PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël zal rechten beproeven ook al komen er moeilijkheden van Russen waarschuwen o.a. Nederland Minister Algera had weinig verrassingen... BILT DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 82 Daghladuttgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. do Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 69 cent per ■week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummer» 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 april 1957 ADVERTENTIEPRIJS 15 cent per mm. Minlm. p. Advertentie 4 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») 23 cent p. regel niet een minimum van 1.—„Brieven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 352300 P.Z C., Middelburg Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 68—60, teL 1355 4 lijnen (b.g.g. M6 of 104); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2226; Oostburg, Nleuwetraat 43, tel. 20; Terneuzen. Bron wcrijstr. 2. Zierlkzee: N. Bogcr<5straat 24. tel. J« WAARSCHUWING VAN CAIRO AAN JERUZALEM Washington: Onderhandelingen over Suezkanaal zijn niet opgeschort Israël heeft er de Verenigde Staten van op de hoogte gesteld, dat het van plan is om te proberen zijn „rechten" uit te oefenen op het gebruik van het Suezkanaal en de Golf van Akaba, zelfs als dat nieu we moeilijkheden zou betekenen in het Midden-Oosten. Deze mededeling, aldus werd gisteren bekendgemaakt, werd eerder in deze week door de Israëlische ambassadeur Abba Eban gedaan aan de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Christian Her ter. Israël neemt de volgende houding aan: het zal het verbod van Egypte om Israëlische schepen door te laten, op de proef stellen, als dit verbod gehandhaafd zou blijven na de aan de gang zijnde onder handelingen over het gebruik van het Suezkanaal. Gezegd wordt, dat Eban er het mi- 1 nïsterie van buitenlandse zaken van op de hoogte gesteld zou hebben, dat: Een overeenkomst over het Suezkanaal ook de „rechten" van Is raël in moet houden, door de Ver enigde Naties erkend, op het gebruik van het Suezkanaal. Israël besloten had „zijn rechten op de doorvaart van het kanaal uit te zullen oefenen", als dit nodig zou blijken te zijn. Dat houdt waarschijn lijk in, dat Israël een schip door het kanaal zal sturen als een proefgeval. Maar er was geen aanduiding over de aoort van acfcie, waar Israël toe over zou gaan, wanneer het schip door Egypte zou worden teruggezonden. Als die rechten niet in de over eenkomst zouden worden opgenomen, dan zal Israël enige overeenkomst of afspraak inzake het kanaal zonder enige „wettige of morele" waarde achten te zijn. Waar schuwing Egypte heeft Israël er vrijdag voor gewaarschuwd Egypte niet te provo ceren of te bedreigen met een aan val. In een door het hoofd van de rege ringsvoorlichtingsdienst, kolonel Ab- del Hatim Kader, nitgegeven verkla ring wordt gezegd, dat Israël in ok tober jongstleden, toen het Egypte aanviel, door Groot-Brittannië en Frankrijk werd beschermd. Radio Moskou Ds Russen zijn bezig met het be rekenen van de verwoestingen, welke zij kunnen aanrichten in een atoom-oorlog. Ook Nederland werd in die berekeningen betrokken. Radio Moskou deelde mede, dat één Russische waterstofbom op Soester- berg voldoende zou zijn om ernstige schade aan te richten in een groot areaal, waarbinnen de steden Am sterdam, Utrecht, Den Haag en Amersfoort zouden vallen. Dit dreigement vormt een onder deel van een campagne welke Rus land via de radio en via nota's voert tegen de Westeuropess landen van het Noordatlantische verdedigingsverdrag. Men wil dé volkeren van West-Euro pa bevreesd maken. De Russen gaan daarbij uit van de veronderstelling als zouden de Verenigde Staten een agressieve oorlog tegen Rusland kunnen begin nen en daarbij de Westeuropese als de kwetsbare startpunten voor de atoomoorlog kunnen gebruiken. Deze veronderstelling leeft niet in de Westeuropese landen. Het Noord atlantische verdrag is geen aanvals verdrag, maar een verdedigingsver drag. In de eerste plaats een verdedi gingsverdrag tegen Rusland en ver volgens ook tegen de communistische landen, die met de Russen een bond genootschap hebben. Wanneer de Verenigde Staten en de Westeuropese landen zich bewa penen ook met atoomwapens dan is dat om zich te kunnen verdedigen tegen het Russische gevaar. Hoe groot dat gevaar is heeft Radio Moskou donderdag nog eens aan getoond toen het Nederland be dreigde met de vernietiging van zijn dichtstbevolkte gebied in het hart van het land. Erkend moet worden, dat een atoomoorlog voor Nederland ver schrikkelijke gevolgen zou hebben, indien ons land binnen het bereik van de Russische atoombommen zou ko men. Alles dient dus in het werk gesteld te worden om die verschrikkelijke gevolgen te voorkomen. Dat kan ech ter alleen maar, wanneer de landen van de Noordatlantische organisatie beschikken over middelen om de Rus sische aanvalsbases op even grondige of nog intensievere wijze te vernieti gen als waarmee de Russen thans West-Europa en Nederland bedreigen. De Russen weten dan dat zij geen vrij spel hebben en zij zullen zich grondig bedenken alvorens zij een zelfvernietigende oorlog ontketenen. Tegen dat ontketenen van oorlog waakt de Noordatlantische verdrags organisatie. Nederland hoort iin die organisatie thuis en de grote meer derheid van het Nederlandse volk zal zich niet daar -van af laten brengen door Russische dreigementen met een atoombom op Soesterberg. Mevrouw Meyr, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, heeft, aldus de Egyptische verklaring, ge zegd, dat de Israëlische strijdkrach ten misschien eens het schiereiland Sinaï wéér zullen bezetten. Er zijn nu al in totaal ongeveer honderd van deze bedreigingen ge teld, aldus de verklaring. In bevoegde Amerikaanse krin gen is gezegd dat de onderhande- i lingen met Caïro over het toe komstige statuut voor het Suez kanaal niet opgeschort zijn. Men wijst er op. dat Nasser nog steeds niet de inhoud van het Egypti sche antwoord op de Amerikaan se voorstellen heeft gepubliceerd. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft nog geen nadere in lichtingen van de Amerikaanse ambassade te Caïro ontvangen over de jongste besprekingen van ambassadeur Hare met de Egyp tische autoriteiten. Volgens het Egyptische regerings orgaan „Al Gomhouria" lag het niet in de bedoeling van Egypte om het plan inzake het toekomstig beheer van het Suezkanaal een internationa le conventie te laten worden. De internationale Kamer voor de Scheepvaart heeft vrijdag in Londen uitgemaakt, dat vóór er een politieke regeling voor de vaart door het Suez kanaal is getroffen, maar „weinig vooruitzicht" bestaat voor het ope nen van nuttige handelsbesprekingen over het toekomstige gebruik van het kanaal. Het vijftienduizend ton metende Nederlandse motortankschip „Purfina Nederland" is gisteren het Suezka naal gepasseerd, als grootste schip en eerste geladen tankschip na de heropening van het kanaal. Dreiging met atoomgeweld In een uitzending van Radio-Moskou Is de Nederlandse regering gewaar schuwd, dat één waterstofbom op Nederland vier grote steden en het gehele gebied tussen deze steden zou kunnen vernictigeh. Commentaar leverend op de reis naar de Verenigde Staten van minister Staf, „die de levering van geleide projectielen en atoombommen ten behoeve van Nederland kreeg toe gezegd", heette het, dat Nederland w erd getransformeerd in een Ameri kaanse atoombasis. Radio-commentator Alexander Mel- nikow zeide o.m.: Mijnheer Staf zal in de Verenigde Staten zeker geleide projectielen en atoombommen ont vangen, doch niemand zal willen ge loven dat de Amerikaanse basis bij Soesterberg, evenals de andere oor logsbases die rondom de Sowjet-Unie zjjn aangelegd, slechts voor defensie- doeleinden worden gebruikt". Vernietigen „Het is éïgemeen bekend dat ge leide projectielen geen verdedi gingswapens zijn", zo werd hier aan toegevoegd. „De Sowjet-Unie heeft geen plannen ook maar enig land aan te vallen. Het is echter zonder meer duidelijk, dat wan neer' de U.S.S.R. zou worden aan gevallen, zij genoodzaakt zal zijn de meest" effectieve maatregelen te nemen om de agressor een ver nietigende slag toe te brengen en de militaire bases, van waaruit de aanval wordt ondernomen, te ver nietigen". „Het is zelfbedrog te geloven dat de Sowjet-Unïe bij een tegenaanval niet dezelfde wapens zou gebruiken als waarmede zij werd aangevallen, zoals bijvoorbeeld in het geval dat a- en'h- bommen worden gebruikt". „Doch wat zou dit bijvoorbeeld voor Nederland betekenen?" „Een bom op Soesterberg zou voldoende zijn om Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Amersfoort en het gehele gebied tussen deze steden volkomen te vernietigen. Dit volgt uit het feit dat een enkele li-bom, zoals proe ven hebben aangetoond een vernie tigende werking heeft in een radius van honderden kilometers". „Boven dien moet het feit. in aanmerking wor den genomen, dat Nederland het land met de grootste bevolkingsdichtheid van het Westen is". „Men-zou zich thans Kunnen afvra gen, waarom de Nederlandse regering het Nederlandse volk in zo'n gevaar lijke situatie brengt. Wat beoogt zij wanneer zij de bevolking met verhaal tjes over de sterkte van de N.A.V.O. en dergelijke tracht gerust te stel len?" „Waarom Vertelt zij niet de grim mige waarheid dat de Sowjet-Unie in geval zij wordt aangevallen, er niet van zal terugschrikken de springplan ken der agressie te vernietigen?" In een soortgelijke waarschuwing aan de Britten wordt verklaard, dat de kleine en middelgrote landen, voor al die welke in West-Europa bij elkaar liggen, over hun gehele lengte en Koeler bij noordenwind (Van onze weerkundige medewerker) Nederland behoorde vrijdag met een temperatuur van 24 graden Celsius, in Twente ge meten, tot de warmste landen van Europa. In Brabant steeg het kwik tot 23 en in Zeeland tot 18 a 20 graden Celsius. In de loop van de middag begon met 'n noordelijke wind koelere lucht de noordelijke provincies binnen te stromen, waar de temperatuur in korte tijd 5 a 6 graden Celsius daal de. Er heeft zich een nieuw hogedrukgebied ontwikkeld, 'waarvan het centrum in de buurt van Schotland ligt. Hier door is in de afgelopen nacht een zwak storingsfront ons land binnengedrongen, hetgeen plaatselijk mist en enige be wolking veroorzaakte. De tem peratuur zal tijdens het week einde ook in het zuiden van ons land enkele graden lager blijven. Het is mogelijk, dat het hogedrukcentrum bij Schot land zich de komende dagen langzaam over de Noordzee naar Scandinavië uitbreidt. Dit zal dan weer tot gevolg heb- ben, dat de wind geleidelijk M weer naar noordoost tot oost gaat draaien en weer drogere p lucht zal aanvoeren, waarbij M flinke perioden van zonne- schijn voorkomen. De regen- kansen blijven iri de komende M dagen nog klem en ook al zal het wat koeler blijven, toch is het voor april nog gunstig voorjaarsweer. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllH^ Ventje Soemoeal houdt heft in handen De initiatiefnemers van de procla matie van 2 maart In Oost-Indonesië, waarbij het bestuur over dit gebied werd overgenomen door overste Ven tje Soemoeal, zijn donderdag in Ma kassar bijeengekomen en hebben met algemene stemmen besloten hun pro clamatie te handhaven", ongeacht wat de gevolgen van de zo revolutio naire stap zullen zijn." Dit heeft de voorlichtingsdienst van het militaire bestuur in Oost- Indonesië vrijdag bekendgemaakt. Op deze vergadering werd voorts besloten een organisateie in 't leven te roepen" om de betrekkingen tus- .p- het gebied en de centrale regering in Djakarta te onderhouden." Russen namen weer proef met atoombom Het Britse ministerie van defensie deelt mee, dat de Sowjet-Unie op 3 april weer een kernproef heeft geno men. De vorige Russische proef is in het Westen op 8 maart geconstateerd. Dat was volgens de Amerikaanse commissie voor atoomenergie de achttiende proef van de Sowjet-Unie. De Britse bekendmaking is beves tigd door de Amerikaanse commisr sie voor kernenergie. breedte hard kunnen worden getrof fen. „Het is een grote dwaling zelfs een ogenblik te denken, dat aanvallen met warmtekernwapens zoals water stofbommen) eenzijdig kunnen of zul len zijn". In een uitzending voor West-Duits- land zegt de radio, dat de levering van atoomwapens aan het Westduitse leger vele gevaren voor West-Duits- land met zich mee zou brengen. „In geval van een atoomoorlog zou West- Duitsland het voornaamste strijdto neel zyn. De logica van de oorlog eist, dat de vernietigendste slagen worden toegebracht juist op die plaat sen waar zich atoomwapens bevin den". V! *"5Pïf£2 n 'fytrj Li* Vijf jonge Cyprioten ter dood veroordeeld 5 Cyprioten, allen jong en waarvan twee nog op de schoolbanken, werden gisteren tot de doodstraf veroordeeld wegens het vuren op een patrouille bijLyssi, tussen Nicosia en Famagus- ta op 2 februari jl. Het was de eer ste keer dat vijf mensen tegelijkertijd ter dood werden veroordeeld op Cyprus sinds de En gelsen in 1878 het eiland bezetten. Behalve de schooljongens is er nog een boer bij, een timmerman en een arbeider. Zij werden in een schuur ge arresteerd nadat een zesde medeplich tige door de troepen in een vuurge vecht was neergeschoten. Kunstmaan zal in 100 minuten om aarde gaan De Amerikaanse schout-bij-nac'nt Rawson Bennett, de militaire leider van het program voor het lanceren van kunstmanen, hee't te New York verklaard, dat het niet zeker is, hoe lang de eerste satelliet in de lucht zal blijven. Deze onzekerheid is een ge volg van het feit, dat de kunstmaan bij haar tocht om de aarde de sa telliet zal in ongeveer honderd minu ten om de aarde draaien energie en snelheid kan verliezen, doordat de luchtdichtheid op haar ellipsvormige baan niet overal gelijk is. Deze baan zal liggen in een strook tussen twee honderd en vijftienhonderd mijl bo ven het aardoppervlak Bennett deelde mee, dat men bin nenkort met proeven zal beginnen, welke een inleiding vormen op het lanceren van de eerste satelliet. De Amerikaanse generaal b.d. McRey- nolds, de samensteller van de „C" en „K" noodrantsoenen ln de Tweede We reldoorlog is met zijn vrouw in zijn wo ning te St. Petersburg in Florida door zijn Franse chauffeur vermoord. NA HET EERSTE KAMER-DEBAT Zeeland houdt vast aan tweede boot! Minister Algera heeft deze week in de Eerste Kamer vrijwel geen mededelingen gedaan, waarover Zeeland de vlag kan uitsteken. Dat dundoek zou bijvoorbeeld hier be slist gewapperd hebben, indien de bewindsman zou hebben ver klaard, dat de tweede nieuwe boot voor de Westerscbelde-veren on danks zijn aanvankelijke weige ring dan toch maar moet worden gebouwd. Maar de minister heeft dit helaas niet gezegd, integen deel, hij heeft het hoofd geschud en slechts medegedeeld, dat hij Ged. Staten een „bepaald plan" voor de veerdiensten zal overleg gen. Ras-echte optimisten zullen nu wel licht zeggen, dat de zeer begeerde tweede boot in dit ministeriële plan opgenomen kan zijn. Maar gezien de hardnekkigheid, waarmee de bewinds man in de Eerste Kamer de „verlen- gingspolitiek" het verlengen van oude boten verdedigde, k^p men zich moeilijk onder de optimisten scharen. Het ziet er naar uit, dat deze tweede boot voor minister Algera voorlopig althans heeft afgedaan. Nu binnenkort echter de onderhan delingen over het gehele vraagstuk der Zeeuwse veren tussen minister en provincie beginnen, ls het wellicht goed nog eens nadrukkelijk vast te stellen, dat Zeeland juist op dit punt toch moeilyk concessies kau en mag doen,. Immers de „veren-geschiede nis" van de jongst, tijd, culminerend in het terugnemen van de vrye-veren- motie door Provinciale Staten, leert uitdrukkelijk, dat Zeeland alleen dan tot toegevendheid op het gebied van tarieven enz. kan zyn, wanneer de mi nister voor een goede outillage van de diensten zorgt, niet andere woor den wanneer, er een tweede nieuwe boot komt. Hierover mag het college van Ged. Staten niet schipperen 1 Ook het Zeeuwse bedrijfsleven is deze me ning toegedaan en is bepaald niet ge diend met stoplappen, zoals het ver lengen van byna dertig jaar oude schepen. Verlenging is een noodmaat regel en dient uitzondering te zyn. Hier schijnt de uitzondering tot regel te worden verheven. SCHOUWEN. de Schouwse delingsdijk. althans op pervlakkig beschouwd. Want uit ae woorden van de minister kon men op maken, dat thans de vrede tussen pol der en rijkswaterstaat is getekend, nadat deze laatste dienst een niet on belangrijke concessie had gedaan in zake de hoogte van de delingsdijk. Het bleek ons echter op Schou wen, dat de woorden van de mi nister daar nog niet met algehele instemming zijn begroet. Inder daad: over de delingsdijk is men nu tot een akkoord gekomen maar niet alleen deze dijk vormde een geschilpunt. Er waren ook de kwesties van inlaagdijk en verster king buitenkering, hetgeen de heer De Vos van Steen wijk in de Ka mer nog eens duidelijk had aange toond. En met betrekking tot deze laatste twee punten heeft het wa terschap haar standpunt nog niet gewijzigd: men blijft de mening toegedaan, dat de inlaagdijk over bodig is en dat de buitenkering in de eerste plaats versterkt moet worden. Dus ook hier nog geen vlaggen Overigens, als leek vraagt men zich nu toch wel af of deze compromis- delingsdijk, die nu op ongeveer ander halve meter boven N.A.P. zal komen, nog wel enige functie heeft. Spoelt het water bij eventuele calamiteiten er niet overheen? En heeft een dergelij ke lage dijk nog wel enig nut als vluchtplaats, welk voordeel in het verleden steeds zeer belangrijk werd genoemd Enkele waterbouwkundi gen. met wie wij deze zaak bespraken, toonden zich verwonderd over dit compromis. Zonder zich uit te spre ken over de noodzakelijkheid van een delingsdijk op Schouwen, meenden zij niettemin dat het verminderen van hoogte de waarde van een binnendijk bij overstromingen aanzienlijk doet dalen. In sommige overstroomde ge bieden bijvoorbeeld bleek het na de ramp noodzakelijk de binnendijken op te hogen tot enige meters boven N. A.P. Wanneer men nu weer dit hoort, dan is men toch wel geneigd om met de heer De Vos van Steenwijk in de Eerste Kamer te zeggen: ons geloof in die delingsdijk is bepaald niet rots vast Gelukkig was er toch één zeer po sitieve mededeling voor Zeeland in de rede van de minister: de sluis in de Zandkreek krijgt dezelfde afmetingen als de huidige sluis van Veere. Met andere woorden, er ontstaat door de totstandkoming van het Drie-Eilan denplan geen vermindering van door vaart diepte en -wijdte voor de binnen scheepvaart op Vlissingen, hetgeen vooral voor de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" van groot be lang is. Er gingen de laatste tijd ge ruchten, dat de minister wel geneigd was de doorvaartwijdte, maar niet de diepte van de nieuwe sluis aan te pas sen, maar blijkens zijn mededeling in de Kamer zijn deze geruchten kenne lijk onjuist. Wie weet was deze verheugende ministeriële toezegging de eerste van I een lange reeksMet als volgende een tweede nieuwe boot 1 Wie weet H Van een weldadige schoonheid zijn de bloesems, die de Beve- p land.se boomgaarden in deze p dagen dragen. Blanke weelde s. in de milde lentelucht.- Op een p p wegje langs de stille pracht p onder Kapelle schoot" onze p H fotograaf dit vriendelijk voor- jaarstaf er eelt je. (FOTO P.Z.C.I ilïïiiiHNiwiiHniiiiiiiniuiiiiiiiiiiuiiimumsiiiiiiiiiiiiioinnniiiuiHiiuinï KORTE PREDIKATIE DE KRACHT VAN JEZUS' BLOED En het bloed van Jezus, zhn Zoon, reinigt ons van 'die zonde. 1 Joh. 1 7b. Wanneer tcij in gedachten, met de gemeente van alle landen. Jezus in gedachten volgen op Zijn lijdensweg, dan mogen we Hem niet beklagen. Wij geloven niet in een armezielige tragische Jezus, die een slachtoffer van de omstandigheden is geworden. Wij geloven in een Jezus die vry- willig de tijdens weg is gegaan en die voor ons stierf, opdat wij niet verlo ren zouden gaan. De dood van Jezus is geen vergissing geweest, en even- min een teken van het feit dat in de ze wereld 't goede altijd het onder spit delft. Jezus i.s de Zoon van God, diè voor de mensen door de mensen stierf. Het bloed dat Hij heeft gestort heeft grote kracht. Het reinigt, zegt de tekst, van alle zonde. Er is in de wereld al heel wat bloed gevloeid. Bij de .dodenspoor- weg" in Birma, bij de invasie in Normandië, bij de bevrijding t'«n Zeeland in 19M, bij de gevechten in de stralen van Boedapest enz. De grond is gedrenkt met het bloed van gewonden en gesneuvel den sinds Kaïn Abel doodsloeg in het veld. Maar al dit -bloed heeft de wereld niet dichter bij de verlossing gebracht. Na elk bloedbad zeggen de mensen: dat nooit weer! Het bloed van Jezus reinigt ons van alle zonde, brengt inderdaad verlossing. Alleen Jezus heeft de nood van de wereld en de mensen ge zien en gepeild. En die nood is hier in gelegen dat de verhouding met God door onze ongehoorzaamheid is verbroken. En nu draagt Jezus in de Ijjdenstijd de berg van 'de zonde in de zee van Gods vergeving. Jezus is gehoorzaam tot het einde. Hij gaat staan in onze plaats. Hij vangt het oordeel over onze zonde op. Hij stort ztjn bloed tcaardoor vrij van zonden gereinigd worden, indien wjj van harte geloven. Twee dingen worden ons hier dui delijk. Vooreerst. Wat i* zonde vre selijk.' Wat heeft het veel gekost om ons daarvan te reinigen. Vervolgens Wat is Gods liefdeonuitsprekelijk groot. Duizend, duizend maal o Heer zij U daarvoor dank en eer.' Kamperland. a. Postma. MIXDER WARM. Veranderlijke bewolking, plaatse lijk mist. Hier en daar wat regen of motregen en lagere nvddagtemppra- turen. In het zuidoosten van het land echter overwegend droog weer en aanvankelijk nog zonnig met iets lagere temperaturen. Overwegend matige wind tussen noord en noord oost. ZON EN MAAN 7 april Zon op 6.04 Maan op 10.47 8 april Zon op 6.02 Maan op 12.00 onder 19.26 onder 1.56 onder 19.27 onder 2.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1