van de zon, niet alleen voor de mens, maar voor alle leven op aarde, werd voor de grootste leek op het gebied van de astronomie duidelijk by het aanhoren van het hel dere betoog van dr. J. van Weenen uit Tilburg, die voor de Zeeuwse af deling van de Vereniging voor VVeer- en Sterrekunde dinsdagavond in de aula van de Zeevaartschool te Vlissin gen een lezing hield, getiteld „Mens en zon". Voor een klein doch select gezel schap behandelde de heer Van Wee nen eerst de samenstelling van de zon waarby hij er de nadruk op legde, dat hier geen sprake is van een nor maal verbrandingsproces, doch van een omzetting van waterstof in he lium. Hierbij treden temperaturen op van 2800 miljoen graden Celsius. Behalve dergelijke slechts voor astronomen belangrijke getallen wer den nog andere cijfers genoemd, waar voor een ieder zich wel moet interes seren. Namelijk die welke de stijging van het aardoliegebruik in de laatste jaren aangeven en die voorspellen dat na het jaar 2000 de olievoorraden (in feite niet anders dan opgeslagen ener gie) ernstig in omvang en aantal zul len gaan afnemen. Daarom wordt in alle grote centra der wetenschap op aarde gezocht naar een andere ma nier om van de zonne-energie gebruik te maken. Op kleine schaal doet men dit door middel van zonne-batterijen en enorme spiegels, die het zonlicht opvangen en in elektriciteit omzetten. Dit alles verduidelijkte de heer Van Weenen met lichtbeelden. Tot slot sprak hjj nog over de zonnevlammen en de storende uitwerking van deze verschijnselen op radio- en telegraaf verbindingen en over het ontstaan van het zogenaamde Noorderlicht. De heer Van Weenen wees tenslotte nog op de grote activiteit van de zon, die om de 11 jaren optreedt en die juist in '57 een van haar hoogtepunten bereikt. Aan het eind van zijn cause rie was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Bejaarden genoten van toneelvoorstelling. De Vlissingse bejaarden beleefden dinsdagmiddag enige kostelijke uur tjes in het Scheldekwartier, waar de Spoorweg Toneelvereniging het blij spel „Je kunt het toch niet meene men" van G. S. Kaufman en Moss Hart opvoerde. De oudjes leefden in tens mee met de belevenissen van de familie Sycamore op het toneel en toonden met een hartelijk ap plaus hun waardering voor het vlot te spel van de spoorwegmensen, waarover reeds een verslag ver scheen na hun optreden in het Con certgebouw op 30 maart j.l. De oud jes in de zaak waren allen lid van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen, door welke bond deze mid dag was georganiseerd. Voorzitter P. Schenkel heette in zijn openings woorden allen welkom en dankte de directie van de Mij. „De Schelde" voor het welwillend beschikbaar stel len van de zaal. Onder leiding van de secretaris van de bond, de heer P. Bouman, werd een verloting gehouden, waar bij fraaie prijzen werden verloot. GRIJPSKERKE Coöp. Boerenleenbank vergaderde De coöperatieve boerenleenbank te Grijpskerke hield een ledenverga dering onder leiding van de voorzit ter, de heer C. Louwerse, die de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder burgemeester H. V. Bouw man. Na zijn openingswoorden wijd de de voorzitter enkele woorden aan de nagedachtenis van de overleden voorzitter, de heer A. J. Huijsman en de overleden kassier, de heer W. de Wolf. Uit de verslagen van de kassier, de heer J. A. Risseeuw, die door de vergadering werden goedgekeurd, bleek de omzet in het jaar 1956 met f 517.000 gestegeh te zijn. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer A. J. Huis man gekozen de heer A. de Korte De heer J. Koene werd als bestuurs lid herkozen. Als lid van de Raad van Toezicht werd gekozen de heer A. Geschlere Szn. in de vacature van de heer A. P. Koster. Vroege zwaluwen in Zeeland Zwaluwen, die van lieel ver teru; keren naar Nederland schijnen zich veel beter te houden aan een bepaalde tyd van terugkeer, dan vogels die niet zover wegtrekken. Bekend ls. dat -ver het algemeen de eerste zwaluwen in de eerste week van april mogen worden verwacht. De massale terugkeer valt echter nor maal pas in de tweede helft van april Het is nu merkwaardig, dat de be richten over teugkerende zwaluwen (boerenzwaluwen) maar zeer schaars zyn binnengedruppeld in deze uitzon derlijke lente, zodat er nog vcvschei- den plaatsen zijn, die zelfs op 9 april (dus né de eerste week) nog geen be zoek van zwaluwen hebben gehad. Daarentegen zijn er toch eenlingen geweest, die zioh wat vroeger aan anders hebben laten zien. Hier volgt het lijstje van Ingeko men berichten met de naam van de melders: 24 maart. Zoutelande. de heer en me vrouw M. KlieneDier; 26 maart. Oost burg, L. den Doelder; 2 april. Oost burg. J. Strijdonk; 2 april. Biervliet, M. Weeda; 3 april. Haamstede, J. de Munck; 4. 5. 6 en 8 april Retranche- ment P. M. Baas (deze nam op deze data resp. 1, 2, 1 en 1 zwaluw waar) 8 april. Aardenburg. H. van Iwaarden 5 zwaluwen. Wy danken onze lezers hartelyk voor de mededelingen en houden ons ook verder graag aanbevolen voor de eerste meldingc van diverse dorpen. De genoemde meldingen liggen alle zeer dicht langs de kustlijn en voor een groot deel zeer zu'deliik in de pro vincie. Officiële publikaties VLISSINGEN. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Vlis singen; gelet op artikel 45 der Drank wet; doen te weten; dat bij hen ls In gekomen een verzoek «an de heer H. J. Smits wonende te Vlissingen om verlof tot de verkoop van zwak-alcohollsche drank ln het klein (verlof A) voor het meest noordelijke deel van de zuidelijke Joods aan de Buitenhaven, staande op het terrein van de N.V. Haven van Vlis singen; dat van heden af gedurende twee we ken tegen het verlenen van het gevraag de verlof schriftelijke oezwaren kunnen worden ingebracht bij bun college. Vlissingen, I april 1957. O.- EN W.-SOUBURG Toneelclub „Contact" gaat „Hilde" opvoeren Zaterdag 27 april zal de toneelclub „Contact" te Souburg op de con tact» vond van C.V.O. onder regie van Jan Lemaire het toneelstuk „Hilde" van Jan Ubbink opvoeren. Met de opvoering van dit stuk, waaraan medewerking zal worden verleend door Anne de Vries, zal de toneelclub deelnemen aan de wed strijd van het „Zeeuws Landjuweel". TONEEL CONTACT Zaterdag 27 april zal de toneelclub „Contact" te Souburg op de contact avond van C.V.O. onder regie van Jan Lemaire het toneelstuk „Hilde" van Jan Ubbink opvoeren. Met de opvoe ring van dit stuk, waaraan medewer king zal worden verleend door Anne de Vries, zal de toneelclub deelnemen aan de wedstrijd van het „Zeeuws Landjuweel". Ds. J. A. van Duijne naar de strijdkrachten Ds. J. A. van Duijne, Nederlands hervormd predikant te Souburg is aangezocht om gedurende een jaar deel te nemen aan de geestelijke verzorging van de strijdkrachten. De kerkeraad heeft inmiddels haar toestemming gegeven. GOED JAAR IN 19S6 Vrees voor verloren gaan van het streekeigene. De vereniging Stad en lande van neeft en opgestuurd naar het igerichte Collecten De door het Leger des Heils in de gemeente Baarland gehouden collec te heeft 100,02 opgebracht. Schouwen en Duivela»d beeft tn 1958 een van de beste serenlgtngsjaren gehad In baar bestaan, aldus resu meert de secretaris van deie vereni ging, de heer P. van Heveren. tn zijn jaarverslag. E®n zorgeloos voortbe staan ls voor de vereniging echter allerminst weggelegd. De in vorige jaarverslagen voorspelde groeiende zorgen zijn gekomen Het bestuur durft echter de zaken aan. doch heeft daarbij de steun van dc leden nodig, omdat er zoveel Is, dat ontmoedigt. De voor tweederde deel voltooide werkzaamheden van de ruil- en her verkaveling hebben tot gevolg gehad dat alle natuurlijke hoogten tn bet polderlandschap, waaronder ook de binnendijken zijn verdwenen Slechts twee vluchtbergen zijn overgebleven Verder ls het streekeigene verloren gegaan, als gevolg van de plaatsing van nieuwe boerderijen naar het z.g confectiemodel, terwnl ook de wonin gen geen onderscheid meer vertonen met de andere in de provincie. Alleen de duinstreek heeft hetzelf de karakter behouden Dank zij de samenwerking tussen de diensten ruil- en herverkaveling en de rijks- oudheidkundige bodemdienst kon een onderzoek ingesteld worden in de na tuurlijke hoogte Braoers te Haam stede en de terreinen rondom het slot Moermond te Renesse De uit komsten van Brabers wezen een be woning uit de voor-christelyke en ro- meinse tijd aan. By Moermond wen den resten ontdekt van het slot, dat in 1297 werd verwoest Drie kiekte, doch belangrijke, rev tauraties werden uitgevoerd aan de nog overgebleven metselaarsgilde- poorten te Zierikzee. Deze poortjes staan in de Venkelstiaat Maarsstraat en Beddeweeg. Het b»lang hiervan is niet alleen de conservering van de poortjes, maar ook dat hierdoor een zekere verplichting is gesteld, de in die buurten aanwezige krotwoningen, na het afbreken, te herbouwen in een vorm, die geen al te schrille tegen stelling zal vormen met de poortjes Het bestuur van Stad en Lande ziet uit naar de goedkeuring van de nieu we monumentenwet, welke de be scherming van een geheel stadsbeeld mogelijk zal maken. Gevreesd wordt voor Zierikzees stadsbeeld indien de grote toren voor draadloze telegrafie wordt gebouwd. Aanvankelijk was de opzet, dat hel een zeer hoge toren zou worden, na dere inlichtingen spreken van het feit, dat vooral de vormgeving hinderlijk zal zijn voor het stadsbeeld Verblijdend is, dat de thans door- gevoerde bestedingsbeperking geen invloed heeft op de restauratiewerk zaamheden aan de oude kerken op het eiland. Het laatst overgebleven hofje van Zierikzee is aangekornt Hiervoor is reeds een restauratieplan ingediend V.V.V,-DIRECTEUR OSKAMP: Jaarvergadering van V.V.V.-Vlissingen „Het is in deze tijd niet verstandig om alleen maar reclame te maken voor één stad", zei de heer G. \V. Oskamp, directeur van de provinciale Zeeuwse V.V.V. in „Britannia" te Vlissingen, toen hij woensdagavond daar een causerie hield tijdens de jaarvergadering van de V.V.V.-Vlissingen. Hij zei dit in verband met liet feit, dat in Vlissingen dit jaar de De Ruvterherdenking wordt gehouden, terwijl bijvoorbeeld Middelburg aan Miniatuur Walcheren nog altijd een belangrijke trekpleister heeft „Ik zie dit niet als twee evementen, waarmee steden elkaar beconcurreren Eerder steunen de beide plaatsen elkaar, want toeristen komen toch voornamelijk als zij een „combinatie-tocht" kunnen maken en dus in verschillende plaat sen bezienswaardigheden kunnen bezoeken", aldus de mening van de beer Oskamp. „Beter is het zelfs nog", vertelde spreker, „om Walcheren als een toeristische eenheid te zien. omdat de mensen toch niet alleen voor Middel burg of alleen voor Vlissingen of welke plaats dan ook naar dit eiland komen." Ministerie, niet afgeko g Moermond :rij en 44 ha __,igekocht- De restauratie- mogelijkheden bieden thans meerdere kansen op verwezen.ijkmg De ge meente Rotterdam nretl reeds een gtdeelte van het pars aangelegd. Het Sint-Jacobshofje te Zierikzee ls door de gemeente aangekocht. Het zai weer in bewoonbare staa' worden gebracht, waardoor verwaarlozing wordt uitgestoten in het veremgingtjaar is verder nog een aantal exc-»r-»tea gehouden, o.m. naar Veere en naar Moermond, terwijl een aantal Ie,...gen tevens de moeite w.aard geweest is, vooral die over de ontdekkingen in de bodem op Brabers te Haam»'ede. De vergadering In de foyer van de Concertzaal te Zierikzee werd woensdagavond de algemene vergadering gehou den van de vereniging „Stad en Lande". De voorzitter, dr. J. J. Westendorp Boerma opende de vergadering. Naar aanleiding van het jaarverslag werd door de heer Vermeulen opgemerkt, dat de aanleg van wegen ln het duinge bied niet moet worden voorko men. Gezien de mogeiykheden. die het Deltaplan biedt ten aanzien van het vreemdelingenverkeer, moet de aanleg zeker worden be vorderd, zo was zön oordeel. De voorzitter was van oordeel, dat gestreefd moet worden naar een mogelykheid om de grote stroom vreemdelingen straks op te van gen, waarop de heer Vermeulen opmerkte, dat het onmogelijk ls, de toestand van momenteel te handhaven. De aftredende bestuurseden wer den herkozen. In principe werd beslo ten te trachten het ledental uit te breiden. De wijze waarop dit zal ge schieden ls nog niet bekend. Men denkt aan lezingen, die ln diverse plaatsen zullen worden gehouden via de culturele verenigingen. De jaar lijkse excursie, die voor leden en be langstellenden wordt georganiseerd, zal gehouden worden op Tholen. Na afhandeling van het hulshoudelHk gedeelte werd door dr. P. Glazema 'n lezing gehouden over het onderwerp ..Stonehenge als meesterwerk van Fire-hlstorische bouwkunst en als hei- igdom. de zon, de dood en de vrucht baarheid". De directeur van de provinciale V.V.V. deelde daarna in zijn causerie, die voornamelijk ging over het onder werp „Het belang van de De Ruyter- herdenking voor de Vlissingse mid denstand", nog het een en ander mee over de evementen, die ter gelegen heid van deze herdenking gehouden zullen worden. Zo kon de heer Oskamp onder meer bekendmaken, dat er ongetwijfeld meer Belgische bezoekers met de Flandru-boten naar Vlissingen zullen feomen'omdat zij nu een vast doei hebben, bijvoorbeeld het openlucht spel. Wat betreft de vlootshow, die in Vlissingen gehouden zal worden, wist de heer Oskamp nog te vertel len, dat het publiek tegen een zeer gering bedrag (een dubbeltje) schepen zal kunnen bezoeken. Interessant waren de cijfers over het te verwachten bezoek aan Zee land in dit jaar, die de heer Oskamp vermeldde. Zo noemde hij voor Zuid- Beveland en Walcheren een getal van 250.000 aan buitenlanders en voor Zeeuwsch-Vlaanderen zelfs 500.000. Daarbij komt dan nog het bezoek van „dagjesmensen" uit eigen land, het geen op enkele honderdduizenden ge schat mag worden. Bovendien komen de Flandria-boten dan nog. De heer Oskamp had verder het plan om aan het eind van het zomerseizoen in Vlissingen een tentoonstelling in te richten over publikaties, die zowel In de bin nen- als buitenlandse pers ver schenen zijn over de De Ruvter herdenking. Voordat de heer Oskamp zijn cau serie hield, werden in deze jaarver gadering nog een aantal huishoude lijke punten afgewerRt. In zijn ope ningswoord bracht de voorzitter, de heert J. L. Verhagen, nog eens het belang van de De Ruyterherdenking voor Vlissingen naar vorenhij hoopte vooral op wal beter weer dan tijdens het vorige seizoen Daar de secretaris, de heer A. Mets. wegens ziekte verhinderd was. werd het jaarverslag voorgelezen door mej N. Priester. Het afgelopen jaar bete kende voor Vlissingen geen bijzonder goed toeristenseizoen, vooral tenge volge van het slech'e weer Het be zoek van „dagjesmensen" en „Flan- dria-toeristen" bijvoorbeeld was min der dan in voorgaande jaren Het be zoek van buitenlanders, met name Duitsers, was echter goed en het jaar verslag noemde /lit feit vooral een gevolg van de betere propaganda, die nu gevoerd wordt. Momenteel telt de V.V.V.-Vlissingen 271 leden De heer F. van dc Velde moest ln zijn financieel jaarverslag wijzen op de niet al tc rooskleurige positie van de kas. „Er is nu nog slechts een voordelig saldo van f44.39" vertelde hij, „en door de verschillende hogere uitgaven zullen de financiën dit jaar nog meer moeilijkheden geven." Het exploitatie-overzicht over 1956 sloot met een totaalbedrag van f 10.874,43. Naar aanleiding van dit rinancieel verslag werd uitvoerig gediscussieerd over de vraag hoe de kaspnsitie beter gemaakt kan worden Daarbij kwam onder meer naar voren, dat in onge veer tien Jaren de inkomsten aan con Iributies weliswaar geslegen waren van ongeveer f800 lot bijna driedui zend gulden, maar dat ook de uitga ven zoveel groter zijn geworden. Óp alle leden zal dan ook nog eens een beroep worden gedaan te geven wal mogelijk is. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. L. Vertfagen. N. Priester en C. Timmerman, die allen aftre dend waren, herkozen. J Geslaagd contactweekeinde 's-H.-ArendskerkeMiddelburg. In het afgelopen weekeinde hebben de leden van de meisjesclub „Mei- bloesem" van de C.J.V.F. te Middel burg onder leiding van wika M. A. Teunlssen een bezoek gebracht aan 's-Heer-Arendskerke. Zij werden daar ontvangen door de leden van de Her vormde Jeugdraad. De 's-Heer- Arendskerkenaren hebben de hoofd stedelijke meisjes twee zeer prettige dagen bezorgd. Geen gelegenheid heb ben zij voorby laten gaan om het hun contact bezoeksters zo goed mogelijk naar de zin te maken. In het verenigingsgebouw in de Zuid-Bevelandse gemeente werd na aankomst van de gasten eerst koffie gedronken, waarna allen gezamenlijk de toren beklommen van de herv. kerk. Des avonds werd een spelavond gehouden, 's Zondagmorgens leidde ds. Plantings in de Kerkdienst de li turgie, waarna wika Teunissen een preek hield over „De keuze". Daar na volgde met de jongeren nog een levendig nabespreking. 's Zondagsmiddags werd er gewan deld en tevens een opdrachtenspel ge speeld. Tot slot was er nog een ge zamenlijke broodmaaltijd De gast vrije ontvangst en de logies, kwamen voor rekening van de heer Steenaard, Je jeugdouderling. die alles tot in de "intjes georganiseerd had. Provinciale vergadering U.V.V. in Middelburg. Zestig dames genoten van aantrekkelijk programma. De afdeling Zeeland van de Unie van Vrouwelijke Vry\vj|||Kers hield In bet Nederlands Koffiehuis te Middel burg een provinciale vergadering. De ze bijeenkomst wer» door ruim zestig dames uit de gehele provincie bezocht. Na de ontvangst door de presidente van de afdeling Middelburg, mevrouw A. Koning-Groenendaal. opende de provinciaal presidente, mevrouw T. Pilaar-Gaarlandt, de vergadering. Mevrouw Pilaar deelde onder meer mee. dat het veie werk, dat door de U V V. voor de bejaarden verricht wordt, nu officiële erkenning heeft gevonden in de vorm van een rijkssub sidie. Nadat de verschillende afdelingen verslag hadden uitgebracht over de werkzaamheden m net afgelojien Jaar, hield mevrouw B. Weyers-Nort vice- prestdente van de landelijke Ü.V V., een zeer Interessante causerie over .Zo goed mogelijk wonen". Mevrouw Weyers zette eerst uiteen, dat iedere tijd de kunst heeft, die bij deze tijd past en waarin de geest van dit tijd tot uiting komt. Vervolgens wees de spreekster er op. dat de mo derne kleine woning ook vraagt om inrichting en meubilair, dat aange past is aan onze moderne eisen van licht en ruimte. Uit het hartelijk ap plaus bleek wel, dat de aanwezige da mes deze lezing zeer op prjjs gesteld hadden Hierop volgde een gezamenlijke lunch tndens welke poppen en kleer tjes, die de dames van de naaiclub hadden vervaardigd, verloot werden. De middag was gewjld aan een be zichtiging van de Abdijgebouwen, waar de UV.V.-dames deskundig v erd voorgelient en rondgeleid door d? heer Hermanides. Een gezellige thee in note) „De Burg" vormde het besluit van deze geslaagde bijeen komst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 15