PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland verlaagt belastingen met honderd miljoen pond Londense jury bevond dr. Adams onschuldig Duiker ontdekte een groot gat in het voorschip van de „Achilles" deBILT EGYPTE: SUEZKANAAL IS OPEN VOOR ALLE SCHEPEN VERWACHT... 200e jaargang - no. 85 Dagbladuligave van d« firm* Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct. W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdrad.: O. A, de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5« cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 april '57 ADVERTE.NT1F.PBIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 23 cent meer. Giro no. 3595» P.Z C.. Middelburg. Bureaus: VJlssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3641; Goes. Lange Vorstatr. 63, tel. 2476 (b.g.g. 2228; Oostburg. Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuren. Brou wertjstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogtr.iur tel. 2t GEJUICH EN „NEEN"-GEROEP IN LAGERHUIS Lagere heffingen op inkomsten, bedrijven en amusement De Britse minister van financiën Peter Thorneycroft heeft gisteren in het Lagerhuis de jaarlijkse begroting ingediend. De minister deelde mede, dat het begrotingsoverschot in het nieuwe belastingjaar naar raming 560 miljoen pond zou bedragen, indien de belastingen niet worden ver anderd. Hij voegde hier echter aan toe, dat de belastingen dit jaar met 100 miljoen pond zullen worden verlaagd. In 1956'57 had Engeland een begrotingsoverschot van 290 miljoen pond sterling. De belastingvrije grens voor de inkomstenbelasting voor personen van 65 jaar en ouder zal worden gebracht op 250 pond per jaar voor alleen staanden en op 400 pond voor echtparen. De kinderaftrek wordt voor kinderen van 12 jaar en ouder verhoogd van 100 tot 125 pond en voor kinderen van 17 jaar en ouder tot 150 pond. De extra belasting, welke degenen moeten betalen, die een inkomen hebben van meer dan 2000 pond per jaar, wordt enigszins verlicht. Een gehuwde man zai voortaan deze belasting eerst behoeven te betalen, wanneer zijn inkomen 2100 pond of meer bedraagt. Verder zul len inkomens van meer dan 2000 pond per jaar minder belast worden indien deze inkomens verdiend zijn, d.w.z. indien zij uit andere bronnen dan beleggingen komen. Tot dus verre gold deze regeling alleen voor inkomens tot 2000 pond per jaar. Het kjjkgeld voor de televisie zal worden verhoogd van 3 tot 4 pond per jaar, maar de vermakelijkheidsbe lasting voor theaters en alle sporteve nementen zal geheel worden afge schaft. Deze belasting zal voor de bio scopen met in totaal 6.5 miljoen pond worden verlaagd. De omzetbelasting op bepaalde huishoudelijke artikelen zal worden veriaagd van 30 tot 15 procent en de extra belasting van 1 shilling per gallon op benzine, die bij de invoering van de benzinerantsoene ring tijdens de Suezkanaalcrisis was ingesteld, zal worden opgeheven. Ook voor het bedrijfsleven kon digde minister Thorneycroft belas tingverlichtingen aan. Duitse bergers zijn op het ogenblik volop bezig met het treffen van voor. bereidingen voor de bergina van de kustvaarder „Achilles". Een onder deel hiervan vormt het verwijderen van de dekzeilen, die rondom het schip onder het zand zijn gespoeld en waarvan men veel moeilijkheden onder-vindt. Op de foto staat een be manningslid van de „Ottar Harms- dorf I" gereed om een reep zeil van de duiker, die zich nog onder water bevindt, over te nemen. Een tweetal jejigdige inwoners van Westkapelle hebben het zich gemakkelijk ge maakt op de scheepswand van de gekapseisde „Achilles", terwijl zij nauwlettend de werkzaamheden gadeslaan. (Foto P.Z.C.) Deze bestaan hierin, dat de win sten van Engelse ondernemingen, welke in het buitenland worden be haald, niet zullen worden belast, behalve wat betreft de winsten van scheepvaartondernemingen en de winsten uit financiële operaties. Voorts zullen investeringen in nieuwe schepen voor 40 procent vrij van belastingen zijn. Tot dus- vere bedroeg de belastingvrijheid 20 procent. Thorneycroft zeide een uitbreiding van de Engelse uitvoer te verwachten en ten aanzien van de algemene eco nomische vooruitzichten zeide hij eni ge redenen voor opgewektheid te zien. Geen straffen Zijn concessies aan de belasting plichtigen, die extra belasting moeten betalen, verdedigde de mi nister van financiën met te zeggen, dat deze concesies ten goede ko men aan juist die mannen die met hun werkzaamheden en Desluiten het meeste bijdragen tot het bepa len van het tempo van de economi sche expansie. Door deze mannen door middel van de belastingen als het ware te straffen, straft Enge land zich zelf, aldus de minister. Deze concessies komen de schat kist op 24.5 miljoen pond sterling per jaar te staan. Rekening houden met alle voorge stelde belastingverlichtingen ver wacht minister Thorneycroft een begrotingsoverschot van 426 miljoen pond sterling. Van de zjjde der rege ringsparty werd gejuicht en door de oppositie werd „neen" geroepen, toen Thorneycroft hieraan toevoegde, „in deze omstandigheden geloof ik, dat men het met mij eens zal '/Jjn. dat de begroting een belangrijke bydrage le vert tot het versterken van de beta lingsbalans en tot de stabiliteit van onze economie". In politieke kringen te Londen had men reeds belastingconcessiés ver wacht. De concessies zouden volgens deze kringen beogen het terugwinnen van de kiezers uit de middengroepen voor de regering. AMERIKA VRAAGT VOORZICHTIGHEID Bergers gefeliciteerd door Hammarskjöld. De Egyptische kanaalmaatschappij heeft dinsdag het Suezkanaal offi cieel geopend verklaard voor schepen van alle tonnages. Radio-Cairo, die dit meedeelde, zei, dat de opruimingswerkzaamheden 12 tot 15 miljoen dollar hebben gekost, dat wil zeggen ongeveer 25 miljoen minder dan aanvankeiyk werd ge raamd. Er zyn dinsdag twaalf schepen door het kanaal gevaren, zes in noor delijke en zes in zuidelijke richting. Lincoln White, woordvoerder van 't Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, heeft dinsdag te Was hington verklaard dat de Amerikaan se regering nog hetzelfde standpunt inneemt als twee weken geleden, toen zij de Amerikaanse reders waar schuwde voorzichtigheid te betrach ten met het zenden van hun schepen door het Suezkanaal. De secretaris-generaal der Ver. Na ties, Dag Hammarskjöld heeft geluk wensen gezonden aan de Amerikaan Raymond A. Wheeler, die belast was met de leiding van het opruimings- werk in het Suezkanaal. Gen. Whee ler heeft aan het hoofd gestaan van een bergingsploeg van 32 schepen en 450 man uit zeven landen, welke zich van haar taak gekweten heeft, in nog geen vier maanden ruim 'n maand voorsprong op het schema. Ham marskjöld betrok in zyn gelukwensen alle bergers van wie hy de Nederlan ders en Denen met name noemde. Training militaire piloot meteen in straaljager De Koninklijke Luchtmacht over weegt thans, in navolging van ande re landen, de opleiding van piloten van straaljagex-s te wijzigen in dien zin dat de training van deze militai re vliegers, na hun theoretische scholing, onmiddellijk op straaljagers zal geschieden. Het leesen op de conventionele propellervliegtuigen zoals b.v., de Harvard, zou aan ge heel uitvallen. Dit systeem, dat enkele weken ge leden reeds door de Engelse lucht strijdkrachten werd ingevoerd, zou o.m. het voordeel hebben dat de in structeurs reeds bij de aanvang van de opleiding kunnen constateren of de leerling-vlieger ook inderdaad aanleg heeft voor het vliegen met straaljagers. Een beeld van een presconfe- rentie, die de Indonesische pre- sident Soekarno gaf na het fa- n len van kabinetsformateur Soewirjo en waarin hij aan- kondigde zelf een zakenkabi- net samen te stellen, zoals hij g inmiddels reeds gedaan heeft, n Communistische partij in Saarland verboden. De communistische partij in het Saargebied is dinsdag op last van het Westduitse federale hof voor grond wetszaken verboden. Het verbod is onmiddellijk van kracht geworden. De politie is reeds met de sluiting van partijlokalen begonnen. Er is beslag felegd op propagandamateriaal en e bezittingen van het communisti sche blad ..Neue Zeit". Het vermogen van de communistische party wordt geblokkeerd. Grote brand in Rangoon. Bij een grote brand in de buiten wijken van Rangoon zijn maandag avond minstens 20 mensen om het leven gekomen en 40 ernstig gewond. De brand, die op een oppervlakte vap 15 vierkante kilometer circa 20.000 huizen verwoestte, heeft een schade van 30 miljoen kyats (ruim 23 miljoen gulden) veroorzaakt. Amerikaanse attaché moet Hongarije verlaten. Ilongarye heeft dinsdag een Ame rikaanse diplomaat, kapitein Gleason, gelast het land binnen 48 uur te ver laten. Hy wordt beschuldigd „openlyke spionage", aldus een mede deling van de Amerikaanse legatie in Boedapest. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse legatie zijn de beschul digingen tegen Gleason „grotendeels onjuist". Wat Gleason gedaan zou hebben was geen spionage volgens in ternationaal gebruik en gewoonte. Kapitein Gleason, een militaire ad junct-attaché, en de militaire attaché kolonel James Todd zijn woensdag door Russische en Hongaarse mili tairen aangehouden. Zij werden aan een verhoor van bijna zes uur onder worpen. Zij bleven tijdens het verhoor in hun auto zitten. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Boedapest ver luidde, dat zij beschuldigd werden van het fotograferen van een kazer- ne met Russische troepen te Lepseny I Tweede aanklacht ingetrokken Dr. John Bodkin Adams uit Eastbourne is gisteren onschuldig bevonden aan moord op de 81-jari- ge weduwe Edith Morrell. Adams stond stram tussen zyn bewakers in, toen de woordvoerder van de jury het „niet schuldig" uitsprak Onder doodse stilte verklaarde de rechter hierop: „John Bodkin Adams, U bent nu ontslagen van rechtsvervolging". Adams boog, draaide zich om en verliet de recht zaal. De jury bestaande uit twee vrou wen en tien mannen, had 44 minuten nodig om tot deze uitspraak te ko men. Het proces, dat voor de Londen se ..Old Bailey" werd gevoerd, heeft zeventien dagen geduurd. Dr. Adams was ten laste gelegd, dat hij de rijke mevrouw Morrell in november 1950 om het leven had ge bracht door het toedienen van over matige doses verdovende middelen. De openbare aanklager, sir Regi nald Manningham-Buller, zei dat er nog een aanklacht tegen dr. Adams is, n.m. dat hij vorig jaaff te Eastbourne de 51-jarige wedu we Gertrude Hullett zou hebben vermoord. Sir Reginald voegde hier echter aan toe. dat hij de arts hiervoor niet zou vervolgen, om dat het „alle omstandigheden en het openbaar belang in aanmer king genomen, niet nodig is dat dr. Adams de beproeving van nog een aanklacht wegens moord on dergaat". Hiermee was er een einde geko men aan het langste proces wegens moord in de geschiedenis van Groot- Brittannië. De stenografen van de rechtbank hebben bijna een half mil joen woorden opgenomen van de di verse verklaringen. I Voordat de jury zich terugtrok om in de buurt van het Balatonmeer. De zich op haar uitspraak te beraden, attache's ontkenden dit. had de rechter, sir Partiele Devlin, van hetgeen in het proces te berde was gebracht geconstateerd, dat er vele onzekerheden waren. Ook was hij van oordeel, dat de reden waarom dr. Adams mevrouw Morrell zou hebben vermoord het verkrjj- gen van haar Rolls Royce en een ca- sette zilver wel een zeer armzali ge was. Voor hy uit de „Old Bailev" ver trok lunchte Adam** nog in het gc- rechtsgbouw. Om de menigte voor 't gebouw te misleiden reden er twee auto's weg, waarvan de ramen met bruin papier dichtgeplakt waren. In een ervan zat Adams op de achter bank half verscholen achter een ilaid. De politie hield he teer enige minuten op. DUITSE BERGERS WERKEN VOORT Berging blijft nog mogelijk „Er zit een gat met een middellijn van ruim een halve meter in het voor schip aan bakboord!" Het waren de eerste woorden van duiker Uwe Wulf, toen hy gistermiddag aan boord was geklauterd van het bergingsvaartuig „Ottar Harmstorf I". Hy had het zich onder de waterspiegel bevindende deel van de kustvaarder „Achilles" bekeken, het Duitse schip, dat nu reeds meer dan drie weken gekapseisd op het strand van Westkapelle ligt. Een flink gat in de voorsteven dus, een achttal meters van de boeg vandaan. Herr Haralt Harmstorf, één der directeuren van de bergingsfirma Ottar Harmstorf und Söhne uit Hamburg vertelde, dat dit gat zyn inziens is ontstaan, toen het schip by het vlottrekken vanaf de Westkappelse zeedyk in aanraking kwam met één van de vele obstakels, die zich in de glooiing van de dyk bevinden. Tijdens de pogingen, die destijds werden ondernomen om de „Achilles" van de dyk te trekken stond er een hoge zee. Het ranke schip, dat niet geladen was, werd door de geweldige watermassa's opgenomen en met niets ontziende kracht terug gesme ten op de steenglooiing. Eén enkel uit steeksel was voldoende om het schip lek te stoten en volgens de heer Harmstorf is dit dan ook gebeurd. Zoals wij reeds meldden, hadden de Nederlandse bergers geen belangstel ling voor het wrak van de „Achilles". De maatschappij, waarbij het schip verzekerd is, zocht toen contact met de Hamburgse bergingsfirma en na dat men tot overeenstemming geko men was, zochten de Duitsers de Wal- cherse kust op. Aan het eind van de vorige week arriveerden zy by het wrak met een tweetal bergingssche pen, waaronder één de „Ottar Harmstorf I" van 500 ton. Het an dere schip, de „Ottar Harmstorf IEL", is van belangrijk kleiner formaat. Als de werkzaamheden eenmaal wat ver der gevorderd zyn naar verwacht wordt aan het eind van deze week zal ook de „Ottar Harmstorf IX" wor den Ingeschakeld. Ook dit vaartuig meet ongeveer 500 ton. De oorbereidende werkzaamhe den vour de berging waren giste ren zo ver gevorderd, dat de heren Harmstorf. die zelf actief meewer ken, een definitief werkschema, voor de berging konden vaststel len. Men is voornemens tijdens het aanstaande weekeinde als het weer tenminste meewerkt! vier kabels onder liet schip door te brengen. Dinsdag was reeds zoveel zand uit de omgeving van de „Achilles" weggespoten, dat het voorschip geheel vry lag. Zodoende kon de duiker eronderdoor wandelen. Van het plan om dinsdagmiddag de eerste kabel ond«*r de kustvaarder door te brengen moest men afzien, omdat het water al te hoog was. Wanneer de kabels eenmaal op hun filaats zijn gebracht, begint uiteinde- ijk pas het grote werk. Met behulp van de bokken, die op de voorschepen van de bergingsvaartuigen staan en die gezamenlijk een hefvermogen heb ben van ongeveer 300 ton, wil men Glas bier vijf cent duurder Ondanks aanzienlijke kostenverho gingen hebben de brouwerijen hun verkoopprijzen sedert 1951 niet ge wijzigd. Met het oog op een zo laag mogelijke bierprijs hebben de brou werijen deze kostenstijgingen tot dus verre voor eigen rekening genomen. Daar echter prijsverhuging thans niet langer kan worden uitgesteld is over leg met de minister van economische zaken, die zich met een beperkte ver hoging van de bierprijzen heeft kun nen verenigen, aldus deelt het cen traal brouwerijkantoor mede. De brouwerijen zijn voornemens de bier- prijzen met ingang van 29 april 1957 te verhogen. Deze nieuwe prijzen lei den tot verkoopprijzen per glas, die 5 cent hoger liggen dan het vroegere peil. Uit het overleg met de minister van economische zaken is gebleken, dat tegen zodanige verhoging van jie glas- prijzen geen bezwaar bestaat, doch dat dit uitdrukkelijk niet geldt voor de Horecabedrijven, d.e :n anticipatie van de komende prijsstijging reeds tot prijsverhoging zijn overgegaan. Louis Ferdinand bereid troon te bestijgen Prins Lonis Ferdinand, hoofd van het huis Hohenzollern, zou niet wei geren indien hij door het Duitse volk geroepen zou worden de monarchie te herstellen in Duitsland. De oudste kleinzoon van wijlen kei zer Wilhelm II zeide in een Interview niet het weekblad Der Spiegel dat hij de troon zou accepteren indien vrije instellingen gewaarborgd en ver sterkt zonden worden als een resul taat daarvan. Doch de prins haastte zich, eraan toe te voegen dat hjjzelf geen plannen heeft voor een herstel van de monar chie. „Ik zou echter niet de mogelijk heid willen uitschakelen dat er een meerderheid voor herstel van de mo narchie in een herenigd Duitsland zou zijn", zo verklaarde hy. De prins riep in herinnering dat zijn grootvader en zijn vader, wijlen de kroonprins, beiden alle rechten op de troon voor zichzelf hadden opgegeven doch niet voor het huis Hohenzollern. VRIJ VBEL BEWOLKING. Over het algemeen veel bewolking met later mogelijk hier en daar wat regen. Matige tot vrij krachtige wind krimpend naar noord-west. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 11 april Zon op 5.55 (Vervolg op pag. 2) Maan on 15.59 onder 19.32 onder 4.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1