WERELDKAMPIOEN BEDWONG NEDERLAND 1-2 Triomf van Düsseldorf niet herhaald Faas Wilkes dribbelde virtuoos en scoorde Nederlandse treffer Duitsers mavcu fcclvnisclv ew siri\teq\scl\ bei er Fatale fout van C. v. d. Hart DONDERDAG 4 APRIL 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De mateloze triomf van Düsseldorf, waar duizenden Nederlandse supporters het veld overspoelden om spontaan de Oranje-spelers op de schouders te hijsen na de 21 zege op Duitsland, heeft zich woensdag middag in Amsterdam niet herhaald! Ditmaal moesten de Nederlandse voetballers zelf naar de kleedkamers lopen zij hadden verloren. Maar zij hoefden het niet met gebogen hoofd te doen, want het was bepaald geen schande geweest om ten onder te gaan tegen dit Duitse elftal, dat bitter en verbeten vocht om de smaad van 14 maart 1956 uit te wissen. Die smaad is inder daad uitgewistDe vinnig en fel vechtende strijdkrach ten van Sep Herberger toonden nu eenmaal een wat betere lichaamsbeheersing, een wat grotere balcon trole, een wat soepeler draaiend combinatiespel en ook een wat krachtiger sprintvermogen. En dat bleken tenslotte de doorslaggevende wapenen te zijn, want op vele andere wapenen waren de „Hollandse Leeu wen" en de „Deutsche Weltmeisters" volkomen aan elkaar gewaagd. Beide elftallen waren tot in de klein ste vezels geladen met een onverzettelijke wil om suc ces te bereiken, beide waren fel en enthousiast en hartstochtelijk in hun acties en beide vermeden geen harde tackle. Maar juist in technisch en ook in strate gisch opzicht bezaten de Duitsers het snufje superiori teit, dat net voldoende bleek voor de krappe, maar verdiende 21 zege. Men vermeed geen harde tackle; men was vinnig, fel, enthousiast en verbe ten. Zo men ziet, ook voldoende factoren, die aanleiding konden zyn tot een ruwe en woeste partij voetbal Maar zover is het niet gekomen. Daarvoor zorgde de bijzonder knap leidende Engelse scheidsrechter Leafe wel. Hij had er weliswaar heel wat bezwerende gebaren voor nodig om de spelers in toom te houden, maar hij bezat toch wel zoveel autoriteit, dat een enkele speler, die hij met een dreigende vinger bij zich op het matje riep, bedremmmeld en bijna niet wetend wat te zeggen als een kleine schooljongen beterschap beloofde. Door zijn optreden, bleef het spel sportief. Ook toen Faas Wilkes in de tweede helft de gelijkmaker had gescoord en het Nederlandse legioen hete orkanen van aanmoedigingskreten over het veld naar de spelers joeg. Op dat moment is Nederland dicht bij een tweede (winnend doelpunt ge weest en vochten beide teams een bikkelhard gevecht. Dat Nederlandse doel punt is helaas niet gekomen. Wel een Duitse treffer. Maar al mag die Duitse overwin ning dan niet onverdiend genoemd worden, toch is het voor onze nationa le topselectie wel bijzonder pijnlijk, dat het team der wereldkampioenen op een frappant gelukkige manier aan de doelpunten is gekomen. De tweede Duitse treffer ging nog: De Munck sprong met een panterduik uit zyn doel, kreeg de bal echter niet on der controle en het wegkringenlde leer kwam precies voor de voet van de vallende Schmidt, die ln een vlijm scherpe reactie raak schoot. Maar het eerste doelpunt van de „Weltmeis- ter" was een volmaakte Nederlandse „sof", zonder meer. Het leek eerst allemaal heel simpel en onschuldig. Cor van der Hart had de bal in een volkomen vrye positie voor de voeten, zo vrij en zo zonder bedreiging van enige Duitse actie, dat hg de bal gemakkelijk het veld in had kunnen zenden. Hij deed het niet! Hij draaide zich plotseling om en prik te de bal naar de Munck. Maar wat hem al honderden keren gelukte, mis lukte nu. Want Siedl, die tussen de beide Nederlanders stond, wierp zich als een terrier op de bal en schoot onmiddellijk. Het was raak: 1—0! Dat heeft de Nederlandse ploeg tot aan de rust gedeprimeerd en het was dan ook volkomen begrij pelijk, dat Henk Pellikaan, lid van de keuze-commissie, nog altijd in opperste verbazing en nog altijd een beetje onthutst in de rust aan Cor van der Hart vroeg „Hoe heb je dat nou toch kunnen doen?" Van der Hart kon alleen maar ti mide zeggen: „Ik was verblind door de zon; ik zag Siedl helemaal niet staan." Maar een blunder was het in ieder geval en dat bekende beetje nonchalance van onze stopper was er in ieder geval weer aan te pas gekomen Toch zou het onrechtvaardig zijn om zonder meer Van der Hart aan te wijzen als de zondebok, als de man, die deze nederlaag van het Neder landse elftal op zijn geweten heeft. Daarvoor liet deze voortreffelijke verdediger ook nog teveel subliem spel zien. Want ook in deze wedstrijd weer toonde de verdediging zich weer het sterkste deel van onze ploeg, die overigens als geheel een veel betere indruk heeft gemaakt als tegen Luxemburg. De Nederlandse aanval speelde in ieder geval klassen beter dan tegen Luxemburg. En toch zat er nog te weinig samenwerking in deze linie. Ook nu weer was men nog teveel af hankelijk van individuele acties van enkele spelers, terwijl men tot een effectief en strategisch juist opge bouwd aanvalsspel nog te weinig kon komen. p De beste Nederlandse aanval ler was onmiskenbaar Faas Wil kes, die een glorieuze rentree ge maakt heeft in het Oranjeteam. Men kan over zyn spelkwaliteit van mening verschillen en vooral over de waarde, die hy heeft voor een algehele aanval, maar* één ding staat toch vast: zyn sublie me dribbels, waarbij hij vaak twee, drie, vier tegenstanders in één rush weet te omspelen worden op de Nederlandse velden niet ge ëvenaard. Deze speler kan putten uit een bij na onuitputtelijk arsenaal van verras sende schijnbewegingen en verwar ring zaaiende foefjes. E nmet deze wapenen stuurde hij soms twee Duit sers tegeigk de verkeerde kant op. En in ieder geval heeft Wilkes met zijn spel suc ces gehad, want hg maakte het ene Nederlandse doelpunt. Bovendien was hij de man, die door zijn individuele acties keer op keer een paniekstem ming teweegbracht bij de Duitse de fensie. Meer begrip Vreemd genoeg is Cor van der Gyp vrijwel niet eenmaal op de voorgrond getreden. Als vleugelspeler voelde hij zich kennelijk niet op zijn plaats, maar ook als hij naar het middenveld afzwenkte kwam hij niet tot indruk wekkende acties. Theo Timmermans kon ook niet aan het peil komen, dat algemeen van hem verwacht werd, maar toch was hij na Wilkes nog één van de beste aanvallers. Tot een goe de samenwerking met Van der Gijp op de rechtervleugel kwam hij echter zelden. Heel wat beter speelde hij, toen Bosselaar was uitgevallen en hij rechtsbuiten ging spelen. Er groeide in die periode meer begrip tussen Wilkes en Timmermans en het Ne derlandse doelpunt ontstond uit een actie van dit tweetal. Ook Bosselaar voelde zich kenne- lyk als een kat in een vreemd pak huis op de vleugel. Deze speler kan bijna niet anders dat blijkt nu wel dan een schakelfunctie bekleden tussen aanval en mitfdenlinie. Als rechtsbuiten was hij niet op zyn plaats en men zal hem in het Oranje- elftal deze taak waarschijnlijk ook niet meer geven. En dan weer eens onze Appel! Weer is deze stormram- van-allure-in-het-clubvoetbal niet tot treffers gekomen op de midvoor- plaats. Hy deed het weliswaar beter dan tegen Luxemburg, maar in het fijne en subtiele aanvalsspel, waar mee Wilkes tot succes zocht te ko men paste hy niet. En ook zyn indi viduele acties waren zonder resultaat. Daarvoor was hy meestal te traag en zelfs een beetje onbehouwen. Er is dus nog wel wat kritiek op de Nederlandse aanval te leveren. Maar ook kan men zeggen, dat de Doelman Frans de Munck en Jan Klaassens zijn kier met van span ning vertrokken gezichten bezig 'n Duitse aanval onschadelijk te ma ken. De hoog opspringende Duitse aanvalsleider Krans krijgt de bal niet te pakkeyi, want het leer is in middels via de vuist van De Munck hoog weggesprongen. IFOIQ PJLOJ. Dit was voor Nederland een fataal moment. Zojuist heeft de Duitse linksbuiten Siedl de bal langs de verslagen De Munck gejaagd, nadat Cor van der Hart (achter De Munck) op zijn doelman had willen terug spelen, maar de bal keurig aan Siedl had gegeven. Wiersma rechts k'\jkt verbijsterd de in het doel rol lende bal na. De Duitsers heffen al juichend hun armen. (FOTO P.Z.C.) Nederlandse aanvallers het niet be paald gemakkelijk gehad hebben, want linksback Schmidt, stopper We vers, maar vooral rechtsback Jusko- wiak één der uitblinkers van het Duitse team hielden meestal een perfecte verdedigingsgordel in stand. In het middenveld is de kleine Jan tje Notermans weer onze beste spe ler geweest. Vaak steeg zijn spel tot een verbazingwekkende hoogte en in lichaamsbeheersing, loopsnelheid en goochelende schynbewegingen was hy eter dan vele van zijn medespelers. Door frappante slidings en aal vlugge rushes wist hij talrijke Duitse aanval len te onderbreken en bovendien kwam hij in samenwerking met Wil kes en Bosselaar en later met Tim mermans tot een groot aandeel in de opbouw van de Nederlandse aanval len. Naast deze lichtvoetige, gemakke lijk spelende voetballer leek Jan Klaassens meestal een zwoegende pol. derwerker. In ieder geval was het bij deze V.V.V.-halfspeler weer het oude, veelgezongen liedje: goed afbreken van de vijandelijke aanvallen, maar door slordig, ongecontroleerd plaatsen weinig nut voor de Nederlandse aan val Hij heeft zeker zgzn slechtste in terland niet gespeeld, maar toch blijft het voor ons een raadsel, waarom men Schaap ook niet eens een kans gunt. Onze verdediging heeft het tegen de robuuste en nog altijd geraffineerd en doortastend spelende Rahn, de ra zendsnelle Kraus, de listig dribbelende Siedl en de stevige binnenspelers Schroder en Schmidt niet gemakke lijk gehad. Vooral Kuys moest zich soms in de vreemdste houdingen wringen en de bizardste capriolen uit halen om Rahn de weg te versperren. Maar toch kan men zeggen, dat Van der Hart, Wiersma en Kuys voortref felijk gespeeld hebben. Zij verdedig den effectief en vulden elkaar snel en goed aan. En Frans de Munck bewees weer eens te meer, dat hij een keeper van bijzondere klasse is. Gedurfde spron gen naar de schoenen van tegenstan ders, bliksemsnelle uitvallen en ge timede uitlopen zorgden er in laatste Instantie voor dat de meeste Duitse aanvallen, die overigens evenals in Düsseldorf weer vaak veel te kort werden gehouden en in de breedte werden uitgevoerd, onschadelijk wer den gemaakt. Het Is niet vaak ge beurd. dat na afloop van een wedstrUd, welke voor het Nederlands elftal een nederlaag op leverde, een zo opge wekte stemming ln de kleedkamer van de Oranjemannen heerste. Er was de sfeer van een gematigde tevre denheid. Niet alleen over het resultaat, maar ook en eigen lijk is dat veel belang rijker over het ver toonde spel Er was slechts één uit zondering: Cor van der Hart. Volgens hem heeft de ploeg, die het meeste geluk had, ge wonnen. Dit was het oordeel van vrijwel alle spelers. Aanvoerder Roel wiers ma vond de 21 over winning iets te veel. Anderhalf tegen één die de verhouding het best had weergegeven". Uit de monden van de officialsHoolboom (voorzitter K.C.): „Ik ben tevreden. De Duit sers waren In een betere conditie, maar onze jongens hebben een uit stekende wedstrijd ge speeld". Pellikaan (lid K.C.) „Wij kunnen zeker vol daan z|jn over het spel van de jongens. Duits land heeft gewonnen, omdat het overwicht van de Duitse achter hoede op onze aanval groter was dan het overwicht van de Ne derlandse verdediging op de Duitse voorhoe de". Kruyver (voorzitter T.C.) „Ik ben zeker niet ontevreden, maar er moet in onze voor hoede toch wat meer lijn. meer eenheid ko men. Jan Notermans was de grote uitblinker in onze gelederen". Brunt„Verloren, maar goed gespeeld Veel betere weastrijd. dan die van verleden jaar in Dlisseldorp". Hardwick (trainer) „Het is mij erg meege vallen. Holland heeft een goede wedstrijd ge speeld. De conditie van de meeste spelers was goed. Het spel was heel wat beter, aan dat ln de wedstrijd tussen Oos tenrijk en Duitsland in Wenen". Het was een opge wekte Sepp Herberger, die ons kort na de wed strijd in de Duitse kleedkamer z(jn me ning over de wedstrijd gaf. En ook de spelers waren zeer gelukkig met de behaalde zege. Maar toch, ondanks die 21, heerste er geen hoera-stemmlng onder de gasten. Herberger liet er geen twijfel over bestaan, dat hy meer dan tevreden was met deze krappe overwin ning, lachend vertelde hij: „Die 2—1 is voor my voldoende, zelfs 1 0 was voor my genoeg geweest". HU sprak vol lof over het Nederland se team „Er was be slist geen klasse ver schil". waren zjjn woor den. Na het gebruikelyke ceremonieel Wiersma kreeg zyn vaantje van aan voerder Rahn en de Duitser ontving een soortgelyk herinneringsteken van de Nederlandse captain en nadat een minuut stilte In acht was genomen ter nagedachtenis van Tonny Staal, de oud-secretaris van de K.N.V.B., die maandagmiddag overleed, begon in het Amsterdamse Olympisch Stadion gistermiddag met de zon opzij en onder ideale weersomstandigheden het grote duel tussen de voetbalploegen van Nederland en Duitsland. Wei was de eerste aanval voor de Oosterburen, maar de attaque liep vast op het rech ter verdedigingsblok van het Oranjeteam. En al onmlddellyk werd merk baar, dat van een bijzonder klasverschil in spelpeil niet kon worden gespro ken. defensie even uit positie werd ge speeld. Een tikje van de Sparta-spe- ler naar Bram Appel, die geheel naar rechts was afgezwenkt, maakte dat de lange Limburger een goede voor zet voor het Duitse doel kon plaatsen. gevaarlijk voor de veste van Tilkows- ki kwam. Een halve misser van links back K. Schmidt scheen Tinus Bos selaar in vrije positie te brengen. Maar voor de Nederlandse rechtsbui ten de bal onder controle had kunnen brengen had de Duitser zich hersteld. Waren de Nederlandse aanvallen in de eerste minuten welicht gevaarlij ker dan de Duitse combinaties, toch kwam ook het voorhoede-quintet van de wereldkampioen enkele malen bij zonder dicht bij een treffer. Zo werd een voorzet van debutant Alfred Schmidt ingeschoten door rechtsbin nen Schroder de bal stuitte van de paal terug, maar voor Schroder op nieuw kon schieten, had Van der Hart het terrein reeds gezuiverd. De Nederlanders lieten zich niet in de verdediging dringen. Een combi natie langs de lijn tussen Bosselaar en Notermans - waarvoor de spelers een welverdiend applaus kregen was er oorzaak van, aaf de Duitse Cor van der Gijp zag nog wel kans een schot te lossen, doch daaraan ontbrak de juiste richting. Schroder had trouwens ook geen geluk met zijn schoten, want toen hij opnieuw een kansje kreeg, gelukte het Frans de Munck de bal via de paal uit zijn kooi te houden. In het eerste half uur werd al duidelijk, dat het ditmaal een goede wedstrijd van de Nederland se ploeg zou worden. De Neder landers lieten zich beslist niet in timideren door hun tegenstanders, die nog zo kort geleden een 3-2 zege op het sterke Oostenrijkse team hadden behaald. In de ver dediging werd intelligent gespeeld doch in de aanval werd het spel helaas te kort gehouden, en dat laatste was tevens één van de rede nen, waarom het tempo te laag bleef en waarom het element ver rassing bijna steeds aan het Ne derlandse aanvalsspel ontbrak. Fatale fout In de Duitse voorhoede was de switch een gevaarlijk wapen. Midden voor Kraus. maakte het Van der Hart heel moeilijk door onze stoper zo veel mogelijk te ontlopen. Hier door werd het voor de verdediging van het Oranje-team een lastige op gave een straffe dekking te handha ven. Op een moment, dat niemand aan een doelpunt dacht, kreeg in de 33e minuut Siedl een niet te mis sen kans. Cor van der Hart had zich bij de linkerhoekvlag in het bezit van de bal gesteld. Geheel ln vrije positie stond de Fortuna stop per. Door de zon verblind zag hij niet de op de rand van het doelge bied staande Siedl. Tot grote ver bazing en ontsteltenis van het hele Nederlandse kamp speelde Van der Hart terug op De Munck. Ge makkelijk kon Siedl de bal onder scheppen, en voor Van der Hart tijd had om in wanhoop naar ziji hoofd te grijpen, lag de bal i achter zijn clubgenoot (0-1). Geestdriftig reageerden de vele duizenden Duitse supporters. De geel- rood-zwarte vlaggen verschenen op I de tribunes en vol trots werd een (Vervolg op pag. 15),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5