Kwekers brachten weer kleurige fruitshow op Kapelse paasveiling Zeeuwse Almanak halfzware shag •est tbcA lacAtf DUIKER VOND FLINK GAT IN VOORSCHIP VAN „ACHILLES" GUNSTIGE GANG VAN ZAKEN BIJ DE N.V. VLISMAR Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 APRIL 1957 Advertentie J WOENSDAG DONDERDAG 10 W APRIL M APRIL BIJNA ZEVENTIGDUIZEND KILO APPELS.. Goede prijzen voor Golden Delicious en ook voor de Jonathans DE FRUITKWEKERS VAN KAPELLE EN OMGEVING hebben dins dag weer een grootse reclame-stunt geleverd! Byna zesduizend kratten of wel bijna zeventig duizend kilo prachtig geel en rood gekleurde appels stonden er in de grote hal tentoongesteld voor de jaarlijkse paasveiling, waarmee Kapellé opnieuw van zich doet spreken. Want het is geen sinecure om zover in het seizoen, op een moment, dat de boomgaarden al schuil be ginnen te gaan onder een nieuw bloesemkleed, nog zoveel kwaliteitsfrult aan de markt te brengen. En dat in 'njaar, waarin de bewaarbaarlieid van de appels als gevolg van het slechte weer In de groeiperiode, nu niet be paald erg goed is. Daarom spreekt deze grote aanvoer op deze paasveiling nog meer, al gebiedt de eerlijkheid om te zeggen, dat de kwaliteit van som mige partijen wel iets minder was dan bijvoorbeeld vorig jaar. Het goudgeel van de Golden Dell- hun gemeente vormt. De Jury, de clous en de felrode kleur van de Jo- ren W. J. Robijn, M. Noordhoek en M. nathans, die het leeuwenaandeel van Paardekoper, hadden maandag reeds de aanvoer uitmaakten, zorgden er- hun omvangrijke keuringswerk ver voor, dat de smaakvol en overzichte- richt, zodat dinsdagmiddag by de lijk uitgestalde kratten verpakt fruit een kleurige, feestelijke aanblik aan de veilinghal gaven. Daar in Kapelle iedereen direct of Indirect iets met de fruitteelt te ma ken heeft en er terecht ook wel een beetje trots op is, was er in de morgenuren weer een grote belang stelling voor deze fruitshow. Niet al leen van de zijde der handelaren, die met lange lijsten gewapend hun ken- nersblikKen over de partijen lieten gaan, maar ook van de telers zelf, van hun vrouwen en de schooljeugd. Ook B. en W. van Kapelle, gaven zoals altyd, door een bezoek blyk van hun interesse voor de prestaties van deze bedryfstak, welke een zo be langrijke pyier van de welvaart in Advertentie j Bl| Rheamatlsoht Fijn veroorzaakt door oniuiver bloed brengt Kraichtn nltkomit. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mine rale zouten waaruit 't is samenge steld, hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat "t bloed van stonde af aan snel ler gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vast zetten in de gewrichten en zo ver oorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwel len. aanvang van de veiling verschillen de telers een fraaie prys In ontvangst mochten nemen. Het aanbod van deze specialo vel ling bedroeg 155 ton, waarvan 5652 kratten verpakt elite fruit ofwel 69084 kilo. Verder was er een aan voer van 31858 kilo los exportfruit alsmede 53545 kilo keuken eh fa- brieksfruit. Slechts een viertal ras sen maakten op dezé veiling het sor timent uit, namelyk Golden Delicious Jonathan, Winston en Goudreinette.""" Uit alle delen van ons land waren de kopers gekomen en toen om drie uur het sein voor de aanvang der vei ling werd gegeven, bleken de tribu ne's haast te klein. Na veel wikken en wegen kon aan Iedere koper een plaats worden gegeven, terwijl ook de publieke tribune tot barstens gevuld was Dc wyzer van de veilingklok bleef voor de goede kwaliteiten Golden (Vervolg op nag 5) VAN in TOT VLAS IN BRAND Op het vlasbedryf van de heer A. de Nys te Koewacht brak dezer da gen brand uit. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was kon deze niet verhinderen, dat een schuur met vlas, een werkplaats en een vrachtauto een prooi der vlammen werden. De po gingen van de brandweer om de be lendende percelen te vrywaren van brandschade hadden echter succes. Naar de oorzaak van de brand wordt thans een onderzoek ingesteld. TURF IN BRAND Een party turfstrooisel, die opge slagen lag op het bij de n.v. Hil- len en Roosen in bewerking zynde herverkavelingscomplex tussen Baarland en Hoedekenskerke. vloog zondagavond in de brand. De brandweerlieden waren snel aanwezig, maar aangezien er op het terrein geen bluswater was. EEUWFEEST.... In de gelederen van het Thoolse muziekgezelschap Concordia" tobt men op het ogenblik een toeinig met de alleszins nare gedachte, dat men ccn juweel van een feest voorbij heeft laten gaan. Een gemiste kans. Want waar in ons vaderland is men tegenwoordig niet te vinden voor 'n eeuwfeest? Talloze verenigings- en gemeentebesturen zouden zich Vin ger en duim aflikken bij de moge lijkheid om een toeristen-trekkend eeuwfeest te kunnen organiseren en dat nu zon In Tholen mogelijk zijn geweest.. Want daar heeft zonder dat men er ook maar ccn flauw vermoe den van had het muziekgezel schap „Concordia" in 19+9 precies honderd, jaar bestaan! Dat kan men nu althans afleiden uit een zilveren penning, die de landbouwer C. de Heer vond. Uit de inscriptie blijkt, dat die penning jn 18+9 is uitgereikt aan ..Concordia" door de „Zeeuwse Maatschappij van Landbouw en Vee teelt." En men wist niet beter of de vereniging was eerst in 188+ opge richt. Wég eeuwfeest. Hoeicel Er worft al gemompeld, dat som mige» rfof feest toch nog wel willen vieren, al was het maar bij wijze van nabeschouiuing. Onder het al oude motto: „We vieren feest omdat het in lange tijd geen feest meer is geweest." moesten deze henen zich beperken tot het uit elkaar halen van de party turfstrooisel. Het resultaat was evenwel toch bevredigend, aangezien het vuur spoedig ge doofd was. DAMES ACTIEF. De leden van de Zeeuwse Platte lands Meisjes in oost en west Zeeuwsch-Vlaanderen en de dames van de Nederlandse Plattelands Vrou wenbond hebben de laatste weken 'n grote verzameling kleding en hand werken vervaardigd. Zaterdag 13 april a.s. zal er in het hervormde jeugdgebouw te Terneuzen een show en een tentoonstelling van deze za ken, produkten van ny'vere dames handen, gehouden worden. DIAMANT Het diamanten echtpaar in deze rubriek is vandaag de heer en me vrouw M. de Jager-de Zwarte te Scherpenisse. Op 8 april vierden zij onder grote belangstelling hun diamanten bruiloft. Beide echtelieden genieten nog een goe de gezondheid. IN DE ETHER Op tweede paasdag des morgens van kwart voor negen tot negen uur zal de V.A.R.A. over de zender Hil versum II een uitzending verzorgen over het gebied van de Braakman. Dinsdag en woensdag heeft de repor- tagedienst van deze omroepvereni ging een bezoek gebracht aan dit in gepolderde gebied om een reportage te maken over tie indijking, tie recrea tie en de vogelstand. De 77-jarr> heer A. Wiskerke zal in deze uitzen ding herinneringen ophalen uit dc tijd toen Philippine nog een bloeiende vissershaven was. De schooljeugd, die dinsdag een be zoek bracht aan de Kapelse paasvei ling, had er heel wat zelfbeheersing voor nodig om al dat prachtige fruit netjes in de kratten te laten liggen. En dat was geen wonder, want de gele Golden Delicious en de rode Jo nathans zagen er allemaal bijzonder aanlokkelijk en smakelijk uit. Vele honderden bezoekers hebben deze fleurige fruitshow van de kwekers uit Kapelle en omgeving gezien. (Foto P.Z.C.) Prinses Beatrix opent ziekenhuis in Zierikzee H.K.H. Prinses Beatrix is voorne mens het Zweedse Rode Kruis-zie- kenhuis te Zierikzee op 11 mei a.s. officieel te openen. De bouw van dit ziekenhuis is mogelijk gemaakt door de hulp van het Zweedse Rode Kruis na de watersnoodramp van 1953. Plannen voor haven van St.-Annaland goedgekeurd In de vergadering van de raad van St. Annaland, die vanochtend om 10 uur wordt gehouden zal het college van B. en W. mededelingen doen over de stand van zaken by de aanleg van de nieuwe haven. De plannen zyn door de minister van verkeer en wa terstaat goedgekeurd, evenals het verzoek van de gemeente om een voorschot van 80 In de kosten. Het gemeentebestuur verwacht, dat nog dit jaar met het werk zal worden be gonnen. B. en W. stellen voorts de raad voor over te §;aan tot aankoop van enkele krotwoningen met de bedoeling, die door nieuwe woningen te vervangen. Tevens za] de huurprijs van de krot woningen. die reeds door de gemeen te werden aangekocht en die niet meteen zijn ontruimd, worden be paald. Verder vermeldt de agenda voorstellen tot het verlenen van ver goedingen aan dc diverse scholen cn een subsidie voor de christelijke bi bliotheek. Advertentie J 10 van *iot5ÓlZm. 2x...„ (Sint van oas 1' dan het schip rechtzetten en wat er dan verder gebeurt, hangt van de om standigheden af. Mocht het weer slechter worden, dan zullen de bergers het wrak verder op het strand zetten. Als de „Achilles" eenmaal recht staat, wordt het schip zover zeewaar dig gemaakt, dat het naar Vlissingen gesleept kan worden. Voor het zover is, moet er nog veel gebeuren! Momenteel beperkt men zich er toe alles wat maar enigszins fedemonteerd kan worden, te verwij- eren. Zo werd het schip ontdaan van de beide masten, de laadbomen en een winch. Veel last ondervindt men van de dekzeilen, die vlakbij en onder het schip in het 'zand zijn gespoeld. Gedu rende de tijd, dat men bij het wrak kan werken vijf h zes uur werd gisteren geprobeerd dit „lastige" ma teriaal op te ruimen. Het kostte vol gens Uwe Wulf. de duiker, veel moei-, te en slechts by stukjes en beetjes werd met behulp van de stoomwinch aan boord van de „Ottar Harmstorf I" een hoeveelheid zeil geborgen. De heren Ilarmstorm zijn echter vol goede moed. Zij hebben zulk werk meer gedaan! Met enige trots vertel de Herr Haralt Harmstorf ons, dat 99* zyn grootvader wylen Frledrlch Matthias Harmstorf de eerste Duitser was, die het waagde in een duikerpak naar de zeebodem af te da len. Dat is nu al meer dan tachtig jaar geleden. Het duiken zit de familie Harmstorf dus in het bloed en het bergen van schepen, hetgeen zij, be halve in Duitsland, ook al In Zweden en Denemarken deden, is hen zeer ze ker toevertrouwd! Districtswedstrijden R.K.K. in Zeeland. Voor de colonnes van het R.K.K, in Zeeland, zullen als proloog voor de kring-bekerwedstrijden op zaterdag 25 mei districtswedstrijden gehouden worden. Deze zullen gehouden worden te Terneuzen voor de afdelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, te Goes voor de afdelingen in Beveland, Tholen en Zierikzee en te Middelburg voor de afdelingen uit Walcheren. Van elke colonne kunnen ten hoogste twee he ren- en damesploegen deelnemen. Een helpersploeg zal moeten bestaan uit vijf deelnemers c (Advertentie) JAARVERSLAG OVER 1956 Goede verwachtingen voor dit jaar De winst- en verliesrekening van de N.V. Vlismar te Rotterdam over 1956 sluit met een winst van f 423. 917, na afschrijvingen en toevoegingen aan de vervangingsreserve tot een bedrag van f 45.338. Een voorstel tot winst verdeling is reeds in de balans ver werkt. De voorgestelde uitkering in aandelen aan aandeelhouders uit de agioreserve tot een bedrag, geiyk aan van het uitstaande aandelenka pitaal, is vrygesteld van de Nederland se inkomstenbelasting. In het jaarverslag wordt voorts nog opgemerkt, dat met ingang van 1 ja nuari 1955 een nieuwe overeenkomst werd gesloten met de Steenkolen Han delsvereniging N.V. om het oliebun kerstation aan de buitenhaven te Vlissingen opnieuw voor een lange reeks van jaren aan deze N.V. te ver huren. De winst op de handel in aardolie- produkten onderging in 1956 een da ling. Deze achteruitgang van inkom sten werd evenwel gecompenseerd door een voor de vennootschap gun stige regeling in de sector opslag en vervoer. De bedryfsinkomsten van de As- faltexpress N.V. konden verbeterd worden. Over het kapitaal van f 490.000.zal een redelyk dividend uitgekeerd kunnen worden, welke ba te geheel voor de N.V. Vlismar ten gunste van het boekjaar 1957 zal ko men. In januari 1957 werd opgericht de Straatsteenfabriek Nederhemerl N. V., die vermoedelijk dit najaar in be drijf gesteld zal worden. Het maatschappelijk kapitaal van deze dochteronderneming bedraagt f 1 miljoen, verdeeld in 100 aandelen A ,n 900 aandelen B, elk groot f 1000. Geplaatst en volgestort zijn 100 aandelen A en 300 aandelen B, Boottocht chronische zieken van 17-22 juni. Reeds 100 aanvragen bij Rode Kruis ingediend. De boottocht met cl-ronische invali de patiënten, die het Zeeuwse Rode Kruis elk jaar organiseert, zal dit jaar gehouden worden in de week van 1tot en met 22 juni, dus een week vroeger dan verleden jaar. Alle in Zeeland gevestigde huisartsen zyn aangeschreven, zij kunnen tot medio april formulieren aanvragen voor deelneming. Tot heden verlieten onge veer 100 formulieren het kringbureau van het Rode Kruis, zodat hieruit wel blijkt, dat er onder de patiënten veel animo bestaat. Als scheepsarts fungeert deze maal dokter J. Stumphius, colonne-com mandant der afdeling Vlissingen; als scheepsmoeder weer de secretaresse van dg raad van invalidenzorg, me vrouw J. G. Boelkens-Navis en als hoofdzuster zuster De Kramer uit Rotterdam. De vaarroute luidt aldus: 16 juni: inscheping patiënten uit Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen; 17 juni: inscheping patiënten uit de Bevelanden en Walcheren in Vlake, waarna dit voor de patiënten uit Schouwen-Duiveland, St. Philipsland en Tholen op dezelfde dag te Zype ge schiedt. Daarna wordt gevaren naar Puttershoek. 18 juni: Puttershoek-Pernis-Vrees- wijk; 19 juni: Vreeswijk-Amsterdam- Haarlem; 20 juni: Haarlem-Wijk bij Duurstede; 21 juni: Wijk bij Duurste- de-Willemstad; 22 juni: Willemstad- Zype. Ontscheping van de patenten uit Schouwen-Duiveland, St.-Philips- land en Tholen. Vervolgens wordt van Zijpe naar Vlake gevaren, waar alle andere patiënten ontscheept zullen worden, dus ook die van Zeeuwsch- Vlaanderen. West-Zeeuws-Vlaamse vaars werd landelijk kampioen. Paasveetentoonsielling te Rotterdam Nadat dc tweejarige roodbonte vaars van de heer M. C. Buisse te Oostburg op de op 3 april aldaar ge houden Paasveetentoonstelling het kampioenschap had behaald, heeft ditzelfde dier, dat naar schatting on geveer 800 kg weegt, gisteren in Rot terdam op de grote landelijke Paas veetentoonstelling het landelijk kam pioenschap behaald. Direct na het moment, dat de jury de roodbonte met vier brede tanden uit 'n aantal van 6 daarvoor in aan merking komende dieren als algemeen kampioen was aangewezen, was bur gemeester mr. K. Hoekzema van Oost burg persoonlijk aanwezig om zowel de drie heren Van Daele, die als han delaren voor de heer Buisse optra den, als de heer Buisse zelf met dit fraaie resultaat geluk te wensen. Nog voordat de deuren van de tentoon stelling waren gesloten was het kam- pioensdier reeds aangekocht door een slagersbedrijf in Deventer. Voor zover bekend is dit de eerste maal, dat een inzender uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen het algemeen kampioenschap in Rotterdam kreeg toegewezen. „Scheldebank" in Zierikzee keert 10 dividend uit. Aan de algemene vergadering van aandeelhouders der Scheldebank N.V. te Zierikzee zal worden voorgesteld over het boekjaar 1956 10% dividend uit te keren. welk aandelenpakket ad in totaal f 400.000 geneel in het bezit is van de N.V. Vlismar. De winst van de Ned. Opslag Maat schappij N.V. bedraagt over 1956 f 841,745, waaruit een bevredigend di vidend over het aandelenkapitaal, groot f 6 miljoen, zal kunnen worden uitgekeerd. Deze bate zal voor 51 ten gunste van de N.V. Vlismar ko men en wel op rekening van het boek jaar 1957. De vooruitzichten voor 1957 van de Ned. Opslag Mij. laten zich bevre digend aanzien. In het afgelopen jaar werd de uitbreiding van de tanxin- stallatie te Pernis voltooid (de op slagcapaciteit is thans 280.000 m3) en binnenkort hoopt men 'n gunstige beslissing te ontvangen over de huur van een terrein in het Botlekgebied. Hoewel de behaalde resultaten van de N.V. Vlismar over 1956 mede te danken waren aan een laatste oor logsschade-uitkering, groot f 61.618, verwacht de directie, dat de uitkom sten in 1957 eveneens bevredigend zul len zijn. Zy baseert deze verwachting o.m. op het feit, dat de resultaten van de dochtermaatschappyen over 1956 gunstig waren. De daaruit voortvloei ende baten voor de N.V. Vlismar ko men ten gunste van het boekjaar 1957. Provinciaal bestuur bezocht herverkavelingsgebieden. Maandagmiddag brachten de com missaris van de koningin en de leden van het college van Ged. Staten van Zeeland een werkbezoek aan de her verkavelingsgebieden in de Zak van Zuid-Beveland en in Waarde. De agrarische subcommissie van Zuid-Beveland heeft het gezelschap ontvangen in café O tie te Hoedekens kerke. Na een welkomstwoord van de hoofdingenieur-directeur van de cul tuurtechnische dienst, ir. D. v. d. Zaken, gaf ir. G. Fneling van deze dienst een korte uiteenzetting over de stand van de werkzaamheden. Hierna volgde een autorit door het gebied. Bij Ellewoutsdijk stapte het gezel schap uit om de werkzaamheden aan het gemaal en de naven in ogen schouw te nemen. In Waarde was een gelijke ont vangst in café Kloet door de agra rische subcommissie van Waarde. Hier gaf de landmeter, de heer J. H. Meijborg, een korte uiteenzetting over de landmeetkundige achtergron den van het nieuwe verkavehngsplan. Ook hier volgde een rit door het ter rein. Het college volgde met grote be langstelling de uiteenzetting en was zeer ingenomen met de goede vorde ringen van het werx. De goed ge- egaliseerde grote kavels met hun ver beterde waterbeheersing en de ont sluiting door geasfalteerde wegen lie ten niet na indruk op het gezelschap te maken. Lokale automatisering telefoonnet Dreischor. Dinsdag 16 april a.s. te 13.00 uur zal het telefoonnet Dreischor lokaal worden geautomatiseerd Gelijktijdig zullen de aansluitingen van de netten Noordgouwe en Zonnemaire naar Dreischor worden overgebracht. De abonnees van Dreischor (met inbegrip van die van Noordgouwe en Zonnemaire) kunnen dan zonder tus senkomst van de telefoniste de aan geslotenen van het eigen net oproe pen. Interlokale gesprekken dienen echter nog door tussenkomst van de telefoniste te worden aangevraagd. Daartoe moeten de abonnees met de kiesschijf het cijfer 9 draaien. Op werkdagen krijgen zy dan in het tijd vak van 8.002200 uur verbinding met het kantoor Dreischor; in de uren 22.QQ8.00 uur, alsmede op zon en feestdagen krijgen zij verbinding met het kantoor Zierikzee. Advertentie HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN VANDAAG. Middelburg Electro: „Trapeze", (a.l.) 19 en 21.15 uur; Kunstmuseum: ten toonstelling Overijselse kunstenaars, 14—17 en 19.30—21.30 uur; Schutters hof: toneelavond stichting Arbeiders kunstkring, 20 uur, Provinciale bi bliotheek: expositie moderne schil derkunst, 10—12.30 en 13.30—18 uur, Vlissingen Alhambra: „Trapeze" (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „vtva Villa", (18 jr.), 20 uur; Concertgebouw: muziek- en toneelavond „Cou Amore", 20 uur. Goes Grand: „Trapeze", (a.l.), 20 uur. De Prins van Oranje: A v.R.o -tour- nee-avond „Twee in één", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2