In Vlissingen komt nog dit jaar een lagere technische dagschool IWAfTA GAAN BAKKERS DISTRIBUEREN VOLGENS EEN WIJKSYSTEEM? MOET SCHOOLJEUGD IN DE VAKANTIE WERKEN? t is weer ZANDKREEK-SLUIS ZAL GELIJK ZIJN AAN DIE VAN VEERE 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 5 APRIL 1957 INDRUKWEKKEND GEBOUWENCOMPLEX Leerlingen krijgen basis-opleiding in metaal- of houtbewerking Nog dit Jaar zal op een terrein tussen de Koudekerkseweg en de (verleng de) Vredehof laan in Vlissingen de gemeenteiyke lagere technische dagschool verrijzen. Het wordt een indrukwekkend complex van houten gebouwen, dat niet minder dan 1,4 ha beslaat. Zo z(jn er vier gebouwen, waarin de prak- tijklokalen zullen komen, en nog eens drie gebouwen voor de theorielokalen. Dan is er nog een hoofdgebouw, waarin onder meer de kamer voor het schoolhoofd wordt ondergebracht. Ook komt er een gebouw, waarin een Gymnastiekzaal wordt Ingericht, alsmede een keuken en een kelder voor e centrale verwarmingsinstallaties. Tenslotte ls er dan nog een opslagloods cn een achtzydig gebouw, waarin leerlingen, die byvoorbeeld tussen de mid dag niet naar huls kunnen, de tyd aangenaam gaan doorbrengen. Door de bouw -- van deze lagere technische school komt een einde aan oen onhoudbare toestand", vei-telde de Vlisslngse wethouder van onderwijs, de heer W. Poppe, ons donderdagmid dag. Voor 1945 was er in Vlissingen Uitsluitend avondonderwijs. In 1947 kwam er weliswaar een dagschool, maar daar werd uitsluitend algemeen vormend en theoretisch .technisch on derwijs gegeven. Praktisch onderwijs was er dus nog niet bij. Dat onder wijs konden de jongens alleen maar krijgen op de bekende „Schelde- school". Op deze school werd het on derwijs echter vanzelfsprekend vol komen afgestemd op' het bedrijf van de koninklijke maatschappij „De Schelde". Bovendien was er voor deze school het bezwaar, dat er een toe latingseis van zeven jaren lagere school was. Dooi- deze omstandigheden kan het verklaard worden, dat ongeveer hon derd Vlissingse jongens het onderwijs aan de Middelburgse technische dag school volgen. Verwacht wordt, dat er mettertijd 500 600 leerlingen de Vlissingse la gere technische school zullen bezoe ken. Waarschijnlijk zal de nieuwe school pas in december a.s. gereed komen, maar in september wordt toch met het onderwijs gestart. Hiervoor zal het voormalige wees huis aan de Badhuisstraat ge bruikt worden, waar dan ook praktijklokalen ingericht zullen zijn. Het doel van het onderwijs is de scholieren een brede basis-opleiding te geven in twee vakrichtingen: al gemene metaalbewerking en algeme ne houtbewerking. Aan het einde van deze twee jaar kunnen de leerlingen dan zelf het vak kiezen, waarin ze verder willen gaan. De duur van de opleiding is twee Eerste bosbrand gemeld. Woensdagmiddag werd de Bergse brandweer gealarmeerd voor een bosbrand in de omgeving van de in richting Vrederust te Bergen op Zoom. Het bleek, dat vermoedelijk door het spelen met lucifers door kinderen, een perceel vier-jarige den nen in brand geraakt was. Met hulp van omwonenden kon de brand weer het vuur insluiten. Het perceel met ongeveer 4000 m2 jonge aan plant ging verloren. De waarde werd geschat op ca. f 10.000. De re cherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand op het ter rein dat eigendom is van een inwo ner uit Oud Gastel. Baldadige jeugd moet schade vergoeden. Enkele dagen geleden werd te Bergen op Zoom door de jeugd een twaalftal ruiten van een garage stuk gegooid. Ook werd een jacht, dat op het erf van de garage lag zodanig vernield, dat in totaal een schade van enige honderden guldens werd aan- f©richt. De recherche stelde een on- erzoek in en dit bracht aan het licht, dat een 25-tal jongens van 6 tot 14 jaar zich hieraan schuldig had gemaakt. De schade zal nu door hen moeten worden vergoed. jaar; er zal dus een eerste en een tweede klas komen. In september van dit jaar start men echter alleen met een eerste klas. terwijl voor 1958 dan natuurlijk reeds een tweede klas ge vormd wordt. Gedurende de twee schooljaren ontvangen de leerlingen zowel theoretisch als praktisch on derwijs. Er zijn talrijke mogelijkheden voor de leerlingen, die deze school hebben doorlopen. Zo kunnen zij zich in een bepaald vak verder bekwamen gedu rende negen lestijden per week, een vorm van lesgeving, waaraan vele be drijven hun medewerking verlenen. Verder zal mettertijd een kopklas.se aan de school worden Ingesteld, hij- voorbeeld voor automonteur, land bouwwerktuigen, metselen. Ook is het mogelijk daarna een U.T.S. te bezoe ken of na een V.M.T.O. cursus gaan studeren aan de H.T.S. (de vroeger M.T.S.). Met de bouw van de school zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Als de fundatie eenmaal is aangelegd, zal het gebouw snel verrijzen, want de houten school is voor een groot ge deelte „prefabricated". Als de school eenmaal gereed is. heeft men een grote ruimte voor het onderwijs be schikbaar. Er zijn dan twee houtbe werkingslokalen. drie metaalbewer kingslokalen, één lokaal voor machi nale houtbewerking, een smederij- plaatwerkerij, een lasserij, twee handvaardigheidslokalen, acht theo rielokalen en twee tekenlokalen. Aanvankelijk was gedacht aan een normaal stenen gebouw, maar wegens de hoge bouwkosten moest men dit plan laten varen. Het ge bouwencomplex, dat nu wordt aangelegd kost de helft minder in prijs. Men rekent er op. dat deze school 20 25 jaar gebruikt kan worden. De „Schelde8chool zal voor een gedeelte worden opgeheven als de nieuwe technische school start. Wel zal de „Scheldeschool" nog gebruikt worden voor gespeciali seerd vakonderwijs aan leerlingen uit het eigen bedrijf. De nieuwe lagere technische school wordt gebouwd onder architectuur van het bureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg. CHR. BAKKERSPATROONS VERGADERDEN Verbetering kan bewerkstelligd worden door klantenruil Naast de meest urgente kwestie, waarmee de bakkers in Nederland mo menteel te maken hebben, nameiyk de broodprys, wordt tevens grote aan dacht besteed aan een tweede belangryk vraagstuk, nameiyk de distributie van het brood. Tydens de voorjaarsvergadering van het gewest Zeeland van de Ohr. Bond van Bakkerspatroons, die donderdagmiddag in het geref. Jeugdgebouw te Middelburg gehouden werd, heeft de heer G. S. Koning, de landeiyk bondsvoorzitter, een en ander over deze twee belangryke vraag stukken etc. toegelicht. De heer Koning stipte onder meer aan, dat het mo- geiyk is om door klantenruil verbetering te brengen in de distributie. Hij wees er echter op, dat deze verbetering bewerkstelligd kan worden alleen door een zuiver zakeiyke samenwerking. Het is wellicht mogelijk, dat ook de bakkers in navolging van de melkhandelaren de distributie volgens een soort wyksysteem willen Inrichten. Verder vroeg de lieer Koning zich af, of men zien zorgen moet maken over de toekomst van het klein- en middenbedrijf. Spreker betoogde, dat men betreffende de concentratie niet overhaast te werk moet gaan. Deze zaak moet op zichzelf bekeken wor den. In eerste Instantie zal men zich moeten aanpassen, nu vooral de gro tere bedryven zich steeds meer op de mechanisatie hebben toegelegd. Voorts ging de heer Koning uitvoe ring in op de bedryfsvoering. Het pu bliek let er sterk op, of het een sma kelijk produkt krijgt aangeboden. Voorts zijn bij een goede bedrijfsvoe ring van belang de service, vriende lijkheid, het in- en aanzicht van de bakkerswagen, terwijl ook adverten ties mee kunnen helpen om de be drijfsvoering te stimuleren. Ook de banketpryzen werden aan een nader onderzoek onderworpen. De heer Koning achtte het niet juist, dat het brood het banket moet goedmaken. In antwoord hierop merkte de voorzitter van de vergadering, de heer A. van de Broeke té Sint-Laurens op, dat men ln het gewest jen ook In de af delingsbestuur- en gewone ver gaderingen thans grote aandacht besteedt aan de banketpryzen en tevens aan de distributie, waar voor een aparte commissie in het leven geroepen ls. Voorts belichtte de heer Koning nog een aantal onderwerpen, zoals de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de kwestie nachtarbeid en de parallel lisatie. Wat de verlaging van de broodprijzen betreft nierop ging de bondsvoorzitter eveneens uitvoerig in heeft het departement december als uitgangspunt genomen als mo ment, waarop een correctie op de broodprijzen geschiedde als gevolg van de verlaagde grondstoffenprijzen. De heer Koning stipte aan, dat dit on juist en onbillijk is, daar men moet teruggrijpen op het „gentlemen- agreement" van minister Zijlstra in augustus 1956, Overigens meende de heer Koning lichtelijk optimistisch te mogen zijn, daar de minister wellicht zal teruggrijpen naar de correctie van augustus. Ten aanzien van de tarwe- prijs ligt de situatie anders, zo ver volgde spreker. Hier was een belang rijke vermindering te zien, zodat deze broodprijs wel een cent omlaag kon. Ook bij de behandeling over de brood- pry's krijgt de samenwerking der be trokkenen een grote betekenis. Nieuwe wegen Reeds aan het begin der verga ring had de heer Van de Broeke in zijn openingswoord betoogd, dat de bond niet aarzelen zal om nieu we wegen in te slaan voor een be tere behartiging van de belangen, der leden. Spreker wees er op, dat men zich nog nauwer aaneen moet sluiten, daarbij tevens trachtend' zoveel mogelijk nieuwe leden te winnen. Verheugend noemde de heer Van de Broeke het, dat thans ook in Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland (dat laatste ge west vooral) weer wat leven in de brouwery komt. van de secreta jaar 1956 vrij onrus tig geweest is (daarby tevens wijzend op de wereldgebeurtenissen), terwijl de penningmeester een batig saldo Uit het jaarverslag ris bleek, dat het jaar 1 (Advertentie) Omdat de jonge "Nederlandse is „Margriet" vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige Margriet reeds jarenlang bet gróótste blad van Nederland! Drs. H. Sinnema directeur chr. streekschool in Breda. Tot directeur van de met september a.s. te Breda te openen christelijke hogere streekschool is benoemd drs. H. Sinnema, leraar Nederlands en ge schiedenis aan een der Christelijke lycea te 's-Gravenhage. Drs. H. Sin nema, die 10 augustus 1912 te 's-Gravenhage werd geboren bezocht de Christelijke h.b.s. aldaar en deed aan het gemeentelijk lyceum gymnasiaal eindexamen. Hij studeer de aan de V.U. letteren en wijsbegeer te om in 1942 doctoraal examen Ne derlands en geschiedenis te doen. Hij ving zijn loopbaan aan als leraar aan de rijks h.b.s. te Vlissingen, waar hy van 1942 tot 1947 werkzaam was. Daarna werd hij leraar te 's-Graven hage. Na de bevrijding van het zuiden was drs. Sinnema anderhalf jaar werkzaam als hoofdredacteur van „De Vrije Zeeuw". Ook was hij persadvi seur van de militaire commandant te Middelburg. Drs. Sinnema is bestuurslid van de vereniging internationale rechtsorde (Viro) en maakt ook deel uit van de onderwijscommissie van dit lichaam. Op zijn school is hij leider van een in ternationaal Unesco-experiment. Ook maakt hij deel uit van de commissie voor kaderinstructeur van de bond van gereformeerde jeugdzorg. van 38,62 meldde. De heer Van de Broeke werd vervolgens met grote meerderheid tot voorzitter herkozen. Op voorstel van de gewestelyk voor zitter" werd besloten om aan de heer C. Douw, waarvan reecis in een vorige vergadering afscheid genomen werd, het ere-Udmaatschap te verlenen. Ve le jaren heeft de heer Douw zijn beste krachten gegeven voor het gewest, zo onder meer bij de oprichting van de Walcherse, Schouwse en Bevelandse afdelingen. BIJEENKOMST IN BREDA Interessante discussie van onderwijs- en bedrijfsdeskundigen Op het congres van de stichting Contactcentrum hedryfsleven-onderwys, dat te Breda op kasteel Bouvigne is gehouden, werd op de tweede dag heel wat meer realiteitszin aan de dag gelegd dan op de eerste dag, toen voor- namelyk de ethische aspecten van het probleem van de op fabrieken en be- dryven werkende middelbare schooljeugd in de vakanties aan de orde kwa men. Op deze tweede dag is ook het misverstand opgehelderd, dat het in fei te niet ging om een vakantiestage van deze jeugd om haar nader in contact te brengen met het bedryfsleven, zoals de uitnodiging deed vermoeden en de eerste inleider, de heer L. de Bree, leraar aan de It.H.B.S. te Vlissingen meende, maar om het probleem van de rage onder de jeugd om In de vakan tie geld te gaan verdienen, waartoe het bedryfsleven de leans geeft in ver band met de arbeidersschaarste. De heer De Bree verklaarde zich vierkant tegen dit laatste, waarby het alleen om de werkeiyke arbeidsprestatie gaat. Mr. R. van Maenen fabrleksdirec» teur uit Breda sprak, nadat in de mor genuren bedrijven in Breda waren be zocht, over de introductie van nieuwe arbeidskrachten in het bedrijfsleven. Hij vertelde hoe men op zijn bedrijf de spanningen, die plegen te ontstaan bij de indiensttreding tracht te ver kleinen door een introductietrjd van drie maanden, waarin de nieuwe ar beider zowel in sociaal als economisch opzicht zyn weg in het bedrijf leert vinden. Deze inleiding hield eigenlijk geen verband met het probleem, dat aan de orde was. Gevraagd naar zijn mening over het werken van de schooljeugd in de va- t Advert enttt) Koop 100 gram Kwatta-pakj elke week.' kantie zei spreker: „Laat ons dit niet te zwaar zien, het is een tydelijk ver schijnsel, dat verdwijnt zodra de ar beidersschaarste verdwijnt. Het moet zeker niet gestimuleerd worden". Drs. M. Brok, rector van het O.L. Vrouwe Lyceum in Breda, vatte ten slotte de aanknopingspunten voor het V.H.M.O. in het besprokene samen. Hij constateerde, dat de vakantie van zeven weken hard nodig is en dat het werken m het algemeen ongewenst is. Als de bedrijven per se niet buiten de ze arbeidskrachten kunnen dan moe ten cr maatregelen worden genomen door de ouders in samenwerking met het bedrijfsleven en met advies van het onderwijs om de gevaren zo klein mogelijk te maken. Voor de meisjes achtte hy het werken in fabrieken en bedrijven absoluut fout. De kwestie van de vakantiestage weloverwogen contact dus met de be drijven waarvan de heer De Bree dus voorstander was, zag hij als in teressant, maar dan zal men dit moe ten organiseren als onderdeel van het leerprogramma. Het besprokene op deze conferentie en de conferenties die nog over dit onderwerp in Ede en Scneveningen zullen worden gehou den, zal worden samengevat in een brochure met zeer waarschijnlijk een advies over dit probleem aan de be drijven, zo werd tenslotte meegedeeld. Verklaring van minister Algera in Eerste Kamer (Slot van pag.: 3) heeft myn bijzondere aandacht. Maar het is duidelyk, dat de subsidie géén premie mag zijn voor polderconcen tratie!" Ook de rijksbijdrage voor de verbetering van de zwakke plaat sen had de aandacht van de be windsman. De hoogte van deze subsidie hangt samen met de vraag hoeveel de waterschappen zelf kunnen bijdragen, zo zette hy uiteen. En dat is niet altijd mak kelijk te bepalen, „maar er wordt Minister Witte over de woningbouw (Slot vaD pag 1» De minister meent, dat de in 1956 be werkstelligde continubouw aan deze ontwikkeling niet vreemd is. De gemiddelde bouwtijd van de in 1956 voltooide woningen verschilde slechts minimaal van die der in 1955 voltooide woningen, t.w. 13,3 maand, tegenover 13,1 maand. Ook hier speelt de toegenomen complexgroot te een zekere rol. Prestatieloon De toepassing van prestatiebeloning verdient naar het oordeel van de mi nister alle aandacht. De wenselyk- heid van legalisering der zwarte lo nen kan hy niet zonder nader onder zoek erkennen. De minister acht de perspectie ven voor de naaste toekomst zo wel voor de systeembouw als voor de bouw met gebruikmaking van geprefabriceerde elementen, gun stig. Dit in het bijzonder voor die bouwmethoden, die in nog hogere mate dan de hier te lande tot nu toe toegepaste, geïndustrialiseerd zijn. De minister is zeker bereid 'n zekere financiële steun, bijvoor beeld in de vorm van een initiale garantie, in gunstige overweging te nemen ten einde de invoering, aanpassing en verdere ontwikke ling van systemen die hier te lande of elders hun bruikbaarheid hebben bewezen, in Nederland mogelijk te maken en aan te moe digen. Inwoning Dat nog geen bemiddelende orga nen ingevolge het besluit bevorde ring eigen-woningbezit zijn toegela ten, vindt eensdeels zijn oorzaak in de omstandigheid dat organisaties, wel ke tot oprichting van een zodanig or- faan hebben besloten, slechts gelei- elijk tot een definitieve opzet en in richting geraken, anderdeels daar in, dat het toelatingsbeleid erop is gericht zoveel mogelijk te waarbor gen, dat de organen de aan hen toe vertrouwde belangen naar behoren zullen behartigen. De inmiddels op getreden moeilijkheden op de kapi taalmarkt zyn eveneens van ongun stige invloed geweest op de oprich ting van bemiddelende organen. Uit de gegevens verkregen door 'n steekproef uit het materiaal van de woningtelling 1956 kan worden afge leid, dat van de inwonende huishou dens er rond 60.000 hebben verklaard, dat de inwoning voor hen geen ver band hield met de bestaande woning nood. Voor bijna 40.000 van deze rond 60.000 gevallen was sprake van samenwoning van gehuwde kinderen by ouders of omgekeerd met voorschotten gewerkt, op dat de werken niet stagneren. En dat is immers het belangrijkste! Maar bovendien wordt spoed be tracht met de eindafrekening." De minister was het niet met de heer Geuze eens, dai de hoogte van de rijksbijdrage voor het herstel van de zwakke plaatsen wordt vastge steld door één of twee ambtenaren. „Die bijdrage stel ik zelf vast! Van zelfsprekend word ik daarbij voorge licht door de betrokken dienst, maar de minister heeft het laatste woord!" Overigens wees de heer Algera er nog eens op, dat de verbetering van de zwakke plaatsen niet bedoelt een uiteindelijke beveiliging te geven. „Dat kan alleen door het Deltaplan geschieden. In de tussenfase moeten de zwakke plaatsen weliswaar deug delijk worden verbeterd, maar dat kan uiteraard niet gebeuren tot op die hoogte, die nodig zou zijn wan neer het Deltaplan niet werd uitge voerd J" De minister geloofde niet, dat het tempo van de verbeteringen erken te langzaam zou zijn. „Kr wordt naar vermogen aan de zwakke plaatsen ge werkt, maar men kan niet alles tege lijk doen". Hij gaf toe, dat het voor overleg inzake de beveiliging van de havendijken van Zierikzee lang had geduurd, maar verklaarde de mi nister „mijn beleid is er nu een maal op ingesteld de initiatieven van de lagere organen niet te force ren De aanbesteding van de werken aldaar is inmiddels achter de rug en de uitslag was zodanig, dat men mag aannemen, dat nu niets meer de uitvoering in de weg staat. GEEN ONGERUSTHEID Over de bezuiniging op de post Verbetering zwakke plaatsen ver klaarde de minister, dat hier géén re den tot ongerustheid diende te be staan. Toen namelijk de begroting werd ingediend, was er nog geen overzicht voorhanden van het totaal der werken. Dat is er nu wel en daaruit blijkt dat men de betrokken post zonder enig bezwaar met acht miljoen gulden kan verminderen. Met betrekking tot het Drie-eilan denplan deelde de minister nog mede, dat de sluis bij Kalse Veer dezelfde afmetingen zal hebb';ti als de huidi ge grote sluis te Veere. En over de ontwikkeling van het Westerschelde- bekken: „Ik heb grote belangstelling voor deze zaak". En tenslotte over de Zeeuwse wegen„Zij worden niet opgehangen aan het Deltaplan. Ook hier wordt rekening gehouden met de verkeersontwikkeling". Mosselzaad vissen Het westelijk deel van de Wadden zee zal voor het vissen van mossel zaad (om daarmee de percelen in de Waddenzee zelf te bezaaien) geopend zijn van 30 april tot 17 mei. Collecte De collecte ten bate van Simavl bracht te 's Gravenpolder 60.02 op. (Nagekomen advertentie) Na een langdurig lij den overleed op 2 april, tot onze grote droef heid, onze vader, be huwd- en grootvader, CHRISTIAAN GRAUW, weduwnaar van MARIA JOHANNA CORNELIA DE KROON, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, op de leeftijd van 71 jaar. 's-Gravenhage: CHR. GRAUW. S. GRAUW— VAN DER WALLE en kinderen. Soestdijk: M. GRAUW. Vught, 4 april 1957. Bosscheweg 32. Corr.-adres: Van Imhoffstraat 6, 's-Gravenhage. De teraardebestelling heeft heden in stilte plaats gehad op de be graafplaats „Den en Rust" te BilthoVen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6