Vocht De Ruyter ook bij Bergen op Zoom? TWEE AUTOTUNNELS ONDER NOORDZEEKANAAL GEWENST GR0ENE-KRUISV00RZITTER PROF. TUNTLER OVERLEDEN De volledige Sturka-collectie WOENSDAG 10 APRIL 1957 PROVINCIALE ZEMUWSE COURANT 9 Eerste Kamer nam motie-Matser aan, (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft dinsdag middag de begroting van verkeer én waterstaat voor het jaar 1957 zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. Verleden week heeft de ka mer deze begroting behandeld. Zij is toen niet meer tot de eindstemming gekomen, omdat de kamer eerst een beslissing wenste over een motie van de heer Matser van de K.V.Pi betref fende de bouw van tunnels in Noord- Holland. De Kamer heeft deze motie nu zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de fractie van de A.R.P. tegen was, aangenomen. In de oorspronkelijke motie werd tot de minister de uitnodiging gericht: a. De onverwijlde voortgang van de bouw van de IJtunnel te willen bevor deren; b. een redelijke rijksbijdrage in de kosten van deze bouw te willen vaststellen; c. krachtig voortgang te geven aan de voorbereiding van de bouw van een tweede autotunnel on der het Noordzeekanaal, die noodza kelijk geacht wordt voor de ontwik keling van de Zaanstreek. De motie was mede-ondertekend door de heren Schermerhorn van de P.v.d.A., De Vos van Steenwijk van de V.V.D. en Lichtenauer van de C.H.U. Aangezien de minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera, enkele be zwaren tegen de motie had, wijzigde de heer Matser dinsdagmiddag het onder b genoemde woord „vaststel len" ln „bevorderen". Ook in de aan hef van de motie schrapte hij het een en ander. Wel beschouwde minister Algera de veranderde motie als een ver beterde editie van de oorspronke lijke, doch voor hem bleef een be zwaar, dat zij niets zeide over de spoortunnel. Hij deelde mee, dat het kabinet nc^; geen beslissing genomen heeft, dat nog bespre kingen gevoerd moeten worden met gemeente- en provinciaal be stuur en dat de regering, als de motie werd aangenomen, zich ernstig over de inhoud ervan zou beraden. Hoewel de motie de heer Van Riel van de V.V.D. niet ver genoeg ging, verklaarde hy te zullen voorstemmen Daartegenover was de heer Diepen horst (A.R.) van oordeel, dat zy dis crimineert ten nadele van de spoor tunnel. Hy en zyn fractiegenoten kon den daardoor hun stem niet er aan geven. Instorting Vijzelstraat voor Hoge Raad De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft gisteren conclusie genomen tegen de 41-jarige bouwkundige B. D. uit Amstelveen. Deze was door het gerechtshof te Amsterdam als verantwoordelijk zijn de voor de instorting van een pilaar aan een gebouw in de Vijzelstraat te Amsterdam, waardoor enige bewo ners verwondingen opliepen, veroor deeld tot 150 boete, subsidiair der tig dagen hechtenis. D. was bij de Hoge Raad in beroep van cassatie gegaan, omdat hij meen de niet verantwoordelijk te zijn voor het niet-stutten van het flatgebouw toen aan de pijler reoaraties werden verricht. De procureur-generaal bleek van mening dat D. op grond van bestaan de bepalingen en uitvoeringsbesluiten wel degelijk verantwoordelijk voor deze affaire was, hetgeen hem reden gaf te concluderen dat het vonnis be vestigd zou moeten worden. De Hoge Raad doet op 14#mei uitspraak. De ambassadeur van Guatamala in de Verenigde Staten, Jose Luiz Cruz- Salzar, heeft in San Francisco ver klaard dat de eenmaking van Guata mala, Nicaragua, Costa Rica, EI Sal vador en Honduras overwogen wordt. Hij legde deze verklaring af op een bijeenkomst van de organisatie van Amerikaanse staten. Handwerkexpositie in Statenzaal Kooplieden veroordeeld wegens flessentrekkerij. Baron leende zijn naam aan duistere praktijken. De Haagse rechtbank heeft gister morgen vier Hagenaars die zich aan flessentrekkerij zouden hebben schul dig gemaakt veroordeeld tot gevan genisstraffen, die variëren van vier maanden voorwaardelijk tot drie jaar gevangenisstraf. De zwaarste straf drie jaren met aftrek kreeg de 32-jarige A. C. M. V. De koopman W. van L. werd veroor deeld tot twee jaren met aftrek en de 33-jarige fabrikant J. E. J. V. tot anderhalfpaar met aftrek. Al deze straffen waren overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De vierde veroordeelde was de 70-jarige A. S. J. W. baron van der B. tot V. van V., die tegen betaling van kleine geldsbedragen zijn naam had geleend voor de praktiiken van de drie ande ren. Hij werd veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk. Tegen hem was geëist zes maanden waarvan drie voorwaardelijk. Chessman: Laatste keer in beroep gegaan Toen hij vernam dat het hoogge rechtshof zijn nieuwe beroep in over weging zou nemen, heeft Caryl Chess man, die jaren geleden ter dood werd veroordeeld en in de gevangenis te San Quentin (Californië) enkele boe ken heeft geschreven die bekendheid verwierven verklaard dat dit de laat ste is dat hij in beroep gaat. „Het is geen genoegen om in de afdeling van de ter dood veroordeelden te leven", zei hij. Station voor twee kinderen.... De Engelse Spoorwegen heb- ben besloten f 5000 uit te trek ken boor een station dat uit sluitend door twee schoolkinde ren zal worden gebruikt. Michael Gross en Li/n Scales, beiden vijf jaar, worden vanuit hun afgelegen dorpje Sleights, in het graafschap Yorkshire, iedere dag per taxi, op kósten van het ministerie van Onderwijs, naar Sleights gebracht. net zit hem in de afstand de families Gross en Scales wo nen op alleenstaande boerderijen, ver van het dorp af. Als nu het stationnetje klaar is er ligt een spoorlijn dan stopt daar iedere ochtend en iede re namiddag 'u trein, speciaal weer voor Michael en Lyn. Het ministerie is blij met de nieuwe oplossing. De beginkosten zijn wél hoog, voor twee kinde ren, maar op den duur is het toch goedkoper dan die taxiritjes elke dag. Men vraagt zich alleen af hoe het met de trein gaat als Mi chael e-n Lyn eens school moeten blijven. (UP) Uit het nieuw verschenen statische jaarboek van de Verenigde Naties blijkt dat de communistische landen ongeveer een derde van de wereldbevolking om vatten. Ruim 533 miljoen mensen wonen in China, ruim 200 miljoen ln de Sow- j et-Unie. EEN GROOT VERLIES Respectabele staat van dienst. In de nacht van vrijdag op zater dag is na vrjj lang ziek te zyn ge weest te Groningen overleden prof. dr. J. H. Tuntler, hoogleraar in dc sociale en preventieve geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen en landelijk voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis". Prof. Tuntler is 69 jaar geworden. De teraardebestelling is gisteren in stilte te Groningen geschied. In alle universiteitsgebouwen te Gro ningen was de rouw aangenomen. Het was de wens van prof. Tuntler dat aan zyn overlijden pas na de ter aardebestelling ruchtbaarheid zou worden gegeven. De secretaris van de Prov. Zeeuw se Vereniging „Het Groene Kruis", de heer A. de Lange te Goes, schrijft ons: De AJg. Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis heeft door het overlijden van haar voorzitter, pro fessor dr. J. H. Tuntler, hoogleraar te Groningen, een groot verlies geleden. Zijn staat van dienst is respectabel: gemeente-arts te Groningen genees kundig inspecteur van de volksge zondheid, directeur van de G.GJD. te Amsterdam, hoogleraar te Gronin gen, alle functies en ambten, waar in hij veel heeft gedaan in het be lang van de volksgezondheid. In zijn functie van voorzitter van de A.N.V. Het Groene Kruis hebben wij hem lange tijd mogen kennen en van nabij mogen meemaken en tevens hem steeds meer leren waarderen. Overtuigd als hij was van de grote betekenis van het Groene Kruis voor de samenleving, gaf hij zich daaraan zoveel hem maar mogelijk was. Het was voor 't Groene Kruis wel 'n bij zondere eer een voorzitter van der- ;elijk formaat zovele jaren te mogen lebben. Hij was niet de hoog-tronende pro fessor. die alles wist, maar een een voudig man onder de gewone Groene Kruis-bestuurders. Een vriendelijk, hartelijk en met anderen meelevend mens, die altijd toegankelijk was voor de argumenten van mede-bestuursle- Waar anders de heren Statenleden vol vuur debatteren over de concentratie van pol ders en waterschappen of over de noodzaak van de bouw van de tweede veerboot, lig gen thans op de grote tafels in de Statenzaal te Middelburg vele fraaie handwerken en andere nuttige voor werpen te prijken. Vandaag (woensdag) en morgen is de Sta tenzaal het domein van de vrouw, wan neer er vanmiddag om half drie de „exjiositie van vrouwelijke hand werken en andere nut tige zaken" die in 1838, volgend iaar dus 120 jaar geleden, voor 't eerst gehouden werd geopend wordt. De leden van het organi serend comité, de da mes S. C. de Casem- broot-baronesse Van der Feltz, J. van der Weel-den Heijer, A. L. Storm van 's-Graven- zande-van Teijlingen en H. S. F. Scliorer- Tedïng van Berkhout, hebben er evenals vo rige jaren weer een aantrekkelijk geheel van gemaakt, dat een bezoek ten volle ivaard is. Naast de pronkstuk ken van geweven kleedjes en andere be wonderenswaardige handwerken, liggen daar in de grote zaal onder de Zeeuwse ge meentewapens aan de muur ook de heel klei ne werkstukjes, ge maakt van een stukje hout,' learton. vilt of ruitstof. Ook prijken er fotolijstjes, rieten ?nandjcs; een schilde rijtje, terwijl ook de Middelburgse winke liers vele 'aardige voor werpen instuurden. Naast deze tentoon- stéllingsvoorwerpen zijn er nog andere at tracties. Zo is er de bekende theeschenke- r\j met belangeloze medewerking van Ba by den Toonder met piano en slagwerk en dc loterij, waarvan dank zij de belangeloze medewerking van ver koopsters en verko pers, reeds heel wat lo ten verkocht zijn, ter wijl een aantal meisjes van de industrie- en huishoudschool woens dagavond allerlei hand werktechnieken zal to nen. Zoals altijd wordt hef, geëxposeerde ma teriaal verkocht. De opbrengst gaat ook ditmaal weer naar ker kelijke en sociale in stellingen van alle ge zindten. De hoofdprij zen van de expositie worden betaald uit de legaten KallandLeen- houts en Van Thoorn, die het comité reeds vroeger heeft gekre gen. De openingsuren der tentoonstelling zijn woensdagmiddag van half drie tot vijf uur en des avonds van half acht. tot negen uur en donderdagmiddag van twee tot vijf uur. Advertentie J een weldaad voor de heel! den, maar die ook wist te vechten voor zijn overtuiging, als hij stellig van mening was, dat deze de juiste was. Hij was een harde werker. Altjjd stond bij klaar voor vergaderingen en besprekingen van het Groene Kruis, maar ook om deze organisatie in al lerlei bésturen, commissies en instan ties te vertegenwoordigen. Hij diende het Groene Kruis in. grote oprecht heid en eerlijkheid en met zeldzame trouw. Hij aarzelde niet om, als het moest, de degen te kruisen zelfs met autoriteiten en regeringspersonen, als de belangen van het Groene Kruis en het particulier initiatief naar zijn mening in het gedrang dreigden te komen. Wij denken in dit verband aan de voorbesprekingen over de Gezond heidswet. Hij sprak met kennis van zaken en daarom had zijn woord gezag. Het Groene Kruis is voor dit alles buiten gewoon dankbaar. Maar het zal zijn prettige, soms humoristische en steeds deskundige leiding heel erg 'missen.' Kort na zijn reis door Zeeland in september 1956 met de vertegenwoor digers van de Zwitserse schenkers van de vorstelijke gift voor de wijk- gebouwen in het rampgebied, open baarden zich de eerste symptomen van een ziekte, waarvan hij helaas niet meer mocht genezen. Mogen alle werkers en werksters in het Groene Kruis zijn nagedachtenis eren door 'n toenemende activiteit bij het werk aan de dag te leggen. Oostduitse boosheid op bisschop Dibelius Wirth, een hoofdbestuurslid van de C.D.U. in Oost-Duitsland, heeft de Evangelische bisschop van Berlijn, Otto Dibelius, ervan beschuldigd dat hij in de preek die hij zondag in Oost- Berlijn heeft gehouden, „misbruik van het gewijde woord" heeft gemaakt. Volgens radio-Oost-Berlijn zou Wirth gezegd hebben dat de preek van Dibe lius „een rede was, doorspekt met uit vallen tegen de republiek Oost-Duits land". Dibelius heeft zich zondag in de Mariakerk uitgesproken tegen de communistische leer. ^tu'iL - tailors to the Man-about-Town Bedankt Italiaanse meesters In dessin en ldeur - bedankt voor de geraffineerde •tof van Sturka'» nieuwe •portcolberts. Ze zijn er. Man-abovt-Town, met vloeiende («houders, ingezette kIep-zak en weer éven korter. En Sturka's maat- opvatting garandeert perfecte pasvorm t En hier is nieows ran Sujrka's elegante, zo goed-vaOeode eo correcte broeken: Weer iets elanker op de roet en ook de héle pijp wat afgeslankt. En in de fijnste kaïngaren mattings, flannels, multi-colours. MAN-ABOUT-TOWN colberts pantalons natuurlijk bij de sportkleding-specialist Lange Kerkstraat 35 - Goes - Tel. 01100-2538 Treinontsporing voor de rechtbank: 60,- boete De Alkmaarse rechtbank heeft gis termorgen de 25-jarige spoorwegbe ambte E. van L. uit Bovenkarspel veroordeeld tot zestig gulden boete of twintig dagen hechtenis de officier van justitie had 150 of 30 dagen ge- eist ter zake van het doen ontspo ren van een dieseltrein Hoorn-Erik- huizen op 26 januari op het stations emplacement Hoogkarspel. Hij had te vroeg een wissel overgehaald, waar door drie wagons ontspoorden. Engeland wenst vrijere handel met China Wanneer er niet spoedig overeen stemming met de Verenigde Staten wordt bereikt zou, naar maandag van bevoegde Engelse zyde wordt vernomen, de Engelse regering vast besloten zijn over te gaan tot eenzij dig althans gedeeltelijk vrijlaten van de handel met communistisch China. Dit vraagstuk kwam tijdens de jong ste besprekingen tussen Eisenhower en MacMillan op de Bermuda-eilan den ter sprake en wordt op het ogen blik door het Amerikaanse ministe rie van handel bestudeerd. Bovendien maakt het onderwerp uit van nieuwe besprekingen tussen Londen en Washington. Moordenaar van mevrouw Carroll bekende Het Pakistaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft officieel mede gedeeld dat Ahmad Shah, broer van de Iraanse roverhoofdman Dad Shall bekend heeft dat hij de Amerikaanse mevrouw Carroll heeft vermoord. Volgens hem is Dad Shah inmiddels gesneuveld. Ahmad werd gedurende het week einde samen met zijn broer Moham med gearresteerd toen Pakistaanse grensbewakingstroepen een kleine groep rovers van Dad Shah's -b|ndc omsingelden. Deze bende wordt •er- antwoordelijk geacht voor dc in Iran gepleegde moord op drie Amerikanen (onder wie r"w-a Bonn voor toetreding van Spanje tot de NAVO. In het officiële bulletin van de West-Duitse regering wordt gezegd dat de regering elke poging om Span je de Navo binnen te halen zal steu nen. Toetreding van Spanje tot de Navo is niet alleen een kwestie van strategische belangen of politiek op portunisme, maar zou ook een daad van Europese solidariteit zijn. aldus j het bulletin. Een interessante strijdvraag Op een schoolexpositie over de grote zeeheld Michiel Adriaans- zoon de Ruyter, die gehouden werd in de Amsterdamse Alberdingk Thijmschool hadden de leerlingen een bord geplaatst, waarop met onhandige, maar duidelijke letters, geschreven stond, dat Vlissinger Michiel nóóit aan het beleg van Bergen op Zoom heeft deelgeno men. Dit simpele feit is er dc oor zaak van geworden, dat een histo risch kruisvuur is ontdaan tussen Ton Koot, de directeur van het Rijksmuseum en prof. dr. Th. Milo, hoogleraar in de geschiedenis van de overzeese gebiedsdelen en van het zeewezen enerzijds en de heer C. Slootmans, stadsarchivaris van Bergen op Zoom anderzijds. De Amsterdammertjes, die het sein voor dit overigens vreedzame vuurgevecht gaven, hadden deze wetenschap van niemand minder dan de stadsarchivaris van Bergen op Zoom zelf, die zij om inlichtin gen geschreven hadden. De bal ging pas goed aan het rollen toen het dagblad „Het Parool" op in formatie uittrok. Dat had namelijk op de De Ruyter-expositie in het Rijks museum een ets aangetroffen waar van de catalogus vertelde, dat die het beleg van Bergen op Zoom in 1662 voorstelde, waaraan de zeeheld als 15- jarige al had deelgenomen. Wie had er nu gelijk, de scholieren, i.e. de heer Slootmans, of hun oppo nenten, de historici Ook het „Brabants Nieuwsblad" heeft over deze interessante kwestie zijn licht opgestoken by de heer Sloot mans zelf, die heel wat stevige argu menten voorschotelde. Hieruit bleek dat de deelname van de jonge Michiel aan genoemd beleg zachtjes gezegd niet erg waarschijnlijk is. De archivaris treedt thans in het strijdperk tegen niemand minder dan de historicus Brandt, die 't feit zelf opgetekend zou hebben uit de mond van De Ruyter en Blok, die het, op ge- fevens van Brandt, releveert in zijn iografie over De Ruyter. Legende en misverstand „Volgens my" aldus de heer Sloot mans, „hebben we hier te doen met een mooi voorbeeld van legendevor ming en met een geweldig misver stand. Het Is namelyk heel goed mo gelijk dat de groo'vader van Michiel, die ook Michiel heette, en n Bergen op Zoom gewoond heeft, wel deelgeno men heeft aan een beleg. Zij het niet dat van 1622, maar dat van 1588". Waarop de heer Slootmans zich ba seert Ten eerste op de historie van het spectaculaire beleg van 1622. Dat is een boeiend stuk krijgsgeschiedenis. Spinola, de Spaanse bevelhebber, ruk te n.l. in de maand juli op vanuit Vlaanderen, met als bestemming Ber gen op Zoom. Maar de Staten Gene raal, die vermoedden dat de Span- J'aard een ander marsdoel had, trok- :en het garnizoen uit de stad terug en stuurden het verder Brabant in. Was Spinola toen ineens doorgelopen naar de Scheldestad, dan had hij haar onmiddellijk kunnen veroveren, maar hij beging de fout om eerst Steenber gen te bezetten. Toen hadden de Sta ten Generaal in de gaten wat hij van plan was, en stuurden de troepen nog net op het nippertje terug binnen Ber gen op Zoom. Deze soldeniers waren voornamelijk ruiters, en onder hen zou zich, aldus de historici, ook Michiel hebben bevonden. Op 16 juli begon Spinola zijn beleg, en al heel spoedig bleek, dat de ver dedigers met ruiterij niets konden be ginnen. Daarom werden de mannen en paarden op 2 augustus od schepen gezet en naar Zeeland vervoerd, ter wijl tegelijkertijd via Veere infanterie getransporteerd werd naar de bele gerde veste. Dit vuurvretersvolk le verde gevechten van man tegen man op het hoogste punt van wat nu de Balsebaan is en aan de Rijsselberg- seweg. Geen Michiel Maar om terug te keren naar die ruiterij, waar Michiel by geweest zou zijn volgens Brandt er zijn in het Bergse archief inkwartierings- ltjsten van alle manschappen, die daarbij thuishoorden. Welnu, de heer Slootmans heeft deze lijsten zorgvuldig nagegaan, maar de naam van Michiel staat er niet bij. Vergeten of over het hoofd gezien, zoals prof. Milo aanneemt? Dat is nogal onwaarschijnlijk, want burgers die inkwartiering hadden, kregen al leen vergoedingen wanneer „hun" mi litair op het lystje stond. En wie zou zich het inkwartieringsgeld laten ont gaan? Bovendien waren ruitergevechten, zo ze al geleverd werden in dit beleg. geen karwei voor 15-jarige jongens, ie mochten hoogstens dienst doen als boodschapper of trompetter. En dat, zoals Blok vertelt, Michiel van zijn eigen geld een paard gekocht zou hebben, is helemaal nogal sprookjes achtig, want paarden waren in die tijd peperduur, en 15-jarige soldaten zeer slecht bij kas. Tot zover de legendevorming. Grootvader-vechtjas En nu het waarschijnlijke misver stand, zo schrijft het „Brabants Nieuwsblad" verder. Zoals hierboven al aangegeven, neemt de heer Slootmans op goede gronden aan dat niet Michiel zelf. maar grootvader Michiel aan een be leg heeft 'deelgenomen, en wel in 1588. Toen werd Bergen op Zoom namelijk belaagd door niemand minder dan Parma. In die tyd moet grootvader Michiel gewoond hebben op de boerenhoeve „de Goot", het tegenwoordige Ruyter- hove. Hij had, dienst gedaan bij de Staatse troepen als ruiter, was in Ber gen op Zoom uit het leger gegaan en boer geworden. Zoals wij al eens eer der vertelden, werden eerst zijn paar den gestolen en later zijn boerderij in brand gestoken, waarbij de jonge Adriaan, de vader van de admiraal op het nippertje gered kon worden. Grootvader De Ruyter moet zich toen in de stad gevestigd hebben om dat het „buiten" te warm werd in ver band met de oorlogshandelingen. En het is zeer waarschijnlijk, aldus de heer Slootmans. dat hij weer dienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11