Geoffrey Lawrence hield slim pleidooi voor Adams Fondsen zouden tandheelkundige hulp eventueel doen vervallen mmoKD KABINET ZONDER P.v.d.A ZOU VEEL STEVIGER STAAN ZATERDAG 6 APRIL 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f „WEDUWENMOORDENAAR" VOOR ZIJN RECHTERS Jury Regeling autorijscholen in voorbereiding Op het departement van verkeer en waterstaat wordt gewerkt aan een wijziging van 't wegenverkeersreg lement, die het mogelijk zal maken aan degenen, die onder hun toezicht een motorrijtuig doen besturen, spe ciale eisen tè stellen, zo deelt de K. N. A. C. mee Deze wijziging, die waar schijnlijk dit jaar tot stand zal ko men, wordt gezien als een voorlopige oplossing. Als bestaande wettelijke rechten zich daartegen niet verzetten (dit wordt met behulp van proefpro cessen nagegaan) zal het geven van rijlessen worden gebonden aan nog verder gaande voorwaarden, die zul len worden vastgelegd in een aparte rijschoolwet. ONMIDDELLIJK. De commissie voor de woordenlijst van de Académie Frangaise is donderdag gereedgeko men met de bespreking van de woor den, die met de letter b beginnen. De woorden met b hebben zes jaar com missiewerk gekost. Onmiddellijk is men nu op de letter c overgegaan. BOL EN HOL. Drie holle-bolle-gijzen hebben dezer dagen te Ameixal (Por tugal) hun krachten gemeten in een eetwedstrijd. De eetlust was van d>n aard, dat de strijd moest worden ge staakt, toen de jury nog geen idee had, wie winnaar zou worden. De jury moet nu een datum vaststellen voor de hervatting van het feest. Dat kan wel enige tijd duren: eerst moet een flinke voorraad etenswaren wor den aaftgelegd. WAT ZE ZEGGEN. A. Toynbee, Brits historicus: „Als een burger de afper singen bedreef, waarmee de staten zich onderling bezighouden, zou hij direct in de gevangenis worden ge zet" Winston Churchill: „Een succes rijk politicus moet van tc voren kun nen zeggen, wat er morgen, binnen een week en binnen een jaar zal ge beurenen hij moet achteraf kunnen verklaren, waarom het niet gebeurd is". is in de periode, voorafgaande aan deze dagen, gepoogd te hebben mevrouw Morrell van 't leven te beroven", verklaarde Lawrence. Hij vervolgde: „Dr. Adams heeft mevrouw Morrell morfine en he roïne als pynstillende middelen laten toedienen. Wat kon hij an ders doen bij een 81-jarige ver lamde vrouw, die volgens de dok ters nog zes tot twaalf maanden had te leven, aan hersenzwakte leed, geprikkeld was en in woede kon uitbarsten? Doet het ertoe, wanneer mijn cliënt haar een wenig aan verdovende mid delen liet wennen, indien hij" hiermede haar leven dragelijk kon maken, haar 's nachts kon laten slapen en bevor- mag zich niet laten leiden door „wat ze ervan zeggen" Vrfldag, de vijftiende dag van het proces voor de Londense rechtbank „Old Bailey" tegen dr. John Bodkin Adams, die ervan wordt beschuldigd zyn 81-jarige, overleden patiënte mevrouw Morrell door 't toedienen van overmatige doses verdovende middelen om het leven te hebben gebracht, bracht de onverwachte wending dat de verdediger, Geoffrey Lawrence, af zag van het verder horen van getuigen k décharge, nadat twee hynner hun verklaringen hadden afgelegd. Lawrence, die een aanvang maakte met zijn pleidooi, verklaarde tegenover de uit tien mannen en twee vrouwen samen gestelde jury dat het „tyd wordt, dat er een einde aan deze zaak komt" en dat er thans genoeg getuigenissen zijn afgelegd". „Het bewijsmateriaal, dat U is voorgelegd, is meer dan voldoende, om het U mogelijk te maken tot een oordeel te komen", aldus Lawrence. Terwijl zijn stem bijna een fluisteren werd, vervolgde Lawrence: „Van alle moordzaken, die voor deze roemruch te rechtbank zijn behandeld, is deze zeker een van de meest opzienba rende." Hij herinnerde de jury eraan dat zij tot taak had de heer voorgelegde zaak uitsluitend te beoordelen op grond van de getuigenissen voor de rechtbank. „Wat U hierover in de kranten heeft gelezen, in treinen, ca fés of restaurants heeft gehoord, wat uw vrienden en kennissen ervan zeggen, en alle geruchten en klets praatjes, die er buitendien nog moge lijk over deze zaak de ronde doen, dit alles mag geen invloed op uw oor deel hebben, want het kan volkomen onjuist zijn", verklaarde hij. Waarschijnlijkheden „Ik wil U erop wijzen dat 3e ge neesheren, die voor de rechtbank heb ben getuigd, met waarschijnlijkheden hebben gewerkt. Doch by het beant woorden van de vraag, of een be klaagde schuldig moet worden ge acht aan het hem ten laste gelegde, mag niet van waarschijnlijkheden worden uitgegaan", aldus Lawrence. De verdediger vervolgde met te wyzen op de spanning, waaronder zyn cliënt thans reeds vier of vijf maan den leefde. „Eerst in de gevangenis, dag na dag, nacht na nacht, wachtend op zyn berechting en vervolgens hier, nu reeds twee weken, terwijl de door de openbare aanklager gedagvaarde ge tuigen in een onafgebroken reeks hun verklaringen aflegden. Wilt U dat ik hem nu ook nog als getuige ga horen en hem vraag na vraag laat beantwoorden, om niet te spreken van het kruisverhoor, dat de aanklager hem ongetwijfeld zou doen ondergaan? Ik zou dit alleen willen doen, wanneer het volstrekt noodza kelijk zou zyn. Volgens de verdediger was uit de vcrpleegstersaantekeningen, tijdens de ziekte van mevrouw Morrell gemaakt, febleken, dat de stelling van de open- are aanklager, dat mevrouw Morrell in haar drie of vier laatste levensda gen in een soort doosslaap verkeer de, onhoudbaar was. „Wij vinden in deze aantekeningen opmerkingen over de patiënte als „spraakzaam", helder bij zinnen, enz. en dit klopt niet met de verklaring van de aanklager, dat mevrouw Mor rell toen in een coma-toestand leefde. Eenvoudige zaak Ik verzoek U, dames en heren van de jury, te bedenken dat dit in feite een eenvoudige zaak is. U moet steeds voor ogen houden dat dr. Adams er niet van beschuldigd derde dat zij het haar verpleegsters niet te moeilyk maakte?", aldus de verdediger. Natuurlijke dood Lawrence maakte vervolgens ge wag van een „zeer belangrijk punt, namelijk het feit dat twee der als ge tuige gehoorde dokters hebben ver klaard dat het niet uitgesloten ls, dat mevrouw Morrell een natuurlijke dood ls gestorven. „Maar Indien mevrouw Morrell 'n natuurlijke dood is gestorven, over leed zjj niet tengevolge van een over matig gebruik van verdovende mid delen en dan heeft dr. Adams haar dus niet om het leven gebracht. En indien hij haar niet van "het leven heeft beroofd, is hy ook geen moor denaar", aldus de verdediger. Lawrence, stelde verder dat de „ui terst fantastische veronderstelling is gemaakt dat deze dokter plotseitn* een stervende vrouw, wier levensduur nog zeer beperkt was, door een over matige dosering met verdovende mid delen om het leven heeft gebracht, omdat hij belust was datgene te ont vangen, wat hem door zyn patiënte in haar testament was toegedacht." Na drie uur en 22 minuten pleiten kwam Lawrence tot de conclusie, dat er van moord op mevrouw Morrell geen sprake kan zijn geweest. Vervol gens kwam de openbare aanklager sir Reginald Manningham—BuÜer aan het woord. Hij zei niet de minste waarde te hechten aan wat was opge tekend over het ziekteverloop, want de schriften zijn zeven jaar onder be heer van de beklaagde geweest. Hij vroeg zich af, waarom Adams zijn patiënte verslaafd deed raken aan verdovende middelen. De aanklager kwam met zyn betoog niet klaar; ny zal het maandag voortzetten. PROF. OUD TIJDENS JAARREDE Socialisten streven koude nationalisatie na" Aan het begin van de algemene vergadering van de volkspartij voor vryheid en democratie heeft de voor zitter, prof. mr. P. J. Oud, gister avond in Groningen een jaarrede ge houden. „Het kabinet-Drees 19521956 liet zich maar behaaglyk meedrijven op de conjunctuurgolven", aldus spr., die kritiek oefende op de onrechtma tige verdeling van de welvaart in '55. Voor huiseigenaren en landbouw wa ren de rechten in hoge mate verkort. De loonsverhoging in het laatste jaar van het bewind noemde hij een schijn- verhoging. De noodzaak van bestedingsbeper king na de verkiezingsroes bracht de kloof tussen de socialisten en alle an deren duidelijk tot uiting. De socialisten willen belastingver hoging, alle anderen beperking der overheidsuitgaven. Ook in het eigen domsprobleem is ieders visie verschil lend. Bij de socialisten staat sociali satie op de achtergrond bij het beleid op het stuk van huren en pachten. Wij menen bijv., dat de rugge- graat van het platteland gevormd moet worden door een onafhanke lijke en voor haar eigen bedrijfs voering verantwoordelijke boeren stand. Dit doet ons grote waar de hechten aan het privaatbezit van de landbouwgronden. Het so cialisme daarentegen wil volstrek- De voltrekking van het huwelijk tussen Ko van der Kam en mejuf frouw Corrie Minderhoud te Vlissin- gen kreeg vrijdagmiddag een bijzon dere „omlijsting"! Bij het verlaten van het Vlissmgse stadhuis moest het jonge paar onder een wat bizur- re „erepoort" lopen. Voor deze ere poort. werden vreemde attributen ge bruikt. Stokers en machinisten van het marinevaartuig Hr. Ms. .Lim burg", dat in Vlissingen gestatio neerd is, hielden namelijk lange buizen, enorme voorhamers, sleutels en tangen, allemaal van de „Lim burg", boven de hoofden van het pasgetrouwde paartje. Dit eerbetoon werd gebracht, omdat de heer Van der Kam werkzaam is als machinist I aan boord van de Limburg". Het was overigens nog niet eens het enige eerbetoon, want op hetzelfde ogenblik loeiden de sirenes en fluiten van alle marineschepen, die in de buurt lagen, ter ere van de bruid en bruidegom. (FOTO P.Z.C.) te uitholling van het eigendoms recht op grond en bedrijfsgebou wen: kouae nationalisatie. Blok kering van de eigenaarslasten met gerichte besteding zou die koude nationalisatie opnieuw een ferme stap vooruit brengen, aldus prof. Oud. De poging tot kabinetsformatie-De Gaay Fortman zónder socialisten achtte hij mislukt door het verzet hiertegen van C.H.-zij"de, met name van minister Staf. Hij wees op de on behaaglijke tegenstellingen tussen kabinet en kamerfracties en zei, dat er eigenlijk niemand in de kamer is, die het rechte vertrouwen in het ka binetsbeleid stelt. „Een kabinet zonder socialisten zou op heel wat steviger grondslag staan. Waarom doet de rechterzijde het niet alleen? Een financieel-econo- misch beleid van een rechts kabmet zou ons heel wat beter liggen, dan een kabinet waarin de socialisten tel kens weer de toon weten aan te ge ven. Zelfs als de C.H. er niets voor Eerste vrouw gepromoveerd in theologie aan V.U. Gistermiddag is de eerste vrouw gepromoveerd in de theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het was mejuffrouw J. C. Schreuder, geestelijk verzorgster van het rust huis voor bejaarden der Ned. Herv. Kcrk~ „Amstelhof" te Amsterdam. Zij verdedigde in de Woestduinkerk te Amsterdam haar dissertatie geti teld „De overwinningsgedachte bij Johann Christoph Blumhardt". Pro motor was prof. dr. G. C. Berkouwer. De promovenda werd terzijde ge staan door de paranimfen mevrouw dr. E. C. M. FrijlingsSchreuder, arts voor psycho-therapie te Amster dam en dr. J. Th. R. Schreuder, in ternist te Sneek, respectievelijk haar zuster en broer. Mej. Johanna Catharina Schreuder werd op 20 april 191" te Amsterdam geboren. Ze is een dochter van wijlen de heer J. Th. R. Schreuder, die vele jaren voorzitter was van de vereni ging voor christelijke mulo en orga nisator van internationale schoolcon- gressen. Prof. Berkouwer reikte na de pro motie met een hartelijke toespraak de bul uit aan dr. Schreuder. Hij leg de er de nadruk op, dat hier sprake is van een novum in de geschiedenis van de theologische faculteit. In West-Berlij.n wordt een Europees congres van de rooms-katholleke jeugd gehouden, waaraan 70 afgevaardigden uit 15 Europese landen, alsmede vertegen woordigers uit de Ver. Staten, Argenti nië, Mexico, Zuid Vietnam en Indonesië deelnemen. zou voelen, dan is een minderheidska binet in een parlementair geregeerd land niet verboden. Dat zou kunnen rekenen op onze welwillende opposi tie.' Angst voor een teruggrijpen door de P. v. d. A. op haar methoden van voor de oorlog behoeft niet meer te bestaan. Zij zijn niet meer de muiters, makkers en taaie rooie rakkers, maar hebben een belangrijk deel van haar kiezerskorps eraan te danken dat ze keurig burgerlijk zijn geworden." In Flevoland wordt op het H ogenblik veel vis gevangen, doordat de vissen naar de nog M niet drooggevallen plaatsen m s zwemmen. De visserijinspectie H neemt nu van de vissers de ondermaatse vis over tegen 'n ff bepaalde vergoedingdeze vis ff wordt of tot eendevoedsel verwerkt of aan de andere zij- de van de dijk in het IJsscl- H meer uitgezet. H Op de foto een visser, die zijn dagvangst onder het wakend oog van een tweetal leden van de visserijinspectie overlaadt. Het Wereldgebeuren Woenstijnconflict Groot is de tegenstelling tussen pro- en anti-westerse elementen m 't woestijnkoninkrijk Jordanië. Koning Hoessein heeft uiteindelijk de anti-communistische koers gekozen cn wel zo duidelttk. dat niemand meer aan zijn ware ideeën twijfelen kan. Daarentegen Is de eerste minister. Soclcïman Naboelsi, vol afkeer van alles wat maar even een westers tint je heeft. Naboelsi heeft grote massa's achter zich, die vol aandacht naar het gestook van radio-Cairo luisteren Men krijgt echter dc indruk dat de staf van het leger één lijn trekt met 3e koning. Het ls overigens nog de vraag, of de allerhoogste officieren wanneer ooit puntje by paaltje zou komen erop kunnen rekenen dat hun bevelen worden uitgevoerd. De mid denmoot van 't officierskorps is na melijk sterk geïnfiltreerd met com munistisch gezinde elementen. Man- I ncn die zich met zekere trots als „Zuidsyriërs" betitelen en die daar mee laten weten, dat zij veel voelen voor federatie van hun land met Sy rië. dat evenals Egypte tot de zeer onzekere elementen in het Midden- Oosten behoort en waar velen in de Russen kameraden zien. lüiüiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiii [lunmiiiiHifiiiiiiiiii Corruptie in marinekamp in IJmuiden berecht. De voormalige commandant van het marine bewakingskamp te IJmui den, een der vroegere bewakers en een IJmuidens koopman, alle drie be trokken bij de jarenlange verduiste ring, uit dit kamp, zijn in hoger be roep door het gerechtshof te Amster dam tot langdurige onvoorwaardelijke gevangenisstraffen veroordeeld. De 30-jarige ex-commandant J. R. D. u;t IJmuiden, in eerste aanleg door de rechtbank tot één jaar veroordeeld, zal alsnog negen maanden moeten on dergaan, evenals de 33-jarige vroegere bewaker A. J. H. uit IJmuiden, die van een vonnis van tien maanden in beroep was gekomen. De 52-jarige IJmuidense koopman A. W., in eerste instantie tot zes maanden veroordeeld, is thans wegens heling door het hof vier maanden opgelegd. Het hof kwalificeerde ten aanzien van de commandant en de bewaker de gepleegde feiten als „het medeple- gen van verduistering in dienstbetrek king, meermalen gepleegd". Van 1953 tot 1955 verdwenen uit het IJmuidense kamp in gestadige stroom talloze goederen. Volgens de procu reur-generaal hadden de verdachten een groot aandeel gehad in de clan destiene verkoop van de voorraad van een heel magazijn. Sowjet-deskundigen 2ijn er Sn geslaagd wijn met behulp van gammastralen bin nen enkele dagen te laten rijpen. Dit jroces vergt anders verscheidene jaren, zo meldt „Tass" uit TifUs. WANNEER AKKOORD UITGESLOTEN IS Geldelijke tegemoetkoming zal niet verstrekt worden Gistermiddag ls in Utrecht een persconferentie gehouden door de geza menlijke organisaties van algemene ziekenfondsen (G.O.Z.) over het conflict tussen de tandartsen en de ziekenfondsen. Er werd aan herinnerd dat sedert het uitbreken van het conflict op hoog niveau enige pogingen zyn ondernomen om de weg te effenen, die tot een mogelijke hervatting van het overleg zou kunnen leiden. In de eerste plaats de poging van minister Suurhoff en daarna heeft de ziekenfondsraad nog een beroep op de maatschappy van tandheelkunde gedaan. Beide pogingen zijn door een afwijzend antwoord van de maatschappij mislukt. De G.O.Z. verklaart, ter voorkoming van misverstand, dat zy in het be lang van de verzekerden elke poging, die wordt ondernomen om het overleg tussen de partyen, met behoud van Ieders verantwoordeiykheid, weer op gang te brengen, ernstig zal overwegen. Reeds meermalen is de vraag ge steld of aan de verzekerden in plaats van hulp in yatura een geldelijke te gemoetkoming kan worden verleend, doch op grond van wettelijke en regle mentaire bepalingen is dit onmogelijk, zo deelt G.O.Z. mee. De ziekenfondsen zouden dit boven dien als een eerste stap beschouwen op de weg naar een h.i. fatale struc tuurverandering van het huidige zie kenfondssysteem. Met name dreigt volgens de ziekenfondsen, dan het ge vaar, dat men afglijdt naar een ziek tekosten-verzekeringssysteem, waar bij een min of meer belangrijk deel van de kosten van geneeskundige en tandheelkundige hulp benevens van medicijnen, als eigen risico voor re kening van de verzekerde zou komen. Voorts dat de hoogte van dit eigen risico de bijbetaling door de verze kerde buiten elke bemoeienis van de ziekenfondsen zou blijven. Op den duur zou dit tot zodanige financiële lasten voor de verzekerden kunnen leiden, dat dezen het slachtoffer van een dergelijke structuurwijziging wor den. Ingeval de kans op een akkoord tussen de tandartsen en zieken fondsen uitgesloten moet worden geacht, dan zal ernstig dienen te worden overwogen om de tand- 1 heelkundige hulp als ziekenfonds- verstrekking te laten vervallen. De ziekenfondsen zouden zich dan wel licht tot de tandheelkundige jeugd zorg (de zogenaamde schooltand- verzorging) moeten beperken. Deze gedachte is vroeger, dus los van de tegenwoordige conflictsitu atie, reeds meermalen naar vorgen ge komen, ook al doordat van tandart senzijde nogal eens is gesteld, dat de tandheelkundige hulp in feite een „on- verzekerbaar object^ is. Over de half jaarlijkse gebitscontro le bereiken de ziekenfondsen vragen, aangaande de financiële gevolgen van het eventueel verlopen van de contro ledatum indien een voorgenomen be zoek aan de tandarts voorlopig wordt opgeschort. Bij een eventuele oplos sing van het conflict zal dit punt de bijzondere aandacht van de zieken fondsen hebben. Op basis van het thans door de zie kenfondsen gebodene zouden de kos ten van de tandheelkundige hulp in ziekenfondsverband in de z.g. bufsbe- handeling circa 31,5 miljoen gulden bedragen, terwyl de per 1 april j.L door de tandartsen eenzijdig vastge stelde tarieven een uitgave zouden vergen van rond 40 miljoen gulden. Deze bedragen dienen nog te wor den verhoogd met de kosten van tand heelkundige hulp verleend in de tand heelkundige centra en met de kos ten van de schooltandverzorging en tandregulatie. Akkoord over concept- C.A.O. dagbladjournalisten De onderhandelingsdelegaties van de Nederlandse dagbladpers en de door de Federatie van Nederlandse journalisten vertegenwoordigde jour nalistenkringen hebben heden over eenstemming bereikt over een con- cept-C.A.O. dagbladjournalisten. Het resultaat van deze besprekingen zal thans aan de besturen en ledenverga deringen der beide organisaties ter goedkeuring worden voorgelegd. oning Hoessein heeft ongetwij feld moed nodig om uit zyn pro- feld moed nodig om uit zyn pro westerse gevoelens de conse quentics te trekken. Maar hy is klaar- biykclyk bereid, om nu en dan een op zienbarende daad te stellen, waar door vriend en vnand worden verrast. Tot die daden behoorden de beperken de bepalingen, waaraan hij de Russi sche propaganda op zeker ogenblik onderwierp. En eveneens kan men daaronder rangschikken de opdracht, die hy dezer dagen aan de chef van zyn kabinet gaf om naar Cairo te rei zen. Volgens doorgaans betrouwbare berichtgevers was het doel van diens tocht: een uitnodiging over te bren gen voor een nieuwe byeenkomst van Arabische regeerders. Op die confe rentie zou Hoessein willen pleiten voor een andere houding ten opzichte van de heer James Richards. Hij zou hem althans in 't land willen binnen laten. James Richards reist door het Mid den-Oosten ais speciale afgezant van Amerika's president Eisen- >wer. Hij probeert daar, met dc overredingskracht die hem vele jaren in het Amerikaanse parlement zo goed van pas gekomen is, de Eisen- hower-leer v/or 't Midden-Oosten aan de man te brengen. Die Eisenhower- leer belooft aan de staten in dat bus- kruitgebled militaire garanties tegen communistische agressie en economi sche steun die kan bijdragen tot ver heffing van het sociale peil. Terecht is Richards begonnen met visites aan landen waarvan hij wist dat zy sym pathiek staan ten opzichte van Ei senhowers gedachtenTurkije, Irak. Perzië en Pakistan, leden van het Bagdadpact. Deze week vertrok hij uit Perzië naar Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan. Maar op zeker ogenblik zal hy toch in een of ander land terecht moeten komen, waar de regeerders met hun laveren tussen oost en west bijdragen tot de huidige spanningen. Jordanië zou nu gauw aan bod kunnen komen. Maar daar woedt, voornamelijk achter de scher men, nog steeds de strijd of hy al dan niet welkom zal zijn Hulp uit Amerika zou de Jorda- niërs zeker goed van pas kun nen komen. Tot dusver is slechts tien procent van het land ge schikt voor landbouw; de rest is aor en droog. Een kwart van het voedsel moet geïmporteerd worden. En, mede door de aanwezigheid van veel Pales tijnse vluchtelingen, is de helft van de mannen boven zestien Jaar werke loos. Ma^p Naboelsi vindt, dat de Arabische solidariteit boven alles gaat en dat men Richards niet kan ontvangen voordat Egypte's president Nasser heeft gezegd or het mag. Na boelsi heeft donderdag zelfs in een radiorede verklaard, dat Jordanië Russische hulp zal accepteren „indien deze wordt aangeboden", maar Ame rikaanse hulp afgewezen daar aan vaarding volgens nem zou betekenen, dat Jordanië de banden met Egypte moet verbreken. „Dit land zal de be trekkingen met de Sowict-Unie nader aanhalen", zo zei hy. Ongetwijfeld is over deze kwestie het laatste woord nog met gezegd. Het probleem zal ac tueel blijven gedurende al de drie maanden van Richards reis. En de ko ning zal proberen om voor een wen ding ten goede te zorgen, waarby hy de wreedheid van de anti-westerse elementen riskeert. Die wreedheid kent hij goed: hij stond immers aan de zijde van zijn grootvader, koning Abdoellah, toen die (in 1951) door een anti-westerse fanaticus werd ver moord. KONING HOESSEIN strijd achter de schermen Adenauer: Wij hebben atoomwapens nodig. Bondskanselier Adenauer heeft gis teren op een persconferentie gezegd dat West-Duiïsland r.iet kan afzien van het bezit van tactische atoom wapens. Deze wapens, zei hij, zijn in feite «niets meer dan een ontwikkeling van de artillerie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5