Sierstuk uit Domburg op slagers-expositie Schoolkinderen op bezoek bij P.Z.C. STEDEBOUWKUNDIGE KANSEN IN HET DELTAGEBIED ZATERDAG 6 APRIL 195T PROVINCIALE ZEEUWSE COUP.ANT 1 ,J)E WERELD IN VET" Onderscheiding voor J. Hugense De Domburgse slager-beeldhouwer J. Hugense, die reeds eerder de aan dacht getrokken heeft met enkele fraaie werkstukken In vet, heeft thans tydens de 15e Internationale Slagersvaktentoonstelling, die in het R.A.I.- gebouw in Amsterdam dinsdag 2 april begonnen is en tot donderdag 11 april zal duren, weer van zich doen spreken. In de groep boetseerwerk, werd zijn sierstuk, een aardbol in reliëf, bekroond met de hoogste onderscheiding! Een viertal jaren geleden deed deze Domburgse kunstenaar met vet een greep in de historie en kwam met een fraai beeld van zeeheld Michlel de Ruyter. En tijdens de „Slatogo III" in Goes toverde de heer Hugens met veel fantasie een voortreffelijke maquette van het Deltagebied in het jaar 2000 voor ogen. De staatssecretaris van Economi sche Zaken, mr. dr. G. M. J. Veld kamp, opende deze slagersvakten toonstelling, waarop maar liefst 4000 inzendingen uit vijftien landen te be zichtigen zijn. Hieruit blijkt wel, dat de Domburgse slager een waar mees terwerk geleverd neeft. En dat is het ook. Op een grote tafel staat dit 130 m hoge werkstuk in al zijn glorie opgesteld. Na De Ruyter en het Deltagebied (in het jaar 2000) stond thans de ge hele wereld in het brandpunt der be langstelling. Daarom besloot de heer. Hugense een globe van vet te boetse ren. Eerst maakte hij een onderhol, waarvoor houten schijfjes, board en gaas gebruikt werden. Daarna kwam er ongeveer 60 tot 70 kg rundervet (dat het beste ervoor geschikt is) aan te pas, dat in een tien centimeter dik ke laag over de gevormde bol werd uitgesmeerd. Nadat het vet gestold was, vormde dit het ruwe materiaal voor de slager-beeldhouwer. Met eenvoudige boetseerhoutjes en met beiteltjes toog de heer Hugense aan het werk. Twee maanden lang werd ieder vrij uurtje en menig nach telijk uurtje benut om de aardbol ge stalte te geven. En het resultaat Is te bewonderen in het grote RAI-gebouw. Natuurgetrouw De wereld In rundervet. Alles in reliëf uitgesneden, natuurgetrouw als een globe zelf. De werelddelen, de landen, de gebergten, de rivie ren enz., die eerst op het vet uit getekend werden, men kan ze er allemaal op vinden. Het hoogste gebergte ter wereld, de Himalaya, is ook op deze meesterlijke vet- maquette Iets hoger gemaakt dan de andere gebergten, zoals bij voorbeeld het Andes-gebergte in Zuid-Amerika of de Alpen in Eu ropa. Voortreffelijk zijn ook Au stralië en ontelbare eilandjes in de Archipel. Alle eilandjes, hoe klein ook, kan men in de Grote Oceaan vinden. Bovenop de bol is de vredesduif aan gebracht, die de vlag der Verenigde Naties in zijn bek houdt. Op 'n een voudig kaartje onder 't kunstwerk staat in sierlijke letters geschreven: Eensgezind voor Vrede, vrijheid en Welvaart; dat zij ons aller streven. Bovendien is dit bijschrift vertaald in het Engels, Frans en Duits' Ook kan deze wereldbol draalen en wel vijf toeren per minuut. De leerlingen van het v.g.l.o.- n onderwijs aan de Prinses Bea- trïxschool in Goes hebben een H bezoek gebracht aan de Pro- vinciale Zeeuwse Courant in Vlissingen. Gedurende een jaar hebben z[i herhaaldelijk W de P.Z.C. als bron gebruikt voor de lessen, waarbij zij die- tees moesten maken, iets dienden te vertéllen over de i| Gebeurtenissen in binnen- en uitenland, zélf advertenties opstellen enz. Op uitnodiging van de directie der P.Z.C. be- s zichtigden deze kinderen met hun leerkrachten ons bedrijf. Hier ziet men hen in de gie- ter ij, vol belangstelling voor het werk der stypeurs. (b'OTO P.Z.C.) Dat de Domburgse slager-beeld houwer vakwerk aflevert, biykt wel hieruit, dat van het beeld in vet van De Ruyter een afdruk in brons ge plaatst Is op de kruiser „De Ruyter" En ook zyn maquette van het Delta gebied is reeds door tienduizenden be zichtigd op vele tentoonstellingen in de landen van Europa. Ongetwijfeld zal ook In het RAI-gebouw deze aard bol de bijzondere aandacht trekken. Nieuw Nederlands radarapparaat Op een gistermiddag gehouden persconferentie heeft Radio-Holland N.V. een radarapparaat gedemon streerd, dat gemaakt is door Philips en aan het einde van het jaar of be gin 1958 in de handel zal komen. Dit toestel onderscheidt zich van de thans in gebruik zijnde toestellen door de zeer korte golflengte van acht millimeter (tot nu toe bij andere toestellen dnie of tien centimeter), aldus de hoofdingenieur van Radio- Holland, ir. H. T. Hylkema. Als voor delen van dit toestel zag hij de bui tengewoon grote definitie, waarbij op t scherm de vormen van 't eigen en de omringende schepen te zien zijn, welke koers zij voorliggen en welke richting zij uitgaan. Vandaar de naam „ship shape radar". Dit toestel heeft verder geen aansluiting op kompas of log nodig en indien gewenst kan het radarbeeld op de gebruikelijke manier worden gestabiliseerd. Britse vlag verdwijnt uit Zuid-Afrika. De Britse vlag- wapperde gisteren voor het laatst boven de openbare ge bouwen van Zuid-Afrika. Het parlement heeft korte tyd ge leden een wet aangenomen waarby de enige wettige Unie-vlag het oranje-blanje-bleu werd. VPoeger hadden de Britse en de oude Neder landse vlag gelijke rechten. Brandende teer ontwikkelde enorme rookwolken Maar vuur In ijzergieterij te Bergen op Zoom spoedig geblust Vrijdagmorgen is brand uitgebro ken in de Zuid-Nederlandse Ijzergie terij aan de Parallelweg in Bergen op Zoom. Enkele teerbakken raakten In brand, waardoor er een enorme rookontwikkeling ontstond. Dikke, ondoordringbare rookwolken dreven over de stad, zodat een ieder dacht, dat er een enorme brand uitgebroken was. De brand bleek echter minder hevig dan de rookwolken deden ver moeden en de brandweer, die met twee motorspuiten was uitgerukt, wist het vuur dan ook spoedig te blussen. Onder de teerafdelmg, waar werk stukken in teer worden gedompeld, werd gestookt. Men vermoedt, dat wat teer op de ovenbuizen is terechtge komen en dat deze hoeveelheid teer vlam vatte. Het vuur moet toen snel overgeslagen zijn naar de teerbakken. De schade was niet groot. Het verkeer van en naar Zeeland, dat langs deze fabriek loopt, werd tijdelijk omgelegd. Vervoer toto-formulieren niet toegestaan De officier van justitie te Maas-» trlcht heeft aan de inspecteurs van invoerrechten en accijnzen opdracht gegeven personen die zogenaamde lotto- en totoformulieren van Duits land naar Nederland vice versa ver voeren, aan te houden. Hun handelin gen worden in stryd geacht met de loterywet. De houders zullen worden aange houden en de formulieren in beslag genomen. Aan de grensposten, be horende tot de inspectie Heerlen, 7y\ reeds enkele honderden formulieien in beslag genomen. Tegen de perso nen die ze vervoerden, werd proces verbaal opgemaakt. s Slager J. Hugense uit Dom- burg by zijn schepping „de wereld in vet", waarmee hij een bekroning verwierf op de g internationale alagers-vakex- g g positie. g IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1I1UIIII „V.G.L.O.-leerlingen" van de Prin ses Beatrixschool in Goes tydens een les, met de P.Z.C. als ,Mudie-object". (FOTO P.Z.C.) Goed initiatief van Goese leerkrachten „Is het echt gebeurd wat er in de Zeeuwse Almanak staat?" „Mag ik wat van dat lood mee nemen? Hoeveel atmosfeer zegt U?" Schuchtere kinderstemmen waren aan het opname-apparaat van de Provinciale Zeeuwse Courant en de redactieruimte werd geheel in be slag genomen door de leerlingen uit de v.g.I.o.-klasse van de Prinses Bea trixschool in Goes. Twee redacteuren hebben ze rond geleid, schor van het vele praten tenslotte, zetters waren geduldig en begrijpelijk in hun toelichting op de werking van de wondere zetmachi nes. En in de gieterij zwoegden de stypeurs om deze schooljeugd te la ten zien hóe nu eigenlijk gewerkt wordt aan de krant in het allerlaat ste stadium. Hoofd van de v.g.l.o.-opleiding, de heer M. Allewijn, de pnderwijzer, de heer J. Boogaard en hun schooljeugd hebben genoten van deze rondlei ding door een druk krantenbedrijf. Jammer was het dat de onderwijze res, mej. P. C. Bommeljé, niet aan wezig kon zijn. Deze onderwijskrachten hebben een uitstekende opvatting uit - hun taak. Week-in, week-uit, diende de P.Z.C. als bron voor de dictees, voor de dagelijkse gang van zaken in ons landen daarbuiten. Ongeveer een jaar lang werden de lessen opgebouwd naar aanleiding van wat er in de krant zo te lezen viel. Vooral de vakken Nederlandse taal en aardrijkskunde kwamen daarbij aan bod maar natunrlijk ook rekenen, geschiedenis Schriften vol met krantenknipsels en commentaar, vragen en antwoor den waren het resultaat van een jaar van intensief lezen van de krant. En ook de mondelinge lessen hebben de kinderen nog weer eens een blik ge gund in het nieuws van alle dag. Toen de directie van de P.Z.C. ver nam op welke wijze deze jeugdige lezers de krant bij het onderwijs ge bruikten, werden de leerkrachten en hun kinderen uitgenodigd voor een bezoek aan ons bedrijf in Vlissingen. De advertenties werden uitgeplo zen op moeilijke woorden enzélf hebben de kinderen ook advertenties bedacht en tenslotte vervulden trap van de grote pers een rond gang maken en het was een sensatie te zien hoe de speciaal voor hen ge maakte pagina tenslotte kant en klaar als een échte krantenpagina van die pers kwam rollen. In het „Strandhotel" waar de gro te bus ze naar toe bracht, kwamen ondgr de thee de vragen los. Toen we terugkeerden van deze prettige excursie betrapten we ons erop dat de vele woorden, die door de dagbladschrijvers in de werk- routine gebruikt worden, voor deze kinderen soms nog evenzo vele pro blemen opwerpen. Daarom valt het initiatief van deze leerkrachten te prijzen, die hun on derwijs afstemmen op de praktijk, hetgeen er tenslotte toe leidde dat zij de verworven kennis konden tes ten tijdens een bezoek aan hün krant: de P.Z.C. Weinig applaus in V.S. voor luchtvaartakkoord De Amerikaanse senaat beeft don derdag een wetsontwerp aangenomen, dat de bevoegdheden van de presi dent op het gebied van internationale luchtvaartovereenkonisten beperkt. De aanleiding tot het nemen van dit besluit is de totstandkoming van de Amerikaans-Nederlandse lucht vaartovereenkomst. welke door de re gering werd goedgekeurd ondanks protesten van Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen en congresleden. Er waren bij de behandeling van het wetsontwerp dat thans naar het huis van afgevaardigden gaat. minder dan twaalf senatoren aanwezig. Een soortgelijk wetsontwerp is vorig jaar door de senaat goedgekeurd, maar door het huis verworpen. Senator Warren Magnuson voorzit ter van de senaatscommissie voor han delsaangelegenheden, verklaarde, dat de overeenkomst met de K.L.M. voor buitenlandse luch'vaartmaatschap- pijen „de deur opent" voor het bin nenlandse luchtverkeer, terwij! Ame rikaanse maatschappijen gesubsi dieerd moeten worden om in stand te blijven. Ex-slavenarbeiders bij I. G. Farben krijgen 30 min. Aandeelhouders van de I. G. Far ben hebben vrijdag hun goedkeuring gehecht aan betaling van 30 miljoen mark als schadevergoeding aan voor malige „slavenarbeiders" van de Far- b en-fa brieken. Zeven procent van de aandeelhou ders stemde tegen. Tot dusver heb ben 3800 personen een eis tot schade vergoeding ingediend. IR. VAN TIJEN VOOR ROTARY: Begrip bepleit voor goed geleide ontwikkeling. Het westen van ons land maakt, als gevolg van de snelle groei van onze bevolking en onze industrie, een ont wikkeling door welke tot een volko men verstedeiyking van dit gebied leidt. Maar de gevolgen van deze vi taliteit roepen voor velen het schrik beeld op van geheel bedorven land schappen en streken als het Roerge bied, Greater London of „The black country" en de Midlands in Engeland. Dit zei ir. W. van Tijen gisteren in zyn rede over „De betekenis van de stedebouwkundige planning voor de samenleving in Nederland'op de 26e Rotary landdag van district 67 in „Stads Doelen te Delft. Een groots geheel van grote economische sociale en stedebouwk\jndige waarde kan echter in deze „Randstad Holland" ontstaan. Dit kan geschieden, vervolgde spre ker, door net scheppen van werkelijk Nederlandse soldaten illegaal over Duitse grens Twee Nederlandse soldaten, resp. 19 en 20 jaar oud. zijn, naar gisteren in Oldenburg is meegedeeld, aldaar gearresteerd wegens illegale grens overschrijding. In de nacnt van 2 op 3 april zouden zij, in uniform en zon der geldige papieren. Duitsland zijn binnengekomen. Verdere mededelin gen werden door de justitie in Olden burg geweigerd, omdat het onderzoek nog niet is afgesloten. Ook werden de namen der gearresteerden niet genoemd. Stopzetting export kropsla voor BelgiëLuxemburg. België en Luxemburg hebben beslo ten met ingang van vandaag de in voer van kropsla uit ons land tijdelijk stop te zetten. Dit is een gevolg van de prijsont wikkeling van dit produkt in de laat ste dagen. Deze week moest reeds een heffing worden betaald bij export naar België welke dikwijls zeer hoog was. De laatste dagen lag deze rond 10 ct. per krop. Op de veilingen ont ving de Nederlandse kweker ook niet veel meer dan 10 ct. per krop. Ook een De Ruyter-tentoonstelling in maritiem museum te Rotterdam Rotterdam wil niet achterblijven bij Ara sterdam en Vlissingen. Ook in de grootste ha venstad van Nederland heeft men het een en ander gedaan aan de De Ruvterherdenking. In het maritieme mu seum „Prins Hendrik" aan de Rochussen- straat zijn enige zalen ingericht met herinne ringen aan onze grote zeeheld, zo lezen nog de rol van correspondent. Tij- I het Algemeen Handels- deus de lessen werd er natuurlijk j blad. Een van de zeld- niet vermoed, dat ze in werkelijk- j zaamste stukken op heid nog eens bijna als een echte deze tentoonstelling is correspondent aan het opname-appa- i een uit het rjjkspren- raat zouden zitten om later hun-« eigen stem terug te horen bij de dic- torel. Met grote belangstelling volg den ze het nieuws op de ratelende telexen. De fotograaf verklaarde de geheimen van de clichograf; hij dook met ze de donkere kamer in en daar bezagen ze de verbluffende re sultaten van het pasklaar maken van foto's in het vergrotingsapparaat. Even waren ze stil in de zetterij bij al die machines, maar al spoedig wedijverden hun heldere stemmen met het doffe geratel van de machi nes en de typografen hadden zelf lok kennelijk schik in dit enthousi- ste bezoek. Met grote aandacht werd het op- uaken "gevolgd, het pragen en ten slotte de gang van zaken in de gie terij, Ze moohten Bomaoc ore* de achtergrond ziet men Vlissingen. Onder de gravures, die grotendeels in het be zit zijn van de Stich ting Atlas van Stolk, bevinden zich een aan tal opmerkelijke por tretten van De Ruyter en Cornells Tromp naar aanleiding van de vete, die er tussen de ze twee mannen be stond. Dat deze onenig heid het grote publiek in die tijd ter dege be zighield, blijkt uit een viertal pamfletten, waarin een student, een Geldersman, een Vlaming, een Amster dammer, een bootsge zel en een herbergier in de vorm van ge sprekken huil mening tenkabinet afkomstige, grote gravure, die de stad Vlissingen ten tij de van een vorstelijk bezoek in beeld brengt. Verder .s er een merk- over deze affaire weer-. aardig®, geschilderde allegorie over de op bloei van de visserij, de handel en de scheepvaart na de Tweede Engelse oorlog. Op een wat romanti sche kust ziet men een aantal zeehelden bij een. waartussen men onmiddellijk De Ruy ter herkent, die een net vol vissen uit het water tlepen. Op de geven. Ook is er een illustra tie, die een overzich' geeft van de voorwer pen, die in augustus 1666 werden verloot ten bate van de slacht offers van de Engelse overval op Terschel lingen en Vlie. Vooral lepeltjes wer den verloot, maar er waren ook een stuk of wat horloges. De brandstichting op Terschellingen wordt per „Sinnebeeldt" in verband gebracht met de grote brand, die in hetzelfde jaar Londen heeft getroffen. Vrijwel onbekend is 't portret van Michiel de Ruyter op 61-jarige leeftijd, geschilderd door H. Berckmans en thans ia bezit van één van De Ruyters naza ten, jhr. A. Eiias te Rotterdam. Ook zijn er portretten van De Ruy ters derde vrouw. An na van Gelder, en van ziin zoon Engel cn dochter Margare'.ha. Een bijzonderheid is nog. dat op een „zak agenda", die in 1673 werd uitgegeven voor het volgende jaar, een prent van De Ruyter voorkomt, hetgeen er wel op wijst, dat ook :oen de aandacht al ten volle op hem was ge richt. Deze tentoonstelling, die uiteraard heel wat kleiner is dan die in 't Amsterdamse Rijks museum, maar die toch stellig de aan dacht verdient, blijft te bezichtigen tot 16 septemoer, iedere dag tot vijl uur. goed gelegen en goed geoutilleerde in dustrie- en tuinbouwgebieden, het stichten van tuin- en satellietsteden, van grootse recreatiegebieden en het op gang brengen van geheel nieuwe mogelijkheden in het Deltagebied. Onze wetgeving laat dergelijke ontwikkelingen toe en de ruimte ervoor is in het westen, ook on danks de schijn van het tegendeel nog in voldoende mate voorhanden. Nodig is echter vooral, dat het pu bliek de noodzakeiykheld van een dergelijke goed geleide ontwikke ling begrypt en er de grote voor delen van beseft. Anders bestaat het gevaar, dat door een onvrucht baar conservatisme precies die toestanden ontstaan, welke met al gemeen wenst te vermyden. Compensatie voor hogere huren te laag geacht Tweede Kamer over huurwet Volgens het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot wyziging van de huurwet zyn by het afdelingsonder- zoek in de Tweede Kamer stemmen opgegaan voor een stelsel van perio dieke huurverhogingen van 10 of 12j procent. De voorgestelde verhoging van 25 procent zou volgens sommi ge woordvoerders een te grote sprong zyn. Vele leden evenwel hielden de le den, hier aan het woord, de afspraak voor, welke aan de vorming vun bet huidige kabinet ten grondslag beeft gelegen. Deze afspraak betrof een huurverhoging van 25 procent, niet daaraan verbonden een blokkering van de helft van dat bedrag. Acht men voor de nakoming van deze afspraak het tydstip ongunstig .dan meenden deze leden, dat het meer in de iyn ligt het tydstip van invoering van ae huurverhoging te verschuiven. De blote mededeling, dat de rege ring zich met de beschouwingen van de S.E.R. ten aanzien van de compensatie heeft kunnen vereni gen. waaruit valt af te leiden, dat zij met een algemene loonsverho ging per 1 juli 1957 van 2 pet ak koord gaat, werd algemeen onbe vredigend geoordeeld. Houdt deze mededeling in. dat zij de loonsverhoging algemeen bindend zal verklaren? Acht zy zodanige com- fiensatie waarmede bovendien al- een de loontrekkers worden gehol pen voldoende? Is de toestand niet zo. aldus vele leden, dat deze in menig geval met name daar. waar in een ge zin slechts één verdiener is, niet on aanzienlijk zal blijven beneden het be drag van de huurverhoging? Vele andere leden achtten het door de S.E.R. aanbevolen percentage met name te laag voor de stedelijke ge meenten. Verscheidene leden meenden de last van de huurverhoging voor sommige categorieën by een loonsverhoging van 2 pet op 1 2 pet te kunnen stel len. Algemeen werd gevraagd, welke compensatiemaatregelen de regering ten behoeve van de niet-loontrekken- den voor ogen staan. Hoe zal het gaan met de uitoefe naars van zelfstandige beroepen, hoe met de middenstand, waar men naast de verhoging van de huishuur ook de huurverhoging voor winkel of be drijfspand zal hebben op te brengen En welke compensatie denkt de re gering te bieden aan de economisch zwakkeren onder de niet-loontrek- kenden, de weduwen met kinderen, de ouden van dagen, de invaliden, de kleine zelfstandigen? Is voor hen, zo vroegen vele leden, een huurtoeslag te verwachten Komt er een aanpas sing van de kinderbyslag? Vele leden zouden gaarne vernemen hoe hoog naar het oordeel van de mi nister het totaalbedrag zal zyn. dat by inwerkingtreding van het wetsont werp meer aan huur zal worden op gebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7