PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister acht huurverhoging van 12,5 pet. voor eigenaren voldoende Na 1960 géén dienstplicht meer in Groot-Brittannië Opa Kip uit Dreischor -106 jaar voor het eerst in Amsterdam BILI SOEKARNO ZAL ZELF EEN KABINET FORMEREN 200e jaargang - no. 81 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuw»® Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-boofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week; 7 00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 p«r kw. Losse nummers IS cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 april 1957 ADVERTENTIEPRIJS mm. Min lm. p. ad ver Inf. mededelingen dr Kleine advertentie» <i 23 cent p. regel n.et t van I.—. ..Briev» bureau v. Giro no. J d. bla Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58—«0. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 648 of -304); Middelburg, Markt SI, tel. 8841; Goes, Lange VorsUtr. «3, tel. 2475 Oostburg. Nleuwatraat 4J, tel. 20; Terneuzen. Brouwertjstr. 2: Zlertku „STIJGING BOUWKOSTEN NIET CATASTROFAAL" Voor 35.000 woningen moet de kapitaalmarkt 550 miljoen leveren De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is van mening, dat de 12y2 procent huurverhoging, die de eigenaar ingevolge de aanhangige wetsvoorstellen zal ontvangen, voldoende is voor een normale exploitatie. De vrees voor een grote administratieve rompslomp, verbonden aan de ge deeltelijke blokkering van de uit de voorgestelde huurverhoging voort vloeiende geiden, is volgens de minister ongegrond. Dit deelt de minister mede in zijn memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over zijn begroting voor 1957. Hoewel hij de gedachte van een vast plan voor verdere huurverhogin gen in beginsel aantrekkelijk vindt, meent hij dat het thans moeilijk zou zijn een zodanig plan te realiseren. De door het overleg met de levensverzekeringmaatschappijen en an dere institutionele beleggers geschapen leningsmogelijkheden zijn op zich zelf niet voldoende om de woningbouw in 1957 ongestoord voortgang te doen vinden. By een produktievolume van 85.000 woningwetwoningen zal een beroep op de kapitaalmarkt moeten worden gedaan van rond 550 mil joen gulden. Verwacht mag worden, dat thans op korte termijn de gemeenten in staat aaillen worden gesteld om voor circa 600 miljoen met de bank voor Nederlandse gemeenten contracten voor langlopende leningen af te slui ten. Het ligt in de bedoeling om deze gelden na reservering van een be drag voor bijzondere doeleinden over de gemeenten te verdelen ln evenredigheid van het gemiddeld aan tal woningwetwoningen, waarvoor zij in de jaren 1954, 1955 en 1956 mach tiging tot gunning verkregen. De helft zou dan bestemd zijn voor de Glazen huis D» ambtenaren bij de inkomsten belasting zijn over het algemeen prettige mensen. Zij hebben wel vele bepalingen te handhaven, maar ze zijn altijd bereid daarover het be lasting betalende publiek in en voor te lichten. Het feit, Jat de belasting soms aan de hoge of zeer hoge kant is, ligt niet aan hen, maar aan de openbare college's, die deze heffin gen uiteindelijk goedgekeurd hebben. Voor de ambtenaren gaat het slechts om de goede uitleg van de bepalin gen en om de vraag of de belasting plichtige zijn inkomen juist heeft op gegeven. Wat dat laatste betreft, moet hun taak geleidelijk gemakkelijker zijn geworden. Het Is nog niet zo lang geleden dat duizenden mannen en vrouwen het bedrag van hun inkomen angstvallig geheim hielden. Men liet niet graag het achterste van z'n tong zien, ook niet aan de belastmgambte- Thans ligt dat anders. Wij weten tegenwoordig veel van eikaars inko men. Wij wonen in een glazen huis. Het glas is net nog iets te weinig doorzichtig om in de portemonnaie of in de spaarpot te kunnen kijken, maar al het andere is tamelijk goed be kend. Onze ambtenaren van hoog tot laag lopen in salarisschalen, die algemeen bekend zijn. Daarover kan iedereen ingelicht zijn. De rest van werkend Nederland verheugt zich in collectieve arbeidsovereenkomsten, die voor ieder zichtbaar zijn en er is maar een klei ne groep van beoefenaren der vrije beroepen, fabrikanten, zakenmensen, middenstanders enz., die nog zelfstan dig het inkomen moet berekenen. Misschien heeft men zich er kort geleden over verbaasd, dat een aantal K.L.M -piloten meende niet langer te kunnen werken voor 25.000.per jaar en misschien heeft men zich de ogen uitgewreven over dat hoge bedrag. Dat ligt dan aan de verbazers zelve, want de loonschaal van de piloten was niet geheim. Men had dat kunnen weten. Wil men de gemHdelde winst en het gewaardeerde loon van een aan tal schoenhandelaren weten, dan be hoeft men slechts de publikaties op te slaan van het Economisch Instituut voor de Middenstand. Voor slagers en kruideniers geldt hetzelfde. Het kost wel enige moeite om deze gege vens te analyseren en de resultaten variëren wel eens naar de bedrijfs- klasse, maar die resultaten laten zich toch vrij aardie schatten Wat de landbouw betreft zijn de gegevens van het Landbouw Econo misch Instituut al even leerzaam. De gedachte, dat men „in stilte" een goed inkomen zou verdienen,-is ook in de landbouw niet gangbaar meer. Zelfs doet zich het verschijnsel voor, dat men in landbouwbladen aanvallen op de slagers doet, die hun inkomen heb ben opgevoerd blijkens de statistie ken van het slagersbedrijf terwijl de veehouders niet het genoegen smaakten te delen in de hogere vlees- prijzen door hogere veeprijzen. Zo leeft men over en weer in een glazen huis en men kan elkaar op de vingers tikken. Enige tijd geleden is bij een conflict met de ziekenfondsen nogal grondig uit de doeken gedaan wat huisartsen en specialisten van deze fondsen ont vangen. Vandaag weet men precies wat de tandartsen aan honorarium trekken van deze fondsen Economische analyses worden pu bliek gemaakt en zo kan men ook voor de vrije beroepen heel aardig schatten, vat er verdiend wordt. Zeker, het gaat om gemiddelden en niet om personen, maar toepassing van die gemiddelden op een bepaald bedrijf of op een bepaalde beroepsbe oefenaar is niet zo moeilijk. Vijftig jaar geleden kon men nog in stilte geld verdienen of zelfs rijk worden.... Alleen de be lastingambtenaar, de bank en de no taris wisten ei iets van.... Nu is die stilte uitgesloten Wij wo nen in een glazen huis. Wij weten alles van elkaar. Afgezien van de las tige bepalingen moet het werk van de ambtenaar bij de inkomstenbelasting thams wel eenvoudig zijn 11 financiering van ln uitvoering zijnde woningbouw en voor consolidatie van vlottende schuld, voor de woningbouw aangegaan. De andere helft zou be stemd zijn voor financiering van ln 1957 aan te vangen bouw van wo ningwetwoningen. Het ligt niet in de bedoeling van de regering; om de woning bouw op enigerlei wijze af te rem men en er is een alleszins redelij ke kans, dat de woningwetbouw van de moeilyke omstandigheden van het ogenblik geen hinder van betekenis zal ondervinden. Bij e«n langer voortduren van de schaars te op de kapitaalmarkt is liet echter niet onwaarscbyniyk, dat de particuliere bouw in inoeliyk- heden geraakt. Minister Witte vindt de van de bouwkosten niet catastrol maar er is wel reden voor zorg, met name in het westen des lands. De ontwikkeling van het prtjspeil sedert 1953 vertoont in het noorden, oosten, midden en zuiden des lands geen ernstige afwijkingen van de ontwik keling van het algemene prijspeil. Naar de mening van minister Wit te is van een vermindering der ar beidsprestaties in de woningbouw tot nu toe niets gebleken. Cijfers inzake de produktie in de woningbouw per manuur tonen aan, dat sinds 1952 geen sprake is van een systematische vermindering in de manuurproduktie. Het tegendeel was het geval; zowel ten opzichte van 1954 als 1955 valt ln 1956 een zeker accres te constateren. (Vervolg op pag. 10) stljgine Lstroiaal, SLAGSCHEPEN ONDER SLOPERSHAMER Bezuiniging van 1,7 miljard op de Britse defensie De Britse regering heeft meegedeeld, dat zij de defensieuitgaven voor 1957/58 met 1.17 miljard gulden zal verminderen. By het maken van de plannen gaat men er van uit, dat er na 1960 geen dienstplichtigen meer zul len worden opgeroepen. Bij de vloot zal het ln de toekomst voornameiyk gaan om vliegdekschepen en kruisers. Heel wat andere bodems, waaronder slagschepen, zullen onder de slopershamer komen. De uitgaven voor de landsverdediging in 1957/58 zullen naar schatting 14,2 miljard gulden bedragen. Er moest worden bezuinigd wegens de kosten die de expeditie tegen Egypte heeft meegebracht en wegens andere economische moeliykheden. Van het totaal der staatsuitgaven wordt ongeveer een derde aan de verde diging besteed. De regering deelt mee, dat het „me gaton wapen" binnenkort zal worden beproefd. De produktie van atoom bommen gaat door en de luchtmacht heeft er al een aanzienlijk aantal van in voorraad. In het defensierapport wordt ge zegd dat de vrije wereld op het ogen blik in hoofdzaak van de Amerikaan se kernwapens afhankelijk is. Enge land kon slechts een bescheiden by- drage leveren. Rijnleger Het Britse Rijnleger zal van 77.UÜ0 tot 64.000 man worden verminderd in de loop van de komende 23 maanden. Een verdere vermindering is mogelijk. De gevechtswaarde van dit leger zal door nieuwe wapens worden vergroot. Het aantal vliegtuigen van de twee de tactische luchtmacht in Duitsland zal tot de helft worden teruggebracht. Als compensatie zullen enkele squa drons met atoombommen worden uit gerust. Woensdag is de Duitse luitenant-ge neraal dr. Hans Speidel te Fontaine- bleau, Frankrijk, geïnstalleerd als Navo-commandant van de land strijdkrachten in C'-ntraal-Europa. Speidel inspecteert de aangetreden Navo-officieren. De regering wil de strijdkrachten tegen 1962 stabiliseren op een be roepsleger van 375.000 man, daar bij niet begrepen de troepen over zee (op het ogenblik circa 60.000 man)in totaal zijn er nu ruim 700.000 man onder de wapenen. Het rapport zegt dat Engeland de laatste jaren een onevenredig groot deel van de Westelijke defen sie heeft gedragen. Erkend moet worden, dat er op het ogenblik geen middel bestaat om het Britse volk afdoende tegen een atoom'aanval te beschermen. De militaire plannen moeten dan ook gericht zijn op het voorkomen van oorlog tn niet op het voorbe reiden ervan. 'v v Kritiek Het plan van de reorganisatie der Britse strijdkrachten, dat donderdag in de vorm van een witboek is ver schenen, zal binnen twee weken ge durende twee dagen in het Britse La gerhuis worden besproken. Men ver wacht dat het levendige kritiek zal uitlokken daar de bezuiniging verre beneden de verwachting is gebleven. Ook het besluit om de onderzoekingen op het gebied van supersonische ja gers en bommenwerpers te staken Heeft in luchtvaartkringen tegenkan ting ondervonden. De stafchef van de luchtmacht zelf heeft onlangs gezegd dat geleide projectielen nooit geheel bemande vliegtuigen kunnen vervan gen en dat zij in bepaalde opzichten geen enkel nut hebben. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft bekendgemaakt dat het be sluit om de Britse troepen uit Korea terug te trekken, dat ook in het wit boek staat vermeld, op geen enkel punt de Britse verplichtingen ten op zichte van Korea aantast. De Britse troepen zullen niet volledig nit Libië worden teruggetrokken, al is er spra ke van een „aanzienlijke beperking". De regering zal de overzeese garni zoenen aanzienlijk beperken, ook met het oog op de toenemende doeltref fendheid van de koloniale troepen en de mogelijkheid snel versterkingen uit Engeland te sturen. Op de Britse eilanden zal een centrale reserve ge stationeerd blijven. Men zal de sterk te van de zeestrijdkrachten ten oosten van Suez op ongeveer de huidige sterkte honden. Opa Kip uit Dreischor ia voor de eerste maal van zijn 106 l| jaar in Amsterdam geweest. Ter gelegenheid van deze voor hem zo bijzondere reis, werd hij op het stadhuis door wet- houder Steinmetz ontvangen. Ook de bode in vol ornaat was bij de ontvangst tegenwoordig. Tussen opa Kip en wethouder m Steinmetz burgemeester A. H. Vermeulen van Dreischor. iiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiniiHiimininniiiiMRiiniiiiinnnininiiiiii Aanvaring op de Theems: drie doden Tijdens een dichte mist zijn gister ochtend het 2.947 ton metende Britse kolenschip Sir John Snell en de Brit se kustvaarder Lisbeth M van 939 ton in de monding van de Theems met elkaar in aanvaring gekomen. De kustvaardér zonk. Een sloep met twaalf overlevenden wist bij Broadstairs de kust van Kent te be reiken. De gezagvoerder en twee leden van de bemanning van de Lisbeth M zijn om het leven gekomen. Canadese ambassadeur in Cairo pleegde zelfmoord Beticht van communisme De Canadese ambassadeur ln Cairo, Egcrton H. Norman. heeft gister ochtend zelfmoord gepleegd, nadat hij cr in de SenaAt der Verenigde Sfaten bij herhaling van beticht was een communist te zijn. De dood van de 48-jarige diplomaat werd bekendgemaakt door de Cana dese ambassade, welke een verkla ring uitgaf waarin gezegd werd. dat Norman een buitengewoon plichts getrouw beambte geweest was. „Re cente onprettige publiciteit en be schuldigingen hadden hem erg aan gegrepen", aldus de ambassade. Het Canadese ministerie van buiten landse zaken had onlangs een scher pe ontkenning naar het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ge stuurd, naar aanleiding van in een subcommissie van de Amerikaanse Senaat uitgesproken beschuldiging, dat Norman een communist was. Deze nota zou een van de scherpste geweest zijn die ooit door Ottawa naar Washington gezonden zijn. Vol ledig vertrouwen ln de ambassadeur wera uitgesproken. Nederlandse tanher als eerste door Suezkanaal De „Purfina Nederland" (8819 ton) is gisteren bij Port Suez voor anker gegaan. United Press meldt, dat het schip heden door het Suezkanaal zal varen. Het zal dan de eerste tanker zijn die door het kanaal gaat sinds het Brits-Franse militaire optreden. Van Britse en Franse z|jde ls mee gedeeld. dat de schepen van deze lan den voorlopig het Suezkanaal nog zullen mijden. In Cairo is gisteren be kendgemaakt. dat de Egyptische ka naalmaatschappij het kanaal ln de toekomst o a. wil doen verbreden, zo dat twee schepen, wanneer net moet zelfs drie, naast elkaar kunnen varen. Engelsen verzachten regime op Cyprus De noodmaatregelen op Cyprus zijn donderdag verzacht. 7.o is de dood straf voor alle schendingen van de noodmaatregelen afgeschaft, behalve voor het afschieten uf dragen van n vuurwapen en het werpen van bom men met de opzet te doden of te ver wonden. Voorts is bekendgemaakt dat ae bisschop van Kitium en de secretaris van de etnarchische raad niet langer huisarrest hebben. Ook de noodbe- paüngen voor de pers zijn ingetrok ken. De positie van de gedetineerden zal worden herzien om uit te maken wie op vrije voeten kan worden ge steld zonder dat de openbare rust en veiligheid gevaar Jopen verstoord te worden. Minister Luns naar Engeland en Ver. Staten Minister Luns is gistermiddag per vliegtuig naar Londen gereisd, waar hij enkele besprekingen zal voeren. Vervolgens vertrekt de minister naar New York. Als leider van de Neder landse delegatie woont hij de debat ten bij van de jaarvergadering van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties. President Soekarno heeft donder dag bekendgemaakt, dat hij een ex- tra-parlementair zakenkabinet zal vormen, om aan de hnidige politieke crisis het hoofd te bieden. De president deed deze bekendma king tijdens de bijeenkomst met de voornaamste partijleiders nit het ge hele land, welke in zijn paleis te Dja karta werd gehouden. HARTELIJKE ONTVANGST OP HET STADHUIS Gezellig tweedaags reisje De 106-jarige opa Kip nit Dreischor, de oudste inwoner van Nederland en misschien wel san geheel Europa heeft gistermiddag voor 't eerst ln zyn leven Amsterdam gezien. Eigenlijk kunnen we beter zeggen „ge hoord" want het gezichtsvermogen van opa ls zo best niet meer, wat overi gens niet wegneemt dat hij op levendige wijze van zijn belangstelling blijk gaf en tydens d" officiële ontvangst ten gemeentehuize honderd uit praatte. Maar byna was dit gezellige tweedaagse reisje, met het zware spervuur van foto- en filmmensen Incluis, niet doorgegaan want zijn 67-jarige dochter de weduwe Van der Velde voelde zich niet zo goed. „Och die jonge mensen hebben altijd wat", aldus opa, die de gehele autoreis naar Amster dam ln gezelschap van de burgemeester van Dreischor, de heer A. H. Ver meulen en diens echtgenote, alsmede de zich inmiddels weer kiplekker voe lende dochtert maar weinig gezwegen heeft. De eerste burger van zijn gemeente fungeerde onderweg als ooggetuige verslaggever en steeds bleek weer dat het geheugen van opa Kip nog opperbest is. „O, ja, Dordrecht, tij dens de waterramp was ik daar nog in het diaconessenhui-s". Ook Roosen daal -stond hem nog levendig voor de geest. „Daar was ik 1944 geëva cueerd". Zo ging het deze hele tocht, die door bemiddeling van het week blad „Vrij Nederland" als verjaar* dagsgeschenk werd aangeboden. Opa had namelijk enkele jaren geleden, toen een verslaggever van dit blad een geschreven portret van hem maakte, verteld dat hij nog nooit in zijn leven Amsterdam bezocht had. Alvorens zich in de „veldslag" van pers, radio en televisie te begeven, deed opa Kip in het Doelenhotel een dutje, hoewel hij er niet van houdt om overdag te slapen, want.,., dat (Vervolg op pag. 2) De voormalige vice-president van Indonesië, dr. Moh. lïatta, was niet aanwezig op de bijeenkomst der par tijleiders. die door Soekarno donder dagavond was bijeengeroepen. Wél bevonden zich daarbij de chefs van staven van het Indonesische leger. Moh. Hatta heeft er bij Soekarno meermalen op aange irongen, dat de ze zélf een kabinet zou vormen. Doch alle leiders van de opstandige buiten gewesten, zowel die van de gods dienstige partijen ais de militairen onder hen, hebben s'.erk aangedron gen op herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta, a Is een eerste voorwaarde om de talrijke po litieke crises te boven te komen. President Soekarno heeft medege deeld, dat op de bijeenkomst van donderdagavond, de meerderheid der aanwezige partijleiders haar bereid heid kenbaar maakte, de benoeming van een presidentieel kabinet te aan vaarden. Soekarno heeft niet gezegd, dat hij zelf als leider van een zodanig kabi net zal optreden. Het Amerikaanse reisbureau .Ame rican Express" heeft voorspeld dat soo.ooo Amerikanen ln ;957 een bezoek aan Europa zullen brengen. DE VERWACHT... ZONNIG Droog en zonnig weer, met zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren, maar in de noordelijke provincies iets kouder 6 april Zon Maan ZON EN MAAN op 6.06 op 9.42 onder 19.24 onder 1.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1