VVD- en P.v.d.A.- bezwaren tegen vakantie-arbeid van scholieren Gastronomisch meesterwerk voor Koningin Elizabeth in Versailles 1 MOHAMMAD NOOR UIT DE MASJ0EMI GESTOTEN m WOENSDAG 10 APRIL 1957 PROVINCIALS ZREUWBB COURANT EERSTE KAMER OVER O., K. EN W. e heer SchioDer c.holeitte voor I <i« leeftiidserpns voor (ie toelatii De heer Schipper (c.h.) pleitte voor driejarige lagere technische school (Van onze parlementaire redacteur) Met de paasvakantie voor de deur en de grote vakantie in het verschiet kreeg de uitspraak van mevrouw Schouwenaar-Franssen van de v.v.d. en van prof. Schermerhorn van de p.v.d.a., dat zij te genstanders zijn van het verrichten van betaalde arbeid door scho lieren in hun vakanties, bijzondere betekenis. Zjj kwamen tot hun verklaring dinsdagmiddag in de Eerste Kamer, waar men begonnen is met de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor het jaar 1957. De uitspraak van prof. Schermerhorn was te opvallender, omdat hy erby mededeelde, dat hij ook was tegen het stelsel van werkstu dent, waarin hij een oneconomisch gebruik van energie zag. keren o.a. door de verlening van be- lastïngfaciliteiten. Op het voetspoor van haar partij genote in de Tweede Kamer, me vrouw Fortanier-de Wit, achtte zij een democratische verdeling van dé zendtijd voor politieke uitzendingen noodzakelijk. Van de minister wilde zij horen, hoe het hiermede staat. Nijverheidsonderwijs De christelijk-historische heer Schip per, die zich als oud-secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond vooral voor het nijverheidsonderwijs Bovendien richtte de socialistische hoogleraar zich tegen het studieloon. Hierover, zo erkende hij, bestaat in zijn partij verschil van mening, In elk geval achtte hijzelf de toekenning van studieloon in de praktijk slecht te hanteren. Daar kwam nog bij, dat hij studieloon meer zag als een ver schijnsel, thuisbehorende in een re giem, dat hij niet kon bewonderen. Eventueel zou men moeten spreken vain studietoelage, maar in geen geval van loon, omdat dit begrip een dienst verband suggereert. Zorgwekkend Mevrouw Schouwenaar-Franssen (v.v.d.) aarzelde niet, de toestand bij het lager onderwijs zorgwekkend te noemen. De minister heeft 35 miljoen beschikbaar gesteld voor scholen bouw in 1957, doch dit betekende voor haar in het geheel niet, dat dit bedrag ook zal worden opgebouwd. Er wordt zelfs gesproken van afremmen van de bouw, maar daarvan wilde zij niets weten. Op het ogenblik kampen we in o>ns land nog met te volle klassen en met het verschijnsel van de oude re leerkrachten, die niet meer ten volle voor hun taak berekend zijn. Deze afgevaardigde, die lerares in de klassieke letteren is geweest, op perde de gedachte om het de gehuw de vrouwen, die een bevoegdheid als lerares bezitten, gemakkelijker te maken naar het onderwijs terug te Vier jaar gevangenis voor kindermishandeling De Roermondse rechtbank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in ae zaak tegen de 35-jarige huis vrouw M. J. E. S. uit Echt. die op 30 maart terecht stond wegens mis handeling en tweevoudige poging tot moord op haar stiefkinderen, de ze venjarige Rennie en de vijfjarige Jantje. In de jaren 1954 tot 1956 had zij deze kinderen herhaaldelijk zwaar mishandeld, o.a. door hen te slaan en ongekleed in de kou buiten te zet ten. Voorts had zij getracht hen van het leven te beroven door gasvei- stikking en het laten drinken van brandspiritus en ammoniak. De vrouw beweerde gehandeld te heb ben uit jaloezie. Volgens een psy chiatrisch rapport was zij vermin derd toerekeningsvatbaar. Veertien dagen geleden eiste de officier van jistitie zes jaar met aftrek en on- voorwaar del ij ke terbeschikkings t el- ling van de regering. Gistermorgen veroordeelde de rechtbank haar tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Dividend Droogdok: 30 of 15 procent In de gisteren gehouden vergade ring van commissarissen en directie van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij N.V. is o.m. besloten, in de a.s, algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het divi dend op de oude aandeelbewijzen te bepalen op 30 procent (over 1955 eveneens 30 procent), op de in 1956 geplaatste aandeelbewijzen op 15 pro cent. Voor houders der bewijzen van oprichtersrechten wil men bestemmen 3.120 (over 1955 2.600) per bewijs. interesseerde, beval minister Cals aan de leeftijdsgrens voor de toelating tot de tweejarige lagere technische school de voormalige ambachtsschool die thans op twaalf jaar en acht maanden gesteld is, te verlagen, ten- einde een gunstiger aansluiting van deze onderwijsinstelling op de lagere school te verkrijgen. Hij pleitte voorts voor de omzetting van de twee- en vierjarige lagere technische scholen in driejarige en voor het wegnemen van de obstakels, die de ontwikkeling van het techni sche onderwijs belemmeren, zeèr ten ongerieve van de industrialisatie in ons land. Meer dan in de middagvergadering is des avonds aandacht gewijd aan de tegenstelling openbaar en bijzonder onderwijs. Zo verlangde o.m. prof. Gieien, dat krachtig zou worden ge streefd naar de financiële gelijkstel ling van het bijzonder onderwijs met het openbaar onderwijs. De heer Algera (a.r.) lag de cul tuurspreiding na aan het hart. Het deed hem goed, dat „in de provincie" veel volkscultuur gevonden wordt en dat er een toenemende belangstelling bestaat voor de beoefening van de zangkunst, van de muziek, liet to neel en de kleinkunst. Toch wilde lijj de gewesten in een ruimere mate doen deelhebben aan de kunstuitin gen in het westen des lands. Hij vreesde, dat de cultuurspreiding te centralistisch geregeld dreigt te wor den en meende, dat de gewesten in die spreiding een duidelijke zeggenschap moeten hebben. De beëdiging van het door Soekar- no ingesteld extra-parlementaire nood-zakenkabinet voor Indonesië werd gisteren bggewoond door het afgetreden kabinet en door vooraan staande autoriteiten, onder wie ook de legerleiding. Een uur na deze gebeurtenissen, was reeds eens nieuw probleem in het leven geroepen. De 3Iasjoemi maakte namelyk be kend, dat het partijlid Pangeran Mo hammad Noor, die als minister van openbare werken in de nieuwe rege ring zitting heeft, uit de partij is ge stoten. Door het aannemen van zijn kabinetszetel heeft Mohammed Noor de partyvoorschriften overtreden, al dus de bekendmaking van de Masjoe- mi. De Islamitische P.SJ.Ï. gaf dins dag een verklaring uit, waarin het Twee metrostations j voor prins Charles. Koningin Elizabeth heeft gis- teren m Parijs een geschenk voor haar zoon, prins Charles, in ontvangst genomeneen schaalmodel van de „Metro", met twee stations. „Het ziet er ingewikkeld uit", M zei de koningin. „Mijn man zal §f zich uitstekend ermee amuse- ren Dat zou iedere "andere vrouw ook gezegd hebben als zij die jongens- (en mannen)droom ge- zien had: de stations Georges V en Concorde, prachtige mo- s dellen, waarvan de perrontoe- gangen afgesloten worden zo- dra de model-ondergrondse de ij stations binnenkomt. Voor prinses Anne ontving de Engelse koningin, eveneens van de stad Parijs, een dozijn M poppen, allemaal echte Parijse „types". Zoals: een ballerina, f| een student uit het Quartier La- tin, een jockey en een sjouwer van de hallen. (U.P.) illlllllllllllllilllllllllllllltllllllllllllllllUUiilllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIlI de partijleden wordt verboden zitting te nemen in het nieuwe kabinet, en ook in de door Soekarno gewenste na tionale raad. Het lid Soebidjo van deze partg, de minister van voorlich ting in het nieuwe kabinet, werd als zodanig beëdigd. President Soekarno maakte dins dag bekend, dat dr. J. Leimena van de christelijke party Parkindo is be noemd tot minister van sociale zaken. Stoomketel te Renkum in de lucht gevlogen Omstreeks half tien dinsdagmorgen is door tot nu toe onbekende oorzaak de staande stoomketel met yzeren schoorsteen van de stoomwasserg „Edelweiss" aan de Kerkstraat te Renkum in de lucht gevlogen. Als een raket schoot hg van zgn voetstuk om hoog, kwam aan de voorzgde in aan raking met het dak en bleef in de voortuin liggen, ongeveer dertig me ter van zgn standplaats. Wonderlgk genoeg deden zich geen persoonlgke ongelukken voor, behalve enkele lich te verwondingen. Het ketelhuis is to taal vernield en het voorhuis werd be schadigd. s Op de eerste dag van hun be- zoek aan Parijs hebben konin- m H gin Elizabeth en prins Philip n M va» Engeland een krans ge- legd bij het graf van de on- n bekende soldaat onder de be- roemde Are de Triomphe op ff de Par\jse Place de l'Etoile, Deze telefoto geeft hiervan een beeld. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnmnni) Kampgebouw „Het Grote Bos" afgebrand Door nog onbekende oorzaak is gis termorgen om half viej brand uitge broken in het kampgebouw van „Het Grote Bos", recreatiecentrum van de Ned. Herv. Kerk te Doorn. Hoewel de brandweer van Doorn en die van Drie bergen het vuur krachtig bestreden, kon niet voorkomen worden dat bet gebouw tot de grond toe afbrandde. In dit gebouw was juist een nieuwe kampwinkel ondergebracht, die bin nenkort geopend had moeten worden. Het houtei^gebouw was oorspron- kelgk een noodkerk in Eindhoven. Toen deze stad een definitieve kerk kreeg, werd het verplaatst naar „Het Grote Bos". Door de brand is weliswaar de moei lijkheid ontstaan dat men het uitge breide recreatieprogramma niet meer kan uitvoeren, maar overigens kan het centrum zijn gasten normaal blij ven ontvangen. Men hoopt het onge rief door tijdelijke voorzieningen zo goed mogelijk te kunnen ondervan gen. Mao Tse Toéng op Ijezoek in Polen. I De Chinese president, Mao Tse I Toeng, zal binnenkort een bezoek aan de zesde tactische luchtmacht van de I Polen brengen. Dit is dinsdagavond N.A.V.O., die haar hoofdkwartier in door premier Cyrankiewicz van Po- izmir (Turkije) heeft. Hij volgt generaal len, die thans in China is. in een toe- Grussendorf op. 1 spraak meegedeeld. Kapitein in Den Helder verduisterde gelden. Hoog militair gerechtshof veroordeelde tot 3 jaar. De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof, mr. J. Zaaijer, heeft gistermorgen bevestiging ge vraagd van het vonnis van de krijgs raad op 13 februari, waarbij de 39- jarige reserve-kapitein S. B. uit Den Heidér, werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 3 jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, werd ten laste gelegd zich als administrateur van het luchtdoel- artillerie-schietkamp te Den Helder schuldig gemaakt te hebben aan ver duistering van gelden, die hij ais comptabel ambtenaar in dienst had. Deze gelden behoorden gedeeltelijk aan de Belgische staat toe. In Den Helder werd ei) namelijk ook Bel gische onderdelen geoefend, ten be hoeve waarvan kapitein B. betalin gen moest verrichten. In totaal heeft hij over een periode van drieëneen half jaar een bedrag van f 21.000 ver duisterd. De verdedigster van ver dachte, mevrouw N. J. Nanning-Groe* nemeijer, vroeg zich ra haar pleidooi af, hoe het mogelijk is geweest, dat kapitein B. in een periode van en kele jaren een bedrag van f21.000 heeft kunnen ontvreemden. Zij maak te in dit verband een verwijt aan de superieuren van verdachte, die deze zulk een kans tot oneerlijkheid ge geven hebben. Het hof zal op 7 mei uitspraak doen. PARIJZENAARS VERBRAKEN AFZETTING Het Wereldgebeuren Geen Bonn ton Neen, de opmerkingen, die de heer Herbert Wehner dezer da gen maakte in de Weatduitsc bondsdag, behoorden nu niet bepaald tot de bon ton. Het was ook een toon, die men in Bonn maar zelden of nooit hoort. Maar er waren ver zachtende omstandigheden. Van de zgde der politieke tegenstanders had men hem zijn communistische ver leden verweten. Deze schoenmakers- zoon, die indertyd dank zij een beurs een middelbare opleiding genoot en vervolgens enkele kantoorbanen ver vulde, kwam in bredchr aandacht toen hij overging tot het uitgeven van links-oppositionele periodieken. Eenentwintig jaar oud trad hij in 1927 toe tot de communistische par tij. In het begin van de dertiger ja ren werd hg lid van het centrale comité te Berlijn. Tijdens Hitiers heerschappij kon hy het uiteraard in Duitsland niet volhouden. In balling schap verbleef hg te Pargs, Praag én niet te vergeten in Moskou. Maar in 1942 brak hg met de communisten. Hg vertrok naar Zweden. Daar heeft hij een tgdje in een Huis van Bewa ring gezeten omdat men hem ver dacht van samenzweerderij. Maar van 1944 tot 1946 kon hij cr rustig wetenschappelijk bezig zyn. En sinds 1946 behoort hg tot de leidende le den van de Westduitse socialistische partij. Zijn fractie-voorzitter, Erich Ol- lenhauer, heeft tegen de kritiek op zyn verleden stevig stelling genomen. „Na zgn communistische tgd", zo sprak hij, „is Wehner een oprechte bestrijder van het commu nisme geworden." Maar niet alle cri tici waren daarmee bevredigd. En Wehner zelf vuurde de rel nog aan met een toespraak over de amnestie kwestie. De minister van binnen landse zaken. dr. Gerhard Schröder voelt er niets voor om politieke ge vangenen hun straffen kwijt te schel- dan, zoals door Wehner was bepleit. De minister had de indruk gekregen, dat deze hele amnestiekwestie achter de schermen door een communistisch comité werd gesteund Het was daarop, dat Wehner rea geerde met een felle rede, waarin hg het bestaan van zulke geheime banden naar het rijk der legenden verwees: „Men zou hierbij haast kun nen denken aan de constructies van de Russische aanklager Wysjlnski". Toen hg dat zei en al dos minister Schroder indirect met Wysjlnski ver geleek, brak in de kamer een groot tumult los. Niemand kon zich nog verstaanbaar maken want het klap peren met de deksels van de lesse naars overstemde alles. Schröders partygenoten van de christen-democratische unie kwamen, nadat de voorzitter de vergadering had opgeheven, bijeen om zich te be raden over gepaste maatregelen. Zij kwamen tot de conclusie dat zg Weh ner voor de toekomst onaanvaard baar achten als voorzitter der com missie voor algemeen-Duitse kwes ties. Maar toen fractievoorzitter dr. Krone deze eis in de volgende bonds dagzitting had uitgesproken, deelde Ollenhauèr mee dat zijn fractie in het gebeurde geen aanleiding zag voor zo'n harde maatregel. Het laatste woord ls over deze kwestie nog niet gezegd. Som migen nemen aan dat Wehner dat best vindt. Men schryft aan hem namelijk het verlangen toe, eens de algehele leiding van de socialistische partij en wie weet ook van een Duitse regering in handen te krijgen. Het ontbreekt hem namelgk geenszins aan eerzucht. Al dit praten over hem voor of tegen, draagt ertoe bfl dat de aandacht op hem gevestigd blijft. Vandaar, dat thans van diverse zijden de suggestie klinkt, om de kwestie niet op de spits te drijven. Zowel de afgevaardigden van de C.D.U. als de gematigde mannen van de S.P.D. kunnen er niets bij winnen, wanneer de wel zeer linkse Wehner in het brandpunt blijft staan. ;s, I M, n \4iwkws* *1 9 H 1 TRAMLIJN BEGEERTE. Het zakkenrollersgilde is in Amster dam weer bijzonder actief. Opnieuw kreeg de politie vijf aangiften binnen, waarbij vier gevallen van het rollen van portemonnaies met bedragen van 22 tot 65 gld. op de tram en eenmaal op een markt. In alle ge- vallen waren de gedupeerden vrou- wen. SLECHTE NAAM. De heer Duncan 1 Fairn, commissaris van de beruchte Dartmoorgevangenis te Nottingham I (Eng.) beklaagde zich erover, dat de meisjes die buiten het gebouw staan te wachten om gevangenen te zien, aan deze omgeving „een slechte naam geven". I LOVE MADRID. De song van Cole Porter „I love Paris" is indertijd na de Brits-Franse militaire actie tegen het Suezkanaal in Egypte verboden. Men kan de melodie nu echter weer horen, in Cairo. In de tekst is een klei ne verandering aangebracht. De Egyptenaren zingen nu „I love Madrid". Amerikaan: Heeft Frankrijk vorstin? Het Parijse publiek, enthousiast over het bezoek van koningin Eliza beth, heeft dinsdag opnieuw de po- Iitie-afzetting verbroken. Het Engelse koninklijk paar keerde omstreeks zes uur terug naar het Ely- sée, waar zich naar schatting tien duizend mensen hadden verzameld. Bij de aankomst van de auto ver brak de menigte dc politie-afzetting. Doch voordat de eersten de auto, waarin een vriendelijk wuivende ko ningin Elizabeth en prins Philip had den kunnen bereiken, waren de hek ken van hgt Elysée reeds gesloten. Ook maandag, bij het bezoek aan de Opera, was de politie niet in staat de menigte te bedwingen. De Garde Kcpublicainc moest er aan te pas ko men om een doorgang vrij te houden. Koningin Elizabeth is gistermorgen ;n gezelschap van president Coty van Trankrijk in een open auto naar het °arijse stadhuis gereden. Zij werden laar ontvangen door de voorzitter an de gemeenteraad, Pierre Ruais. Een 8-jarig jongetje en een 6-jarig neisje, op dezelfde dagen geboren üs prins Charles én prinses Anne, loden koningin Elizabeth bloemen ian. Namens de stad Parijs werd aan de koningin een inktstel van lapis lazuli met ingezet klokje ten geschenke ge geven. Koningin Elizabeth bestijgt de trap in het paleis te Versailles op de tweede gag van het Britse konink lijke bezoek aan Parijs. In het paleis van Versailles werd het Bjitse paar later op de dag een grootse ontvangst bereid. Op de binnenplaats stond een ere wacht van Noordafrikaanse spa- hi's met Arabische paarden op gesteld. De koningin rustte na aankomst enige ogenblikken uit in de ver trekken van Marie-Antoinette, die geheel hersteld zijn in ae, toestand van voor de revolutie. Daarna werd ia de spiegelzaal, waar in 1910 he; vredesverdrag met Duitsland werd getekend, een lunch gegeven. Honderdvijf tig bedienden waren in de weer om een gastronomisch meester werk en de beste Franse wijnen op te dienen. De koningin had tijdens de maal tijd een vrij uitzicht over de pa leistuinen met de prachtige fon teinen. Na in de „Saloa de la Pendule" de koffie gebruikt te hebben begaven de koningin, de prins, president Coty en hiyi gevolg zich naar de opera van het paleis, die in 1753 gebouwd en onlangs geheel gerestaureerd en in de oude pracht hersteld is. Hier werd het ballet „Indes Galan- tes" van Jean-Philipps Rameau opge voerd. Na de voorstelling nam president Coty afscheid van het vorstelijk paar, dat zich naar het Grote Trianon be gaf voor een ontvangst van diploma ten van Gemenebestlanden in Frank- rijk en leden van de Britse kolonie. „France-Soir" verhaalt hoe een Amerikaanse toerist, teleurgesteld dat hij dinsdagmiddag het paleis van Versailles niet kon bezichtigen, op merkte: „In ernst, hebben ze bier nog een koningin?" Met het presidentiële jacht „Borde DIJ. GERHARD SCHRODER ...beledigd- Resultaten Werf Gusto over 1956 bevredigend. De N.V. Werf Gusto v/h firma A. F. Smulders te Schiedam heeft in 1956 wederom bevredigende resultaten be haald. De exploitatierekening sluit met 'n voordelig saldo van f 3.113.319 f S f£g - f winst Een stijging van de bedrijfsonkos- ten die zien ook in 1956 heeft voortge zet, vervult de directie met zorg. Van de winst wordt overgeboekt op de bc- stemmingsreserve (voor vennoot schapsbelasting) f 1.547.000, op de statutaire reserve f 201.985 en op de algemene reserve f 146.460. Voorge steld wordt onveranderd 7 pet divi dend op het onveranderde kapitaal van f Tmiljoen. Fretigny" maakten de hoge gasten des avonds een tocht over dc Seine, onder de verlichte bruggen door. vanaf de Seine-oevers gadegeslagen, een vuurwerk afgestoken. Een half miljoen Parijzenaars heeft de vaart lyan de Britse konlnklgke barkas vanaf de Seine oevers gadegeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5